Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

εγω τα σβησα τα σχολια μιας και σκεφτηκα.οτι τα προβληματα τα ξερετε και πλεον τα ζειτε.δεν χρειαζεται καποιος να σας τα θυμιζει...αμα ξερετε καποιον που να θελει τετοιο προειδοποιηστετον

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν το έχουμε μόνο εμείς .Ο κινητήρας είναι έτσι φτιαγμένος δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό απλά σε κάποιους τυχαίνει να μην καίει .Η χωρίς να έχω την γνώσει μόνο κάποιος ιδικός μπορεί να μας πει η εταιρεία επιμένει σε λάθος λάδια με αποτέλεσμα να έχουμε αυτά τα προβλήματα . Διαβάστε εδώ και θα δείτε ότι σε κάποιους δεν έκαιγε αλλά άρχισε να καίει μετά.Αυτό μου θυμίζει κάποια δικά μας περιστατικά .

http://www.psclub.gr...e8b8164991d1ba1

Και γενικά το πρόβλημα το ακούω για τα λάδια είτε να καίνε πολύ είτε λιγότερο είτε καθόλου στα άμεσου ψεκασμού γενικά .

Με λύγα λόγια πιστεύω αν ο κινητήρας καίει ανά 1000 κμ μέχρι 500 μλ δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί και να αλαλάξει χατιρικώς θα το κάνουν και κορώνα γραμματέα παίζεις τι θα σου κάτσει.

Ας μην θεωρουμε φυσιολογικο οτι καιει λαδια επειδη και αλλο ενα παρόμοιο μοτέρ έκαιγε(αυτό της pegeuot).

Το 1.4 TSI 180αρι CAVE είναι ολοιδιο με το 1.4 TSI 160αρι CAVD το οποιο δεν έχει κανένα πρόβλημα καταναλωσης λαδιου και τα 160αρια(golf/scirocco/eos) ιδιο λιπαντικό με τα 180αρια παίρνουν ,γιατι δεν καινε? . Για τα προηγουμενα 1.4 TSI Twincharger(turbo-compressor 140 και 170αρια) δεν αναφέρομαι είναι προηγουμενης γενιάς από τα CAVD/CAVE αλλα παρολαυτα οι αναφορες για καταναλωση λαδιου ηταν μικρές και της τάξεως των 100ml στα 10.000χμ .

Τα δικα σας στην καλυτερη να εχουν 100ml στα 1.000!

Ελπιζω να υπαρχουν οντως παιδια που ελυσαν το προβλημα τους και απλα οι υπολοιποι να πεφτετε πανω σε ανακυκλωμενα μοτερ που ειχαν το προβλημα και σας τα ξαναβαζουν!

Εγω όποιον ξερω να θελει να παρει Cupra/FR/Polo GTI/Audi A1 185 ΛΕΩ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑ~

Παρολαυτα καπιοι seatακιδες δεν τους νοιαζει αν καιει το θεωρουν φυσιολογικο, βάζουν δικα τους 10w40 λάδια για να μην καιει τοσο και γενικα δεν τους νοιαζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω φυσιολογικό απλά έτσι δουλεύει αυτός προβληματικά θες να το πω έτσι δουλεύει πάντως . Τώρα γιατί δεν καίνε οι κινητήρες που ανέφερες δεν γνωρίζω αλλά σίγουρα κάτι αλλάζει με αυτόν για αλλιώς δεν θα είχαμε τέτοια προβλήματα .. Το φυσιολογικό το λέω με το σκεπτικό ότι η εταιρεία αν το αμάξι καίει μέχρι 500μλ στα 1000 αν θέλει μπορεί να σου ρίξει άκυρο γιατί μέχρι τόσο δικαιολογεί και δεν το κάνει μόνο η vw αλλά όλες .

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν γίνεται να τυχαίνει σε κάποιους ο νέος κινητήρας να καίει και σε άλλους να μην καίει.....στη τύχη είναι?

εμένα αν όντως ο δικός μου και άλλων μερικών παιδιών δεν κάψει μου μυρίζεται αυτό που λέει παραπάνω ο the winner ότι δηλαδή βάζουν τους ίδιους ανακυκλωμένους κινητήρες.εμένα μου τόνισαν στην αντιπροσωπεία ότι πριν μπει ο νέος κινητήρας θα τον βγάλουν φωτό και μαζί με κάτι κωδικούς θα τα έστελναν μέσω (email προφανώς) στο εργοστάσιο στην Γερμανία για να βεβαιωθούν ότι όντως είναι ο βελτιωμένος κινητήρας και όχι ένας από τους παλιούς (εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον είχαν στοκ από κινητήρες παλιούς <<τύπου>>) γιατί αλλιώς γιατί να πάρουν έγκριση ότι πρόκειται για το νέο κινητήρα???????υπήρχε περίπτωση να είναι ο παλιός????????μήπως σιγά σιγά ξετυλίγεται το κουβάρι?μήπως όντως προτιμόυν να βάλουν τους <<Στοκ>> κινητήρες μήπως και πετύχει κάποιος και γλιτώσουν έξοδα???

εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να μου πουν ότι πρέπει να πάρουν το οκ ότι πρόκειται για το νέο κινητήρα προφανώς υπήρχε και περίπτωση να βάλουν ότι να ναι άρα σε κάποιους βάζουν τους ίδιους και τους ίδιους..........

εγώ έχω 1600χλμ και κανονικά θα μου άναβε λαμπάκι όπου να ναι.χθες το κοίταξα και ήταν τέρμα πάνω η στάθμη.βέβαια ακόμα κάνω υπομονή δεν παίρνω θάρρος

Δεν το λέω φυσιολογικό απλά έτσι δουλεύει αυτός προβληματικά θες να το πω έτσι δουλεύει πάντως . Τώρα γιατί δεν καίνε οι κινητήρες που ανέφερες δεν γνωρίζω αλλά σίγουρα κάτι αλλάζει με αυτόν για αλλιώς δεν θα είχαμε τέτοια προβλήματα .. Το φυσιολογικό το λέω με το σκεπτικό ότι η εταιρεία αν το αμάξι καίει μέχρι 500μλ στα 1000 αν θέλει μπορεί να σου ρίξει άκυρο γιατί μέχρι τόσο δικαιολογεί και δεν το κάνει μόνο η vw αλλά όλες .

και γιατί σε μερικούς δεν καίει και σε άλλους καίει???????κάτι δεν πάει καλά.στην αρχή όλοι είχαμε θέμα με τα λάδια.μετά με τους νέους κινητήρες σε πολλούς σταμάτησε να καίει και σε άλλους συνέχισε να καίει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους συμφέρει και επίσης αν έχεις παρατηρήσει δεν έχουν στοκ τουλάχιστον εμενα στην βιαμαρ καναν παραγγελία από εξωτερικό τώρα από εξωτερικό να κάνουν αυτό που λες χλομό το κόβω .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν μπορώ να εξηγλησω αλλιώς το ότι σε άλλους δεν καίει και σε άλλους καίει...π.χ εγώ και εσύ βάλαμε ίδιο κινητήρα. εμένα 1600χλμ δεν έχει κάψει9μην το ματιάσω), εσένα έχει κάψει.όσο διαφορετικά και αν οδηγάμε δεν γίνεται 2 ίδιοι κινητήρες να απέχουν τόσο πολύ.εκτός και αν εμένα μου τα κάψει μαζεμένα... ένα παράδειγμα έφερα.

άρα κάτι άλλο φταίει.γιατί να δεχτώ ότι στην αρχή όλοι είχαμε ελατωματικούς κινητήρες και αν όχι όλοι τότε το 90% σίγουρα.μετά που όλοι βάλαμε τους ίδιους βελτιωμένους γιατί να γίνεται αυτό?έπρεπε η να καίει σε όλους πάλι ή όχι

Link to comment
Share on other sites

και γιατί σε μερικούς δεν καίει και σε άλλους καίει???????κάτι δεν πάει καλά.στην αρχή όλοι είχαμε θέμα με τα λάδια.μετά με τους νέους κινητήρες σε πολλούς σταμάτησε να καίει και σε άλλους συνέχισε να καίει...

Γιατί ο κινητήρας είναι ότι νάνε αποτυχία.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καίει και σε άλλους όχι αλλά σιγά σιγά μαζεύονται αρκετοί με τον νέο βελτιωμένο που καίνε .

Link to comment
Share on other sites

δεν το δέχομαι αυτό που λες περί αποτυχίας...ότι έχει μέσα ο δικός μου έχει και ο δικός σου.ρομπότ τους φτιάχνουν δεν γίνεται στον έναν κινητήρα να έιπαν <<α εδώ βάζουμε καλά υλικά>> και στον άλλο <<α εδώ βάλε ότι να ναι>> ...εκτός και αν όντως οι μηχανές επαναστάτησαν!!!!!!!

κάτι άλλο φταίει

πάντως αν αυτόι που έλυσαν το πρόβλημά τους με τα λάδια σταμάτησαν να ποστάρουν εδώ επειδή έλυσαν το πρόβλημα τους τότε ντροπή τους.....

έστω μία ενημέρωση.δηλαδή εμένα αν σταματήσει να καίει δεν ξαναγράφω και στα αρ΄΄'@δια μου για του άλλους?????

μόνο όταν έχουμε πρόβλημα καιγόμαστε και γράφουμε το ένα ποστ μετά το άλλο???

από εμένα πάντως είτε καίει είτε όχι ενημέρωση θα έχετε όλοι....

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω το πώς φτιάχνονται αλλά όταν βγάζεις ας πούμε 50 αμάξια και τα 48 έχουν πρόβλημα στον κινητήρα τον αλλάζεις ξανά έχουν κάνεις 2 χρόνια να βγάλεις σωστή λύση βάζεις πιο καλούς κινητήρες και καλά αλλά και έτσι είναι λαχείο. Ε δεν το λες επιτυχία αυτό χειρότερα αποτυχία το λες .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με τον νέο κινητήρα έχω κάνει 500χλμ.μέχρι στιγμής δέν μου έχει κάψει.περμένω να κάνω 1000 να δουμε.Γνώμη μου πάντως αν ο κινητήρας δεν κάνει πάνω από 10.000χλμ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.cupra φίλου μου μεχρι 7.500 που έκανε και την πρώτη αλλαγή δεν του είχε κάψει,στις 11.000 που το ξαναπήγε είχε κάψει 500ml.Ανεξήγητο!Βέβαια ο αντιπρόσωπος τα βρήκε όλα φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Αραγε του μελουσ tsolia το αυτοκινητο να ειναι ακομα οκ?Εχει καιρο να γραψει και θελω να μαθω αν συνεχιζει να ειναι οκ απο θεμα καταναλωσης λαδιου γιατι αν στο μελλον αρχισει να καιει και εμενα περισσοτερο σκεφτομαι να κανω οτι εκανε και αυτος μιας και με την vw δεν βλεπω φως

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω αλλη μια περιπτωση σαν του Τσολια από Αγγλια μερια

project car της APR Fabia vRS DSG7 180αρι STAGE 3 έσπασε ελατήριο (μαμα) και αποφάσισαν να αλλάξουν πιστόνια-ελατήρια με σφυρίλατα . Αναφέρουν οτι πλέον δεν καιει λάδι ενω με τα μαμά έκαιγε λάδι θα έβαζαν πάλι τα μαμά αλλά η εκεί αντιπροσωπεία τους είπε οτι η καταναλωση λαδιου δεν θα σταματήσει .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά σήμερα έβγαλα το καπάκι το πλαστικό από πάνω γιατί είδα κάτι σαν λαδί σε ένα σωληνάκι χοντρό μετά τον παπά αυτό που φεύγει από εκεί που βάζεις λάδια και φτάνει στον πλαστικό μετά τον παπα χμ λέτε να είναι αιτία για τα λάδια αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Στο κίτρινο βελάκι μετά τον παπά που έχω γράψει. Είναι ο σωλήνας που φτάνει μέχρι την τάπα του λαδιού με την κίτρινη γραμμή.

diapositiva1sm.jpg

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που φαίνετε καλύτερα εκει που έχω βάλει το βελάκι που φαίνετε ένα κυκλικό πλαστικό εκεί έχει μαζέψει λάδι σταγόνες ανάμεσα στο σωλήνα και στο πλαστικό στεφάνι. 93778487.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....

ο ανακατασκευασμενος κινητηρας εχει και ημερομηνια που ανακατασκευαστηκε στο κιτρινο αυτοκολητο. Δεν ειναι δυνατον να βαλουν διαφορετικο κινητηρα σε καμια περιπτωση. Βαζουν ανταλλακτικο το οποιο υποτιθεται οτι ειναι σωστο. Οχι παντα ομως. Οι κινητηρες δεν ειναι δυνατο να ειναι ολοιδιοι τους κατασκευαζουν μηχανηματα με κοπτικα εργαλεια, κλπ τα οποια ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ. Αν πεσεις σε τετοια περιπτωση (του φθαρμενου εργαλειου) τοτε εισαι απο τους ατυχους. Εγω πιστευω οτι αρχικα πρεπει να υπηρχε προβλημα στην γραμμη παραγωγης των κινητηρων. Τα ανταλλακτικα που βαζουν ειναι υποτιθεται μεσα στα ορια ανοχων του κατασκευαστη γι αυτο καιει αλλο λιγωτερο αλλο περισσοτερο. Εδω ειναι θεμα τυχης αλλος λιγο αλλος λιγωτερο, κλπ.

Το γεγονος ειναι οτι ο κινητηρας ειναι EURO 5 οποτε για να πετυχουν επιδοσεις, οικονομια, χαμηλους ρυπους εχουν αφησει μεγαλυτερο κενο μεταξυ ελατηριου και χιτωνιων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.