Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

Νάτο και το πακετάκι R-Line για το 7άρι:

 

http://www.autoblog.gr/2013/04/26/volkswagen-golf-r-line-packages-announced/?fb_source=pubv1

Ωραίο το R-Line πακέτο αλλα στην τιμή θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται και ενα χαμηλωματάκι..

 

κάπως έτσι..

 

gthvj.jpg

 

και κάτι νεότερο από τον χώρο του tuning για το 7άρι.. ή για το φωσφορίζον 7άρι.. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι λένε οτι το 5αρι είναι το καλύτερο γκόλφ όλων των εποχών σε όλους τους τομείς.Όχι επειδή το έχω εγώ αλλά το λένε όλοι.Ακόμα και ο γαμπρός μου που έχει το 5αρι/gti τα ίδια λέει.Τώρα όσον αφορά το 7αρι κλπ ένα πράγμα θα πω:Εχθρός του καινούργιου είναι το καινουργιότερο.....Αλλά αυτό που με προβληματίζει στο 7αρι είναι αλήθεια οτι κατήργησε η μαμά vw τα ψαλίδια πίσω και έβαλε άξονα?????Βέβαια στην συμπεριφορά λένε οτι είναι υποδειγματικό-ουδέτερο-προβλέψιμο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι λένε οτι το 5αρι είναι το καλύτερο γκόλφ όλων των εποχών σε όλους τους τομείς.Όχι επειδή το έχω εγώ αλλά το λένε όλοι.Ακόμα και ο γαμπρός μου που έχει το 5αρι/gti τα ίδια λέει.Τώρα όσον αφορά το 7αρι κλπ ένα πράγμα θα πω:Εχθρός του καινούργιου είναι το καινουργιότερο.....Αλλά αυτό που με προβληματίζει στο 7αρι είναι αλήθεια οτι κατήργησε η μαμά vw τα ψαλίδια πίσω και έβαλε άξονα?????Βέβαια στην συμπεριφορά λένε οτι είναι υποδειγματικό-ουδέτερο-προβλέψιμο κλπ κλπ

έχεις λάθος πληροφόρηση φίλε μου. άξονα έχουν μέχρι τα 122 άλογα. πάνω από εκεί όλα έχουν πολλαπλών συνδέσμων. το 5αρι το είχα και μάλιστα το gti και ήταν ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο. το 7αρι όμως δεν παίζεται. ποιοτικά και μηχανικά είναι τουλάχιστον 2 κλικ μπροστά. δεν είναι τυχαίο ότι βγήκε καλύτερο αυτοκίνητο στην Ευρώπη αλλά και παγκοσμίως. Ήδη λόγω της μεγάλης ζήτησης στο εργοστάσιο κατασκευής στη Γερμανία έχουν προσθέσει 2 επιπλέον σειρές παραγωγής.

και αυτές εδώ είναι οι παραγωγές golf ανά γενιά

1η γενιά, 1974-1983 (6,72 εκατ. μονάδες)

2η γενιά, 1983-1991 (6,41 εκατ. μονάδες)

3η γενιά, 1991 – 1997 (4,96 εκατ. μονάδες)

4η γενιά, 1997 – 2003 (4,92 εκατ. μονάδες)

5η γενιά, 2003 – 2008 (3,27 εκατ. μονάδες)

6η γενιά, 2008 – 2012 (2,85 εκατ. μονάδες

σημ. σε αναγωγή ανά έτος πρώτο είναι το 2αρι...!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλο η συγκριση των GTI μεταξυ τους και αλλο το απλο golf.
το golf II εκανε ενα αλμα. το 5αρι εκανε ενα νεο αλμα με το κιβωτιο διπλου συμπλεκτη και τις τουρμπινες.
στα GTI , ειχα το GTI II και τωρα εχω το GTI V
θεωρω αυτα τα δυο τα ποιο ωραια και γιαυτο τα αγορασα γιατι στην εποχη τους ηταν πολυ καλα. το 5αρι ακομα μετραει. δεν νιωθ την αναγκη να το αλλαξω. φυσαει το αμαξι. αν δεν ειχα το 5αρι, θα αγοραζα τωρα το 7αρι. πολυ ομορφο το 7αρι απλα δεν εκανε αλμα. το GTI IV δεν πουλησε. δεν ειναι τυχαιο.  ηταν τελειως ανοστο και γιαυτο οταν πηγα να αγορασω το 4αρι, δεν πηρα το GTI αλλα το 1600.
σε καμια περιπτωση δεν μπορει καποιος να πει πως το 6αρι δεν ειναι καλο αμαξι. μα φυσικα ειναι! απλα δεν εκανε καποιο αλμα.
το θεμα ομορφιας ειναι καθαρα θεμα γουστου του καθενος μας.
παντως παρολο που το 5αρι GTI με καλυπτει αψογα , το σκεφτομαι λιγο να παρω το 7αρι αλλα μαλον θα τπεριμενω το 8αρι καθως δεν εχω καποιο προβλημα με το 5αρι και η αλλαγη θα κοστισει πολλα λεφτα διχως να εχω μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

To 5 Gti ειναι αυτοκινητο σταθμος για πολλα πραγματα . Αν το ειχα δεν υπηρχε περιπτωση να το πουλουσα για το 7αρι . Αυτη η ουδετεροτητα εχει αρχισει και με τρομαζει στο group.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο VW Golf GTI έρχεται με απόδοση 230 ίππων, συν ενός περιορισμένης ολίσθησης διαφορικού και φυσικά βελτιωμένου συστήματος πέδησης.


Αν και η ιπποδύναμη της νέας γενιάς του VW Golf GTI δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό, τα σπουδαία νέα έρχονται από την ροπή. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η προηγούμενη γενιά του VW Golf GTI είχε 280Nm, την ίδια στιγμή που η νέα γενιά διαθέτει 350Nm μέγιστη ροπή. Αυτά τα δεδομένα εξασφαλίζουν στο νέο VW Golf GTI μεγαλύτερη επιτάχυνση, σε τέτοιο σημείο που να μπορεί να συγκριθεί ακόμα και με το πιο hardcore VW Scirocco R.


0-100 λοιπόν σε χρόνο 6,4 δευτερόλεπτα


 


Edited by petpinos
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη σχεδιαστική πατάτα της vw το 7αρι, δυστυχώς μια απο τα ιδια.

 

Πες το ψέματα... Πριν μερικές μέρες πέτυχα ένα TDI με κάποια extras στο Ίλιον και πάρκαρα μπροστά του! Βγήκαμε και ρώτησα τα 2 παιδιά που ήταν μαζί μου ποιο τους αρέσει πιο πολύ και χωρίς να πω τίποτα ψήφισαν το 5αρι. Έχει γίνει πολύ κουτί και δίνει μια αίσθηση πιο φθηνής κατασκευής παρότι η τιμή είναι η γνωστή...

 

Προσωπικά προτιμω πρώτα απ' όλα το 5αρι το GT με κάποιες μικροαλλαγές και μετά το 6αρι το R-Line αλλά το 7 δεν μπορω να το συνηθίσω...

Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα... Πριν μερικές μέρες πέτυχα ένα TDI με κάποια extras στο Ίλιον και πάρκαρα μπροστά του! Βγήκαμε και ρώτησα τα 2 παιδιά που ήταν μαζί μου ποιο τους αρέσει πιο πολύ και χωρίς να πω τίποτα ψήφισαν το 5αρι. Έχει γίνει πολύ κουτί και δίνει μια αίσθηση πιο φθηνής κατασκευής παρότι η τιμή είναι η γνωστή...

 

Προσωπικά προτιμω πρώτα απ' όλα το 5αρι το GT με κάποιες μικροαλλαγές και μετά το 6αρι το R-Line αλλά το 7 δεν μπορω να το συνηθίσω...

ε οχι και πιο φθηνη κατασκευη ρε παιδια ελεος πια το εχετε θαψει το εριμο το 7 :suicide: δλδ τοσο ασχημο και κακο το βλεπετε?αν σας εδιναν ενα 5 και ενα 7 θα διαλεγατε το 5?και αν ναι γιατι?πειτε μου και εμενα που εχω μπερδευτει :sorry: ..στην οικογενεια μου εχουμε ενα 5 gt ενα πολο gti και ο κολητος μου εχει 6 r line τα εχω οδηγησει και εχς κανει αρκετα χιλιομετρα με ολα ..αυτο το λεω για να μην πειτε οτι ειμαι και ασχετος :db:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πιο φθηνή κατασκευή το 7αρι για τη vw στο λέω εγω που στην οικογένεια είχα όλα τα golf εκτός απο το 1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πιο φθηνή κατασκευή το 7αρι για τη vw στο λέω εγω που στην οικογένεια είχα όλα τα golf εκτός απο το 1

ναι ειναι και ειναι απολυτος λογικο αυτο και εσυ και εγω αυτο θα προσπαθουσαμε να πετυχουμε..το θεμα ειναι αυτο το πραγμα να μην επηρεαζει αμεσα εμας τους αγοραστες.

δεν νομιζω οτι ποιοτικα υστερει απο τα προηγουμενα και σιγουρα ειναι καλυτερο απο τον ανταγωνισμο ..δειτε τα νεα μοντελα της ford πχ ειναι λες και τα φτιαχνουνε στρουμφακια και δεν μπορουν να σφιξουν τις βιδες :crazy:

η τα νεα μοντελα τις toyota που αν δεις κατσεις μεσα νομιζεις οτι βρισκεσαι σε αυτοκινιτο 10τιας..να την βρασω την αξιοπιστια τους που λενε οτι εχουν αφου ειναι φτιαγμενα απο πλαστικα τουβλακια σαν αυτα που παιζαμε μικροι :thumbsd:

τεσπα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια οποιος θελει δινει και περνει οποιος δεν θελει δικαιωμα του υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα αλιως θα ειχαμε ολοι golf 7 :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να θέλουμε να ευλογήσουμε τα γένια μας αλλά η αλήθεια είναι αλλού και το ξέρετε. Αν δεν το ξέρετε πάτε σε μια έκθεση vw να  το οδηγήσετε  να το επεξεργαστείτε καλά καλά και μετά τα ξαναλέμε. Το αν είναι πιο όμορφο από το άλλο είναι τελείως υποκειμενικό και προσωπικό γούστο του καθενός. Και εγώ που είχα το 5αρι το gti όταν βγήκε το 6αρι δεν μου άρεσε καθόλου. Με το καιρό όμως άρχισε να μου αρέσει όλο και περισσότερο το 6αρι. Για το 7αρι αυτό που έχω να πω αν είναι πιο όμορφο ή οχι, εμένα προσωπικά που αρέσει άλλοστε και γιαυτό το πήρα και δεν πήγα σε άλλη μάρκα, αλλά ποιοτικά σε σχέση με το 5αρι είναι μακράν πιο ποιοτικό και αυτό το καταλαβαίνει κάποιος από τη πρώτη στιγμή ακόμα και αν του κλείσουν το μάτια. Όποιος δεν το καταλάβει μάλλον είναι προκατειλημμένος.

​Άλλωστε μη ξεχνάμε...

f1be34.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συγκρίσεις είναι ανούσιες, το mk7 είναι εδώ και είναι Golf - δηλαδή όσο ποιοτικό ήταν πάντα..  ...και κυρίως κρατάει χαρακτήρα, δεν έχει γίνει μαούνα, έχει άριστους εσωτερικούς χώρους και σου δίνει με 20χιλ ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις στην κατηγορία, σε όσους δεν αρέσει ας δουν το kia ceed... ..θα γλυτώσουν και minimum 5.000 ευρώ...   ...ή ας μείνουν να περιμένουν το mk156849..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος προσωπικα με 2 vw στην κατοχη μου , ειμαι πολυ επιφυλακτικος με τα νεα vw...εχει κανει μεχρι στιγμης 3 μεγαλα πισογυρισματα στην νεα γενια Α)ιμαντας Β)ημιακαμπτος Γ) καταργηση κομπρεσορα

Δ) περειτερο τσιγκουνιες σε υλικα απ οτι ειχε το 6αρι 

που τουτεστιν για να ριξουν το κοστος αυτο θα εχει αντικτιπο στον ιδιοκτητη μετα το περας τις γελιας εγγυησης των 2 χρονων +2επεκτασης αφου τα σκασεις... 

 

αυτο που περιμένουμε σιγουρα ειναι οι παιδικές του ασθένειες που καθε γενια ειχε!....

 

εγω θελω να δω αν θα ξαναβγεί χαλασμένη παρτιδα στο σασμαν-συγχρονιζε-δισκους οπως ηταν στο 5αρι-6αρι ... 

 

υ.γ. παντός μου κάνει αίσθηση οτι ΔΕΝ κυκλοφορεί όσο το 6αρι η το 5αρι   την περίοδο μετά το λανσάρισμα του

Link to comment
Share on other sites

Το 7 ειναι ανωτερο σε ολους τους τομεις και απο το 6 και απο το 5αρι το οποιο εχω.Παροτι τα Golf 5+6 εχουν παρα πολυ καλη ποιοτητα στο εσωτερικο,η καμπινα του 7 ειναι ενα κλικ πιο πανω και ακομα πιο ανετη.Απο θεμα εξοπλισμου δινει πλεον πιο πολλα,ειναι πιο ελαφρυ χωρις να χασει στο ελαχιστο απο την ποιοτητα που συνοδευει το ονομα Golf,ειναι οικονομικοτερο στην καταναλωση πραγμα πολυ σημαντικο και οι κινητηρες αποδιδουν ελαφρως καλυτερα.Το αν εκαναν βελτιωση σε μερικα εξαρτηματα που επασχαν, ακομα δεν το ξερει κανεις και θα φανει με τον καιρο.Σε αλλους αρεσει εξωτερικα σε αλλους παλι οχι, εγω παντως ανετα θα επαιρνα ενα λευκο r line. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή mk7 1.4 TSI 140ps :

http://www.drive.gr/site/index.php/el/test/test-driv-vw/item/4418-δοκιμάζουμε-vw-golf-14-tsi-act

 

Δοκιμή mk7 GTI Performance :

http://www.drive.gr/site/index.php/el/test/test-driv-vw/item/4839-οδηγούμε-νέο-vw-golf-gti-performance

 

 

Υ.Γ. Respect στον άνθρωπο της Porsche που ανέλαβε την εξέλιξη του mk7 GTI....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος προσωπικα με 2 vw στην κατοχη μου , ειμαι πολυ επιφυλακτικος με τα νεα vw...εχει κανει μεχρι στιγμης 3 μεγαλα πισογυρισματα στην νεα γενια Α)ιμαντας Β)ημιακαμπτος Γ) καταργηση κομπρεσορα

Δ) περειτερο τσιγκουνιες σε υλικα απ οτι ειχε το 6αρι 

που τουτεστιν για να ριξουν το κοστος αυτο θα εχει αντικτιπο στον ιδιοκτητη μετα το περας τις γελιας εγγυησης των 2 χρονων +2επεκτασης αφου τα σκασεις... 

 

αυτο που περιμένουμε σιγουρα ειναι οι παιδικές του ασθένειες που καθε γενια ειχε!....

 

εγω θελω να δω αν θα ξαναβγεί χαλασμένη παρτιδα στο σασμαν-συγχρονιζε-δισκους οπως ηταν στο 5αρι-6αρι ... 

 

υ.γ. παντός μου κάνει αίσθηση οτι ΔΕΝ κυκλοφορεί όσο το 6αρι η το 5αρι   την περίοδο μετά το λανσάρισμα του

1. ιμάντας στο 7αρι είσαι ισόβιος και δεν θέλει αλλαγή. Αντέχει για πάνω από 300χιλ χλμ

2. ημιάκαμπτο έχουν μέχρι τα 122ps και η αλήθεια είναι τι να τον κάνουν των πολλαπλών συνδέσμων. Στα 140ps και πάνω που είναι απαραίτητος τον έχει.

3. ο κομπρέσορας προσθέτει βάρος, κόστος και κατανάλωση. Άλλωστε το 140ps 7αρι πάει όπως το 160ps 6αρι και καλύτερα 

4. καμία τσιγκουνιά. όπου και να το συγκρίνεις το 7αρι είναι τουλάχιστον ένα κλικ καλύτερο.

 

το ότι δεν κυκλοφορεί (στην Ελλάδα) όπως τα δύο προηγούμενα ας όψεται η κρίση. Πανευρωπαϊκά πάντως μέχρι τώρα έχουν πουληθεί 150000 κομμάτια και έχουν βάλει μια επιπλέον σειρά παραγωγής για να προλαβαίνουν τις παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Να σας δω όταν θα αρχίσει να κολλάει το σύστημα με τους κυλινδρους μακαρι οχι !επίσης το οτι οβκινητηρας είναι ελαφρυς και αδύναμος δεν λέει τίποτα ; οπως κ το κουμπί χειρόφρενο όπως και εσωτερικά το Πενταλ του γκαζιου απο το καλο μερσεντες bmw κτλ στιλ ξανά πήγε στο γιάωνεζικο τ αέρα για οικονομία οπότε φίλε σε κάποια σημεία είναι 1 κλικ πίσω δες το χωρίς παρωπίδες

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ κακία βγάζεις. Το είπα και το ξαναλέω επειδή είχα 5μισι χρόνια το πεντάρι....Ήταν πολύ καλό αμάξι, το 6αρι ήταν καλύτερο και το 7αρι πολύ καλύτερο, Τώρα άμα θέλεις να περιμένεις να βγάλει ζημιές (βλέπε ζημιές 5αρι GT), να χαλάσει το σύστημα ACT και ότι άλλο μπορείς εσύ να φανταστείς για να πεις ότι δεν είναι καλό αμάξι ....περίμενε....υπομονή να έχεις.... τα άλλα για κουμπιά χειρόφρενου και πεντάλ δεν τα καταλαβαίνω και επειδή δεν έχω παρωπίδες επιμένω ....τουλάχιστον ένα κλικ καλύτερο.

για μένα το παρών θέμα τέλος

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιμάντας δεν ειναι εφόρου ζωης για 300χιλ χμ! Εδω δεν ειναι η καδένα εφ ορου ζωης θα ειναι ο Ιμαντας
Σαν το 1.4 TSI 160 δεν ειναι! Αλλα κατα τα αλλα το 7αρι ναι ειναι καλύτερο απο τα προηγούμενα(δεν εχω 7αρι ουτε 6αρι ουτε γενικα golf)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ κακία βγάζεις. Το είπα και το ξαναλέω επειδή είχα 5μισι χρόνια το πεντάρι....Ήταν πολύ καλό αμάξι, το 6αρι ήταν καλύτερο και το 7αρι πολύ καλύτερο, Τώρα άμα θέλεις να περιμένεις να βγάλει ζημιές (βλέπε ζημιές 5αρι GT), να χαλάσει το σύστημα ACT και ότι άλλο μπορείς εσύ να φανταστείς για να πεις ότι δεν είναι καλό αμάξι ....περίμενε....υπομονή να έχεις.... τα άλλα για κουμπιά χειρόφρενου και πεντάλ δεν τα καταλαβαίνω και επειδή δεν έχω παρωπίδες επιμένω ....τουλάχιστον ένα κλικ καλύτερο.

 

για μένα το παρών θέμα τέλος φιλε μπορω να αγορασω gti 7 οποτε θελω οποτε δεν εχω λογω να βγαζω κακια... θα σου πω απλα οτι δεν ειναι ανωτερο σε ολα τα σημεια καποια σημεια στο εσωτερικο οπως το πενταλ του γκαζιου ειναι φθηνοτερο απο τα αντιστοιχα αυτοκινητα premium τωρα για σενα μπορει να μην εχει σημασια κτλ αλλα πρεπει να το αναγνωρισεις εκει η vw εκανε εκτπωση και ολο και 1 2 πραγματακια τετοια ακομα θα υπαρχουν που ναι ειναι καλυτερο  το 5αρι απο εκει και περα εγω δεν σου ειπα οτι δεν ειναι γενικα καλυτερο κτλ κτλ νεο μοντελο ειναι αυτο θα ελειπε απλα εχει καποια foul οπως και καθε golf! το 5αρι πχ ειχε φαουλ για μενα τους καθρευτες στο κλεισιμο

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποιο ,ελαφρυ ,ποιο οικονομικο σε χρηση ,εχει γκαζι οσο το 160 (δειτε video) ,φρεναρει καλυτερα,στριβει καλυτερα και ειναι ελαχιστα ποιο αθορυβο .

Τωρα...μηχανικα εχει αφαιρεθει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ μεταλο απο το block εχουν λεπτινει μπιελες και ολο το συστημα ειναι Lite ,καποιος να μας διαφωτισει για το μεγεθος και την κατηγορια της τουρμπινας αλλα πρεπει να ειναι μικροτερη ωστε να spoolαρει ευκολα και νωριτερα . Τα πλαστικα ενταξει ειναι τα γνωστα μαλακα πλαστικα της vw καμια αλλαγη οπως και πολλα κομματια ειναι ιδια με το 6 οπως ο τεμπελης μονο το φινιρισμα εχει αλλαξει πχ,το ιδιο και τα καθισματα παραμενουν κορυφαιας ποιοτητας αλκανταρα αρκετα ανθεκτικα .Τωρα αυτο που λετε για την καδενα....ειναι λαθος η καδενα ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα του group....με τεραστιες ανακλησεις  , ο ιμαντας ειναι καινουριας τεχνολογιας και η αλλαγη του πιστευω θα ειναι στα 200Κ οπως πχ ειναι του focus 1.8tdci που εχουμε και ο οποιος ιμαντας βγηκε σε αριστη κατασταση και ειναι υποτιθεται νεας γενιας πολυμερων και ινων .Αφηστε που η καδενα εχει 2 μεγαλα προβληματα βαρος -χαλαρωση τα οποια εχουν ταλαιπωρησει πολλες μαρκες πολλα χρονια... Η μεγαλη διαφωνια μου ειναι στα πλαστικα piano black που ειναι η απιστευτη φτηναδουρα η οποια γεμιζει αραχνες με το πρωτο λαθος σκουπισμα που θα γινει !

 

Τωρα η αληθεια ειναι οτι σαν κατασκευη στοιχιζει οντως αρκετα λιγοτερα απο το 6 και ΠΑΡΑ πολυ φτηνοτερα απο το 5 .Αλλα αυτο δεν εχει ρε παιδια καμια σχεση με την ποιοτητα των υλικων και την συναρμογη ,αλλαξαν οι μεθοδοι παραγωγης του πλαισιου,λιγοτερο μεταλο,δεν εχει κομπρεσσορα ,εγινε ποιο απλο μηχανικα ΑΛΛΑ αποδιδει καλλιτερα και ειναι οικονομικοτερο στην κτηση και χρηση του . Τωρα οκ ο νεος tsi δεν εχει καμια σχεση με τις αντοχες του παλαιου Block το οποιο προγραμμα εβαζες και ησουν στα 215 αλογα και αυτοκινητα εχουν κλεισει 100κ χιλ χιλιομετρα .

 

Αλλα χειροτερο ΔΕΝ ειναι ,ενταξει μην τρελαθουμε κιολας ειναι καλυτερα και τι να το κανεις οτι εχει πχ στο 1.2 tsi ημιακαμπτο αφου φρεναρει καλυτερα και στριβει καλυτερα απο το 6 εστω στα νουμερα . Το act δεν κολλαει εχει γινει προβλεψη για αυτο οπως και για τον ιμαντα πχ αν κοπει δεν χτυπανε οι βαλβιδες... και δεν ειναι νεα τεχνολογια αυτο...ακομα και τα punto ειχαν τετοιο συστημα για τον ιμαντα.

 

Δεν μπορουμε να μιλησουμε για νεα επανασταση στην ποιοτητα και στην μηχανολογια αλλα συνολικα ειναι καλυτερο στο δρομο απο τις προηγουμενες γενιες !

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποιο ,ελαφρυ ,ποιο οικονομικο σε χρηση ,εχει γκαζι οσο το 160 (δειτε video) ,φρεναρει καλυτερα,στριβει καλυτερα και ειναι ελαχιστα ποιο αθορυβο .

Τωρα...μηχανικα εχει αφαιρεθει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ μεταλο απο το block εχουν λεπτινει μπιελες και ολο το συστημα ειναι Lite ,καποιος να μας διαφωτισει για το μεγεθος και την κατηγορια της τουρμπινας αλλα πρεπει να ειναι μικροτερη ωστε να spoolαρει ευκολα και νωριτερα . Τα πλαστικα ενταξει ειναι τα γνωστα μαλακα πλαστικα της vw καμια αλλαγη οπως και πολλα κομματια ειναι ιδια με το 6 οπως ο τεμπελης μονο το φινιρισμα εχει αλλαξει πχ,το ιδιο και τα καθισματα παραμενουν κορυφαιας ποιοτητας αλκανταρα αρκετα ανθεκτικα .Τωρα αυτο που λετε για την καδενα....ειναι λαθος η καδενα ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα του group....με τεραστιες ανακλησεις  , ο ιμαντας ειναι καινουριας τεχνολογιας και η αλλαγη του πιστευω θα ειναι στα 200Κ οπως πχ ειναι του focus 1.8tdci που εχουμε και ο οποιος ιμαντας βγηκε σε αριστη κατασταση και ειναι υποτιθεται νεας γενιας πολυμερων και ινων .Αφηστε που η καδενα εχει 2 μεγαλα προβληματα βαρος -χαλαρωση τα οποια εχουν ταλαιπωρησει πολλες μαρκες πολλα χρονια... Η μεγαλη διαφωνια μου ειναι στα πλαστικα piano black που ειναι η απιστευτη φτηναδουρα η οποια γεμιζει αραχνες με το πρωτο λαθος σκουπισμα που θα γινει !

 

Τωρα η αληθεια ειναι οτι σαν κατασκευη στοιχιζει οντως αρκετα λιγοτερα απο το 6 και ΠΑΡΑ πολυ φτηνοτερα απο το 5 .Αλλα αυτο δεν εχει ρε παιδια καμια σχεση με την ποιοτητα των υλικων και την συναρμογη ,αλλαξαν οι μεθοδοι παραγωγης του πλαισιου,λιγοτερο μεταλο,δεν εχει κομπρεσσορα ,εγινε ποιο απλο μηχανικα ΑΛΛΑ αποδιδει καλλιτερα και ειναι οικονομικοτερο στην κτηση και χρηση του . Τωρα οκ ο νεος tsi δεν εχει καμια σχεση με τις αντοχες του παλαιου Block το οποιο προγραμμα εβαζες και ησουν στα 215 αλογα και αυτοκινητα εχουν κλεισει 100κ χιλ χιλιομετρα .

 

Αλλα χειροτερο ΔΕΝ ειναι ,ενταξει μην τρελαθουμε κιολας ειναι καλυτερα και τι να το κανεις οτι εχει πχ στο 1.2 tsi ημιακαμπτο αφου φρεναρει καλυτερα και στριβει καλυτερα απο το 6 εστω στα νουμερα . Το act δεν κολλαει εχει γινει προβλεψη για αυτο οπως και για τον ιμαντα πχ αν κοπει δεν χτυπανε οι βαλβιδες... και δεν ειναι νεα τεχνολογια αυτο...ακομα και τα punto ειχαν τετοιο συστημα για τον ιμαντα.

 

Δεν μπορουμε να μιλησουμε για νεα επανασταση στην ποιοτητα και στην μηχανολογια αλλα συνολικα ειναι καλυτερο στο δρομο απο τις προηγουμενες γενιες !

+1000

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.