Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

====

Δεν είπα 1.5 μέχρι κόφτη.

"Διαρκεί" ενοούσα ότι δεν είναι "στηγμιαίο".

Όσον αφορά την υγεία της τουρμπίνας, κοίτα πιο πάνω. Με 1.5bar όβερ ουσιαστικά βαριέται και λουφάρει.

Και παλι πολυ μου φαινεται...

====

Ζητουμενη πίεση στον κώδια δεν υπάρχει. Υπάρχει ζητούμενη ροπή. Η οποία είναι σεταρισμένη εκεί, ώστε να βγάζει την πίεση που βγάζει. Είναι closed loop και μάλιστα εκπλικτικής ακριβείας.

Τρόμπα επαρκεί για 1.5bar ακόμα και με 95άρα. Με 1.7 επαρκεί οριακά.

Βγαζει τουλαχιστον δυναμη ή ειναι "τζουφια" η εξτρα πιεση;

====

Όχι βέβαια! Φτου-φτου σκόρδα. Τι είναι αυτά που λές Κώστα; ;)

Αυτά τα κάνουν οι βαγκ ντίλερς στους ανυποψίαστους χαρούμενους ιδιοκτήτες των ΤΣΙ για να γωνατίσει και να έρθει ο άλλος (που είχε 155 με την παλιά αναβάθμιση και έγινε 135 με την καινούργια) να βάλει το πρόγραμμα για να ξαναδυναμόσει το αυτοκίνητο ;)

Δε συμφωνω.

Πολλες φορες τα εργοστασιακα update διορθωνουν καποιες "μυστηριες" ατελειες.

Ασε που την περνανε θελουν δε θελουν, καθως καποια στιγμη τους φρεναρει τις διαδικασιες το VAS μεχρι να περαστει.

Καντε τη κι αν αλλαξει κατι δραματικα, φερτε το μου να σας περασω παλι την παλια. tongue.gif

====

Αϊ αγρί. Jovanni τα διαβάζεις;

Για τον JOVANNI τα γραφω κι εγω...

Παιδες, προσωπικα το εχω ξαναδει το συγκεκριμενο "εργο" και μακαρι αυτο να μην ειναι "επαναληψη".

Τα ιδια ελεγα και στον τυπο με το "CUPRA απο τα Γιαννενα" κι εκεινος μου ελεγε "γ@@@@@" και "βαραει 300 στην Εγνατια".

Οταν εγινε η ζημια ("σκυλια", "αλεξισφαιρα", αλλα ολα εχουν και καποιο οριο) ξαφνικα θυμηθηκε πως δουλευε χαμηλο "λ" και πως πολλες φορες του εκοβε πεταλουδα μετα τις 5.500.

(με 2,2 οβερ και 1,7 στις 6.000, με αντιστοιχο requested 1,5 & 1,3)

Χαμηλωστε το λιγο να παμε για υπνο.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως αυτο αντιστροφως αναλογο ??? Δηλ οτι αντεχει ενα σημαινει οτι αντεχουν ολα ??? και απο την αλλη απο οτι εχω ακουσει, του Αποστολη το αμαξι δεν ειναι και καθε μερα στο φαναρι... και να το πω αλλιως με ενα αμαξι δε μπορουμε να βγαλουμε σωστα συμπερασματα (γιατι δε ξερουμε τι χρηση το κανει ο οδηγος του πχ δε ξερουμε κατα ποσο αν το αμαξι θα αντεχε στα χερια καποιου αλλου ... ;)

θα συμφωνησω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη τα πρωτα REVO ειχαν μονο το προγραμμα... ενω μετα αρχισαν να μπαινουν εξατμισεις ,DP, φιλτρα ... μη ξεχνας οτι μονο με REVO εισαι στα 205+ hp... με εξατμιση, DP και φιλτρο υπολογισε + 10 - 15 hp παραπανω ... ;)

μην μπερδευεσαι μιλαω για προγραμμα κ ενα βαρελακι ΤΙΠΟΤΕ αλλο.αν το βαρελι δινει 25 αλογα να βαλω κ εγω.ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι το βαρελακι αρα ειναι το προγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι μιλαω για προγραμμα κ ενα βαρελακι ΤΙΠΟΤΕ αλλο.αν το βαρελι δινει 25 αλογα να βαλω κ εγω.ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι το βαρελακι αρα ειναι το προγραμμα....

Σε εμενα αναφερεσαι απιστε Θωμα ??? Ω ναι 230,5 ΗΡ εδειξε το δυναμομετρο προκαλωντας δεος και εκπληξη στους δυσπιστους !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αναφερεσαι απιστε Θωμα ??? Ω ναι 230,5 ΗΡ εδειξε το δυναμομετρο προκαλωντας δεος και εκπληξη στους δυσπιστους !!!! :)

δεν ειμαι δυσπιστος απλα θα ηθελα να ηξερα μια επιπλεον πληροφορια...σε ποιο δυναμομετρο εβγαλε αυτη τη δυναμη το αμαξι σου?και αν ειναι ευκολο βαλε και τα διαγραμματα της δυναμομετρησης να μας λυθουν πολλες αποριες...οχι σε μενα προσωπικα εγω απλα θελω να δω τι κανουν αυτα τα μοτερακια αλλα σιγουρα και ολοι οι αλλοι που εχουν αυτα τα μοτερ κατω απο το καπο τους....πολυ δυναμη εβγαλε παντως φιλε ευγε!!!

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αναφερεσαι απιστε Θωμα ??? Ω ναι 230,5 ΗΡ εδειξε το δυναμομετρο προκαλωντας δεος και εκπληξη στους δυσπιστους !!!! :)

Μπορείς να ανεβασεις dyno να δούμε πως γίνεται αυτό το 230;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη τα πρωτα REVO ειχαν μονο το προγραμμα... ενω μετα αρχισαν να μπαινουν εξατμισεις ,DP, φιλτρα ... μη ξεχνας οτι μονο με REVO εισαι στα 205+ hp... με εξατμιση, DP και φιλτρο υπολογισε + 10 - 15 hp παραπανω ... :D

πάντως εγώ μόνο με πρόγραμμα έχω μετρήσει σε μαχα 204

Link to comment
Share on other sites

η μετρηση εγινε φυσικα σε maha ( θεσ/κης ),και ημασταν αρκετα αυτοκινητα... Το διαγραμμα πρεπει να το σκαναρω πρωτα αν ακαι το εχουν μερικοι σε φωτο

Κωστα REVO , μπορεις να δωσεις καποια εξηγηση γι αυτο; Αλλιως αλλαξτε απο το site σας τα TSI απο 205 σε 230 ps

Πολυ δυναμη παντως , μπραβο. Ποση ροπη σου δινει φιλε και τι πιεσεις παιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αναφερεσαι απιστε Θωμα ??? Ω ναι 230,5 ΗΡ εδειξε το δυναμομετρο προκαλωντας δεος και εκπληξη στους δυσπιστους !!!! :D

δεν ειμαι απιστος απλα επειδη το REVO ριχνει 2-3 αυτοκινητα στα custom tuned TSI μου προξενει εντυπωση.ΠΩΣ γινεται να δινει η REVO επισημα 205 αλογα κ απο την αλλα εσυ να βγαζεις 230 κ να ριχνεις 2 αμαξια τα πουσαρισμενα etuners

ΚΑΤΙ δεν κολαει στην ιστορια κ αυτο το κατι δεν εισαι εσυ χρηστο καθως κ το dyno σου ειναι σε MAHA κ οντως εριξες το πουσαρισμενο etuners golfaki με full περιφερειακα.ΤΙ γινεται λοιπον?Δεν προκαλει ερωτηματικα σε κανεναν αλλο ?Ειναι απο την μια η κοντρα στον δρομο + το dyno se MAHA κ απο την αλλη τα 205 που δηλωνει η REVO...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι απιστος απλα επειδη το REVO ριχνει 2-3 αυτοκινητα στα custom tuned TSI μου προξενει εντυπωση.ΠΩΣ γινεται να δινει η REVO επισημα 205 αλογα κ απο την αλλα εσυ να βγαζεις 230 κ να ριχνεις 2 αμαξια τα πουσαρισμενα etuners

ΚΑΤΙ δεν κολαει στην ιστορια κ αυτο το κατι δεν εισαι εσυ χρηστο καθως κ το dyno σου ειναι σε MAHA κ οντως εριξες το πουσαρισμενο etuners golfaki με full περιφερειακα.ΤΙ γινεται λοιπον?Δεν προκαλει ερωτηματικα σε κανεναν αλλο ?Ειναι απο την μια η κοντρα στον δρομο + το dyno se MAHA κ απο την αλλη τα 205 που δηλωνει η REVO...

Ειναι οντως περιεργο ... glare.gif

Αντε να δουμε και την δυναμομετρηση ??? :)

Link to comment
Share on other sites

+1 για την δυναμομέτρηση

Αλλά δεν βλέπω κάτι το περίεργο.

Ζωντανό παράδειγμα το αυτοκίνητο του Jovanni που μπορεί και σηκώνει κάτι πιέσεις που άλλα ΤΣΙ δεν τις βλέπουν στα πιο υγρά τους όνειρα...

Μήπως και αυτό του φίλου peolinio είναι παρόμοια περίπτωση; Καμια παρτίδα εργοστασιακή με κάποιο "λάθος" ανταλλακτικό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας πω και εγω τα δικα μου.. tongue.gif Εγω εχω προγραμμα E-tuners πανω απο 20000 χμ. και σηκωνω over 1,7 ακομα και 1.8 καποιες φορες εχω μεσαιες 1.4 με 1,3 και κοφτη 1.1 που ομως δεν αξιζει να το τραβας το αυτοκινητο εκει πανω..επισης ανοιγω ολη την ωρα με διαφορα και γενικοτερα δεν το αφηνω σε ησυχια το αμαξακι..Πολλα παιδια με ξερουν απο εδω μεσα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν οι συνη8ισμενες σκαστρες και δισκο πλατο αλλα αυτο εχει να κανει μενα...

ΒΑΖΩ παντα 100αρα βενζινη και απο συγκεκριμενα βενζιναδικα,αλλαζω λαδια ανα 7500 χμ και δεν ειχα ποτε δειγμα απο safe mode..ξεχασα εχω την μαμα αντλια βενζινης..

αυτα..

Edited by Shaddow20
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας πω και εγω τα δικα μου.. tongue.gif Εγω εχω προγραμμα E-tuners πανω απο 20000 χμ. και σηκωνω over 1,7 ακομα και 1.8 καποιες φορες εχω μεσαιες 1.4 με 1,3 και κοφτη 1.1 που ομως δεν αξιζει να το τραβας το αυτοκινητο εκει πανω..επισης ανοιγω ολη την ωρα με διαφορα και γενικοτερα δεν το αφηνω σε ησυχια το αμαξακι..Πολλα παιδια με ξερουν απο εδω μεσα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν οι συνη8ισμενες σκαστρες και δισκο πλατο αλλα αυτο εχει να κανει μενα...

ΒΑΖΩ παντα 100αρα βενζινη και απο συγκεκριμενα βενζιναδικα,αλλαζω λαδια ανα 7500 χμ και δεν ειχα ποτε δειγμα απο safe mode..ξεχασα εχω την μαμα αντλια βενζινης..

αυτα..

Εγω γτ δεν εχω safe mode??δεν το λεω ειρωνικα... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω γτ δεν εχω safe mode??δεν το λεω ειρωνικα... :D

====

Αν δεν το λές ειρωνικά, έχεις και τις δυο αντλίες εργοστασιακές, δεν κάνεις και ένα wideband log καυσίμου;

Όπως και να είναι μπράβο σου καθώς μάλλον έχεις χτυπίσει το ρεκόρ πίεσης στα ΤΣΙ με Κ03!

Link to comment
Share on other sites

====

Αν δεν το λές ειρωνικά, έχεις και τις δυο αντλίες εργοστασιακές, δεν κάνεις και ένα wideband log καυσίμου;

Όπως και να είναι μπράβο σου καθώς μάλλον έχεις χτυπίσει το ρεκόρ πίεσης στα ΤΣΙ με Κ03!

Aλη8εια δεν το λεω ειρωνικα..αν θυμασαι κι ολας ειμαι το παιδι που ανοιγα με τον Γιωργο με overload.και απο τοτε εχω παρει κι αλλο.και εμενα εντυπωση μου κανει..αλλα με τα λογκαρισματα δεν το εχω κα8ολου.να μαζευτουμε μια φορα τα Τsi να κανουμε κανα σοβαρο λογκαρισμα απο ολα τα προγραμματα..

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να γινω πιο συγκεκριμενος....Ζηταω tongue.gif ενα full 1το σταδιο με ρεβο,ενα με overload και ενα με E-tuners(εγω ειμαι αυτο) οχι για κοντρες αλλα για να κανουμε 3 διαφορετικα λογκαρισματα και να τα βρουμε ολα..να μου πεις δεν 8α εχουμε ιδια περιφερειακα..αλλα τουλαχιστον πιστευω καποια ακρη θα βγαλλουμε.. :DB)

ακουω αποψεις..

Link to comment
Share on other sites

Κωστα REVO , μπορεις να δωσεις καποια εξηγηση γι αυτο; Αλλιως αλλαξτε απο το site σας τα TSI απο 205 σε 230 ps
δεν ειμαι απιστος απλα επειδη το REVO ριχνει 2-3 αυτοκινητα στα custom tuned TSI μου προξενει εντυπωση.ΠΩΣ γινεται να δινει η REVO επισημα 205 αλογα κ απο την αλλα εσυ να βγαζεις 230 κ να ριχνεις 2 αμαξια τα πουσαρισμενα etuners

ΚΑΤΙ δεν κολαει στην ιστορια κ αυτο το κατι δεν εισαι εσυ χρηστο καθως κ το dyno σου ειναι σε MAHA κ οντως εριξες το πουσαρισμενο etuners golfaki με full περιφερειακα.ΤΙ γινεται λοιπον?Δεν προκαλει ερωτηματικα σε κανεναν αλλο ?Ειναι απο την μια η κοντρα στον δρομο + το dyno se MAHA κ απο την αλλη τα 205 που δηλωνει η REVO...

Να εξηγησω λιγο τον τροπο που διαθετουμε σαν CARGATE τα προγραμματα της revo στην αγορα και νομιζω θα καταλαβετε καποια πραγματα.

Σε καθε νεο κωδικα που λαμβανουμε λοιπον απο τη revo, ακολουθουμε μια συγκεκριμενη διαδικασια καθε φορα:

Αρχικα βρισκουμε καποιο αυτοκινητο test-drive.

Κατοπιν και μεσο του τεχνικου τμηματος, γινονται αναλυτικες μετρησεις σε πραγματικες συνθηκες δρομου, με διαφορες ποιοτητες βενζινης και θερμοκρασιας περιβαλλοντος (κατα 99% καλοκαιρι), κατω απο πολυ εντονη πιεση.

Αφου δουμε πως ολα βαινουν "καλως" (πιεσεις, safe-mode, αβανς κ.λ.π.) προχωραμε σε δυναμομετρησεις (ΜΑΗΑ), με διαφορες ποιοτητες καυσιμων και με επαναλαμβανομενες μετρησεις, ωστε να υπαρχουν δεδομενα ακομα και απο πολυ ζεστες μετρησεις π.χ. μετα απο 15-20 συνεχομενα πατηματα.(ολες σχεδον οι δυναμομετρησεις που εχουμε ειναι απο 30 εως 39ο μεσα στο dyno)

Μετα, στελνονται τα καταγεραμμενα στοιχεια στη revo, γινεται επαναξιολογηση ολων των δεδομενων και -αν κριθει απαραιτητο- γινονται διορθωσεις στον κωδικα.

Αυτη η διαδικασια γινεται πολλες φορες, με διαφορα αυτοκινητα (εχουμε πολυ μεγαλο δικτυο συνεργατων VAG) και καθε φορα που λαμβανουμε καινουργιο κωδικα, ωστε και να διασφαλιστει πως τα αλογα που θα ανακοινωσουμε ειναι πραγματικα, αλλα και να προλαβουμε τα οποια πιθανα προβληματα μπορει να ανακυψουν σε βαθος χρονου. (οσο γινεται)

Ολη αυτη η διαδικασια γινεται παρολο που ολοι οι κωδικες που λαμβανουμε απο τη revo εχουν ηδη δοκιμαστει πολυ περισσοτερο

(Revo software development) και αφου εκεινοι ηδη εχουν φερει στα ορια (ή και περα απο αυτα) το καθε αυτοκινητο που βελτιωνουν. (εχω παρακουλουθησει τη διαδικασια πολλες φορες και ειναι πολυ εντυπωσιακη)

Γνωριζουν δηλαδη τι κανει π.χ. το τουρμπο του TSi στα 2bar και τι γινεται οταν ο "λ" δουλευει 0,86, με το πυρομετρο "σκασμενο" για πολυ ωρα.

Μεσα λοιπον απο ολη αυτη την -πολυ επιπονη- διαδικασια, προκυπτουν καποια νουμερα.

Μεσα απο αυτα τα νουμερα, και σε συννενοηση με το τμημα marketing, βγαινει και η τελικη ανακοινωση των αριθμων, η οποια θα πρεπει να καλυπτει και αυτον που αλλαζει λαδια καθε 5.000χλμ (και πριν βαλει βενζινη στελνει δειγμα στο Χημειο), αλλα και τον "παππου" που πηγαινει για σερβις οποτε αναψει ολο το καντραν σα Χριστουγεννιατικο δεντρο...

Στην προκειμενη περιπτωση, για το VW GOLF MKV TSi 140-170ps, η εκτιμουμενη ιπποδυναμη μετα απο επαναπρογραμματισμο με κωδικα της revo, κυμαινεται μεταξυ 205-215 ιππων, αναλογα τη βενζινη που εχει το αυτοκινητο...

Εαν καποιος-καπου-καποτε, βγαλει 195, θα πρεπει να ψαξουμε να δουμε τι προβλημα μπορει να υπαρχει με το αυτοκινητο του ή π.χ. που το μετρησε... (μηπως ειναι μετρηση τροχου)

Εαν καποιος-καπου-καποτε, βγαλει "250", πολυ λιγο μας απασχολει, καθως πολυ πιθανων, τα συγκεκριμενα νουμερα να τα εχουμε ηδη δει κι εμεις μεσα απο την ολη διαδικασια που ακολουθουμε.

Σε καμια περιπτωση δεν θα βγουμε με ανακοινωσεις και διαφημισεις στα περιοδικα και να ανακοινωσουμε πως "βγαλαμε στον TSi 250 ιππους".

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Εμας μας ενδιαφερει, οταν επιλεξει καποιος συνεργατης/πελατης το συγκεκριμενο προϊον, αυτο να καλυπτει ολες τις προδιαγραφες ρυπων, αποδοσης και αξιοπιστιας που του αναφεραμε και κατ'επεκταση πληρωσε, σε εμας ή στο δικτυο συνεργατων μας.

δεν ειμαι απιστος απλα επειδη το REVO ριχνει 2-3 αυτοκινητα στα custom tuned TSI μου προξενει εντυπωση.

Μη με παρεξηγησεις φιλε "mourh", εμεις ποτε δεν πιστεψαμε πως ενα "custom" ειναι καλυτερο απο καποιο "επωνυμο" ή "κονσερβα".

Δε θελω σε καμια περιπτωση να μειωσω τη δουλεια καποιου επαγγελματια, αλλα με αυτα που ΕΜΕΙΣ εχουμε δει, αυτο πιστευουμε.

Ελπιζω να σας καλυψα τις οποιες αποριες...

Edited by VAG-Lover
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι ενα custom ειναι καλυτερο απο ενα τυποποιημενο προγραμμα ουτε αμφεβαλλα για την ποιοτητα του προγραμματος σας κ κατ'επεκταση της εταιριας revo

ουτε εκρινα τον τροπο που επιλεγετε φτανετε στο τελικο προιον σας.Αυτο που με απασχολησε ειναι γιατι βγαζει τοσα πολλα αλογα ενω η ιδια εταιρια δηλωνει λιγοτερα.Δηλαδη καθε TSI βγαζει διαφορετικο νουμερο κ αν εστω κ ετσι εχει τοση μεγαλη αποκλιση (δλδ ενα μπορει να βγαλει 205 κ ενα αλλο 230 με το ιδιο προγραμμα)

επισης δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατο ενα αυτοκινητο να βγαζει τοσα πολλα extra αλογα-φανταστειτε ενα tsi 140 ps να φτασει στα 230 μονο με προγραμμα-μιλαμε για +90 αλογα

κ ολα αυτα σε safe-ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ενος τουρμπατου αυτοκινητου.

Επισης κατι που ρωτησα κ παλαιοτερα το προγραμμα REVO ηταν ισαξιο με τα πρωτα custom κ τα παιδια που κανανε ανοιγματα μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι σφαζοντουσαν στην κυριολεξια κ τωρα τα REVO τα αφηνουν 3 αυτοκινητα πισω.Δηλαδη ελεος τιποτε δεν αλλαξε?Δεν ειμαι πελεμιος της REVO ισα ισα το αντιθετο ο χρηστος ξερει.Αλλα ολα αυτα πιστευω ειναι ευλογα ερωτηματα απο ατομα που παρακολουθουν τις εξελιξεις στον χωρο του tuning.

Link to comment
Share on other sites

VAG-Lover μόνο με πρόγραμμα και εισαγωγή βγάζει 230hp. Αυτό το αμάξι δεν κινδυνεύει ;; Να σου θυμίσω τί έλεγες πρίν μερικούς μίνες για ότι υπάρχει μόνο ένα stage (205) και ότι απο 215 και πάνω δεν θα το συμβούλευες ;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας πω και εγω τα δικα μου.. tongue.gif Εγω εχω προγραμμα E-tuners πανω απο 20000 χμ. και σηκωνω over 1,7 ακομα και 1.8 καποιες φορες εχω μεσαιες 1.4 με 1,3 και κοφτη 1.1 που ομως δεν αξιζει να το τραβας το αυτοκινητο εκει πανω..επισης ανοιγω ολη την ωρα με διαφορα και γενικοτερα δεν το αφηνω σε ησυχια το αμαξακι..Πολλα παιδια με ξερουν απο εδω μεσα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν οι συνη8ισμενες σκαστρες και δισκο πλατο αλλα αυτο εχει να κανει μενα...

ΒΑΖΩ παντα 100αρα βενζινη και απο συγκεκριμενα βενζιναδικα,αλλαζω λαδια ανα 7500 χμ και δεν ειχα ποτε δειγμα απο safe mode..ξεχασα εχω την μαμα αντλια βενζινης..

αυτα..

Αυτο , Γιωργο , που εχεις εσυ ειναι το συνηθες , και πρεπει οχι μονο για αυτον τον 1+ χρονο , που το εχουμε ρυθμισει , αλλα για παντα αν ειναι δυνατον να πηγαινει αψογα . Επισης επειδη εχουμε αρκετο καιρο να δουμε το αυτοκινητο σου , καλο ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα (πχ καθε 4 μηνες) να γινεται ενας τυπικος ελεγχος ωστε ολα να ειναι οπως την 1η ημερα που ρυθμιστηκε . Ειναι πολυ προτιμοτερο να το βλεπει / λογκαρει / ελεγχει αυτος που το ρυθμισε και πιο "αξιοπιστο"...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι ενα custom ειναι καλυτερο απο ενα τυποποιημενο προγραμμα ουτε αμφεβαλλα για την ποιοτητα του προγραμματος σας κ κατ'επεκταση της εταιριας revo

ουτε εκρινα τον τροπο που επιλεγετε φτανετε στο τελικο προιον σας.Αυτο που με απασχολησε ειναι γιατι βγαζει τοσα πολλα αλογα ενω η ιδια εταιρια δηλωνει λιγοτερα.Δηλαδη καθε TSI βγαζει διαφορετικο νουμερο κ αν εστω κ ετσι εχει τοση μεγαλη αποκλιση (δλδ ενα μπορει να βγαλει 205 κ ενα αλλο 230 με το ιδιο προγραμμα)

επισης δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατο ενα αυτοκινητο να βγαζει τοσα πολλα extra αλογα-φανταστειτε ενα tsi 140 ps να φτασει στα 230 μονο με προγραμμα-μιλαμε για +90 αλογα

κ ολα αυτα σε safe-ιδανικες συνθηκες λειτουργιας ενος τουρμπατου αυτοκινητου.

Επισης κατι που ρωτησα κ παλαιοτερα το προγραμμα REVO ηταν ισαξιο με τα πρωτα custom κ τα παιδια που κανανε ανοιγματα μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι σφαζοντουσαν στην κυριολεξια κ τωρα τα REVO τα αφηνουν 3 αυτοκινητα πισω.Δηλαδη ελεος τιποτε δεν αλλαξε?Δεν ειμαι πελεμιος της REVO ισα ισα το αντιθετο ο χρηστος ξερει.Αλλα ολα αυτα πιστευω ειναι ευλογα ερωτηματα απο ατομα που παρακολουθουν τις εξελιξεις στον χωρο του tuning.

Εχεις δει καποια μετρηση του συγκεκριμενου αυτοκινητου σε stock μορφη;

Ξερεις ποσα αλογα ηταν εργοστασιακα;

Πιστεψε με, πουθενα δεν υπαρχει "+90".

Οσο για τα "3 αυτοκινητα μπροστα" και τα "αλλα 3 πισω", με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

Γνωριζω πολυ καλα πως τιποτα δεν εχει αλλαξει στους κωδικες της revo.

Μηπως αλλαξε τιποτα με τους "αλλους";

Δεν αφηνω καποιο υπονοουμενο, αλλα δυστυχως δεν μπαινω στη συγκεκριμενη λογικη της "καροτσας", ενω δεν ξερω τι κανουν τα αλλα προϊοντα.

Για τη revo γνωριζω πολυ καλα και για αυτη γραφω....

Και επαναλαμβανω:

Στην προκειμενη περιπτωση, για το VW GOLF MKV TSi 140-170ps, η εκτιμουμενη ιπποδυναμη μετα απο επαναπρογραμματισμο με κωδικα της revo, κυμαινεται μεταξυ 205-215 ιππων, αναλογα τη βενζινη που εχει το αυτοκινητο...

Αν καποιος βγαλει παραπανω.............go play.

Παρακατω αποκλειεται.

Για να σου δωσω κι ενα ακομα πιο ακραιο παραδειγμα, μας ηρθε πριν καιρο μια δυναμομετρηση με mail, απο καποιο Cupra, που με φουλ revo stg2+ ειχε βγαλει 434 ιππους!

Με στοκ τουρμπο....

Το ιδιο σεταπ, το δινουμε με εκτιμουμενη ιπποδυναμη ~360ps.

Αυτο, πως πιστευεις πως θα επρεπε να το αντιμετωπισουμε;

VAG-Lover μόνο με πρόγραμμα και εισαγωγή βγάζει 230hp. Αυτό το αμάξι δεν κινδυνεύει ;; Να σου θυμίσω τί έλεγες πρίν μερικούς μίνες για ότι υπάρχει μόνο ένα stage (205) και ότι απο 215 και πάνω δεν θα το συμβούλευες ;;

Εχεις ξανακανει τη συγκεκριμενη ερωτηση και σου εχω απαντησει και παλι.

Ψαξε στα ποστ μου και δες τι ειχα γραψει. (αφου σε ενδιαφερει τοσο πολυ)

Βλεπεις, αντιθετα με καποιους, εγω δεν λεω/γραφω αλλα σημερα και αλλα αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.