Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Μάλιστα....

Έχω πεί και παλιότερα ότι όταν λέγεται κάτι στο φόρουμ, και περισσότερο όταν λέγεται απο κάποιον χωρίς δείγματα τεχνικών γνώσεων (και δέν εννοώ τον arisgti συγκεκριμένα, με τον οποίον μιλάμε συχνά), καλό είναι να ακολουθεί τεκμηρίωση.Απο την δικιά μου την μεριά, το έχω κάνει επανηλλημένως, και δέν νοιώθω την ανάγκη να το κάνω συνέχεια.Κοινώς...όποιος το δέχεται, το δέχεται.Οποιος δέν το δέχεται, ας το αποδείξει.

Για να πούμε όμως μερικά πράγματα.Ο λόγος για να σπάσει μία αντλία είναι ένας και μόνο ένας, και αυτός είναι ο αυξημένος φόρτος στο πιστόνι.Το γεγονός ότι μία αντλία (περισσότερο μια aftermarket) ασκεί περισσότερη πίεση στον εκκεντροφόρο, είναι κάτι ΔΕΔΟΜΕΝΟ, και αναγνωρισμένο απο όλες τις εταιρίες κατασκευής.Το πιστόνι όμως δέν σπάει απο την αυξημένη πίεση, καθώς αυτή ασκείται ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ του, γεγονός που "φαντάζομαι" όλοι καταλαβαίνουμε είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να το σπάσει.Το πρόβλημα όμως προέρχεται σάν αλυσιδωτή αντίδραση, όταν αρχίσουν να επέρχονται οι ΦΘΟΡΕΣ.

Η σειρά των γεγονότων (και όποιος καταλάβει κατάλαβε τί και πώς) είναι...

1)Αυξημένη πίεση στον εκκεντροφόρο

2)Φθορά του follower που ακουμπάει στον εκκεντροφόρο (και ίσως και παράλληλη φθορά του ίδιου του εκκεντροφόρου)

3)Διάτρηση του follower απο το πιστόνι της αντλίας, το οποίο απο κεί και έπειτα "καβαλάει" γυμνό τον εκκεντροφόρο...

4)Περεταίρω φθορά του εκκεντροφόρου, και "side loading" του πιστονιού, το οποίο αποκόπτεται (αδύνατον να μήν γίνει ΟΤΙ ΥΛΙΚΟ και να είναι), μπαίνει στο καπάκι, και τα κάνει όλα μ@%νι...

Αυτα τα ολίγα για όσους δέν ξέρουν.......(όσοι "ξέρουν" άς μήν τα διαβάσουν..)

Τώρα το τί ρόλο παίζει το πρόγραμμα στα παραπάνω (ή ΔΕΝ)

μπορεί να μας το εξηγήσει ο arisgti.Εγώ είμαι ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ....

¶σε ρε την Ιατρική και άνοιξε ένα εξουσιοδοτημένο να βρούμε την υγειά μας.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πεί και παλιότερα ότι όταν λέγεται κάτι στο φόρουμ, και περισσότερο όταν λέγεται απο κάποιον χωρίς δείγματα τεχνικών γνώσεων (και δέν εννοώ τον arisgti συγκεκριμένα, με τον οποίον μιλάμε συχνά), καλό είναι να ακολουθεί τεκμηρίωση.Απο την δικιά μου την μεριά, το έχω κάνει επανηλλημένως, και δέν νοιώθω την ανάγκη να το κάνω συνέχεια.Κοινώς...όποιος το δέχεται, το δέχεται.Οποιος δέν το δέχεται, ας το αποδείξει.

Επειδη σε ξερω πολυ καλα ισως και καλυτερα απο τον καθενα, εαν ηξερες λοιπον θα το ειχες πει Μητσαρα!Ασε τις δικαιολογιες

.Το πιστόνι όμως δέν σπάει απο την αυξημένη πίεση, καθώς αυτή ασκείται ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΗΚΟΣ του, γεγονός που "φαντάζομαι" όλοι καταλαβαίνουμε είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να το σπάσει.

Απαντας μονος σου εδω στο οτι δεν ευθυνεται ενα προγραμμα στο να σπασει η αντλια!Το προγραμμα ζηταει καποια πιεση και η αντλια αν μπορει την δινει εαν δεν μπορει ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ απλα κανει fuel cut οπως συμβαινει χρονια τωρα με τις μαμα!Γιατι συζηταμε ακομα τα αυτονοητα δεν εχω καταλαβει!Δηλαδη τι εκανε το προγραμμα ζητησε 300bar και η αντλια τα σηκωσε και εσπασε?Αφου ειναι συγκεκριμενη η πιεση που μπορει να σηκωσει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ πως το λενε ρε παιδακι μου!!!

Τώρα το τί ρόλο παίζει το πρόγραμμα στα παραπάνω (ή ΔΕΝ)

μπορεί να μας το εξηγήσει ο arisgti.Εγώ είμαι ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ....

Για να καταλαβω τωρα εσυ τι υποστηριζεις οτι φταιει το προγραμμα ή δεν φταιει?Γιατι αν λες οτι φταιει περιμενω να πεις πως μπορει ενα προγραμμα να σπασει την αντλια (αναλυτικα)γιατι εγω δεν βλεπω κανενα λογο να σπασει μια αντλια ενα προγραμμα οπως ειπα παραπανω!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Απαντας μονος σου εδω στο οτι δεν ευθυνεται ενα προγραμμα στο να σπασει η αντλια!Το προγραμμα ζηταει καποια πιεση και η αντλια αν μπορει την δινει εαν δεν μπορει ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ απλα κανει fuel cut οπως συμβαινει χρονια τωρα με τις μαμα!Γιατι συζηταμε ακομα τα αυτονοητα δεν εχω καταλαβει!Δηλαδη τι εκανε το προγραμμα ζητησε 300bar και η αντλια τα σηκωσε και εσπασε?Αφου ειναι συγκεκριμενη η πιεση που μπορει να σηκωσει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ πως το λενε ρε παιδακι μου!!!

Κοίτα να δείς ¶ρη...Δέν ξέρω ποιές είναι οι γνώσεις σου πάνω στην Φυσική, αλλά ορισμένα πράγματα είναι δεδομένα.Δέν μπορώ να σου εξηγήσω πράγματα την στιγμή που αγνοείς τα βασικά και εδω μέσα "δέν κάνουμε μάθημα".Ίσως ακούγομαι υπερόπτης, αλλά έχω κουραστεί με τις "απόψεις" ολονών, που πιστεύουν ότι έτσι "συνεισφέρουν".Στο seatclub που δέν είμαι μέλος, λές πάλι ότι θέλεις (όπως το ότι κόλησε η αντλία λέει και γύρναγε ο εκκεντροφόρος με το πιστόνι..κόκκαλο... popeye.gif

¶μα θές να καταλάβεις αυτά που σου λέω, έχει καλώς.¶ν θές να πιστεύεις ότι θέλεις, πάλι είσαι ελεύθερος να το κάνεις.Δέν είναι δικιά μου δουλειά να σε πείσω για κάτι.

Για να καταλαβω τωρα εσυ τι υποστηριζεις οτι φταιει το προγραμμα ή δεν φταιει?Γιατι αν λες οτι φταιει θα περιμενω να πεις εσυ πρωτα πως μπορει ενα προγραμμα να σπασει την αντλια (αναλυτικα)γιατι εγω δεν βλεπω κανενα λογο να σπασει μια αντλια ενα προγραμμα οπως ειπα παραπανω!

Το ζήτημα δέν είναι το τί υποστηρίζω αλλά το τί ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.Όπως σου είπα παραπάνω, ΕΣΥ, είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις, καλό είναι βέβαια πρώτα να έχεις γνώση του θέματος, ώστε να μήν καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα, αλλά να μπορείς και να "φιλτράρεις" αυτά που σου λένε οι άλλοι....

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς ¶ρη...Δέν ξέρω ποιές είναι οι γνώσεις σου πάνω στην Φυσική, αλλά ορισμένα πράγματα είναι δεδομένα.Δέν μπορώ να σου εξηγήσω πράγματα την στιγμή που αγνοείς τα βασικά και εδω μέσα "δέν κάνουμε μάθημα".Ίσως ακούγομαι υπερόπτης, αλλά έχω κουραστεί με τις "απόψεις" ολονών, που πιστεύουν ότι έτσι "συνεισφέρουν".Στο seatclub που δέν είμαι μέλος, λές πάλι ότι θέλεις (όπως το ότι κόλησε η αντλία λέει και γύρναγε ο εκκεντροφόρος με το πιστόνι..κόκκαλο... popeye.gif

¶μα θές να καταλάβεις αυτά που σου λέω, έχει καλώς.¶ν θές να πιστεύεις ότι θέλεις, πάλι είσαι ελεύθερος να το κάνεις.Δέν είναι δικιά μου δουλειά να σε πείσω για κάτι.

Το ζήτημα δέν είναι το τί υποστηρίζω αλλά το τί ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.Όπως σου είπα παραπάνω, ΕΣΥ, είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις, καλό είναι βέβαια πρώτα να έχεις γνώση του θέματος, ώστε να μήν καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα, αλλά να μπορείς και να "φιλτράρεις" αυτά που σου λένε οι άλλοι....

Αυτά....

Εγω απαντησα γιατι δεν μπορει να σπασει η αντλια απο το προγραμμα πολυ απλα και χωρις να ξερω φυσικη!Οποιος νομιζει οτι αυτα που λεω δεν ισχυουν ας το πει να το συζητησουμε αλλιως να την κανει γαργάρα!(δεν μιλαω για τον golfrs συγκεκριμενα)Δεν μπορεις να πετας στον αλλον οτι αυτα που λεει ειναι μ@@@ς και να μην του λες γιατι!Οσο αφορα το seatclub δηλαδη ειναι απιθανο να κολησει το πιστονι της αντλιας με το χιτονιο???ρε θα με τρελανεις εσυ?ετσι δεν αποσυρανε ρε τις πρωτες autotech?εσυ μου το χες πει οτι ηταν πολυ σφιχτο το χιτονιο και κολαγαν και ειναι πολυ λογικο!Και στην τελικη μια υποθεση εκανα δεν ειμουνα μεσα στην αντλια!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Γιατι συζηταμε ακομα τα αυτονοητα δεν εχω καταλαβει!Δηλαδη τι εκανε το προγραμμα ζητησε 300bar και η αντλια τα σηκωσε και εσπασε?Αφου ειναι συγκεκριμενη η πιεση που μπορει να σηκωσει ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ πως το λενε ρε παιδακι μου

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω αλλά και εμένα σωστό μου φαίνεται το συγκεκριμένο που λέει ο ¶ρης. Ο λοβός του εκκεντροφόρου γυρνάει με ορισμένο αριθμό στροφών το λεπτό, δίνει κίνηση στο έμβολο της αντλίας και αναλόγως αυτής της κίνησης η αντλία δίνει με την αντίστοιχη πίεση το καύσιμο στη μπεκιέρα. Ο εκκεντροφόρος δηλαδή καθορίζει την κίνηση του εμβόλου της αντλίας και όχι το ανάποδο, έτσι δεν είναι ή το βλέπω λάθος;

¶ρα λοιπόν από εκεί καθορίζεται με μηχανικό τρόπο η πίεση της αντλίας, από εκεί και πέρα από ότι έχω καταλάβει υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικά μέσω του προγράμματος να αυξηθεί και άλλο η πίεση στη μπεκιέρα γιαυτό το τάδε πρόγραμμα δουλεύει με 110 μπαρ στη μπεκιέρα ενώ κάποιο άλλο με 130. Αυτή η κίνηση όμως επηρεάζει τη δύναμη με την οποία πιέζει το έμβολο της αντλίας το λοβό του εκκεντροφόρου; Σε αυτό μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; γιατί εκεί είναι η ουσία, αν όχι τότε το πρόγραμμα δεν ευθύνεται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απαντησα γιατι δεν μπορει να σπασει η αντλια απο το προγραμμα πολυ απλα και χωρις να ξερω φυσικη!Οποιος νομιζει οτι αυτα που λεω δεν ισχυουν ας το πει να το συζητησουμε αλλιως να την κανει γαργάρα!(δεν μιλαω για τον golfrs συγκεκριμενα)Δεν μπορεις να πετας στον αλλον οτι αυτα που λεει ειναι μ@@@ς και να μην του λες γιατι!Οσο αφορα το seatclub δηλαδη ειναι απιθανο να κολησει το πιστονι της αντλιας με το χιτονιο???ρε θα με τρελανεις εσυ?ετσι δεν αποσυρανε ρε τις πρωτες autotech?εσυ μου το χες πει οτι ηταν πολυ σφιχτο το χιτονιο και κολαγαν και ειναι πολυ λογικο!Και στην τελικη μια υποθεση εκανα δεν ειμουνα μεσα στην αντλια!

Μα το τί συμβαίνει στο έχω πεί ήδη 5-6 post πιο πάνω.Για να μήν θές λοιπόν να το καταλάβεις, σημαίνει ότι απλά δέν γνωρίζεις, και προσπαθείς να γράψεις ότι σου κατεβαίνει απο το μυαλό, στηριζόμενος σε υποθέσεις.Πώς λοιπόν απαντάς..."πολύ απλά" την στιγμή που δέν ξέρεις;;

Σου είπα και παραπάνω ότι δέν είναι δικιά μου δουλειά να εξηγώ όταν κανείς δέν γνωρίζει.Είναι σάν να μου λές ότι εσύ θα πάς στον γιατρό και όταν θα σου πεί έχεις π.χ. ουρολοίμωξη, εσύ θα αρχίσεις να του λές ότι "μα εγώ το πουλί μου το φροντίζω".ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ;;; Αφού έχεις ουρολοίμωξη;;Δέν πα να του έβαζες και ταλκ νυχθημερίς;;

Όσο για το κόλλημα τις αντλίας, ΚΑΜΙΑ αντλια δέν έσπασε απο κόλλημα, και αυτό γιατί ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το αμάξι έβγαλε σφάλμα.¶ν ο Φάνης είδε σφάλμα και συνέχισε, τότε φταίει ΑΥΤΟΣ.

Τί άλλο να συζητήσουμε;;

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω αλλά και εμένα σωστό μου φαίνεται το συγκεκριμένο που λέει ο ¶ρης. Ο λοβός του εκκεντροφόρου γυρνάει με ορισμένο αριθμό στροφών το λεπτό, δίνει κίνηση στο έμβολο της αντλίας και αναλόγως αυτής της κίνησης η αντλία δίνει με την αντίστοιχη πίεση το καύσιμο στη μπεκιέρα. Ο εκκεντροφόρος δηλαδή καθορίζει την κίνηση του εμβόλου της αντλίας και όχι το ανάποδο, έτσι δεν είναι ή το βλέπω λάθος;

¶ρα λοιπόν από εκεί καθορίζεται με μηχανικό τρόπο η πίεση της αντλίας, από εκεί και πέρα από ότι έχω καταλάβει υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικά μέσω του προγράμματος να αυξηθεί και άλλο η πίεση στη μπεκιέρα γιαυτό το τάδε πρόγραμμα δουλεύει με 110 μπαρ στη μπεκιέρα ενώ κάποιο άλλο με 130. Αυτή η κίνηση όμως επηρεάζει τη δύναμη με την οποία πιέζει το έμβολο της αντλίας το λοβό του εκκεντροφόρου; Σε αυτό μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; γιατί εκεί είναι η ουσία, αν όχι τότε το πρόγραμμα δεν ευθύνεται με τίποτα.

Μάλιστα....

Πολλές οι απορίες παίδες...

Να βρούμε κανένα ειδικό να μας τις λύσει...

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

Πολλές οι απορίες παίδες...

Να βρούμε κανένα ειδικό να μας τις λύσει...

Εμ αν ήταν να τα ξέραμε όλα δεν θα συζητούσαμε :lol: Αν γνωρίζει και αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει -_-

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω αλλά και εμένα σωστό μου φαίνεται το συγκεκριμένο που λέει ο ¶ρης. Ο λοβός του εκκεντροφόρου γυρνάει με ορισμένο αριθμό στροφών το λεπτό, δίνει κίνηση στο έμβολο της αντλίας και αναλόγως αυτής της κίνησης η αντλία δίνει με την αντίστοιχη πίεση το καύσιμο στη μπεκιέρα. Ο εκκεντροφόρος δηλαδή καθορίζει την κίνηση του εμβόλου της αντλίας και όχι το ανάποδο, έτσι δεν είναι ή το βλέπω λάθος;

¶ρα λοιπόν από εκεί καθορίζεται με μηχανικό τρόπο η πίεση της αντλίας, από εκεί και πέρα από ότι έχω καταλάβει υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικά μέσω του προγράμματος να αυξηθεί και άλλο η πίεση στη μπεκιέρα γιαυτό το τάδε πρόγραμμα δουλεύει με 110 μπαρ στη μπεκιέρα ενώ κάποιο άλλο με 130. Αυτή η κίνηση όμως επηρεάζει τη δύναμη με την οποία πιέζει το έμβολο της αντλίας το λοβό του εκκεντροφόρου; Σε αυτό μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; γιατί εκεί είναι η ουσία, αν όχι τότε το πρόγραμμα δεν ευθύνεται με τίποτα.

Ετσι ακριβως!Πλεον ολα τα προγραμματα δουλευουν 130bar 125 για την ακριβια και με την μαμα τρομπα δεν υπηρχε ποτε προβλημα!Το θεμα ειναι οτι βαζοντας μεγαλυτερη αντλια αυξανεται η συμπιεση του πιστονιου της με αποτελεσμα να ασκειται μεγαλυτερη πιεση στον εκκεντροφορο και αυτο που την ακουει πρωτα ειναι το follower και στην συνεχεια εκκεντροφοροι κτλ!Εντομεταξυ μολις πληροφορηθηκα οτι εχθες σε μελος του club μια αντλια της autotech προκαλεσε φθορα στο follower και ισως στον εκκεντροφορο με τελευταιο revision παρακαλω!Μηπως θα πρεπει να ξεχασουμε το θεμα αντλιας για την ωρα???

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι βαζοντας μεγαλυτερη αντλια αυξανεται η συμπιεση του πιστονιου της με αποτελεσμα να ασκειται μεγαλυτερη πιεση στον εκκεντροφορο και αυτο που την ακουει πρωτα ειναι το follower και στην συνεχεια εκκεντροφοροι κτλ!Εντομεταξυ μολις πληροφορηθηκα οτι εχθες σε μελος του club μια αντλια της autotech προκαλεσε φθορα στο follower και ισως στον εκκεντροφορο με τελευταιο revision παρακαλω!Μηπως θα πρεπει να ξεχασουμε το θεμα αντλιας για την ωρα???

Μάλιστα...

Δηλαδή τώρα κατάλαβες ότι σου έλεγα τόση ώρα.

Ότι έλεγες εσύ προηγουμένως, απλά έπαψε σε ένα post να ισχύει....

Περίεργα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Μα το τί συμβαίνει στο έχω πεί ήδη 5-6 post πιο πάνω.Για να μήν θές λοιπόν να το καταλάβεις, σημαίνει ότι απλά δέν γνωρίζεις, και προσπαθείς να γράψεις ότι σου κατεβαίνει απο το μυαλό, στηριζόμενος σε υποθέσεις.Πώς λοιπόν απαντάς..."πολύ απλά" την στιγμή που δέν ξέρεις;;

Σου είπα και παραπάνω ότι δέν είναι δικιά μου δουλειά να εξηγώ όταν κανείς δέν γνωρίζει.Είναι σάν να μου λές ότι εσύ θα πάς στον γιατρό και όταν θα σου πεί έχεις π.χ. ουρολοίμωξη, εσύ θα αρχίσεις να του λές ότι "μα εγώ το πουλί μου το φροντίζω".ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ;;; Αφού έχεις ουρολοίμωξη;;Δέν πα να του έβαζες και ταλκ νυχθημερίς;;

Όσο για το κόλλημα τις αντλίας, ΚΑΜΙΑ αντλια δέν έσπασε απο κόλλημα, και αυτό γιατί ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το αμάξι έβγαλε σφάλμα.¶ν ο Φάνης είδε σφάλμα και συνέχισε, τότε φταίει ΑΥΤΟΣ.

Τί άλλο να συζητήσουμε;;

Φυσικα και μιλαω με υποθεσεις αφου δεν ειμαι Μηχανικος ουτε ειδικος οπως ουτε και εσυ!Εγω ειμαι "μαναβης" και εσυ "κρεοπωλης" και ο αλλος "ταβερνιαρης"

Εδω δεν ειναι φορουμ για μονο γνωστες και Μηχανικους αλλα και για εμας τους μαλακες που δεν ξερουμε και ανταλαζουμε αποψεις!Οσο για το παραδειγμα για τον γιατρο υμαρτον ρε Μητσο ειπαμε εισαι "κρεοπωλης" -_- Θα παρακαλουσα να φτιαξετε ενα φορουμ που να λεγεται vwclub-mechanicalexpert!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Δηλαδή τώρα κατάλαβες ότι σου έλεγα τόση ώρα.

Ότι έλεγες εσύ προηγουμένως, απλά έπαψε σε ένα post να ισχύει....

Περίεργα πράγματα...

Πας να με τρελανεις η εχεις σαλταρει δεν εξηγειται διαφορετικα!αλλα νταλον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπιασα αυτο;

Δηλαδή όταν ο κάθε *μη επιτρεπόμενη λέξη* παπαρολόγος, δήθεν Πολυξέρου Πολύξερος βγαίνει και λέει την κάθε *μη επιτρεπόμενη λέξη* του είναι πιο καλά; Και δεν αναφέρομαι σε όσους ξέρουν 5 πράγματα και τα λένε.... Αναφέρομαι σε όσους ακούνε 10 κουβέντες στην πιάτσα και ξαφνικά είναι οι Uber τεχνικοίπου λύνουν και δένουν έναν FSI με δεμένα τα μάτια και ένα χέρι σε γύψο....

Αντε γιατί μερικές φορές πρέπει να λέγονται και κάποια πράγματα. Κι όποιος παρεξηγηθεί, αυτός έχει και τη μύγα

Ρε πας καλά; Έκανες ένα ποστ για να ρωτήσεις πιο αυτοκίνητο θα πάρεις για την εταιρεία σου; Γιατί το ένα ανοίγει καλύτερα και το άλλο όχι; Κατάλαβες σε πιο section πόσταρες; Τι σχέση έχει αυτό με το gti tuning; Και βγαίνεις και μας την λες και από πάνω και βρίζεις; Υπάρχουν και πμ για να ρωτήσεις το οτιδήποτε. Βέβαια έτσι δεν θα κάνεις την φιγούρα σου, αλλά δεν θα σε πάρουν όλοι στο ψιλό. Ήμαρτον.

Ρε συ ¶ρη, τα ίδια πράγματα αναμασάτε συνέχεια. Τα ίδια λέτε με διαφορετικό τρόπο.

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των γεγονότων (και όποιος καταλάβει κατάλαβε τί και πώς) είναι...

1)Αυξημένη πίεση στον εκκεντροφόρο

2)Φθορά του follower που ακουμπάει στον εκκεντροφόρο (και ίσως και παράλληλη φθορά του ίδιου του εκκεντροφόρου)

3)Διάτρηση του follower απο το πιστόνι της αντλίας, το οποίο απο κεί και έπειτα "καβαλάει" γυμνό τον εκκεντροφόρο...

4)Περεταίρω φθορά του εκκεντροφόρου, και "side loading" του πιστονιού, το οποίο αποκόπτεται (αδύνατον να μήν γίνει ΟΤΙ ΥΛΙΚΟ και να είναι), μπαίνει στο καπάκι, και τα κάνει όλα μ@%νι...

Πράγματι ο GolfRS αυτό έλεγε. Δηλαδή ότι η άφτερμαρκετ αντλία πίεζε πιο πολύ το αμύγδαλο του εκκεντροφόρου κτλ κτλ.

Απλά πιο πριν είχε πει και κάτι για το πρόγραμμα, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι μας μετέφερε κάποιες ιδέες που έχουν ειπωθεί αλλού απλά για να τις συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι

Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου στα ελληνικά forum κατί το οποίο οφείλω σε όλους. Οι λόγοι της καθυστέρησης είναι πολλοί και έχουν να κάνουν με την συνεργασία μας με τον πελάτη μας. Σε κάθε περίπτωση όμως είμαστε διαθέσιμοι να απαντήσουμε σε οποιαδήποτε ερώτηση.

Επιτρέψτε μου την παράθεση του ιστορικού της πώλησης του κιτ της APR στον πελάτη μας και εδώ αναφερόμενο ως vwfanis.

Από τον Σεπτέμβριο έως και τον Δεκέμβριο του 2007 το τουρμπο κιτ που διαθέτει η εταιρεία μας βρισκόταν στα χέρια μας με καποιες ελλείψεις. Τα ανταλλακτικά που υπολοίπονταν για την ολοκλήρωση του ήταν

1. Μπεκ

2. Turbo downturn

3. Πισω αντλία βενζίνης

4. Μπουζί

5. Πρόγραμμα

Ο πελάτης μας vwfanis επανηλλημένα μας είχε εκφράσει την διάθεση του για την αγορά του Turbo kit και η απάντηση μας ήταν οτι το συγκεκριμένο προιόν είναι ελλειπές και δεν είναι διαθέσιμο για πώληση.

Το Δεκέμβριο του 2007 στο κατάστημα μας ο vwfanis μας ζήτησε να παραλάβει το ελλειπές κιτ και να περιμένει για την ολοκλήρωση του και αυτό διότι, όπως μας ανέφερε είχε βρεί «έτοιμο αγοραστή» για την πώληση του κιτ Κ04 άλλης εταιρείας που ήδη είχε στο αυτοκίνητο του.

Οσον αφορά τις ελλείψεις ο πελάτης μας, μας ενημέρωσε ότι στο αυτοκίνητο θα τοποθετηθούν μπεκ από S3 και το όλο σύνολο θα ρυθμιστεί από προγραμματιστή της επιλογής του.

Η δικιά μας η απαίτηση ήταν το αυτοκίνητο να ρυθμιστεί με πολύ ήπια ρύθμιση και χαμηλή πιεση προκειμένου να μην μεινει χωρίς αυτοκίνητο ο πελάτης.

Τα παραπάνω συμφωνήθηκαν και ο πελάτης μας έδωσε έναντι 1000 ευρω σαν προκαταβολή για τα εξής ανταλλακτικά

1. Τουρμπο

2. Πολλαπλή εξαγωγής APR

3. Intercooler + σωληνώσεις APR

4. MAF APR

5. Carbon εισαγωγή αέρα

6. Ολες τις σωληνώσεις και τα κολάρα που είναι απαραίτητα για την εγκατάσταση καθώς και όλες τις βίδες και άλλα παρελκόμενα.

7. Downpipe+καταλύτη

8. Τρόμπα βενζίνης υψηλής πίεσης (HPFP)

Μετά από μία εβδομάδα του παραδόθηκε από εμάς το Downturn δηλαδή το κομμάτι που ενώνει το turbo με το downpipe.

Το αυτοκίνητο δέθηκε σε συνεργείο της επιλογής του όπου και προγραμματίστηκε από προγραμματστή πάλι της επιλογής του vwfanis.

Μεχρι τον Ιανουάριο του 2008 ενημερωθήκαμε για το γεγονός οτι το αυτοκίνητο έχει πλέον 350 άλογα δυναμομετρημένα σε γνωστό δυναμόμετρο οπου και εκφράσαμε έντονα την ανησυχία μας και δηλώσαμε στον πελάτη πως ουδεμία ευθύνη θα φέραμε για την πιθανή περίπτωση βλάβης. Στη συνέχεια ενημερωθήκαμε μέσα από τα forum οτι το αυτοκίνητο βρισκόταν σε διαρκείς προκλήσεις με άλλα αυτοκίνητα όπου μάλιστα αρκετοί περηφανεύονταν για το ότι ρύθμισαν ένα ξένο κίτ στα όρια που είχαν με τέλεια κατ αυτούς αποτελέσματα.

Στα τέλη του Ιανουαρίου του 2008 ενημερωθήκαμε από τον πελάτη μας ότι έχει σπάσει η τρόμπα υψηλής πίεσης. Στο μεσοδιάστημα ο πελάτης μας είχε ενημερώσει για αδυναμία του αυτοκινήτου στην εκκινηση κατα τις πρωινές ώρες και σφάλμα χαμηλής πίεσης.

Επειτα από αυτοψία που κάναμε οι ίδιοι όντως διαπιστώσαμε ότι είχε φθαρεί ο εκκεντροφόρος, είχε σπάσει το έμβολο της τρόμπας, είχε χτυπηθεί το καπάκι του κινητήρα στο σημείο της τρόμπας και υπήρχαν θραύσματα του follower σε διάφορα σημεία.

Διαπιστώθηκε επίσης ότι ο εκκεντροφόρος που έφερε το όχημα ήταν με τον κωδικό 06F 109 101 Α που ώς γνωστόν είναι ελλατωματικός και για την αντικατάσταση του έχει βγεί ανακοίνωση από το εργοστάσιο.

Παρόλα αυτά αναγνωρίζοντας την ευθύνη που είχε η εταιρεία μας να ενημερώσει τον πελάτη εξαρχής για την αντκατάσταση του εκκεντροφόρου με αυτόν με κωδικό Β, και μη λαμβάνοντας υπόψη μας, τις οποιες παρατυπίες της συμφωνίας που είχαν γίνει από τον πελάτη μας, αποφασίσαμε την πλήρη αποζημίωση του πελάτη μας και την αντικατάσταση των μερών που καταστράφηκαν με καινούργια.

Ετσι το Φεβρουάριο του 2008 έπειτα από μια καθυστέρηση 15 ημερών που οφειλώταν στην αδυναμία παράδοσης των ανταλλακτικών από την αντιπροσωπία λόγω προβλήματος του συστήματος της, προμηθευσαμε τον πελάτη μας με ανταλλακτικά τα οποία μας ζητήθηκαν δηλαδή:

1. Τρομπα βενζίνης υψηλής πίεσης

2. Εκκεντροφόρος με κωδικό «Β»

3. Καπάκι εκκεντροφόρου

4. Τρόμπα λαδιού (για την πιθανότητα εισχώρησης θραυσμάτων)

5. Πιστόνι πρώτου κυλίνδρου (διότι έφερε ανεπαίσθητα σημάδια στο κάτω μέρος του.

Ανταλλακτικά συνολικής αξίας 2200 ευρώ.

Στο μεταξύ ακόμη αναμέναμε από την αμερική την παράδοση των μπεκ οπου καθυστερούσαν γιατί προτεραιότητα είχαν τα αυτοκίνητα για τα οποία υπήρχε πρόγραμμα.

Στις 25 Φεβρουαρίου ενημερώσαμε τον πελάτη μας ότι στις 21 Μαρτίου θα επισκευθούν Αμερικανοί προγραμματιστές την χώρα μας από την APR και σαν πρώτη τους προτεραιότητα έχουν τη ρύθμιση του αυτοκινήτου του.

Στις 6 Μαρτιου τον ενημερώσαμε ότι τα μπεκ θα παραδοθούν από τους ίδιους την ίδια χρονική περίοδο.

Στις 11 Μαρτιου ο πελάτης μας, μας ενημέρωσε ότι η συνολική αξία των εργασιών είναι 1650 ευρώ.

Λογω του ότι θεωρήσαμε υπερβολικό το ποσό των εργασιών επικοινωνήσαμε με τον μηχανικό του πελάτη μας ο οποίος στην ανάλυση των εξόδων που μας έδωσε περιελάμβανε εργασίες που ουδεμία σχέση είχαν με την εν λογω ζημια καθώς και μερικά ακόμη ανταλλακτικά. Αυτά ήταν

1. Μέταλλα μπιελών

2. Ελατήρια πιστονιών

3. Εργασίες αντικατάστασης νέων βελτιωμένων μπιελων (απόφαση του πελάτη)

4. Εργασίες αντικατάστασης τρόμπας νερού

5. Εργασίες αντικατάστασης Ιμάντων

Συνολικής αξίας 400 ευρώ.

Οταν αρνηθήκαμε να πληρώσουμε τα συγκεκριμένα χρήματα (400ευρω) και ζητήσαμε από τον πελάτη μας να εξοφλήσει εκείνος τον μηχανικό του και να αφαιρεθεί το συνολικό ποσο από τον λογαριασμό του τοτε λάβαμε για απάντηση πολλές ανακρίβιες καθώς και προειδοποιήσεις για δημοσίευση του θέματος.

Αφου δεν έγινε καμία κίνηση από μερους του και έχοντας κουραστεί από το όλο θέμα του προτείναμε την απομάκρυνση του κιτ πληρώνοντας του το ποσό των 2300 ευρώ το οποίο θα κάλυπτε όλα τα προηγούμενα και νέα έξοδα εργασιών και μη.

Σαν τελική απάντηση λάβαμε το αίτημα για αγοράς μιας νέας τουρμπίνας Κ04 λόγω του ότι είχε πουλήσει ο ίδιος την δικιά του!!!

Ετσι προσωρινά διακόπηκαν οι επαφές μας οπου χτες το πρωι μετα από επικοινωνία του αποφάσισε τη συνέχιση του project προκειμένου να μην χαθεί η ευκαιρία της επίσκεψης των προγραμματιστών από την αμερική.

Ετσι σαν αποτέλεσμα η εταιρεία μας για έναν λογαριασμό της τάξεως των 8000 ευρώ έχει λάβει το ποσό των 1000 ευρώ και έχει δαπανήσει με τα σημερινά εξοδα του μηχανικου 3100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την τρόμπα βενζίνης της APR.

Η τρόμπα δεν ήταν ελλατωματική ουτε είχε υπήρχε κανένα θέμα αστοχίας υλικού.

Η τρόμπα έσπασε διότι μετα την φθορά του εκκεντροφόρου της ασκήθηκαν πλευρικές δυνάμεις τέτοιες που έκαναν να σπάσει το έμβολο της.

Ολες οι τρόμπες της APR είναι δοκιμασμένες σε ειδικό μηχάνημα για να ελεχθεί η παροχή τους, η στεγανότητα τους καθώς και η επιτυχία συναρμολόγησης τους πρίν από την τοποθέτηση τους από οποιονδήποτε πελάτη. Για αυτό το λόγο υπάρχει και μοναδικός κωδικός ανταλλακτικού για κάθε τρόμπα.

Οσον αφορά την τοποθέτηση της θα πρέπει να ελεχθεί εάν το όχημα φέρει το εκκεντροφόρο με κωδικό 06F 109 101 B και το follower με κωδικό 06 D 109 309 C.

Στην περιπτωση που δεν φέρει το όχημα τα ανταλλακτικά με τους συγκεκριμένους κωδικούς αυτά θα πρέπει να αντικατασταθούν με τα παραπάνω.

Οσον αφορά τον έλεγχο της θα πρέπει ανα τακτα χρονικά διαστήματα να ελεγχεται όπως άλλωστε έχει δωθεί και οδηγία στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

Παρακαλώ διαβαστε και την παρακάτω οδηγία.

http://www.goapr.com/Audi/support/fsi_fuel...nstallation.pdf

Ευχαριστώ

Κώστας

AprGreece

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με την autotech το είδα με τα μάτια μου σήμερα....

Πάντως χωρίς να θέλω να θείξω καταστάσεις και ανθρώπους, έχω την εντύπωση οτι μπορεί να φταίει και το πρόγραμμα...

Γιατι να λεέι η Unitronic ταβάνι πίεση μπεκιέρας 122bar, γιατι τα ίδια πράγματα να λέει και ο ανδριανάκης...Και γιατι η KMD να λεει , οτι εγώ κύριοι εγγύηση σου δίνω μόνο αν δεν φοράς apr , και αν η πίεση στην μπεκιέρα σου δεν είναι στα ~130bar....

Πάνω που είχαμε βρεί μια λύση , ξαναπέσαμε(?) στο 0....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ¶ρη, τα ίδια πράγματα αναμασάτε συνέχεια. Τα ίδια λέτε με διαφορετικό τρόπο.

Εγώ πάλι δέν νομίζω ότι λέμε τα ίδια.Ή καλύτερα δέν ΛΕΓΑΜΕ τα ίδια...

Πράγματι ο GolfRS αυτό έλεγε. Δηλαδή ότι η άφτερμαρκετ αντλία πίεζε πιο πολύ το αμύγδαλο του εκκεντροφόρου κτλ κτλ.

Απλά πιο πριν είχε πει και κάτι για το πρόγραμμα, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι μας μετέφερε κάποιες ιδέες που έχουν ειπωθεί αλλού απλά για να τις συζητήσουμε.

Μα καί το πρόγραμμα παίζει ρόλο.

Όλα τα αμάξια με βλάβη εκκεντροφόρου είχαν aftermarket αντλία;;Και πόσα απο αυτά ήταν με πρόγραμμα ;;;

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι του παρόντος αλλά όταν το Octavia φορούσε το S3 kit και είχε πάει στον ΜΤΜ στη Γερμανία όπου διαπιστώθηκε το πρόβλημα με τον εκκεντροφόρο για πρώτη φορά, με τι τον αντικατέστησαν οι Γερμανοί? Πάλι με revision A? Ήμαρτον! Γιατι αυτό ουσιαστικά προκύπτει από τα λεγόμενα της APR. Ίσως βέβαια εκείνη τη χρονική στιγμή να μην είχε βγει revision B.

Και συ βρε Φάνη, με 11.000 Ευρώ -όπως λες- λογαριασμό στα 400 τα χάλασες?

Τέλος πάντων, τελικά αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε πως το πρόγραμμα παίζει μεγάλο ρόλο στην αξιοπιστία ΚΑΙ αυτού του εξαρτήματος. Εκεί που κοιτούσαμε να έχουμε σωστό μίγμα και χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων, προστίθεται άλλος ένας μεγάλος πονοκέφαλος. Τώρα αρχίζω να ανησυχώ κι εγώ που έχω πρόγραμμα με εργοστασιακή αντλία. Τύπωσα το TSB και θα πάω σε μια αντιπροσωπεία αύριο να δω τι ψάρια θα πιάσω.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι του παρόντος αλλά όταν το Octavia φορούσε το S3 kit και είχε πάει στον ΜΤΜ στη Γερμανία όπου διαπιστώθηκε το πρόβλημα με το εκκεντροφόρο για πρώτη φορά, με τι τον αντικατέστησαν οι Γερμανοί? Πάλι με revision A? Ήμαρτον! Γιατι αυτό ουσιαστικά προκύπτει από τα λεγόμενα της APR. Ίσως βέβαια εκείνη τη χρονική στιγμή να μην είχε βγει revision B.

Και συ βρε Φάνη, με 11.000 Ευρώ -όπως λες- λογαριασμό στα 400 τα χάλασες?

Τέλος πάντων, τελικά αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε πως το πρόγραμμα παίζει μεγάλο ρόλο στην αξιοπιστία ΚΑΙ αυτού του εξαρτήματος. Εκεί που κοιτούσαμε να έχουμε σωστό μίγμα και χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων, προστίθεται άλλος ένας μεγάλος πονοκέφαλος. Τώρα αρχίζω να ανησυχώ κι εγώ που έχω πρόγραμμα με εργοστασιακή αντλία. Τύπωσα το TSB και θα πάω σε μια αντιπροσωπεία αύριο να δω τι ψάρια θα πιάσω.

Το γεγονός του Β εκκετροφόρου και της ΜΤΜ ήθελα να το αναφέρω και εγώ...

Τί παίχτηκε με αυτό....;;;

Περίεργα πράγματα... -_-

Link to comment
Share on other sites

Από πότε έχει βγει η οδηγία για αλλαγή του εκκεντροφόρου; Και να ρωτήσω κάτι σαν βλάκας που είμαι: η φθορά αυτή παρατηρείται σε όλα τα αυτοκίνητα και αν όχι, κάτω από ποιες προυποθέσεις εμφανίζεται; Ένα αυτοκίνητο εργοστασιακό, πάσχει από τέτοια προβλήματα;

Και η απορία για την ΜΤΜ είναι σωστή, όπως επίσης έχω απορία, γιατί δεν έχει εμφανιστεί ο Κρίτωνας να υποστηρίξει την θέση του. Θα έχει άλλα προβλήματα φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

, όπως επίσης έχω απορία, γιατί δεν έχει εμφανιστεί ο Κρίτωνας να υποστηρίξει την θέση του. Θα έχει άλλα προβλήματα φαίνεται.

να δουμε και αυτη την πλευρα.......... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Δεν το έπιασα αυτο;

Δηλαδή όταν ο κάθε *μη επιτρεπόμενη λέξη* παπαρολόγος, δήθεν Πολυξέρου Πολύξερος βγαίνει και λέει την κάθε *μη επιτρεπόμενη λέξη* του είναι πιο καλά; Και δεν αναφέρομαι σε όσους ξέρουν 5 πράγματα και τα λένε.... Αναφέρομαι σε όσους ακούνε 10 κουβέντες στην πιάτσα και ξαφνικά είναι οι Uber τεχνικοίπου λύνουν και δένουν έναν FSI με δεμένα τα μάτια και ένα χέρι σε γύψο....

Αντε γιατί μερικές φορές πρέπει να λέγονται και κάποια πράγματα. Κι όποιος παρεξηγηθεί, αυτός έχει και τη μύγα

Δεν κατάλαβα ούτε την αντίδραση ούτε γιατί έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τέτοια γλώσσα. εμμέσως πλην σαφώς αναφέρεσαι σε διάφορους εδώ μέσα οι οποίοι με τις γνώσεις τους έχουν προσπαθήσει να ανοίξουν τα μάτια σε μερικούς.

Για άλλους σωστά και άλλους λανθασμένα. Αυτό θα το κρίνει ο καθένας μας.

Ειλικρινά όμως δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου, από τη στιγμή μάλιστα που το προηγούμενο post σου ήταν και full άσχετο με το θέμα εδώ.

+10% warn level και τα κεφάλια μέσα.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Από πότε έχει βγει η οδηγία για αλλαγή του εκκεντροφόρου; Και να ρωτήσω κάτι σαν βλάκας που είμαι: η φθορά αυτή παρατηρείται σε όλα τα αυτοκίνητα και αν όχι, κάτω από ποιες προυποθέσεις εμφανίζεται; Ένα αυτοκίνητο εργοστασιακό, πάσχει από τέτοια προβλήματα;

Και η απορία για την ΜΤΜ είναι σωστή, όπως επίσης έχω απορία, γιατί δεν έχει εμφανιστεί ο Κρίτωνας να υποστηρίξει την θέση του. Θα έχει άλλα προβλήματα φαίνεται.

Οταν πριν καιρο, σε καποιο "αδελφο" κλαμπ εγραψα οτι τετοιοι "φαντομαδες" ειναι επικινδυνοι για τον ανυποψιαστο, καποιοι μου ειπαν οτι ημουν αδικος και "τα παιδια κανουν πολυ καλη δουλεια" και αλλα μελοδραματικα.

Τωρα που πηραν στα χερια τους μια περιουσια, εκαναν ζημια (οχι απαραιτητα αμεση), τωρα φυσικα σφυρανε αδιαφοροι χαζευοντας τα αστερια.

Λες και η APR δεν ηξερε να φτιαξει προγραμμα, δεν ηξερε να βαλει μπεκ S3 και ηθελε να χανει τους πελατες.

Για κατι τετοιες μικρολεπτομερειες καθυστερουν, ωστε να παραδωσουν ετοιμα κομπλε κιτ, τα οποια να μην πασχουν απο "παιδικες" ασθενειες...

Αλλα βεβαια:

Καποιοι κανουν Research & Development και καποιοι Research & Destruction.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνουμε. Δεν έχει αποδειχθεί ότι το πρόγραμμα φταίει που ο Φάνης έχει αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα. Σας έχουμε και λέω σας μιας και βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλους τους βελτιωτές, σας έχουμε δει και εσάς και το after sales support της κάθε εταιρίας. Δεν φταίει ο Κρίτωνας, αν ο Φάνης πατούσε το γκάζι και ξέχναγε να το αφήσει. Και πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος βγει και πει υπέυθυνα ότι κύριοι, λυπάμαι, αλλά φταίω εγώ, εσύ, αυτός και πάει λέγοντας. Για αυτό ας περιμένουμε να δούμε τι έχει να πει και ο προγραμματιστής του αυτοκινήτου και μετά κράζουμε όλοι μαζί.

Είμαστε όλοι αυτιά και περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.