Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

φιλε rallakias επειδη τυχαινει στην ομαδα μου να παιζω σεντερ φορ σου βαζω ενα γκολ εγω για παρτι σου και το κανουμε 5-4 επειδη το DSG ειναι κορυφη............ :D:thumbsup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

1. Κι εμένα μαρέσει να ελέγχω το σταμάτα-ξεκίνα 1η-2α στο πήξημο της αθήνας.Περί ορέξεως και μαζοχισμού ,κανένας λόγος δεν μπορεί να γίνει.

1-1

2. Σου αρέσει να κοπανιέται το αμάξι....

----->Βλέπε προηγούμενο σχόλιο με τα bold .

Οσο για το αν παίρνεις την ίδια ευχαρίστηση και από το playstation ,είναι σχόλιο θα έλεγα με λογική 12χρονου.

2-2

3. Ο άνθρωπος μπορεί πχ να κόψει το ψωμί με το χέρι ,αλλά προτιμάει γενικά το μαχαίρι.Το θέμα δεν ειναι να μείνουμε πίσω ,αλλά να πάμε μπροστά κάνοντας το ίδιο πράγμα -καλύτερα.

3-3

4. Για εναν 32χρονο σαν κι εμένα ΝΑΙ το ποδήλατο είναι παλιομοδίτικο(είχα οταν ήμουν 12) ,τώρα έχω μηχανή!!!Αν άλλοι σε αντίστοιχη ηλικία προτιμούν το ποδήλατο....

----->Βλέπε προηγούμενο σχόλιο με τα bold .

4-4

Πολλές τελίτσες...........(με την έννοια το οτι ο αντίλογος-αντιπαράθεση επιχειρημάτων και απόψεων συνεχιζεται.)

1. +1 και απο εμενα

2. Hmmmm... Αν δε κανω λαθος το playstation εχει μεγαλυτερα λεβιεδακια και ετσι γινεται ευκολοτερο στο παιχνιδι tongue.gif

3. Το θεμα ειναι αν το μαχαιρι ειναι ασημενιο Christophe η κανα σκουριασμενο ανοξειδωτο απο την λαικη της Π. Βαθης?

4. Εδω μας τα χαλας. Τα βαζεις ολα σε ενα. Ducatti, Harley και παπακια με εξατμιση ολα σε ενα!!!!!!!

Δε το πιστευω που εχω φτασει. Εγω ο υπερμαχος του DSG να υποστηριζω τον GRouper :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Είστε όργια ρε, δεν τα βάζω μαζί σας.......... tongue.gifnew_killpc.gif

Ζήτησα στον δημιουργό να βάλει ψηφοφορία μόνο έτσι θα σας αποστομώσω upyours.gif. (ή εσείς εμένα :D )

off topic

rallakia εντάξει κι εγώ μπορεί να είμαι κολημένος με το ποδήλατο και να το υποστηρίζω πάντα , αλλά να ξέρεις ότι έχεις σχηματίσει λάθος εντύπωση γι'αυτό.Δεν είναι καθόλου θέμα ηλικίας. Στο θέμα μας όμως....

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το dsg εχει μειονεκτήματα-τίποτα δεν ειναι τελειο στη γη.Απλά σταθμίζεις τα οφέλη και τα μειονεκτήματα και στο τέλος αποφασίζεις.Αλλος δίνει μεγάλη βαρύτητα στην ευκολία και την ταχύητητα και άλλος στην γνήσια αίσθηση του χειροκίνητου.Οπως είπα και πιο πρίν ,περί ορέξεως δεν γίνεται κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Αλλος δίνει μεγάλη βαρύτητα στην ευκολία και την ταχύητητα και άλλος στην γνήσια αίσθηση του χειροκίνητου

+1000 <_<

περί ορέξεως δεν γίνεται κουβέντα.

Έτσι, άσε το μαζοχισμού απ'έξω. Τι το ήθελες στο προηγούμενο post και με σύγχισες?? tongue.gif;);) .

;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ περισσότερο με τον KIRRA. Χρησιμοποιώντας το DSG φθάνω στη δουλειά μου ατσαλάκωτος και μετακινώ την οικογένεια με μεγαλύτερη ασφάλεια. Και αν θέλω να παίξω με το τιπτρόνικ, μπορώ! Ασε που το S προσωπικά μου ταιριάζει γάντι. Σε θέματα τεχνολογίας και επιδόσεων δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου σύγκριση.

Οσο για τη συμμετοχή του οδηγού, αν κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιεί και το αριστερό του πόδι, ας δοκιμάσει να μάθει να φρενάρει χρησιμοποιώντας το. hmmm.gif

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ντιμπέιτ. Beauty is in the eye of the beholder. Λατρεύω το 106 μου, αλλά το VW μου δεν παιζεται. Λατρεύω την FM2 (κάθε βίδα της) αλλά η EOS 450D είναι ποίημα και βγάζει καλύτερες φωτό ενώ είναι και πιο φθηνή. Εχω ακόμη το πρώτο μου κομπιούτερ (αγορά 1983 - Oric Atmos για όποιον θυμάται τα spectrum) αλλά τώρα χρησιμοποιώ το laptop μου. Το 1986 έλιωνα στις αντιπροσωπείες για Sprint 1.5 και mkII GTi. Αν μπορούσα θα τα αγόραζα για να τα έχω στο γκαράζ. Όχι για να τα χρησιμοποιώ.

Δια ταύτα,

φίλε S8N, there is great future in nostalgia..Πέρα από msec, το DSG είναι instant classic μηχανολογικώς και χρηστικώς. Χώρια που έχει και ESP χωρίς να περιμένεις 3 μήνες. Σε 15 χρόνια από σήμερα θα το νοσταλγείς και θα γράφεις ανίστοιχα χιουμοριστικά πονήματα για τις μεταδόσεις του μέλλοντος!!

GTI II.... τι μου θυμησες τωρα..

το 1993 το αγορασα και ηταν ενα απο τα ελαχιστα μαμα GTI που κυκλοφορησαν στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

......ο συμπλέκτης αν για κάποιους είναι μειονέκτημα(κούραση), για μένα είναι πλεονέκτημα(έλεγχος).

Τελεία & παύλα.

DSG - Manual = 0 - 1

το θεωρω τελειως κουτο να λεει καποιος πως το DSG υστερει σε σχεση με το manual κιβωτιο αφου και το αυτοματο ειναι σειριακο οποτε στην ουσια μπορεις να αλλαζεις ταχυτητα οποτε θελεις! απλα δεν πατας συμπλεκτη κ αλλαζεις ταχυτητα πολυ γρηγορα καθως το μοναδικο DSG εχει 2 συμπλεκτες στην ουσια

το DSG εχει ολα τα πλεονεκτηματα του manual και εχει το επιπλεον οτι αλλαζεις γρηγοροτερα ταχυτητες και οταν θελεις το αφηνεις μονο του να κανει τη δουλεια του.

Τελεία & παύλα.

DSG - Manual = 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που εχω το DSG GTI 2μιση χρονια, δεν ασχολουμαι με αλλαγες ταχυτητων, ακομα κ οταν οδηγω σπορ, το εχω στο D και επειδη το εχω μαθει καλα το ποτε αλλαζει ταχυτητες κ πως συμπεριφερεται, η οδηγηση γινεται απολαυση. μερικες φορςε το βαζω S.

να αλλαζω χειροκινητα τις ταχυτητες δε το χρειαζομαι αφου ξερω καλα πως σκεφτεται το DSG.

ασε που οταν πηγα να αλλαξω ταχυτητες χειροκινητα, ολο ξεχνουσα ν α αλλαξω... καθως εχω μαυθει να τις αλλαζει μονο του πλεον...

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που εχω το DSG GTI 2μιση χρονια, δεν ασχολουμαι με αλλαγες ταχυτητων, ακομα κ οταν οδηγω σπορ, το εχω στο D και επειδη το εχω μαθει καλα το ποτε αλλαζει ταχυτητες κ πως συμπεριφερεται, η οδηγηση γινεται απολαυση. μερικες φορςε το βαζω S.

να αλλαζω χειροκινητα τις ταχυτητες δε το χρειαζομαι αφου ξερω καλα πως σκεφτεται το DSG.

ασε που οταν πηγα να αλλαξω ταχυτητες χειροκινητα, ολο ξεχνουσα ν α αλλαξω... καθως εχω μαυθει να τις αλλαζει μονο του πλεον...

Διάβασα όλη την συζήτηση σας από την αρχή με προσοχή.Παρήγγειλα το καινούργιο scirocco 2.0 tsi με DSG. Είμαι υπερ του DSG χωρίς να έχω οδηγήσει ποτε στην ζωή μου αυτόματο αυτοκίνητο. Πιστεύω οτι αν καταλάβεις την λογική του πετυχαίνεις αυτό που θες. Εχω μια απορία. Καθώς οδηγείς με D αν θέλεις να βάλεις S μπορείς ή θα τα πάρω όλα στο χέρι? Όχι εν στάσει εν κινήσει.

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλη την συζήτηση σας από την αρχή με προσοχή.Παρήγγειλα το καινούργιο scirocco 2.0 tsi με DSG. Είμαι υπερ του DSG χωρίς να έχω οδηγήσει ποτε στην ζωή μου αυτόματο αυτοκίνητο. Πιστεύω οτι αν καταλάβεις την λογική του πετυχαίνεις αυτό που θες. Εχω μια απορία. Καθώς οδηγείς με D αν θέλεις να βάλεις S μπορείς ή θα τα πάρω όλα στο χέρι? Όχι εν στάσει εν κινήσει.

Ευχαριστώ Πολύ

Μπορείς αφού δεν αλλάζει γραναζι η τιποτα τετοιο. Ο προγραμματισμός μόνο αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
το θεωρω τελειως κουτο να λεει καποιος πως το DSG υστερει σε σχεση με το manual κιβωτιο αφου και το αυτοματο ειναι σειριακο οποτε στην ουσια μπορεις να αλλαζεις ταχυτητα οποτε θελεις! απλα δεν πατας συμπλεκτη κ αλλαζεις ταχυτητα πολυ γρηγορα καθως το μοναδικο DSG εχει 2 συμπλεκτες στην ουσια

το DSG εχει ολα τα πλεονεκτηματα του manual και εχει το επιπλεον οτι αλλαζεις γρηγοροτερα ταχυτητες και οταν θελεις το αφηνεις μονο του να κανει τη δουλεια του.

Τελεία & παύλα.

DSG - Manual = 1 - 0

Θεώρησέ το όπως θέλεις.

Επίτρεψέ μου να μην θέλω θα δώσω +2000¤ ή όσο κάνει για κάτι που δεν γνωρίζω και δεν θέλω να γνωρίσω απ'την στιγμή που (ναι θα τολμήσω να πω) με "πορώνει" η χειροκίνητη οδήγηση. Γι'αυτό αντιδρώ και υποστηρίζω ξανά την θέση μου όταν βλέπω λέξεις όπως "μαζοχισμός" και "κουτό", γιατί απλά δεν καταλαβαίνετε ότι τελικά είναι υποκειμενικό για το ποιο είναι το καλύτερο, και μετράει τι θέλει ο καθένας. ;)

Όσα πιο πολλά μέρη ενός μηχανήματος μπορείς να ελέγχεις με τα ίδια σου τα χέρια(-πόδια) τόσο το καλύτερο για μένα , ειδικά ένα μηχανημα όπως το αυτοκίνητο στο οποίο βρίσκεσαι μέσα. Με το σειριακό δεν θα νιώθω ότι μπορώ να το ελέγχω όπως ακριβώς θέλω. Κάτι θα λείπει. Αν δεν είχα οδηγήσει ποτέ χειροκίνητο μπορεί να μην με ένοιαζε.

Το σκορ έχει αλλάξει πολύ. Με τον δικό σου πόντο πρέπει να ήμαστε 6 - 4 αλλά παίζω μόνος μου με άλλους 10 :baby: .

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, άσε το μαζοχισμού απ'έξω. Τι το ήθελες στο προηγούμενο post και με σύγχισες?? tongue.gif;):baby: .

Τα περί μαζοχισμού δεν τα ανέφερα επι κακό ,ούτε προσωπικά.Αλλα το να είναι κάποιος διατεθειμένος να χαλάει τα νεύρα του με το σταματα ξεκινα της πόλης για να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο 5% (και αν) των χιλιομέτρων που διανύει καθαρά για ευχαρίστηση ,το θεωρώ μαζοχιστικό.Οπως είπες κι εσυ όμως ειναι θέμα προτίμησης.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει το ατελείωτο τράβηγμα πως θα γίνει δηλαδή. Θέλω να αφήνω στον συμπλέκτη καπάκι να καρφώνω το γκάζι και το αμάξι να κοπανιέται. Αυτό γουστάρω εγώ. Με τα paddles παίζω και στο playstation την ίδια ευχαρίστηση θα μου προσφέρει. 0 - 2

Πολλά από τα Αμερικανάκια που ασχολούνται με το αυτοκίνητο έχουν manual. Και το Αμερικανάκι αν χρειαστεί να οδηγήσει manual στην πρώτη στροφή θα σκάσει στο ντουβάρι, ή θα σπάσει το σασμάν , εγώ αν χρειαστεί να οδηγήσω αυτόματο δεν χρειάζομαι κανένα μάθημα. 0 - 3

Αν θεωρείς ότι το manual κάποια στιγμή θα θεωρηθεί παλαιομοδίτικο, τότε θα έπρεπε να θεωρούνται και τα ποδήλατα παλαιομοδίτικα από τότε που βγήκαν μοτοσυκλέτες. Sorry δεν πάει έτσι. 0 - 4

Τελεία & Παύλα.

εχεις οδηγησει dsg και σου φενεται σαν playstation? :D:wub:

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησέ το όπως θέλεις.

Επίτρεψέ μου να μην θέλω θα δώσω +2000¤ ή όσο κάνει για κάτι που δεν γνωρίζω και δεν θέλω να γνωρίσω απ'την στιγμή που (ναι θα τολμήσω να πω) με "πορώνει" η χειροκίνητη οδήγηση. Γι'αυτό αντιδρώ και υποστηρίζω ξανά την θέση μου όταν βλέπω λέξεις όπως "μαζοχισμός" και "κουτό", γιατί απλά δεν καταλαβαίνετε ότι τελικά είναι υποκειμενικό για το ποιο είναι το καλύτερο, και μετράει τι θέλει ο καθένας. :D

Όσα πιο πολλά μέρη ενός μηχανήματος μπορείς να ελέγχεις με τα ίδια σου τα χέρια(-πόδια) τόσο το καλύτερο για μένα , ειδικά ένα μηχανημα όπως το αυτοκίνητο στο οποίο βρίσκεσαι μέσα. Με το σειριακό δεν θα νιώθω ότι μπορώ να το ελέγχω όπως ακριβώς θέλω. Κάτι θα λείπει. Αν δεν είχα οδηγήσει ποτέ χειροκίνητο μπορεί να μην με ένοιαζε.

Το σκορ έχει αλλάξει πολύ. Με τον δικό σου πόντο πρέπει να ήμαστε 6 - 4 αλλά παίζω μόνος μου με άλλους 10 :D .

Δυστυχως φιλε μου εβαλες αυτογκολ στο 120 της παρατασης και εχασες.

Οταν λες 'για κατι που δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωρισω' αυτοματα καταργεις την οποια επιχειρηματολογια που ειχες οντως μη εχοντας μετρο συγκρισης.

Απο μονος σου κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να μπεις στη διαδικασια μη εχοντας καν την εμπειρια του dsg.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να μην θέλω θα δώσω +2000¤

Έχοντας δώσει 7,000 ευρώ σε έξτρα (της μαμάς του όλα), το μόνο που δε θα άλλαζα με τίποτα και σίγουρα η μεγαλύτερη επιλογή είναι το κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο συγκρίσεις του τύπου: "ΑΤΑΡΙ με Playstation", "computer του 1983 με laptop" ή "ποδήλατο με μηχανάκι".

Λες και με το τώρα με το DSG πατήσαμε στο φεγγάρι.

Αυτόματο κιβώτιο θα βρείς και σε Scirocco του 1975 κι έχουμε 2008! Δεν είδα όμως το manual κιβώτιο να γίνεται..."ATARI"! Υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει.

Προσωπικά δεν έχω οδηγήσει αυτοκίνητο με DSG γι αυτό και δεν θα εκφέρω γνώμη. Αν έμενα στην Αθήνα θα το σκεφτόμουνα πολύ σοβαρά. Στην επαρχία πάντως απολαμβάνω μια χαρά το 6άρι manual...

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ζούμε το thread της μαρμότας γιατί εδώ και 6 σελίδες αναφέρουμε τα ίδια και τα ίδια επιχειρήματα.

Σύμφωνοι, το DSG είναι νέο, trendy, επαναστατικό, γρήγορο, όμορφο κλπ. Αλλάζει πιο γρήγορα ταχύτητες απ' ότι βρακί ο Superman. Σου επιτρέπει να έχεις έλεγχο πάνω στο κιβώτιο, πράγμα που δεν καταφέρνεις πάντα μ' ένα αυτόματο. Επίσης, καθιστά το αυτοκίνητο πιο ξεκούραστο στην καθημερινή οδήγηση καθώς το βάζεις στο 'D' και μπορείς να κουμαντάρεις τη λαγουδέρα με το αριστερό σου ενώ ταυτοχρόνως ρουφάς τον non-fat latte από τα Starbucks ή κάνεις ανασκαφές στα ρουθούνια σου με το δεξί σου. Μπορείς ακόμη και να σταματήσεις στην άνοδο Κατεχάκη/Γαλατσίου/Καρέα για να ξεκινήσεις πάλι χωρίς να κάψεις τον δίσκο σου, να χοροπηδάς σαν τον βάτραχο ή να κάνεις facelift στον από πίσω. Να συμπληρώσω -πριν με προλάβει κανείς- τα μόνα επιχειρήματα που ξεχάσαμε: Τα τσαχπινογαργαλιάρικα ledάκια στο κεντρικό τούνελ που δίνουν το βράδυ στο εσωτερικό μια όψη... πιλοτηρίου (είπαμε, έχω φαντασία), την τελευταία γραμμή στο MFD+ που τώρα γεμίζει με τις ενδείξεις του DSG και τέλος την περίφημη σκανδάλη του λεβιέ που πατάω συνεχώς για να ξεδώσω όταν είμαι νευρικός ή με έχει πιάσει κατούρημα εν μέσω κυκλοφοριακής συμφόρησης και που πολύ θα ήθελα να ήταν συνδεδεμένη με καλάσνικωφ πίσω από τα φανάρια ώστε τις ώρες αιχμής να κάνω τους μπροστινούς μου σαν τον Bob τον Σφουγγαράκη (είπαμε, έχω πάρα πολύ φαντασία).

Κανείς λοιπόν δεν υποστήριξε πως το DSG είναι μέτριο. Αντιθέτως, αυτό που οι δυο-τρεις 'αντάρτες' λέμε είναι πως πρόκειται για εξαιρετικό κιβώτιο που θα καθιερωθεί στο μέλλον, για να γίνει όμως αυτό και στα σπορ αυτοκίνητα θα πρέπει να βελτιωθεί στα σημεία.

Αρχίζοντας από τον χρόνο σύμπλεξης, να μου επιτρέψετε να χαρακτηρίσω τα 8msec ολίγον τι 'μουσαντένια'. Σίγουρα ανεβάζει ταχύτητα αστραπιαία. Επίσης, κατεβάζει ΜΙΑ ταχύτητα πολύ γρήγορα. Αν κατεβάσεις όμως 2 ταχύτητες, που σημαίνει πως τα γρανάζια της σχέσης που έχεις κι εκείνης που θέλεις να επιλέξεις είναι στον ίδιο άξονα, η αλλαγή δεν είναι και τόσο αστραπιαία. Θα την χαρακτήριζα μάλιστα απλώς 'σβέλτη'. Ένας σιδεροφάγος με manual παίζει να κάνει μια τέτοια αλλαγή γρηγορότερα.

Αυτό που επίσης δε μπορώ να καταλάβω είναι ΓΙΑΤΙ ενώ μπήκαν στον κόπο να κατασκευάσουν ενα κιβώτιο που αλλάζει τόσο αστραπιαία, δεν του έδωσαν ενα mode πιο σπορ από το 'D' που σε αφήνει συνεχώς κρεμασμένο με 6η και λιγότερο νευρικό από το 'S' που σου φέρνει αναγούλα. Έχεις δηλαδή τον Rambo, του δίνεις ένα minigun αλλά του κόβεις και τρία δάχτυλα.

Και αφού επέλεξαν να βάλουν τα paddles εκεί που τα έβαλαν, γιατί τους έδωσαν το μέγεθος των αυτιών του Shrek? Λίγο πιο πάνω να πιάνεις το τιμόνι και πρέπει να έχεις το χέρι του Ε.Τ. του εξωγήινου για να τα χειριστείς.

Ξέρετε όμως γιατί κατά τη γνώμη μου το DSG δεν είναι εξίσου σπορ με το manual? Γιατί ξέρει καλύτερα από σένα και αλλάζει ταχύτητες μόνο του στον κόφτη. Γιατί ακόμη και στο manual θα κάνει kick down. Γιατί τελικά στην τρίτη θα σε φτάσει και θα σε περάσει το Golf με το χειροκίνητο. Γιατί έχει περιορισμό στην ποσότητα της ροπής που μπορεί να διαχειριστεί, οπότε θέτει φραγμούς και στη βελτίωση. Γιατί αν προσπαθήσεις εκκίνηση με το launch control, θα καθυστερήσει να ξυπνήσει μόλις αφήσεις το φρένο και τελικά όσο και να πατάς το γκάζι ή θα σου μπρουμουτίσει ή θα καταλήξεις σε ενα μεγαλοπρεπές burn out χάνοντας χρόνο. Μπρος γκρεμός και πίσω σπέρμα δηλαδή. Κι αυτό δεν το παθαίνεις μόνο σε κόντρες. Το παθαίνεις και στη διασταύρωση όπου θες να φύγεις γρήγορα γιατί από τη μια σου έρχεται ο παλιατζής με τη ντουντούκα και πίσω του κομβόι από 30 Yaris σχολών οδήγησης ενώ από την άλλη η λιτανεία της παρά δίπλα εκκλησίας.

Τέλος, όπως είπε και ενα αγαπητό μέλος πιο πάνω, συμπλέκτης = έλεγχος. Στο Golf δε μπορούμε να το αντιληφθούμε εύκολα αλλά φανταστείτε ενα καλό πισωκίνητο με manual κι ενα με DSG να προσπαθούν να driftάρουν. Εκεί που ξεχνάς το φρένο και παίζεις με συμπλέκτη και γκάζι.

To DSG λοιπόν είναι εξαιρετικό κιβώτιο. Προς το παρών όμως αποτελεί άλλοθι για 'κείνους που θέλουν ν' αγοράσουν αυτόματο αλλά δεν επιθυμούν να κάνουν πολλούς συμβιβασμούς ως προς την οδηγική ευχαρίστηση. Γιατί να τ' αποκρύψομεν άλλωστε, κι εγώ DSG έχω.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε όμως γιατί κατά τη γνώμη μου το DSG δεν είναι εξίσου σπορ με το manual? Γιατί ξέρει καλύτερα από σένα και αλλάζει ταχύτητες μόνο του στον κόφτη. Γιατί ακόμη και στο manual θα κάνει kick down. Γιατί τελικά στην τρίτη θα σε φτάσει και θα σε περάσει το Golf με το χειροκίνητο. Γιατί έχει περιορισμό στην ποσότητα της ροπής που μπορεί να διαχειριστεί, οπότε θέτει φραγμούς και στη βελτίωση. Γιατί αν προσπαθήσεις εκκίνηση με το launch control, θα καθυστερήσει να ξυπνήσει μόλις αφήσεις το φρένο και τελικά όσο και να πατάς το γκάζι ή θα σου μπρουμουτίσει ή θα καταλήξεις σε ενα μεγαλοπρεπές burn out χάνοντας χρόνο. Μπρος γκρεμός και πίσω σπέρμα δηλαδή. Κι αυτό δεν το παθαίνεις μόνο σε κόντρες. Το παθαίνεις και στη διασταύρωση όπου θες να φύγεις γρήγορα γιατί από τη μια σου έρχεται ο παλιατζής με τη ντουντούκα και πίσω του κομβόι από 30 Yaris σχολών οδήγησης ενώ από την άλλη η λιτανεία της παρά δίπλα εκκλησίας.

κι εγώ DSG έχω.

- Οπως ξερεις δεν αλλαζει ταχυτητες στον κοφτη

- Φυσικα και θα κανει kickdown στο manual mode εφοσον διαγνωσει οτι πεφτουν οι στροφες και δεν θα σε αφησει

κρεμασμενο. Γιατι και στο εντελως μηχανικο χειροκινητο δεν θα χρειαστεις να κατεβασεις σε αναλογη περιπτωση για να μην πας 'κρεμασμενος'?

- Τα 40-45 κιλα ροπης που αντεχει, αν και λεγεται και για παραπανω, ειναι περιορισμος για βελτιωση?

Για ποσα αλογα μιλαμε αναλογικα σε προσθιοκινητο, 350-400? Ποσοι θα το κανουν και με τι αλλο κοστος?

Το μηχανικο μαμα με αυτη τη ροπη δηλαδη θα αντεξει?

Στο 1το/2ρο κατεβασμα θα μαζευεις γραναζια, αν αντεξουν βεβαια πρωτα δισκος/πλατω.

- Πραγματικα, μηχανικο GTI σε εχει περασει στην τριτη?

Γιατι πιστευω οτι εισαι ο πρωτος που λες κατι αναλογο.

Εγω και απο αρκετες που εχω δει το μηχανικο κυνηγαει παντα το dsg.

- Με το launch control που προυποθετει στροφαρισμα στις 3000-3500 απο σταση , για να γινει σωστα, πως γινεται να μπρουμουτιζει?

Το burnout δηλαδη δεν γινεται με το μηχανικο? Εκει να δεις γλεντια αν δεν το κατεχεις το σπορ!

- Αποφευγω παντα τις διασταυρωσεις με ολα τα παραπανω. Την κανω απο κανα στενακι.

- σιγουρα εχεις dsg?

Link to comment
Share on other sites

@ΚΙRRA

- Αλλαζει στον κοφτη

- Kick down...Αρα δε μιλαμε για αλλαγη οταν πεφτουν οι στροφες, αλλα για οταν εισαι πχ με 4η κ 100 χλμ. Αν πατησεις γκαζι τερμα, τερμα ομως και το κουμπακι κατω κατω, κανει kick down και βρισκεσαι με 3η.

- Δεν προκειται να δω ποτε στο Golf μου 40 kg ροπης οποτε το αφηνω.

- Δεν το ξερω αλλα το εχω ακουσει / διαβασει απο πολλους οτι οντως μετα την 3η το manual ειναι μπροστα

- To launch εχει πλακα, αλλα οντως αργει (ελαχιστα μεν) αλλα αργει να ανταποκριθει.

@S8N

Συμφωνω οτι χρειαζεται βελτιωση, οπως εγραψα ξανα ομως, ολα τα μηχανικα που εχω οδηγησει επισης χρειαζονται βελτιωση. Ωραιο το κιβωτιο του s2000 αλλα δεν ειναι ολα ετσι δυστυχως.

Οταν αλλαξεις αυτοκινητο με το καλο και αν υπαρχει τοτε ενα dsg 2ης γενιας, θα παρεις dsg η manual?

Ρωταω μελλοντικα γιατι υποθετω και νομιζω οτι εχω διαβασει εδω μεσα, οτι το ιδιο που εχεις, δυσκολα θα το επελεγες ξανα.

Link to comment
Share on other sites

@ΚΙRRA

- Αλλαζει στον κοφτη

- Kick down...Αρα δε μιλαμε για αλλαγη οταν πεφτουν οι στροφες, αλλα για οταν εισαι πχ με 4η κ 100 χλμ. Αν πατησεις γκαζι τερμα, τερμα ομως και το κουμπακι κατω κατω, κανει kick down και βρισκεσαι με 3η.

- Δεν προκειται να δω ποτε στο Golf μου 40 kg ροπης οποτε το αφηνω.

- Δεν το ξερω αλλα το εχω ακουσει / διαβασει απο πολλους οτι οντως μετα την 3η το manual ειναι μπροστα

- To launch εχει πλακα, αλλα οντως αργει (ελαχιστα μεν) αλλα αργει να ανταποκριθει.

@S8N

Συμφωνω οτι χρειαζεται βελτιωση, οπως εγραψα ξανα ομως, ολα τα μηχανικα που εχω οδηγησει επισης χρειαζονται βελτιωση. Ωραιο το κιβωτιο του s2000 αλλα δεν ειναι ολα ετσι δυστυχως.

Οταν αλλαξεις αυτοκινητο με το καλο και αν υπαρχει τοτε ενα dsg 2ης γενιας, θα παρεις dsg η manual?

Ρωταω μελλοντικα γιατι υποθετω και νομιζω οτι εχω διαβασει εδω μεσα, οτι το ιδιο που εχεις, δυσκολα θα το επελεγες ξανα.

- στο S

- στο μηχανικο με 4η και 100 χιλιομετρα ποσο γρηγορα μπορεις να κατεβασεις σε τριτη χωρις να την καρφωσεις?

- ουτε εγω

- εχω δει 0-400 μ σε γιαπωνεζικο βιντεακι, οχι home made αλλα κανονικο συγκριτικο με επαγγελματιες οδηγους (οπως φαινεται) που κυκλοφορει στο you tube, πολυ καιρο, οπου το dsg του ριχνει του μηχανικου κανονικα και με διαφορα (στα 400 μετρα πιστευω εχουν προλαβει να αλλαξουν και τριτη ετσι δεν ειναι?), και μετα ριχνει εστω και οριακα σε ενα Megane RS, μαλιστα και τα γιαπωνεζακια δεν το πιστευανε, μαλιστα ο ενας πρωτη φορα οδηγουσε με dsg και μεχρι να το καταλαβει ειχε και λιγο πλακα. Τωρα ο καθενας ασ κρινει οτι θελει.

- Αν δεις το βιντεακι (θα ψαξω να το βρω) θα καταλαβεις πιο αργει να ανταποκριθει περισσοτερο.

Φυσικα και μπορει να βελτιωθει, ηδη γινεται, αλλα μην περιμενετε με 1700 ευρω που στοιχιζει παραπανω να εχετε λειτουργια τυπου F1/WRC, λογικο δεν ειναι?

Ξερω ακουγονται ωραια τα ανεβασματα αλλα προπαντων τα κατεβασματα σ'αυτους τους αγωνες αλλα απο εκει μεχρι το Γκολφακι μας υπαρχει πολυς δρομος και αρκετα χρηματα για να γινει εφικτο εμπορικα.

Εδω στην Veyron που κανει 1.5 εκατομμυριο δεν υπαρχει και θα υπαρχει στο Γκολφακι των 25 χιλ????

Και παλι καλα να λεμε που εχουμε την δυνατοτητα εστω και 'ΣΑΝ' να οδηγουμε και να εχουμε στα χερια μας λειτουργιες που ακομα και πριν μερικα χρονια μονο σε video games συναντουσαμε και μαλιστα καναμε σαν μικρα παιδια προσπαθωντας να βρουμε την καταλληλα θεση στο σαλονι μας για να εγκαταστησουμε σαν τρελοι τις

κονσολες/τιμονια/πεταλιερες και να προσωμοιωσουμε καποιες λειτουργιες αυτων που βλεπαμε στην τηλεοραση αλλα και πραγματικα (για οσους απο εμας ακολουθουσαν το WRC στις ειδικες η να γυρνανε πιστες οι F1).

Link to comment
Share on other sites

- Οπως ξερεις δεν αλλαζει ταχυτητες στον κοφτη

- Φυσικα και θα κανει kickdown στο manual mode εφοσον διαγνωσει οτι πεφτουν οι στροφες και δεν θα σε αφησει

κρεμασμενο. Γιατι και στο εντελως μηχανικο χειροκινητο δεν θα χρειαστεις να κατεβασεις σε αναλογη περιπτωση για να μην πας 'κρεμασμενος'?

- Τα 40-45 κιλα ροπης που αντεχει, αν και λεγεται και για παραπανω, ειναι περιορισμος για βελτιωση?

Για ποσα αλογα μιλαμε αναλογικα σε προσθιοκινητο, 350-400? Ποσοι θα το κανουν και με τι αλλο κοστος?

Το μηχανικο μαμα με αυτη τη ροπη δηλαδη θα αντεξει?

Στο 1το/2ρο κατεβασμα θα μαζευεις γραναζια, αν αντεξουν βεβαια πρωτα δισκος/πλατω.

- Πραγματικα, μηχανικο GTI σε εχει περασει στην τριτη?

Γιατι πιστευω οτι εισαι ο πρωτος που λες κατι αναλογο.

Εγω και απο αρκετες που εχω δει το μηχανικο κυνηγαει παντα το dsg.

- Με το launch control που προυποθετει στροφαρισμα στις 3000-3500 απο σταση , για να γινει σωστα, πως γινεται να μπρουμουτιζει?

Το burnout δηλαδη δεν γινεται με το μηχανικο? Εκει να δεις γλεντια αν δεν το κατεχεις το σπορ!

- Αποφευγω παντα τις διασταυρωσεις με ολα τα παραπανω. Την κανω απο κανα στενακι.

- σιγουρα εχεις dsg?

Με τη σειρά που με ρώτησες:

1. Ναι, στον κόφτη αλλάζει υποχρεωτικά ταχύτητα είτε έιναι στο S είτε στο manual αλλά ακόμη και στο D αν καταφέρει και φτάσει ως εκεί (μεγάλο φορτίο, kickdown με το πόδι στην άσφαλτο, σελήνη στον ανάδρομο Ερμή κλπ). Γιατί να το κάνει όμως? Του το είπε κανείς? Μη μου πείτε για προστασία! Και ο κόφτης για προστασία είναι. Διπλή προστασία δηλαδή? Στο κάτω κάτω μπορεί να θέλω να το κάψω!

2. Θεώρησε ότι είμαι εντελώς ανώμαλος και τη βρίσκω με το να σηκώνομαι βράδυ με τις πιτζάμες και τις παντοφλίτσες-λαγουδάκια και να βγαίνω στα μαύρα σκοτάδια της Εθνικής για να δοκιμάζω την ελαστικότητα του μοτέρ από χαμηλά με μεγάλη σχέση. ¶λλοι είναι βρυκόλακες και πίνουν αίμα, εγώ θέλω να πίνω το αίμα της τουρμπίνας μου από το ρελαντί. Πες επίσης ότι θέλω που και που να κάνω ενα άνοιγμα υπό αυτές τις συνθήκες για να δω πόσο καλύτερα τραβάω από ενα big turbo σε χαμηλομεσαίες στροφές. ΟΧΙ, θα πρέπει είτε να κάνω kickdown και να μη βγάλω κανένα συμπέρασμα είτε να το το πάω χαλαρά με την πεταλούδα να μην ανοίγει τελείως για να μη βγάλω πάλι κανένα απολύτως συμπέρασμα. Πες επίσης ότι θέλω να το δυναμομετρήσω για να δω πόσο πήρε με το downpipe, πόσο με την εξάτμιση, πόσο με την αντλία, πόσο με τα μπεκ, πόσο με την K04 και πόσο με τα καινούργια μου πατάκια και πόσο με το νιτρομεθάνιο που του έριξα τελικά για να καεί το ρημάδι που δε με αφήνει να κάνω αυτό που θέλω!

3. Στο ΤΤ μου είχα αυτή τη ροπή peak σε 1ο μόλις στάδιο. Ούτε το κιβώτιο έπαθε ποτέ κάτι, ούτε ο ενισχυμένος δίσκος που έβαλα αργότερα. 104.000km είχα κάνει κι ενώ είχα αλλάξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σ' εκείνο το ρημαδοαυτοκίνητο με το σχήμα υπόθετου και την αξιοπιστία καμήλας στην Ανταρκτική, το κιβώτιο ήταν το μόνο δε με πρόδωσε ποτέ. Και μη φανταστείς πως είμαι ο σωφέρ της Κας Daisy. Αλλά εδώ τόσοι και τόσοι κυκλοφορούν με κάτι τερατοποιημένα S3 και κάτι ΤΤ-μπαμπούλες και δεν ανησυχούν. Βλέπεις όμως οι δίσκοι του DSG είναι μικρότερης διαμέτρου και ως εκ τούτου δε μπορούν να διαχειριστούν τόση ροπή. Ας μη ξεχνάμε επίσης πως το DSG δε βγαίνει μόνο στο Golf αλλά και στα ΤΤ/S3 που είναι τετρακίνητα. Εκεί τα 350 και τα 400 άλογα δεν είναι και τόοοοσο δύσκολο να τα φτάσεις.

4. Το έχουν γράψει κι άλλοι επανειλλημένως: Το DSG είναι μπροστά 1η-2α, το manual παίρνει κεφάλι μετά την τρίτη και λόγω μεγαλύτερης τελικής σου κουνάει το μαντήλι 5η-6η. Trust me, εάν το 6ΜΤ κιβώτιο του group δεν σκάλωνε στη γρήγορη αλλαγή από 1η σε 2α ούτε εκεί θα ήταν μπροστά το DSG.

5. Τις 3000-3500 δεν τις κρατά επ' αόριστον. Οι στροφές αυξομειώνονται και αν επιμένεις με το αριστερό στο φρένο και το δεξί στο γκάζι σε κόβει για να μην υπερθερμανθεί. Μη μου πείτε ότι δεν το έχετε δοκιμάσει... Αμ το άλλο? Πας το πρωί να βγεις από το -ανηφορικό- γκαράζ και δεν τραβάει γιατι είναι κρύο? Το DSG, όχι ο κινητήρας, εκείνου οι στροφές έχουν πέσει. Επίσης, σε μια γρήγορη εκκίνηση τον τέλειο χρόνο τον πετυχαίνεις με κατάλληλο συνδυασμό γκαζιού και αμπραγιάζ. Εάν είσαι καύτης και δε μπορείς να το πετύχεις τότε η επιστήμη σηκώνει τα πόδια ψηλά. Εάν όμως δεν είσαι καύτης αλλά δεν έχεις και αμπραγιάζ?

6. Κι εγώ προσπαθώ αλλά στην Αθήνα είναι αδύνατον. Μακάρι να είχα ενα κουμπάκι 'Boost' που να το πατούσα και να έλεγα σε κάθε διασταύρωση "Πήδα ΚΙΤ, πήδα!", και να μου απαντούσε "Kρατήσου Michael, κρατήσου καλά". Και η εναλλακτική μέθοδος των Dukes παίζει. ΙΙΙΙΧΧΧΑΑΑΑΑ.

7. Με τόσα που διαβάζω αρχίζω να αναρωτιέμαι κι εγώ. Έχω DSG? Μάλλον, γιατί μου λείπει ενα πετάλι. Αλλά μήπως το δικό μου είναι ελαττωματικό? Γιατί με αυτά που λέτε θα 'πρεπε το DSG μου να είναι καλύτερο κι από ολονύχτιο sex με την Pamela Anderson. Αλλά το δικό μου μάλλον προς την αυτοϊκανοποίηση τείνει.

Τώρα όσον αφορά τα αγωνιστικά, ας μην μπερδευόμαστε. Ενα ΣΕΙΡΙΑΚΟ MANUAL ενός WRC ή μιας F1 έχει τόση σχέση κατασκευαστικά με το DSG όση κι ένας Καθαροδευτεριάτικος χαρταετός με το Columbia. Στο σειριακό manual δε μπορείς να υπερπηδήσεις μια ταχύτητα, δηλ. από 6η να πας στην 4η ή στην 2α όπως με το DSG. Δείτε τα αστραπιαία κατεβάσματα μιας F1 ή ενός WRC και θα δείτε πως δεν πηδά καμία ταχύτητα, τις παίρνει στη σειρά. Αντιθέτως, το DSG μπορεί να απεμπλέξει την 6η, να εμπλέξει την 2α και πάπαλα. Το καταφέρνει χάρη στους κοίλους άξονες που το καθιστούν όμως και πιο ευάλωτο. Τώρα το θέμα είναι το εξής: Κάνει την αλλαγή πιο γρήγορα? Η VW ισχυρίζεται πως ναι, αφού 8msec < 150 msec. Εμένα θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Αυτά τα 8msec είναι αλληγορικά σαν τις ημέρες στη 'Γένεση' της Παλαιάς Διαθήκης. Σύμφωνοι, ο Θεός έπλασε τον κόσμο σε 6 ημέρες. Μόνο που αν είσαι αθάνατος όπως Εκείνος, είναι λογικό μία ημέρα να διαρκεί μερικά εκατομμύρια από τα δικά μας χρόνια. Έτσι και η αλλαγή στο DSG διαρκεί 8 VWίσια msec.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται...

http://www.motoring.co.za/index.php?fArticleId=2470517

"But then things began to come unstuck – not for us the drivers but for VW and its claims about the DSG system – on the drag strip. Phakisa's friendly and helpful marshals had set up a proper quarter-mile (400m) double strip, complete with real-life, competition lights and timing, and we set to with red cars equipped with DSG and mean-looking black versions with a manual box.

Even the experts failed

VW's top brass stood by with smug smiles, the cars lined up manual against auto for each run. The Christmas tree flashed green, the first manual car smoked its front tyres but the auto – horrors! – bogged down, recovered, took off after its black opponent.

It happened time and time again – the manual cars dropped the autos and flashed through the timing lights, mostly in the mid-15 second bracket. Best top terminal speed was 160km/h, most were in the high 150's.

Expert drivers Enzo Kuun, Terry Moss and Jannie Habig took over – little difference. The DSG was discredited because, it seems, the autobox doesn't like to be held on the brake, even in sport mode, with elevated revs for more than two seconds before it kills the power.

Oh well, back to the drawing board… and maybe a fresh look at advertising campaigns. And any, for me at least, a manual gearbox is more fun any day. You make your own choice."

Link to comment
Share on other sites

πολυ κουραση εβγαλε αυτο το θεμα πιστευω..λοιπον ο καθενας εκανε τις επιλογες του και οπως εστρωσε θα κοιμιθει.αλλος πειρε manual και το μετανιωσε αλλος πειρε dsg και το μετανιωσε και αλλος εκανε την επιλογη του αναμεσα στα 2 κιβωτια και ειναι ευχαριστημενος.τα συμπερασματα νομιζω βγηκανε....γνωμη μου ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.