Jump to content
playmaker

Golf 4 Gti - Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου [Turbo,Εξατμίσεις,Βελτιώσεις]

Recommended Posts

Mafless, πιστονια σφυρί, μπιέλες σφυρί, Deca 630, Tial 38, cooler mishimoto, έκκεντρα από ατμόσφαιρα, walbro 255, εξατμ Φ76, χταπόδι Τ25, σωλήνες μεταλλικές, σωλήνες τουρμπίνας μεταλλικές, φλάντζες, βίδες, μπουζιά, πολλαπλασιαστές, φίλτρο, σκάστρα κτλ κτλ δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι . . . 

Edited by daemon
Link to comment
Share on other sites

γαιτι τα ειπα.δεν ακους.και κουραζομαι να τα λεω και να πεφτουν στο κενο.σου λεμε οχι.,μην χαλασεις τα λεφτα σου σε garret.τι δεν καταλαβαινεις?γαματην ειναι μονο λεζαντα.αμα δεν την ειχα παρει θα ειχα παρει κκκ βοργνερ αντιστοιχη και θα ειχα και 5 κιλα ροπη ποιο χαμηλα...για αυτο κανω delete γιατι δεν ειναι αυτο που θες να ακουσεις.... και στο λεει καποιος που την αγορασε κουτα εδω την gtx 3071r και δεν λεω αλογα εβγαλε και ροπη αλλα τι να το κανω την στιγμη που συγκριτικα υστερει απτην βογνερ απλα δεν το ξεραμε τοτε....για ν ατο βελτισωσ σκεψου οτι θα την κανω υβριδιο gtx 3076 r για να μην την τσακισω απτα νευρα μου που ερχεται δευτερη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσείς οι μεγαλοτουρμπινάτοι με τα ντάουνπάιπια και τα εξτέρναλ που είστε και κατλες και με εξατμίσεις μπουριά σόμπας πως την παλεύετε με τον θόρυβο ? ταξίδι ? πόλη ? και αν ζεσταθεί το μπουρί ? για λέτε γιατί το κεφάλι μου καζάνι . . . 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις, δεν χρειάζεται BT για να κάνεις σεισμό, μια χαρά ρίχτερ σηκώνει και μένα. Άλλωστε και το εξτέρναλ το ακούς μόνο όταν πατάς. Εμένα είναι λίγο ζόρικο σε ταξίδι αν πας με πάνω από 2000 στροφές, αλλά μέχρι εκεί το συνηθίζω άνετα. Επειδή όμως μου αρέσει να κρατάω 140 στους αυτοκινητοδρόμους, το αντιμετωπίζω με συχνότερες στάσεις π.χ. Αθήνα-Κασσάνδρα Χαλκιδικής (600 κάτι χλμ) που κανονικά το έβγαζα με 3 στάσεις (πες 20 λεπτά η μία), τώρα θα κάνω ας πούμε 5 που μου κοστίζει έξτρα 40 λεπτά και όλα κομπλέ. Για πόλη κανένα πρόβλημα μιας και σε ώρες αιχμής δεν μπορώ να πάω πάνω από 80 άρα είμαι διαρκώς κάτω από τις 2000 στροφές. Αν ζεσταθεί που λες, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Εγώ είμαι stage 2+ με K04 και η εξάτμιση φουλ 76 με κοντό τελικό καζάνι και χωρίς μεσαίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις, δεν χρειάζεται BT για να κάνεις σεισμό, μια χαρά ρίχτερ σηκώνει και μένα. Άλλωστε και το εξτέρναλ το ακούς μόνο όταν πατάς. Εμένα είναι λίγο ζόρικο σε ταξίδι αν πας με πάνω από 2000 στροφές, αλλά μέχρι εκεί το συνηθίζω άνετα. Επειδή όμως μου αρέσει να κρατάω 140 στους αυτοκινητοδρόμους, το αντιμετωπίζω με συχνότερες στάσεις π.χ. Αθήνα-Κασσάνδρα Χαλκιδικής (600 κάτι χλμ) που κανονικά το έβγαζα με 3 στάσεις (πες 20 λεπτά η μία), τώρα θα κάνω ας πούμε 5 που μου κοστίζει έξτρα 40 λεπτά και όλα κομπλέ. Για πόλη κανένα πρόβλημα μιας και σε ώρες αιχμής δεν μπορώ να πάω πάνω από 80 άρα είμαι διαρκώς κάτω από τις 2000 στροφές. Αν ζεσταθεί που λες, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Εγώ είμαι stage 2+ με K04 και η εξάτμιση φουλ 76 με κοντό τελικό καζάνι και χωρίς μεσαίο.

Άρχοντας είσαι . . . μιλάμε για συντονισμό που ξεκινάει από χώρο μηχανής περνάει πάτωμα και συνεχίζει σε τελικό και πίσω καθίσματα . . . η καμπίνα γίνεται ηχείο . . . να φανταστείς ότι υπάρχουν φορές π.χ όταν ζεσταθεί καλά που παρακαλάω να ακούω το εξτέρναλ παρά την εξάτμιση . . . και είμαι με μεσαίο και καταλύτη 76άρι . . . να δω για έξτρα μονώσεις ? ? ? να αλλάξω βάσεις από μηχανή μέχρι και εξάτμισης ? ? ? το τελικό σε λίγο θα πάει για φούντο . . . να κάνω ένα μεγάλο να πνίξω τον θόρυβο ή θα έχω back pressure και θα κόψω καυσαέρια ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα τελικο της προκοπης τιποτα δεν κοβει.

Δεν αξιζει να ταλαιπωρεις ταυτια σου και τους γυρω σου..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους τους φιλους... Παιδια εχω παρει ενα golf 4 1.8t... θελω λοιπον, λογο που η τουρμπινα του ειναι σε αθλια κατασταση να την αλαξω... φοραω τον Aum κινητηρα με 150ps το αυτοκινητο φοραει ενα προγραμα χειροποιητο, ενα φιλτρο και ενα τελικο ποπαυ μικροτερης διαμετρου φ45,καθοτι το αυτοκινητο απο μαμα φοραει φ54,( προφανως το παιδι που ειχε το αυτοκινητο ηθελε θορυβο) και εχει πιεστει απο οτι εμαθα απο τον μηχανικο μου.. θελω να μαθω αν βαλω μια τουρμπινα κ04 και αλλαξω την εξατμηση απο downpipe και πισω με φ63 θα κανω δουλεια?! επισης χριαζομαι και αλλαγη πολλαπλης?! θα χριαστω ακομα και διαφοροποιηση στο προγραμμα ή μηπως το προγραμμα αυτο θα ειναι αχρηστο και θα χριαστω καινουργιο?! Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λες για την κ04-64 που φοράνε τα δίλιτρα σωστά;

Τότε να πας σε φουλ 76άρα εξάτμιση, όχι σε κάτι μικρότερο.

Ναι θα χρειαστείς να σου ξαναφτιάξουν άλλο πρόγραμμα με βάση τα περιφερειακά που θα επιλέξεις.

Επίσης η κ04 είναι τουρμπινοπολλαπλή κ έτσι δεν μπλέκεις με πολλαπλές.

Περίπου πόσα άλογα έχεις στο μυαλό σου, γιατί για πολλά θα χρειαστείς σωθικά αλλιώς η τουρμπίνα σου θα κοιμάται!

 

 

καλημερα σε ολους τους φιλους... Παιδια εχω παρει ενα golf 4 1.8t... θελω λοιπον, λογο που η τουρμπινα του ειναι σε αθλια κατασταση να την αλαξω... φοραω τον Aum κινητηρα με 150ps το αυτοκινητο φοραει ενα προγραμα χειροποιητο, ενα φιλτρο και ενα τελικο ποπαυ μικροτερης διαμετρου φ45,καθοτι το αυτοκινητο απο μαμα φοραει φ54,( προφανως το παιδι που ειχε το αυτοκινητο ηθελε θορυβο) και εχει πιεστει απο οτι εμαθα απο τον μηχανικο μου.. θελω να μαθω αν βαλω μια τουρμπινα κ04 και αλλαξω την εξατμηση απο downpipe και πισω με φ63 θα κανω δουλεια?! επισης χριαζομαι και αλλαγη πολλαπλης?! θα χριαστω ακομα και διαφοροποιηση στο προγραμμα ή μηπως το προγραμμα αυτο θα ειναι αχρηστο και θα χριαστω καινουργιο?! Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 
(20 January 2016 - 16:39)

Για να κουμπωσεις την Κ04 θες πολλαπλη εξαγωγη, downpipe, αγελαδα μαφ, χωρις τροποποιηση στο προγραμμα δεν θα δεις ουτε 1 αλογο παραπανω, επισης θες και μπεκ S3.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο καλωςήρθες,

 

για να γίνει σωστό το Setup (δηλαδή να πας σε Κ04-023 ) σου θα χρειαστείς όλα αυτά που αναφέρονται στα προηγούμενα ποστ.

Ξεκινάς από μια σωστή εξάτμιση, πλήρης 70mm ή 76mm downpipe και η υπόλοιπη 70mm.

Στη συνέχεια μπορούμε να αναλύσουμε όλο το setup.

 

Το παρόν θα μεταφερθεί στο ήδη υπάρχον θέμα για Setup S3.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λόγο του ότι κατέβηκαν μηχανή και σαζμαν . . . οπότε ο χώρος της μηχανής είναι άδειος, ξέρει κανείς κάποιο μονωτικό για τον χώρο της μηχανής ? επίσης εκτός από το τελικό θα αλλαχτεί και η σωλήνα από καταλύτη και πίσω σε φ63 . . . δώστε κάποια γνώμη γιατί τα μυαλά μας και τα αυτιά μας πονάνε . . . 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα,ηθελα να μαθω αν καποιος απο εσας εχει κανει Κ04 023 με μεθανολες και σφυριλατο μοτερκαι τι ειδοσεις max ειχε???50-50 μεθανολη ΕΚΕΝΤΡΑ απο ατμοσφαιρικο ADR και τα λοιπα!!!

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες,

Για γραψε το πληρες setup να σου πω, ειχα παλιοτερα πριν χρονια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Υγ. Χρησιμοποιησε μικρους χαρακτηρες οχι κεφαλαια !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θέλω το Golf μου να κάνει παραπάνω θόρυβο (κάνει πολύ λίγο). Τι μπορώ να πειράξω στην εξάτμιση χωρίς να το χαλάσω? Το αυτοκίνητο έχει χειροποίητη εξάτμιση απο downpipe εως το τελικó και kit s3.

 

Επίσεις διάβασα ότι αυτα τα μοτέρ έχουν θέμα με τις σκάστρες ανοιχτού τύπου. Τώρα έχει του s3 και ακούγεται ελάχιστα. Σαν γνήσιος κάγκουρας, τι μπορώ να κάνω για να ακούγεται παραπάνω?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες, γραψε για ποιο μοντελο και μοτερ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς kit S3? Υπάρχουν λύσεις για να κανείς θόρυβο αλλά ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο. Πες μας ποιο μοντέλο είναι όπως αναφέρει ο Νίκος πιο πάνω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Golf MK 4, 1.8 20vt.

 

kit s3 εννοω:

 

Τουρμπινα k04s, μπεκ s3,  intercooler δεξια αριστερα του s3 και προγραμμα απο e tuners.

 

 

Ο λογος ειναι οτι θελω να κανει θορυβο. Τωρα εαν δεν υπαρχει τροπος χωρις να χασω αποδοση φυσικα δεν θα το κανω.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

κ04s εννοούμε την κ6;

Η διάμετρος της εξάτμισης ποιά είναι; Αν έχεις μεσαίο πέτα το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το αγόρασα έτοιμο, οπότε απλά επαναλαμβάνω αυτά που μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

 

Όταν το σηκώσω, θα μετρήσ την εξάτμιση.

 

Αν αφαιρέσω το καζανάκι που λες, υπάρχει κανένας κίνδυνος να έχει το αμάξι θέματα στην απόδοση?

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.