Jump to content
Μαρινος-TSI

Golf 7 Καλύτερο Αυτοκίνητο Και Στην Ιαπωνία!

Recommended Posts

Δεν το παίρνω προσωπικά, άλλωστε έχουν περάσει από τα χέρια πολλές μάρκες και μπορώ να κρίνω.

Για τα χρήματα που δίνει κανείς για το golf παίρνει ένα καλό premium αμάξι, το οποίο μπορεί να κοντράρει αρκετά ακριβότερα μοντέλα όπως a class, bmw series 1, Α3, volvo και άλλα.

Στη κατηγορία του υπάρχουν αυτοκίνητα όπως jioulietta, astra, focus, auris, civic, megane και άλλα πολλά τα οποία προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορούν να το κοντράρουν. Εγώ δεν βλέπω καμιά φθίνουσα πορεία. Κοίτα τις πωλήσεις για το 6αρι και το 7αρι στην Ευρώπη και θα καταλάβεις τι εννοώ. Ειδικά για το 7αρι έχουν προσθέσει μιά ακόμα γραμμή παραγωγής για να καλύψουν τη ζήτηση. 

Στην Ελλάδα προφανώς και έχουν τα παραπάνω φθίνουσα πορεία αλλά αυτό οφείλεται στη κρίση που έχουμε. Για τα club αυτοκινήτων που λες λόγω της κρίσης όλα είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και σε πληροφορώ ότι είναι σε πολύ χειρότερη θέση από το δικό μας. Ο κόσμος έχει άλλα προβλήματα και δεν έχει διάθεση να ασχολείται με τέτοια φόρουμ.Τέλος το golf διαθέτει και πακέτο R line.!!!

Προβλήματα ή αν θέλεις θετικά και αρνητικά έχουν όλα τα αυτοκίνητα. Και πάλι προσωπικά θεωρώ ότι η VW έχει τα λιγότερα και οτιδήποτε χρειαστείς για τα αυτοκίνητά της π.χ ανταλλακτικά τα έχεις άμεσα και όχι μετά από εβδομάδες και μήνες.

Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση διαμάχης αν και βλέπω ότι πολλοί βγάζουν ''χολή'' για το 7αρι  και γενικότερα για την VW χωρίς να υπάρχει λόγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volvo v40........!!!!!!!!! Αυτοκινητο!! τελευταια το σκεφτομαι σοβαρα, εμφανησιακαι μεσα και εξω ειναι μερικα κλικ ποιο πανω απο το 7αρι, τουλαχιστων στα δικα μου ματια, αλλα με προβληματιζουν ορισμενα πραγματα, 1ον δυσκολη μεταποληση, ειναι αμαξι ζωης δεν το παιρνεις για να το δωσεις σε 3-4 χρονια, 2ον αν χαλασει κατι δεν βρησκεις μεταχημερησμενο ανταλακτικο ΠΟΥΘΕΝΑ!!! σε συγκριση με τα VW που μεχρι και στα περιπτερα θα βρεις μετεχειρα.

 

Τωρα το γκολφ αν βγηκε 1ο ή 2ο η 10ο, δεν παυει να ειναι ενα golf, και το golf οσο και να προσπαθουν μερικοι να το αλαξουν ειναι ενα ΜΥΘΟΣ, ειναι ΙΣΤΟΡΙΑ. τελεια και παυλα.



Κατι τελευταιο, δεν ειναι τυχαιο παντως που το VWCLUB εκανε το μεγαλο μπαμ σε ενεργα μελη με το 5αρι και 6αρι στην πορεια, ενω τωρα εχει υποτονισει.. Μην παρεξηγηθω, εννοω οτι ο κοσμος δεν ασχολειται πλεον με το 7αρι, παρα μονο 7-8 ατομα το πολυ με 'σενα μεσα..

 

 

Φιλε μου την εποχη που ο κοσμος αγοραζε 5αρια gti με το τσουβαλι, και 6αρια, ειχε ΛΕΦΤΑ!!!!!! τωρα τι εχει??? χαρατσια και φορους, 7αρι γκολφ θα παει να αγορασει??? αυτος ειναι ο λογος που δεν θα περπατησει το 7αρι, οσο κανενας αλλος λογος, πηγαινε να δεις το 7αρι GTI σε μια αντιπορωσοποια, αν το εφερε καμια, και αν το εχει θα το εχει τεστ ντραιβ, για να το αγορασεις παραγκελεια,  αν ειχε φραγκα ο κοσμος αυτοι που πηραν τα 5αρια πρωτοι, θα τρεχαν να αλαξουν αμαξι μην χασουν την πρωτια...


Δεν το παίρνω προσωπικά, άλλωστε έχουν περάσει από τα χέρια πολλές μάρκες και μπορώ να κρίνω.

Για τα χρήματα που δίνει κανείς για το golf παίρνει ένα καλό premium αμάξι, το οποίο μπορεί να κοντράρει αρκετά ακριβότερα μοντέλα όπως a class, bmw series 1, Α3, volvo και άλλα.

Στη κατηγορία του υπάρχουν αυτοκίνητα όπως jioulietta, astra, focus, auris, civic, megane και άλλα πολλά τα οποία προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορούν να το κοντράρουν. Εγώ δεν βλέπω καμιά φθίνουσα πορεία. Κοίτα τις πωλήσεις για το 6αρι και το 7αρι στην Ευρώπη και θα καταλάβεις τι εννοώ. Ειδικά για το 7αρι έχουν προσθέσει μιά ακόμα γραμμή παραγωγής για να καλύψουν τη ζήτηση. 

Στην Ελλάδα προφανώς και έχουν τα παραπάνω φθίνουσα πορεία αλλά αυτό οφείλεται στη κρίση που έχουμε. Για τα club αυτοκινήτων που λες λόγω της κρίσης όλα είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και σε πληροφορώ ότι είναι σε πολύ χειρότερη θέση από το δικό μας. Ο κόσμος έχει άλλα προβλήματα και δεν έχει διάθεση να ασχολείται με τέτοια φόρουμ.Τέλος το golf διαθέτει και πακέτο R line.!!!

Προβλήματα ή αν θέλεις θετικά και αρνητικά έχουν όλα τα αυτοκίνητα. Και πάλι προσωπικά θεωρώ ότι η VW έχει τα λιγότερα και οτιδήποτε χρειαστείς για τα αυτοκίνητά της π.χ ανταλλακτικά τα έχεις άμεσα και όχι μετά από εβδομάδες και μήνες.

Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση διαμάχης αν και βλέπω ότι πολλοί βγάζουν ''χολή'' για το 7αρι  και γενικότερα για την VW χωρίς να υπάρχει λόγος.

 οι κατοχοι των 7 ειστε τα μαυρα προβατα, τα ιδια μαυρα προβατα που ηταν οι κατοχοι των 6αριων οταν προτωβγηκαν και τα κοροιδευανε για τα ψευτικα ψαλιδια τους, αν κανω λαθος διαψευστε με...........

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η VW έχτισε την εμπιστοσύνη του κόσμου στα αυτοκίνητά της και η ίδια την γκρέμισε όχι μόνο με τα προβλήματα που εμφάνισαν από το 5άρι κ μετά με τους TSI και τα DSG αλλά κ με την άθλια εξυπηρέτηση των εξουσιοδοτημένων συνεργείων της.Και Mk 7 man αν τα βάλουμε κάτω σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό θα δεις ότι το Focus και το Astra στις κορυφαίες,γρήγορες εκδόσεις τους έχουν φτάσει το Golf και σε κάποιες περιπτώσεις το έχουν ξεπεράσει.Βλέπω Focus RS....και παθαίνω πλάκα

 

Ολα αυτά στα λέει κάποιος άρρωστος για την εταιρία από μικρό παιδί σκέψου ότι στην οικογένεια υπάρχει VW Caddy του 91,1600 κυβικά με τεσσάρι σασμάν,καρμπυρατεράτο και κοντέρ που έχει γυρίσει 2 φορές.Η ιαπωνική αξιοπιστία φαντάζει αστεία μπροστά του.Και το καλύτερο δεν καίει σταγόνα λάδι επιβεβαιωμένο και δεν έχει εμφανίσει ίχνος σκουριάς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μαρινο, γραψε σωστα την δημοσιευση γιατι παρεξηγουνται τα μελη... Αλλοι ενθουσιαζονται, αλλοι νομιζουν οτι θα αγοραζουν το νεο 7αρι με δωρο αναμνηστικη πλακετα των βραβειων αυτων που κατεκτησε (πανω απο ολα αξια) και ουτω καθ'εξης...

Φίλε δεν διαβάζεις προσεκτικά,εγώ έγραψα πριν 2 ΜΗΝΕΣ για το βραβείο που πήρε στην Ιαπωνία,και όχι για το αμάξι της χρονιάς.Επισης έβαλα το κείμενο οπως ηταν στο autoblog και μάλιστα εχει και το λινκ απο κάτω.Δεν φταίω εγώ που μπερδεψατε τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε οδηγήσει το Golf 7 με τα 140, καλό ειναι να μην κρίνετε.Το αμάξι ειναι εξαιρετικό,πολύ καλός κινητήρας, ωραία αίσθηση τιμονιού,απίστευτη ηχομόνωση,πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, ποιότητα εσωτερικού που το ανταγωνίζεται μόνο το Α3 και η Bmw 1 series, επίσης οι χώροι του ειναι παρα πολύ καλοί.Πιστευω στα 23-24000€ ειναι απο τις καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες προτάσεις.Οσο για τις πωλήσεις του καλό θα ηταν να κοιτάξετε τις ταξινομήσεις και θα δείτε οτι ειναι πρώτο στην κατηγορία του με διάφορα απο το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους γνωρίζουν αγγλικά μπορούν να διαβάσουν παρακάτω ...

για όσους οχι ... Στη Σουηδία το 2013 πουλήθηκαν πιο πολλά golf απο V40....δεύτερο πιο δημοφιλές σε πωλήσεις αυτοκίνητο το ... passat

The Swedish new car market is down 4% in 2013 to 269,363 registrations, the weakest annual result since 2009 which saw only 213,408 new cars changing hands in the country. And BIL Sweden only predicts a very shy improvement of 2% to 274,000 sales for 2014… In pole position we have a familiar face: thanks to 20,252 sales and 7.5% (-7%), the Volvo V70 tops Swedish sales charts for the 17th year in a row (since 1997), the longest reign of any nameplate in the history of automobile in Sweden! It is followed like in 2012 by the VW Passat (-12%), Volvo S/V60 (-1%) and VW Golf (stable). The Volvo V40 invites itself inside the Top 5 for its first full year of sales at #5 with 9,133 units and 3.4% but it seems to have plateaued during the year and has not managed to take the advantage over the VW Golf

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιας και όλοι εδώ παραθέτουμε

τις προσωπικές μας απόψεις ... οδηγησα το V40 γιατί με τράβηξε η εξωτερική του σχεδίαση που ειναι όντως διαφορετική σε πρώτη εντύπωση. Δυστυχώς η κατα πολλούς όμορφη εξωτερική εμφάνιση μειώνει αρκετά την αίσθηση άνεσης στο εσωτερικό απο την θέση του οδηγού, και γίνεται κλειστροφοβικη στα πίσω καθίσματα απο το πλάτος της κολωνας C . Στο δρόμο ( Αττική οδος) αρκετός θόρυβος μεταφέρεται απο έξω στην καμπίνα. Μηχανικά καλή απόκριση κινητήρα κροταλισμα απο την εξατμιση ασαφής συμπλέκτης και κιβώτιο με εμφανή θόρυβο στις αλλαγές, καλό αυτοκίνητο... αλλα ένα test drive το ίδιο μεσημέρι με το 1.4 ΑCT έβγαλε αμέσως διακριτή διάφορα απο το V40 περίπου στην ίδια διαδρομή ( αντιπροσωπείες κηφισιας και αμαρουσιου)

Το Golf 7 ειναι οδηγικα πιο άνετο εύχρηστο με σχεδόν αθόρυβη κυλιση δίνοντας στον οδηγό την αίσθηση της οικιοτητας ... Σαν να το οδηγούσε για χρονια...

Παρεμπιπτόντως ειχα να αγοράσω golf .......πάνω απο εικοσαετία

Θα εχει ενδιαφέρον να ακούσουμε τις απόψεις κάποιου απο το φόρουμ που θα αγοράσει το v40 και μετά απο μερικές χιλιάδες χλμ στην ιδιοκτησία του, μας δώσει τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι υπερασπιζεστε τ αμαξι σας κ χαιρομαι γτ κ εγω ετσι εκανα οταν τ πηρα (το 6ρι) μεχρι π καταλαβα οτι αγορασα ενα πολυ γ@ματο αμαξι που τ φτιαχνει μια π@υτανα πονηρη εταιρια π μονο κυριολεκτηκα πως θα στα φαει κοιταει.. Απο κει κ περα υπαρχουν εταιριες π προσπαθουν ν ανεβουν κ φτιαχνουν τα αυτοκινητα με λιγο μεγαλυτερο κατασκευαστικο κοστος .. λιγο εξοπλισμο παραπανω.. λιγο απο δω λιγο απο κει.. να ανεβει θελει! Γιαυτο πλεον τ VW εχουν αρχισει κ εχουν προβληματα..
Ο ανταγωνισμος δυναμωσε κ τ group κοιμαται..

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα που το βλέπεις το πρόβλημα........

http://www.autoblog.gr/2014/01/10/593-ekat-pwlhseis-gia-thn-volkswagen-mesa-sto-2013/

http://www.autoblog.gr/2013/10/16/eyrwpaikes-pwlhseis-newn-aytokinhtwn-ptwsh-39-to-1o-9mhno-54-ton-septembrio/

Σημ. Για διευκόλυνση ορισμένων στο δεύτερο λινκ την Volvo θα την βρουν στο τέλος του πίνακα...

Να πάμε και πιο πίσω χρονικά.....

http://www.autogreeknews.gr/article/1685/no1-se-pwliseis-i-vw-stin-eurwpi-to-2012

http://www.skai.gr/news/finance/article/219557/volkswagen-poliseis-rekor-se-peisma-tis-krisis/

Την γνώμη μας μπορούμε να την εκφράζουμε αλλά όχι να παραπληροφορούμε τους άλλους.

Edited by Mk7_man
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά το V40 δεν συγκρίνεται σε εμφάνηση με το νέο golf, είναι επίπεδα ανώτερο.

 

 

ιδίως η εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα του κάθε ατόμου

προσωπικά σε εμφανίσει το volvo δεν μου αρέσει

για θέμα αίσθησης οδήγησης δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά το είναι το ποιο βαρύ στην κατηγορία του δεν είναι και στα υπέρ του.

 

φυσικά ανοίκει στα κορυφαία της κατηγορίας.

 

για μένα βάζοντας άξονα στο νέο golf κατευθείαν φεύγει από την κορυφή της κατηγορίας δηλαδή στο 8 θα βάλουν καρμπυλατερ

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά με την καραμέλα για τον ημιάκαμπτο... Τοποθετείτε ΜΟΝΟ σε αυτοκίνητα με κινητήρες μέχρι 105 άλογα για τους εξής λόγους : Πρώτον, όποιος επιλέγει κινητήρες με τέτοιες ιπποδυνάμεις, προφανώς κ δεν επιλέγει με κύριο κριτήριο τις επιδώσεις, άρα δεν θα χρειαστεί την επιπλέον πρόσφυση που προσφέρουν οι πολλαπλοί, γιατί πολύ απλά σπάνια θα οδηγήσει το αυτοκίνητο στα άκρα... Δεύτερον, οι εκδόσεις αυτές επιλέγονται για λόγους οικονομίας κ αυτό ακριβώς προσφέρει ο ημιάκαμπτος, τόσο σε κόστος απόκτησης όσο κ χρήσης, μίας κ είναι ελαφρύτερος σε σχέση με τους πολλαπλούς με αυτό να συνεπάγεται μειωμένη κατανάλωση κ ρύπους, με συνέπεια μικρότερη κατανάλωση κ λιγότερα τέλη... Τρίτον, επειδή έχω οδηγήσει το 7άρι κ με πολλαπλούς κ με ημιάκαμπτο, μπορώ να πω ότι η διαφορά δεν είναι αισθητή στον μέσο οδηγό κ στις μετακινήσεις του, είναι τόσο καλά σχεδιασμένη η πίσω ανάρτηση που μόνο σε κάποιες δύσκολες, εγκάρσιες ανομαλίες φαίνεται η διαφορά, χωρίς πάλι να είναι ιδιαίτερα αισθητή...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι υπερασπιζεστε τ αμαξι σας κ χαιρομαι γτ κ εγω ετσι εκανα οταν τ πηρα (το 6ρι) μεχρι π καταλαβα οτι αγορασα ενα πολυ γ@ματο αμαξι που τ φτιαχνει μια π@υτανα πονηρη εταιρια π μονο κυριολεκτηκα πως θα στα φαει κοιταει.. Απο κει κ περα υπαρχουν εταιριες π προσπαθουν ν ανεβουν κ φτιαχνουν τα αυτοκινητα με λιγο μεγαλυτερο κατασκευαστικο κοστος .. λιγο εξοπλισμο παραπανω.. λιγο απο δω λιγο απο κει.. να ανεβει θελει! Γιαυτο πλεον τ VW εχουν αρχισει κ εχουν προβληματα..

Ο ανταγωνισμος δυναμωσε κ τ group κοιμαται..

 

δεν υπαρχει λογος υπερασπισης καμμιας εταιριας γιατι απλα δεν υπαρχει  εταιρια που δεν αποσκοπει στο κερδος ...με θεμιτα η αθεμιτα μεσα...δες ποσες φορες εχουν παει στα δικαστηρια apple & samsung...

....καποτε ακουγα τα ιδια απο διαφορους που μου ελεγαν γιατι εδωσα τοσα να παρω Cayman S αντι για 911 και προσπαθουσα να τους εξηγησω την απιστευτη αισθηση ενος κεντρομηχανου συνολου...(το 2013 to Cayman S βγηκε το καλυτερο σπορ αυτοκινητο του κοσμου...το γκρουπ εκανε και εκει τα κολπα του στην ψηφοφορια.... :hyper: )

Τεσπα προσωπικα αγοραζω αυτοκινητα που μου προσφερουν ευχαριστηση για την δουλεια που κανουν (μερικα απο αυτα... τα εχω ανεβασει στο προφιλ μου) , τα αλλαζω χωρις ενδοιασμους οταν σταματησουν να την παρεχουν και ανετα περναω στον ανταγωνιστη εαν με πεισει με το προιον του. Απλα δεν πιστευω οτι to VW group με τοσα ΒΑΡΙΑ brand names στην αυτοκινητοβιομηχανια και μεγαλη ιστορια αγωνιστικη και μη ...καθεται και κοιταει τον ανταγωνισμο να του αφαιρει μεριδιο αγορας...εχει know how να βρισκεται ενα βημα μπροστα απλα και μονο απο την πολυτελεια που εχει να μοιραζεται καινοτομιες των θυγατρικων της .... H Bentley αναστηθηκε με μηχανη W12 (Audi το 2001) η seat/ skoda με αντιστοιχα συνολα του γκρουπ κτλ.  Οσον αφορα τις ζημιες κατασκευαστικες ατελειες κακο δικτυο κτλ....ειναι αναμενομενο σε αυτοκινητα μαζικης παραγωγης ... Το 2003 ειχα ενα Ε46 Μ3 SMG που η αγγλικη αντιπροσωπεια "παρελειψε" να αλλαξει piston rings σε ανακληση ...αποτελεσμα λουσιμο του πισω μερους του αυτοκινητου με 10 κιλα λαδι απο σπασμενο κινητηρα και κιβωτιο.... αλλαγη μεσα στην εγγυηση και αμεση πωληση του BMW ...βλεπωντας τα καινουργια Μ3 και τις αλλαγες που εκαναν στο μηχανικο συνολο θα σκεφτομουν να αγορασω ξανα... 

Απλα μην εχετε ψευδαισθησεις οτι οσα χρηματα και αν δωσετε για ενα αυτοκινητο οποιασδηποτε εταιριας θα παραλαβετε το απολυτο αλανθαστο απροβληματιστο μηχανημα...δεν υπαρχει...ομως τα παντα φτιαχνουν με... :money:  

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά με την καραμέλα για τον ημιάκαμπτο... Τοποθετείτε ΜΟΝΟ σε αυτοκίνητα με κινητήρες μέχρι 105 άλογα για τους εξής λόγους : Πρώτον, όποιος επιλέγει κινητήρες με τέτοιες ιπποδυνάμεις, προφανώς κ δεν επιλέγει με κύριο κριτήριο τις επιδώσεις, άρα δεν θα χρειαστεί την επιπλέον πρόσφυση που προσφέρουν οι πολλαπλοί, γιατί πολύ απλά σπάνια θα οδηγήσει το αυτοκίνητο στα άκρα... Δεύτερον, οι εκδόσεις αυτές επιλέγονται για λόγους οικονομίας κ αυτό ακριβώς προσφέρει ο ημιάκαμπτος, τόσο σε κόστος απόκτησης όσο κ χρήσης, μίας κ είναι ελαφρύτερος σε σχέση με τους πολλαπλούς με αυτό να συνεπάγεται μειωμένη κατανάλωση κ ρύπους, με συνέπεια μικρότερη κατανάλωση κ λιγότερα τέλη... Τρίτον, επειδή έχω οδηγήσει το 7άρι κ με πολλαπλούς κ με ημιάκαμπτο, μπορώ να πω ότι η διαφορά δεν είναι αισθητή στον μέσο οδηγό κ στις μετακινήσεις του, είναι τόσο καλά σχεδιασμένη η πίσω ανάρτηση που μόνο σε κάποιες δύσκολες, εγκάρσιες ανομαλίες φαίνεται η διαφορά, χωρίς πάλι να είναι ιδιαίτερα αισθητή...  

 

δεν νομίζω ότι έβαλαν ημιάκαμπτο άξονα πίσω για θέμα κατανάλωσης γιατί θα τον έβαζαν και στον 140αρι act που των διαφημίζουν για την μικρή του κατανάλωση το κάνουν καθαρά για θέμα κόστους κατασκευής.

σίγουρα ο ημιάκαμπτος δεν υστερεί πολύ σε κρατήματα άλλα όταν ο ανταγωνισμός ακόμη και στα entry level μοντέλα βάζει πολλαπλούς τότε σίγουρα μένει πίσω

 

σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι το golf 7 είναι "κακό" αυτοκίνητο εάν είχα την δυνατότητα να αλλάξω θα ήταν μέσα στις επιλογές μου

Link to comment
Share on other sites

http://www.opel.gr/vehicles/modela-opel/aftokinita/new-astra-hatchback/highlights/driving-dynamics.html

 

http://www.toyota.gr/cars/new_cars/auris/index.tmex

 

http://www.renault.com.gr/CountriesData/Greece/images/brochures/NEW_MEGANE_HATCHBACK.pdf

 

http://www.honda.gr/cars/index.htm

 

 

....ολα με ημιακαμπτο.......

 

τα μονα με multilink  σε ολεσ τισ εκδοσεις     ford focus, volvo v40 A Class 1 series A3

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έβαλαν ημιάκαμπτο άξονα πίσω για θέμα κατανάλωσης γιατί θα τον έβαζαν και στον 140αρι act που των διαφημίζουν για την μικρή του κατανάλωση το κάνουν καθαρά για θέμα κόστους κατασκευής.

σίγουρα ο ημιάκαμπτος δεν υστερεί πολύ σε κρατήματα άλλα όταν ο ανταγωνισμός ακόμη και στα entry level μοντέλα βάζει πολλαπλούς τότε σίγουρα μένει πίσω

 

σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι το golf 7 είναι "κακό" αυτοκίνητο εάν είχα την δυνατότητα να αλλάξω θα ήταν μέσα στις επιλογές μου

Μάλλον με παρεξήγησες λίγο, δεν τοποθετούν ημιάκαμπτο αποκλειστικά για λόγους κατανάλωσης, ασφαλώς μειώνουν κ το κόστος παραγωγής έτσι, μειώνεται όμως κ η τιμή του αυτοκινήτου σε ένα ποσοστό, όπως ανέφερα... Όσο για τον ανταγωνισμό, έχω δοκιμάσει μερικά μοντέλα με πολλαπλούς, η οδήγηση των οποίων όχι μόνο δεν είναι καλύτερη του Golf με ημιάκαμπτο, αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορώ να πω ότι υστερούν κιόλας... Γι'αυτό λοιπόν δεν μπορώ να κατηγορήσω την VW ότι έχει μείνει πίσω, ίσα ίσα, θεωρώ ότι προσαρμόζεται στα δεδομένα της εποχής... Όσο για το act, αν εξαιρέσεις τα gti κ R είναι η ισχυρότερη βενζινοκίνητη έκδοση κ όσοι το επιλέγουν περιμένουν το κάτι παραπάνω από επιδώσεις κ συμπεριφορά...

Φιλικά πάντα!  

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κάνατε την επιλογή σας και πρέπει να την υποστηρίξετε το καταλαβαίνω, αλλά γιατί τόσο φανατισμός  ; στην VW δουλέυετε και σας δίνει μεροκάματο ; Υπάρχουν πολύ καλύτερα αυτοκίνητα από το golf που επιλέξατε είτε σας αρέσει είτε όχι, αν παρόλαυτα εσείς είστε ευχαριστημένοι με το προιόν που αγοράσατε δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεστε τόσο πολύ, αν ζορίζεστε μάλλον δεν κάνατε την σωστή επιλογή, γι αυτό υπάρχει και το *μη επιτρεπόμενο @ URL* όσο είναι νωρίς ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

τι car gr .....εγω θα το φουνταρω....

Αν είναι να το φουντάρεις, θυσιάζομαι εγώ, ας το φορτωθώ  :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου την εποχη που ο κοσμος αγοραζε 5αρια gti με το τσουβαλι, και 6αρια, ειχε ΛΕΦΤΑ!!!!!! τωρα τι εχει??? χαρατσια και φορους, 7αρι γκολφ θα παει να αγορασει??? αυτος ειναι ο λογος που δεν θα περπατησει το 7αρι, οσο κανενας αλλος λογος, πηγαινε να δεις το 7αρι GTI σε μια αντιπορωσοποια, αν το εφερε καμια, και αν το εχει θα το εχει τεστ ντραιβ, για να το αγορασεις παραγκελεια,  αν ειχε φραγκα ο κοσμος αυτοι που πηραν τα 5αρια πρωτοι, θα τρεχαν να αλαξουν αμαξι μην χασουν την πρωτια...

Κατσε γιατι εδω καπου σε χανω.. Πιο πανω λενε οτι ειναι πρωτο σε πωλησεις, ετσι;  Γιατι συνεχεια βλεπω μελη με Polo κυριως (απο τα καινουρια αυτοκινητα) να γραφονται συνεχως; Να σου απαντησω; Διοτι, πλεον το 7αρι ειναι ενα ουδετερο κι απαρατηρητο αυτοκινητο που δεν κινει πλεον την περιεργεια καν να ασχοληθεις μαζι του... Προοριζεται για αλλο κοινο πλεον κι εχει αλλη φιλοσοφια... Το παιρνεις με 23-24.000 ευρω (με χαμηλοτερο κοστος κατασκευης) και πηγαινεις στη δουλεια και για ψωνια, αντε και κανενα ταξιδακι να ανοιξει λιγο μην καπνισουν οι βαλβιδες και χρειαζεται ανοιγμα η κεφαλη...

Αν καποιοι ασχολουνται πρεπει να αλλαξουν το μισο αμαξι    ...μηηηηπωως  και δουν φως στον οριζοντα του καλλωπισμου!   Βλεπεις το 5αρι*, ομως, που ειναι 10 χρονων  κι ακομη γυριζεις να το προσεξεις... Αυτο εξηγω τοσο καιρο και δεν ξερω αλλα δεν θελουν να το καταλαβουν οσοι συνεχιζουν το ιδιο βιολι..

 

 

* (δινω αυτο το παραδειγμα διοτι ειναι το αυτοκινητο που λεμε εδω και τοσα post οτι εφερε την vw στην κορυφη εξαπατωντας φυσικα το κοινο του μετεπειτα)

 

Φίλε δεν διαβάζεις προσεκτικά,εγώ έγραψα πριν 2 ΜΗΝΕΣ για το βραβείο που πήρε στην Ιαπωνία,και όχι για το αμάξι της χρονιάς.Επισης έβαλα το κείμενο οπως ηταν στο autoblog και μάλιστα εχει και το λινκ απο κάτω.Δεν φταίω εγώ που μπερδεψατε τα θέματα.

Συγγνωμη ρε φιλε που δε διαβαζω προσεκτικα πως εγραψες αυτο που σ' ενθουσιασε μονο... Διοτι εγω αναφερθηκα σε στυλ πειραγματος ως προς εσενα, για τα αλλα μελη να διαβασουν και το αλλο story. Εκεινο δηλαδη που δε μας συμφερει...  Ειναι κι ο γραπτος ο λογος περιεργη φαση, συγχωραμε και παλι!

 

Έλεος ρε παιδιά με την καραμέλα για τον ημιάκαμπτο... Τοποθετείτε ΜΟΝΟ σε αυτοκίνητα με κινητήρες μέχρι 105 άλογα για τους εξής λόγους : Πρώτον, όποιος επιλέγει κινητήρες με τέτοιες ιπποδυνάμεις, προφανώς κ δεν επιλέγει με κύριο κριτήριο τις επιδώσεις, άρα δεν θα χρειαστεί την επιπλέον πρόσφυση που προσφέρουν οι πολλαπλοί, γιατί πολύ απλά σπάνια θα οδηγήσει το αυτοκίνητο στα άκρα... Δεύτερον, οι εκδόσεις αυτές επιλέγονται για λόγους οικονομίας κ αυτό ακριβώς προσφέρει ο ημιάκαμπτος, τόσο σε κόστος απόκτησης όσο κ χρήσης, μίας κ είναι ελαφρύτερος σε σχέση με τους πολλαπλούς με αυτό να συνεπάγεται μειωμένη κατανάλωση κ ρύπους, με συνέπεια μικρότερη κατανάλωση κ λιγότερα τέλη... Τρίτον, επειδή έχω οδηγήσει το 7άρι κ με πολλαπλούς κ με ημιάκαμπτο, μπορώ να πω ότι η διαφορά δεν είναι αισθητή στον μέσο οδηγό κ στις μετακινήσεις του, είναι τόσο καλά σχεδιασμένη η πίσω ανάρτηση που μόνο σε κάποιες δύσκολες, εγκάρσιες ανομαλίες φαίνεται η διαφορά, χωρίς πάλι να είναι ιδιαίτερα αισθητή...  

 

Φιλε μου αν εσυ δικαιολογεις την κοροιδια της vw που ειχε τα ηνια στον τομεα της αναρτησης ενος συμβατικου αυτοκινητου εδω και χρονια με φρασεις του στυλ "Τοποθετείτε ΜΟΝΟ σε αυτοκίνητα με κινητήρες μέχρι 105 άλογα" και μπλα μπλα μπλα τοτε εισαι απο τα πρωτα θυματα του μαρκετινγκ της...  Οταν εν ετη 2006 ακομη και τα 1400cc 85hp non fsi το ειχαν στανταρ...  Εχεις καθησει στις πισω θεσεις αυτοκινητου με ημιακαμπτο; Κι εν πασει περιπτωσει γιατι να μην παρω το 105αρακι μου θελοντας να στριψω, να φρεναρω, να κανω κωλοτουμπες στον αερα; Το 140αρι ειναι καμια σπεσιαλ εκδοση μηπως, που βαζει φωτια στην ασφαλο και στην πιστα; ΕΛΕΟΣ

 

http://www.opel.gr/vehicles/modela-opel/aftokinita/new-astra-hatchback/highlights/driving-dynamics.html

 

http://www.toyota.gr/cars/new_cars/auris/index.tmex

 

http://www.renault.com.gr/CountriesData/Greece/images/brochures/NEW_MEGANE_HATCHBACK.pdf

 

http://www.honda.gr/cars/index.htm

 

 

....ολα με ημιακαμπτο.......

 

τα μονα με multilink  σε ολεσ τισ εκδοσεις     ford focus, volvo v40 A Class 1 series A3

Αν φτασαμε στο σημειο να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι την VW με την Honda και την Toyota σκεψου ποσο χαμηλα εχει πεσει....

Μονος σου ανεφερες πιο κατω τα οχηματα που εχουν κανει ΑΛΜΑΤΑ κι οχι απλα βηματα στην εξελιξη τους... Και ενισχυεις την πιο πανω αποψη μου περι φαινομενικης φθινουσας πορειας της VW...

Παντως για να σας τσιγκλισω και λιγο καλοπροαιρετα, απο οτι διαβαζω ο ανταγωνισμος με Kia Ceed 1.6 200hp, Ford Focus 1.6 180hp, Honda Civic 1.5 200hp, Opel Astra 1.6 200hp για να παμε και σε μηχανολογικη συγκριση εχει ξεφυγει!! Βλεπω εσας με τα 7αρια να τρωτε τρελη καζουρα στο μελλον! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλοπροαίρετα και εγώ σου εύχομαι να αγοράσεις ένα από τα παραπάνω αυτοκίνητα αφού τόσο πολύ σε ενθουσιάζουν.

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι τα αυτοκίνητα δεν είναι μόνο ''άλογα'' αλλά και άλλα πολλά...πολλά πράγματα.

Επί τη ευκαιρία κοίτα και τους ρύπους του Kia.....171gr όταν το GTi έχει 139gr... και μετά μας λες για τεχνολογική σύγκριση.. :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν ειναι αλογα μονο το αυτοκινητο...  Αλλα μην υποβαθμιζεις την συγκριση μου.. Το εκανα να δεις ποσο πισω εχει μεινει...  Δεν με απασχολει η αγορα καινουριου αυτη τη στιγμη..  Αλλα επειδη ξερω οτι αν παρω αλλο και ειδικα Golf θα το μετανιωσω, γι' αυτο το κραταω αυτο που εχω! Συνολικα σε στησιμο, εμφανιση κλπ θα ημουν το λιγοτερο ανοητος να εκανα μια τετοια κινηση!

Edited by Billgr4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοπροαίρετα και εγώ σου εύχομαι να αγοράσεις ένα από τα παραπάνω αυτοκίνητα αφού τόσο πολύ σε ενθουσιάζουν.

Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι τα αυτοκίνητα δεν είναι μόνο ''άλογα'' αλλά και άλλα πολλά...πολλά πράγματα.

Επί τη ευκαιρία κοίτα και τους ρύπους του Kia.....171gr όταν το GTi έχει 139gr... και μετά μας λες για τεχνολογική σύγκριση.. :laugh:  :laugh:  :laugh:

 

 

Τρελαθηκαν ολοι να αγοραζουν Κια τουρμπο, ή το χιουνται το ι30 ηταν? που ηθελε να χτυπησει στα ισα το γκολφ. :ass:

Link to comment
Share on other sites

ιδίως η εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα του κάθε ατόμου

προσωπικά σε εμφανίσει το volvo δεν μου αρέσει

για θέμα αίσθησης οδήγησης δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά το είναι το ποιο βαρύ στην κατηγορία του δεν είναι και στα υπέρ του.

 

φυσικά ανοίκει στα κορυφαία της κατηγορίας.

 

για μένα βάζοντας άξονα στο νέο golf κατευθείαν φεύγει από την κορυφή της κατηγορίας δηλαδή στο 8 θα βάλουν καρμπυλατερ

 

 

Τώρα σοβαρολογείς φίλε ;

 

Ας πάρουμε και τα 2 αμάξια στις πιο απλές εκδόσεις

 

Το γκολφ http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3466409/

 

Και το βόλβο http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/4021227/

 

Δηλαδή ανάμεσα στα 2 θες να μου πεις οτι σου αρέσει το γκολφ ; Εντάξει με έπεισες δεν πρόκειται να ξαναγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.