Jump to content
Guest Ignatios A3

Golf 1.6 Fsi Turbo ?

Recommended Posts

άδικος κόπος και δεν θα αξίζει.πούλα το αμάξι βάλε τα λεφτά της μετατροπής και συμπλήρωσε ακομα και πάρε έτοιμο turbato

+100000000000000000000000000000000. :thumbsup::thumbsup:

Η μετατροπη σαν ιδεα μου αρεσει αλλααααααα, τα λεφτα που θα χαλασω για αυτην και τα λεφτα που θα πιασω πουλωντας το ή κανοντας το ανταλλαγη , θα επαιρνα ενα καινουυυυυυυυυυυργιο, με τις ζελατινες που λενε. Επισης κανοντας την μετατροπη (ασε που θα καταντησει τρυπιο πηγαδι στο τελος), δεν νομιζεις οτι θα αρχισουν και τα προβληματακια? :blush: Εγω ειχα το πολακι το 9Ν 100αρι και ημουν ετοιμος να το κανω gti 1,8T. Οταν ομως ακουσα για την μετατροπη ( τροπετο, φρενα, σασμαν......κτλ), προτιμησα να παρω καινουργιο.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά..ακούστε να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση μου..το αυτοκίνητο θα το κρατήσω γιατί το καλοκαίρι λόγο του ότι δικαιούμαι ένα επίδομα πολυτέκνου θα πάρω το s3 η το gti edition 30...το golfaki μου θα το κρατήσω και θα κάνω το project που έχω στο μυαλό μου....δεν θέλω ούτε tsi 1.4 ούτε 2.0 tfsi μοτέρ αν ήθελα θα το είχα κάνει είδη...αν λέω αν κάποιος έχει ακούσει κάτι η δει για το 1.6 fsi να το γράψει..ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές που δίνετε αλλα αυτό που m ενδιαφέρει είναι να βελτιώσω τον 1.6 fsi μου..και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε και τις συμβουλές σας...thankzzzz men!

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Για κανένα νιτρομπούκαλο τι λες? ;)

να σου πω δεν το εχω σκεφτει......για πες......εχεις δει κατι τετοιο και αν ναι ποιος βελτιωτης το εκανε?ξερεις στο μυαλο μου γυριζει συνεχεια η ιδεα να κουμποσω τον κομπρεσορα απο το gt και την πολαπλη εξαγωγης με την τουρμπινα...την βαλβιδα που γυριζει απο κομπρεσορα σε τουρμπο και σιγουρα αλλαγη κυλινδροπιστονα....αλλα το προβλημα μετα ειναι στον εγκεφαλο ποιος θα τον προγραματισει και αν γινετε κατι τετοιο στον υπαρχων εγκεφαλο...κατι αλλο τωρα... ρε παιδια κατι ειδε το ματι μου εδω μεσα για ενα παλικαρι που επεξε με εκκεντροφορους και αυλους εισαγωγης στον 1.6 fsi αν ξερετε κατι ριξτε καμια πληροφορια....σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω δεν το εχω σκεφτει......για πες......εχεις δει κατι τετοιο και αν ναι ποιος βελτιωτης το εκανε?ξερεις στο μυαλο μου γυριζει συνεχεια η ιδεα να κουμποσω τον κομπρεσορα απο το gt και την πολαπλη εξαγωγης με την τουρμπινα...την βαλβιδα που γυριζει απο κομπρεσορα σε τουρμπο και σιγουρα αλλαγη κυλινδροπιστονα....αλλα το προβλημα μετα ειναι στον εγκεφαλο ποιος θα τον προγραματισει και αν γινετε κατι τετοιο στον υπαρχων εγκεφαλο...κατι αλλο τωρα... ρε παιδια κατι ειδε το ματι μου εδω μεσα για ενα παλικαρι που επεξε με εκκεντροφορους και αυλους εισαγωγης στον 1.6 fsi αν ξερετε κατι ριξτε καμια πληροφορια....σας ευχαριστω ολους!

Πάρε όλα τα συμπράκαλα...πιστόνια....μετά το κομπρέσσορα, πάρε και μία μεγαλύτερη τουρμπίνα (ίσως τη Κ03 του GTi),

τσίμπα και τη βαλβίδα που κάνει την αλλαγή turbo-compressor.....

Τι σου λείπει?

Ένας άγραφος εγκέφαλος! ¶ντε βρές κάποιον να στον προγραμματίσει τώρα!

Όλα γίνονται φίλε...θα δεχτείς όμως να γίνεις εσύ το πρόβατο που θα πειραματιστεί ο κάθε...professor εκει έξω?

Ίσως άμα το κάνεις να δείς τη "μάπα" σου σε όλα magazina...αλλά μιλάμε για "once in a life time"!!

Κράτα τα λεφτά γιατί τώρα με το συνταξιοδοτικο καλό είναι να έχεις μία καβάντζα για τα γερατιά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε όλα τα συμπράκαλα...πιστόνια....μετά το κομπρέσσορα, πάρε και μία μεγαλύτερη τουρμπίνα (ίσως τη Κ03 του GTi),

τσίμπα και τη βαλβίδα που κάνει την αλλαγή turbo-compressor.....

Τι σου λείπει?

Ένας άγραφος εγκέφαλος! ¶ντε βρές κάποιον να στον προγραμματίσει τώρα!

Όλα γίνονται φίλε...θα δεχτείς όμως να γίνεις εσύ το πρόβατο που θα πειραματιστεί ο κάθε...professor εκει έξω?

Ίσως άμα το κάνεις να δείς τη "μάπα" σου σε όλα magazina...αλλά μιλάμε για "once in a life time"!!

Κράτα τα λεφτά γιατί τώρα με το συνταξιοδοτικο καλό είναι να έχεις μία καβάντζα για τα γερατιά!!!!!!

Και με τα μπεκ αντλια τι θα κανει ας μου πει καποιος??? ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το βασικοτερο προβλημα κανενας δεν μπορει να μου πει τι γινετε με τα μπεκ αφου ειναι fsi... με την αντλια εχω βρει την ακρη...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το βασικοτερο προβλημα κανενας δεν μπορει να μου πει τι γινετε με τα μπεκ αφου ειναι fsi... με την αντλια εχω βρει την ακρη...

Για πες μας με την αντλια τι ακρη βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Η άκρη φαίνεται αν ανοίξεις το καπό και κοιτάξεις προσεκτικά. Για την ακρίβεια φαίνονται και οι 2 άκρες αλλά και η μέση :huh:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν εχετε ετσι λεφτα για να κανετε το κεφι σας..( για πεταμα δηλαδη!) δεν τα δινετε σε κανα αστεγο μπας και κανει και αυτος κανα κεφι..?

1.6 FSI τουρμπο....μας πως σου ηρθε η ιδεα..?

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry για το off topic αλλα αν περισεψει κανενα χιλιαρικο ας το φερει καποιος προς τα εδω που θελω να βαλω ζαντες και δεν μπορω. tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

πλακιτσα

παντος για την μετατροπη και εγω μεσα.ωραια αν και πρωτοτυπη σαν ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Η άκρη φαίνεται αν ανοίξεις το καπό και κοιτάξεις προσεκτικά. Για την ακρίβεια φαίνονται και οι 2 άκρες αλλά και η μέση :wacko:

:D:D

Θα μας τραλανουνε ρε συ!Εδω ολοκληρος ο πλανητης δεν μπορει να βρει ακομα "ακρη" για αντλια για τον 2.0tfsi και ο φιλος βρηκε για τον 1,6! :lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Greeklish not allowed

χαλαρωσε αγορι μου και δεν θελω να σε τρελανω...ενας φιλος μου ειπε οτι για τους ιππους που θελω 160-170 μπενει απο το 2.0 fsi....δεν ξερω κατα ποσο γινετε αλλα αυτος μου ειπε οτι γινετε...ουτε εξυπνος θελω να στο παιξω ουτε να σε τρελανω...λοιπον εγω δεν εχω γνωσεις μηχανολογικες γι αυτο γραφω εδω και ζηταω βοηθεια απο σας....δεν νομιζω οτι εθιξα καποιον απο τα γραφομενα μου ουτε εχω τετοιο σκοπο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ανέστη οι περισσότεροι εδώ μέσα, θέλω να πιστεύω, μιλάνε φιλικά. Καλύτερα μην μπλέξεις γιατί τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου… Αντάλλαξε το με GTi βάλτου big turbo πέτα τα όλα από μέσα κράτα μόνο το κάθισμα σου και ξεκίνα να μοιράζεις τσάι όλων των ειδών!!!!! :lol::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ανέστη οι περισσότεροι εδώ μέσα, θέλω να πιστεύω, μιλάνε φιλικά. Καλύτερα μην μπλέξεις γιατί τζάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου… Αντάλλαξε το με GTi βάλτου big turbo πέτα τα όλα από μέσα κράτα μόνο το κάθισμα σου και ξεκίνα να μοιράζεις τσάι όλων των ειδών!!!!! :lol::thumbsup:

φιλε μου δεν ξερω αν το διαβασες παραπανω αλλα σε λιγους μηνες θα παρω το gti edition30 η το s3 με κοκκινες πινακιδες..σκοπος μου ειναι να βελτιωσω αυτο το ριμαδι με τον κινητηρα που εχει και να ειμαι ο πρωτος που τουρμπισε τον 1.6fsi...αααααααα μιλησα με axion design και μου ειπαν οτι μπορουν να το τουρμπισουν...εχετε ακουσει κατι για αυτους?ειναι αξιοπιστοι?παντος ευχαριστω για την συμβουλη σου!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν θέλει να το κάνει ας το κάνει.απο την στιγμή που δεν τον ενιδαφέρουν τα λεφτα αφήστε τον.

στο τέλος θα λεμε "κοιτα τον μ@λ@κ@ του σπασε και του το λέγαμαι" ή "μάγκας ο τύπος το έφτιαξε και δουλευει άψογα και είναι ο πρώτος στην Ελλάδα".

Κάντο φίλε μου μαζί σου.

Και αν έχεις λεφταχώσε ενα πρώτο σταδιο και στο GTi :lol:

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν θέλει να το κάνει ας το κάνει.απο την στιγμή που δεν τον ενιδαφέρουν τα λεφτα αφήστε τον.

στο τέλος θα λεμε "κοιτα τον μ@λ@κ@ του σπασε και του το λέγαμαι" ή "μάγκας ο τύπος το έφτιαξε και δουλευει άψογα και είναι ο πρώτος στην Ελλάδα".

Κάντο φίλε μου μαζί σου.

Και αν έχεις λεφταχώσε ενα πρώτο σταδιο και στο GTi :lol:

για την axion design μου ειπαν ασχημα λογια......λοιπον παιδια δεν βλεπω να βγαζω ακρη στην ελλαδα με αυτο τον κινητηρα....δεν κανω τιποτα..μαλλον τον μπελα μου θα βρω!το καταλαβα αν και καπως αργα.ευχαριστω ολους σας για το χρονο και τις συμβουλες σας!το αυτοκινητο πωλειτε οποιος ενδιαφερετε ας επικοινωνισει μαζι μου...ιδη το εβαλα και στις αγγελειες και παλι σας ευχαριστω......παρακαλω να κλεισει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Να και κάποιος που κατάλαβε ότι οι συμβουλές των άλλων μπορεί όντως να είναι για το καλό του και όχι για κάποιο άλλο λόγο.

Την καλύτερη δουλειά κάνεις, σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια χρονια πολλα ευτιχησμενο με υγεια το 2010 :yahoo:

Και παλι στα δικα μας...!!! τι μπορουμε να κανουμε με το FSI??????

Καποιος ( καλοθελητης ? ) με ξαναβαλε στα αιματα .

..... κομπρεσορας !!! τι λετε και σεις ?

Θα τον αντεξει ο αλουμινενιος FSI με την 12:1 συμπιεση η θα περασει κανα πιστονι πανω

απ το καπο ? :lol: Παντως συγουρα δεν εχει τις πιεσεις ενως turbo

Τι λετε και σεις ?

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια χρονια πολλα ευτιχησμενο με υγεια το 2010 :)

Και παλι στα δικα μας...!!! τι μπορουμε να κανουμε με το FSI??????

Καποιος ( καλοθελητης ? ) με ξαναβαλε στα αιματα .

..... κομπρεσορας !!! τι λετε και σεις ?

Θα τον αντεξει ο αλουμινενιος FSI με την 12:1 συμπιεση η θα περασει κανα πιστονι πανω

απ το καπο ? :thumbsup: Παντως συγουρα δεν εχει τις πιεσεις ενως turbo

Τι λετε και σεις ?

δεν ξερω φιλε, κ εγω κατοχος 1.6fsi ειμαι, απ'οτι ξερω δεν σηκωνει πολλα-πολλα το μοτερ μας..

βεβαια τωρα τελευταια ο nick2009 (gikas motorsport) καπου εγραψε πως τουρμπισε το μοτερ μας με τουρμπινα απο gt.

οποτε αν διαβασει το ποστ αυτο,τον παρακαλουμε να μας δωσει τα φωτα του για να ξερουμε κ εμεις τι γινεται!! τι αλλαγες χρειαζεται η συγκεκριμενη μετατροπη? συμφερει οικονομικα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται..διαβασα τα οσα γραφετε κ εχω να πω κι εγω καποιες σκεψεις μου...για πιο λογο να βγαλω ενα κινητηρα 1600 με 115 αλογα (που ειναι δυναμομετρημενα παραπανω αλλα λιγη σημασια εχει) κ να βαλω εναν 1400 τουρμπο -ο οποιος ειναι ηδη πρεσαρισμενος- με 122 αλογα????γτ να μην τουρμπισω τον 1600 σε συνδιασμο με ενα ΦΠΕ κ καποιες ποιοτικες περιφερειακες αλλαγες (φρενα αναρτηση)????

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χαιρεται..διαβασα τα οσα γραφετε κ εχω να πω κι εγω καποιες σκεψεις μου...για πιο λογο να βγαλω ενα κινητηρα 1600 με 115 αλογα (που ειναι δυναμομετρημενα παραπανω αλλα λιγη σημασια εχει) κ να βαλω εναν 1400 τουρμπο -ο οποιος ειναι ηδη πρεσαρισμενος- με 122 αλογα????γτ να μην τουρμπισω τον 1600 σε συνδιασμο με ενα ΦΠΕ κ καποιες ποιοτικες περιφερειακες αλλαγες (φρενα αναρτηση)????

Kαλησπέρα ,

Πιστεύεις οτι τα 160 ps που θα βγάλεις με το τουρμπισμα του 1.6 Fsi θα αξίζουν τα 6 χιλιάρικα που θα έχεις δώσει ? Προσωπικά δεν το πιστεύω με την καμία . :lol: Πρόταση : Εαν θέλεις να δώσεις κατι παραπάνω στο αμάξι σου βαλε ενα demo πρόγραμμα για να δεις εάν έχει διαφορά κι αν δεις ότι έχει διαφορά έπειτα το τοποθετείς μαζί μ' ένα φίλτρο.

Εντελώς φιλικά ,

Speedy

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.