Jump to content
GDal

Golf 5 - Bilstein B4,B6,B8, B12-14 & Ελατήρια (Hr - Eibach) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Βilstein B6 (Sprint), για χρήση με μαμά ελατήρια, ή άλλα που δεν αλλάζουν το ύψος.

Βilstein B8 (Sport), για χρήση με ελατήρια χαμηλώματος.

Για το ακριβές part no μπορείς να μπεις στο www.Bilstein.com και να κοιτάξεις

Link to comment
Share on other sites

όταν λέει heavy duty εννοεί τα χοντρομπούκαλα η Bilstein

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει λες να τα φέρω απεξω ?

Link to comment
Share on other sites

Βilstein B6 (Sprint), για χρήση με μαμά ελατήρια, ή άλλα που δεν αλλάζουν το ύψος.

Βilstein B8 (Sport), για χρήση με ελατήρια χαμηλώματος.

Για το ακριβές part no μπορείς να μπεις στο www.Bilstein.com και να κοιτάξεις

Ανάποδα οι ονομασίες (Sport - Sprint):

Βilstein B6 (Sport), για χρήση με μαμά ελατήρια, ή άλλα που δεν αλλάζουν το ύψος.

Βilstein B8 (Sprint), για χρήση με ελατήρια χαμηλώματος

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και εγώ τον κλασσικό συνδιασμό bilstein-HR (μαύρα ελατήρια)

Το αυτοκίνητο έχει κάτσει καλά μπροστά, αλλά πίσω ελιναι λίγο σούζα!

Έχει δοκιμάσει κανείς τα μπλέ ή τα κόκκινα HR?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια φοραω εδω και ενα χρονο τα sprint τα χοντροκαλαμα με 5ποντα κοκκινα HR και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο χαμηλωμα αλλα και απο αποδοση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω τα χοντρομπούκαλα bilstein η HR έχει ελατήρια σκληρά για 2 - 2,5πόντους ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δινει 25mm χαμηλωμα η HR για αυτη την σειρα.

Οποτε με τον καιρο θα πεσουν και ενα κλικ οποτε θα εισαι κοντα στους 3.

Για μενα ειναι πολυ καλη επιλογη.

Ουτε υπερβολικο χαμηλωμα,ουτε ομως και κατσικι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Μήπως έχεις κάποιο site ?

Ρωτάω και εδώ μήπως μπορούμε να βρούμε κωδικούς για GOLF TSI και gti

για H&R 2-3 cm

Αντίστοιχα χοντρομπούκαλα bilstein

μερικοί να βάζουν bilstein + h&R για Golf V γενικά και όχι ειδικά για κάθε μοντέλο μετά σηκωνεται σουζα το αυτοκινητο

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω golf iv και εχω κιτρινα bilstein με viden ελατηρια 4,5 ποντους.εκανα το εξης:για να μην τερματιζουν τα αμορτισερ εκοψα απο την μπουκαλα τις σπειρες και εκανα αλλες πιο κατω,ετσι κερδισα 3 ποντους περιπου και το αμαξακι ειναι τρενο και δεν κοπαναει πουθενα.οτι αποριες υπαρχουν ρωτηστε,ελπιζω να βοηθησα καποιους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι άσχημος συνδιάσμος Blistein & H&R ελατύρια πολή καλό στήσιμο κάποιο φεγγάρι είχε αυτό το σετ στο Polo... αλλα μέτα έβαλα ΚΙΤ τησ H&R Coilover 30-70 με στενα ελατυρια και ειναι ακόμα ποιο τρελό κράτημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια φοραω εδω και ενα χρονο τα sprint τα χοντροκαλαμα με 5ποντα κοκκινα HR και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο χαμηλωμα αλλα και απο αποδοση. :)

Όντώς και εγώ τα ίδια είχα σε golf 1.6 generation. Πολύ καλή συμπεριφορά.

Μετά την μετατροπή όμως σε S3 κράτησα τα αμορτισέρ και έβαλα ελατήρια VOGLAND 6ποντα. Πάρα πόλυ καλό στήσιμο και δεν κοπανάει ιδιαίτερα.

Edited by LoukPeri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω ένα GOLF V 1.6 Sportline. Υποτίθεται πως από μαμά είναι χαμηλωμένο 2 πόντους. Σκεφτόμουν για τα Bilstein τα κίτρινα, αλλα ποια να του βαλω? Τα sport ή τα sprint?

Μια άλλη λυση είναι τα Sachs Perfomance. Αυτο που θέλω να αποφύγω είναι να κοπανάει το αμάξι.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω σε μαμά ελατήρια?

Edited by peds
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω ένα GOLF V 1.6 Sportline. Υποτίθεται πως από μαμά είναι χαμηλωμένο 2 πόντους. Σκεφτόμουν για τα Bilstein τα κίτρινα, αλλα ποια να του βαλω? Τα sport ή τα sprint?

Μια άλλη λυση είναι τα Sachs Perfomance. Αυτο που θέλω να αποφύγω είναι να κοπανάει το αμάξι.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω σε μαμά ελατήρια?

Καμία προταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω ένα GOLF V 1.6 Sportline. Υποτίθεται πως από μαμά είναι χαμηλωμένο 2 πόντους. Σκεφτόμουν για τα Bilstein τα κίτρινα, αλλα ποια να του βαλω? Τα sport ή τα sprint?

Μια άλλη λυση είναι τα Sachs Perfomance. Αυτο που θέλω να αποφύγω είναι να κοπανάει το αμάξι.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω σε μαμά ελατήρια?

Κοίτα, τα Sachs Perfomance φοράει μαμά το Sportline και δεν έχουν σχέση σε κράτημα με τα Bilstein...

Εγώ φορούσα εδώ κι ένα 6μηνο περίπου τα sprint με τα μαμά ελατήρια sportline(χαμήλωμα 15mm).

Από κράτημα μια χαρά, αλλά κάθε ανωμαλία...την καταλάβαινες.

Αφού οδήγησα ένα Α3 με συνδυασμό bilstein-HR 5ποντα, είδα ότι με τα aftermarket ελατήρια κέρδιζε και σε κράτημα και (έκπληξη!!!) σε άνεση!!

Έτσι, αποφάσισα να περάσω και τα ελατήρια στο Golf μου. Μόλις τώρα γύρισα από το συνεργείο και έβαλα τα HR-35mm.

Από τις πρώτες εντυπώσεις μου, το αμάξι κέρδισε ποοολύ σε άνεση, και να φανταστείς ότι δεν έχουν ακόμα κάτσει τα ελατήρια...

¶ρα αν δεν είναι το οικονομικό το πρόβλημα κι αν οι +-2 πόντοι δε σε ενοχλούν θα σου πρότεινα να βάλεις τον συγκεκριμένο συνδυασμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα Sachs Perfomance φοράει μαμά το Sportline και δεν έχουν σχέση σε κράτημα με τα Bilstein...

Εγώ φορούσα εδώ κι ένα 6μηνο περίπου τα sprint με τα μαμά ελατήρια sportline(χαμήλωμα 15mm).

Από κράτημα μια χαρά, αλλά κάθε ανωμαλία...την καταλάβαινες.

Αφού οδήγησα ένα Α3 με συνδυασμό bilstein-HR 5ποντα, είδα ότι με τα aftermarket ελατήρια κέρδιζε και σε κράτημα και (έκπληξη!!!) σε άνεση!!

Έτσι, αποφάσισα να περάσω και τα ελατήρια στο Golf μου. Μόλις τώρα γύρισα από το συνεργείο και έβαλα τα HR-35mm.

Από τις πρώτες εντυπώσεις μου, το αμάξι κέρδισε ποοολύ σε άνεση, και να φανταστείς ότι δεν έχουν ακόμα κάτσει τα ελατήρια...

¶ρα αν δεν είναι το οικονομικό το πρόβλημα κι αν οι +-2 πόντοι δε σε ενοχλούν θα σου πρότεινα να βάλεις τον συγκεκριμένο συνδυασμό. :)

Με γεια τα HR!

να σου πω την αληθεια δεν θελω να χαμηλωσω αλλο το αυτοκινητο. Δλδ τα sprint με μαμα ελατηρια σου κοπαναγαν σε σχεση με τα μαμα?

Εννοω τα χασω πολυ σε ανεση μέσα στην πολη?

Link to comment
Share on other sites

Με γεια τα HR!

να σου πω την αληθεια δεν θελω να χαμηλωσω αλλο το αυτοκινητο. Δλδ τα sprint με μαμα ελατηρια σου κοπαναγαν σε σχεση με τα μαμα?

Εννοω τα χασω πολυ σε ανεση μέσα στην πολη?

Τι ζάντες φοράς?

Link to comment
Share on other sites

16''..τις μαμα βασικα του sportline.

Εγώ φοράω bilstein sprint με hr και 18άρα ζάντα και μου φαίνεται οκ...δε κοπανάει!

Το θέμα είναι όμως πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την αίσθηση της άνεσης!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι κατα ποσο θα κοπαναει παραπανω απο οτι τωρα με sprint και μαμα ελατηρια. Αλλιως με βλεπω να καταληγω σε Sachs Performance...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι κατα ποσο θα κοπαναει παραπανω απο οτι τωρα με sprint και μαμα ελατηρια. Αλλιως με βλεπω να καταληγω σε Sachs Performance...

Τόσο άνετο όσο τώρα δε θα'ναι σίγουρα. Θα κοπανάει σε έντονες ανωμαλίες.

Και με θορυβώδη ελαστικά ίσως να κουράζει σε μεγάλα ταξίδια.

Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από κράτημα μείνε στα Sachs performance(τα μαμα δηλαδή).

Έτσι κι αλλιώς μια χαρά κρατάει το sportline απ'τη μάνα του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.