Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

ρε παιδια αν κάποιος σου υπόσχετε 40+ άλογα πως θα το δεις? κανεις μια πριν και μετά και βλέπεις τι έχεις πάρει. Η καλύτερη δυναμομέτρηση είναι ο δρόμος είμαι σύμφωνως αλλα πρέπει και μια δυναμομέτρηση

Έτσι μπράβο!

Αυτό που λέει ο φίλος εδώ και ο Cool GTI είναι όλο το νόημα.

Και οι δυναμομετρήσεις δεν είναι τσάμπα λευτά.Αν κρατήσεις την αρχή:ίδιο δυναμόμετρο για αρχή και για μετά από κάθε βελτίωση, θα έχεις μια πολύ καλή γνώμη για το τι γίνεται με το αμάξι σου και αν τα λεφτά σου πιάνουν τόπο.

Οπότε το να δώσεις 50€ για να δεις αν τα 800€ που σου ζήτησαν για να πάρεις 60 άλογα, ενώ στην πράξη βγήκαν 45, είναι μικρό πράγμα.

¶λλωστε δεν έχει ο καθένας μας, ένα ίδιο αμάξι με ακριβώς ίδια πράγματα, για να πατάει κάθε φορά που αλλάζουμε κάτι.

Το δυναμόμετρο είναι πάντα εκεί και έτοιμο για να σου πει τι γίνεται, αρκεί να μη σκίζεσαι τόσο για τα τελικά νούμερα, αλλά για τα συγκριτικά του πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα από σήμερα έχω ένα βελτιωμένο TSI! μην με ρωτήσετε πόσα άλογα σιγουρα πανω από 170 αλλα πόσα ακριβώς δεν ξέρω τελειώσαμε αργά την όλη ιστορια με την χαρτογράφηση και κανονίσαμε ναπάμε αύριο για δυναμομέτρηση. Το αυτοκινητο παει πάρα πολύ καλα γαμάτα θα έλεγα!!! όσο για ιντερκουλερ και εξάτμιση τιποτα μαμα ειμαι εντελώς, σιγουρα αυτό δεν ειναι και το καλύτερο άλλα θα προσπαθήσω σιγα σιγα να βάλω και μια ολοκληρομένη εξάτμιση γιατι από λεφτα στερέψαμε προς το παρον. Μολις λοιπον βγάλω την δυναμομέτρηση την σκανάρω και σας στην στέλνω να πάρετε και μια ιδέα για να μην μεινουμε μόνο στα λόγια.

Συγγνωμη αν το εχεις αναφερει αλλα που εγινε η βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αν το εχεις αναφερει αλλα που εγινε η βελτιωση?

εγω παντως και οι 2 δυναμομετρησεις που εκανα ηταν στο maha στην πρωτη 165 αλογα και στην δευτερη 200. τουλαχιστο εχω μια καθαρη εικονα του τι πως. επισης που φενεται περιεργο πολυ που βγαινουνε εταιριες και λενε 200 αλογα και 30 κιλα ροπη... δλδ αν παω εγω για δυναμομετρηση και δω 26 κιλα ροπη τι κανω? οσο αυξανεις την πιεση μεγαλωνει και η ροπη... αλλα στο δικο μου πηγε στα 26 κιλα η ροπη οι αλλες δλδ τι κανουνε και το πανε 30 στα ιδια αλογα?????????? περιεργο μου φενεται! επισης να επισημανω οτι το maha ειναι πολυ αυστηρο δυναμομετρο και το νουμερο που βλεπουμε στον τροχο δεν ισχυει. συμφωνα με πολλους ειναι τουλαχιστο 15-20 αλογα +

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως και οι 2 δυναμομετρησεις που εκανα ηταν στο maha στην πρωτη 165 αλογα και στην δευτερη 200. τουλαχιστο εχω μια καθαρη εικονα του τι πως. επισης που φενεται περιεργο πολυ που βγαινουνε εταιριες και λενε 200 αλογα και 30 κιλα ροπη... δλδ αν παω εγω για δυναμομετρηση και δω 26 κιλα ροπη τι κανω? οσο αυξανεις την πιεση μεγαλωνει και η ροπη... αλλα στο δικο μου πηγε στα 26 κιλα η ροπη οι αλλες δλδ τι κανουνε και το πανε 30 στα ιδια αλογα?????????? περιεργο μου φενεται! επισης να επισημανω οτι το maha ειναι πολυ αυστηρο δυναμομετρο και το νουμερο που βλεπουμε στον τροχο δεν ισχυει. συμφωνα με πολλους ειναι τουλαχιστο 15-20 αλογα +

Ναι ένταξει έχετε δίκιο εν μέρει φυσικά έχεις μια ποιό αξιόπιστη ιδέα για ταάλογα που προστέθηκαν άλλα λυπήθηκα το πενηνταρικό πρίν και μετα. Όσο για που έκανα την μετατροπή αυτό έγινε στην Oveload-Performance στην Νέα Σμύρνη. Όσο για την δυναμομέτρηση έχει καθυστερήση άλλα ο Ανδριανάκης στο Κοροπί δεν είχε χρόνο και τελικά θα πάω στον Μαλιώρα που είναι στην Πειραιώς στο Μοσχάτο. Μέ τρώει και μένα να δω τι έγινε Δευτέρα πρώι πρωί θα είμαι εκει ελπίζω να τελειώνει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ένταξει έχετε δίκιο εν μέρει φυσικά έχεις μια ποιό αξιόπιστη ιδέα για ταάλογα που προστέθηκαν άλλα λυπήθηκα το πενηνταρικό πρίν και μετα. Όσο για που έκανα την μετατροπή αυτό έγινε στην Oveload-Performance στην Νέα Σμύρνη. Όσο για την δυναμομέτρηση έχει καθυστερήση άλλα ο Ανδριανάκης στο Κοροπί δεν είχε χρόνο και τελικά θα πάω στον Μαλιώρα που είναι στην Πειραιώς στο Μοσχάτο. Μέ τρώει και μένα να δω τι έγινε Δευτέρα πρώι πρωί θα είμαι εκει ελπίζω να τελειώνει και αυτο.

Στον Ανδριανάκη γιατί να πας?Μόνο και μόνο για μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με ένα πρόχειρο ανοιγματακι με το tsi με τα 200 αλογα πρέπει να πω οτι είναι πααααρα πολύ δυνατό σε σχέση με πρίν.Μπράβο για το αποτελεσμά σου φιλε Αποστόλη και όπως είπαμε άντε και στα 225....

Link to comment
Share on other sites

Στον Ανδριανάκη γιατί να πας?Μόνο και μόνο για μέτρηση?

Ναι μόνο για δυναμομέτρηση γιατι τυχαινει να δουλευω κοντα στο Αεροδρόμιο και με βόλευε.Είχα πάει στον Ανδριανάκη και στο παρελθόν να ρωτησω για χαρτογράφηση και κάνει και αυτός με 800 ευρώ στα 180 άλογα ροπη και άλλες λεπτομέρειες δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια τό μονο που θυμαμαι οτι οταν τον είχα ρωτησει εγω ήταν στη φάση των δοκιμων με ενα tsi.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με ένα πρόχειρο ανοιγματακι με το tsi με τα 200 αλογα πρέπει να πω οτι είναι πααααρα πολύ δυνατό σε σχέση με πρίν.Μπράβο για το αποτελεσμά σου φιλε Αποστόλη και όπως είπαμε άντε και στα 225....

thanks cool and twoface! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα ζητησω μια χαρη....Θα παρακαλουσα οποια παιδια εχουν κανει βελτειωσεις σε tsi να παραθεσουν το τι βελτειωσεις εχουν κανει...που?και με τι κοστος περιπου σε ενα συγκεντωτικο post...πιστευω θα διευκολυνει ολουσ εμας που θελουμε να προβουμε σε καποιες βελτιωτικες κινησεις..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι διαμετρο εξατμιση catback προτινεται για GT? Φ 60 η Φ 63 σωληνα???

Edited by gtas
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω 200 αλογα ή μου φαινεται??

Το μπλε είναι η ροπή?

Και αν ναι, είναι νορμάλ αυτά τα τρελά πάνω κάτω που κάνει??

Πάντως για να μας φύγει η απορία, προτείνω οπωσδήποτε μέτρηση στον Ανδριανάκη ή στο Maha στα Σπάτα.

Αν όμως δεις καμιά 20αρια άλογα πιο κάτω, μη χαλαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε είναι η ροπή?

Και αν ναι, είναι νορμάλ αυτά τα τρελά πάνω κάτω που κάνει??

Πάντως για να μας φύγει η απορία, προτείνω οπωσδήποτε μέτρηση στον Ανδριανάκη ή στο Maha στα Σπάτα.

Αν όμως δεις καμιά 20αρια άλογα πιο κάτω, μη χαλαστείς.

Η αλήθεια είναι ούτε και εγώ το περίμενα 200 άλογα κυρίως όμως τα 32,6 κιλά ροπή. Σκέφτομαι να πάω νά κάνω και μια δυναμομέτρηση και σε έναν από αυτούς που λές αλλά 60 ευρώ που ζητάνε είναι πολλά. Σήμερα στον Μαλιώρα την έβγαλα με 30 ευρώ προσφορά για το VW club. Γνωρίζει κανένας κάποιον άλλον που να έχει καλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

η βουτια που κανει η καμπυλη ομως αναμεσα στις 2500 και 2800 γιατι????

κανονικα μαμα ειναι σταθερη σχεδον εχω την ενυτπωση. αυτο νομιζω ρωτησε κ ο rastaviper..

Link to comment
Share on other sites

Και επιτέλους να η δυναμομέτρηση......με χαρτογράφηση και φίλτρο της pipecross όλα τα άλλα μαμά.

Πολύ κατσαρό το διάγραμμα σου.....

Το απίστευτο είναι το 31+ ροπής κοντά στις 2000σαλ! Αλλά πέφτει...ξανανεβαίνει....

Κάτι δε γίνεται καλά εδω περα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανένας δεν έχει δει μέχρι στιγμής είναι το correction factor μεταξύ των 2 μετρήσεων...

Στου μεν Αποστόλη είναι ΙSO1585 , στου δε Γιώργου είναι SAE-J1349....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανένας δεν έχει δει μέχρι στιγμής είναι το correction factor μεταξύ των 2 μετρήσεων...

Στου μεν Αποστόλη είναι ΙSO1585 , στου δε Γιώργου είναι SAE-J1349....

δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ?

Δηλαδή τα δύο νούμερα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα μιας και η διόρθωση είναι με διαφορετικές μεθόδους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανένας δεν έχει δει μέχρι στιγμής είναι το correction factor μεταξύ των 2 μετρήσεων...

Στου μεν Αποστόλη είναι ΙSO1585 , στου δε Γιώργου είναι SAE-J1349....

Όντως αυτήν την λεπτομέρεια δεν την γνωρίζω!!! Η διαφορά? όσο για την βουτια που κάνει κάπου στις 2.500 στροφες η ιπποδυναμη μήπως είναι η μετάβαση απο κομπρεσορα σε τουρμπο?

τώρα για την ροπή αν προσέξατε όντως κάνει δύο ξεσπασματα χαμηλα και φτάνει στα 33 σχεδον κιλα αλλα και μετά μέχρι τις 4.250 στροφές κάλα κρατεί στα 29 κιλά! δεν είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγγνωμη κιολας αλλα μηπως παραειναι πολλα τα 32 κιλα ροπη.... :( μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για 1400 κυβικα...αν κανω λαθος διορθωστε με...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγγνωμη κιολας αλλα μηπως παραειναι πολλα τα 32 κιλα ροπη.... :( μην ξεχναμε οτι μιλαμε και για 1400 κυβικα...αν κανω λαθος διορθωστε με...

Μια χαρα ειναι για το δυναμομετρο αυτο!

Παλια που ασχολουμασταν με το Μαλιωρα (2002-2005) , βλεπαμε 300+ΗΡ (μοτερ) στα ΦΠΕ S3 ενω στο ΜΑΗΑ δεν μπορουσαν να ξεπερασουν τα 245ΗΡ (μοτερ) και στον Ανδριανακη τα 225ΗΡ (μουαγιε - τροχο). Τελειως διαφορετικα νουμερα , τελειως διαφορετικα δυναμομετρα... η μετρηση στον τροχο στο dynapack ειναι συνηθως πιο αισιοδοξη απο το μοτερ στο ΜΑΗΑ!

Link to comment
Share on other sites

το οτι βγαζει 32 κιλα ροπη στισ 2500 που σε εκεινες τις στροφες μολισ παιρνει μπροσ η τουρμπινα και κλεινει ο κομπρεσσορας δεν σας παραξενεψε? η λακουβα? το οτι στισ 3800 - 4000 ολα τα τσι και μαμα ακομα βγαζουνε την μεγιστη ροπη τους ενω του γιωργου πεφτει? πολυ περιεργη δυναμομετρηση.......!!!!!!!

φιλε γιωργο δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα πιστευω τι σε maha δεν θα βγαλεις ουτε 190 στροφαλο... η καλυτερη αποδειξη βεβαια θα ειναι μια κοντρα μεταξυ των 2 tsi

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.