Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Τι λέμε ρε παιδιά? Η έκτη σχέση στο κιβώτιο είναι για overdrive. Τι 160 και 6η και πράσινα άλογα λέμε; Θα τρελαθούμε τελείως; Πολύ παραμύθι παίζει. Αν βάλουμε ότι κλέβει και το κοντέρ λιγότερα από 140 στις 3000 σαλ.

Edited by GOLF_CAR
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα λίγο υπερβολικό μου ακούγετε.

Μήπως από τη μία κοίταγε το κοντέρ και από την άλλη το δείκτη βενζίνης ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά έτσι μου είπε και σας λέω, το καλό θα ήταν να "πεταχτεί" κάποιο παιδί με σιρόκο να μας πεί στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά έτσι μου είπε και σας λέω, το καλό θα ήταν να "πεταχτεί" κάποιο παιδί με σιρόκο να μας πεί στάνταρ.

Παραθέτω και τις σχέσεις μετάδοσης για Scirocco 1.4 tsi 6speed manual:

κόφτης 6600rpm

vmax 218km/h

1η 57χλμ/6600

2η 101χλμ/6600

3η 158χλμ/6600

4η 209χλμ/6600

5η 218χλμ/5700

6η 218χλμ/5000

Πηγή:http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και τις σχέσεις μετάδοσης για Scirocco 1.4 tsi 6speed manual:

κόφτης 6600rpm

vmax 218km/h

1η 57χλμ/6600

2η 101χλμ/6600

3η 158χλμ/6600

4η 209χλμ/6600

5η 218χλμ/5700

6η 218χλμ/5000

Πηγή:http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

(3000/5000)*218=130,8 χ.α.ω. (πραγματικα) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και τις σχέσεις μετάδοσης για Scirocco 1.4 tsi 6speed manual:

κόφτης 6600rpm

vmax 218km/h

1η 57χλμ/6600

2η 101χλμ/6600

3η 158χλμ/6600

4η 209χλμ/6600

5η 218χλμ/5700

6η 218χλμ/5000

Πηγή:http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Παίδες αν βρεί κάποιος τεχνικά χαρακτηριστικά για κιβώτιο Scirocco ή Golf, θα βγεί εύκολα συμπέρασμα.

Υπάρχει πίνακας για την πρώτη μέχρι και την έκτη ταχύτητα του κιβωτίου στον οποίο φαίνεται πόσα χιλιόμετρα τρέχει το αυτοκίνητο για κάθε 1000 στροφές/min του κινητήρα.

Αν π.χ. στην 3η ταχύτητα έχει 20χλμ για κάθε 1000 στροφές, τότε στις 3000 στροφές θα έχει 60χλμ/ώρα.

Αν στην 6η ταχύτητα έχει 40χλμ/ώρα για κάθε 1000 στροφές, τότε στις 3000 στροφές θα έχει 120χλμ/ώρα.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το εξαντλησαμε το θεμα με τις σχεσεις του scirocco και βγηκαμε οff topic ...

στο θεμα μας λοιπον (GOLF)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, καμιά δυναμομέτρηση από TSI 140 έχουμε από overload, e-tuners, revo, τώρα πρόσφατη να δούμε πως διαμορφώνονται με τις χαμηλές πλέον θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, καμιά δυναμομέτρηση από TSI 140 έχουμε από overload, e-tuners, revo, τώρα πρόσφατη να δούμε πως διαμορφώνονται με τις χαμηλές πλέον θερμοκρασίες;

Αφου κατα τη δυναμομετρηση ,γινεται υπολογιστικη διορθωση αναλογα με τις συνθηκες.Ειτε με ζεστη δυναμομετρησεις ειτε με κρυο ,το corrected αποτελεσμα πρεπει να ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κατα τη δυναμομετρηση ,γινεται υπολογιστικη διορθωση αναλογα με τις συνθηκες.Ειτε με ζεστη δυναμομετρησεις ειτε με κρυο ,το corrected αποτελεσμα πρεπει να ειναι το ιδιο.

Αρα ο geopan δεν αναφερεται στην διορθωμενη ισχυ αλλα στην πραγματικη...οποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου κατα τη δυναμομετρηση ,γινεται υπολογιστικη διορθωση αναλογα με τις συνθηκες.Ειτε με ζεστη δυναμομετρησεις ειτε με κρυο ,το corrected αποτελεσμα πρεπει να ειναι το ιδιο.

Αυτό είναι κατά μέρη σωστό. Αυτό που θέλω να δω είναι οι καμπύλες που θα είναι διαφορετικές λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας. Νομίζω ο Kirra πήγε και έκανε μια δυναμομέτρηση στα Σπάτα αρκετά πρόσφατα και θα ήθελα να μας πει εντυπώσεις και από την συμπεριφορά του αυτοκινήτου του με το πρόγραμμα των overload.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κανω μια ερώτηση.... Τελική ταχύτητα ποσο έχετε δεί με revo 200hp σε golf tsi 140 μαμισια?

240+ με REVO αλλα μη νομιζεις προσπαθησα και πολυ να δω αυτη την τελικη, γιατι τα 240 δεν ερχονται πολυ δυσκολα.. αλλα γενικα πανω απο τα 200 το ανοιγω πολυ σπανια και ετσι 2-3 φορες το εχω πατησει τερμα ...

Link to comment
Share on other sites

240+ με REVO αλλα μη νομιζεις προσπαθησα και πολυ να δω αυτη την τελικη, γιατι τα 240 δεν ερχονται πολυ δυσκολα.. αλλα γενικα πανω απο τα 200 το ανοιγω πολυ σπανια και ετσι 2-3 φορες το εχω πατησει τερμα ...

μπορεις να δεις τα 250 αλλα καθολου ευκολα .....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι τελικα να βαλω τα Bosch τα f6dpor!

τι λετε?ειναι 1 βαθμο πιο ψυχρα απο τα μαμα σωστα?

NGK 101905628 αυτα τα χει δοκιαμσει κανεις?

Μαλλον F5DPOR εννοεις.. εγω τα βρηκα πολυ ακριβα 35Ε το ενα και απο την αλλη δε ξερω προσωπικα προτιμησα τα εργοστασιακα ΝGK τα οποια ειναι και αυτα απο πλατινα εκτος του κοστους δε ξερω κατα ποσο τα BOSCH αυτα ειναι καταλληλα για το αμαξι μας .. Καμια φορα βαζουμε το χερι μας πιο βαθια στην τσεπη για να κανουμε το καλυτερο στο αμαξι μας αλλα μη κανουμε περισσοτερο κακο ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον F5DPOR εννοεις.. εγω τα βρηκα πολυ ακριβα 35Ε το ενα και απο την αλλη δε ξερω προσωπικα προτιμησα τα εργοστασιακα ΝGK τα οποια ειναι και αυτα απο πλατινα εκτος του κοστους δε ξερω κατα ποσο τα BOSCH αυτα ειναι καταλληλα για το αμαξι μας .. Καμια φορα βαζουμε το χερι μας πιο βαθια στην τσεπη για να κανουμε το καλυτερο στο αμαξι μας αλλα μη κανουμε περισσοτερο κακο ...

οχι εννοω μια σκαλα πιο ψυχρα απο f5 και 1 πιο χαμηλα απο τα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω μια σκαλα πιο ψυχρα απο f5 και 1 πιο χαμηλα απο τα δικα μας!

Για μενα βαλε τα εργοστασιακα μη κανεις πειραματα με τα μπουζι ..

και με την διαφορα των χρηματων αλλαξετα πιο νωρις ... :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα βαλε τα εργοστασιακα μη κανεις πειραματα με τα μπουζι ..

και με την διαφορα των χρηματων αλλαξετα πιο νωρις ... :)

σιγουρα ακομα και καθε 15.000

αλλα μηπως ειναι πολυ ζεστα για οτ κινητηρα μας?

μα δεν αλαζουμε ηδος μπουζι πλατινα πλατινα

απλα το ποσο θερμα ειναι?σωστα?

ναι και εγω φοβαμαι λιγο.αλλα θελω αυτα με τα οποια θα δουλευει ο κινητηρας καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.