Jump to content
giannakhc

Σχετικα Με Ανταλακτικα

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θελω να αλαξω στο golfaki μου (1,6 φσι) τακακια και φιλτρο βενζινης και θα ηθελα την βοηθεια σας για καποιο μαγαζι ειτε ηλεκτρονικο ειτε κανονικο με γνησια φθηνα ανταλακτικα διοτι στην αντιπροσωπια που ρωτησα χρεωνουν 42 ευρο μονο το φιλτρο βενζινης! τιμη που μου φενετε αρκετα τσιμπιμενη.. με μια ματια που εριξα στο διαδυκτιο βρηκα ενα site mister-auto.gr οι τιμες που βρηκα μου φανηκαν σχετικα καλες τι εχετε να πειτε εσεις το γνοριζετε?

 ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλό το δικό σου και αυτό του passatoukou.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό: http://www.nt.gr/?section=AUTO&carmake=121&TCDModel=GOLF&TCDCC=1600&caryear=2005&carmodel=17645

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να αλαξω στο golfaki μου (1,6 φσι) τακακια και φιλτρο βενζινης και θα ηθελα την βοηθεια σας για καποιο μαγαζι ειτε ηλεκτρονικο ειτε κανονικο με γνησια φθηνα ανταλακτικα διοτι στην αντιπροσωπια που ρωτησα χρεωνουν 42 ευρο μονο το φιλτρο βενζινης! τιμη που μου φενετε αρκετα τσιμπιμενη.. με μια ματια που εριξα στο διαδυκτιο βρηκα ενα site mister-auto.gr οι τιμες που βρηκα μου φανηκαν σχετικα καλες τι εχετε να πειτε εσεις το γνοριζετε?

 ευχαριστω εκ των προτερων.

Έχω πάρει από Mr. Auto ένα μοτεράκι για τον αέρα που φθάνει στην καμπίνα. Η αλήθεια είναι ότι δούλεψε αλλά είμαι σίγουρος ότι ήταν μεταχειρισμένο και ο κωδικός VALEO δεν είναι ίδιος με τον αντίστοιχο ΟΕΜ κωδικό (υπάρχει αντιστοίχιση ΟΕΜ κωδικού και VALEO). To OEM είχε 152Ε και του Mr. Auto 88E σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς τι μάρκα ανταλλακτικό φοράει από.την μάνα του για το.φίλτρο καυσίμου?

ΤΟ μαμίσιο δε ξέρω αν είναι ΜΑΝΝ ή HENGST αλλά εγώ βάζω της MANN  

 

https://www.mann-hummel.com/online-catalog/EU/eng/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Vehicles/CARS%20%2B%20TRANSPORTERS/VW%20(VOLKSWAGEN)/Golf%20V%20~%20Golf%20Plus%20(1K1,%201K5,%20AJ5,%205M1,%20521)/1.6%20FSI%20(%20(1K1,%201K5,%20AJ5,%205M1,%20521))%20BAG,%20BLF,%20BLP%20(T26502)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ξανανοιγω καινουργειο θεμα, αυτην την ευδομαδα θα παω για το σερβις, δεν εχω κατασταλαξει ομως για τα τακακια τι μαρκα φοραει μαμα? εσεις ποια θα προτιμουσατε? μπορει καποιος να μου δωσει τον κωδικο για τα τακακια?

Link to comment
Share on other sites

Με το vin στην vw παιρνεις αυτα που φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Μπενει θελει μαστορα με @ να σου τεροιαξει τα ηλεκτρολογικα, αλλα δεν μπορεις να το δηλωσεις νομιμα, μιας και αυτος ο κινητηρας δεν εμπενε στο 4αρι, αλλα επειδη ο κορμος/κεφαλη ειναι σχεδον ιδιος με τον 1400 16v που φορουσε το 4αρι, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να χτυπησεις νουμερα...ρισκο.

Αν φορουσες τον 1600-16ν, ειναι παλι σχεδον ιδιος κορμος/κεφαλη, απλα θα χτυπουσες τα δικα σου τα νουμερα και θα ελεγες οτι τουρμπισες το μοτερ.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

το αμαξι μου ειναι το 1.6sr 101hp akl το ξερω αυτο οτι δεν δηλωνεται αν το καθε μοντελο δεν εβγενε απο την μανα του με αυτο το μοτερ 

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , πηγα σε ενα μαγαζι με ανταλακτικα για τακακια και οταν ειπα στο παλικαρι που δουλευε εκει πως εχω 35χ.χλμ και μου ειπαν για αλαγη τακακια μπρος πισω ξαφνιαστηκε , και ετσι πηρα την πρωτοβουλια να βγαλω τις σιδερενιες ζαντες και να ριξω μια ματια μονος μου . αφου τις καθαρισα λιγακι τα τακακια απο την σκονη εβγαλα μερικες φωτογραφιες για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας σαν ποιο εμπειροι. η πρωτη φωτο ειναι απο το εμπρος τακακι και οι αλλες δυο απο τα πισω..

Υ.Γ. συγνωμη που το εχω κουρασει το θεμα αλλα δεν εχω βρει καποιο συνεργειο εμπιστοσυνης ακομη , τα δυο σερβις που εχω κανει τα εχω κανει σε αντιπροσωπιες και δυστυχως πιστευς πως και και περνουν παρα πολλα και με / μας δουλευουν ...


 


 


Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω ότι έχουν πολυ ψωμι ακομα ...τουλάχιστον 10000 κμ αλλά εξαρταται και τον τροπο που οδηγεις ,όπως και να εχει άμεσα δεν θέλεις αλλαγή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι ιδέα μου η έχουν φαγωθεί ποιο πολύ τα μπροστιναπίσω? από ότι εχω διαβάσει λίγο εδώ στο φόρουμ οι περισσότεροι λένε πως άλλαξαν ποιο νωρίς τα μπροστινα μου κάνει κάπως εντύπωση αυτό..

Link to comment
Share on other sites

οχι και μένα τα πίσω φθείρονται πρωτα ,αν τα δεις καινουρια τα πίσω είναι μισά απο τα μπροστινά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε εγώ στην θέση σου θα έκανα το κόπο σε περιπου 5000χλμ να ξαναεκανα έλεγχο για να είμαι σιγουρος -

 

έτσι πως τα βλέπω αντεχουν για τουλάχιστον 10000 χλμ και τα μπρος και τα πίσω -

 

όμως εγώ δεν είναι κανένας ειδικος παρα μόνο γραφω ότι έχω δει απο προσωπικη εμπειρια-

 

αν θες να είσαι σίγουρος πάρε και δευτερη γνωμη απο επαγγελματια

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου, αυτο θα κανω σε 4 5κχλμ θα τα ελενξω και θα αλαξω και τα λαστιχα τα πισω να τα βαλω μπροστα, καταλαβαινω πως μπορει να μην εισε ειδικος αλλα εκτιμαω περισσοτερο την δικια σου φιλικη αποψη παρα καποιων συγκεκριμενων ειδικων που βαση των λεγομενων τους θα επρεπε να ειχα αλαξει ηδη τακακια. σε ευχαριστω και παλυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 εμενα τον περσινο φεβρουαριο ειχε αναψει η ενδιξη για τα τακακια εμπρος και πηγα και τα αλαξα αμεσως

Link to comment
Share on other sites

μην πως γινεται να βαλουμε και για τα πισω αισθητηρες για τα τακακια

Link to comment
Share on other sites

οχι δε γινεται, τον αισθητηρα τον εχει το τακακι πανω, αμα δεις το τακακι βγαζει καλωδια με μια φισα. στην ουσια δυο καλωδια εχει το τακακι που οταν φαγωθει γεφυρωνουν μεσω του δισκου και αναβει λαμπακι. τα μπροστα τα τακακια εχουν, για πισω δεν ειδα πουθενα τακακια με φισα.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

οχι και μένα τα πίσω φθείρονται πρωτα ,αν τα δεις καινουρια τα πίσω είναι μισά απο τα μπροστινά.

αποκλιεται τα πισω να φθειρονται πιο γρηγορα, πρωτη φορα το ακουω αυτο, αφου το φρεναρισμα παει 75%-25% μπροστα πισω περιπου, εκτως αν τραβας συνεχεια χειροφρενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.