Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Αν θελεις να πηγαινεις στο συνεργειο μονο για σερβις τοτε μην παρεις VW.Γιατι αυτά όλα και κατι θα σου βγάλουν (μικρό ή μεγάλο) θα πας στο συνεργειο ,θα ταλαιπωρηθεις και θα αρχισεις να βριζεις.

Αν προκειται να κανεις το 99% των χιλιομετρων σου μεσα στην αθηνα και στο σταματα ξεκινα των ωρων αιχμης ,τότε το αυτόματο με διπλό συμπλέκτη (γενικα μιλάω οχι ειδικα για το dsg) ειναι μονοδρομος.Το 6άρι κιβώτιο ακουγεται οτι ειναι πιο ανθεκτικο απο το 7άρι αλλα όλα ειναι πιθανότητες.Αν σκεφτεσαι πάντως το μην χαλάσει το ενα ή το άλλο και αν χαλασει ,θα κανει τόσα, καλα σου ειπαν παρε ποδήλατο που δεν χαλάει.Τα αυτοκινητα κάποια στιγμη χαλάνε , όπου και αν κατασκευαζονται,το πότε θα ειναι η στιγμη αυτη ειναι αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Από το post σου καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη προαποφασίσει να μην πάρεις το DSG, οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς. Πάρε το manual και τα περίπου 2000 βάλτα σε εξοπλισμό ή κράτα τα για τις βλάβες που τυχόν θα έχεις (αφού δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα τα VW).

Τώρα για το κόστος συντήρησης δεν το συζητώ καθώς περισσότερα θα χώσεις στο manual παρά στο DSG. Πάντως 100% δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα (ούτε για το μοτερ)

Καλή τύχη σε ότι και αν διαλέξεις

πλακα κανεις;

ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα αυτοκινητα. εχεις δει ποτε VW σταματημενο να περιμενει γερανο;

τι αλλο θα ακουσουμε. σε τι ποσοστο ειχαν βλαβη;

επειδη 10-20 αμαξια βγαλανε καποιο μικρο προβλημα, στα 100000000 που πουληθηκαν τα θεωρεις μη αξιοπιστα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το λέει ''ειρωνικά'' ,γιατι ο kostask106 αναφέρει οτι δεν τα θεωρεί και τα πιο αξιόπιστα τα VW.Oxi οτι εχει κι αδικο ,εδω που τα λέμε,άσχετο αν οι περισσότεροι εδω μεσα εχουμε αγορασει VW.Αν φτασουμε στο γερανο ειναι πολυ αργα πλέον.Αξιοπιστία ειναι να μην σκιζεται η σκαστρα καθε 5-10.000Km για παραδειγμα.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,προς θεου,αν ηταν να σκεφτομαι ναγορασω ενα αμαξι που ξερω οτι μενει κ περιμενει γερανουσ δε θα κοιταζα VW,αλλα κανα fiat,κ γενικα κανα γαλλικο,ιταλικο κλπ..

Οταν μιλαω για αξιοπιστια μιλαω σε συγκριση με τον ιαπωνα που μεχρι τωρα ειχα (κ δεν ηταν ενα αμαξι,αν θελετε σας τα αναφερω: nissan primera '90, nissan micra 92' {αυτοκινητο χρονιας).nissan Xtrail 2003,nissan micra 2003, toyota aygo 2008,toyota yaris 2008.. τα οποια τα 2 πρωτα τα δωσαμε στα 150.000,τα επομενα 2 ειναι σημερα στα 150.000-160.000 και τα 2 τελευταια ειναι στα 20.000 και 36.000 klm αντιστοιχα)

Λοιπον, ΟΛΑ αυτα τα αυτοκινητα πηγαν συνεργειο,περα απο ενα χοντρο τρακαρισμα στο primera ,που μετα για 8 χρονια ηταν σκυλι, μονο για τα σερβις τους! εκτος απο το micra το τελευταιο που το φτιαχνει η renault κ εχει ξεσκιστει στις μικροβλαβες,στα αλλα ουτε λαμπες δεν αλλαξαμε ΠΟΤΕ. Οποτε τωρα,αν μου λες οτι θα παρεις golf, κ εκει που θα περνας τα διοδια,θα σου μεινει το παραθυρο κατω, ή πχ το καλοκαιρι θα σου χαλασει το aircondition επειδη τοχες 2 ωρες στο full και αλλα τετοια, τι ειναι αυτο?δεν ειναι αξιοπιστια??????δλδ ενα αμαξι πρεπει να σου μενει για να το πεις αναξιοπιστο?Εγω δεν ειπα οτι ειναι φολες,αλλα απλα επειδη εχουν ενα προσφατο παρελθον με τα ηλεκτρικα, κ ενα παλιοτερο με τα μηχανολογικα,γιαυτο το ψαχνω!

Εξαλλου οταν πας αθηνα αλεξανρουπολη κ μεχρι να φτασεις θες κ ενα λιτρο λαδι, δεν ειναι μαλακια?με συγχωρειτε αλλα κ αυτο το θεωρω προβλημα,εκτος αν καποιος το βλεπει λογικο να σκεφτεται μη φυγει για ταξιδι κ δε παρει λαδια μαζι..ΔΛδ μη δουλευομαστε κ μη φανατιζομαστε,κουβεντα κανουμε κ δεν μπορουμε να αγνοουμε πραγματα που συμβαινουν

Οσο για τον φιλο που εχει κολλησει στα 10000000000000000 που πουλαει η VW,τοτε η toyota που πουλαει πιο πολλα γτ βγαζει λιτοτερα προβληματα?μην μου το λες λοιπον αυτο καραμελα ολη την ωρα..

Το μονο που θελω να ξερω ειναι αν πλεον η VW εχει διορθωσει ελατωματα στα ηλεκτρολογικα καθως κ λαδια,γιατι αυτα με ενδιαφερουν,απο προβληματα, κ φυσικα για το dsg αν ειναι αξιοπιστο γενικα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,προς θεου,αν ηταν να σκεφτομαι ναγορασω ενα αμαξι που ξερω οτι μενει κ περιμενει γερανουσ δε θα κοιταζα VW,αλλα κανα fiat,κ γενικα κανα γαλλικο,ιταλικο κλπ..

Οταν μιλαω για αξιοπιστια μιλαω σε συγκριση με τον ιαπωνα που μεχρι τωρα ειχα (κ δεν ηταν ενα αμαξι,αν θελετε σας τα αναφερω: nissan primera '90, nissan micra 92' {αυτοκινητο χρονιας).nissan Xtrail 2003,nissan micra 2003, toyota aygo 2008,toyota yaris 2008.. τα οποια τα 2 πρωτα τα δωσαμε στα 150.000,τα επομενα 2 ειναι σημερα στα 150.000-160.000 και τα 2 τελευταια ειναι στα 20.000 και 36.000 klm αντιστοιχα)

Λοιπον, ΟΛΑ αυτα τα αυτοκινητα πηγαν συνεργειο,περα απο ενα χοντρο τρακαρισμα στο primera ,που μετα για 8 χρονια ηταν σκυλι, μονο για τα σερβις τους! εκτος απο το micra το τελευταιο που το φτιαχνει η renault κ εχει ξεσκιστει στις μικροβλαβες,στα αλλα ουτε λαμπες δεν αλλαξαμε ΠΟΤΕ. Οποτε τωρα,αν μου λες οτι θα παρεις golf, κ εκει που θα περνας τα διοδια,θα σου μεινει το παραθυρο κατω, ή πχ το καλοκαιρι θα σου χαλασει το aircondition επειδη τοχες 2 ωρες στο full και αλλα τετοια, τι ειναι αυτο?δεν ειναι αξιοπιστια??????δλδ ενα αμαξι πρεπει να σου μενει για να το πεις αναξιοπιστο?Εγω δεν ειπα οτι ειναι φολες,αλλα απλα επειδη εχουν ενα προσφατο παρελθον με τα ηλεκτρικα, κ ενα παλιοτερο με τα μηχανολογικα,γιαυτο το ψαχνω!

Εξαλλου οταν πας αθηνα αλεξανρουπολη κ μεχρι να φτασεις θες κ ενα λιτρο λαδι, δεν ειναι μαλακια?με συγχωρειτε αλλα κ αυτο το θεωρω προβλημα,εκτος αν καποιος το βλεπει λογικο να σκεφτεται μη φυγει για ταξιδι κ δε παρει λαδια μαζι..ΔΛδ μη δουλευομαστε κ μη φανατιζομαστε,κουβεντα κανουμε κ δεν μπορουμε να αγνοουμε πραγματα που συμβαινουν

Οσο για τον φιλο που εχει κολλησει στα 10000000000000000 που πουλαει η VW,τοτε η toyota που πουλαει πιο πολλα γτ βγαζει λιτοτερα προβληματα?μην μου το λες λοιπον αυτο καραμελα ολη την ωρα..

Το μονο που θελω να ξερω ειναι αν πλεον η VW εχει διορθωσει ελατωματα στα ηλεκτρολογικα καθως κ λαδια,γιατι αυτα με ενδιαφερουν,απο προβληματα, κ φυσικα για το dsg αν ειναι αξιοπιστο γενικα..

τρελα πουλας;

ποτε ειδες golf να χαλαει;

εχω GTI εδω και 15 χρονια, το ειχα σκισει κανονικα και εδω και 8 χρονια το εχει γειτονας. κανεναν προβληαμ πτοε.

μια λαμπα αλλαξα.

300000χιλιομετρα απροβληματιστα.

αντιθετως η μητερα μου με το corolla στα 4 χρονια εχει αλλαξει αντλια, ρεζερβουαρ, μοτερ παραθυρου οδηγου, δεν δουλευει πλεον ο πισω υαλοκαθαριστηρας, αλλα τα πλαστικα ειναι οικεια, της θυμιζουν τα ταπερ που εχει και νιωθει καλα.

θα μας τρελανεις τελειως.

αν θελεις να σου δωσω 40 τηλεφωνα απο ατομα με vw 20ετιας που ειναι σκυλια και δεν εχουν παθει τιποτα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Golf 3 , 15 Χρόνια, 275000 Km 1600ccm. Αλλαγή βεντζιαντλίας μόνο κ μόνο επειδή

με ειδοποίησε η αντιπροσωπία!

Το πήγα για απόσυρση κ με κοιτάζανε σαν εξωγήινοι! Με ρωτάγανε όλοι

γιατί το παραδίδω κ δεν το κρατάω.

Έχω κουραστεί να ακούω για την ιαπωνική αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Golf 3 , 15 Χρόνια, 275000 Km 1600ccm. Αλλαγή βεντζιαντλίας μόνο κ μόνο επειδή

με ειδοποίησε η αντιπροσωπία!

Το πήγα για απόσυρση κ με κοιτάζανε σαν εξωγήινοι! Με ρωτάγανε όλοι

γιατί το παραδίδω κ δεν το κρατάω.

Έχω κουραστεί να ακούω για την ιαπωνική αξιοπιστία.

τι να σας πω ρε παιδες,μαλλον ειστε αθηναιοι.κ τι εννοω,εγω μεγαλωσα επαρχια,κ εκει δε μπορει ο αλλος να σου κρυψει κατι ευκολα.τα συνεργεια ειναι γνωστα κ ο κοσμος μικρος,οποτε βλεπεις τι αυτοκινητα εχουν μεσα..θελετε να σας δωσω εγω κανα τηλ απο συνεργειο να σας πουν ποιοι δεν ειναι πελατες κ ποιοι ειναι?για να ξερουμε τι λεμε!

τελος παντων,εγω δε μπηκα εδω για να πω τι ειναι κ τι δεν ειναι οι μαρκες κλπ.ηρθα για να μαζεψω πληροφοροριες,τωρα αν θελετε να πιστεψω εσας που μιλατε με προφανη φανατισμο κ οχι αυτα πουχω δει εγω,τοτε οκ,μαλλον τα ιαωπινικα ειναι μαπες,η toyota που ουτε γρηγορα αυτοκινητα βγαζει,ουτε με καλα πατηματα,ουτε με ωραια πλαστικα,ουτε με πολλαπλους,ουτε με τελεια φινιρισματα,ειναι κατα λαθοσ πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως ,γιατι πουλαει το ωραιο της ονομα!

ευχαριστω παντως για την αντικειμενικη πληροφορηση

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω ρε παιδες,μαλλον ειστε αθηναιοι.κ τι εννοω,εγω μεγαλωσα επαρχια,κ εκει δε μπορει ο αλλος να σου κρυψει κατι ευκολα.τα συνεργεια ειναι γνωστα κ ο κοσμος μικρος,οποτε βλεπεις τι αυτοκινητα εχουν μεσα..θελετε να σας δωσω εγω κανα τηλ απο συνεργειο να σας πουν ποιοι δεν ειναι πελατες κ ποιοι ειναι?για να ξερουμε τι λεμε!

τελος παντων,εγω δε μπηκα εδω για να πω τι ειναι κ τι δεν ειναι οι μαρκες κλπ.ηρθα για να μαζεψω πληροφοροριες,τωρα αν θελετε να πιστεψω εσας που μιλατε με προφανη φανατισμο κ οχι αυτα πουχω δει εγω,τοτε οκ,μαλλον τα ιαωπινικα ειναι μαπες,η toyota που ουτε γρηγορα αυτοκινητα βγαζει,ουτε με καλα πατηματα,ουτε με ωραια πλαστικα,ουτε με πολλαπλους,ουτε με τελεια φινιρισματα,ειναι κατα λαθοσ πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως ,γιατι πουλαει το ωραιο της ονομα!

ευχαριστω παντως για την αντικειμενικη πληροφορηση

αν η mercedes ειχε χαμηλες τιμε θα ταν πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιος!

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω ρε παιδες,μαλλον ειστε αθηναιοι.κ τι εννοω,εγω μεγαλωσα επαρχια,κ εκει δε μπορει ο αλλος να σου κρυψει κατι ευκολα.τα συνεργεια ειναι γνωστα κ ο κοσμος μικρος,οποτε βλεπεις τι αυτοκινητα εχουν μεσα..θελετε να σας δωσω εγω κανα τηλ απο συνεργειο να σας πουν ποιοι δεν ειναι πελατες κ ποιοι ειναι?για να ξερουμε τι λεμε!

τελος παντων,εγω δε μπηκα εδω για να πω τι ειναι κ τι δεν ειναι οι μαρκες κλπ.ηρθα για να μαζεψω πληροφοροριες,τωρα αν θελετε να πιστεψω εσας που μιλατε με προφανη φανατισμο κ οχι αυτα πουχω δει εγω,τοτε οκ,μαλλον τα ιαωπινικα ειναι μαπες,η toyota που ουτε γρηγορα αυτοκινητα βγαζει,ουτε με καλα πατηματα,ουτε με ωραια πλαστικα,ουτε με πολλαπλους,ουτε με τελεια φινιρισματα,ειναι κατα λαθοσ πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως ,γιατι πουλαει το ωραιο της ονομα!

ευχαριστω παντως για την αντικειμενικη πληροφορηση

Δεν νομίζω πώς υπάρχει καποιος "Αθηναίος". Σε κάθε περίπτωση σου μιλάω απο προσωπική εμπειρία και χωρίς φανατισμό. Έμενα χρόνια στην γερμανια και είχα Golf 1 Πετρελαιο. Πέρα απο το λάδι του δεν ήθελε τίποτε άλλο. Δεν με άφησε ποτέ. Το Golf 3 σου ανέφερα τι έγινε. Το Golf V πού οδηγώ συτό τον καιρό, το έχω πεντε χρόνια με 70000 χλμ. Δεν τρίζει, δεν μου έχει βγάλει κανενα πρόβλημα. Εαν το συγκρίνω τώρα με Corolla ιδιας χρονιάς αυναδέρων πιστεύω πώς ήταν η σωστή επιλογή. Εαν λοιπόν πιστεύεις ότι η εμπειρία είναι φανταισμός, λυπάμε...διότι ζήτησες άποψη κ στην προσφέρουμε.

Στην τελική το μονο που αναφέρετε εδω είναι πώς είναι "υπερκτιμημένει" η ιαπωνική αξιοπιστία.

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,εγω πριν μπω σαυτο το τοπικ να γραψω,επισκευτηκα εκεινο με τις βλαβες,κ ειδα προβληματα που εχω δει κ απο γνωστους,δεν λεω πραγματα που φανταζομαι.τωρα λογικο ειναι ναχετε αξιοπιστα golf,απλα ανεφερα οτι βγαζουν 2-3 προβληματα συγκεκριμενα,παλαιοτερα,που θα με ενοχλουσαν,καθως κ για τις νεες τεχνολογιες τι παιζει να μαθω ηθελα,οπως το dsg και το tsi,που δλδ υπηρχε αλλα τωρα εφαρμοστικε στην μαζικη παραγωγη.

Οσο για το corolla Που λες συμφωνω,κ γω γιαυτο θελω να παρω golf ενω εχω 1,5 χρονο το yaris Μου,γιατι καλη η αξιοπιστια,αλλα οταν στα αλλα εισαι πισω,καπου το βαριεσαι.. κ ειμαι σιγουρος πως ενα golf 160ps dsg δε θα το βαρεθω μεχρι να το αλλαξω.ο φανατισμος που διεκρινα οφειλεται στο οτι περιμενα απαντησεις του τυπου: φιλε εγω που το εχω το dsg κ εχει κανει τοσα Klm ειναι οκ,κλπ..το να μου λες εχω golfaki κ δεν εχει βγαλει προβληματα αρα τα golf δε βγαζουν τπτ,ειναι φανατισμος νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

αν η mercedes ειχε χαμηλες τιμε θα ταν πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιος!

Αν η mercedes ειχε χαμηλες τιμες δε θα ηταν mercedes....

Link to comment
Share on other sites

Η Ιαπωνική αξιοπιστία προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι μύθος, αλλά το ζητούμενο είναι τι γίνεται εν έτει 2009.

Σαφώς και δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά.

Φίλε @nikosmpl κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ετησίως? Αν ναι, σκέψου και την περίπτωση του Diesel

Link to comment
Share on other sites

Η Ιαπωνική αξιοπιστία προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι μύθος, αλλά το ζητούμενο είναι τι γίνεται εν έτει 2009.

Σαφώς και δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά.

Φίλε @nikosmpl κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ετησίως? Αν ναι, σκέψου και την περίπτωση του Diesel

Μα αυτο ακριβως με φερνει στο golf,αν μου περισσευαν αλλα 7000 θα πηγαινα στο Α3.αλλα νομιζω δεν υπαρχει λογος τωρα..

Η ιαπωνικη αξιοπιστια ειναι δεδομενη λοιπον,αλλα δεν αρκει,οταν κανεις 30.000 χλμ το χρονο με καθε αμαξι,κ με 5 αυτοκινητα στην οικογενεια..θες κ να το απολαμβανεις,να εχεις πιο ανετο πιο ευχαριστο,πιο γρηγορο κλπ ταξιδι,κ ολα αυτα τα προσφερει σημερα καλυτερα η Vw k η audi,κ σε συνδυασμο με τις τιμες τους,ειναι οι καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη.αν απλα το αμαξι το βλεπεις σαν εργαλειο δουλειας οκ,τοτε δες κ τι εχουν ολες οι εταιριεσ που χρησιμοποιουν αυτοκινητα για τους υπαλληλους τους (coca cola Κλπ,ολες yaris-δεν ειναι τυχαιο)

to diesel δε το σκεφτομαι οσο μενω αθηνα κ εχω επαφη με αθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως με φερνει στο golf,αν μου περισσευαν αλλα 7000 θα πηγαινα στο Α3.αλλα νομιζω δεν υπαρχει λογος τωρα..

Η ιαπωνικη αξιοπιστια ειναι δεδομενη λοιπον,αλλα δεν αρκει,οταν κανεις 30.000 χλμ το χρονο με καθε αμαξι,κ με 5 αυτοκινητα στην οικογενεια..θες κ να το απολαμβανεις,να εχεις πιο ανετο πιο ευχαριστο,πιο γρηγορο κλπ ταξιδι,κ ολα αυτα τα προσφερει σημερα καλυτερα η Vw k η audi,κ σε συνδυασμο με τις τιμες τους,ειναι οι καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη.αν απλα το αμαξι το βλεπεις σαν εργαλειο δουλειας οκ,τοτε δες κ τι εχουν ολες οι εταιριεσ που χρησιμοποιουν αυτοκινητα για τους υπαλληλους τους (coca cola Κλπ,ολες yaris-δεν ειναι τυχαιο)

to diesel δε το σκεφτομαι οσο μενω αθηνα κ εχω επαφη με αθηνα..

ποιος τρελος δινει παραπανω λεφτα γιανα παρει το αντιγραφο του golf, a3; θελεις το γνησιο η το μαιμου;

Link to comment
Share on other sites

ποιος τρελος δινει παραπανω λεφτα γιανα παρει το αντιγραφο του golf, a3; θελεις το γνησιο η το μαιμου;

Ρε φιλαρακι,μη με κανεις να πιστευω οτι εισαι εθισμενος στο golf..ειπαμε αλλα οχι κ τετοιες υπερβολες..στην τελικη,το golf 6 βγηκε μετα το α3

Link to comment
Share on other sites

Το Α3 χρησιμοποιει ακομα το πατωμα του Golf 4, γι'αυτο και ακομα τα 4 αστερια στο EuroNCAP crash tests,

χωρις βεβαια αυτο να αφαιρει τιποτα απο την κατα τα αλλα πολυ καλη ποιοτητα του.

Ισως ομως η διαφορα κοστους κτησης συγκριτικα με τα 5αρια/6αρια, και ιδιως οταν τα τελευταια υπερεχουν σε χωρους και συνολικα σε εξοπλισμο χωρις μαλιστα να υπολοιπονται σε ποιοτητα χωρια του οτι και απο θεμα παθητικης ασφαλειας ειναι πιο μπροστα, να ειναι λιγο υπερβολικη.

Ειναι ομως θεμα μαρκετινγκ της VAG που πρεπει να εχει τιμολογιακα την Audi, οπως βεβαια και γενικοτερα την ποιοτητα της, ενα σκαλι παραπανω απο την VW, ασχετα αν στην προκειμενη περιπτωση και για τα συγκεκριμενα μοντελα δεν ισχυει ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Το Α3 χρησιμοποιει ακομα το πατωμα του Golf 4, γι'αυτο και ακομα τα 4 αστερια στο EuroNCAP crash tests,

χωρις βεβαια αυτο να αφαιρει τιποτα απο την κατα τα αλλα πολυ καλη ποιοτητα του.

Ισως ομως η διαφορα κοστους κτησης συγκριτικα με τα 5αρια/6αρια, και ιδιως οταν τα τελευταια υπερεχουν σε χωρους και συνολικα σε εξοπλισμο χωρις μαλιστα να υπολοιπονται σε ποιοτητα χωρια του οτι και απο θεμα παθητικης ασφαλειας ειναι πιο μπροστα, να ειναι λιγο υπερβολικη.

Ειναι ομως θεμα μαρκετινγκ της VAG που πρεπει να εχει τιμολογιακα την Audi, οπως βεβαια και γενικοτερα την ποιοτητα της, ενα σκαλι παραπανω απο την VW, ασχετα αν στην προκειμενη περιπτωση και για τα συγκεκριμενα μοντελα δεν ισχυει ακριβως.

aν χρησιμποιουσε πατωμα απο 4αρι τοτε ουτε ο haldex 2ης γενιας θα εμπαινε ουτε σασμαν μοτερ θα ηταν ακριβως ιδια με το 5αρι....λεω εγω τωρα σαν ανιδεος που ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Α3 χρησιμοποιει ακομα το πατωμα του Golf 4, γι'αυτο και ακομα τα 4 αστερια στο EuroNCAP crash tests,

χωρις βεβαια αυτο να αφαιρει τιποτα απο την κατα τα αλλα πολυ καλη ποιοτητα του.

Ισως ομως η διαφορα κοστους κτησης συγκριτικα με τα 5αρια/6αρια, και ιδιως οταν τα τελευταια υπερεχουν σε χωρους και συνολικα σε εξοπλισμο χωρις μαλιστα να υπολοιπονται σε ποιοτητα χωρια του οτι και απο θεμα παθητικης ασφαλειας ειναι πιο μπροστα, να ειναι λιγο υπερβολικη.

Ειναι ομως θεμα μαρκετινγκ της VAG που πρεπει να εχει τιμολογιακα την Audi, οπως βεβαια και γενικοτερα την ποιοτητα της, ενα σκαλι παραπανω απο την VW, ασχετα αν στην προκειμενη περιπτωση και για τα συγκεκριμενα μοντελα δεν ισχυει ακριβως.

Τα 4 αστερια τα πηρε επειδη δεν χτυπανε κουδουνακια για ζωνες, κλπ. Στο crash test ειχε βαθμολογηθει πολυ καλα. Κανενας λογικος ανθρωπος εκτος απο τον "Γιατρο" δεν μπορει να πιστευει οτι το Audi Οπως και να το κανουμε ειναι premium κατηγορια. Τι συγκρινουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το Α3 χρησιμοποιει ακομα το πατωμα του Golf 4, γι'αυτο και ακομα τα 4 αστερια στο EuroNCAP crash tests,

χωρις βεβαια αυτο να αφαιρει τιποτα απο την κατα τα αλλα πολυ καλη ποιοτητα του.

Ισως ομως η διαφορα κοστους κτησης συγκριτικα με τα 5αρια/6αρια, και ιδιως οταν τα τελευταια υπερεχουν σε χωρους και συνολικα σε εξοπλισμο χωρις μαλιστα να υπολοιπονται σε ποιοτητα χωρια του οτι και απο θεμα παθητικης ασφαλειας ειναι πιο μπροστα, να ειναι λιγο υπερβολικη.

Ειναι ομως θεμα μαρκετινγκ της VAG που πρεπει να εχει τιμολογιακα την Audi, οπως βεβαια και γενικοτερα την ποιοτητα της, ενα σκαλι παραπανω απο την VW, ασχετα αν στην προκειμενη περιπτωση και για τα συγκεκριμενα μοντελα δεν ισχυει ακριβως.

To marketing του Group VW προ ετών σε σεμινάριο όπως μας είχε αναλυθεί λειτουργούσε ως εξής :

Με το σύστημα του "σταυρού" στα 4 τεταρτημόρια είχαν κατατάξει τα brands του ομίλου ως εξής :

Ακριβό σπορ = Audi.

Φθηνό σπορ = Seat.

Ακριβό οικογενειακό = VW.

Φθηνό οικογενειακό = Skoda.

Βέβαια από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά, ενώ με τις διάφορες εκδόσεις κάθε μάρκα πατάει και σε άλλο τεταρτημόριο (η VW στο σπορ με τα Gti, το ίδιο η Skoda με το RS που δεν υπήρχε τότε, καθώς και η Audi στην luxury κατηγορία πέραν της σπορ που συμμετέχει με τα S & RS μοντέλα).

Η διαφορά στην τιμή Α3 & Golf πιθανότατα είναι περισότερο θέμα marketing παρά απόλυτης διαφοράς σε κόστος κατασκευής ή ποιότητας μεταξύ των 2 αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα συμφωνω οτι το Α3 ειναι τοσο ακριβο για λογους μαρκετιγνκ κ πρεστιζ της εταιριας,εξαλλου ο ομιλος πουλαει αρκετα με τα αλλα,ενα αμαξι που υποτιθεται οτι το φτιαχνεις για λιγους κ εκλεκτους,για ναναι πολυτελες κλπ κλπ κλπ,πρεπει ναναι κ ακριβο.Σαφως η τιμη του ανταποκρινεται στην ποιοτητα τους,δλδ θεωρω οτι ειναι αισθητικα καλυτερο κ ποιοτικοτερο απο το golf μεσα,αλλα απο εκει κ περα δεν διαφερουν σε πολλα..γιαυτο αν δε σου περισσευουν 5000-7000 που εχουν διαφορα δε λεει να τα σκασεις..(μιλαω παντα αν παρεις παρομοια εξοπλισμενο μοντελο)..

απο εκει κ περα αυτο με τα τεταρτημορια δε ξερω ποσο ισχυει γιατι δε νομιζω να υπαρχει κανα passat πιο ακριβο απο Α4 κ αντιστοιχα πιο πανω...ολα ταλλα απλα ειναι οπως ξεκινησαν απο την αρχη...δλδ η σεατ να δινει φουλ γκαζια,η vw κ πολυτελεια ποιοτητα κλπ,η audi χλιδα κ η skoda λιγο αχταρμα..ειδικα με κατι octavia και superb..

Τεσπα οποτε παιδες δε θα βαλω dsg,αν δε μου περισσεψουν τα 2000...αφου ακομα ειναι ψιλονεα τεχνολογια,κ πιστευω οτι σε μια επομενη γενια θαναι ο,τι πιο τελειο θα υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σχετικά με το dsg:

πόσο..."ταξιδιάρικη" είναι η τελευταία σχέση? Π.χ. στις 3000 στροφές πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο?

Επίσης, όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, γνωρίζει κανείς διαφέρει το 6άρι dsg με το 7άρι?

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σχετικά με το dsg:

πόσο..."ταξιδιάρικη" είναι η τελευταία σχέση? Π.χ. στις 3000 στροφές πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο?

Επίσης, όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, γνωρίζει κανείς διαφέρει το 6άρι dsg με το 7άρι?

και ρε παιδες,αν ζητησω το 6αρι εχω εξτρα κοστος μιας κ το ρωταει το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

οσο και να μη το θελετε το α3 ειναι μαιμου golf, ειναι αντιγραφο του golf.

η audi ειναι καλυτερη στα αλλα μοντελα αλλα στην κατηγορια golf υπερεχει 2 κλικ επανω η vw αυτο ειναι γνωστο.

εκτος αν νομιζετε πως η vw επιτηδες δεν βαζει καλη ποιο τητα στο φουλ στο golf . παντα βαζεις οτιο καλυτερο εχεις. ειναι τρελο να πιστευθετε πως δε βαζουν τα κλυτερα υλικα απλα για να τα βαλουν στο α3 .

και αφου το golf εχει τελεια ποιοτητα κατασκευης πως ειναι δυνατον να πιστευετε πως το α3 εχει καλυτερη; απο το τελιεο δεν υπαρχει καλυτερο. ασε που απο τη στιγμη που βασιζεται στην προηγουμενη γενια παντα ειναι πισω

και ως γνωστων το golf παντα ειναι μπροστα απο το α3, εδω να φαντατειτε το α3 τωρα απεκτησε φλας στους καθρεπτες κ ττουρμπο...

και μη μπερδευεστε. η ποιοτητα του εσωτερικου του golf ειναι ανωτερη του α3 παντα .

για να μην αναφερω ποσα προβληματα βγαζουν τα α3.

και μη μπερδευεστε δε συγκρινουμε αουντι με vw αλλα μονο golf με α3 οπου υπερεχει αισθητα το golf

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.