Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

On 15/11/2023 at 11:11 ΜΜ, Derv_7 said:

Παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με το ceratec. Νομίζω οτι οδηγάω τετρακύλινδρο..

Ο κινητήρας έστρωσε…δεν κάνει αυτά τα σακοτινάγματα :) που έκανε πριν.

Μέχρι τώρα μόνο θετικές εντυπώσεις. 

Καλημέρα.

 

Derv το ceratec για πόσα χιλιόμετρα είναι? Κάθε πότε αλλάζει?

 

Επίσης αυτό κάνει και για το κιβώτιο ταχυτήτων?? η κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2023 at 9:01 AM, OMINUS said:

Καλημέρα.

 

Derv το ceratec για πόσα χιλιόμετρα είναι? Κάθε πότε αλλάζει?

 

Επίσης αυτό κάνει και για το κιβώτιο ταχυτήτων?? η κάνω λάθος.

Η LM λέει για 50 χιλιάδες χλμ. Αλλά δεν το πολυπιστεύω. 
Λένε κάνει και για αυτόματα κατά πάσα πιθανότητα τα κλασσικά μετατροπέα ροπής απλά όσα how to videos έχω δεί από LM είναι για κινητήρες οπότε δεν θα το πρότεινα.

Στο κινητήρα έχω κάνει περίπου 2000 χλμ εγώ και έχω πάθει πλάκα ως προς τη μείωση του θορύβου και τον τρανταγμάτων που έκανε ο δικός μου.

Πιστεύω αξίζει τον κόπο μιας και κοστίζει ένα 20 ευρω και έχει και την αξιοπιστία των προιόντων της LM 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα οκ ευχαριστώ πολύ, πιθανόν να το προτιμήσω και για το δικό μου κινητήρα για μια επιπλέον προστασία (4E-FE Toyota με 228.000 χλμ)

 

Για το κιβώτιο πράγματι είναι έτσι όπως το λές, απλός μου κίνησε την περιέργεια ότι πολύ το έχουν χρησιμοποιήσει και για το κιβώτιο.

 

Εγώ προσωπικά στο κιβώτιο ταχυτήτων στο corolla έχω χρησιμοποιήσει αυτό εδώ 

https://ladadiko.gr/liqui-moly-cf80cf81cf8ccf83ceb8ceb5cf84cebf-cf83ceb1cf83cebcceaccebd-cebcceb5-mos2-gear-oil-additive-mos2-20gr

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Καλές γιορτές να έχουμε με υγεία! 

 

Σήμερα πήρα λάδια για το corolla μιας και έφτασε η ώρα για service.

 

Τα λάδια που αγόρασα είναι τα Mobil Super 2000 X1, 10W/40 σε συσκευασία τον 5λιτρον στα 40.90€ που είναι σε προσφορά αυτή την στιγμή στα praktiker.

 

 

Έχει κανείς εδώ εμπειρία από το συγκεκριμένο λάδι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην υπέροχη ομάδα . Σε vw golf 6 1,2 tsi έβαλα λάδι shell helix h8 ect 5-30 έχει κάποιος βάλει αυτό το λάδι ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας.

 

Έχω συμπληρώσει ήδη 8.500 ΚΜ με το (τελευταίο δοχείο μου) Ravenol VMP 5W-30 USVO και η ένδειξη στην βέργα λαδιού είναι στο 65%, που σημαίνει κατανάλωση λαδιού 350ml στα χιλιόμετρα αυτά (καθόλου ικανοποιημένος). 

 

Επόμενη αλλαγή λαδιών σε 1.500 ΚΜ από τώρα (στα 90.000 ΚΜ) με το μεγάλο σέρβις κιόλας. Εκεί θα μπει πρώτα ένα καθαριστικό λαδιών (MANNOL 9900 MOTOR FLUSH) και μετά το φρέσκο Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL. 

 

Νεότερες εντυπώσεις με το νέο λάδι Shell, σε 6 μήνες λοιπόν. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, topmar said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας.

 

Έχω συμπληρώσει ήδη 8.500 ΚΜ με το (τελευταίο δοχείο μου) Ravenol VMP 5W-30 USVO και η ένδειξη στην βέργα λαδιού είναι στο 65%, που σημαίνει κατανάλωση λαδιού 350ml στα χιλιόμετρα αυτά (καθόλου ικανοποιημένος). 

 

Επόμενη αλλαγή λαδιών σε 1.500 ΚΜ από τώρα (στα 90.000 ΚΜ) με το μεγάλο σέρβις κιόλας. Εκεί θα μπει πρώτα ένα καθαριστικό λαδιών (MANNOL 9900 MOTOR FLUSH) και μετά το φρέσκο Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL. 

 

Νεότερες εντυπώσεις με το νέο λάδι Shell, σε 6 μήνες λοιπόν. 

Τελικά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. ήταν πιο λεπτόρευστα τα ραβενολ ή εξατμίζονται για πλάκα.

Έτσι για την απορία γέμισε ενα σφυνάκι και βάλτο στην κατάψυξη για 2 μέρες. Δες μετά αν έχει την ίδια ρευστότητα ή είναι πολύ πιο πηχτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, topmar said:

Εννοείς από το λάδι το χρησιμοποιημένο που θα βγάλω; 

Όχι :) εννοώ αν έχει μείνει ραβενολ ακόμα στο μπουκάλι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κρατήσει, διότι δεν θα χρειαστεί να βάλω ξανά. 

 

Πάντως, στα 3 χρησιμοποιημένα έως τώρα λάδια (Castrol, Liqui Moly, Ravenol), το Castrol είναι ο "νικητής". 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , topmar said:

Δεν έχω κρατήσει, διότι δεν θα χρειαστεί να βάλω ξανά. 

 

Πάντως, στα 3 χρησιμοποιημένα έως τώρα λάδια (Castrol, Liqui Moly, Ravenol), το Castrol είναι ο "νικητής". 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

βάζω τα Mobil1 ESP όλα τα χρόνια που έχω το αμάξι μου, τώρα στα 225k+ μου έκαψε 500ml στα 12k. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, πολύ στρωτή λειτουργία του κινητήρα (με 100ρα πάντα) και νορμάλ θερμοκρασίες όταν πιέζεται (πολύ συχνά) το αμάξι. Δοκίμασε και αυτά κάποια φορά.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2023 at 11:11 ΜΜ, Derv_7 said:

Παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου με το ceratec. Νομίζω οτι οδηγάω τετρακύλινδρο..

Ο κινητήρας έστρωσε…δεν κάνει αυτά τα σακοτινάγματα :) που έκανε πριν.

Μέχρι τώρα μόνο θετικές εντυπώσεις. 

Οντως...ειναι πολυ καλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ, με την ευκαιρία της χρησιμοποίησης στην επερχόμενη αλλαγή λαδιών του Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL, έριξα μια ματιά στο επίσημο site της Shell, όπου μετ' εκπλήξεως διαπίστωσα ότι βάζοντας το αυτοκίνητο μου και τον καθιερωμένο κωδικό σέρβις του εργοστασίου (QI6), βγάζει ως προτεινόμενα λάδια τα Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 (1η επιλογή ως Premium λάδι) ή τα Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 (2η επιλογή ως Standard λάδι), αμφότερα όμως σε ρευστότητα 0W-30 όπως βλέπω. 

 

Στο εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου όμως, γράφει ρευστότητα μόνο 5W-30. 

 

Γιατί αυτή η αναντιστοιχία άραγε; 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα LM top tec 4200 5W - 30 αλλά διαπιστώθηκε ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 11 / 2019 (δηλαδή 4 χρόνια +) και φυσικά δεν είναι new generation.

 

Η LM δηλώνει ως ελάχιστη διάρκεια ζωής τα 5 χρόνια με την προϋπόθεση των καλών συνθηκών αποθήκευσης (όχι σε συνθήκες γκαράζ όπως αναφέρει χαρακτηριστικά)

 

Δεν το πρόσεξα την ώρα της αγοράς.

Εσείς θά τό χρησιμοποιούσατε;

Να το επιστρέψω ;

2100194816_LM2019.thumb.jpg.d62dd1ae622a8c741464f2540b7e335a.jpgexpires.thumb.png.2f5120bcfb630f4eb20169032023f0e4.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, geopro said:

Αγόρασα LM top tec 4200 5W - 30 αλλά διαπιστώθηκε ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 11 / 2019 (δηλαδή 4 χρόνια +) και φυσικά δεν είναι new generation.

 

Η LM δηλώνει ως ελάχιστη διάρκεια ζωής τα 5 χρόνια με την προϋπόθεση των καλών συνθηκών αποθήκευσης (όχι σε συνθήκες γκαράζ όπως αναφέρει χαρακτηριστικά)

 

Δεν το πρόσεξα την ώρα της αγοράς.

Εσείς θά τό χρησιμοποιούσατε;

Να το επιστρέψω ;

2100194816_LM2019.thumb.jpg.d62dd1ae622a8c741464f2540b7e335a.jpgexpires.thumb.png.2f5120bcfb630f4eb20169032023f0e4.png

από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, geopro said:

Αγόρασα LM top tec 4200 5W - 30 αλλά διαπιστώθηκε ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 11 / 2019 (δηλαδή 4 χρόνια +) και φυσικά δεν είναι new generation.

 

Η LM δηλώνει ως ελάχιστη διάρκεια ζωής τα 5 χρόνια με την προϋπόθεση των καλών συνθηκών αποθήκευσης (όχι σε συνθήκες γκαράζ όπως αναφέρει χαρακτηριστικά)

 

Δεν το πρόσεξα την ώρα της αγοράς.

Εσείς θά τό χρησιμοποιούσατε;

Να το επιστρέψω ;

2100194816_LM2019.thumb.jpg.d62dd1ae622a8c741464f2540b7e335a.jpgexpires.thumb.png.2f5120bcfb630f4eb20169032023f0e4.png

Εγώ θα τα χρησιμοποιούσα αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ ξανά από αυτό το κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , Derv_7 said:

Εγώ θα τα χρησιμοποιούσα αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ ξανά από αυτό το κατάστημα 

Update:

Απευθύνθηκα στο κατάστημα για να βρεθεί μια λύση.

Δεν είχαν νεώτερη παρτίδα να μου δώσουν αλλά ούτε επιστροφή χρημάτων δέχονταν να κάνουν. Μόνο να αγόραζα κάτι άλλο.

Πρότειναν να πάρω πεντάλιτρο το οποίο ήταν παραγωγής Ιανουάριος 2021 (όχι new generation δηλαδή) αλλά δεν δέχτηκα μιας και ήδη είχα 1,5 λίτρο από παλαιότερη αλλαγή οπότε θα περίσσευαν για τους χρόνου τα τρία λίτρα σε ένα δοχείο τετραετίας και μάλιστα ανοιγμένο.

Γενικά η συζήτηση κινήθηκε από την πλευρά τους σε ένα μοτίβο του τύπου ότι τα λιπαντικά "δεν λήγουν".

Όταν τους παρουσίασα την οδηγία της LM ότι κατά ελάχιστο η διάρκεια ζωής είναι πέντε χρόνια υπό την προϋπόθεση όμως να είναι σε σωστές συνθήκες αποθήκευσης μου απάντησαν ότι έχουν σωστές συνθήκες.

Το πιθανότερο είναι ότι βρήκαν κάπου κάποιες παλιές παρτίδες από ξεστοκάρισμα.

Κρίμα πάντως γιατί είναι παλιό μαγαζί και είχα αγοράσει από εκεί αρκετές φορές.

 

 

 

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, geopro said:

Update:

Απευθύνθηκα στο κατάστημα για να βρεθεί μια λύση.

Δεν είχαν νεώτερη παρτίδα να μου δώσουν αλλά ούτε επιστροφή χρημάτων δέχονταν να κάνουν. Μόνο να αγόραζα κάτι άλλο.

Πρότειναν να πάρω πεντάλιτρο το οποίο ήταν παραγωγής Ιανουάριος 2021 (όχι new generation δηλαδή) αλλά δεν δέχτηκα μιας και ήδη είχα 1,5 λίτρο από παλαιότερη αλλαγή οπότε θα περίσσευαν για τους χρόνου τα τρία λίτρα σε ένα δοχείο τετραετίας και μάλιστα ανοιγμένο.

Γενικά η συζήτηση κινήθηκε από την πλευρά τους σε ένα μοτίβο του τύπου ότι τα λιπαντικά "δεν λήγουν".

Όταν τους παρουσίασα την οδηγία της LM ότι κατά ελάχιστο η διάρκεια ζωής είναι πέντε χρόνια υπό την προϋπόθεση όμως να είναι σε σωστές συνθήκες αποθήκευσης μου απάντησαν ότι έχουν σωστές συνθήκες.

Το πιθανότερο είναι ότι βρήκαν κάπου κάποιες παλιές παρτίδες από ξεστοκάρισμα.

Κρίμα πάντως γιατί είναι παλιό μαγαζί και είχα αγοράσει από εκεί αρκετές φορές.

 

 

 

πόσο τα πήρε?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, geopro said:

Τα αγόρασα προς 12€ το λίτρο.

αν είναι γνήσια δεν θα έχει θέμα.

Παρόλα αυτά δεν τα πήρες και φθηνά.

Όπως είπα στην θέση σου απλά δεν θα ξαναγόραζα από το ίδιο μαγαζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνοψίζοντας ας έχουν το νου τους οι αγοραστές λιπαντικών μεταξύ άλλων και για την ημερομηνία παραγωγής.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν ως οδηγία περί της διάρκειας ζωής του λιπαντικού την πενταετία με την προϋπόθεση το δοχείο να μην έχει ανοιχτεί και οι συνθήκες αποθήκευσης να είναι οι κατάλληλες.

Αν το δοχείο έχει ανοιχθεί τότε πρέπει να χρησιμοποιηθεί μέσα σε ένα χρόνο.

Το περιβάλλον τύπου γκαράζ δεν νοείται ως κατάλληλος χώρος αποθήκευσης.

Εξαίρεση είναι η οδηγία της total η οποία λέει ότι αν το ζητούμενο είναι η βέλτιστη απόδοση τότε δεν συνιστά την χρήση λιπαντικού παραγωγής μεγαλύτερης της διετίας.

Η αγορά έχει πάθει απορρύθμιση χωρίς να διαφαίνεται βελτίωση σύντομα.

Τά αναλώσιμα έχουν ακριβήνει πολύ και ειδικά τα καλά προϊόντα ακόμη περισσότερο λόγω του ότι δεν είναι εμπορεύσιμα πλέον.

Ο Λαμπριανίδης έχει σταματήσει να φέρνει εδώ και ένα χρόνο λιπαντικά Liqui Molly λόγω ότι δεν τα βρίσκει σε εμπορεύσιμη τιμή.

Το κατάστημα που μου πούλησε LM παρτίδας του 2019 δεν μου είχε δείξει στο παρελθόν τέτοια δείγματα γραφής.

Άλλωστε από εκεί είχα αγοράσει αρχές του 2023 το top tec 4200 και ήταν παραγωγής του Ιουλίου 2022.

Ίσως η διάθεση στην αγορά παλιάς παρτίδας (πρότερης της έκδοσης new generation) να είναι υπαιτιότητα του εισαγωγέα ο οποίος να "ξετρυπωσε" κάποιο παλιό αδιάθετο στην παγκόσμια αγορά στοκ και να έκρινε ότι είναι "καλή" ιδέα να μας το πασάρει.

Σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω την παλιά παρτίδα του 2019 αλλά θα βγει πιο γρήγορα έξω από το συνηθισμένο, δεν θα την κρατήσω περισσότερο από 7.000 Km.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αν το λάδι του 2019 που πήρες- σου έδωσαν δεν έχει στο πατω του το μπουκάλι μέσα κατακάθια μαζέψει τότε πιστεύω ότι είσαι οκ και ας είναι του 19.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλησπέρα.

 

Αν το λάδι του 2019 που πήρες- σου έδωσαν δεν έχει στο πατω του το μπουκάλι μέσα κατακάθια μαζέψει τότε πιστεύω ότι είσαι οκ και ας είναι του 19.

Αν φτάσουμε στο σημείο να παρατηρήσουμε κατακάθια στο πάτο του μπουκαλιού τότε πλέον μιλάμε όχι για μειωμένη απόδοση μόνον αλλά και "σπασμένη" δομή του λιπαντικού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2024 at 9:22 ΜΜ, geopro said:

Αν φτάσουμε στο σημείο να παρατηρήσουμε κατακάθια στο πάτο του μπουκαλιού τότε πλέον μιλάμε όχι για μειωμένη απόδοση μόνον αλλά και "σπασμένη" δομή του λιπαντικού.

 

Είναι σωστό αυτό που λές.

 

Για αυτό είπα ΑΝ δεν έχει κατακάθια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.