Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

ε τότε να το καταργήσουμε ρε παιδιά το 140 , τι καθόμαστε....

Κάτσε να φύγουν κάποια, μη βιάζεσαι και θα καταργηθεί..........

Επαναλαμβάνω μην κολάτε στην εργοστασιακή υποδύναμη.....αν υπήρχε ένα αυτοκίνητο έστω με 50 άλογα και πήγαινε καλύτερα η ίδια με αυτό με τα 140 εκείνο θα διάλεγα γιατί απλά δεν θα το οδηγούσα στα χαρτιά αλλα στο δρόμο..............

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να φύγουν κάποια, μη βιάζεσαι και θα καταργηθεί..........

Εγώ βλέπω εδώ ότι θα μπει και στο fabia ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σε ευχαριστώ για αυτό το Link !!!!

Με επιβεβαιώνει στο οτι θα καταργηθεί το 140 μέχρι και στο fabia αυτό με τα 122 θα μπεί αλλα βελτιωμένο να έχει 174 ή αυτο με τα 170 που να έχει 174 (σιγα τη διαφορά)!!!!

Λέει καθαρά οτι σε αυτή την έκδοση του πρώτη φορά αυτός ο κινητήρας...για ποιον να λέει άραγε?

Βέβαια αυτό είναι απλά ένα άρθρο, κάτσε να μπεί....

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σε ευχαριστώ για αυτό το Link !!!!

Με επιβεβαιώνει στο οτι θα καταργηθεί το 140 μέχρι και στο fabia αυτό με τα 122 θα μπεί αλλα βελτιωμένο να έχει 174 ή αυτο με τα 170 που να έχει 174 (σιγα τη διαφορά)!!!!

Λέει καθαρά οτι σε αυτή την έκδοση του πρώτη φορά αυτός ο κινητήρας...για ποιον να λέει άραγε?

Βέβαια αυτό είναι απλά ένα άρθρο, κάτσε να μπεί....

Γιατι δεν προσθετεις στο ονομα σου ο τιμωρος του tsi με τα 140?Ο ενας κινητηρας δεν εχει καμια σχεση με τον αλλον μην τρελενεστε.Στο τελος θα δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν προσθετεις στο ονομα σου ο τιμωρος του tsi με τα 140?Ο ενας κινητηρας δεν εχει καμια σχεση με τον αλλον μην τρελενεστε.Στο τελος θα δουμε τι θα γινει.

2Πραματακια...

1.οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αφηστε τα χαρτια και τα forum βγητε στο δρομο και μετα πειτε μας...

2.Με προγραμμα και φιλτρο το 140παει 200+... νομιζω λεει πολλα για την δυναμη π κρυβει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σε ευχαριστώ για αυτό το Link !!!!

Με επιβεβαιώνει στο οτι θα καταργηθεί το 140 μέχρι και στο fabia αυτό με τα 122 θα μπεί αλλα βελτιωμένο να έχει 174 ή αυτο με τα 170 που να έχει 174 (σιγα τη διαφορά)!!!!

Λέει καθαρά οτι σε αυτή την έκδοση του πρώτη φορά αυτός ο κινητήρας...για ποιον να λέει άραγε?

Βέβαια αυτό είναι απλά ένα άρθρο, κάτσε να μπεί....

Το οτι θα μπει στο Fabia αυτός με τα 122 δεν σημαινει οτι καταργείται ο 140αρης.

Ειναι λογικο μια εταιρία που λανσαρει ενα κινητηρα διαμαντι να το κραταει για τα δικα της μοντελα και οχι για τις θυγατρικες της εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια νομιζω οτι εχουμε παρεκτραπει λιγακι!! :)

ας χαρουμε τα αυτοκινητα μας ειτε με 140 αλογα ειτε με 122 και ας μην μενουμε στα κλασματα του δευτερολεπτου του 0-100χλμ και της τελικης ταχυτητας , διοτι χανουμε την ουσια.

δεν εχω οδηγησει το 122 αλλα ειμαι κατοχος ενος 140αρι και μπορω να πω μετα απο ενα χρονο συμβιωσης οτι δεν εχω μετανιωσει καθολου και χαιρομαι να το οδηγαω τοσο στην εθνικη οσο και στην πολη. hearts.gif

σε οτι αφορα το γιατι δεν πηρα το 170αρι ειναι οτι δεν μου βγαιναν τα χρηματα :D

και σε οτι αφορα το 122 και εαν αξιζει η διαφορα για το 140αρι νομιζω οτι το 140αρι θα πρεπει να τραβαει λιγο καλυτερα χαμηλα ( λογω κομπρεσορα) ενω στα ψηλα δεν νομιζω να εχουν διαφορα. :D

βεβαια, εχουν ακουστει διαφορα για τους πραγματικους TSI (140, 170) οπως οτι σπανε, ανατιναζονται, αλλα και αλλα σχολια οπως οτι αποσυρονται και οι δυο ή μονο ο 170 ή ακομα και ο 140. :D

τα ιδια βεβαια ακουγονταν και για το fiat punto gt (136HP) οταν βγηκε στην αγορα ,ομως μπορω να παραθεσω απο προσωπικη εμπειρια οτι μεχρι στιγμης 150.000 χλμ και βαλε, το μονο που αλλαξα ηταν τα κολλαρα του τουρμπο διοτι τρυπησαν. tongue.gif

καταληγωντας και ζητωντας συγγνωμη για το μεγαλο ποστ θα ηθελα να συμβουλεψω : οτι το καλυτερο που εχει να κανει καποιος υποψηφιος αγοραστης ειναι να οδηγησει και τα δυο πολλες φορες, να βαλει κατω τα οικονομικα του και να αποφασισει γνωριζωντας οτι και οι δυο κινητηρες 122, 140 ειναι καινουριοι για την VW.

υ.γ.

Ουφφφφ!!!τα ειπα και ηρεμησα :D

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια μοτέρ ειναι μια χαρά απλά λογω του ότι το 122 σε γενικές επιδόσεις είναι πολύ κοντά στο 140 άν κάποιος θέλει μπορεί να πάρει κατευθείαν το 170 για να μην παλέυει με μετατροπές, εγω μιλάω για εργοστασικά αυτοκίνητα χωρίς καμία αλλαγή τώρα αν μερικοί είναι πολύ γρήγοροι προβλημά τους, πιάνω δεξιά, καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να φύγουν κάποια, μη βιάζεσαι και θα καταργηθεί..........

Επαναλαμβάνω μην κολάτε στην εργοστασιακή υποδύναμη.....αν υπήρχε ένα αυτοκίνητο έστω με 50 άλογα και πήγαινε καλύτερα η ίδια με αυτό με τα 140 εκείνο θα διάλεγα γιατί απλά δεν θα το οδηγούσα στα χαρτιά αλλα στο δρόμο..............

Φίλε alexi συγνώμη που θα στο πώ, αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό... tongue.gif

νομίζω έχουμε λίγο παρεκτραπεί....

τέλος πάντως ....πολύ αμφιβάλω εαν θα καταργηθεί ο 140 ...εφόσον μιλάμε για ένα κινητήρα 10 χρόνια μπροστά

με άριστη σχέση απόδοσης - τιμής....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια νομιζω οτι εχουμε παρεκτραπει λιγακι!! :huh:

ας χαρουμε τα αυτοκινητα μας ειτε με 140 αλογα ειτε με 122 και ας μην μενουμε στα κλασματα του δευτερολεπτου του 0-100χλμ και της τελικης ταχυτητας , διοτι χανουμε την ουσια.

δεν εχω οδηγησει το 122 αλλα ειμαι κατοχος ενος 140αρι και μπορω να πω μετα απο ενα χρονο συμβιωσης οτι δεν εχω μετανιωσει καθολου και χαιρομαι να το οδηγαω τοσο στην εθνικη οσο και στην πολη. hearts.gif

σε οτι αφορα το γιατι δεν πηρα το 170αρι ειναι οτι δεν μου βγαιναν τα χρηματα :(

και σε οτι αφορα το 122 και εαν αξιζει η διαφορα για το 140αρι νομιζω οτι το 140αρι θα πρεπει να τραβαει λιγο καλυτερα χαμηλα ( λογω κομπρεσορα) ενω στα ψηλα δεν νομιζω να εχουν διαφορα. ;)

βεβαια, εχουν ακουστει διαφορα για τους πραγματικους TSI (140, 170) οπως οτι σπανε, ανατιναζονται, αλλα και αλλα σχολια οπως οτι αποσυρονται και οι δυο ή μονο ο 170 ή ακομα και ο 140. -_-

τα ιδια βεβαια ακουγονταν και για το fiat punto gt (136HP) οταν βγηκε στην αγορα ,ομως μπορω να παραθεσω απο προσωπικη εμπειρια οτι μεχρι στιγμης 150.000 χλμ και βαλε, το μονο που αλλαξα ηταν τα κολλαρα του τουρμπο διοτι τρυπησαν. tongue.gif

καταληγωντας και ζητωντας συγγνωμη για το μεγαλο ποστ θα ηθελα να συμβουλεψω : οτι το καλυτερο που εχει να κανει καποιος υποψηφιος αγοραστης ειναι να οδηγησει και τα δυο πολλες φορες, να βαλει κατω τα οικονομικα του και να αποφασισει γνωριζωντας οτι και οι δυο κινητηρες 122, 140 ειναι καινουριοι για την VW.

υ.γ.

Ουφφφφ!!!τα ειπα και ηρεμησα B)

+100000000000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

2Πραματακια...

1.οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αφηστε τα χαρτια και τα forum βγητε στο δρομο και μετα πειτε μας...

2.Με προγραμμα και φιλτρο το 140παει 200+... νομιζω λεει πολλα για την δυναμη π κρυβει αυτο..

Στο πρωτο στάδιο,αν ψαχτείς (δεν με απασχολεί αλλα μια και το είπες το έψαξα) ειναι τυχαίο που έχουν διαφορά 8 άλογα?

140 http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1581

122 http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1630

Ενω το ένα ξεκινά απο 122 και το άλλο απο 140?

Μάλλον δεν είναι τυχαίο.............

Φτάνει όμως σε λίγο θα φανεί οτι έχουμε πόλεμο ενώ στην τελική έχουμε το ίδο αυτοκίνητο

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να καταργηθεί ο 140άρης δεν το ξέρω. Ακόμα και αν γίνει αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνει λόγω αξιοπιστίας. Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα ξέρουν ότι το κόστος ενός κομπρέσσορα είναι αρκετά μεγάλο. Μήπως λοιπόν η αφαίρεση του κομπρέσσορα έχει να κάνει με το κόστος κατασκευής? (λέω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο στάδιο,αν ψαχτείς (δεν με απασχολεί αλλα μια και το είπες το έψαξα) ειναι τυχαίο που έχουν διαφορά 8 άλογα?

140 http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1581

122 http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1630

Ενω το ένα ξεκινά απο 122 και το άλλο απο 140?

Μάλλον δεν είναι τυχαίο.............

Φτάνει όμως σε λίγο θα φανεί οτι έχουμε πόλεμο ενώ στην τελική έχουμε το ίδο αυτοκίνητο

Το 140 πρώτο στάδιο φτάνει εδώ --> http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1434

¶ρα 38 ίπποι διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις κάτι διάβασε το ........... αυτο ειναι πρωτο στάδιο για το GT με τα 170........

Α μπράβο, άρα είναι και για το TSI 140 αφού είναι ίδιο μοτερ οπότε παίρνουν και το ίδιο πρόγραμμα. :huh:

Εγώ το χω διαβάσει αρκετό καιρό.

Σκέψου το κι αλλιώς , μιας κι ο twincharged έχει μεγαλύτερη τουρμπίνα και ανθεκτικότερο μπλοκ από τον 122, λογικό είναι με ένα πρώτο στάδιο να ανεβαίνει περισσοτέρο.

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο, άρα είναι και για το TSI 140 αφού είναι ίδιο μοτερ οπότε παίρνουν και το ίδιο πρόγραμμα. :huh:

Εγώ το χω διαβάσει αρκετό καιρό.

Σκέψου το κι αλλιώς , μιας κι ο twincharged έχει μεγαλύτερη τουρμπίνα και ανθεκτικότερο μπλοκ από τον 122, λογικό είναι με ένα πρώτο στάδιο να ανεβαίνει περισσοτέρο.

Δεν το έχεις διαβάσει ακόμα......! ουτε και τώρα που σου το συμβούλεψα!!!!

Θα το ήθελα πολυ κι εγώ να είναι έτσι, αλλα δεν είναι................

Πρέπει πρώτα να γίνεις 170 (αυτο εννούν πρώτο στάδιο) και μετά να κοιτάξεις να ανέβεις.......

Ειναι το ίδιο μοτέρ <<περίπου ομως>> και με τόσα λεφτά γιατί να μην πάρεις το GT κατευθείαν?

Ειδικά αν σκεφτείς οτι έχει κι άλλα εκτος του μοτέρ διαφορετικά τότε ειναι ποιο οικονομικό!!!

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις διαβάσει ακόμα......! ουτε και τώρα που σου το συμβούλεψα!!!!

Θα το ήθελα πολυ κι εγώ να είναι έτσι, αλλα δεν είναι................

Πρέπει πρώτα να γίνεις 170 (αυτο εννούν πρώτο στάδιο) και μετά να κοιτάξεις να ανέβεις.......

Ειναι το ίδιο μοτέρ <<περίπου ομως>> και με τόσα λεφτά γιατί να μην πάρεις το GT κατευθείαν?

Ειδικά αν σκεφτείς οτι έχει κι άλλα εκτος του μοτέρ διαφορετικά τότε ειναι ποιο οικονομικό!!!

Είσαι βαθιά νυχτωμένος. Καλή συνέχεια με την ανάγνωση του forum.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βαθιά νυχτωμένος. Καλή συνέχεια με την ανάγνωση του forum.

Σε καταλαβαίνω, δεν έχεις τι να πεις, τι να κάνω ομως να αλλάξω τα πράγματα δεν μπορώ, υπάρχουν κάποια δεδομένα που πρέπει να αποδεχθείς...

:huh:

το << ανθεκτικότερο μπλοκ >> πως προέκυψε ? :) μηπως είσαι εσύ νυχτωμένος? γιατί έχουν το ίδιο ακριβώς σύμφωνα με τη vw

Καλη συνέχεια και σε εσένα

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, δεν έχεις τι να πεις, τι να κάνω ομως να αλλάξω τα πράγματα δεν μπορώ, υπάρχουν κάποια δεδομένα που πρέπει να αποδεχθείς...

:huh:

το << ανθεκτικότερο μπλοκ >> πως προέκυψε ? :) μηπως είσαι εσύ νυχτωμένος? γιατί έχουν το ίδιο ακριβώς σύμφωνα με τη vw

Καλη συνέχεια και σε εσένα

Αυτο το "συμφωνα με την VW" μπορεις να μου το δειξεις σε λινκ;Ποια σελιδα της Vw το αναφερει αυτο;Διοτι απο μια ερευνα που εκανα, σε καποια sites αναφερει οτι το μπλοκ του 122αρη ειναι απο κραμα αλουμινιου και σε καποια αλλα οτι εχει το ιδιο με τον 140αρη δηλαδη απο χυτοσιδηρο.Παντως πολυ ακουγεται αυτο που σου αναφερει ο subwrc οτι δηλαδη του 122αρη ειναι απο αλουμινιο (δηλ. μικροτερης αντοχης) και του 140αρη απο χυτοσιδηρο.Παντως το οτι του 140αρη ειναι απο χυτοσιδηρο ειναι δεδομενο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το "συμφωνα με την VW" μπορεις να μου το δειξεις σε λινκ;Ποια σελιδα της Vw το αναφερει αυτο;Διοτι απο μια ερευνα που εκανα, σε καποια sites αναφερει οτι το μπλοκ του 122αρη ειναι απο κραμα αλουμινιου και σε καποια αλλα οτι εχει το ιδιο με τον 140αρη δηλαδη απο χυτοσιδηρο.Παντως πολυ ακουγεται αυτο που σου αναφερει ο subwrc οτι δηλαδη του 122αρη ειναι απο αλουμινιο (δηλ. μικροτερης αντοχης) και του 140αρη απο χυτοσιδηρο.Παντως το οτι του 140αρη ειναι απο χυτοσιδηρο ειναι δεδομενο.

Πάρε εδω ένα link με αναλυτικά για τον 122 και το μπλοκ του και αν θέλεις το ψάχνεις και παραπέρα μόνος σου.

http://www.engineforall.com/en-index.php/2...-122-cv-engine/

μπορείς να στείλεις και e-mail στην VW αν θέλεις ή επιστολή, επίσημα πάντα, όχι <<ρώτησα τον μπαρμπα Κώστα και μου είπε έτσι....>>

:huh:

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχεις διαβάσει ακόμα......! ουτε και τώρα που σου το συμβούλεψα!!!!

Θα το ήθελα πολυ κι εγώ να είναι έτσι, αλλα δεν είναι................

Πρέπει πρώτα να γίνεις 170 (αυτο εννούν πρώτο στάδιο) και μετά να κοιτάξεις να ανέβεις.......

Ειναι το ίδιο μοτέρ <<περίπου ομως>> και με τόσα λεφτά γιατί να μην πάρεις το GT κατευθείαν?

Ειδικά αν σκεφτείς οτι έχει κι άλλα εκτος του μοτέρ διαφορετικά τότε ειναι ποιο οικονομικό!!!

...ρε φιλαράκι θα μου απαντήσεις σε κάτι σε παρακαλώ....

Εφόσον μας λες πως τα αυτοκίνητα είναι ίδια, για πιο λόγο η vw να ρισκάρει τόσο πολύ να βγάλει ένα

αυτοκίνητο με ένα κινητήρα που δεν έχει δοκιμαστεί και που ήξερε πως ο κόσμος θα ήταν επιφυλακτικός...

- πόσο μάλλον εφόσον είχε ήδη βγάλει το 170άρι - και να μην βγάλει απευθείας το 122 ...να τελειώνουμε???

...θεωρώ πως σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα .....

.....στο φινάλε - φινάλε ......άσε τα νούμερα, .......το έχεις οδηγήσει ποτέ το 140 και εκφέρεις άποψη???

...και δεν εννοώ να το πάρεις για Test drive.....

χωρίς παρεξήγηση...συζήτηση κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

η συγκριση tsi 122 vs tsi 140 δεν υπαρχει... το tsi 140 ειναι μακραααααααν καλυτερο.

μην κοιταμε μονο τα αλογα και την ροπη.

το 122αρι εχει οντως αλουνιμενιο πλαισιο και το λεω επειδη το εχω δει. επισης δεν εχει το φιλτροκουτι του 140 δεν εχει την ΚΚΚ τουρμπινα του 140 δεν εχει τον ιδιο καταλυτη (νομιζω). το 122 βγηκε για εναν και μονο σκοπο. να καταργηθει η γκαμα των φσι απο την αγορα! ειναι φθηνο ειναι οικονομικο ειναι γρηγορο αλλα δεν ειναι τσι 140 και δεν μπορει να γινει... θελετε να το τσιπαρετε? θελετε να του βαλετε και χοανη και εξατμιση? οκ αντε να το κανετε gt οταν το τσι 140 φθανει τα 210 + αλογα!

επισης ακομα και μαμα τα 2 αυτοκινητα δεν υπαρχουνε στο δρομο το ενα με το αλλο. ξεκινανε μαζι και μετα το 140αρι απλα χανετε και μην καθεστε και βλεπετε περιοδικα οτοτριτη κλπ κλπ. η καλυτερη αποδειξη ειναι ο ΔΡΟΜΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος.....την ιδια ακριβως συγκριση γινοταν με το GOLF GT & GOLF GTI.αλλο το ενα αλλο το αλλο.το ιδιο πιστευω ειναι και στο GOLF 122 με το GOLF 140.αμα ειναι να πουλησουμε ολοι μας το GOLF 140 και να παρουμε με τα 122.και θα συμφωνισω με τον apostolis-tsi-20 οτι η καλυτερη αποδειξη ειναι ο δρομοσ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος.....την ιδια ακριβως συγκριση γινοταν με το GOLF GT & GOLF GTI.αλλο το ενα αλλο το αλλο.το ιδιο πιστευω ειναι και στο GOLF 122 με το GOLF 140.αμα ειναι να πουλησουμε ολοι μας το GOLF 140 και να παρουμε με τα 122.και θα συμφωνισω με τον apostolis-tsi-20 οτι η καλυτερη αποδειξη ειναι ο δρομοσ

αν ανοιξετε το καπω ενος 140 και ενος 122 θα δειτε πως ακομα και το μοτερ τους ειναι διαφορετικο... του 140 ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το 122αρι σε μεγεθος... ειδικα τωρα καλοκαιρι με ζεστες κλπ το 140αρι με air condition ανταποκρινεται πολυ πολυ καλυτερα απο το 122αρι και λογω κομπρεσσορα αλλα κιριως λογω ιντερκουλερ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.