Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Πολυ ωραια νούμερα ¶ρη!!Μπραβο!!

Το ΜΑΗΑ θεωρειται το καλυτερο και αντικειμενικοτερο δυναμομετρο για μενα.

Link to comment
Share on other sites

GolfRs κάποιο νεότερο απο το S3 setup σου?

Προς το παρόν είμαι στην αναμονή.

Δέν εξαρτάται πλέον μόνο απο μένα τί και πότε.

Όπως είπα, κάτι εξελίσεται...

Νεότερα μέσα στον άλλο μήνα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μετρηση αυτη εγινε πριν μερικες μερες με και χωρις εισαγωγη!Νεοκλη το δυναμομετρο που πηγα εγω ειναι σκετη πικρα!!!!!!!!!Σε αλλο θα ελεγε παραπανω!!

ΥΓ.2 αλογα ειναι και οχι 7 διοτι δεν το κυκλοφορω με εισαγωγη! tongue.gif

Aρη , δεν ειναι "σκετη πικρα" , ειναι η αληθεια.

Κι εγω "πικραθηκα" προχτες οταν προγραμματισα το 2λιτρο/4πεταλουδο Οctavia GT με Greddy 20G και δεν μπορουσα να βγαλω πανω απο 403ΗΡ(και πολλες αλλες φορες),αλλα αυτη ηταν η πραγματικοτητα! Γιατι τα 200αρια TFSI που δυναμομετρουνται εκει βγαζουν (με 100αρα βενζινη) 200-205 (ΑΧΧ) και 207-217 (BWA) , τα προβλεπομενα δηλαδη! Αν ηταν "κουκουρουκου" θα τα εβγαζε κι αυτα 170-180...

Με ρωτησες που να πας πριν μερικες μερες μετα το προγραμμα και σου προτεινα το συγκεκρμενο dyno,αλλα σε προειδοποιησα για τα νουμερα που θα δεις...Καλυτερα ομως να λες οτι εισαι 267ΗΡ (@29οC!) και να τους ριχνεις 1 κολωνα , παρα να νομιζεις οτι εισαι 280 και να μην ειναι η πραγματικοτητα. Ο δρομος ειναι ο απολυτος κριτης, οταν δε γινεται δυναμομετρηση στο ιδιο δυναμομετρο , την ιδια στιγμη , με το ιδιο καυσιμο , και με τις ιδιες ακριβως συνθηκες μετρησης (φορτιση ραουλων - roll out - χρονος δυναμομετρησης - ταχυτητα - μεγεθος/πιεση ελαστικων - θερμοκρασιες υγρων κλπ για ΜΑΗΑ, δεν μιλαμε για αλλα dyno, που το κανεις αν θες να λεει και... 600ΗΡ με εναν συντελεστη...) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Αρη , πιστεψε με το νουμερο που ειδες ειναι αψογο!και το πιο καλο ειναι το 262@30οC χωρις κοψιματα.Και δεν το λεω επειδη ο Γιαννης ειναι φιλος μου.Οποιος νομιζει οτι ειναι πιο δυνατος ας παει στα Σπατα να μετρησει με τον τροπο που σε μετρησε ο Τασος ΣΤΟΥΣ 30oC και να δουμε αν θα δει 262 ή 267...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προβλήματα. Θέλω να πάω και εγώ να δυναμομετρήσω το δικό μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις. Παραείναι δυνατό το καμάρι μου ή εμένα μου φαίνεται έτσι. ¶ντε να βάλω και το μπαρόμετρο, να δω τι πιέσεις δουλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω είναι πως με τα δυναμόμετρα δεν μπορεις να βγάλεις άκρη. Αυτο τελικά που μετραει είναι το τι γινεται στον δρόμο. Μου εχει τυχει σε ανοιγμα με αυτοκινητο 10αλογα παραπανω (tfsi και αυτο) να ειμαι λιγο μπροστά. Αποφάσισα λοιπον τερμα οι δυναμομετρησεις και μονο φιλικα ανοιγματα για να βλεπουμε τα πριν και τα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω είναι πως με τα δυναμόμετρα δεν μπορεις να βγάλεις άκρη. Αυτο τελικά που μετραει είναι το τι γινεται στον δρόμο. Μου εχει τυχει σε ανοιγμα με αυτοκινητο 10αλογα παραπανω (tfsi και αυτο) να ειμαι λιγο μπροστά. Αποφάσισα λοιπον τερμα οι δυναμομετρησεις και μονο φιλικα ανοιγματα για να βλεπουμε τα πριν και τα μετα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Αυτο που θελω να πω είναι πως με τα δυναμόμετρα δεν μπορεις να βγάλεις άκρη. Αυτο τελικά που μετραει είναι το τι γινεται στον δρόμο. Μου εχει τυχει σε ανοιγμα με αυτοκινητο 10αλογα παραπανω (tfsi και αυτο) να ειμαι λιγο μπροστά. Αποφάσισα λοιπον τερμα οι δυναμομετρησεις και μονο φιλικα ανοιγματα για να βλεπουμε τα πριν και τα μετα.

Με τόσες δυναμομετρήσεις που έχεις κάνεθ εσύ στη ζωή σου, είσαι ο πιο κατάλληλος για να το πει αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο αλλα μου εκανε εντυπωση...Κοιταζα στο site της ΜΤΜ και δινει για το κιτ με την Κ04 228ΚW (310PS) με 395ΝΜ. Βασει ενος online convertor που βρήκα (http://www.mr2ownersclub.com/converter.htm) 228ΚW = 305,75HP αρα υπαρχει μια διαφορα στη μετρηση κατα HP με PS...αυτα για να μην μπερδευομαστε με τα νουμερα

Link to comment
Share on other sites

.......Με ρωτησες που να πας πριν μερικες μερες μετα το προγραμμα ......Και δεν το λεω επειδη ο Γιαννης ειναι φιλος μου......

Εξηγησε το μας λιγάκι ρε Αρη αυτό γιατι δεν το πολυκαταλαβαίνω :thumbsup:

Γιατί εσύ ορκίζοσουν μετα το ανοιγμα μας οτι φοράς ΜΤΜ και οχι Ανδριανάκη...ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΟΡΑΣ??

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

ρε vio τι ρωτας δεν καταλαβαινεισ?τα πραγματα ηρθαν στην επιφανεια.τελικα ρε αρη καλυτερα να μασας παρα να μιλας γιατι οταν μιλας λες ψεμματα.... ντροπη ρε μαγκα.... χαρηκες δηλαδη με αυτα που καταφερες?μπραβο σου.και εγραφες και καπου αλλου για απιστους κτλ κτλ...και εγω ο πιο βλακας απο ολους σε πιστεψα :thumbsup:

Και πως την εξηγείς ¶ρη αυτή την διαφορά;;;;

Το πρόγραμμα που έχεις είναι το κλασσικό file που μπορεί να αγοράσει ο οποιοσδήποτε;;

Ισως εχει πετυχει οπως λεμε η συνταγη σαν συνολο δηλαδη!Τι να πω δε ...

καποια σχεση με βεφα και μαμαλακη? ή με το νηστικο αρκουδι?? tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον liono και vio ποτε θα ξεκολησετε επιτελους????Τελικα σας πειραξε τοσο πολυ και τους 2 το ξυλο που σας εριξα που τρωγεστε με τα ρουχα σας τοσο καιρο τωρα για να δειτε τι και πως!Ολοι στι club(οπως και εσεις) ξερουν οτι εχω πληρωμενο προγραμμα και απο τον ανδριανακη και απο mtm!Oταν πατησαμε ειχα MTM.Ξεκολατε επιτελους γιατι θα μου γυρισει το μυαλο και θα αρχισω τα καντηλια!Vio εσυ δεν ελεγες οτι απο προγραμμα μονο δεν μπορει να υπαρξει τετοια διαφορα?Αφηστε λοιπον τα πολλα λογια γιατι τοσο καιρο προσπαθω να ειμαι ηρεμος με τις λαλακιες σας .Αφου σας τρωει ομως να το ακουσετε ,ρουφηξτε λοιπον το αβγουλακι σας και πηγαινετε για υπνο! Ας τελειωσει το θεμα εδω γιατι θα τσακωθουμε στο τελος!Αυτο που ισχυει ειναι αυτο που λεω εγω και μονο και κανενας αλλος!Εγω ξερω τι εχω φτιαξει στο αμαξι μου και δεν με νοιαζει κανενας αλλος τι λεει!Και σου ειπα vio να μην αναφερεις ονοματα διοτι θα μπλεξεις και δεν θελω!Παρολα αυτα συνεχιζεις!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup:

ξερεις γιατι γινεται ολος αυτος ο ντορος....

γιατι καποιοι πιστευουν οτι τα ΜΤΜ ειναι αργα και γενικως τους εχουν φλομοσει με λαλακιες ετσι ωστε καποιοι αλλοι να πουλησουν.

ο τρυφωνιδης ομως που δεν μιλαει...δεν εχει τιποτα να αποδιξει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε αντώνη , άνοιξε εσύ με τον vio να δουμε τι θα δούμε...

¶μα λάχει ανοίγω και εγώ ρε αδερφέ...

Ευχαρίστως (για το καλο της επιστήμης tongue.gif )

πρόγραμμα και vflow φοράω. ΜΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.