Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
George55

μεμβρανη black pearl madico nano

Recommended Posts

Καλησπερα , αποφασισα να βαλω στο Polaki μου φιμε και εχω καταληξει στη madico black pearl nano.Σκεφτομαι να βαλω 35 οδηγο συνοδηγο και 20 στα πισω (ειμαι σε διλλημα ακομη). .Υπαρχει καποιος που να εχει βαλει παρομοια να μου πει τη γνωμη του.

Ευχαριστω

35 διαπερατότητα ή 35 tinting? :)

ειμαι ασχετος απο αυτα.απο 35 που θελω να βαλω το 70 ειναι το νομιμο για οδηγο συνοδηγο

Καλημέρα

Πριν 7 σχεδόν χρόνια είχα βάλει μεμβράνες της madico στην c@rgl@ss που δούλευε εκεί ένας καλός φίλος. 

Για τα 2 μπροστινά μου είχαν βάλει wincos 70 με συντελεστή μετάδοσης φωτός 75% και για τα πίσω desert 30 με συντελεστή 34%. Μου το είχαν ονομάσει πρώτη σκάλα για τα μπροστά, τρίτη για τα πίσω.

Το καλό με τις συγκεκριμένες ήταν ότι είχε αυτό το ελαφρύ πρασινωπό αποτέλεσμα που είναι σχεδόν ίδιο με τα εργοστασιακά φιμέ. 

Σαν αποτέλεσμα εμφανησιακά για μένα είναι σούπερ. Σαν απόδοση από τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στο μπροστινό παρμπρίζ δεν ξετρελάθηκα. Δουλειά κάνει αλλά όχι μέρα με τη νύχτα.

Γνωρίζεις το νόμιμο για τα μπροστινά από Κ.Ο.Κ. Ό,τι βεβαίωση και να σου δώσει κάποιος εγκαταστάτης από τη στιγμή που ο ΚΟΚ λέει συγκεκριμένα πράγματα αυτοί που θα σε σταματήσουν για έλεγχο αν θέλουν να σε γράψουν θα ακολουθήσουν αυτό που γράφει η νομοθεσία. 

Σου επισυνάπτω τη βεβαίωση που πήρα και το αποτέλεσμα στο δικό μου.

Καλή επιλογή

20200330_102038.jpg

20200616_192614.jpg

ευχαριστω πολυ φιλε μου ειμαι σε διλλημα να το κανω σαν το δικο σου για να ειμαι νομιμος η οχι.σαν αποδοση δεν θα εχω προβλημα γιατι ειναι οι καινουργιες οι νανο οποτε οποια και να βαλεις εχουν την ιδια αποδοση.

σαν εμφανιση εχω το διλλημα να το βαλω 75 με 35 η 35 με 20.το ξερω  οτι θα ειμαι παρανομος για κληση για το κτεο ειναι ο προβληματισμος μου ποιο πολυ .παντως εσενα με το χρωμα εχει δεσει πολυ ωραια σε μενα που ειναι λευκο να δω μηπως βρω καμια αποχρωση κι εγω πραγματικα δεν ξερω.την τριτη εχω ραντεβου για να τις βαλω αλλα ακομα σκεφτομαι τον συνδιασμο

Υπέρυθρη ακτινοβολία --> Ποσοστό συνολικής αποβαλλόμενης.............…..………………..….……..87%

Υπεριώδης ακτινοβολία--> Ποσοστό συνολικής αποβαλλόμενης…...........…..………………..….……99%

Κάνε ένα κόπο να πάρεις τηλ σε ένα από τα κτεο που υπάρχουν να σου πουν πώς διαχειρίζονται όσα αμάξια έχουν μεμβράνες και άν γράφουν τίποτα παρατηρήσεις.

Όσον αφορά το ποσοστό, αν θές εργοστασιακό αποτέλεσμα δές σε φωτο από google τα εργοστασιακά φιμέ στο δικό σου μοντέλο. Προσωπικά έχω δει στο δρόμο με μπλέ απόχρωση φιμέ στο δικό μου μοντέλο, το δικό μου αποτέλεσμα το προτιμώ αλλά γούστα είναι αυτά. Το 35 που σκέφτεσαι θα είναι σαν το δικό μου το πίσω στα μπροστινά σου, και αντίστοιχα πιο σκούρα τα πίσω. 

ευχαριστω πολυ φιλε μου , με βοηθησες αρκετα 

σημερα εβαλα τις μεμβρανες , τελικα εβαλα 35 .

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!

IMG_20200623_143601.jpg

Μεγειά καλοφόρετες, μπρος πίσω 35; Του ταίριαξε! 

ευχαριστω πολυ ναι 35 ειναι ολο εκτος παρμπριζ δεν εβαλα κατι .

Η 35αρα ειναι η ποιο σκούρα φίλε μου??.

Edited by OMINUS

οχι εχει και την 20αρα ποιο σκουρα αλλα η 35 για μπροστα και για κτεο εισαι στα ορια , δεν ειχε κανενας προβλημα με 35 μου ειπε 

Καλα μην νομίζεις οτι κάθονται να ασχοληθούν στα ΚΤΕΟ.

Αν εχει καποιος φόβο, οταν πας στο κτεο κατέβασε τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού και μετα δώσε να πάρουν το αμάξι.

Ειναι μια τακτική που την κανουν πολλά ΚΤΕΟ να κατεβάζουν τα μπροστά παράθυρα..

Edited by OMINUS

δεν προκειται να ασχοληθουν και μαυρα να τα βαψεις

Edited by TMESSOLO

Στα VW τα εργοστασιακα κρύσταλλα, ειναι ψημένο γυαλί και δεν εχουν ουδεμία σχέση με μεμβράνες.

Επίσης τα κρύσταλλα της VW ειναι σε απόχρωση που ειναι πράσινη.

Μια εταιρία που εχει σε Μεμβράνη την ιδια απόχρωση της VW ειναι η LLumar

Με ονομασία llumar light green 35

1080388824_unnamed(3).jpg.c3b7c885445a97fe7463d944598d8963.jpg

Edited by OMINUS

Εγώ πάντως έχω βάλει παντού 35% της aswf  και στα δύο αυτοκίνητα και δεν είχα ποτέ θέμα.με ΚΤΕΟ ή μπλόκα βέβαια μπορεί να πέσεις σε περίεργο και να σε γραψει...

γι αυτο εβαλα κι εγω το 35% για να μην εχω θεμα και δινω και στοχο , σωστος φιλε μου κι εμενα αυτο μου ειπανε με τα παραθυρα κατεβασμενα στο κτεο :)

23 hours ago , thodoris91 said:

Εγώ πάντως έχω βάλει παντού 35% της aswf  και στα δύο αυτοκίνητα και δεν είχα ποτέ θέμα.με ΚΤΕΟ ή μπλόκα βέβαια μπορεί να πέσεις σε περίεργο και να σε γραψει...

10 hours ago , George55 said:

γι αυτο εβαλα κι εγω το 35% για να μην εχω θεμα και δινω και στοχο , σωστος φιλε μου κι εμενα αυτο μου ειπανε με τα παραθυρα κατεβασμενα στο κτεο :)

Πάντα Υπάρχει μια πιθανότατα σε Όλα τα πράγματα.

Αρκει όμως να μην είμαστε προκλητική και εμείς η ίδιοι Όμως  βέβαια.

Επίσης στην περίπτωση της Carglass,  ούτος η άλλος στα συγκεκριμένα καταστήματα ΘΈΛΕΙΣ δεν ΘΈΛΕΙΣ θα σου περάσουν της Νόμιμες μεμβράνες στα μπροστά παράθυρα...

Καλημέρα @OMINUS

On 24/6/2020 at 8:39 ΜΜ, OMINUS said:

Στα VW τα εργοστασιακα κρύσταλλα, ειναι ψημένο γυαλί και δεν εχουν ουδεμία σχέση με μεμβράνες.

Δεν αναφέρθηκε πουθενά πιο πάνω ότι η vw τοποθετεί μεμβράνες στα εργοστασιακά φιμέ παρά μόνο για το αποτέλεσμα έγινε λόγος.

Επίσης τα κρύσταλλα της VW ειναι σε απόχρωση που ειναι πράσινη.

Αυτό το γράψαμε και πιο πάνω.

Μια εταιρία που εχει σε Μεμβράνη την ιδια απόχρωση της VW ειναι η LLumar

Με ονομασία llumar light green 35

Στο συγκεκριμένο ποστ ο φίλος ρωτάει για madico, όχι για llumar. Υπάρχουν και άλλα ποστ, γενικά για τοποθέτηση μεμβρανών, που μπορείς να παραθέσεις το ψάξιμο που έκανες. Επίσης και  η madico έχει την ίδια απόχρωση με τα εργοστασιακά φιμέ εδώ και πολλά χρόνια, η llumar 7 χρόνια πριν που τις είχα βάλει δεν είχα βρεί κάτι παρόμοιο.

13 hours ago , OMINUS said:

Επίσης στην περίπτωση της Carglass,  ούτος η άλλος στα συγκεκριμένα καταστήματα ΘΈΛΕΙΣ δεν ΘΈΛΕΙΣ θα σου περάσουν της Νόμιμες μεμβράνες στα μπροστά παράθυρα...

Επειδή αναφέρεσαι στα ποστ μου και στην εμπειρία που είχα από την τοποθέτηση μεμβρανών δεν ανέφερα ότι ήθελα να βάλω πιο σκούρες και μου το αρνήθηκε ο φίλος απο carglass, είπα ότι εγώ προσπάθησα να πετύχω το εργοστασιακό αποτέλεσμα.

On 23/6/2020 at 5:12 ΜΜ, OMINUS said:

Η 35αρα ειναι η ποιο σκούρα φίλε μου??.

Το θέμα είχε ήδη κλείσει με την τοποθέτηση του 35 μπρος πίσω, σίγουρα διάβασες πιο πάνω και για την 20αρα, για ποιο λόγο η ερώτηση; Για να συνεχίσουμε ένα ποστ που μια απορία λύθηκε και να φέρουμε την κουβέντα εκεί που θέλουμε;

Υ.Γ offtopic: Στο vwclub υπάρχουν χιλιάδες μέλη, κάποιοι θέλουν να βοηθήσουν με την εμπειρία που έχουν αποκτήσει από τη συνύπαρξη με το μοντέλο τους εδώ και χρόνια. Καμμιά άλλη κρυφή πρόθεση δεν υπάρχει. Έχει ξανασυμβεί σε άλλο ποστ μου που αφορούσε την τοποθέτηση bluetooth σε rcd510, στο οποίο μετά την απάντησή μου τα aftermarket που πρότεινες (λέγοντας στον άλλο φίλο που ρωτούσε: "Καλημέρα η λύσεις είναι 2") μετά την απάντησή μου ήταν 100 ευρώ πιο ακριβά τουλάχιστον (και τοποθετούνται σε εμφανή σημεία) απο το ίδιο εργοστασιακό που μπαίνει κάτω από τη θέση του συνοδηγού (οπότε δε φαίνεται από έξω σε κανένα κακόβουλο). Με αυτό τον τρόπο κατά τη γνώμη μου και τέλειωσες την κουβέντα εκεί που ήθελες και μπερδεύτηκαν περισσότερο τα υπόλοιπα μέλη. Το να ποστάρουμε μόνο για να ποστάρουμε ακυρώνοντας με το ύφος μας (ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται αν και το ύφος γραφής δείχνει κάποια πράγματα) προηγούμενες απαντήσεις μόνο σαν αγένεια μπορεί να εκληφθεί (τουλάχιστον από μένα). Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να ποστάρει την εμπειρία του οποιοδήποτε μέλος και να ξοδεύει χρόνο να απαντήσει, ας τους κάνουμε όλους guest, και 2, 3 άτομα το πολύ να απαντάνε στις ερωτήσεις όλων των υπολοίπων και να αποθεώνονται.

Edited by Gmis

8 λεπτά πριν , Gmis said:

Καλημέρα

Δεν αναφέρθηκε πουθενά πιο πάνω ότι η vw τοποθετεί μεμβράνες στα εργοστασιακά φιμέ παρά μόνο για το αποτέλεσμα έγινε λόγος.

Αυτό το γράψαμε και πιο πάνω.

Στο συγκεκριμένο ποστ ο φίλος ρωτάει για madico, όχι για llumar. Υπάρχουν και άλλα ποστ, γενικά για τοποθέτηση μεμβρανών, που μπορείς να παραθέσεις το ψάξιμο που έκανες.

Επίσης και  η madico έχει την ίδια απόχρωση με τα εργοστασιακά φιμέ εδώ και πολλά χρόνια, η llumar 7 χρόνια πριν που τις είχα βάλει δεν είχε κάτι παρόμοιο.

Επειδή αναφέρεσαι στα ποστ μου και στην εμπειρία που είχα από την τοποθέτηση μεμβρανών δεν ανέφερα ότι ήθελα να βάλω πιο σκούρες και μου το αρνήθηκε ο φίλος απο carglass, είπα ότι εγώ προσπάθησα να πετύχω το εργοστασιακό αποτέλεσμα.

Το θέμα είχε ήδη κλείσει με την τοποθέτηση του 35 μπρος πίσω, σίγουρα διάβασες πιο πάνω και για την 20αρα, για ποιο λόγο η ερώτηση; Για να συνεχίσουμε και να φέρουμε την κουβέντα εκεί που θέλουμε;

Καλημέρα και σε εσένα.

Ας τα πάρουμε ενα ενα.

Δεν ανέφερα πουθενά  οτι η VW τοποθετεί μεμβράνες??? 

Για να πετύχει κάποιος ο οποίος εχει είδη κρύσταλλα φιμε απο το εργοστάσιο και θέλει την ιδια απόχρωση υπάρχει εδω χρόνια η Πράσινη μεμβράνη της llumar που ηταν πιστοποιημένη και απο την VW.

To αν εχει και η mandico Πράσινη κτλ εγω δεν μπορω να το ξέρω...

Επισης Επειδή λες οτι η llumar δεν εχει κατι σε Πράσινη μεμβράνης στο ιδιο χρώμα με την VW.

Δεν ισχύ κατι τέτοιο? στο polo 6r που ειχα το 2010, ειχα βάλει τέτοιες μεμβράνες το 2011 στο κατάστημα στο Αιγάλεω. 

Μετα απο τοποθετήσεις απο αρκετά Παιδιά απο εδω μεσα και κατοχους VW.

Επείσεις στο θέμα με την carglass ,δεν ειπα οτι ήθελες να βάλεις ποιο σκούρες??

Ανεφερα την τακτική που εχει γενικα η carglass στο θέμα αυτο για να μπορει να ειναι εξασφαλισμένη σαν εταιρία (τι ποιο απλό?)

Αρκετοί Φίλοι μου έβαλαν μεμβράνες στην carglass (το καλοκαίρι κυρίως ) που εχεις σε προσφορά σε χαμηλή τιμή, και που επίσης και σε αυτές της περιπτώσεις η carglass δεν μπορει να βάλει καποια άλλη μεμβράνη πέραν απο της Νόμιμες που ορίζεις ο νόμος..

Και βέβαια διάβασα την ερώτηση,  απλος η Ερώτηση μου ηταν για το Ποιο ποσοστό ειναι το ποιο σκούρο (Επειδή δεν το καταλαβα ποτέ μου το θεμα με το ποσοστό το πόσο της % ειναι τα νούμερα) για αυτο τον ρώτησα (αν διάβασες την ερώτηση μου) αν ειναι ποιο σκούρα.

Και ποια ακριβώς ειναι η κουβέντα που θέλουμε να την φέρουμε εκει που θέλουμε??

Αυτο το λες Εσύ! 

Αν ο φιλος ειχε πρόβλημα με αυτο που του έγραψα , μπορει να απαντήσει ο ίδιος...?

53 λεπτά πριν , Gmis said:

Υ.Γ offtopic: Στο vwclub υπάρχουν χιλιάδες μέλη, κάποιοι θέλουν να βοηθήσουν με την εμπειρία που έχουν αποκτήσει από τη συνύπαρξη με το μοντέλο τους εδώ και χρόνια. Καμμιά άλλη κρυφή πρόθεση δεν υπάρχει. Έχει ξανασυμβεί σε άλλο ποστ μου που αφορούσε την τοποθέτηση bluetooth σε rcd510, στο οποίο μετά την απάντησή μου τα aftermarket που πρότεινες (λέγοντας στον άλλο φίλο που ρωτούσε: "Καλημέρα η λύσεις είναι 2") μετά την απάντησή μου ήταν 100 ευρώ πιο ακριβά τουλάχιστον (και τοποθετούνται σε εμφανή σημεία) απο το ίδιο εργοστασιακό που μπαίνει κάτω από τη θέση του συνοδηγού (οπότε δε φαίνεται από έξω σε κανένα κακόβουλο).

Με αυτό τον τρόπο κατά τη γνώμη μου και τέλειωσες την κουβέντα εκεί που ήθελες και μπερδεύτηκαν περισσότερο τα υπόλοιπα μέλη. 

Το να ποστάρουμε μόνο για να ποστάρουμε ακυρώνοντας με το ύφος μας

(ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται αν και το ύφος γραφής δείχνει κάποια πράγματα)

προηγούμενες απαντήσεις μόνο σαν αγένεια μπορεί να εκληφθεί (τουλάχιστον από μένα). Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να ποστάρει την εμπειρία του οποιοδήποτε μέλος και να ξοδεύει χρόνο να απαντήσει, ας τους κάνουμε όλους guest, και 2, 3 άτομα το πολύ να απαντάνε στις ερωτήσεις όλων των υπολοίπων και να αποθεώνονται.

Αφου οπως γράφεις είμαστε off topic 

Και επειδή εδω ειναι θεμα με μεμβράνες, θα μπορουσες κάλλιστα να γράψεις στο αντίστοιχο θέμα???

Ποια ειναι η κουβέντα που την τελείωσα εκει που ήθελα ???? (Που αυτο το λες εσύ)

Και που ακριβώς ειναι το ύφος της γραφής μου που δείχνει καποια πράγματα και τι δείχνει ακριβώς??? (Παλι δεν σε καταλαβαίνω και παλι δικα σου λόγια ειναι αυτά)

Επίσης τα προϊόντα που λες οτι σου πρότεινα κτλ.

ΕΓΩ δεν μπορώ να ξερω αν ειναι ποιο ακριβά η όχι,  για αυτο πρώτα ρωτάμε!

ΚΑΙ μετα πράττουμε ανάλογα? Που ηταν λοιπών το πρόβλημα σου?

Και Επίσης για τα Προϊόντα που λες οτι σου πρότεινα , τα παράπονα σου στην VW αν ειναι ακριβά η αν φαίνονται κλτ 

Αυτα ειναι ΕΠΊΣΗΜΑ ΑΞΕΣΟΥΆΡ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΌΓΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΑΣ VW 

Edited by OMINUS

28 λεπτά πριν , OMINUS said:

Αν ο φιλος ειχε πρόβλημα με αυτο που του έγραψα , μπορει να απαντήσει ο ίδιος...?

Μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου και όπως τα βλέπω τα πράγματα.

Για τιμές μπορούσες να ρίξεις μια ματιά σε αυτά που πρότεινα πριν ακυρώσεις την προηγούμενη απάντηση. Το cufatec δε νομίζω ότι είναι επίσημο αξεσουάρ, δεν ξεκαθαρίζεις ποιό να κοιτάξει (και οι τιμές κυμαίνονται από 250-400 ευρώ) και αυτό που προτείνεις σαν επίσημο αξεσουάρ είναι μέν επίσημο αξεσουάρ αλλά υπαρχει για μια μεγάλη γκάμα μοντέλων και κοστίζει αρκετά περισσότερο από το εργοστασιακό για τα rcd 310-510.

Δεν κάνω πίσω ούτε βήμα σε αυτά που έγραψα, αυτή είναι η γνώμη μου, προσπαθείς να βοηθήσεις με τα ποστ σου αλλά εν τέλει παρά τις καλές προθέσεις σου (όπως εννοείς) προτείνεις πράγματα που κάποιες φορές είτε ξεφεύγουν της αρχικής ερώτησης, είτε δεν εφαρμόζονται (βλ. λάστιχα) είτε στοιχίζουν αρκετά περισσότερο από αυτό που πρέπει. Δεν το συνεχίζω γιατί βλέπω αρνητική διάθεση, συνεχίζοντας θα ανταλλάξουμε κουβέντες και θα χαλάσουμε τις καρδιές μας και υπάρχουν κάποιοι admin, που προσωπικά αν και δεν τους έχω γνωρίσει απο κοντά, τους εκτιμώ αρκετά για αυτό που έχουν καταφέρει. Μόνο τη Μαριαλένα έχω γνωρίσει και κάποια παιδιά σε ένα αγώνα kart.

Το θέτω υπ'όψιν των διαχειριστών για να σβήσουν όποιο ποστ αυτοί κρίνουν ότι χρειάζεται ώς off topic. 

Edited by Gmis

6 λεπτά πριν , Gmis said:

Μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου και όπως τα βλέπω τα πράγματα. Δεν το συνεχίζω γιατί βλέπω αρνητική διάθεση, συνεχίζοντας θα χαλάσουμε τις καρδιές μας και υπάρχουν κάποιοι admin, που προσωπικά αν και δεν τους έχω γνωρίσει απο κοντά, τους εκτιμώ για αυτό που έχουν καταφέρει. Μόνο τη Μαριαλένα έχω γνωρίσει και κάποια παιδιά σε ένα αγώνα kart.

Το θέτω υπ'όψιν των διαχειριστών για να σβήσουν όποιο ποστ αυτοί κρίνουν ότι χρειάζεται ώς off topic. 

Προσέξτε τώρα λογική 

Δεν δεν το συνεχίζω γιατι βλεπω αρνητική διάθεση (ποια ειναι η αρνητική διάθεση?)

Αν ο φιλος(Gmis) δεν ήθελε να του απαντήσω η αν ειχα αρνητική διάθεση (οπως ο ίδιος ισχυρίζεται και λέει)

Τοτε για ποιο λοφο μπήκε σε όλη αυτή την διαδικασία???

Εμενα μου φαίνεται οτι άλλος παει την συζήτηση εκει που τον βολεύει η και τον συμφέρει.

Και μάλλον,  αλλουνού ο γραπτός λόγος δείχνει καποια πράγματα.