Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Geia sas kai apo emena (mias kai twra egina melos)..

An kai den eimai mixanikos i trelos trelos gnostis tou tuning tha sou po ti exw akousei to opoio einai kai ti skeftomai na kanw molis dothei i eukairia kai vrethei kai to katallilo bujet(profanws exw k egw golf gti V)...Loipon ap'oti exw akousei kai xerw ..oi diafores tou s3(265) kai tou gti V

einai i megaluteri tourbina to intercooler pollapli kai mpek..prospathw na vro ayta se mia logiki timi metaxeirismena ,polontas ta dika mou den nomizw na paei poli to "mali" kai me mia exatmisi apo downpipe me agonistiko kataluti hjs , mia eisagwgi kai ena kalo prograsmmatismo egefalou to amaxi tha akoumpisei ta 400hp..dil 380-390...to provlima einai oti tha xreiastw kai alla p.x. oi anartiseis mou einai gia ton gaidaro kavala...to eixa pali to pro alla tote itan stin egguisi...twra s*&^%...psaxno mia kali lusi kai ekei(milame gia polu body roll..tongue.gif)

p.s. pos sas fainetai i lusi ayti????

Μονο αν βαλεις την περιβοητη "νιτροχοανη" που βαζουν στα colt θα ακουμπησεις τα 400.............

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...Εδω και καποιο διαστημα ακουω ενα σφυριγμα στο gti απο τις 1500 στροφες μεχρι και τις 2300 περιπου..Στην αρχη νομιζα οτι μπορει να ηταν εξαιτιας του προγραμματος και την αυξηση της ιπποδυναμης αλλα το τελευταιο καιρο διαβαζω στα ξενα φορουμς οτι το αντιμετωπιζουν και αυτοι που δεν εχουν προγραμμα..Επισης περιπου στο ιδιο ευρος στροφων με μισο γκαζι τη στιγμη της αποσυμπλεξης ακουγεται κι ενα τριξιμο πιο εντονο οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο ή ειναι σε ανηφορα...Κι αυτο το εχουν αναφερει πολλοι κατοχοι ακομα και μεσα εδω..Επισης εχω παρατηρησει μια πολυ μικρη υστερηση στο γκαζι σε 1η -2α...Υπαρχει περιπτωση να συνδυαζονται ολα αυτα?? Μηπως εχει να κανει με την αντλια νερου?? Δωστε τα φωτα σας γιατι ειδικα το τριξιμο μου σπαει τα νευρα καποιες φορες.. :mellow:

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Τον θόρυβο τον ακούς στην αλλαγή ταχύτητας με αυτές τις στροφές?

Aν μιλας για το "τριξιμο" , αφου εχω αφησει συμπλεκτη και παταω μαλακα το γκαζι τοτε εμφανιζεται για ενα δευτερολεπτο...Τωρα τελευταια παλι δε μου το κανει εντονα..τι να πω, περιεργα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ectuning.gr/eshop/product_info.php?products_id=49

ιντερκουλερ s3 και το δινει 450 ευρω... τοσο κανει? γιατι εχω ακουσει πως αρκετοι τα πηρανε απο αντιπροσοπεια κανα 350αρι...ξερει κανεις?

αυτα ειναι!!!!!!!!!!!!! Edited by gnisios
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια???? Γιατι επεσε τοση ξεραιλα στο gti tuning?? Φτασαμε ολοι το κατωφλι στη βελτιωση ή πηρε κι μας η μπαλα της οικονομικης κρισης?? B) Να κανω μια ερωτηση..Αξιζει να βαλει καποιος στο gti το μπλοκε απο την Quaife αν το γραφω σωστα..? Ειναι περιπου 1000 ευρω μαζι με την τοποθετηση και μαζι με τις Kw Variant 2 θεωρω οτι θα αλλαξουν τελειως τη συμπεριφορα του αυτοκινητου...Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει!! B)

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια???? Γιατι επεσε τοση ξεραιλα στο gti tuning?? Φτασαμε ολοι το κατωφλι στη βελτιωση ή πηρε κι μας η μπαλα της οικονομικης κρισης?? :angry:

Μπαααα...απλά όλοι πέσανε με τα μούτρα στον japanic. :angry: Έχει ανάψει το topic: Japan vs Germany (No2 πλέον) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να βαλει καποιος στο gti το μπλοκε απο την Quaife αν το γραφω σωστα..? Ειναι περιπου 1000 ευρω μαζι με την τοποθετηση ;)

Αξίζει αλλά απο ότι έχω ακούσει κοστίζει 1500+ τοποθετημένο, που το έχεις βρεί με 1000 ?

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου αμάξι πάντως ΜΕ τοποθέτηση 950 :lol:

Ε ναι, αν για τα κάρα σας το μπλοκέ κοστίζει 600¤!!!!!!!!! tongue.gif

Kαλό είναι το μπλοκέ, αλλά πρέπει να ασχοληθείς αρκετά. Για αμάξι βολτάδικο, δεν νομίζω να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι το μπλοκέ, αλλά πρέπει να ασχοληθείς αρκετά. Για αμάξι βολτάδικο, δεν νομίζω να χρειάζεται.

Για βολτάδικο αμάξι καφρούλι δεν χρειάζονται ούτε τα 200 τουρμπάτα άλογα... tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

ε! καλα τωρα και εσυ....μηλας στον σουπερ-ντουπερ "μαμα" κοντρακια!

ειναι νεο ειδος! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για βολτάδικο αμάξι καφρούλι δεν χρειάζονται ούτε τα 200 τουρμπάτα άλογα... tongue.giftongue.gif

Για αυτό έχω το polo ρε! upyours.gif

ε! καλα τωρα και εσυ....μηλας στον σουπερ-ντουπερ "μαμα" κοντρακια!

ειναι νεο ειδος! :lol::lol::lol:

Κανονίστε, γιατί πλέον φοράω και φίλτρο! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

πω! πω! πω! πω! πω!

τι λες τωρα~ ! !

αυτα ειναι! με τον ρυθμο που πας

οταν θα βγει το Golf VIII

(θα ειναι τα Golf ...ενα πραγμα σαν τον πολεμο των αστρων episode I ,ΙΙ κτλ κτλ)

θα εισαι φουλ 1το σταδιο

καταραμενο χουμορ!

tongue.giftongue.giftongue.gif

αν και κατι εμαθα...... :lol:

Link to comment
Share on other sites

πω! πω! πω! πω! πω!

τι λες τωρα~ ! !

αυτα ειναι! με τον ρυθμο που πας

οταν θα βγει το Golf VIII

(θα ειναι τα Golf ...ενα πραγμα σαν τον πολεμο των αστρων episode I ,ΙΙ κτλ κτλ)

θα εισαι φουλ 1το σταδιο

καταραμενο χουμορ!

tongue.giftongue.giftongue.gif

αν και κατι εμαθα...... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ο καφρούλης όταν βγεί το Golf VII θα οδηγεί Scooby, οι έρωτες δεν κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...Εδω και καποιο διαστημα ακουω ενα σφυριγμα στο gti απο τις 1500 στροφες μεχρι και τις 2300 περιπου..Στην αρχη νομιζα οτι μπορει να ηταν εξαιτιας του προγραμματος και την αυξηση της ιπποδυναμης αλλα το τελευταιο καιρο διαβαζω στα ξενα φορουμς οτι το αντιμετωπιζουν και αυτοι που δεν εχουν προγραμμα..Επισης περιπου στο ιδιο ευρος στροφων με μισο γκαζι τη στιγμη της αποσυμπλεξης ακουγεται κι ενα τριξιμο πιο εντονο οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο ή ειναι σε ανηφορα...Κι αυτο το εχουν αναφερει πολλοι κατοχοι ακομα και μεσα εδω..Επισης εχω παρατηρησει μια πολυ μικρη υστερηση στο γκαζι σε 1η -2α...Υπαρχει περιπτωση να συνδυαζονται ολα αυτα?? Μηπως εχει να κανει με την αντλια νερου?? Δωστε τα φωτα σας γιατι ειδικα το τριξιμο μου σπαει τα νευρα καποιες φορες.. :lol:

Κοίτα

1) Αν έχει κοπεί η βάση της εξάτμισης

2) Αν βρίσκει κάπου ο σωλήνας

3) Αν βρίσκει κάπου το καζάνι

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6
:lol: :lol: :lol: :lol:

Ο καφρούλης όταν βγεί το Golf VII θα οδηγεί Scooby, οι έρωτες δεν κρύβονται.

...ναι σωστα! το ειχα ξεχασει αυτο! οτι ειναι imitation Golfακιας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και imitation, εγώ που έχω πάρει 2 φορές το ίδιο αυτοκίνητο! χαχαχαχαχαχαχα

Τώρα αν το επόμενο έχει τις πλειάδες για σήμα, δεν το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6
Ε όχι και imitation, εγώ που έχω πάρει 2 φορές το ίδιο αυτοκίνητο! χαχαχαχαχαχαχα

ναι το ειχα ξεχασει!

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω 70 απο μπροστα μεχρι πισω με 200 καταλ. και εχω κ04 (εχω τφσι) να παω για 76 η δεν θα εχει διαφορα σε θεμα δυναμεις ευχαριστω

εχεις gti με κ04? και ρωτας αν πρεπει να βαλεις 76αρι dp? εγω το θεωρω αυτονοητο...

Link to comment
Share on other sites

έχουν αναφερθεί σέ κάποιο post όλες οι διαφορές του κινητηρα του gti 6 σε σχέση με τον δικό μας ?

διαφορες υπάρχουν στα περιφερειακά του ή και στο εσωτερικό του ?

είναι πλέον tsi και 211ps και είναι ο ίδιος που έχει π.χ. και το q5 ? άρα διαφορετικός με τον tsi 200 στα scirroco ,tiguan κτλ. ?

δηλ. ταυτόχρονα στο group 2 tsi 2.0 ?

Link to comment
Share on other sites

έχουν αναφερθεί σέ κάποιο post όλες οι διαφορές του κινητηρα του gti 6 σε σχέση με τον δικό μας ?

διαφορες υπάρχουν στα περιφερειακά του ή και στο εσωτερικό του ?

είναι πλέον tsi και 211ps και είναι ο ίδιος που έχει π.χ. και το q5 ? άρα διαφορετικός με τον tsi 200 στα scirroco ,tiguan κτλ. ?

δηλ. ταυτόχρονα στο group 2 tsi 2.0 ?

O κινητηρας του VI GTI ειναι η εξελιξη του V GTI, και ειναι αναβαθμισμενος κυριως στην τροφοδοσια (αντλια βενζινης , 6-hole injectors) και στα ηλεκτρικα (MED17). To Scirocco, κατα 99%, πρεπει να φοραει το ιδιο μοτερ (VI GTI) με διαφορετικη χαρτογραφηση, οπως ας εχει συνηθισει το group τα τελευταια ετη.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δεν είναι τόσο μεγάλη η τουρμπίνα και η παροχή της για να χρειάζεται 76άρι...

Παντως η milltek πχ για τα s3,cupra,ed30 76αρι σου δινει... οπως επισης και οι περισσοτεροι εξατμισαδες...εγω στο δικο μου παρολο που ειμαι με την κ03 ακομα, 76αρι εβαλα...για να μην πληρωνουμε 2 φορες dp...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.