Jump to content
konv

Ηχεία σε Vw Golf Gt

Recommended Posts

Έχω το Vw Golf Gt και το παρήγγειλα με RCD 300 και συνολικά 8 ηχεία. Τελικά όταν το πήρα κατάλαβα ότι δεν είναι και τίποτε ιδιαίτερο ο ήχος του. Παρ'όλα αυτά, λέγοντας 8 ηχεία εννοούσαν 4 tweeter και 4 ηχεία. Στις μπροστινές πόρτες φαίνονται κάτι τρύπες που όταν ρώτησα στην αντιπροσωπεία μου είπαν να προσέξω τι ηχεία να βάλω (πόσα Watt) γιατί υπάρχει κίνδυνος ν'ανοίξουν οι πλευρικοί αερόσακοι. (Μου φάνηκε μεγάλη μ@λ@κί@ τους, μάλλον το είπαν για να πάω να τα βάλω από αυτούς)

Ποια είναι η γνώμη σας ; Να βάλω 2 επιπλέον ηχεία στις μπροστινές πόρτες; Αν ναι ποια ταιριάζουν; Θα διορθωθεί ο ήχος ή φταίει το RCD 300;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Vw Golf Gt και το παρήγγειλα με RCD 300 και συνολικά 8 ηχεία. Τελικά όταν το πήρα κατάλαβα ότι δεν είναι και τίποτε ιδιαίτερο ο ήχος του. Παρ'όλα αυτά, λέγοντας 8 ηχεία εννοούσαν 4 tweeter και 4 ηχεία. Στις μπροστινές πόρτες φαίνονται κάτι τρύπες που όταν ρώτησα στην αντιπροσωπεία μου είπαν να προσέξω τι ηχεία να βάλω (πόσα Watt) γιατί υπάρχει κίνδυνος ν'ανοίξουν οι πλευρικοί αερόσακοι. (Μου φάνηκε μεγάλη μ@λ@κί@ τους, μάλλον το είπαν για να πάω να τα βάλω από αυτούς)

Ποια είναι η γνώμη σας ; Να βάλω 2 επιπλέον ηχεία στις μπροστινές πόρτες; Αν ναι ποια ταιριάζουν; Θα διορθωθεί ο ήχος ή φταίει το RCD 300;

Εγώ φίλε μου σου προτείνω να βάλεις δυο οβάλ ηχεία στην εταζιέρα...Αυτό έχω σκοπό να κάνω και εγω στο TSI. Αυτό είχα κάνει και στο 4αρι που είχα και ειχε φτίαξει πολύ ο ήχος.\

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανααναφερθει απο αντιπροσωπεια αυτο για τους πλευρικους αεροσακους (δεν ξερω αν ειναι και η ιδια...) παντως συσχετισμος watt ηχειων και αεροσακων δεν υπαρχει, το μονο που θα δεχομουν ειναι λογο μεγεθους να εμποδιζουν το ανοιγμα των αεροσακων.

Για βελτιωση ηχου υπαρχουν 3 λυσεις. α) Door panels και κανεις οτι θες αλλα λιγοι μπαινουν στην διαδικασια, β) αλλαγη των ηχειων και προσθηκη ενος ενισχυτη, γ) ηχεια οβαλ 3δρομα στην εταζερα. Μεταξυ των τριων θα προτεινα την 2η.

Link to comment
Share on other sites

Τι λενε ρε Θεεεεε....Ελεος...

Εγω εχω βαλει αλλα ηχεια...και μπροστα και πισω...Παντα στις εργοστασιακες θεσεις ομως.

Μπροστα τριδρομο σετ Hertz, με crossover

Πισω Phase Linear 6,5 διδρομο με crossover.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπροστα εχω βαλει Hertz 3 δρομων δεν ειδα να ανοιγει κατι!!!

ερε τι αλλο θα ακουσουμε!!!

Παντως μπορει να ακουσεις τον ηχο καλυτερα αλλα σε βλεπω μετα να αλλαζεις και τη πηγη λογου αποδοσης!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως η πηγη, ναι ειναι πολυ κατωτερη των περιστασεων αν θες το κατι παραπανω. Εμενα με βολευει, μεχρι και mp3 δεν παιζει, αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι και να ασχολουμαι με πιο σοβαρα πραγματα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τι λενε ρε Θεεεεε....Ελεος...

Εγω εχω βαλει αλλα ηχεια...και μπροστα και πισω...Παντα στις εργοστασιακες θεσεις ομως.

Μπροστα τριδρομο σετ Hertz, με crossover

Πισω Phase Linear 6,5 διδρομο με crossover.

Μιχαλάκο τι κάνεις; Στο παραπάνω ποστ που δημοσίευσες θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις διαστάσεις από τα ηχεία μπρος και πίσω στο Gt ή που μπορώ να τις βρω. Επειδή άλλαξα το rcd300 κι έβαλα μια kenwood ddx6029 όπως καταλαβαίνεις τα μαμά ηχεία είναι χάλια. Τελικά κατέληξα σε λύση σαν τη δική σου.

Επίσης ξέρεις αν είναι δύσκολο να αλλαχτούν από εμένα; Και κάτι ακόμα που ρώτησα σε ποστ στο φορουμ.

Ξέρεις που ακριβώς βρίσκεται στον κινητήρα το φίλτρο λαδιού για να το αλλάξω; Αν σηκωθεί το αμάξι είναι εύκολα προσβάσιμο το φίλτρο για να αλλαχτεί ή χρειάζεται να το κάνω πάνω από τη μηχανή βγάζοντας καπάκια κ.α.;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλάκο τι κάνεις; Στο παραπάνω ποστ που δημοσίευσες θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις διαστάσεις από τα ηχεία μπρος και πίσω στο Gt ή που μπορώ να τις βρω. Επειδή άλλαξα το rcd300 κι έβαλα μια kenwood ddx6029 όπως καταλαβαίνεις τα μαμά ηχεία είναι χάλια. Τελικά κατέληξα σε λύση σαν τη δική σου.

Επίσης ξέρεις αν είναι δύσκολο να αλλαχτούν από εμένα; Και κάτι ακόμα που ρώτησα σε ποστ στο φορουμ.

Ξέρεις που ακριβώς βρίσκεται στον κινητήρα το φίλτρο λαδιού για να το αλλάξω; Αν σηκωθεί το αμάξι είναι εύκολα προσβάσιμο το φίλτρο για να αλλαχτεί ή χρειάζεται να το κάνω πάνω από τη μηχανή βγάζοντας καπάκια κ.α.;

Ευχαριστώ

το φιλτρο λαδιου ειναι αριστερα μπροστα στην μηχανη εχει ενα μαυρο καπακι με ενα σαν παξιμαδι απανω.δεν χριαζετε να σικωσεις το αμαξι για να το δεις

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει ηχεία για τις μπροστινές πόρτες σε Golf V GT;

Όχι τίποτα υπερβολικό, ένα απλό σετ με αντοχή σε 4x50 χωρίς πατέντες...

Μιας και υπάρχουν θέσεις για διαιρούμενα ηχεία θα τα προτιμούσα.

Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο έχει τα 4 ηχεία του βασικού εξοπλισμού + τα 4 ηχεία ακόμα (κωδικός RCC) - ό,τι και να εννοεί η VW αναφέροντας "4 επιπλέον ηχεία"...

_

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ισχύ έχει το συγκεκριμενο ηχοσύστημα του Golf??

( Rcd300 και με 4 εργοστασιακά ηχεία στις πίσω πόρτες....)

Συνολική και του κά8ε ηχείου χωριστά θα με ενδιέφερε......

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει ηχεία για τις μπροστινές πόρτες σε Golf V GT;

Όχι τίποτα υπερβολικό, ένα απλό σετ με αντοχή σε 4x50 χωρίς πατέντες...

Μιας και υπάρχουν θέσεις για διαιρούμενα ηχεία θα τα προτιμούσα.

Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο έχει τα 4 ηχεία του βασικού εξοπλισμού + τα 4 ηχεία ακόμα (κωδικός RCC) - ό,τι και να εννοεί η VW αναφέροντας "4 επιπλέον ηχεία"...

_

Tελικά αγοράστηκαν κάτι ηχεία της Pioneer, το πρόβλημα όμως που παρουσιάστηκε είναι ότι χρειάζονται κάτι πλαστικά δαχτυλίδια/βάσεις για να μπουν, τις οποίες η ο τοπικός έμπορος VW δε φαίνεται να διαθέτει (αυτές που έχουν για Golf IV δεν κάνουν).

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ τέτοια δαχτυλίδια/βάσεις [ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΡΤΕΣ GOLF 5 GT];

_

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ισχύ έχει το συγκεκριμενο ηχοσύστημα του Golf??

( Rcd300 και με 4 εργοστασιακά ηχεία στις πίσω πόρτες....)

Συνολική και του κά8ε ηχείου χωριστά θα με ενδιέφερε......

To RCD300 εχει 4 εξοδους με ισχυ 20W η καθε μία.

Πριν απο δυο μηνες περιπου αλλαξα τα μπροστινα ηχεια του GTsport, που πεταξα στην ανακυκλωση (Phillips χαρτινα 17cm made in Belgium και tweeter μαλακου θολου phillips made in china για οσους θελουν να ξερουν τι φοραει) και τοποθετησα ενα ζευγαρι διαιρουμενα της Pioneer TS-H1702 (160W) που ειχα απο το προηγουμενο αυτοκινητο.Παρολο που υπαρχουν και ανωτερα ηχεια απο αυτα,η διαφορα με τα "μαμα" ειναι σημαντικη!

Ξεκαθαρισαν οι συχνοτητες και πλεον μπορω να ακουω καθαροτατα τα πιατινια της DRUMS χωρις να κρυβονται απο τις super μεσαιες των Phillips.Στα μπασα η μποτα εγινε πιο αμεση χωρις "μπουμαρισμα" αν και σ`αυτο πιστευω βοηθησε και η ηχομονωση που τοποθετησα πισω ακριβως απο το μεγαφωνα,διαστασεων 25x25cm (τυπου αυγοθηκης απο Pra...ker,12 euros ενα μεγαλο κομματι)και η οποια δεν ενοχλει καθολου το κατεβασμα του παραθυρου.

Εχω τραβηξει και φωτο τις οποιες θα ανεβασω συντομα στο site.

Συμπερασμα:Η αλλαγη των Tweeter εστω,ειναι κατι που αξιζει να γινει.Η ενταση του συστηματος δεν βελτιωθηκε αντιστοιχα με την ποιοτητα (λιγο μετα τη μεση του Volume ξεκινα η παραμορφωση πραγμα που δειχνει οτι ο ενισχυτης του RCD300/500 ειναι πραγματι μικρος),οποτε η τοποθετηση 4x ενισχυτη και κρυφων πισω ηχειων εταζερας κρινεται αναγκαια τουλαχιστον για τα δικα μου ακουστικα δεδομενα...

Διαστασεις ηχειων για Golf GTsport:

Εμπρος : Woofer 17 cm , Midrange 10cm Tweeter 2,6-3cm

Πισω : Woofer 17 cm , Tweeter 2,6-3cm

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Tελικά αγοράστηκαν κάτι ηχεία της Pioneer, το πρόβλημα όμως που παρουσιάστηκε είναι ότι χρειάζονται κάτι πλαστικά δαχτυλίδια/βάσεις για να μπουν, τις οποίες η ο τοπικός έμπορος VW δε φαίνεται να διαθέτει (αυτές που έχουν για Golf IV δεν κάνουν).

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ τέτοια δαχτυλίδια/βάσεις [ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΡΤΕΣ GOLF 5 GT];

Στη δικη μου περιπτωση διαλεξα να χρησιμοποιησω τις ηδη υπαρχουσες,ομως αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταστρεψεις τα εργοστασιακα ηχεια,που ειναι κολλημενα-ενωμενα με τις βασεις/δαχτυλιδια.

Επιτελους βρηκα χωρο για τις φωτο : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery....ime/999/way/asc

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περιπτωση διαλεξα να χρησιμοποιησω τις ηδη υπαρχουσες,ομως αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταστρεψεις τα εργοστασιακα ηχεια,που ειναι κολλημενα-ενωμενα με τις βασεις/δαχτυλιδια.

Επιτελους βρηκα χωρο για τις φωτο : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery....ime/999/way/asc

Πολύ καλό post φίλε :D

και πολύ καλη δουλιτσα ! :thumbsup:

Μπράβο σου !

Link to comment
Share on other sites

σε οποιοδηποτε caraudio μαγαζι θα βρεις!γυρω στα 15~20ευρω εχει το ζευγαρι :S

Aν έχεις κάποιο τηλέφωνο για το που θα βρω σίγουρα (γιατί όπου έχω ρωτήσει δε γνωρίζουν) ρίξε ένα μήνυμα...

Στη δικη μου περιπτωση διαλεξα να χρησιμοποιησω τις ηδη υπαρχουσες,ομως αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταστρεψεις τα εργοστασιακα ηχεια,που ειναι κολλημενα-ενωμενα με τις βασεις/δαχτυλιδια.

Επιτελους βρηκα χωρο για τις φωτο : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery....ime/999/way/asc

Πολύ καλή δουλειά και φανταστική περιγραφή με εικόνες!!!, όμως αμφιβάλλω ότι θα καταφέρω να κάνω κάτι τέτοιο για πρώτη φορά χωρίς να κάνω κάποιο λάθος...

Αν τελικά δεν βρω αυτό που ψάχνω θα επιλέξω τη λύση σου...

_

Link to comment
Share on other sites

Ισως βρεις εδω :

http://www.kalogeropoulos.gr

Γενικώς ειναι ακριβος αλλά για τις βάσεις δε μπορεί να σου πάρει και πολλά.Κάνε ενα τηλ. και ρώτα.

Ρωτησε και εδω αν αυτος δεν εχει.Αυτοι πρεπει να ξερουν...

http://www.pioneer.eu/eur/content/company/.../locations.html

Θα χρειαστεις επισης adaptors για τις πριζες των ηχειων,αν θες να μην κοψεις τις υπαρχουσες...(5ευρω) το ζευγάρι.

Κρατα και την εναλλακτικη προταση του DIS.Ειναι προφανώς δοκιμασμενη συνταγη...

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις...

Αν δε βρίσκεις βάσεις για το Golf ψάξε και δοκίμασε για το Ibiza ή Leon. Μιας συγκεκριμένης εταιρίας (που δυστυχώς δε θυμάμαι να σου πω) που δοκίμασα, αυτές που υποτίθεται έκαναν για Golf V δεν ταίριαζαν πολύ καλά, ενώ αυτές για το Ibiza έκατσαν καλύτερα και από τις εργοστασιακές.
Αναφέρεσαι πάντα για τις μπροστινές πόρτες σε Golf V; (καθώς φαντάζομαι η έκδοση -π.χ. GT- δεν έχει σημασία)...
Ισως βρεις εδω :

http://www.kalogeropoulos.gr

Γενικώς ειναι ακριβος αλλά για τις βάσεις δε μπορεί να σου πάρει και πολλά.Κάνε ενα τηλ. και ρώτα.

Αυτούς δεν τους είχα πάρει γιατί περίμενα να μου απαντήσουν κάποιοι άλλοι, θα τους έπαιρνα όμως σήμερα...
Ρωτησε και εδω αν αυτος δεν εχει.Αυτοι πρεπει να ξερουν...

Pioneer > Locations

Είχα επισκεφτεί το site της Pioneer για να δω ποια ηχεία ταιριάζουν αλλά δε σκέφτηκα -ο βλάκας- να δω για αντιπροσώπους στην Ελλάδα...
Θα χρειαστεις επισης adaptors για τις πριζες των ηχειων,αν θες να μην κοψεις τις υπαρχουσες...(5ευρω) το ζευγάρι.
Χμμμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί, θα ρωτήσω για να δω πως θα τις προμηθευτώ...
Κρατα και την εναλλακτικη προταση του DIS.Ειναι προφανώς δοκιμασμενη συνταγη...
Εννοείται!

_

Edited by kubiak
Link to comment
Share on other sites

Συνολικό project (Ηχεία στις πόρτες)

ΕΜΠΡΟΣ ΠΟΡΤΕΣ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27444

ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΕΣ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27681

ΜΕΣΑΙΑ ΚΟΛΟΝΑ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27682

ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27718

NikosKallithea

.

Link to comment
Share on other sites

Εμπρος : Woofer 17 cm , Midrange 10cm Tweeter 2,6-3cm

Επειδη δεν θελω να ανοιξω νεο ποστ, αυριο θελω να παω για ηχεια στις πορτες. Εχω το TSI sportline 3πορτο ( ουφ ακομα :o ). Οι παραπανω διαστασεις κανουν και για το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!επειδη δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα θα κανω εδω την ερωτηση μου και οποιος μπορει ας βοηθησει.εχω το JETTA V GT κ εκτος απο τις εμπρος πορτες θελω να βαλλω ηχεια κ στις πισω.σιγουρα θα ειναι ολα της PIONEER οπως κ η οθονη που εχω ηδη βαλλει.ο eagle 1 μου ελυσε εν μερει το θεμα με τους κωδικους των εμπρος ηχειων.για πισω ομως?ποιος ειναι ο κωδικος των ηχειων της pioneer που θα ταιριαζαν στις ηδη υπαρχουσες θεσεις?ζηταω εαν καποιος ξερει τους κωδικους επειδη δουλευω σε καταστημα που ειναι επισημος dealer της pioneer στη Λακωνια κ αυτοι σου στελνουν μονο οτι παραγγειλεις με το συγκεκριμενο κωδικο.δεν εχουν ιδεα πιο ταιριαζει-που.με βοηθα επισης κ το εαν το μεγεθος των εμπρος ηχειων με των πισω ειναι το ιδιο.(δεν εχω ανοιξει ακομα τις πορτες για να δω)ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον βλεπω οτι εχεις την ακρη με pioneer θα σου προτεινα να παρεις το TS-WX77A subwoofer

της και να μην βαλεις ηχεια στις πισω πορτες. Το συνδεεις κανονικα στην εξοδο sub της πηγης σου,

και θα εχεις καταπληκτικο ηχο. Οπως ξερεις ειναι τελειως επιπεδο και στο πορτμπαγκαζ του Jetta ουτε θα του φανει. Εγω το εχω στο Γκολφ και δεν παιρνει σχεδον καθολου χωρο. Να φανταστεις οτι εγω εχω ακομα τα μαμα ηχεια στις μπροστινες πορτες και ο ηχος ειναι καταπληκτικος, και γεματο μπασο και ισορροπημενη δυναμη παντου. Τα εχω συνδεσει με Kenwood 5022. Με το να βαλεις ηχεια στις πισω πορτες δεν θα δεις και την μεγαλη διαφορα, χωρια που δεν θα εχεις το μπασο που γεμιζει ακουστικα τον χωρο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριοι..παρακολουθουσαν την συζητηση σας και εχς να πω για τα αρχικα οτι εχω 2χ8" βευμα και 2 κορνες σε καθε πορτα και 2χ15" στο πορτ μπαγκαζ ναι τριζουν και δεν εχουν ανοιξει οι αεροσακοι ουτε καν σφαλμα στον πινακα οργανων...δεν εχετε να φοβαστε τπτ...καλητερα να φτιαξετε μια εταζιερα εστω και ξυλινη με 2-4 8" παρα να ανοιγετε πορτεσ κτλ κτλ...και αμα πουλησεις το αμαξι η τα βαρεθεις απλα τα βγαζεις...απλο ποιοτικο και πιο αποδοτικο....!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.