Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι την άποψή σας.

Ο τυπάς που μου έβαλε την εξάτμηση για θέμα χώρου και για να μην φαίνεται άσχημο το καζανάκι μου το

τοποθέτησε στην μέση του αυτοκινήτου που είχε χώρο πριν δηλαδή το μεσαίο καζανάκι. Το θέμα είναι ότι μάλλον επειδή είναι ακριβώς κάτω απο τον οδηγό - συνοδηγό, ακούω μέσα στην καμπίνα ένα βουητό , ελάχιστο βέβαια αλλά πολύ εκνευριστικό για εμένα. Εαν του πω να το βγάλει και να το βάλει πίσω πιστεύετε θα μειωθεί ο θόρυβος???

Link to comment
Share on other sites

Οκ,εγω θα παρω τηλ.τον attnos κ αν μπορει τετοια ωρα,θα ερθουμε ;) ..που ειπες οτι ειναι,στην πεζω απο κατω??κοντα δουλευω παντως,στον οτε,απεναντι απο το ικα!...μου φαινεται πολυ το φ70 για το δικο μας...τοσο βαζουν τα gti παντως... :D REVO :unsure:

Εγώ Φ70 φοράω πάντως από μπροστά μέχρι πίσω.. Και γω 63.5 σκεφτόμουν αλλά προτίμησα 70 για να είναι από μπροστά μέχρι πίσω ίδια γιατί τα καζάνια είναι Φ70 . Στα χαμηλομεσαία σίγουρα δεν βλέπω τη διαφορά που θα ήθελα , ίσως και να χάνει κιόλας, αλλά στα ψηλά έχω διαφορά όμως.

Εσείς με 63.5 τι διαφορές βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Φ70 φοράω πάντως από μπροστά μέχρι πίσω.. Και γω 63.5 σκεφτόμουν αλλά προτίμησα 70 για να είναι από μπροστά μέχρι πίσω ίδια γιατί τα καζάνια είναι Φ70 . Στα χαμηλομεσαία σίγουρα δεν βλέπω τη διαφορά που θα ήθελα , ίσως και να χάνει κιόλας, αλλά στα ψηλά έχω διαφορά όμως.

Εσείς με 63.5 τι διαφορές βλέπετε ?

Φιλε 70 μηπως ειναι υπερβολικο?

Λεω εγω τωρα, γιατι απ'οτι διαβαζω αποψεις πολλων βαζουν 60-63.5 εκει παιζουν, τωρα αν βλεπεις διαφορα στα ψηλα εσυ ξερεις που το οδιγας, αλλα στα χαμηλομεσαια πρεπει να χανεις.

Εγω ακομα δ εχω βαλει οποτε δ μπορω να σου πω διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε 70 μηπως ειναι υπερβολικο?

Λεω εγω τωρα, γιατι απ'οτι διαβαζω αποψεις πολλων βαζουν 60-63.5 εκει παιζουν, τωρα αν βλεπεις διαφορα στα ψηλα εσυ ξερεις που το οδιγας, αλλα στα χαμηλομεσαια πρεπει να χανεις.

Εγω ακομα δ εχω βαλει οποτε δ μπορω να σου πω διαφορες

Εγώ βλέπω το 60 αρκετά λίγο.. Πιστεύω το ιδανικότερο είναι 63.5 αλλά λέω προτίμησα να έχω από μπροστά μέχρι πίσω ίδια .. Εγώ βλέπω διαφορά στα ψηλά , τώρα δεν μπορώ να συγκρίνω όμως γιατί δεν ξέρω τί διαφορά βλέπουν οι άλλοι με 63.5 ..

Στα χαμηλά έχω ψιλοπρόβλημα , γι'αυτό τώρα ψάχνω να βάλω και μεσαίο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το 60 αρκετά λίγο.. Πιστεύω το ιδανικότερο είναι 63.5 αλλά λέω προτίμησα να έχω από μπροστά μέχρι πίσω ίδια .. Εγώ βλέπω διαφορά στα ψηλά , τώρα δεν μπορώ να συγκρίνω όμως γιατί δεν ξέρω τί διαφορά βλέπουν οι άλλοι με 63.5 ..

Στα χαμηλά έχω ψιλοπρόβλημα , γι'αυτό τώρα ψάχνω να βάλω και μεσαίο..

δηλαδη η miltek η resonated που εχει μεσαιο αποδιδει καλητερα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η miltek η resonated που εχει μεσαιο αποδιδει καλητερα?

Να ενημερωσω οτι βγηκε καινουργια σειρα εξατμισης της REMUS η οποια λεγεται remus65! Oπως λεει και το ονομα της ειναι catback συστημα full inox με διαμετρο 65mm για golf IV-V,A3,LEON και πολλους αλλους τυπους αυτοκινητων... Αποτελειται απο μεσαιο-τελικο και ανταπτορα για να μπει bold on στην εργοστασιακη εξατμιση χωρις καμια πατεντα.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οτι βγηκε καινουργια σειρα εξατμισης της REMUS η οποια λεγεται remus65! Oπως λεει και το ονομα της ειναι catback συστημα full inox με διαμετρο 65mm για golf IV-V,A3,LEON και πολλους αλλους τυπους αυτοκινητων... Αποτελειται απο μεσαιο-τελικο και ανταπτορα για να μπει bold on στην εργοστασιακη εξατμιση χωρις καμια πατεντα.

Έριξα μια ματιά στο site της Remus αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στο site της Remus αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Ειναι τελειως καινουργιο, σημερα πηρα τα σχετικα e-mail. Προφανως δεν το εχουν ενημερωσει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν το αμάξι είναι μαμά ή αν φοράει πρόγραμμα και είναι 200άρι, δεν έχει καμία σημασία όταν αλλάζεται την εξάτμιση?

Επίσης εκτός από καλύτερο θόρυβο/ήχο, τα πραγματικά οφέλη στα πόσα άτια ανέρχονται περίπου? Έχει δυναμομετρίσει κάνεις να δεί τι πήρε?

Φαντάζομε (και διορθώστε με), πως με τελικό κερδίζεις μόνο ήχο, και θες μεσαίο, ή ολόκληρο σετ από χταπόδι και πίσω για να δεις κάτι ουσιαστικό, ναι?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν το αμάξι είναι μαμά ή αν φοράει πρόγραμμα και είναι 200άρι, δεν έχει καμία σημασία όταν αλλάζεται την εξάτμιση?

Επίσης εκτός από καλύτερο θόρυβο/ήχο, τα πραγματικά οφέλη στα πόσα άτια ανέρχονται περίπου? Έχει δυναμομετρίσει κάνεις να δεί τι πήρε?

Φαντάζομε (και διορθώστε με), πως με τελικό κερδίζεις μόνο ήχο, και θες μεσαίο, ή ολόκληρο σετ από χταπόδι και πίσω για να δεις κάτι ουσιαστικό, ναι?

Ευχαριστώ,

Εγω ημουν μαμα περιφεριακα (προγραμμα 200) και αλλαξα σε ενα κομματι GTi και ενα επισης κομματι απο Karabela και ειδα διαφορα. Τωρα ποσο ηταν δεν ξερω. Θεωρητικα σε ενα turbo αυτοκινητο εχει νοημα και αν ειναι φυσικα πιεσμενο. Στο 140αρι δεν εχει νοημα περαν ηχου.

Φυσικα ηταν προ-απετουμενο για ανεβεις στα μαξιμουμ της αντλιας παροχης καυσιμου (και με μια καλη εισαγωγη επισης).

Βοηθαει την τουρμπινα να σηκωνει περισσοτερη πιεση λογο ταχυτητας εξοδου καυσαεριων.

Για να βαλεις απο turbo και πισω (οχι χταποδι, χταποδι το λεμε στα ατμοσφαιρικα) δηλαδη down-pipe-καταλυτη κλπ. θα υπολογιζεις για ιπποδύναμη πανω απο 235-240 (Κ04). Εκει ενα 63,5 ακομα μπορει να ειναι οριακο.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

εβαλα στις αγγελιες ζητηση για catback απο gti και ενας φιλος μου προτεινε απο cupra. ξερει κανεις αν αυτη ειναι ιδια με αυτη που ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στις αγγελιες ζητηση για catback απο gti και ενας φιλος μου προτεινε απο cupra. ξερει κανεις αν αυτη ειναι ιδια με αυτη που ψαχνω

Την ημερα που εβαζα την εξάτμιση στον Karabela είχε έρθει ένα παιδί με FR και έιχε μαζί του μια FOX να βαλει.....

Όταν ξεκουμπωσε το Cat-back.....ναι μεν ήταν ίδιο απο διαστάσεις, κούρμπες κλπ, αλλά τα καζάνια ήταν τελέιως διαφορετικά απο την δικιά μου (GTi). Δεν γνωριζω ποια είναι η ουσιαστική διαφορά αλλά εξωτερικά είναι τελειώς άλλη εξάτμιση......

Δειτε αυτό το βιντεάκι απο YTUBE, το οποίο δείχνει καθαρά πως είναι η εξάτμιση από Gti.....εγώ έχω αλλάξει ένα σωλήνα που κουμπώνει πάνω στο εύκαμπτο λκαι στην ουσία είναι ένα πλήρες Cat-Back! :)

http://www.youtube.com/watch?v=0twZm1GPw7I

Link to comment
Share on other sites

αγορασα απο φιλο στο φορουμ catback απο το gti για να το βαλω στο gt μου, ξερει κανεις αν θελει κολημα κομματι σωληνας η αν ταιριαζει και απλα βιδωνεται;

Link to comment
Share on other sites

αγορασα απο φιλο στο φορουμ catback απο το gti για να το βαλω στο gt μου, ξερει κανεις αν θελει κολημα κομματι σωληνας η αν ταιριαζει και απλα βιδωνεται;

δεν θελει κολλημα ........απλα μπαινει ενας ανταπτορας και το συγκρατα στο σημειο που τελειωνει το μεσαιο και συνεχιζει η σωληνα ως τον καταλυτη

καλο ηταν ομως να αλλαξεις και την σωληνα ως τον καταλυτη με την προυποθεση οτι φορας προγραμμα για δεις και την διαφορα απο 55 χιλ. σε 63,5 χιλ.

το video που εχει ποσταρει ο JOVANNI θα σε κατατοπισει αρκετα !!

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

αγορασα απο φιλο στο φορουμ catback απο το gti για να το βαλω στο gt μου, ξερει κανεις αν θελει κολημα κομματι σωληνας η αν ταιριαζει και απλα βιδωνεται;

Πες μας εντυπωσεις μετα που θα το βαλεις γτ το σκεφτομαι κ'γω

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη λοιπον, απο θορυβο υπαρχει σχετικη διαφορα ειδικα στα σημεια που κανουν υπερπληρωση compressor. & turbo οχι ομως σε σημειο που να ενοχλουν ποσο μαλλον να κουραζουν. απο αποδοση υπαρχει αισθητη διαφορα στις στροφες που δουλευει compressor εχω ομως μια υπιψια οτι ψηλα το turbo εχει ψιλοξεφουσκωσει λογω ομως οτι στην εθνικη την ωρα που βγηκα ειχε στρουμφακια δεν μπορεσα να το δω νεοτερα οταν θα ξαναβγω

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη λοιπον, απο θορυβο υπαρχει σχετικη διαφορα ειδικα στα σημεια που κανουν υπερπληρωση compressor. & turbo οχι ομως σε σημειο που να ενοχλουν ποσο μαλλον να κουραζουν. απο αποδοση υπαρχει αισθητη διαφορα στις στροφες που δουλευει compressor εχω ομως μια υπιψια οτι ψηλα το turbo εχει ψιλοξεφουσκωσει λογω ομως οτι στην εθνικη την ωρα που βγηκα ειχε στρουμφακια δεν μπορεσα να το δω νεοτερα οταν θα ξαναβγω

To logiko d θα ηταν το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η miltek η resonated που εχει μεσαιο αποδιδει καλητερα?

Αν η milltek δίνει για τον 1.4 tsi ( 170 hp ) 63.5 , υποτίθεται το δίνει για μαμά αυτοκίνητο.. Έτσι δεν είναι?

Edited by mike21_gt
Link to comment
Share on other sites

ναι για μαμα....

ωραία, δηλαδή 63.5 για 170 άλογα στις πιέσεις που δουλεύει το αμάξι μαμά.

Αυτό δεν σημαίνει ότι σηκώνει μεγαλύτερο διάμετρο όταν είναι να δουλέψει στα 200+ ( 210+ δηλαδή ) σε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις ? ( για stage 2 )

Link to comment
Share on other sites

ωραία, δηλαδή 63.5 για 170 άλογα στις πιέσεις που δουλεύει το αμάξι μαμά.

Αυτό δεν σημαίνει ότι σηκώνει μεγαλύτερο διάμετρο όταν είναι να δουλέψει στα 200+ ( 210+ δηλαδή ) σε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις ? ( για stage 2 )

63.5 για τον κυβισμό είναι υπεραρκετά! Να φανταστεις το δικό μου σηκώνει over 1.7 και κραταει μέχρι 4600rpm 1.6.....και έχω cat-back απο Gti....

Link to comment
Share on other sites

63.5 για τον κυβισμό είναι υπεραρκετά! Να φανταστεις το δικό μου σηκώνει over 1.7 και κραταει μέχρι 4600rpm 1.6.....και έχω cat-back απο Gti....

ίσως... πάντως είχα δει και την Bastuck στο νετ που περνούσε 70.. :D

Link to comment
Share on other sites

ίσως... πάντως είχα δει και την Bastuck στο νετ που περνούσε 70.. ;)

Η Bastuck δίνει και για το Gti και edition30 την ιδια (70mm), που μαλλον το κανουν για τυποποιηση ώστε να δίνουν μία για όλα...

Καλύτερα να ρωτησεις κάποιον ειδικό διότι μπορεί να έχεις το ακόλουθο:

"Great care must be used when selecting the length and diameter of the primary tubes. Tubes that are too large will cause the exhaust gas to expand and slow down, decreasing the scavenging effect. Tubes that are too small will create backpressure against which the engine must work to expel the exhaust gas from the chamber, reducing power and leaving exhaust in the chamber to dilute the incoming intake charge. Since engines produce more exhaust gas at higher speeds, the header(s) are tuned to a particular engine speed range according to the intended application. Typically, wide primary tubes offer the best gains in power and torque at higher engine speeds, while narrow tubes offer the best gains at lower speeds."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.