Jump to content
chrispant

Διαφορά Ύψους Αυτοκινήτου-Φτερών Από Ζάντα

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

Εχω το εξής πρόβλημα στο golf 5gt sport 140 (2008). Εχω μαμά ελατήρια και προ καιρού ´εβαλα αμορτισέρ τα koni str (πορτοκαλι). Τα αμάξι πάει πολυ καλά, ούτε θορύβους ούτε χτυπήματα ή τριξίματα η ευθυγράμμιση οκ, οδηγικά είναι άριστο.

Ομως το μπροστά αριστερό φτερό ειναι 9 χιλ (σχεδόν 1 πόντο) πιο ψηλό απ τα υπόλοιπα , το μέτρησα σε ευθεία, σωστά απ το κέντρο του οφαλού της ζάντας ως το χείλος του φτερού. Παρακάτω έχω το σχέδιο που έκανα για να είμαι σαφής. Η διαφορά ύψους φαινεται και με το μάτι.. Το πήγα προχθές στον μάστορα που περάσαμε τ αμορτισέρ αλλά δεν μπόρεσε να το εξηγήσει ..λέει μηπως είναι κατασκευαστικο ή εχει φάει στούκο κλπ, πράγματα που δεν ισχύουν. Ακόμα είπε οτι αν κάνουμε αλλαγή στα ελατήρια πιθανόν να μην διορθωθεί. Τα φτερά ειναι στη θέση τους χωρίς αποκλισεις.

Πως το εξηγείτε ; Κάθε άποψη δεκτή γιατί έχω αρχίσει να τα παίρνω.

useqeba3.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

απλο. η μερια του οδηγου εχει περισσοτερο βαρος, λογω σασμαν, οποτε υποθετω οτι αυτη ειναι η εξηγηση. (και μενα ετσι ειναι, φοραω ap coilover). ps. οπα λαθος..δεν ειδα οτι εγραφες πως ειναι πιο ψηλο. εμενα ειναι πιο χαμηλο ελαχιστα σε σχεση με τον τροχο του συνοδηγου, γι αυτο και αυτη η εξηγηση

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

Για το 5αρι πρώτη φορά το ακούω, αλλά στο 2αρι ξέρω ότι έχουν διαφορά δεξιά με αριστερά και μάλιστα υπάρχουν άλλα ελλατήρια για δεξιά και άλλα για αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Ζύγισε  το  βάρος  που  ασκείται  σε  κάθε  τροχό  και  εάν  υπάρχει  διαφορά  μεγάλη  μπορεί  να  οφείλεται  εκεί.
Για  σωστό  αποτέλεσμα, η  μέτρηση   ψαλίδια  σασί.
 

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι μεταχειρισμένο ή καινούργιο χρήστο?

 

ΠΙθανών να ειναι ψαλίδια,είχα παρόμοιο θέμα τα χριστούγεννα που έφαγα την στούκα και λύθηκε αλλάζωντας 4 ψαλίδια.

 

Καταρχάς,η ευθυγράμμηση τι έδειξε?

Link to comment
Share on other sites

Τ αμάξι μετάχειρο με 31χ χλμ σε πολυ καλή κατασταση. Μόνο με τα ψαλίδια ή κάτι απο κάτω να παίζει...

Δηλ να πάρω 1 ή 2 μεταχειρα ψαλίδια και να τ αλλάξω κατευθείαν; Τι να μετρήσω και που; Πως;

Μαλλον για 1 αριστερό ψαλίδι με βλέπω αφου εκεί σουζάρει τ αμάξι.

Η ευθυγράμιση δεν εδειξε κάτι σοβαρό. Τα top mount ελέγθηκαν και ειναι οκ. Να ψήλωσε το 1 απ τα 4 τοπ μαουντ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Kατ'εμε πηγαινε σε κάποιον εμπειρο μάστορα να ψάξει το αμάξι ή ακόμα και αντιπροσωπεία να κάνει ενα καλό Check up,ακόμα και στην τοποθέτηση της ανάρτησης.

 

Η ευθυγράμμηση δεν έδειξε απώλειες σε σχέση με την άλλη πλευρά?

Link to comment
Share on other sites

δεν ψηλωσε το, αλλα το αλλο πατηθηκε, αλλιως κανε τραμπα τα ελατηρια δεξια αριστερα, να δεις αν μεταφερθει, το γκολφ δεν εχει διαιρουμενα ψαλιδια οπως το πασατ, αλλα ενα, δυσκολα να ειναι απο ψαλιδι, 1 ποντος θα ισοδυναμουσε με φθαρμενο, παραμορφομενο σινεμπλοκ. Ελενξε το σε ανεβατορι που να πατανε ολες οι ροδες κατω, οπως εχουν αυτα για ευθηγραμμιση, και οχι απο το σασι.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάρτηση δεν παίζει να ειναι κακώς βαλμένη. Αντε να φούσκωσε-παραμορφώθηκε το μπρος αριστερό top mount .. Και να το ψήλωσε 1 πόντο ;

Αν κάνω τράμπα τα ελατήρια τι θα βγει ; Τα 3 ειναι οκ και το μπρος αριστερά σηκώθηκε; Ψήλωσε το ελατήριο; Αδυνατο το βλέπω. Γμτ μπελά μου μέσα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα πάω στον βαγγέλη το γατόνι μάστορα και θα του πω στ αφήνω βρες την λυση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότινα να πας εκεί που περασες τα αμορτισερ να το ελενξουν  πάλι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η διάγνωση έδειξε οτι το αριστερό αμορτισέρ δεν είχε μπει κάτω μέχρι το τέρμα το στοπ που εχει διότι ειναι λίγο οβαλ και δεν ειχε πατηθει καλά. Απο και κερδίσαμε 2 χιλ και η διαφορά μειώθηκε χωρις όμως να μηδενιστεί.

Παραγγέλθηκαν ελατήρια τα eibach pro kit 3 ποντα και αύριο τοποθετούνται. Οπότε θα ελεγχθούν top mount και το ύψος των αμορτισέρ μηπως εχουν καμιά κατασκευαστική ατέλεια-διαφορά ύψους.

Οπότε επιτέλους χαμηλώνουμε και λογικά θα εκμηδενίσουμε την διαφορά ύψους.

Σας ευχαριστώ και θα σας ενημερώσω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι σήμερα, αυριο θα φορέσει κοντό παντελονάκι eibach pro kit 3 πόντους )))))

tu5ypasa.jpg

aperery2.jpg

ydemugyb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχ!!!!!!!!!Χρηστάρα πρόσεχε τους σπόνδυλους μετά......ξέρεις ε το λέω γιατί έχουμε και μια ηλικία....οι κήλες (μακριά από μας) είναι επικίνδυνεςχαχαχαχαχαχαχα!!! :laugh:

Θα μου πεις τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλλη!!!Με το καλό να τα βάλεις και να τα δούμε στην επόμενη συνάντηση.Το πότε θα γίνει δεν ξέρω......δεν βλέπω κάποιος να παίρνει πρωτοβουλία....

Edited by Professor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο σ ευχαριστώ τα πράγματα ξέρεις πως είναι.., μπορεί να χουμε λιιίγα χρονάκια, αλλά το πνεύμα και η θέληση είναι πολυ μπροστά και δεν συμβιβάζομαι ..!

Για την μέση αν χρειαστεί θα πάρω αυτό που λένε μαξικαράκι κώλου-μέσης ! Χαχαχα ))

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο σ ευχαριστώ τα πράγματα ξέρεις πως είναι.., μπορεί να χουμε λιιίγα χρονάκια, αλλά το πνεύμα και η θέληση είναι πολυ μπροστά και δεν συμβιβάζομαι ..!

Για την μέση αν χρειαστεί θα πάρω αυτό που λένε μαξικαράκι κώλου-μέσης ! Χαχαχα ))

Sent from my iPhone using Tapatalk

αναμενουμε φωτο απο το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

το αποτέλεσμα από την τοποθέτηση του μαξιλαριού κώλου-μέσης?

Πλάκα ξε πλάκα, θα αρχισω να θυμώνω.. :)

Για κανα κολόγερο με περνάτε μερικοί ;;

Ουτε μαξιλαράκια μέσης κώλου ούτε τίποτα.

Έτσι θα πηγαίνω αραχτός απο δω και μπρος:

nanapyta.jpg

tazu6emu.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/05/30/pequ2u9e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα μαμά του gt sport ειναι κάπου 1,5 πόντο πιο χαμηλά απ την απλή έκδοση. Τα 3 ποντα που λέμε λοιπόν στην δική μου περίπτωση ουσιαστικά το κατέβασαν 1,5 πόντο , αφου λόγω έκδοσης ειναι ήδη πιο χαμηλό.

Εβαλα λοιπόν χθες τα 3ποντα eibach.

Ως οπτικο αποτέλεσμα θα ήθελα λίγο ακόμα χαμήλωμα αφού έχω την εντύπωση οτι πίσω δεν χαμήλωσε.

Μπροστά τώρα, η διαφορά ύψους οφειλόταν στο top mount το οποιο δεν καθόταν καλά.

Η διαφορά μηδενίστηκε, οδηγικά άλλο πράμα, πιο σφιχτό, στις στροφές δεν παιζεται, σκέτη απόλαυση.

Ιδού φώτο με φορεμένα τα καλοκαιρινά χαμηλωμένα..

yte6yzu2.jpg

zy4egy7y.jpg

6aqyrehy.jpg

arypazuv.jpg

yna3u2uj.jpg

u6u8a2ur.jpg

quqy2evu.jpg

eby4yzur.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η 3η φώτο ειναι λάθος !! Ειναι πριν την αλλαγή

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ακριβολογώ με μέτρηση που μόλις έκανα.

Μπροστά χαμήλωσε 1 πόντο (η υψομετρική διαφορά δεν υπάρχει πλέον), ενώ πίσω δεν χαμήλωσε καθόλου!!

Τι γινεται ρε παιδιά; Τα πίσω μόνο για κράτημα τα εβαλα;;

Μου φαινεται εκανα μλκ και έπρεπε να βάλω 4, 4,5 πόντους..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.