Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Δηλαδή έλεος με τα ΜΕΚ και τα ΕΜΠ και δέν συμμαζεύεται...Εντάξει όλοι είμασταν κάποτε φοιτητές και το τί σαβούρα κυκλοφορεί είναι το κοινό μυστικό.Δηλαδή λές και μιλάμε για το Harvard ή το Yale !!!Πείτε κάτι άλλο καλύτερα.¶ν πάει κανείς έξω και το "παίξει" έτσι, θα τον πάρουνε με τις κλωτσιές... <_<

¶ν εσύ ειδικά νοιώθεις "αδικημένος" απο την κριτική μου, είσαι ελέυθερος να με διαψεύδεις με τις απόψεις/γνώσεις σου.Είμαι ανοιχτός στον διάλογο, και πάντα έτοιμος να μάθω.Λυπάμαι όμως που με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, αρχίζω να ξεχνάω και αυτά που θεωρώ δεδομένα....

Προσπαθω να κατανοησω την λογικη σου αλλα μου ειναι αδυνατο. Εσυ το μονο δεδομενο που εχεις ειναι οι "δηθεν" γνωσεις σου ενω ειναι "δεδομενο" για σενα οτι κατα μεγαλο ποσοστο οι φοιτητες ειναι σαβουρα, δεν ειμαστε Harvard, αρα ειμαστε τιποτα για σενα....αλλα και ΜΙΤ να ειχαμε τελειωσει παλι κατι θα ειχες να πεις....

αφου παλι η απαντηση σου με περισσια επιχειρηματα θα ειναι "πειτε κατι αλλο καλυτερα!"

...και αυτοι που το παιζουν εδω μεσα ξερεις ποιοι ειναι γιατι εισαι ενας απο αυτους.

Δεν ηθελα να αναφερω γνωσεις και υποβαθρο (και ουτε το χρησιμοποιω γιατι ξερω καλυτερα απο εσενα ποσο κακο κανει) αλλο κουβεντες και κριτικες σε ολα και ολους απο εσενα με εκαναν να σου πω για το τι γνωριζω...

Αυτος που ξερει δεν το χρειαζεται να το δειχνει καθημερινα με αφοριστικες κριτικες και ειρωνικα σχολια¨"ειδικα κραματα".

Η μη κατανοηση τι σημαινει ωστενικος χαλυβας και προσμιξεις νικελιου.....δεν σημαινει οτι δεν αντεχει η τουρμπινα.

Να το διαβασεις ειναι ευκολο....να το κατανοησεις ειναι το θεμα και αν στεκει τεχνικα..και δεν σε κανει ειδημονα ενα GTi ή ενα προγραμμα και μια εξατμιση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι που είναι η δουλειά σου. Προσπαθώ να σου δείξω όμως ότι δεν χρειάζεται να ψάχνεις στο νετ ή οπουδήποτε για να την πεις σε κάποιον. Τώρα το είπες πολύ σωστά. Έχει υψηλοτερο safety margin. Έχω δει όμως πυρόμετρα από GT/TSI και μπορώ να σου πω ότι με πλήρες φορτίο σε 4η-5η, η θερμοκρασία έφτανε τους 1000 και σε όχι συχνές περιπτώσεις τους 1100. Εσύ που ξέρεις, πόσο μπορεί ένα μέταλλο και η συγκεκριμένη τουρμπίνα, να φτάσει σε αυτή τη θερμοκρασία και να μην επιρεαστεί;

Καταρχην δεν εξαψα στο ΝΕΤ για να στην πω (μαλλον εσυ το εκανες). To εχω διαβασει απο technical bulletin πολυ πριν γινω μελλος σε αυτο το Forum. Μπορω να στο αποδειξω αν θες. Απο την αλλη, δεν ειναι κακο να διαβαζεις κατι....το θεμα ειναι να μπορεις να κατανοησεις μερικα πραγματα οπως τι κανει το χρωμιο και το νικελιο σε χυτοχαλυβα. Απο κει βγαζεις τα συμπερασματα.....το να λες απλα δεν αντεχει γιατι εχει μνημη? δεν μου λεει κατι...

Αντε πες το στους μηχανικους της VW, οι οποιοι εχουν λιωσει χιλιαδες τουρπινες για να μπορουν να δωσουν τα αποτελεσματα που βλεπεις καθημερινα.

Και μην ξεχνας πιο πολυ "ψηνεται" η τουρμπινα σε GT παρα σε ενα GT με προγραμμα και με πλουσιο μιγμα "ψηλα".

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Είδες που άργησες αλλα το κατάλαβες ;;

¶ντε ανοιξε κανα βιβλίο για κινητήρες εσωτερικής καυσης τώρα, και μετά έλα

να πουλήσεις και μούρη....

Σώπα ρε βιβλιοφάγε όχι να πουλάς μούρη εσυ...και εμείς οι άσχετοι να βαράμε προσοχή...έχετε τρελάθεί όλοι μου φαίνεται δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω μελέτη πρίν προσθέσω 50 αλογα στο TSI γιατί κανένας απο εμάς δεν νομίζω να έχει κάνει κάτι τρομέρο στο κινητήρα εκτος από προγραμμα εξατμισή ιντερκουλερ και κανά φίλτρο,το θέμα αυτό έχει ανόιξει για να ανταλάσουμε γνώμες για το πρόγραμμα που έχει βάλει ο καθένας και τι περειφερειακά έχουμε προσθέσει τώρα εσείς αν το έχετε αναγάγει σε επιστήμη χώρις να είστε επιστήμονες δικαιωμα σας αλλά μην μας ζαλίζεται τους υπόλοιπους στην τελική τι κάψα έχετε με τα TSI και ασχολείσται αφου απο οτι νομίζω ιδιοκτήτες GTI είστε αφήστε αυτο το topic ήσυχο επιτέλους εκτός αν είναι η δουλειά σας να ασχολείσται με όλα τα θέματα που έχει αυτό το forum και έχετε άποψη ακόμα και για τις αγγελίες.

Edited by george80
Link to comment
Share on other sites

Εκει στο ΓΟΥΔΙ που πηγαινες σχολειο τουρμπιζατε και τον τροχο !!!

Το Γ@μ@σατε και αυτο το τοπικ

Να σας δωσουμε και το Διπλωμα της Μ@Κ@ΚΙΑΣ + Doctora να ικανοποιηθητε επιτελους μπας και γλιτωσουμε

Εχετε καταντησει γραφικοι και κουραστηκοι... ΕΛΕΟΣ ... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Εκει στο ΓΟΥΔΙ που πηγαινες σχολειο τουρμπιζατε και τον τροχο !!!

Το Γ@μ@σατε και αυτο το τοπικ

Να σας δωσουμε και το Διπλωμα της Μ@Κ@ΚΙΑΣ + Doctora να ικανοποιηθητε επιτελους μπας και γλιτωσουμε

Εχετε καταντησει γραφικοι και κουραστηκοι... ΕΛΕΟΣ ... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

+1 sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκει στο ΓΟΥΔΙ που πηγαινες σχολειο τουρμπιζατε και τον τροχο !!!

Το Γ@μ@σατε και αυτο το τοπικ

Να σας δωσουμε και το Διπλωμα της Μ@Κ@ΚΙΑΣ + Doctora να ικανοποιηθητε επιτελους μπας και γλιτωσουμε

Εχετε καταντησει γραφικοι και κουραστηκοι... ΕΛΕΟΣ ... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

funny-pictures-about-to-fail.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε βιβλιοφάγε όχι να πουλάς μούρη εσυ...και εμείς οι άσχετοι να βαράμε προσοχή...έχετε τρελάθεί όλοι μου φαίνεται δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω μελέτη πρίν προσθέσω 50 αλογα στο TSI γιατί κανένας απο εμάς δεν νομίζω να έχει κάνει κάτι τρομέρο στο κινητήρα εκτος από προγραμμα εξατμισή ιντερκουλερ και κανά φίλτρο,το θέμα αυτό έχει ανόιξει για να ανταλάσουμε γνώμες για το πρόγραμμα που έχει βάλει ο καθένας και τι περειφερειακά έχουμε προσθέσει τώρα εσείς αν το έχετε αναγάγει σε επιστήμη χώρις να είστε επιστήμονες δικαιωμα σας αλλά μην μας ζαλίζεται τους υπόλοιπους στην τελική τι κάψα έχετε με τα TSI και ασχολείσται αφου απο οτι νομίζω ιδιοκτήτες GTI είστε αφήστε αυτο το topic ήσυχο επιτέλους εκτός αν είναι η δουλειά σας να ασχολείσται με όλα τα θέματα που έχει αυτό το forum και έχετε άποψη ακόμα και για τις αγγελίες.

Συμφωνώ μαζι σου Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι μου φαινεται εχουν παρει σοβαρα τον ρολο τους σαν 'χαλιφηδες' στην θεση του χαλιφη στο φορουμ και

παραβλεπουν για προσωπικη αυτοικανοποιηση, τον λογο που υπαρχει αυτο.

Δεν ειναι κανενα επιστημονικο φορουμ με διαπιστευτηρια συμμετοχης, γιατι ετσι οπως λεχθηκε θα ειχε τελειωσει σε 1 σελιδα απο 2-3 συμμετεχοντες.

Το φορουμ ειναι για να μπορει ο ΚΑΘΕΝΑΣ να εκφραζει την προσωπικη του εμπειρια και αποψη για το εκαστοτε θεμα.

Αν καποιος ειναι λαθος (ποιος 'θεος' ομως μπορει πραγματικα να το κρινει?) και τι εγινε!!

Εξετασεις θα δωσουμε και κινδυνευουμε να μεινουμε στην ιδια ταξη?? Ελεος!!

Το να αναλωνει ομως καποιος 'ειδημονας' 2 σελιδες με ενθεν κειθεν ειρωνικα σχολια περι ασχετοσυνης του αλλου και φυσικα πανγνωσιας του εαυτου του (και φυσικα μονο με λογια του αερα χωρις εμπεριστατικη αντιπαραθεση) τοτε μονο τον εαυτο του αναιρει απο οτι ισχυριζεται και σιγουρα χανει οποιο δικιο και να εχει.

Οι σωστες κουβεντες δεν ειναι πολλες αλλα λιγες και μεστες.

Η ασκοπη φλυαρια δειχνει αδυναμια ισχυρισμου (βλεπε πολιτικους).

Ελπιζω το topic να συνεχισθει, οπως ειναι στην πλειοψηφια του, με κυριως ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειριες, και ας αφησουμε το λαθος η σωστο να κριθει απο τον καθενα μας χωρις εμπαθειες.

Υπαρχει τοσο υλικο αν καποιος εχει παρακολουθησει απο την αρχη, που δεν χρειαζεται επιπλεον 'βοηθεια' απο τους εκαστοτε αυτοειδημονες, για να σχηματισει γνωμη για το ποιος ξερει τι λεει και ποιος οχι.

Ευτυχως ειμαστε ολοι (πιστευω) ενηλικες και δεν χρειαζομαστε κηδεμονες.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφερει την γνωμη του (καλοπροαιρετα), λαθος η σωστο ας κριθει απο τον καθενα μας προσωπικα.

Δημοσια επιθεση σε θεσεις/γνωμες αλλων αν μη τι αλλο δεν συναδουν με την καλη λειτουργια του φορουμ και κρυβουν προσωπικη εμπαθεια και ματαιη προσπαθεια λανθανουσας αυτοπροβολης.

Ολοι μας στο κατω κατω καλοι ειμαστε, οι κακοι ειναι παντα αλλου!!

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι μου φαινεται εχουν παρει σοβαρα τον ρολο τους σαν 'χαλιφηδες' στην θεση του χαλιφη στο φορουμ και

παραβλεπουν για προσωπικη αυτοικανοποιηση, τον λογο που υπαρχει αυτο.

Δεν ειναι κανενα επιστημονικο φορουμ με διαπιστευτηρια συμμετοχης, γιατι ετσι οπως λεχθηκε θα ειχε τελειωσει σε 1 σελιδα απο 2-3 συμμετεχοντες.

Το φορουμ ειναι για να μπορει ο ΚΑΘΕΝΑΣ να εκφραζει την προσωπικη του εμπειρια και αποψη για το εκαστοτε θεμα.

Αν καποιος ειναι λαθος (ποιος 'θεος' ομως μπορει πραγματικα να το κρινει?) και τι εγινε!!

Εξετασεις θα δωσουμε και κινδυνευουμε να μεινουμε στην ιδια ταξη?? Ελεος!!

Το να αναλωνει ομως καποιος 'ειδημονας' 2 σελιδες με ενθεν κειθεν ειρωνικα σχολια περι ασχετοσυνης του αλλου και φυσικα πανγνωσιας του εαυτου του (και φυσικα μονο με λογια του αερα χωρις εμπεριστατικη αντιπαραθεση) τοτε μονο τον εαυτο του αναιρει απο οτι ισχυριζεται και σιγουρα χανει οποιο δικιο και να εχει.

Οι σωστες κουβεντες δεν ειναι πολλες αλλα λιγες και μεστες.

Η ασκοπη φλυαρια δειχνει αδυναμια ισχυρισμου (βλεπε πολιτικους).

Ελπιζω το topic να συνεχισθει, οπως ειναι στην πλειοψηφια του, με κυριως ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ εμπειριες, και ας αφησουμε το λαθος η σωστο να κριθει απο τον καθενα μας χωρις εμπαθειες.

Υπαρχει τοσο υλικο αν καποιος εχει παρακολουθησει απο την αρχη, που δεν χρειαζεται επιπλεον 'βοηθεια' απο τους εκαστοτε αυτοειδημονες, για να σχηματισει γνωμη για το ποιος ξερει τι λεει και ποιος οχι.

Ευτυχως ειμαστε ολοι (πιστευω) ενηλικες και δεν χρειαζομαστε κηδεμονες.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφερει την γνωμη του (καλοπροαιρετα), λαθος η σωστο ας κριθει απο τον καθενα μας προσωπικα.

Δημοσια επιθεση σε θεσεις/γνωμες αλλων αν μη τι αλλο δεν συναδουν με την καλη λειτουργια του φορουμ και κρυβουν προσωπικη εμπαθεια και ματαιη προσπαθεια λανθανουσας αυτοπροβολης.

Ολοι μας στο κατω κατω καλοι ειμαστε, οι κακοι ειναι παντα αλλου!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...τα έχω πει και εγώ πολλές φορές ...αλλά βρίσκω ντουβάρι...άδικα σπαταλάς τα λόγια σου. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...τα έχω πει και εγώ πολλές φορές ...αλλά βρίσκω ντουβάρι...άδικα σπαταλάς τα λόγια σου. closedeyes.gif

Με σφυροκαλεμο δεν γινεται τιποτα. Κομπρεσσερ δοκιμασες??

Η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης (ετσι μας ελεγαν στο σχολειο και αποδειχθηκε σωστο).

Ισως ετσι καποτε μαθουμε επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις ρε φιλαρακι, αφου σκοτωθηκαν στα δικα τους τοπικ ( βλεπε GTI tunning ) για το ποσο "επιστημονας" ειναι ο ενας απο τον αλλον τωρα βγηκαν παγανια για νεες "αγορες" !!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαλλον κατι σαν την παγκοσμια κριση στην οικονομια.

Δεν μενει στα αυγα της (τα κλουβια) ερχεται να κλουβιανει και τα δικα μας.

Επι του θεματος ομως.

Εχει κανενα παιδι με dsg βαλει προγραμμα (σε tsi) η ξερει απο καποιον?

Υπαρχει κανενα προβλημα εφαρμογης?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν γνωρίζω για dsg...Πάντως εμένα χθες το golfaki μου με άφησε μακ@κα..

...κάναμε ένα τεστάρισμα στο δρόμο και δεν πίστευα στα μάτια μου...είδα ροπη σε κάποιες φορές ακόμα και ''32''...και δεν λέω μούφες ...το είδα με τα μάτια μου........στις 6200 έγραψε 28,4 κιλά ροπής.......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν γνωρίζω για dsg...Πάντως εμένα χθες το golfaki μου με άφησε μακ@κα..

...κάναμε ένα τεστάρισμα στο δρόμο και δεν πίστευα στα μάτια μου...είδα ροπη σε κάποιες φορές ακόμα και ''32''...και δεν λέω μούφες ...το είδα με τα μάτια μου........στις 6200 έγραψε 28,4 κιλά ροπής.......

Έχεις μονο προγραμμα? και ποιο αν επιτρεπεται?

Εχεις αλλάξει και περιφεριακα?

Thnks...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μονο προγραμμα? και ποιο αν επιτρεπεται?

Εχεις αλλάξει και περιφεριακα?

Thnks...

..φίλτρο, πρόγραμμα (revo), αντάπτορα....

...σίγουρα τις μετρήσεις αυτές δεν μπορούμε να τις πάρουμε σαν δεδομένο....καθώς άπ'τι μου είπε και ο προγραμματιστής μου είναι το πρώτο (το δικό μου) που βλέπει τέτοιες τιμές... πάντως το είδα με τα μάτια μου και δεν το πίστευα... :D

Link to comment
Share on other sites

..φίλτρο, πρόγραμμα (revo), αντάπτορα....

...σίγουρα τις μετρήσεις αυτές δεν μπορούμε να τις πάρουμε σαν δεδομένο....καθώς άπ'τι μου είπε και ο προγραμματιστής μου είναι το πρώτο (το δικό μου) που βλέπει τέτοιες τιμές... πάντως το είδα με τα μάτια μου και δεν το πίστευα... :ninja:

Πολυ δυνατο!

Σε λογκαρισμα το δικο μου 27 περιπου (etuners)....

(εχεις αλλαξει το μαμα φιλτρο η εχεις βαλει φιλτροχοανη)?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατο!

Σε λογκαρισμα το δικο μου 27 περιπου (etuners)....

(εχεις αλλαξει το μαμα φιλτρο η εχεις βαλει φιλτροχοανη)?

φοράω ένα ελεύθερο K&N...

πάντως είναι λιγάκι πιο πεσμένο χαμηλά απ'ότι επρεπε...μην φανταστείς...ελάχιστα...και ελπίζω να στρώσει με μια φιλτροχοάνη.

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν γνωρίζω για dsg...Πάντως εμένα χθες το golfaki μου με άφησε μακ@κα..

...κάναμε ένα τεστάρισμα στο δρόμο και δεν πίστευα στα μάτια μου...είδα ροπη σε κάποιες φορές ακόμα και ''32''...και δεν λέω μούφες ...το είδα με τα μάτια μου........στις 6200 έγραψε 28,4 κιλά ροπής.......

cooooooooolare

Σε VAG COM έχει μετρηθεί TSi μόνο με πρόγραμμα (REVO) και έβγαλε 225hp χα00αχ0αχ0χα0χα0χ και 34 ροπή 0αχ0χα0χα0αχ0α και δεν κάνω πλάκα tongue.gif

Οπότε αμα τα έκανες με VAG COM θα σου έλεγα καλύτερα να πάς σε κανα maha :whistling:

Link to comment
Share on other sites

cooooooooolare

Σε VAG COM έχει μετρηθεί TSi μόνο με πρόγραμμα (REVO) και έβγαλε 225hp χα00αχ0αχ0χα0χα0χ και 34 ροπή 0αχ0χα0χα0αχ0α και δεν κάνω πλάκα tongue.gif

Οπότε αμα τα έκανες με VAG COM θα σου έλεγα καλύτερα να πάς σε κανα maha :whistling:

Για την ακριβεια 234 :whistling: :whistling: :lol: :lol: Μου εκλεψες 9 αλογα tongue.gif Φανταζεσαι τωρα με την εξατμιση και την χοανη 250+ θα βγαλει hearts.gif

Παιδια υπομονη μετα και την χοανη παω για δυναμομετρηση πιστευω θα βγαλω πανω απο 210 για ειδουμε ... (για δωστε καμια ιδεα για δυναμομετρο... μη

βγαλει κανα τρελο νουμερο και μετα αρχισουμε τις δικαιολογιες στυλ: "αν παω και το δικο μου εκει θα βγαλει 500 hp" tongue.gif )

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

φοράω ένα ελεύθερο K&N...

πάντως είναι λιγάκι πιο πεσμένο χαμηλά απ'ότι επρεπε...μην φανταστείς...ελάχιστα...και ελπίζω να στρώσει με μια φιλτροχοάνη.

Με τον αντάπτορα και τη φιλτροχωάνη θα γίνεις πολύ κάγκουρας!! :D

Αν τώρα σου φαίνεται η σκάστρα οτι κάνει θόρυβο...απλά δεν έχεις δεί τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Με τον αντάπτορα και τη φιλτροχωάνη θα γίνεις πολύ κάγκουρας!! :D

Αν τώρα σου φαίνεται η σκάστρα οτι κάνει θόρυβο...απλά δεν έχεις δεί τίποτα :D

Η αλήθεια είναι ότι κάνει λίγο σαν τσαγιέρα ειδικά από τότε που έβαλα εξάτμιση ο θόρυβος μεγάλωσε... ανταπτορας - φιλτροχοανη -φουλ εξάτμιση δεν έχω ακούσει σε TSI ακόμα, λογικά θα πρέπει να κάνει σαματά...αν έχει κανένας τον συνδυασμό αυτό ας ηχογραφήσει να πάρουμε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον αντάπτορα και τη φιλτροχωάνη θα γίνεις πολύ κάγκουρας!! :D

Αν τώρα σου φαίνεται η σκάστρα οτι κάνει θόρυβο...απλά δεν έχεις δεί τίποτα :D

Το ξέρω ότι θα αυξηθεί ο θόρυβος , αλλά τι να κάνω ? Να μείνω απλά με το ελεύθερο?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κάνει λίγο σαν τσαγιέρα ειδικά από τότε που έβαλα εξάτμιση ο θόρυβος μεγάλωσε... ανταπτορας - φιλτροχοανη -φουλ εξάτμιση δεν έχω ακούσει σε TSI ακόμα, λογικά θα πρέπει να κάνει σαματά...αν έχει κανένας τον συνδυασμό αυτό ας ηχογραφήσει να πάρουμε καμιά ιδέα.

Αν δε βαριόμουν να ξαναβάλω τον αντάπτορα θα το ηχογραφούσα. Δε μπορούσα να κυκλοφορήσω...πολύ new_sugkrotima.gif

Το ξέρω ότι θα αυξηθεί ο θόρυβος , αλλά τι να κάνω ? Να μείνω απλά με το ελεύθερο?

Όχι! Απλά βγάλε τον αντάπτορα της σκάστρας :D

Κάνε ενα τεστάρισμα αρχικά να δείς πως ακούγεται και αν σου αρέσει το κρατάς ώς έχει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.