Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Φιλε PanosA3 δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα για τα 160ρια.

Με 2 τα εχω βαλει και τα 2 εχασαν. Τι να πω ..

Αλλα φυσικα εσυ πεταξες το "Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, ο καθένας γράφει ότι πραγματικά του κατέβει εδώ μέσα. Ας σοβαρευτούμε λίγο.."

Τελος παντων...

To αμάξι σου πόσα άλογα είναι ξέρεις? 150 - 164 είναι όλα τα 122ρια με πρόγραμμα + εισαγωγή + catback, οπότε και εσύ εκεί είσαι. Το 160ρι πόσα είναι ξέρεις? 170-175. Ροπή πόση έχεις? 25-26-27 kg? και αυτά μέχρι τις 3000 στρ μετά δεν μπορεί να κρατήσει άλλο η τουρμπίνα και πέφτει κατακόρυφα, το έχουμε πει πολλές φορές και το έχουμε δει και από τα logs... Το 160ρι έχει σταθερά 25 kg από τις 1500 - 4500 στρ. Οπότε τα 160ρια που πάτησεσς όπως λες είτε ήταν ακόμα στο στρώσιμο και δεν τα ζορίζανε είτε οι οδηγοί τους ήταν κουλοί είτε δεν είχανε καλή βενζίνη. Μετρημένα κουκιά είναι. Μπορείς να βγεις και να πεις ότι τα λέω αυτά γιατί παίρνω το 160ρι αλλά τόσο καιρό οδηγούσα το 122ρι με πρόγραμμα και έχω άμεση σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

To αμάξι σου πόσα άλογα είναι? 150 - 164 είναι όλα τα 122ρια με πρόγραμμα + εισαγωγή + catback. Το 160ρι είναι 170-175. Ροπή? 25-26-27 kg και το 160ρι έχει σταθερά 25 kg από τις 1500 - 4500 στρ. Μετρημένα κουκιά είναι.

:p Δίκιο έχει ο φίλος Panos A3 . Έτσι είναι τα πράγματα closedeyes.gif Το 160άρι είναι δυνατότερο από 122άρι με πρόγραμμα.

Φιλε PanosA3 δεν εχω καποιο λογο να πω ψεματα για τα 160ρια.

Με 2 τα εχω βαλει και τα 2 εχασαν. Τι να πω ..

:thumbsup: Δίκιο έχει και ο φίλος diMake . Ακόμα και στα πατήματα εν κινήσει, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο new_love.gif οδηγός new_love.gif !!!

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω πιστευω οτι ενα "Οτι πληρωνεις παιρνεις" θα ηταν το ΟΛΟ αυτο που εγραψες.

Κανει θαυματα ο :whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Στo golf 6 122 η 2αρα κατεβαζει 101 χλμ στον κοφτη (φηφιακη ενδειξη).Ισχυει το ιδιο και για το golf 5? Σε κατι βιντεο στο youtube βλεπω οτι πρεπει να κουμπωσει 3η για να πατησει η βελονα τα 100..

Link to comment
Share on other sites

Στo golf 6 122 η 2αρα κατεβαζει 101 χλμ στον κοφτη (φηφιακη ενδειξη).Ισχυει το ιδιο και για το golf 5? Σε κατι βιντεο στο youtube βλεπω οτι πρεπει να κουμπωσει 3η για να πατησει η βελονα τα 100..

Τα πιάνει τα 100 με 2α ειδικά αν έχεις πρόγραμμα και έχεις ανεβάσει τον κόφτη στις 7200 αλλά επειδή μετά τις 6500 ψοφάει τελείως είναι εντελώς ανούσιο, καλύτερα να κάνεις μια γρήγορη αλλαγή και να τα πίασεις με 3η.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ανεβαστε καμια φωτο και κανα βιντεο απο τις εξατμισεις για να δουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη...τη διατομη στο σωληνα εννοωrofl.gif

Link to comment
Share on other sites

ανεβαστε καμια φωτο και κανα βιντεο απο τις εξατμισεις για να δουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη...τη διατομη στο σωληνα εννοωrofl.gif

EDW!!!

Για video λίγο δύσκολο να τραβήξω μιας και φοβάμαι να τραβάω καθώς οδηγώ και να αλλάζω και ταχύτητα!! :)

:rofl::drinks: :drinks:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Εστω στο ρελαντι tongue.gif Πολυ ωραια δουλεια παντως

Ρελαντί δεν ακούγεται πολύ(από τα πολλά + τις συγκεκριμένης εξάτμισης)!!!Αλλα επειδή βλέπω ενδιαφέρεσαι κάτι θα κάνω!!!Αναμονή προς το παρόν!!! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα καθαρίστηκε . Όπως παρατηρήσατε σβήστηκαν περίπου 9 σελίδες γεμάτες με off topic .

Θα σας παρακαλούσα να επανέλθετε στο θέμα χωρίς διαξιφισμούς κλπ .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

αντε κριτωνα εχουμε χασει τον υπνο μας. (που λει ο λογος) τι εγινε με το 122αρακι;

Ψήθηκες ε??? ¶ντε έχω βρεί και μαμά τουρμπίνα από τρακαρισμένο για καβάτζα και είμαστε έτοιμοι! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα θελω να δω τι τελικα καταφερε ο κριτωνας!!!

μπραβω του παντως που το ψαχνει το θεμα πολυ σωστος

ελπιζω να πηγαν ολα καλα με το project

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα θελω να δω τι τελικα καταφερε ο κριτωνας!!!

μπραβω του παντως που το ψαχνει το θεμα πολυ σωστος

ελπιζω να πηγαν ολα καλα με το project

ρε παιδια κανενα νεο απο τον κριτονα ?εχω αγωνια να δω τι μπορει να γινει με αυτην την τουρμπινα που μπορει να φτασει

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε MAP sensor εμεις τα 122αρια?Θελω να βαλω το scangauge ii για να βλεπω συν τοις αλλοις και πιεση τουρμπο.Αν μπορει να διαβασει τον ΜΑΡ τοτε δειχνει και πιεση σε ΒΑR ή ΡSI με το αναλογο σεταρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Και το scangauge ii μπαινει μια χαρα και μετραει πιεση στα 122.

Κριτωνα και εγω περιμενωωωωωωωωω!!!

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Και το scangauge ii μπαινει μια χαρα και μετραει πιεση στα 122.

Κριτωνα και εγω περιμενωωωωωωωωω!!!

Δυστυχως λογω πιεσης χρονου , πηγαμε λιγες ημερες πισω . Δεν πειραζει , αυτη την εβδομαδα θα ερθουν ολα μαζεμενα !

Golf VI 1.4TSI 122 upgraded turbcharger , Scirocco 1.4TSI 160 STG III , και αλλα ...

Το 122αρι θα προγραμματιστει την Τριτη "Πρωτα ο Θεος", η τουρμπινα εχει μπει και ο ιδιοκτητης τη "στρωνει" (δηλαδη ειναι παιδι "που...στρωνει") .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως λογω πιεσης χρονου , πηγαμε λιγες ημερες πισω . Δεν πειραζει , αυτη την εβδομαδα θα ερθουν ολα μαζεμενα !

Golf VI 1.4TSI 122 upgraded turbcharger , Scirocco 1.4TSI 160 STG III , και αλλα ...

Το 122αρι θα προγραμματιστει την Τριτη "Πρωτα ο Θεος", η τουρμπινα εχει μπει και ο ιδιοκτητης τη "στρωνει" (δηλαδη ειναι παιδι "που...στρωνει") .

Να σε ρωτήσω...θα είναι μονο με πρόγραμμα????Η θα είναι και με εξάτμιση και εισαγωγή????

Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα τι τουρμπίνα χρησιμοποιήσατε? Ίδιου μεγέθους ή λίγο μεγαλύτερη? ΚΚΚ ή της Mitsubishi?

Mετα παμε για... turbocharger upgrade !!!

Λοιπον , λυνοντας το turbo απο ενα Golf VI TSI 122HP διαπιστωσαμε οτι η διαμετρος inducer της φτερωτης εισαγωγης εχει το "αστρονομικο" μεγεθος των ... 30,5mm !!! Eπισης , το turbo της ΜΗΙ εχει πολυ μικρο αξονα , οποτε ακομα και να σηκωθει η πιεση υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην μπορει να βγει αλλο καυσαεριο . Την ερχομενη εβδομαδα κατα 99% θα ειναι ετοιμο το αναβαθμισμενο turbo για να δουμε μεχρι που μπορει να φτασει το "λιλιπουτειο" τουρμπινακι της Mitsubishi , περιποιημενο στα σημεια .

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.