Jump to content
GolfRS

Μέθοδος τοπικής βαφής....Τί λέτε;;

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά έχω ενα golf 3 και έπαθα μια ζημιά στο πίσω δεξί φτερό ενα

βαθούλομα και το πήγα εκεί στο chips...... ,σασ πληροφορώ οτι είναι σαν να μην εγινε ποτέ!

καταπληκτική δουλειά με τοπική βαφή .110ευρώ που για την ζημιά ειναί λίγα εν σχέση με έναν

απλό φανοποιό που θα έβαφε όλο το φτέρο .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω ενα golf 3 και έπαθα μια ζημιά στο πίσω δεξί φτερό ενα

βαθούλομα και το πήγα εκεί στο chips...... ,σασ πληροφορώ οτι είναι σαν να μην εγινε ποτέ!

καταπληκτική δουλειά με τοπική βαφή .110ευρώ που για την ζημιά ειναί λίγα εν σχέση με έναν

απλό φανοποιό που θα έβαφε όλο το φτέρο .

Σημασία φίλε μου είναι να σου κρατήσει.Γιατί άλλο είναι να βάφεις ολόκληρο το κομμάτι και άλλο ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα στο υποκατάστημα στην Πλαπούτα και ρώτησα για την παρακάτω ζημιά.

Μου είπε 200-230¤ και μία με μιάμιση μέρα...

Το σκέφτομαι θα ρωτήσω και αλλού...

post-742-1170406570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα στο υποκατάστημα στην Πλαπούτα και ρώτησα για την παρακάτω ζημιά.

Μου είπε 200-230¤ και μία με μιάμιση μέρα...

Το σκέφτομαι θα ρωτήσω και αλλού...

Πολλά ρε φίλε .... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Πλαπουτα ειναι Ν. Ηρακλειο;;

Αν ναι το συγκεκριμενο υποκαταστημα ειναι φαρμακειο!!!

Πηγα πριν απο λιγο καιρο και ηθελα να φτιαξω 3 σημεια (2 μικρα και ενα γδαρσιμο απο κλειδι 50-60 ποντους), Μου εκανε προσφορα 340 ευρω και το αμαξι 2 μερες μεσα!!!

Μετα πηγα στο αντιστοιχο καταστημα στην Πρωτοπαπαδακη (Γαλατσι) και μου ειπαν 220 ευρω και μια μερα!!!!

Ασε που μου φανηκαν και πιο ειλικρινεις οι δευτεροι.

Φιλος εχει 'φτιαξει' ενα Impreza σε αυτους και με διαβεβαιωνει οτι κανουν πολυ καλη δουλεια!!!!

Edited by ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.
Link to comment
Share on other sites

popeye.gif - η ταριφα ειναι 80 Ε τουλαχιστον και για συγκεκριμενο μηκος ζημιας πχ αν πας με μια κλειδια μηκους μιας πορτας δεν θα σου παρουν το ιδιο με μια μηκους 30cm ,μαγαζι με μαγαζι διαφερει η δουλεια και οι τιμες γιατι ειναι "φασον" οπως π.χ ο Γερμανος που μπορει στιε τιμες να ειναι ιδια πλην ομως υπαρχει διαφορα σε επαρκεια,ποικιλια κ.ο.κ - εναλλακτικα κοιταξτε: dent-genie στην automagic.gr και φυσικα στον πασιγνωστο Δημο (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - στην ιστοσελιδα της www.automagic.gr η εν λογω εταιρια εχει και φωτο πριν/μετα καθως και λιστα με τις υπηρεσιες της ,πολλη καλη και οργανωμενη φαινεται πλην ομως αυτο το οτι "ΠΡΩΤΟΙ εφεραν στην Ελλαδα....αυγουστος του 2003...στην κορυφη" και τετοια δεν μου χτυπησε καλα στο ματι (!)
Link to comment
Share on other sites

:( - στην ιστοσελιδα της www.automagic.gr η εν λογω εταιρια εχει και φωτο πριν/μετα καθως και λιστα με τις υπηρεσιες της ,πολλη καλη και οργανωμενη φαινεται πλην ομως αυτο το οτι "ΠΡΩΤΟΙ εφεραν στην Ελλαδα....αυγουστος του 2003...στην κορυφη" και τετοια δεν μου χτυπησε καλα στο ματι (!)

κι ερχόμαστε στα δικά μου.. απο προσωπική εμπειρία (αν μπορεσω να τραβήξω καλή φωτό απο το ΜΕΤΑ,θα ανεβάσω αύριο), σας συμβουλέυω να μην την πατήσετε οπως εγώ κ εμπιστευθείτε το αγαπημένο σας αμαξάκι στα χέρια της automagic!! δεν θέλω να το γενικέψω, αλλά στο συγκεκριμένο υποκατάστημα που πήγα εγώ οι άνθρωποι ήταν επιεικώς άσχετοι (αφού να φανταστείτε η προυπήρεσία του αρχιβαφέα,όπως ο ίδιος μου αποκάλυψε, ήταν.. υπάλληλος της Vodafone)!!!!

και για να γινω πιο σαφης, ειχα στην πισω δεξια πορτα μου μια μικρή γρατζουνιά κ μια αρκετά ορατή λακούβα. δεν με ενοχλούσε τοσο η γρατζουνιά, οσο η λακουβα κ επειδη δεν ήθελα να βάψω όλη την πόρτα το πήγα στο εν λόγω κατάστημα πριν 2 εβδομαδες,οπου είπαν πως μπορούν να μου το φτιάξουν.

με το που παω να το παραλάβω αυτόι που αντίκρυσα ήταν για γέλια, ή μάλλον για κλάματα! ούτε επαναστατικές μεθοδοι, ούτε μικρής έκτασης επιδιόρθωση, ούτε τίποτα! κάνουν τοπική βαφή (δεν το ήξερα κι εγώ ο λαλακας)οπως ακριβώς όλα τα φανοποιεία αλλα δεν είναι εκεί το θέμα!! μεγάλη η έκταση της επισκευής, όχι κ τόσο ίδιο το χρώμα, πολλά σημαδάκια διάσπαρτα στο βερνίκι,αλλα το κυριότερο .. η λακούβα υπήρχε ακόμα!!!

τους λεω πως δεν με ικανοποιει το αποτέλεσμα κι αρχίζουν τις δικαιολογίες! λαθος συνεννόηση, εμεις δε χρησιμοποιούμε στοκο σε καινουρια αμαξια αλλα επαναφερουμε τις λακουβες με βεντουζάκια,ήρθε κάπως αλλα όχι πλήρως,κλπ.. να μην σας τα πολυλογώ αναγνωρίζουν το λαθος τους κ αναλαμβάνουν να μου το ξαναφτιάξουν, με στόκο αυτη τη φορά κ χωρίς επιβάρυνση!

ξαναπάω το αμάξι μετα απο 2 μερες κ οταν το παραλαμβάνω για 2η φορά, η λακουβα είχε φύγει (οχι πλήρως βεβαια,γιατι το εμπειρο ματι ξεχωρίζει την τρικυμία πανω στην πόρτα ;) ) αλλα όλα τα παραπάνω ίσχυαν κ πάλι!! πολλοί πόροι στο βερνίκι, ορατή γραμμή με το μάτι κ με το χέρι που οριοθετει το βαμμενο με το άβαφο, γρατζουνιές στο βερνίκι γύρω απο τη βαμμένη περιοχη, σε ένα σημειο της νεας βαφης μετα απο τρίψιμο το βερνίκι κατέβηκε πάρα πολύ (μόνο που δε βγήκε το χρώμα

εξω) κ γενικώς ένα χάλι !! εγω έξω φρενων αλλα για να με ηρεμήσουν μου λένε πως το τελικο αποτέλεσμα θα είναι μια χαρα κ πρεπει να τους το παω αλλη μια φορά να μου το περάσουνε τεφλόν για να καλυφτούν οι οποιες ατέλειες!!

παω ξανα, το περνάνε τεφλόν τοπικά περιμένω κ 3 μερες οπως μου είπαν για να τεντώσει μεσα στους πόρους κ να τους σφραγίσει, αλλά τίποτα πάλι !! τώρα προσέχω πως το τεφλόν έχει στάξει κατα την εφαρμογή του κ στο αβαφο τμήμα της πόρτας κ κάνει κι άλλα νερά με το μάτι! απ'το κακο στο χειρότερο!!!! μου λένε πως ειναι το πρωτο αυτοκινητο που συμβαινει αυτο κ πως μαλλον το κέρωσα μετάξυ 1ης κ 2ης βαφής (σε 1 μερα διαστημα δηλαδη, δεν είχε στεγνώσει καλα-καλα κι εγώ το κέρωσα!! να τραβάς τα μαλλιά σου!!) κ πάνω στο γυαλόχαρτο που ετριβαν εμεινε κερι,κλπ,κλπ. μου λενε πως θα το ξανακανουν παλί χωρις επιβάρυνση, απο την αρχη αλλα τους λεω ωμα πως δεν τους εμπιστευομαι ξανα να ξαναακουμπησουν γιατι οσο παει κ χειροτερευει η ζημια κ καλύτερα να μην την επισκευαζα κιολας!!! το μονο καλο κ ελαφρυντικό γι αυτούς ειναι πως αναγνωρισαν το σφαλμα τους κ μου επέστρεψαν τα χρήματα μου.. γι αυτο σας λεω μακριά!! έχω κ τον αδερφο μου(ο οποιος δουλευε σε φανοποιειο κ γνωρίζει) να μου χτυπάει πως δεν το άφησα να το επισκευάσει ο ιδιος!!!

τα συμπεράσματα δικά σας..

Link to comment
Share on other sites

:( - παιδια εγω δεν ειπα να πατε γιατι ειναι φοβεροι και τετοια μια απλη αναφορα εκανα γιατι επεσε στα χερια μου ενα φυλλαδιο τους ,δεν εκανα καμια διαφημιση ισα ισα που ειπα οτι ετσι οπως τα λενε κατι δεν μου χτυπαει καλα στο ματι - ας ειναι καλα ο φιλος που μας ενημερωσε (!)
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - παιδια εγω δεν ειπα να πατε γιατι ειναι φοβεροι και τετοια μια απλη αναφορα εκανα γιατι επεσε στα χερια μου ενα φυλλαδιο τους ,δεν εκανα καμια διαφημιση ισα ισα που ειπα οτι ετσι οπως τα λενε κατι δεν μου χτυπαει καλα στο ματι - ας ειναι καλα ο φιλος που μας ενημερωσε (!)

δεν σε κατηγόρησε κανείς φίλε μου, έγραψα την περιπετεια μου ακριβως για να μάθετε τι παίζει με την εν λόγω εταιρία κ να είστε ψυλλιασμένοι !!

κρίμα που δεν βρέθηκε κάποιος να ενημερώσει κι εμένα.. :(;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το κλασικο που πεταχτηκε πετραδακι απο το δρομο και μου εχει φυγει το χρωμα απο το καπω.Ειναι απειροελαχιστο βεβαια αλλα ξενερωνω...Τι λετε?Αξιζει να το παω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

oxi

+1

οχι τετοιας μορφής τεφλόν φίλε μου!! :D υγρό κ διαφανές, σκέψου σαν ένα πολύ λεπτο στρώμα απο βερνίκι, το οποίο το απλωσαν με πιστολι μαλλον, το αφησαν να στεγνώσει κ είπαν πως με το περασμα των ημερων θα "τεντώσει" κ θα καλύψει τις μικρές λακουβίτσες στο βερνίκι! τρίχες κοινώς..

αν δεν κάνω λάθος, πολλές αλοιφές του εμπορίου περιέχουν τεφλόν κ υπόσχονται πως δημιουργούνενα προστατευτικό στρώμα στη βαφή, κλπ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ρώτα μία τον κ. Δήμο στο autopainter υπάρχει σχετικό τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έχω ραντεβού για βάψιμο ενός μικρού τμήματος του πίσω προφυλακτήρα μετά από χτύπημα που υπέστη ενώ ήμουν παρκαρισμένος από κάποιον άθλιο ο οποίος την κοπάνησε σαν να μη συνέβη τίποτα.Αφού τελειώσει η δουλειά (εύχομαι να είναι σωστή) θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου για την παραπάνω εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

chipsaway? άκουσα θα ανοίξει και στην πόλη η εν λόγο εταιρία. άντε για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.