Jump to content
black mamba

Golf 5/6 1.4 Tsi - Επιλογές Εξατμίσεων [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Ποια είναι η καλύτερη εξάτμιση 1,4 TSI?  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ενδιαφέρον τόπικ!

Λοιπόν, έχω 6άρι 160.Καταρχήν το αυτοκίνητο φοράει φίλτρο BMC και σκοπεύω να αλλάξω και εξάτμιση, αλλά ΔΕΝ ξέρω αν θα βάλω πρόγραμμα.

Ποια είναι η προτεινόμενη διάμετρος?Επίσης, ήδη έχω αγοράσει ένα τελικό 63.5mm και σωληνώσεις, καθώς και downpipe από GTi V, επίσης στην ίδια διάμετρο.Χρειάζεται αλλαγή και ο καταλύτης?Και αν ναι, πόσο κοστίζει περίπου?

Πρωτον και κυριον αν δε βαλεις προγραμμα η εξατμιση και το φιλτρο σου ειναι αχρηστα ...

Δευτερον η εξατμιση απο το GTI δεν ειναι και τοσο καλη οσο φανταζεσαι ... μια χειροποιητη θα ηταν καλυτερη επιλογη

Τριτον αν βαλεις 63.5 εξατμιση χωρις προγραμμα το αμαξι θα παει χειροτερα απο πριν...

Γενικα γιατι σπαταλας τα λεφτα σου σε κινησης που δε σου προσφερουν τιποτα ... το πρωτο βημα ειναι το προγραμμα και μετα τα υπολοιπα ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για να είμαι ειλικρινής, με το BMC είδα διαφορά και δεν είναι ψυχολογική.

Τώρα για την εξάτμιση δεν ξέρω...Δεν υποτίθεται πως τα τουρμπάτα κερδίζουν με αλλαγή εξάτμισης?Πόσο είναι η εργοστασιακή διάμετρος, ξέρουμε?

Μόνο το downpipe είναι από GTi, τα άλλα είναι χειροποίητα.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Για να είμαι ειλικρινής, με το BMC είδα διαφορά και δεν είναι ψυχολογική.

Τώρα για την εξάτμιση δεν ξέρω...Δεν υποτίθεται πως τα τουρμπάτα κερδίζουν με αλλαγή εξάτμισης?Πόσο είναι η εργοστασιακή διάμετρος, ξέρουμε?

Μόνο το downpipe είναι από GTi, τα άλλα είναι χειροποίητα.

Σκεψου οτι με προγραμμα πας απο τα 160 στα 210 hp μετα με φιλτρο και εξατμιση πας στα +10-15 hp την οποια διαφορα δε βλεπεις ... (βεβαια το αυτοκινητο θα δουλευει καλυτερα απο πριν .. και για μενα αυτος ηταν ο λογος και που τα εβαλα, γιατι πιστευω οτι ενα ολοκληρωμενο tuning με τα το προγραμμα θελει και καποια περιφερειακα.. )

σκεψου τωρα οτι αν βαλεις εξατμιση φιλτρο σε μαμα με 160 hp θα κερδισεις +10hp τι διαφορα θα δεις ??? Δε νομιζω κατα ποσο συμφερει να δωσεις ενα χιλιαρικο για +10 hp.. γιατι απο την αλλη το αυτοκινητο μαμα δε χρειαζεται περιφερειακα για να δουλεψει καλυτερα οπως ενα με προγραμμα.. απο την στιγμη που με λιγοτερα απο 1000 Ε μπορεις να βαλεις προγραμμα και να δεις +50 hp και μετα σκεφτεσαι για εξατμιση και φιλτρο ...

Απο την αλλη αν φοβασαι το προγραμμα βαλε ενα τελικο να κερδιζεις +10 hp απο τον θορυβο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Tην εξάτμιση την βάζω 75% για να μειωθούν οι θερμοκρασίες εξαγωγής του μοτέρ και 25% για την βελτίωση.

Αλλωστε, το πρόγραμμα δεν το αποκλείω, αλλά προς το παρόν δεν το σκέφτομαι τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον εισαι μαμα δεν εχεις κανενα προβλημα με θερμοκρασιες οποτε δεν χρειαζεσαι αλλη εξατμιση και οπως ελεχθη και παραπανω δεν προκειται να κερδισεις τιποτα σε αποδοση.

Εδω με προγραμμα 1ου σταδιου και η αλλαγη εξατμισης δεν θεωρειται αναγκαια, ποσο μαλλον αν θελεις να την βαλεις σε μαμα αυτοκινητο.

Για μενα ξεκινας αναποδα οπως σου ειπα.

Βαλε πρωτα προγραμμα και μετα τα υπολοιπα.

Εκτος και αν πας κατευθειαν σε 2ο/3ο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

η εξατμιση σου ειναι αυτη την στιγμη μελετημενη για τα καυσαερια που βγαζει ο κινητηρα σου για 160 ps. Μεγαλυτερη διαμετρο , το αμαξι θα κρεμασει. Διαμετρο αλλαζουνε μετα απο προγραμμα και αυτο να ειναι επιθετικο ( με πιο πλουσιo μιγμα απο ενα light προγραμμα της ταξης των 200 ps ). O λογος οπως καταλαβαινεις ειναι εκτος απο τις υψηλοτερες θερμοκρασιες και περισσοτερος ογκος καυσαεριων μιας και τα προγραμματα ανεβάζουν την καταναλωση ωστε να παρεις τα επιθυμητα αλογα.Συμφωνω με τα παιδια πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα παραγγελεια την ΜΙΛΤΕΚ catback για το tsi μου!!! Σαν τυπο την διπλη που καθετε κατω αριστερα σαν το GTI.Επισης αγορασα και το σποιλερ απο το gti πισω για να κατσει κουτι!!Σε 5 μερες την φοραω!!63,5 διασταση!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πήγε?

Εχεις πρόγραμμα?

780 ευρω το catback και 70 ευρω το σποιλερ.Προγραμμα REVO θα βαλω την Παρασκευη στον Καψιωχα VW ΙΩΑΝΝΙΝΑ!Παντως τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα και γνωστες, μου ειπαν πρωτα θα μου κανουν downgrade την χαρτογραφηση(εχει την 24Μ3 πανω)θα γινει μαμα δηλαδη και μετα θα μου περασουν το REVO(To προγραμμα της revo βγηκε πριν την 24m3 μου ειπαν κ δεν συνεργαζετε καλα...)

Συγνωμη για το off topic..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27469&st=100

Οπως την πατησε ο tsilis δηλαδη!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Διαμετρο αλλαζουνε μετα απο προγραμμα και αυτο να ειναι επιθετικο ( με πιο πλουσιo μιγμα απο ενα light προγραμμα της ταξης των 200 ps ). O λογος οπως καταλαβαινεις ειναι εκτος απο τις υψηλοτερες θερμοκρασιες και περισσοτερος ογκος καυσαεριων μιας και τα προγραμματα ανεβάζουν την καταναλωση ωστε να παρεις τα επιθυμητα αλογα.

Επιθετικό (ή λάθος)θεωρείται ένα φτωχο πρόγραμμα. Το πλούσιο είναι πιο ασφαλες και η περισσεια βενζινης ριχνει τη θερμοκρασια καυσαεριων και μειωνει λιγο και την απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην Miltek Hellas να παρω πληροφοριες...μονο που δεν με βρισαν στο τηλεφωνο !!γυρναει και μου λεει το θεικο!! "πιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις τι εξατμιση θα βαλεις στο αυτοκινητο!",η ερωτηση μου αφορουσε αν καλως επραξα να βαλω την

Volkswagen Golf Mk5 GT TSi 1.4 litre 170PS performance exhaust systems η επρεπε να βαλω Volkswagen Golf Mk5 GTi Edition 30 2.0T FSi 230PS performance

και του κανω στην τελικη δικο μου ειναι το βαζω φωτια κ το ΚΑΙΩ!!!!!!! μετα μου τα γυρναγε δεν το ειπα ετσι.. και τετοια και μου ειπε και οτι δεν πουλανε μονο catback!!! αλλα ολο το πακετο!!! Στην ερωτηση μου γιατι στο official site της Miltek exei τιμη και κωδικο μονο για το catback http://www.millteksport.com/exhaust.products.cfm?variantid=235δεν μου απαντησε... Τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην Miltek Hellas να παρω πληροφοριες...μονο που δεν με βρισαν στο τηλεφωνο !!γυρναει και μου λεει το θεικο!! "πιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις τι εξατμιση θα βαλεις στο αυτοκινητο!",η ερωτηση μου αφορουσε αν καλως επραξα να βαλω την

Volkswagen Golf Mk5 GT TSi 1.4 litre 170PS performance exhaust systems η επρεπε να βαλω Volkswagen Golf Mk5 GTi Edition 30 2.0T FSi 230PS performance

και του κανω στην τελικη δικο μου ειναι το βαζω φωτια κ το ΚΑΙΩ!!!!!!! μετα μου τα γυρναγε δεν το ειπα ετσι.. και τετοια και μου ειπε και οτι δεν πουλανε μονο catback!!! αλλα ολο το πακετο!!! Στην ερωτηση μου γιατι στο official site της Miltek exei τιμη και κωδικο μονο για το catback http://www.millteksport.com/exhaust.products.cfm?variantid=235δεν μου απαντησε... Τα συμπερασματα δικα σας...

Σκέψου με πόσο μεγάλη μου έκπληξη άκουσα το ίδιο τροπάριο όταν αναγκάστηκα να μιλήσω με τον χριστιανό (ο Θεός να τον κάνει)

κατόπιν παράκλησης πελάτη που βρισκόταν στο μαγαζί (του) εκείνη την ώρα και δεν μπορούσε να συνενοηθεί κατά πρόσωπο.

Όταν μου έκλεισε το τηλεφωνο στα μούτρα στη μέση της συζήτησης κατάλαβα ότι είναι εξαιρετικός στις πωλήσεις.

Τουλάχιστον τα κατάφερα πρωτού αρχίσω να κατεβάζω τα Ευαγγέλια εις την Γαλλικήν.

Δεν πειράζει, η ίδια η εταιρεία προτείνει ένα σωρό άλλους resellers. Δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο;

Είμαι σίγουρος ότι θα θελήσουν να σε εξυπηρετήσουν και με το παραπάνω.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και εγω την εμπειρια μου τωρα που δεν ειμαι μονος ...

Πριν κανα μηνα τον πηρα και εγω τηλ τον τυπακο και μονο που δεν με εβρισε ...

Απο τους κατσαρολαδες που ελεγε ολους τους εξατμισαδες ( το ειπε πανω απο 10 φορες με εντονες εκφρασεις) μου το γυρησε στα φιλτρα αερος επειδη και καλα αυτος εχει το καλυτερο ( pipercross) και ολα τα αλλα τα βλεπουν και γελανε ...

Πραγματικα μου ανεβασε την πιεση ο παλιο @(*$@#^(*&^@ machinegun.gifnew_grrrr.gif

και το κερασακι στην τουρτα ηταν οταν μου το εκλεισε στην μαπα επειδη μιλησαμε αρκετα ...

Τοτε ηταν που εσπασα το ποντικι απο το Pc μου.....

Link to comment
Share on other sites

O ERIC στην MILLTEK εχει πραγματικα πολυ πλακα ( την ιδια συμπεριφορα εχει σε ολους )

Οταν ρωτησεις παντου δες και λιγο street and circuit ( Θεσσαλονικη ) . Οταν ειχα ρωτησει ειχαν 10% στις τιμες που λεει το site και στα στελνουν τα πραγματα σπιτι σου αντικαταβολη χωρις χρεωση μεταφορικων. Ηταν πραγματικα η πιο συμφερουσα προταση απο ελλαδα και πολλα παιδια εχουν παρει απο εκει.

Τωρα δεν ξερω τι ισχιει, δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις

Edited by Nik GT
Link to comment
Share on other sites

O ERIC στην MILLTEK εχει πραγματικα πολυ πλακα ( την ιδια συμπεριφορα εχει σε ολους )

Οταν ρωτησεις παντου δες και λιγο street and circuit ( Θεσσαλονικη ) . Οταν ειχα ρωτησει ειχαν 10% στις τιμες που λεει το site και στα στελνουν τα πραγματα σπιτι σου αντικαταβολη χωρις χρεωση μεταφορικων. Ηταν πραγματικα η πιο συμφερουσα προταση απο ελλαδα και πολλα παιδια εχουν παρει απο εκει.

Τωρα δεν ξερω τι ισχιει, δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις

Αυτό που λέει όμως το site της Milltek Sport Hellas ότι δεν δίνουν τα αλλά καταστήματα εγγύηση έφορου ζωής εκτός των εξουσιοδοτημένων ισχύει ??? Το Street & Circuit δεν είναι μέσα σε αυτά παντός.

Oρίστε και η σελίδα : http://www.millteksport.gr/index3.htm

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

O ERIC στην MILLTEK εχει πραγματικα πολυ πλακα ( την ιδια συμπεριφορα εχει σε ολους )

Οταν ρωτησεις παντου δες και λιγο street and circuit ( Θεσσαλονικη ) . Οταν ειχα ρωτησει ειχαν 10% στις τιμες που λεει το site και στα στελνουν τα πραγματα σπιτι σου αντικαταβολη χωρις χρεωση μεταφορικων. Ηταν πραγματικα η πιο συμφερουσα προταση απο ελλαδα και πολλα παιδια εχουν παρει απο εκει.

Τωρα δεν ξερω τι ισχιει, δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις

Έτσι ακριβώς είναι......έδωσα 100 euro προκαταβολή και από μέρα σε μέρα μου έρχεται το d.p στην πόρτα μου με αντικαταβολή!!....κόστος 580 euro..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει όμως το site της Milltek Sport Hellas ότι δεν δίνουν τα αλλά καταστήματα εγγύηση έφορου ζωής εκτός των εξουσιοδοτημένων ισχύει ??? Το Street & Circuit δεν είναι μέσα σε αυτά παντός.

Oρίστε και η σελίδα : http://www.millteksport.gr/index3.htm

Γιατι αυτο που λεει ο επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα οτι δεν μπορεις να αγορασεις catback miltek,ενω στην επισιμη σελιδα της αγγλιας υπαρχει και με κωδικο και με τιμη!! ισχυει????Εμενα μου ειπε στο τηλεφωνο (οταν του ειπα τηλ απο Αρτα) να παω να στον Καψιωχα VW να ωβαλω ΜΙΛΤΕΚ αλλα στο site δεν τον εχει στο επισημο δυκτιο συνεργατων?? αρα??? ΕΛΛΑΔΑ στο μεγαλειο σου!!!Εγω παντος τα εχω παρει με την συμπεριφορα του εκανα petition (mail) stn www.milteksport.uk με το ερωτημα γιατι ο αντιπρωσοπος στην ελλαδα μας λεει οατι δεν πουλαει catback σκετο και πρεπει να δωσεις 1900ε για πακετο??

Link to comment
Share on other sites

Και να πληρωσεις το περιβοητο LONG LIFE 1500+++ ευρω?? Long life δινει μονο στο set...αρα?? καλυτερα με 600 ευρουλακια να το αλαχεις 3 φορες ασε που δεν προκειτε ουτε μια εκτος αν κρατησεις το αυτοκινιτο 15 χρονια.... εγω προσωπικα δεν εχω δει MILTEK να αλλαχθηκε οσο ειχε καποιος το car!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο ERIC της milltek ειναι τουλαχιστον ΑΣΤΕΙΟΣ.

οσοι εχουν συνεργαστει μαζι του η εστω τον εχουν δει απο κοντα ακωμα και τηλεφωνο ξερουν.

μην ασχολιστε ΚΑΝ. 1000 φορες αγορα μεσω νετ..

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι......έδωσα 100 euro προκαταβολή και από μέρα σε μέρα μου έρχεται το d.p στην πόρτα μου με αντικαταβολή!!....κόστος 580 euro..

550E είχε παλιά και τώρα λένε 685. Πώς πέτυχες τέτοια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.