Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Respect γιατι??? :wacko: Ρωταω γιατι απο μικρο παιδι ημουνα περιεργος, αντιδραστικος, επαναστατης, κλπ και ισως ειμαι

βλακας και δεν μπορω να καταλαβω, τα appraising comments in favor of the DSG. . Υποθετω οτι εγω εχω το προβλημα με το DSG και κανενας αλλος. :huh:

Ισως απο την αλλη, μπορει να φταιει οτι μικρος γουσταρα τα manuals απο αντιδραση στα αυτοματα που ειχαμε, και τα υπολοιπα τα ξερεις..... Παιδικα απωθημένα, rejection, etc tongue.gif μεχρι που πηρα το CRX και μου εφυγε η κ..λα.

Καλο το DSG, αλλα ουτε τελειο ειναι, και υπαρχουν και καλυτερα ημι-αυτοματα κιβωτιο απο αυτο. Μην τα βρισκετε ολα ροδινα.

Προσωπικά είμαι υπέρ του DSG, δεν θα μπώ στην διαδικάσια να τεκμηριώσω την θέση μου. Το Respect σχετιζετε με το γεγονός

πώς παρουσιάζει ένα πολύ όμοεφο δίηγημμα όπου αναφερει υπέρ κ κατά. Εγώ προσωπικά το απόλαυσα

και κάθε τέτοια προσπάθεια με αρκετό χιούμορ αξίζει R E S P E C T!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γραφεί 28 σελίδες στο ΄θέμα. Οποιος ενδιαφέρεται θα βρει μπόλικη αντιπαράθεση, αρκετά επιχειρήματα και λίγο από εμπειρία. Ο nemessis μπορεί να νόμισε ότι το απόσπασμα του s8n που παραθέτω είναι δικό μου και γι'αυτό αναφέρεται έτσι, ή απλά γράφει όπως μιλάει. Αλλά αρκετά πια με τα ρόδινα και τα ροδάκινα. tongue.gif

Οντος πίστεψα πώς είναι δικό σου :huh:

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχετε DSG , απλα ζηλευετε και ειναι λογικο. αλλα μην γραφετε οτι σας κατεβει γιατι ετσι οι νεοι αγοραστες νομιζουν οτι δεν αξιζει να βαλουν DSG και χανουν την μεγιστη οδηγικη απολαυση που αυτο προσφερει.

το ειπαμε 1000 φορες. οποτε θελεις γινεται μηχανικο με την διαφορα οτι ειναι ποιο γρηγορες οι αλλαγες και δεν χρησιμοποιεις το αριστερο ποδι συνεχεια. οποτε αν θελεις μηχανικο γρηγορο κιβωτιο, το DSG ειναι ιδανικο με τυους δυο συμπλεκτες. απο την αλλη οποιος θελει ενα εξυπνο για να μη πω το μονο εξυπνο αυτοματο κιβωτιο που εχω δοκιμασει, το χρησιμοποιει ως αυτοματο και στην ουσια οι αλλαγες γινονται ακριβως οταν τις χρειαζεσαι και ειναι σα να μου διαβαζει τη σκεψη. ειναι τελειο το DSG .

κριμα ειναι επειδη απλα δε το εχετε δοκιμασει ή λογω ζηλειας, να μην το παραδεχεστε. κριμα

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχετε DSG , απλα ζηλευετε και ειναι λογικο. αλλα μην γραφετε οτι σας κατεβει γιατι ετσι οι νεοι αγοραστες νομιζουν οτι δεν αξιζει να βαλουν DSG και χανουν την μεγιστη οδηγικη απολαυση που αυτο προσφερει.

το ειπαμε 1000 φορες. οποτε θελεις γινεται μηχανικο με την διαφορα οτι ειναι ποιο γρηγορες οι αλλαγες και δεν χρησιμοποιεις το αριστερο ποδι συνεχεια. οποτε αν θελεις μηχανικο γρηγορο κιβωτιο, το DSG ειναι ιδανικο με τυους δυο συμπλεκτες. απο την αλλη οποιος θελει ενα εξυπνο για να μη πω το μονο εξυπνο αυτοματο κιβωτιο που εχω δοκιμασει, το χρησιμοποιει ως αυτοματο και στην ουσια οι αλλαγες γινονται ακριβως οταν τις χρειαζεσαι και ειναι σα να μου διαβαζει τη σκεψη. ειναι τελειο το DSG .

κριμα ειναι επειδη απλα δε το εχετε δοκιμασει ή λογω ζηλειας, να μην το παραδεχεστε. κριμα

Αυτό που κολλάει, είναι τεχνική προδιαγραφή του DSG, γιατί μέχρι τώρα δεν το έχει αναφέρει κανείς ;) .

Ισα ίσα που το συγκεκριμένο θέμα είναι πολλή σαφές και με πολλές λεπτομέρειες για την λειτουργία του DSG και νομίζω οτι τελικά θα βοηθήσει κάποιους ητε αυτοί επιλέξουν αυτόματο ητε χειροκίνητο. Ο κάθε ένας από αυτά που διαβάζει κρατάει πάντα μερικά πράγματα που τον ενδιαφέρουν και ανάλογα με τον τρόπο που οδηγεί τελικά αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχετε DSG , απλα ζηλευετε και ειναι λογικο. αλλα μην γραφετε οτι σας κατεβει γιατι ετσι οι νεοι αγοραστες νομιζουν οτι δεν αξιζει να βαλουν DSG και χανουν την μεγιστη οδηγικη απολαυση που αυτο προσφερει.

το ειπαμε 1000 φορες. οποτε θελεις γινεται μηχανικο με την διαφορα οτι ειναι ποιο γρηγορες οι αλλαγες και δεν χρησιμοποιεις το αριστερο ποδι συνεχεια. οποτε αν θελεις μηχανικο γρηγορο κιβωτιο, το DSG ειναι ιδανικο με τυους δυο συμπλεκτες. απο την αλλη οποιος θελει ενα εξυπνο για να μη πω το μονο εξυπνο αυτοματο κιβωτιο που εχω δοκιμασει, το χρησιμοποιει ως αυτοματο και στην ουσια οι αλλαγες γινονται ακριβως οταν τις χρειαζεσαι και ειναι σα να μου διαβαζει τη σκεψη. ειναι τελειο το DSG .

κριμα ειναι επειδη απλα δε το εχετε δοκιμασει ή λογω ζηλειας, να μην το παραδεχεστε. κριμα

Αν διαβαζες καλυτερα και εβλεπες τα post mou εδω και 3 χρονια, θα εβλεπες οτι εχω DSG "γιατρε" για αυτο μπορω να κρινω. Εσυ εισαι κολλημενος και εδω και στο Myphone με το DSG. Εγω δεν ειμαι. Για την κινηση στην Αθηνα, ναι ειναι θεικο. Αλλα για παραπανω, δεν παει ;) Μην μου λετε τωρα για σπορ οδηγηση και βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Εγω παιδιά έκανα test drive το Golf 6 με DSG και αρρώστησα... πήρα και ενα Audi A3 2.0lt με DSG, ενός φίλου για μερικές ημέρες και ξανααρρώστησα... έχω οδηγήσει πολλά, πάρα πολλά αυτοκίνητα (μέχρι και φορτηγά) με αυτόματα ημιαυτόματα σασμαν...

Όποιος λεει ότι το DSG ειναι μάπα ή δεν το εχει δοκιμάσει ή είναι παντελώς άσχετος...

Edited by dim TSi
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά έκανα test drive το Golf 6 με DSG και αρρώστησα... πήρα και ενα Audi A3 2.0lt με DSG, ενός φίλου για μερικές ημέρες και ξανααρρώστησα... έχω οδηγήσει πολλά, πάρα πολλά αυτοκίνητα (μέχρι και φορτηγά) με αυτόματα ημιαυτόματα σασμαν...

Όποιος λεει ότι το DSG ειναι μάπα ή δεν το εχει δοκιμάσει ή είναι παντελώς άσχετος...

Έχει αναπτυχθεί μια ωραία συζύτηση με ανταλλαγή απόψεων εδώ,

πιστεύω πώς δηλώσεις του τύπου " Όποιος λεει ότι το DSG ειναι μάπα ή δεν το εχει δοκιμάσει ή είναι παντελώς άσχετος..." τουλάχιτον θα έπρεπε να τεκμηριωθούν κ όχι να γράφονται απλός και μόνο .....για να γράφονται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Φίλε Nemessis δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στα περί τεκμηρίωσης... εσύ ο ίδιος όμως χτες σε post σου λες "...δεν θα μπώ στην διαδικάσια να τεκμηριώσω την θέση μου..." ... πως γίνεται λοιπόν εσύ να μη θες να τεκμηριώσεις την θέση σου και να ζητάς από τους άλλους να την τεκμηριώνουν...?!

Σε τελική ανάλυση, τι να τεκμηριώσω...?? ξαναλέω ότι έχω οδηγήσει πάρα πολλά αυτοκίνητα με αυτόματα κιβώτια συμπεριλαμβανομένων και φορτηγών... και μιλάω όχι μόνο για σύγχρονα αυτοκίνητα αλλά και παλιότερα... ναι παλιότερα ή ακόμα και σήμερα υπάρχουν κιβώτια που όντως αν δεν έχεις καταλάβει το πως λειτουργούν και πως συμπεριφέρονται, δημιουργούν πρόβλημα σε διάφορες περιπτώσεις, π.χ. προσπέρασμα ανάγκης... το DSG δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία... αυτή είναι η γνώμη μου και αυτή υποστηρίζω... απλά...

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nemessis δεν θα διαφωνήσω μαζί σου στα περί τεκμηρίωσης... εσύ ο ίδιος όμως χτες σε post σου λες "...δεν θα μπώ στην διαδικάσια να τεκμηριώσω την θέση μου..." ... πως γίνεται λοιπόν εσύ να μη θες να τεκμηριώσεις την θέση σου και να ζητάς από τους άλλους να την τεκμηριώνουν...?!

Σε τελική ανάλυση, τι να τεκμηριώσω...?? ξαναλέω ότι έχω οδηγήσει πάρα πολλά αυτοκίνητα με αυτόματα κιβώτια συμπεριλαμβανομένων και φορτηγών... και μιλάω όχι μόνο για σύγχρονα αυτοκίνητα αλλά και παλιότερα... ναι παλιότερα ή ακόμα και σήμερα υπάρχουν κιβώτια που όντως αν δεν έχεις καταλάβει το πως λειτουργούν και πως συμπεριφέρονται, δημιουργούν πρόβλημα σε διάφορες περιπτώσεις, π.χ. προσπέρασμα ανάγκης... το DSG δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία... αυτή είναι η γνώμη μου και αυτή υποστηρίζω... απλά...

Φιλικά...

Δεν αντιλέγω σε γενικές γραμμέσ, εγώ δεν τεκμηρίωσα την θέση διότι ήδη έχω αναφερει γιατί είμαι υπέρ.

Η διαφωνία μου με το post σου είναι πώε δεν μπορείς να θεωρείς "ασχετους" αυτούς που είναι ενάντια.

Φανταζομαι πώς και οι "αλλοι" (αυτοί δηλαδή που είναι κατά) θα λένε τα ίδια για μας.

Απλά δεν χρειάζονται τέτοιοι χαρακτηρισμοι. Αθτο εννουσα κ τίποτα άλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες καλυτερα και εβλεπες τα post mou εδω και 3 χρονια, θα εβλεπες οτι εχω DSG "γιατρε" για αυτο μπορω να κρινω. Εσυ εισαι κολλημενος και εδω και στο Myphone με το DSG. Εγω δεν ειμαι. Για την κινηση στην Αθηνα, ναι ειναι θεικο. Αλλα για παραπανω, δεν παει ;) Μην μου λετε τωρα για σπορ οδηγηση και βλακειες.

σπορ οδηγηση διχως γρηγορες αλλαγες , αρα dsg, δεν γινεται. τοσο απλο. μακαρι να σας διαβαζει και η μαμα εταιρεια και στο τελος να χρεωνει εξτρα το μηχανικο κιβωτιο και να εχει στανταρ το DSG!

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi
Δεν αντιλέγω σε γενικές γραμμέσ, εγώ δεν τεκμηρίωσα την θέση διότι ήδη έχω αναφερει γιατί είμαι υπέρ.

Η διαφωνία μου με το post σου είναι πώε δεν μπορείς να θεωρείς "ασχετους" αυτούς που είναι ενάντια.

Φανταζομαι πώς και οι "αλλοι" (αυτοί δηλαδή που είναι κατά) θα λένε τα ίδια για μας.

Απλά δεν χρειάζονται τέτοιοι χαρακτηρισμοι. Αθτο εννουσα κ τίποτα άλλο. ;)

Για τον χαρακτηρισμό "άσχετοι" έχεις δίκιο... προφανώς υπερέβαλα... και ζητώ συγγνώμη... ελπίζω να μη χάθηκε το νόημα των λεγόμενων μου εξαιτίας του ύφους μου...

Link to comment
Share on other sites

σπορ οδηγηση διχως γρηγορες αλλαγες , αρα dsg, δεν γινεται. τοσο απλο. μακαρι να σας διαβαζει και η μαμα εταιρεια και στο τελος να χρεωνει εξτρα το μηχανικο κιβωτιο και να εχει στανταρ το DSG!

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την σπορ οδήγηση. Για μένα σπορ οδήγηση χωρίς τη συμμετοχή του οδηγού δεν νοείται και μη μου πεις ότι το dsg συμβάλλει στην συμμετοχικότητα. Αντίθετα αφαιρεί μέρος της οδήγησης.Τώρα οι χρόνοι είναι άλλο θέμα.Και στο 0-100 το dsg μπορεί να βγαίνει μπροστά από το χειροκίνητο, αλλά αυτό οφείλεται στην σύγχρονη τεχνολογία και όχι στην ικανότητα του οδηγού.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω... Εγώ με το DSG μια χαρά κινούμαι, ακόμα και όταν θέλω να πάω γρήγορα. Είναι θέμα συνήθειας πιστεύω. Επίσης δεν είναι ότι είναι απλά λίγο πιο γρήγορο από στάση από το χειροκίνητο(που αν είναι δηλαδή...), αλλά έχει μεγάλη διαφορά στις ρεπρίζ. Επειδή το 7 τάχυτο τις έχει όλες πιο κοντές από τις αντίστοιχες του manual. Μάλιστα σε ένα πινακάκι που κυκλοφορούσε με μετρήσεις, το 6άρι DSG 7 160hp έριχνε στο 160άρι manual Scirocco μέχρι και 1" στις ρεπρίζ, ενω΄από στάση ήταν 2 δέκατα πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω... Εγώ με το DSG μια χαρά κινούμαι, ακόμα και όταν θέλω να πάω γρήγορα. Είναι θέμα συνήθειας πιστεύω. Επίσης δεν είναι ότι είναι απλά λίγο πιο γρήγορο από στάση από το χειροκίνητο(που αν είναι δηλαδή...), αλλά έχει μεγάλη διαφορά στις ρεπρίζ. Επειδή το 7 τάχυτο τις έχει όλες πιο κοντές από τις αντίστοιχες του manual. Μάλιστα σε ένα πινακάκι που κυκλοφορούσε με μετρήσεις, το 6άρι DSG 7 160hp έριχνε στο 160άρι manual Scirocco μέχρι και 1" στις ρεπρίζ, ενω΄από στάση ήταν 2 δέκατα πίσω!

Ολα τα αυτοματα ειναι γρηγοροτερα απο τα manual στα ρεπριζ λογω kickdown. Οσο αφορα το 7αρι. Ειχα σημερα λιγο χρονο και μιας και εχω κανει 2000 χλμ, δοκιμαζα διαφορα πραγματα στο κιβωτιο. Απαραδεκτο kickdown. Το 6αρι σε πηγαινε κοφτες το 7αρι κατεβαζει 2 σχεσεις, εκτος αν πατησεις και το κουμπακι και σου κατεβασει και τριτη. Τοσο δυσκολο ειναι εκει στo VAG Group να φτιαξουν ενα κιβωτιο με ενα Kickdown της προκοπης? 2ον. 2αρα, 3η, 4η, 5η, στα κοκκινα, μεχρι καφε εκανα οσπου να αλλαξει ταχυτητα. Συμπερασμα? το 7αρι ειναι απλα ενα κιβωτιο για να κανεις οικονομια καυσιμου, και να περιορισουν τους ρυπους. Ντρεπομαι για ολα τα αρνητικα που εχω γραψει για το 6αρι. Μπροστα στο 7αρι ειναι θεικο!!!

Γνωμη μου? Αν πατε για τα 160αρια παρτε manual. Το 7αρι ειναι για τα κλαμματα

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αυτοματα ειναι γρηγοροτερα απο τα manual στα ρεπριζ λογω kickdown.

Αυτό από που προκύπτει? Το λογικό είναι να υπάρχουν διαφορές από το πλήθως των σχέσεων και το πόσο κοντές είναι. Για παράδειγμα, το προηγούμενο αμάξι του πατέρα μου ήταν ένα Honda CRV αυτόματο. Το συγκεκριμένο σαν χειροκίνητο ήταν από τα γρηγορότερα 2λιτρα SUV πριν την εμφάνιση των tsi κλπ. Το αυτόματο όμως, είχε 4 σχέσεις οι οποίες ήταν θεόμακρες. Η πρώτη έφτανε τα 70 πραγματικά χιλιόμετρα και η 2α τα 130. Πραγματικά το αυτοκίνητο ήταν τάφος. Τι kickdown και κουραφέξαλα, περίμενες μια αιωνιότητα για να ανεβάσει. Από στάση δε με δυσκολία πήγαινε ένα ελάχιστο καλύτερα από aygo 1000άρι....

Link to comment
Share on other sites

....Οσο αφορα το 7αρι. Ειχα σημερα λιγο χρονο και μιας και εχω κανει 2000 χλμ, δοκιμαζα διαφορα πραγματα στο κιβωτιο. Απαραδεκτο kickdown. Το 6αρι σε πηγαινε κοφτες το 7αρι κατεβαζει 2 σχεσεις, εκτος αν πατησεις και το κουμπακι και σου κατεβασει και τριτη.

Το 7άρι κατεβάζει ανάλογα με τις συνθήκες με την πίεση γκαζιού.

kickdown = τερμα γκάζι με κουμπάκι.

Δοκίμασε το kickdown με το S η το Manual. Μετά από αρκετά πειράματα και διαπίστωσα ότι στις ίδιες ταχύτητες κατά το kickdown στο D μπαίνει πάντα μια σχέση μεγαλύτερη απ'ότι σε χειροκίνητο και στο S.

Πχ στα 60km/h στο D μπαίνει 3η, ενώ στις υπόλοιπες περιπτώσεις μπαίνει 2α.

Και 'γω αρχικά δεν ήμουν ευχαριστημένος με το kickdown μέχρι να καταλάβω πως λειτουργεί.

Τελικά μια χαρά είναι το 7αρι:

Για χαλαρή προσπέραση με kickdown και χωρίς πολύ θόρυβο => D

Για kickdown με φουλ γκάζια => S ή M

...... 2ον. 2αρα, 3η, 4η, 5η, στα κοκκινα, μεχρι καφε εκανα οσπου να αλλαξει ταχυτητα.......

Σε μένα αλλάζει μια χαρά στις 6500 περίπου, απλά θέλει τέρμα το γκάζι.

Γενικά με το κιβώτιο DSG7 είμαι πολύ ευχαριστημένος

Aυτό που θα 'πρεπε ίσος να είχει το dsg είναι το επιπλέον ενδιάμεσο πρόγραμμα ανάμεσα το D και το S

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανεται μερικοι εδω μεσα. Μαλλον το κανετε επιτηδες λιγο πριν φυγω για διακοπες για να παω περισσοτερο "φτιαγμενος" :)

@kio

Ποιος ο λογος να κανεις Forced Kickdown sto M mode? Για αυτο υπαρχει το Μ για να ελεγχουμε εμεις τις ταχυτητες. :) 2ον. Ναι πραγματι στο S κατεβαζει μια ταχυτητα παραπανω. So? Αν διαβαζες προσεχτικα το Post mou θα εβλεπες οτι το συγκρινω με το 6αρι DSG. 3ον. Γραφεις οτι αλλαζει μια χαρα στις 6500+ στροφες. Σε ευχαριστω που με ενημερωνεις οτι θελει τερμα γκαζι. Δεν το ειχα σκεφτει. Το πηγαινω στα κοκκινα, αλλα δεν παταω τερμα γκαζι :) Give me a break. Εχεις οδηγησει 6αρι DSG και ξερεις πως αλλαζει? Καμμια σχεση το 7. Αργοοοοοοοοοοοοο

4ον. Για να κρινουμε κατι πρεπει να ξερουμε τα παντα γυρω απο το θεμα. Πως γραφεται επομενως οι περισσοτεροι απο εσας ποσο καλο ειναι το 7αρι, οταν δεν ειχατε προηγουμενη εμπειρια σε DSG η σε αλλα αυτοματα ωστε να κανετε συγκριση?

@Markk

Τα περισσοτερα αυτοματα ηθελα να γραψω. Στο RAV4 της μανας μου με 4αρι αυτοματο, φυσικα και ειναι γρηγοροτερο στα ρεπριζ απο το Manual αφου θα κανεις kickdown ενω στο manual δεν αλλαζεις ταχυτητα.

Καλημερες σε ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την σπορ οδήγηση. Για μένα σπορ οδήγηση χωρίς τη συμμετοχή του οδηγού δεν νοείται και μη μου πεις ότι το dsg συμβάλλει στην συμμετοχικότητα. Αντίθετα αφαιρεί μέρος της οδήγησης.Τώρα οι χρόνοι είναι άλλο θέμα.Και στο 0-100 το dsg μπορεί να βγαίνει μπροστά από το χειροκίνητο, αλλά αυτό οφείλεται στην σύγχρονη τεχνολογία και όχι στην ικανότητα του οδηγού.

δεν καταλαβες τι λεω.

σπορ οδηγηση με τη συμετοχη του οδηγου φυσικα συμφωνω. απλα αλλαζεις εσυ τρι ς ταχυτητες. γιατι δεν νοειτε να καταλαβετε πως το DSG εχει την επιλογη να αλλαζεις εσυ ταχυτητες οποτε θελεις;

οποτε μετατρεπεται σε μηχανικο με γρηγοροτερες αλλαγες ομως!!

οποτε θελεις σπορ οδηγηση κ να αλλαζεις εσυταχυτητες; κανενα προβλημα. παρε αυτοματο ωστε να κανει γρηρορα τυις αλλαγες που ζητας. απλα δεν πατας συμπλεκτη αλλαζεις τις ταχυτητες απο το τιμονι κυριλε και πολυ γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

@kio

Ποιος ο λογος να κανεις Forced Kickdown sto M mode? Για αυτο υπαρχει το Μ για να ελεγχουμε εμεις τις ταχυτητες. ;) 2ον. Ναι πραγματι στο S κατεβαζει μια ταχυτητα παραπανω. So? Αν διαβαζες προσεχτικα το Post mou θα εβλεπες οτι το συγκρινω με το 6αρι DSG. 3ον. Γραφεις οτι αλλαζει μια χαρα στις 6500+ στροφες. Σε ευχαριστω που με ενημερωνεις οτι θελει τερμα γκαζι. Δεν το ειχα σκεφτει. Το πηγαινω στα κοκκινα, αλλα δεν παταω τερμα γκαζι :lol: Give me a break. Εχεις οδηγησει 6αρι DSG και ξερεις πως αλλαζει? Καμμια σχεση το 7. Αργοοοοοοοοοοοοο

4ον. Για να κρινουμε κατι πρεπει να ξερουμε τα παντα γυρω απο το θεμα. Πως γραφεται επομενως οι περισσοτεροι απο εσας ποσο καλο ειναι το 7αρι, οταν δεν ειχατε προηγουμενη εμπειρια σε DSG η σε αλλα αυτοματα ωστε να κανετε συγκριση?

Όταν πας σχετικά οικονομικά στο Μ πίσω από ένα όχημα που σκοπεύεις να προσπεράσεις, ξαφνικά χρειάζεται να κατεβάσεις κατά μερικές σχέσεις, έχεις 2 επιλογές: ή κατεβάζεις 1-1 ή κάνεις απλά forced kickdown χωρίς περιττές κινήσεις, αφού η προσπέραση συνήθως θέλει τέρμα γκάζι :lol: . Δεν έχω οδηγήσει το DSG6 και έλαβα υπόψη ότι DSG6 ίσος λειτουργεί διαφορετικά. Όμως το ποστ σου έλεγε "2αρα, 3η, 4η, 5η, στα κοκκινα, μεχρι καφε εκανα οσπου να αλλαξει ταχυτητα" => συμπέρασμα που έβγαλα με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες με το dsg7: είχες Μ χωρίς τέρμα γκάζι, τότε όντως ίσος προλαμβάνεις να φτιάξεις καφέ. Όπως φαίνεται: αλλού είναι ο κόφτης (6500) και αλλού ξεκινάνε τα κόκκινα (από 6000). Συνολικά στο συγκριτικό που έγραψες στο προηγούμενο ποστ σου προκύπτει ότι η απογοήτευση σου οφείλεται σε 2 προβλήματα και εκεί σου απάντησα πως λειτουργεί το DSG7 και έδωσα τις λύσεις. Εντάξει είναι λίγο πιο αργό το DSG7 και όχι «Αργοοοοοοοοοο», αφού συνεχίζει να είναι πρακτικά πιο γρήγορο από το χειροκίνητο, αλλά τα πλεονεκτήματα του είναι οικονομία και πιο ομαλές αλλαγές (συμφώνα με κάποια άρθρα που διάβασα στο ιντερνετ).

ΥΓ: Δεν θέλω να σε τρελάνω μόνο να βοηθήσω θέλω :lol: + έχω εμπειρία και με άλλα (ήμι)αυτόματα

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

no commemt!!! δεν υπαρχεις απλα δεν υπαρχεις...φοβερος!!!χαχα

Δεν θέλω να σε τρελάνω μόνο να βοηθήσω θέλω

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν βρικατε πιο ειναι το πιο sport σασμαν???χαχαχαχα που να λυνατε το κυπριακο!!!τοσο καιρο το αναλυεται και λετε τα ιδια και τα ιδια...φιλικα ετσι!....

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας σχετικά οικονομικά στο Μ πίσω από ένα όχημα που σκοπεύεις να προσπεράσεις, ξαφνικά χρειάζεται να κατεβάσεις κατά μερικές σχέσεις, έχεις 2 επιλογές: ή κατεβάζεις 1-1 ή κάνεις απλά forced kickdown χωρίς περιττές κινήσεις, αφού η προσπέραση συνήθως θέλει τέρμα γκάζι ;) . Δεν έχω οδηγήσει το DSG6 και έλαβα υπόψη ότι DSG6 ίσος λειτουργεί διαφορετικά. Όμως το ποστ σου έλεγε "2αρα, 3η, 4η, 5η, στα κοκκινα, μεχρι καφε εκανα οσπου να αλλαξει ταχυτητα" => συμπέρασμα που έβγαλα με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες με το dsg7: είχες Μ χωρίς τέρμα γκάζι, τότε όντως ίσος προλαμβάνεις να φτιάξεις καφέ. Όπως φαίνεται: αλλού είναι ο κόφτης (6500) και αλλού ξεκινάνε τα κόκκινα (από 6000). Συνολικά στο συγκριτικό που έγραψες στο προηγούμενο ποστ σου προκύπτει ότι η απογοήτευση σου οφείλεται σε 2 προβλήματα και εκεί σου απάντησα πως λειτουργεί το DSG7 και έδωσα τις λύσεις. Εντάξει είναι λίγο πιο αργό το DSG7 και όχι «Αργοοοοοοοοοο», αφού συνεχίζει να είναι πρακτικά πιο γρήγορο από το χειροκίνητο, αλλά τα πλεονεκτήματα του είναι οικονομία και πιο ομαλές αλλαγές (συμφώνα με κάποια άρθρα που διάβασα στο ιντερνετ).

ΥΓ: Δεν θέλω να σε τρελάνω μόνο να βοηθήσω θέλω B) + έχω εμπειρία και με άλλα (ήμι)αυτόματα

Δεν θελω βοηθεια ρε παιδια!!!!!!!!!!! Αφηστε με στον πονο μου B)

Επειδη βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια, οτι γραφεις απλα δεν ισχυει. Τωρα τα "μαθηματα" που μου λες οτι το πηγα κοκκινο και οχι κοφτη, δηλαδη θελει πολυ σκεψη να καταλαβεις οτι ο κοφτης βρισκεται στα κοκκινα? ;) Και αν δεν το ξερεις, κοφτες το DSG ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ.

Αντε μια εβδομαδα να με τρελανετε εμεινε, take advantage of it B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω βοηθεια ρε παιδια!!!!!!!!!!! Αφηστε με στον πονο μου :rolleyes:

Επειδη βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια, οτι γραφεις απλα δεν ισχυει. Τωρα τα "μαθηματα" που μου λες οτι το πηγα κοκκινο και οχι κοφτη, δηλαδη θελει πολυ σκεψη να καταλαβεις οτι ο κοφτης βρισκεται στα κοκκινα? :huh: Και αν δεν το ξερεις, κοφτες το DSG ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ.

Αντε μια εβδομαδα να με τρελανετε εμεινε, take advantage of it :(

Ο πονος σου Ηλια βασικα εγκειται στο 7αρι και οχι στο dsg γενικα και ειδικα στο 6αρι..

Επειδη ξερω οτι εισαι αρκετα αντικειμενικος με τις αποψεις σου και επειδη δεν εχω εμπειρια απο το 7αρι

παρα μονο απο το 6αρι μου, τελικα φαινεται οτι αυτα που ελεγαν δειλα-δειλα οι γνωμες για την συγκριση των δυο ειναι μαλλον αληθεια. Οτι δηλαδη υπολειπεται σε σπορ αισθηση απο το 6αρι αλλα αυτο ηταν λιγο πολυ αναμενομενο συμφωνα με τα κατασκευαστικα τους χαρακτηριστικα.

Παντως πιστευω οτι για καποιον που δεν εχει εμπειρια με το 6αρι οι διαφορες δεν φαινονται αλλα και παλι αυτο εξαρταται απο το τι περιμενει κανεις απο το συγκεκριμενο προιον. Μην ξεχναμε οτι στα υτοκινητα που μπαινει (122αρια/160αρια) δεν τα χαρακτηριζει τοσο ο σπορ χαρακτηρας τους εστω και αν αυτο ειναι το Scirocco.

Δηλ μην περιμενεις σπορ κιβωτιο σε αυτοκινητο που δεν ειναι σπορ (εστω και αν λεγεται).Ακομα το 6αρι που μπαινει στα 2λιτρα ειναι διαφορετικο στην λειτουργια του απο αυτο που εμπαινε στα 140αρια/170αρια.

Η VW δεν εβγαλε τα 122/140/160/170 με γνωμονα την σπορ οδηγηση οσο την σχετικα γρηγοροτερη μεταβαση σε συγκριση με τον ανταγωνισμο. Για την σπορ οδηγηση εχει τα gti, διλιτρα κλπ.

Παντως εγω με το 140αρι μου dsg ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν θα το αλλαζα.

Αληθεια εσυ που τελικα βρισκεις πιο πολλα αρνητικα απο θετικα στο dsg, οπως διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου, αν αλλαζες θα επαιρνες μηχανικο κιβωτιο?

Και επιτελους μην κατακρινουμε τοσο ευκολα ενα κιβωτιο που ειναι εδω και χρονια μακραν μπροστα του ανταγωνισμου και το οποιο πρωτο και με σχετικα πολυ μικρο επιπλεον κοστος σου δινει μια γευση απο το τι θεωρειται τεχνολογικη εξελιξη που περνα απο πανακριβες αγωνιστικες κατασκευες στα χερια του απλου οδηγου.

Οσο για το αν υπαρχουν καλυτερα κιβωτια απο το 6αρι dsg στην κατηγορια του/κοστος, περιμενω στοιχεια και νουμερα, διαφορετικα ας μην λεγεται γιατι ειναι απλως ατοπο.

Εδω ακομα και ολοκληρη Mitsubishi που εμφανισε το smt/mmt η οπως αλλοιως λεγεται στο τελευταιο Evo και σε αυτοκινητο των 50000 ευρω δεν εχει καταφερει να φτασει την λειτουργια του dsg.

Και μην αναφερουμε κιβωτια Μ3/Μ5 με 10 προγραμματα και λοιπα γιατι ουτε το ιδιο κοστος εχουν ουτε απευθυνονται σε αναλογα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.