Jump to content
GDal

Golf 5 - Bilstein B4,B6,B8, B12-14 & Ελατήρια (Hr - Eibach) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Βilstein B8 (Sprint) + H&R 35mm σε golf VI μπαίνουν ή είναι μόνο για golf V;

Σίγουρα βγάζει η bilstein και για το golf IV και για το golf V Bilstein sprind B8

εάν σου είναι εύκολο δώσε αριθ κιν και θα σε απαντήσω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

χαμήλωσα και εγώ :-) bilstein b8 sprint και hr ελατήρια- πρωτη βόλτα και είμαι πολύ ευχαριστήμένος! το αυτοκίνητο κάθεται καλύτερα χωρίς όμως να κοπάναέι! και εμφανισιακά του πάει πολύ ! ευχαριστώ τον Νick 2009 (Gkikas) για την άψογη εξυπηρέτηση!

Link to comment
Share on other sites

χαμήλωσα και εγώ :-) bilstein b8 sprint και hr ελατήρια- πρωτη βόλτα και είμαι πολύ ευχαριστήμένος! το αυτοκίνητο κάθεται καλύτερα χωρίς όμως να κοπάναέι! και εμφανισιακά του πάει πολύ ! ευχαριστώ τον Νick 2009 (Gkikas) για την άψογη εξυπηρέτηση!

Με γεια! sillyhorse1rb5.gif

Ποια ελατήρια έβαλες της HR κόκκινα ή γκρί??

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1500 χλμ με τα bilstein b8 (sprint) + hr (γκρι) εχω να πω οτι το αυτοκινητο παταει καλυτερα σε στροφες και γρηγορη οδηγηση με μονο μειονεκτημα οτι εχει αυτο το σκαμπανεβασμα στο πισω μερος (ελαφρο ταρακουνημα που φαινεται πιο πολυ σε δρομους που δεν ειναι καλα στρωμενοι) και οτι στην ευθεια μου φαινεται λιγωτερο ακριβες και εχω λιγο περισσοτερο θορυβο.

Σιγουρα τουλαχιστον οι πισω επιβατες θα εχουν ενα μικρο θεμα κρινοντας απο τον εαυτο μου.

Προσωπικα δεν θα το συνεστηνα για αυτους που εχουν οικογενεια και κανουν και ταξειδια.

Τα κοκκινα hr που ειχαν μπει πριν απλα δεν ενδεικνυνται για ταξειδια καθολου καθοτι εκει το

ταρακουνημα ειναι πολυ περισσοτερο. Βεβαια κανενα τους δεν χτυπαει και οσο να φανει παραξενο τα κοκκινα ηταν πιο αθορυβα και καταλαβαινες οτι η αναρτηση δουλευε καλυτερα σε βαρος ομως της ανεσης.

Δεν ξερω αν τα γκρι σε συνδυασμο με μαλακοτερα αμορτισερ εχουν πιο ανετη συμπεριφορα. Αυτο ομως απο την αλλη θα χασει την πιο σπορ συμπεριφορα.

Με τα γκρι το αυτοκινητο χαμηλωνει περιπου 1.5-2 ποντους (gt/gt sport/sportline) γιατι η αναρτηση αυτων ειναι ηδη 1.5 ποντο χαμηλοτερη απο τα απλα. Τα κοκκινα χαμηλωνουν ακομα 1-1.5 ποντους.

Παντως ανεξαρτητα απο το θεμα της ανεσης, οπως ειπα δεν χτυπανε και υπαρχει αισθητη βελτιωση οχι μονο στριβοντας αλλα και στο φρεναρισμα, κατι για το οποιο σιγουρα παιζει ρολο το πιο σκληρο αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1500 χλμ με τα bilstein b8 (sprint) + hr (γκρι) εχω να πω οτι το αυτοκινητο παταει καλυτερα σε στροφες και γρηγορη οδηγηση με μονο μειονεκτημα οτι εχει αυτο το σκαμπανεβασμα στο πισω μερος (ελαφρο ταρακουνημα που φαινεται πιο πολυ σε δρομους που δεν ειναι καλα στρωμενοι) και οτι στην ευθεια μου φαινεται λιγωτερο ακριβες και εχω λιγο περισσοτερο θορυβο.

Σιγουρα τουλαχιστον οι πισω επιβατες θα εχουν ενα μικρο θεμα κρινοντας απο τον εαυτο μου.

Προσωπικα δεν θα το συνεστηνα για αυτους που εχουν οικογενεια και κανουν και ταξειδια.

Τα κοκκινα hr που ειχαν μπει πριν απλα δεν ενδεικνυνται για ταξειδια καθολου καθοτι εκει το

ταρακουνημα ειναι πολυ περισσοτερο. Βεβαια κανενα τους δεν χτυπαει και οσο να φανει παραξενο τα κοκκινα ηταν πιο αθορυβα και καταλαβαινες οτι η αναρτηση δουλευε καλυτερα σε βαρος ομως της ανεσης.

Δεν ξερω αν τα γκρι σε συνδυασμο με μαλακοτερα αμορτισερ εχουν πιο ανετη συμπεριφορα. Αυτο ομως απο την αλλη θα χασει την πιο σπορ συμπεριφορα.

Με τα γκρι το αυτοκινητο χαμηλωνει περιπου 1.5-2 ποντους (gt/gt sport/sportline) γιατι η αναρτηση αυτων ειναι ηδη 1.5 ποντο χαμηλοτερη απο τα απλα. Τα κοκκινα χαμηλωνουν ακομα 1-1.5 ποντους.

Παντως ανεξαρτητα απο το θεμα της ανεσης, οπως ειπα δεν χτυπανε και υπαρχει αισθητη βελτιωση οχι μονο στριβοντας αλλα και στο φρεναρισμα, κατι για το οποιο σιγουρα παιζει ρολο το πιο σκληρο αμορτισερ.

¶μα έβαζες Eibach ελατήρια δεν θα ήταν τόσο σκληρό το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

οντως το HR ειναι πιο προοδευτικα αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερα..αφου αν δεις τα πισω ελατηρια σου θα δεις τισ σπειρες εκει που εχουν κοντινη αποσταση να βρισκουν η μια απο την αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω δει αλλα θα το κοιταξω. Παντως δεν αισθανθηκα ποτε οτι βρισκουν καπου.

Δεν ξερω τα αλλα παιδια τι αμορτισερ εχουν πισω αλλα τα δικα μου ειναι της σειρας του Α3/S3 και οχι του Γκολφ γιατι λεγεται οτι του Γκολφ ειναι κατα 10% πιο σκληρα ακομα.

Και στο street @ circuit αυτο τον συνδυασμο δινουν. Τωρα ποιο ειναι το σωστοτερο δεν θα το μαθω μαλλον γιατι δεν ετυχε να βαλω τα πισω του Γκολφ. Απλα εμπιστευθηκα τον Νικο (Γκικα).

Να σημειωσω παντως οτι με τον καιρο ειτε συνηθιζω αυτο το μικρο σκαμπανεβασμα πισω ειτε εχει μαλακωσει, στα δε περισσοτερα χιλιομετρα ειναι σχεδον ανεπαισθητο οσο περιεργο και να φαινεται.

Εχω ομως κερδισει παρα πολυ σε κρατημα ειδικα σε στροφες οπου πριν και εγερνε και δεν σου εδινε αισθηση ασφαλειας να το πατησεις λιγο περισσοτερο. Τωρα μου θυμζει λιγο πολυ το Corrado μου που εμπαινε χωρις να γερνει.

Δεν ξερω αν προτιμουσα ενα πιο μαλακο συνδυασμο αν θα ειχα αυτα τα αποτελεσματα που ηθελα με τα λεφτα που διεθεσα (δεν ηθελα να παω σε πιο ακριβες λυσεις) οποτε μεσα σε αυτα τα πλαισια πρεπει να ειμαι ικανοποιημενος.

Βεβαια επειδη οι ορεξεις μας και τα γουστα μας συνεχως αλαζουν ποτε δεν πρεπει να λεμε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω τα θεωρω πολυ σκληρα αυτα τα αμορτισερ κ το σετ γενικοτερα...κονι fsd.... new_iloveyou.gifnew_killother.gifnew_iloveyou.gifnew_killother.gifnew_iloveyou.gifnew_killother.gif

Edited by muscaria
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω τα θεωρω πολυ σκληρα αυτα τα αμορτισερ κ το σετ γενικοτερα...κονι fsd.... new_iloveyou.gifnew_killother.gifnew_iloveyou.gifnew_killother.gifnew_iloveyou.gifnew_killother.gif

ειναι οντως σκληρα αλλα τα συνηθηζεις και αξιζει το λιγοστο κοπανιμα γιατι το αμαξι ειναι τραινο με αυτη την αναρτηση

Link to comment
Share on other sites

για ριξτε και μια ματια σε αυτες εδω (μαλλον οι μελλοντικες μου αναρτησεις) η σειρα RA ειναι ολα τα λεφτα και ειναι ακρως οικονομικες και με αντιπροσωπο στην ελλαδα για σερβις εγγυησεις κλπ...αναμενω τιμη απο τον vio (βελτιωτης μου-Giac) κατι μου ειπε γυρω στα 900 με 1000 ευρω αγορα

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι απο τα κονι fsd ειναι καλυτερα στις στροφες αλλα εγω επαθα πλακα με την ανεση στις ελληνικες λακουβες κ γενικοτερα με το ζυγισμα ανεσης με κρατηματα πραγματικα μοναδικο μιλαω παντα fsd κονι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι coilover ta fsd me mama elathria ta foresa tsi sportline...

Εφοσον δεν εχεις αλλαξει ελατηρια ειναι φυσιολογικο να εχεις κατα μεγαλο ποσοσστο την ανεση της μαμας αναρτησης. Συγχρονως ομως σιγουρα πρεπει ακομα να εχεις τις κλισεις της μαμας αναρτησης κατι που εμενα με ειχε κουρασει αλλα και δεν μου εδινε αισθηση ασφαλειας σε κρατημα σε στροφες. Στην ευθεια ηταν μια χαρα. Βεβαια και τωρα δεν ειναι αυτο που λεμε ανετο αλλα τουλαχιστον εχει αλλαξει παρα πολυ προς το θετικο η συμπεριφορα του. Με τον χρονο θα δω πραγματικα τι αξιζει να ειναι πιο κουραστικο απο τα δυο. Ομως η ασφαλεια του αυτοκινητου σε θεμα κρατηματος/φρεναρισματος μεχρι στιγμης με εχει αποζημιωσει. Εχει το τιμημα της βεβαια αλλα δεν υπαρχει λυση καλου στησιματος χωρις το αναλογο τιμημα σε ανεση, ακομα και σε αυτοκινητα εργοστασιακα. Οταν δε αλλαζεις μονο τα αμορτισερ θα πρεπει να βαλεις τα ακριβως αναλογα για να συνεργαζονται με τα μαμα ελατηρια χωρις να υπολειτουργουν σε θεμα bound/rebound για να πεις οτι πραγματι το αμορτισερ κανει σωστα και οπως ειναι προδιαγεγραμμενο τη δουλεια του.

Οπως φυσικα δεν ειναι σωστο να βαζουμε ελατηρια χαμηλωματος χωρις τα αναλογα αμορτισερ,

αφηνοντας τα μαμα αμορτισερ επανω.

Link to comment
Share on other sites

για ριξτε και μια ματια σε αυτες εδω (μαλλον οι μελλοντικες μου αναρτησεις) η σειρα RA ειναι ολα τα λεφτα και ειναι ακρως οικονομικες και με αντιπροσωπο στην ελλαδα για σερβις εγγυησεις κλπ...αναμενω τιμη απο τον vio (βελτιωτης μου-Giac) κατι μου ειπε γυρω στα 900 με 1000 ευρω αγορα

Καλύτερα θα πρότεινα να επιλέξεις προιόντα από μία εταιρεία με περισσότερα χρόνια στην αγορά και συνέπεια στην αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα. Με κάτι τέτοια προιόντα "φωτοβολίδες" που εισάγονται κατά καιρούς μπορεί να βρεθείς ξεκρέμαστος και να ψάχνεις στην άλλη άκρη του Ατλαντικού για σέρβις ή για ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σημειώσω ότι σε κάθε ανταλλακτικό το οποίο είναι αγορασμένο από κατάστημα που είναι εγκεκριμένο από την bilstein υπάρχει εγγύηση , η ακόμα εάν το κατάστημα μπορεί να αντικαταστήσει ανταλλακτικό χωρίς χρέωση ( δεν είναι υποχρεωτικό .. λεω εάν ) για την κάλυψη του πελάτη ,

τα coil over είναι εξειδικευμένες αναρτήσεις για ειδικές προδιαγραφές ασφαλτοτάπητα ?? εάν παρατηρήσετε τα μονοσωλινια είναι πιο λεπτά από τα bilstein B8 –PSS –PSS9 -10 εκτός τα sachs zt20 , τα περισσότερα coil over είναι μονοσωλινια από koni !! .. και όχι της ίδιας ποιότητας..

υπ .. η τιμές που υπάρχουν σε bilstein είναι και 20 % πιο κάτω από ένα εγκεκριμένο κατάστημα .. το κατάστημα το οποίο έχει πιστοποίηση δεν πουλάει ανακατασκευή

Link to comment
Share on other sites

oποτε ποια ειναι η προταση για coilover(μια που το θιξατε)?κ απο αποψη κρατηματος ανεσης κ απο αποψη value for money

πιστευω οτι για ελατηρια αμορτισερ θελεις ενα 500 τουλαχιστον

αν δωσεις τα διπλα εχεις coilover...

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

oποτε ποια ειναι η προταση για coilover(μια που το θιξατε)?κ απο αποψη κρατηματος ανεσης κ απο αποψη value for money

πιστευω οτι για ελατηρια αμορτισερ θελεις ενα 500 τουλαχιστον

αν δωσεις τα διπλα εχεις coilover...

τα coilover τα κανεις σερβις και τις απλες αναρτησεις κυριως τις πετας

Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να τις πεταξω :good:

αν κ εχουν σχετικα λιγα χλμ δε μου αρεσουν οι κλισεις στις στροφες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου, αλλα προς διασαφηση των διαφορων χρωματων ελατηριων HR

http://www.hrsprings.com/products/springs/

Στο προηγουμενο αυτοκινητο φοραγα bilstein sprint kai HR κοκκινα, και ημουν κατευχαριστημενος, δεν κοπαναγε και σταθερο παντου το αμαξι. Πραγματικα ισως τα μονα χρηματα που του εριξα και οχι μονο δεν τα εκλαψα, αλλα ισα ισα που θεωρω οτι ηταν και πολυ μικρο το τιμημα για την ασφαλεια και ευχαριστηση σε καθε ειδους δρομο και κατασταση που προσφεραν. Ανεπιφυλακτα τα προτεινω και με πολυ καλη σχεση value/money.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο συνδυασμος sprint/κοκκινα ειναι ο καλυτερος αρκει να μην σε ενοχλει το ταρακουνημα στην καθημερινη οδηγηση.

Το αυτοκινητο παντως ουτε κοπαναει ουτε γερνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.