Jump to content
poen

Miltek

Recommended Posts

το αποφασησα να τα σκασω λοιπον..

και θελω τη γνωμη απο ατομα που φορανε.. η εστω γνωριζουν απο πρωτο χερι.

το αμαξι μου ειναι tsi gt sport 122 ps αξιζει να μπει θα αυξηθει η αποδωση?

να βαλω φουλ σετ? τουρμπο και πισω δλδ?

και τελος που? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ ολα βγαζει η milltek για golf 122??η κανει αυτη απο τα 140-170

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τα λεφτά και είναι και πολλά. Αυτός ο κινητήρας δεν έχει τρομερές απαιτήσεις για ελεύθερη εξαγωγή οπότε εκτός από ήχο δε νομίζω ότι θα παρεις κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα turbo είναι δεκτικά στην αλλαγή εξάτμισης, σίγουρα θα δεις απόδοση, απλά η τελευταία δεν είναι ανάλογη των χρημάτων που θα δώσεις. Επίσης θα πρέπει να συνδυαστεί και με επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου γιατί αν η εξάτμιση που θα βάλεις είναι πολύ μεγάλη σε διάμετρο σε σχέση με την εργοστασιακή το αμάξι θα κρεμάσει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για καμιά ευκαιρία από κανέναν που αλλάζει, ή κάτι χειροποίητο. Μην τα πετάς έτσι...

Δικαίωμά σου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

μπα ουτε gti πολυ που βαλαν ειχαν προβλημα και κατασκευαστικα δεν ειναι οτι το καλυτερο...ουτε απο Ιnox δεν ειναι...

φιλε Poen εγω πιστευω το πιο αποδοτικο για το αυτοκινητο σου θα ειναι μαι χειροποιητη σε popai κτλ ποιοτητα που θα ειναι για το αυτοκινητο σου μιας και Miltek Κτλ δν βγαζουν!

Link to comment
Share on other sites

μπα ουτε gti πολυ που βαλαν ειχαν προβλημα και κατασκευαστικα δεν ειναι οτι το καλυτερο...ουτε απο Ιnox δεν ειναι...

φιλε Poen εγω πιστευω το πιο αποδοτικο για το αυτοκινητο σου θα ειναι μαι χειροποιητη σε popai κτλ ποιοτητα που θα ειναι για το αυτοκινητο σου μιας και Miltek Κτλ δν βγαζουν!

Ok απλα επειδη εχουν δοκιμασει αυτη τη φτηνη λυση και επειδη ειναι 122αρι γι αυτο το προτεινα...

Link to comment
Share on other sites

Ok απλα επειδη εχουν δοκιμασει αυτη τη φτηνη λυση και επειδη ειναι 122αρι γι αυτο το προτεινα...

το καταλαβα σιγουρα πιο οικονομικη.απλα λεω οτι ακομα και μαι χειροποιητη σε εγγυηση εξατμισα θα ναι πιο οικονομικη(απο Miltek)(γιατι θα κανει λιγοτερα και θα αποδοση περιοσσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα σιγουρα πιο οικονομικη.απλα λεω οτι ακομα και μαι χειροποιητη σε εγγυηση εξατμισα θα ναι πιο οικονομικη(απο Miltek)(γιατι θα κανει λιγοτερα και θα αποδοση περιοσσοτερο!

+1 Από προσωπική εμπειρία!!!Χειροποίητη ψηφίζω μιας και τα αποτελέσματα τα βλέπω κάθε μέρα!! :lol:

Και όσο για απόδοση είναι σχεδόν σίγουρο πως θα πάρεις!!Το ίδιο αυτοκίνητο έχουμε!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το αποφασησα να τα σκασω λοιπον..

και θελω τη γνωμη απο ατομα που φορανε.. η εστω γνωριζουν απο πρωτο χερι.

το αμαξι μου ειναι tsi gt sport 122 ps αξιζει να μπει θα αυξηθει η αποδωση?

να βαλω φουλ σετ? τουρμπο και πισω δλδ?

και τελος που? tongue.gif

Φιλε μπες στο site της milltek, αν εχει turbo back για το μοντελο που εχεις παρτο με κλειστα ματια βαλε κι ενα προγραμματακι και θα εισαι super..Κι ασε τον Ποπαυ να τρωει σπανακι...

Link to comment
Share on other sites

εχω τσεκαρει εχει για το τσι 1400 αλλα με τα 140 αλογα.. :lol:

δεν ξερω δεν με ψηνει καθολου η ιδεα χειροποιητης..

Link to comment
Share on other sites

εχω τσεκαρει εχει για το τσι 1400 αλλα με τα 140 αλογα.. :lol:

δεν ξερω δεν με ψηνει καθολου η ιδεα χειροποιητης..

Μην κολλάτε στα ονόματα, δεν υπάρχει μόνο η miltek. Βγάζουν και άλλοι πολύ καλές εξατμίσεις και εξίσου αποδοτικές. Το αν θα βάλεις miltek ή χειροποιήτη στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι περισσότερο ψυχολογικό θέμα.

Ναι ο ήχος της miltek είναι πολύ καλός και καταλαβαίνεις από μακρυά ότι είναι miltek αλλά εντάξει...

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

φιλε Poen αν δεν πας για χειροποιήτη(καλη με ονομα π.χ Popai δεν θα παρεισ ποτε τη καλυτερη αποδοση απο το αυτοκινητο σου.εγω δεν θα βαζα ποτε χειροποιήτη στο δικο μου αφου ξερω οτι υπαρχει η Miltek και ειναι σχεδιασμενη για το αυτοκινητο μου με τα γνωστα αποτελεσματα...σε σενα ομως που δεν υπαρχει καμια αλλη εξατμιση με ''ονομα'' θα διαλεγα χειροποιήτη.βεβαια υπαρχουν πολες επωνυμες που δινουν μονο θωρυβο και δνε ειναι τοσο καλες...σε αντιθεση με τη Miltek.γι αυτο φιλε η χειροποιήτη ειναι μονοδρομοσ για σενα γιατι θα χεις μια εξατμιση φτιαχμενη για τη καλυτερη αποδοση του αυτοκινητου σου και με πολυ καλες προδιαγραφεσ...200αρι καταλυτη κτλ...για μενα αν θες οτι καλυτερο βαλε χειροποιήτη ειναι κατι που θα ειναι για το αμαξι σου και θα σου δωσει τα περισσοτερα.(καλη χειροποιήτη βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω δει δουλειες αρκετων εξατμισαδων στην Αθηνα, αν πας σε χειροποιητη κ δεν σε καινε κ τοσο το ποσα θα δωσεις πας ΠΟΠΑΥ δαγκωτο!

κ ασχετος να σαι αν βαλεις διπλα-διπλα μια εξατμιση ποπαυ κ μια του παπαδοπουλου πχ, θα καταλαβεις σιγουρα τη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν γινει επαναπρογραματισμος ecu τοτε

μια custom οπως η miltek για tsi 140 η 160 δεν θα ειναι οκ

για εμενα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν γινει επαναπρογραματισμος ecu τοτε

μια custom οπως η miltek για tsi 140 η 160 δεν θα ειναι οκ

για εμενα?

νομιζω πως οχι...ειναι μεγαλη... και θα χασεις χαμηλα ενω κανονικα θα κερδιζες παντου...κατι που μπορει να γινει με χειροποιητη

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν γινει επαναπρογραματισμος ecu τοτε

μια custom οπως η miltek για tsi 140 η 160 δεν θα ειναι οκ

για εμενα?

Δεν ταιριάζει το down pipe και είναι λίγο μεγαλούτσικη η διάμετρος της. Γιατί δεν θέλεις να βάλεις χειροποιήτη? εγώ έχω βάλει και έχει πολύ καλά αποτελέσματα με πολύ ωραίο ήχο φυσάει πολύ καλά και είναι πολύ πορωτικό!

Link to comment
Share on other sites

το αποφασησα να τα σκασω λοιπον..

και θελω τη γνωμη απο ατομα που φορανε.. η εστω γνωριζουν απο πρωτο χερι.

το αμαξι μου ειναι tsi gt sport 122 ps αξιζει να μπει θα αυξηθει η αποδωση?

να βαλω φουλ σετ? τουρμπο και πισω δλδ?

και τελος που? tongue.gif

με φ.π.ε αντε να πας 160 αλογα...

με μιλλτεκ που ειναι με 63.5 σωληνα που ειναι για τα 1ο σταδιο tsi140αρια που φτανουν τα 230 αντι να κερδισεις θα χασεις κιολας... ο 63.5 διαμετρος σωληνα ειναι πολυ μεγαλος για το 122.

custom λυση και το πολυ 60αρι σωληνα...! τσαμπα λεφτα η μιλτεκ!

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά εσύ φοράς cat-back magnaflow ή έβαλες και downpipe? Επειδή ψάχνομαι και εγώ για εξάτμιση + φίλτρο αλλά θέλω αν είναι να την αλλάξω ολόκληρη. Για φίλτρο λέω το βαρελάκι BMC CDASP-14. Τι προτίνεις εσύ? Επισης που έβαλες την εξάτμιση?

Link to comment
Share on other sites

με φ.π.ε αντε να πας 160 αλογα...

με μιλλτεκ που ειναι με 63.5 σωληνα που ειναι για τα 1ο σταδιο tsi140αρια που φτανουν τα 230 αντι να κερδισεις θα χασεις κιολας... ο 63.5 διαμετρος σωληνα ειναι πολυ μεγαλος για το 122.

custom λυση και το πολυ 60αρι σωληνα...! τσαμπα λεφτα η μιλτεκ!

Έχω την εντύπωση ότι η εξάτμιση του Golf είναι ίδια με του Leon εκτός από το τελικό (εκεί που βγάζει τις μπούκες). Οπότε εσείς με τα 122 μπορείτε να τσιμπήσετε αυτή του Leon 1.8 TSi που είναι 60 αν δε κάνω λάθος.....

Μια βόλτα από το seatclub και θα δείτε ότι τις δίνουν κοψοχρονιά....

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά εσύ φοράς cat-back magnaflow ή έβαλες και downpipe? Επειδή ψάχνομαι και εγώ για εξάτμιση + φίλτρο αλλά θέλω αν είναι να την αλλάξω ολόκληρη. Για φίλτρο λέω το βαρελάκι BMC CDASP-14. Τι προτίνεις εσύ? Επισης που έβαλες την εξάτμιση?

Δεν έχω βάλει dp ακόμα γιατί θέλω να αλλαχτεί μαζί με τον καταλύτη και για αυτό χρειάζονται αρκετά λεφτά, μάλλον τα χριστούγεννα θα το κάνω. Για εισαγωγή λέω χοάνη να βάλω για να κούγεται και λίγο και θα φέρω αέρα από το προβολάκι για πιό σωστή ροηκότητα του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η εξάτμιση του Golf είναι ίδια με του Leon εκτός από το τελικό (εκεί που βγάζει τις μπούκες). Οπότε εσείς με τα 122 μπορείτε να τσιμπήσετε αυτή του Leon 1.8 TSi που είναι 60 αν δε κάνω λάθος.....

Μια βόλτα από το seatclub και θα δείτε ότι τις δίνουν κοψοχρονιά....

Δεν έχει νόημα γιατί δεν ταιριάζει το dp οπότε γιατί να μην μπεί από μαγαζί ένας ανοξείδωτος σωλήνας και τελικό!

Εκτός αν θέλει κάποιος να κάνει οικονομική αλλαγή από καταλύτη και πίσω όμως, αλλά για κάποιον που θα θέλει και ήχο δε λέει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.