Jump to content
jimakos75

Θελω Intercooler Για Μκ4 Αλλα Ποιο Απο Ολα ?

Recommended Posts

Καλησπερα, ειμαι στη διαδικασια να βαλω intercooler αλλα βλεπω οτι υπαρχουν πολλα ! Τι διασταση πρεπει να εχει, τι διαμετρο inlet και outlet, πρεπει να εχει υποδοχη για map sensor ? Βλεπω επισης πως καποια εχουν εισοδο εξοδο απο την μια πλευρα, ενω τα περισσοτερα ειναι εισαγωγη και εξαγωγη απο διαφορετικες πλευρες. Μεταχειρισμενο αξιζει?

Οπως βλεπετε, εχω χαθει στην πληροφορια και δεν ξερω τι μου γινετε !!!! Το οχημα ειναι Golf MK4 150hp με προυποθεση να βαλω μονο ενα προγραμμα.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

σ3 αλουμινιο ολο 8P και ξενοιασες.μεταχειρισμενο παρτο δεν χαλαει και δεν χτυπιεται.ειναι απο πισω απτο ψυγειο του αιρ κοντισιον.αερας περναει απο μεσα.dont worry 200 ευρο κανουν...

 

τα κλασσικα ο κωδικας του φορουμ μαλ@#!!4ζεται το 8π το περνει για την φατσα που βγηκε ποιο πανω...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

οκ δεν μπαινει μιας κ ηταν το μοναδικο που δεν προλαβα να βαλω στο 4 μου το 150ρι..  

καλα κριτικη ε...ανετα,ολοι την κανουμε...

λοιπον φιλαρακο το εμπαυ εχει γεμισει απο δαυτα ακομη αν δεν παρεις απο εκει δες πως το θελεις η ποιο θα ειναι το καλυτερο ρωτοντας και τον μαστορα σου,τοσο απλα.εχει πολλα και διαλεξε.http://www.ebay.co.uk/bhp/mk4-golf-gti-intercooler

μετα δες μηπως βρεις στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* και πουλαει κανενας αφου ειναι frontmount η διαταξη του στο 4ρι και δες δουλειες και απτον ηρακλη,γιατι φτιαχνει και αυτος Intercooler.

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορες εχει το intercooler που η εισοδος και εξοδος ειναι απο την ιδια πλευρα? Ειναι καλυτερα? Τελικα, απο S3 δεν μπαινει απο οτι καταλαβα, FMIC ψαχνω, αλλα με map sensor? Εχω η οχι ? Ειναι ευκολο να μου προτινετε καποιο που εχετε βαλει εσεις? Τι διαμετρο πρεπει να εχει ? 3 ιντσες, 2.5 ιντσες ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

 Οχι του S3 δεν μπαινει το προσπαθησα και γω γιατι μου το ειχαν χαρησει.

Αρχικα να δεις αν το intercooler που φορας τωρα εχει πανω map sensor. Αν ναι τοτε και αυτο που θα βαλεις πρεπει να εχει. Δευτερον δες την εισαγωγη και την εξαγωγη του τωρινου να δεις που πανε οι σωληνωσεις πχ εγω φοραω με εισοδο-εξοδο αντιθετα. Αν αυτο που θα βαλεις σου πουν οτι πρεπει να κοψεις τη τραβερσα του προφυλακτηρα για μενα μη την κοψεις, εγω αυτο που εβαλα φτανει μεχρι την τραβερσα.

 

Μεταχειρισμενο αξιζει με εναν καλο καθαρισμο..

Link to comment
Share on other sites

Μερικές συμβουλές:

Χωρίς να το πετσοκόψεις μπορείς να βάλεις της Forge που είναι κορυφαίο και μπαίνει κουτί με αντίστοιχες αποδόσεις.

Έχω βάλει το αντίστοιχο στο Leon μου. Ακριβό αλλά καλό.

FMINTMK4F.jpg

FMINTMK4Fpic2.JPG

 

Αν είσαι "μερακλής" και έχεις διάθεση για πολλές πρόβες βάλε βγάλε και με προσοχή να κόψεις προφυλακτήρα κλπ

βάλε του ibiza cupra επαρκεί μέχρι 320ps.

Έχουμε βάλει σε φίλο αλλά πήρε μέρες για να το μοντάρουμε όμορφα.

icupclose2sm.jpg

 

Κορυφαίας απόδοσης και ποιότητας είναι το αντίστοιχο της APR

361.gif

 

Αν έχεις σκοπό να πας σε setup 2871 και πάνω μπορείς να πας σε I/c evo 9 με μερικές τροποποιήσεις για να κουμπώσει.

27052009004.jpg

 

 

Απέφυγε φτηνές λύσεις, κινέζικες customιες. Οι πυρήνες είναι χαμηλης ποιότητας και το αποτέλεσμα όχι αυτό που περιμένεις.

Δεν διαλέγουμε i/c με βάσει το εμφανισιακό αποτέλεσμα.

 

Προτείνω να μαζέψεις χρήματα 2-3 μήνες να βάλεις το Forge ή κάτι αντίστοιχο.

Τα 20VT καίγονται από Iat το καλοκαίρι. H μικρή μονάδα side cooler δεν επαρκεί. Μέχρι και 90oC σε ΦΠΕ =@

 

Όσοι ακολούθησαν τα παραπάνω βγήκαν κερδισμένοι...

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και με την παραπανω ρυτρα ποιο ειναι το καλυτερο value for money για αυτητην περιπτωση  Το οχημα ειναι Golf MK4 150hp με προυποθεση να βαλω μονο ενα προγραμμα.thumbsu.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να δώσω ένα πόσο κοντά στο χιλιάρικο για κάτι καλό αλλά είναι πάρα πολλά για μένα.  Δηλαδή αυτά των 300 ευρω από ebay θα είναι χειροτερα από το intercooler της μανας του που έχω τώρα? Κάτι godspeed δεν είναι καλά? 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο ειναι και το ιντερκουλερ απο το ιβιζα κυπρα ,το βαζει πολυ κοσμος και ειναι πολυ αποτελεσματικο 

Link to comment
Share on other sites

Aν γινετε, δωσε μου κανενα link για το intercooler του cupra ibiza που λες, μια τιμη.

 

Διάβασε προσεκτικά πρώτα και μετά απόφάσισε.

I/C τέτοιο θα βρεις στις αντιπροσωπείες.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε διαστάσεις, το πλάτος φτάνει οριακά τα 54cm από άκρη σε άκρη, ενώ το μέγιστο ύψος του είναι 40cm.Το μέγιστο πάχος του είναι 72mm.

Η διάμετρος σωλήνωσης στην είσοδο και έξοδο είναι 63,5mm.

 

Είστε σίγουροι ότι αυτό το ιντερκούλερ με αυτές τις διαστάσεις μπένει σε golf 4 και κουμπώνει ο εργοστασιακός προφυλακτήρας????

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

οριστε και για τα 1.6 που εχουμε εμεις http://www.ebay.co.uk/itm/UNIVERSAL-FRONT-MOUNT-INTERCOOLER-MITSUBUSHI-KIT-CAR-DRAG-RACE-TURBO-600X300X76-/221069484221?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Type%3A1.6|Plat_Gen%3AMK+IV|Model%3AGolf&hash=item3378c4a0bd η το κανονικο ειναι εδω

 

παντως εγω που κατεβασα προφυλακτηρα δεν ειδα να φοραει το δικο μου αυτο που λεει οτι κανει κιολας http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-MK4-INTERCOOLER-/111177037151?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Type%3A1.6|Plat_Gen%3AMK+IV|Model%3AGolf&hash=item19e2aaf55f

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

οριστε και για τα 1.6 που εχουμε εμεις http://www.ebay.co.uk/itm/UNIVERSAL-FRONT-MOUNT-INTERCOOLER-MITSUBUSHI-KIT-CAR-DRAG-RACE-TURBO-600X300X76-/221069484221?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Type%3A1.6|Plat_Gen%3AMK+IV|Model%3AGolf&hash=item3378c4a0bd η το κανονικο ειναι εδω

 

παντως εγω που κατεβασα προφυλακτηρα δεν ειδα να φοραει το δικο μου αυτο που λεει οτι κανει κιολας http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-MK4-INTERCOOLER-/111177037151?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Type%3A1.6|Plat_Gen%3AMK+IV|Model%3AGolf&hash=item19e2aaf55f

Κάνε μια μετάφραση γιατί δεν σε κατάλαβα.

Σε σχέση με αυτό που ρωτάει ο Jim τι απαντάς  ?

Link to comment
Share on other sites

'Οτι το δικό του που κατά πάσα πιθανότητα είναι ατμοσφαιρικό 16αρι, δε φοράει αυτό που δίνει στο link.. 

Bill, μήπως είναι υδρόψυκτο το δικό σου; 


xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, δεν σε καταλαβαινω, εχω βρει αυτο και δεν ξερω αν ειναι οκ, η μικρο, λογο 2 ιντες inlet outlet.

 

http://profishop.gr/online-store?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1723&category_id=79

 

αλλα εχω δει και τα GodSpeed 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/GODSPEED-98-01-02-05-golf-jetta-GTI-GLS-MK3-MK4-1-8t-turbo-intercooler-kit-/181227563526?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a32012a06

 

 

Αυτο που δεν εχει τοσο πολλους σωληνες , δεν ειναι καλυτερο ?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/DIRENZA-VW-GOLF-MK4-1-8T-GTI-OFFSIDE-INLET-OUTLET-FRONT-MOUNT-INTERCOOLER-FMIC-/161249178899?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Plat_Gen%3AMK+IV%7CModel%3AGolf&hash=item258b333513

 

Αυτο που λες Billgr4 

http://www.ebay.co.uk/itm/UNIVERSAL-FRONT-MOUNT-INTERCOOLER-MITSUBUSHI-KIT-CAR-DRAG-RACE-TURBO-600X300X76-/221069484221?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Cars+Type%3A1.6

ειναι για το δικο μου 1.8Τ ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

απο οτι γραφει εμενα το λινκ λεει οτι κανει για το 1,6 8v 101hp που εχω ειμαι με το μοτερ akl οταν κατεβασα τον προφυλακτηρα δεν ειδα να εχω ιντερκουλερ το μικρο που εχει το 1,8τ ειναι με το ψυγειο σκετο και γραφει το λινκ οτι μπορω να το βαλω επανω

Link to comment
Share on other sites

απο οτι γραφει εμενα το λινκ λεει οτι κανει για το 1,6 8v 101hp που εχω ειμαι με το μοτερ akl οταν κατεβασα τον προφυλακτηρα δεν ειδα να εχω ιντερκουλερ το μικρο που εχει το 1,8τ ειναι με το ψυγειο σκετο και γραφει το λινκ οτι μπορω να το βαλω επανω

 

Το λινκ δίνει ιντερκούλερ universal, το οποιό το βάζεις όπου θέλεις, με την προυπόθεση το αμάξι να ειναι τούρμπο. Το δικό σου δεν έχει το μικρό που έχουν τα 18άρια, γιατι απλά δεν ειναι τούρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Καμια γνωμη για το ποστ μου πιο πανω ?

Καλοπροαιρετα θα σου πω τα εξης:

Ενω σου προταθηκαν οι καλυτερες δοκιμασμενες λυσεις και συγχρονως η γνωμη για universal φτηνα κινεζικα ηταν αρνητικη , στραφηκες εκει.

Αλλοι πριν απο σενα, για σενα εχουν κανει τις δοκιμες τους, ειδαν, εφαγαν τα μουτρα τους (λεφτα-ταλαιπωρια) και κατεληξαν.

Η (ποιοτικη) βελτιωση κοστιζει. Συγκεντρωσε τα λεφτα και βαλε μια φορα, το ποιοτικο και δοκιμασμενο.

Διαφορετικα δινεις αλλες κατευθυνσεις και βαζεις αλλες παραμετρους ανοιγοντας το θεμα.

Πχ. Θελω ενα φτηνο i/c να βαλω χωρις να ξοδεψω πανω απο xxx ευρω.

Υγ. Ελαχιστες κυψελες ειναι καλες και αποδοτικες (πχ garrett) αλλα το κοστος για να ολοκληρωσεις i/c με κάπακια και σωληνωσεις φτανει αυτο του επωνυμου ετοιμου για το δικο σου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.