Jump to content
konv

Ένδειξη κατανάλωσης Trip Computer αληθή ή ψευδή;

Recommended Posts

Την τελευταία φορά που εφοδίασα το Golf Gt μου με βενζίνη αποφάσισα να ελέγξω αν η κατανάλωση που δείχνει το trip ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Έτσι μηδένισα τη συνολική ένδειξη κατανάλωσης μέχρι τη στιγμή που ξαναγέμισα το ρεζερβουάρ, δηλ.σήμερα. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

To trip έδειχνε μέση κατανάλωση 9,3 l/100km ενώ εγώ όπως την υπολόγισα (34,32 lit, 305 km) είναι

11,3 l/100km. Tελικά τι συμβαίνει; Είναι ψευδή τα στοιχεία που εμφανίζει το trip;

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που εφοδίασα το Golf Gt μου με βενζίνη αποφάσισα να ελέγξω αν η κατανάλωση που δείχνει το trip ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Έτσι μηδένισα τη συνολική ένδειξη κατανάλωσης μέχρι τη στιγμή που ξαναγέμισα το ρεζερβουάρ, δηλ.σήμερα. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

To trip έδειχνε μέση κατανάλωση 9,3 l/100km ενώ εγώ όπως την υπολόγισα (34,32 lit, 305 km) είναι

11,3 l/100km. Tελικά τι συμβαίνει; Είναι ψευδή τα στοιχεία που εμφανίζει το trip;

Εμένα παλι στο TSI που το έχω μετρήσει βγαίνει σχεδόν το ίδιο. Διαφορά περίπου 0,2 με 0,4 πιο πάνω ο υπολογιστής σε σχέση με αυτή που βγάζω εγώ!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που εφοδίασα το Golf Gt μου με βενζίνη αποφάσισα να ελέγξω αν η κατανάλωση που δείχνει το trip ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Έτσι μηδένισα τη συνολική ένδειξη κατανάλωσης μέχρι τη στιγμή που ξαναγέμισα το ρεζερβουάρ, δηλ.σήμερα. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

To trip έδειχνε μέση κατανάλωση 9,3 l/100km ενώ εγώ όπως την υπολόγισα (34,32 lit, 305 km) είναι

11,3 l/100km. Tελικά τι συμβαίνει; Είναι ψευδή τα στοιχεία που εμφανίζει το trip;

Επανω στο trip υπαρχει μια επιλογη (1) η οποια σου βγαζει την καταναλωση στο ταξιδι που κανεις. Με το που σβησει το αυτοκινητο αυτο μηδενιζει!! Η επιλογη (2) λειτουργει αθροιστικα!! Εσυ με ποια επιλογη το εχεις?? Μηπως παιζει αυτο ρολο??

Εμενα χωρις να το εχω τσεκαρει με 48-49 lt (1 φουλαρισμα με 100αρα) κανω γυρω στα 500 χιλ και κατι!!! (αλλα παω κυριλε)

Οποτε γυρω στο 9.5 lt!!

Αλλα μην το μετρατε με το trip!!

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου GT η διαφορά από το trip computer είναι περίπου 10%-15%. Δηλαδή δείχνει 10 l/km ενώ πραγματικά είναι περίπου 11-11,5. Το σίγουρο είναι ότι δεν δείχνει την πραγματική κατανάλωση, ούτε η επιλογή 1 (συνολικά), ούτε η επιλογή 2 (κατανάλωση διαδρομής).

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Το Trip Computer λογικά καταγράφει ταχύτητα και στροφές κινητήρα για να υπολογίσει κατανάλωση σύμφωνα με εργαστηριακά δεδομένα που αντιστοιχούν στο μοτέρ σου (πινακάκι). Δεν το βρίσκω πιθανό να μετράει ροή, θερμοκρασία, πίεση κλπ. ώστε να είναι σε θέση να σου δώσει την απόλυτη ακρίβεια.

Μια απόκλιση της τάξης του 10% θα έλεγα ότι είναι λογικότατη.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου GT η διαφορά από το trip computer είναι περίπου 10%-15%. Δηλαδή δείχνει 10 l/km ενώ πραγματικά είναι περίπου 11-11,5. Το σίγουρο είναι ότι δεν δείχνει την πραγματική κατανάλωση, ούτε η επιλογή 1 (συνολικά), ούτε η επιλογή 2 (κατανάλωση διαδρομής).

Ναι και εγώ πιστεύω οτι το trip computer είναι κάπως αισιόδοξο, εκτός και αν μηδενίζει μετά απο συγκεκριμένη ώρα η μετά απο συγκεκριμένα χιλιόμετρα. Πάντως τους τελευταίους μήνες που κινούμαι αποκλειστικά στην αθήνα και εχώ μετρήσει την κατανάλωση αρκετές φορές σύμφωνα με τα λίτρα που γεμίζω και τα χιλιόμετρα, βγάζει ~420 χιλιόμετρα στα ~45 λίτρα (~10.7), ενώ το trip γράφει 9.5 με 10.

Link to comment
Share on other sites

Επανω στο trip υπαρχει μια επιλογη (1) η οποια σου βγαζει την καταναλωση στο ταξιδι που κανεις. Με το που σβησει το αυτοκινητο αυτο μηδενιζει!! Η επιλογη (2) λειτουργει αθροιστικα!! Εσυ με ποια επιλογη το εχεις?? Μηπως παιζει αυτο ρολο??

Εμενα χωρις να το εχω τσεκαρει με 48-49 lt (1 φουλαρισμα με 100αρα) κανω γυρω στα 500 χιλ και κατι!!! (αλλα παω κυριλε)

Οποτε γυρω στο 9.5 lt!!

Αλλα μην το μετρατε με το trip!!

Φυσικά και το μέτρησα με την επίλογή 2 του trip!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι από τη στιγμή που μηδενιστούν τα εναπομείναντα χιλιόμετρα, υπάρχουν και άλλα ακόμα... Εγώ με 0χλμ στο trip εχω κάνει 5 χλμ ακόμα. Παραπάνω δεν τόλμησα. Ξέρει κανείς πόσα ακόμα μπορεί να κάνει το αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει,πολλά ακόμη!!!

¶ν με 0χλμ στο trip πας και το φουλάρεις, η αντλία θα σταματήσει στα 48λ. περίπου.

Που σημαίνει ότι έχεις 7 λίτρα ρεζέρβα, καθώς το αυτοκίνητο παίρνει συνολικά 55 λίτρα.

Απλά το trip δείχνει 0 στα 48 λ. -όπως και ο δείκτης βενζίνης- για να μην το φτάσςις στο αμήν και να μην μείνεις...

Οπότε σε πολύ οριακή περίπτωση, με 0 στο trip, ίσως καταφέρεις να κάνεις και 60χλμ διαδρομή ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πόσο συνολικά χωράει το ντεπόζιτο του Golf5? (Προφανώς, μαζί με τη ρεζέρβα...)

Δεν το λέει το manual?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, πόσο συνολικά χωράει το ντεπόζιτο του Golf5? (Προφανώς, μαζί με τη ρεζέρβα...)

Δεν το λέει το manual?

Το manual λέει 55 λίτρα κ των οποίων τα 7 περίπου είναι η ρεζέρβα.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 730 χιλιομετρα (Λαρισα-Αθηνα-Λαρισα) το τριπ εγραφε 10 χιλιομετρα ακομα.(ηθελα να αδιασω τελειος το ντεποζιτο) γεμισα(παντα μονος μου γεμιζω σε δικο μου βενζινα) με 56.5 λιτρα

GOLF V GT

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εγω παλι σε golf 2 που το εχουμε ψαξει αν ειναι μαμα το μοτερ ολα καλα αλλα αν δεν ειναι αστα να πανε

εμενα πχ μου λεει 8\100 και καιει 11......

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 730 χιλιομετρα (Λαρισα-Αθηνα-Λαρισα) το τριπ εγραφε 10 χιλιομετρα ακομα.(ηθελα να αδιασω τελειος το ντεποζιτο) γεμισα(παντα μονος μου γεμιζω σε δικο μου βενζινα) με 56.5 λιτρα

GOLF V GT

Ε, καλά αφήστε και μια απόκλιση 1% σε όλες τισ μετρήσεις (και του βενζινά και του trip)

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εχει το gti και στην εκδοση με ψηφιακα οργανα εχει μνημες με διπλο υπολογιστη ταξιδιου και INSP για τα servise

Link to comment
Share on other sites

Το τριήμερο είχα πάει Θεσσαλονίκη και τα μηδένισα όλα για να δώ τι παίζει με την κατανάλωση και το trip computer. Οι μετρήσεις που έκανε ήταν ολόσωστες οπότε μάλλον στην κίνηση μέσα στην πόλη υπάρχουν μόνο μικρές αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις. Γι' αυτό υπάρχουν τρεις τιμές στην κατανάλωση. Εντός πόλης, εκτός πόλης και μεικτή.

Προφανώς το έφερες συντηρητικά. Τι περιμένεις να σου κάψει στην Εθνική;; Κι εμένα, τόσο καίει περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.