Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

λες να μην ξερω τι εχω παραγγειλει;..........

χεστηκα τι λενε οι γερμανοι,εγω ξερω τι παρηγγελα ,με τι κωδικο κινητηρα και τι ειναι, απο την KOSMOCAR!

Και πότε με το καλό?

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερες πλεροφοριες στο προσεχες μελλον........ ;)

αστα ρε joop μαλον απο οσο λενε εω δεν ξερεις τι παραγγειλες μπορει τελικα να ειναι καν lupo ;):lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένετε μερικοί??

Δε χρειάζεται να ξέρεις Γερμανικά για να καταλάβεις ότι πρόκειται περί του 1,4 μόνο με turbo!

http://i285.photobucket.com/albums/ll59/CoolGTI/eos.png

Και η επίσημη σελίδα...

http://www.volkswagen.de/vwcms_publish/vwc...detail.0.1.html

οκ παω πασο εαν και δεν εχω καταλαβει ακομα που λεει οτι ειναι με 1 τουρμπο

τωρα εαν στην επισημη ιστοσελιδα στην αγγλια εχει και φωτο του κινητηρα που ειναι ιδιως με του tsi με τουρμπο και κομπρεσορ μαλλον και αυτοι λαλακες ειναι

tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο βελάκι. Γι' αυτό τα έβαλα.

"Einspritzung/Aufladung..... Direkteinspritzung/Turbocharger"

Δεν ξέρω τι έχει στις Αγγλίας το site. Πάντως πιο πολύ εμπιστεύομαι το Γερμανικό.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στην αντ/πια

ο 160 ειναι 1.4 με κομπρεσσορα και turbo.

ιδιος με τον 170 αλλα με αλλη χαρτογραφηση.

ο 122 φτανει τα 160 με προγραμμα απο αντ/πια ,εγγυηση (full) και με κοστος περι τα 1000¤.

Oντως εχθες που εβλεπα TV διαφημισε το ΕΟS σε 1.4 160 hp...

Λογικα μιλαμε για τον TSI, μονο που αντι για τα 170 του GT το εχουν κανει 160...

Σε λιγο καιρο θα βλεπου με αστερακια με τα μοτερακια... ;);):lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προκαλεί μια σύγχυση η VW... Ίσως να είναι και εσκεμμένη...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Oντως εχθες που εβλεπα TV διαφημισε το ΕΟS σε 1.4 160 hp...

Λογικα μιλαμε για τον TSI, μονο που αντι για τα 170 του GT το εχουν κανει 160...

Σε λιγο καιρο θα βλεπου με αστερακια με τα μοτερακια... :D:unsure::unsure:

Ο 160 έχει μόνο τούρμπο και έιναι ο 122 με άλλη χαρτογράφηση, στο GOLF το κανονικό δέν έχει μπεί ακόμα αλλά μπορεί κάποιος να το μετατρέψει στην αντιπροσωπεία διατηρώντας κανονικά την εγγύηση.....

Μπορεί κάποιος να το παραγείλει με το EOS και απο ότι έιδα στην VW της Γερμανίας το έχουν βάλει και στο GOLF PLUS και μάλιστα διατίθεται και με το καινούριο DSG 7 σχέσεων :unsure:

Edited by alexis1
Link to comment
Share on other sites

Το νεο 7αρι dsg παραγγειλες?Με τι κοστος?Σου δινει μαζι και esp?

Mπορεις αν θελεις να μου δωσεις τελικη τιμη με το κλειδι στο χερι και τον εξοπλισμο που παραγγειλες?

Ενδιαφερομαι και εγω ακριβως για αυτην την εκδοση και θα ηθελα να μαθω πιο πολλα,οπως και τι δωρα σου εκαναν.

γκουχ γκουχ διεκδικώντας τον τίτλο "το ξέθαμα του καλοκαιριού" θα απαντήσω έστω καθυστερημένα, ίσως ενδιαφέρει και κάποιους άλλους:

ναι το νέο dsg-7.

dsg7 = 1700 euro.

όχι esp standard, μόνο ASR (με κουμπί απενεργοποίησης στην κονσόλα).

τελική τιμή με το κλειδί στο χέρι (και με την έκπτωση) ~22.900 (GT sport, μεταλλικό χρώμα, υποβραχιόνιο - δώρο έδινε συναγερμό και αισθητήρες παρκ. του λέω καλύτερα κόψε μετρητά και μου έκοψε περίπου 600euro)

ακόμα το περιμένω.... μήπως να το ακυρώσω να πάρω το golf VI? θα βγει πιο νωρίς από το δικό μου :-p

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
.... μήπως να το ακυρώσω να πάρω το golf VI? θα βγει πιο νωρίς από το δικό μου :-p

Ναι χαζομάρα δεν είναι να το πάρεις καινούργιο και να είναι ήδη το προηγούμενο μοντέλο thumbsdown.gif ??? Δεν λέει....

Link to comment
Share on other sites

το Golf VI με τα ίδια μοτέρ θα ειναι απλα θα μπει και ο 122άρης σε 160με το μαμα προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ποιά αντιπροσωπία προγραμματίζουν τον 122 σε 160? Αν γίνετε στην Αθήνα στην Θεσσαλονίκη δεν θα το κάνουν?

Ο Μανδύλας πάντως που ρώτησα είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ποιά αντιπροσωπία προγραμματίζουν τον 122 σε 160? Αν γίνετε στην Αθήνα στην Θεσσαλονίκη δεν θα το κάνουν?

Ο Μανδύλας πάντως που ρώτησα είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο.

Ρωτα αυτους που λενε οτι ο 1.4 με τα 160 αλογα ειναι ιδιος με τον 1.4 με τα 122..... ;)

Εχω την εντυπωση οτι εχει γραφτει εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1630

Υπάρχει αυτό εδώ μέχρι στιγμής έστειλα e-mail και μου απάντησαν:

Αγαπητέ Κύριε,

Ευχαριστούμε για την εκδήλωση ενδιαφέροντος.

H DIGITUNE AUSTRIA, έχει ανακοινώσει το σχετικό βελτιωτικό πρόγραμμα για τον

κινητήρα σας με 162PS Ισχύος & 260Nm ροπής, ΟΜΩΣ, αυτή την στιγμή δεν

υπάρχει στην αγορά εργαλείο για τον προγραμματισμό της ECU μέσω της

διαγνωστικής θύρας, καθώς η VW έχει κάνει κάποια αλλαγή στον τρόπο

προγραμματισμού στις νέες αυτές ECUs.

Είμαστε σε αναμονή της σχετικής ανακοίνωσης.

Ευχαρίστως εάν θέλετε, να σας ενημερώσουμε όταν υπάρξει αυτή η δυνατότητα.

Όλα αυτά για τον 122, άλλωστε φαίνεται ο κινητήρας και στην φωτό από την ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.digitune.at/chiptuningcar_e.php?id=1630

Υπάρχει αυτό εδώ μέχρι στιγμής έστειλα e-mail και μου απάντησαν:

Αγαπητέ Κύριε,

Ευχαριστούμε για την εκδήλωση ενδιαφέροντος.

H DIGITUNE AUSTRIA, έχει ανακοινώσει το σχετικό βελτιωτικό πρόγραμμα για τον

κινητήρα σας με 162PS Ισχύος & 260Nm ροπής, ΟΜΩΣ, αυτή την στιγμή δεν

υπάρχει στην αγορά εργαλείο για τον προγραμματισμό της ECU μέσω της

διαγνωστικής θύρας, καθώς η VW έχει κάνει κάποια αλλαγή στον τρόπο

προγραμματισμού στις νέες αυτές ECUs.

Είμαστε σε αναμονή της σχετικής ανακοίνωσης.

Ευχαρίστως εάν θέλετε, να σας ενημερώσουμε όταν υπάρξει αυτή η δυνατότητα.

Όλα αυτά για τον 122, άλλωστε φαίνεται ο κινητήρας και στην φωτό από την ιστοσελίδα.

26 κιλα ροπη?????? με αυτη την τουρμπινα που φοραει το 122αρι που ουτε καν κ03 δεν ειναι...

:lol::lol::lol::thumbsup::thumbsup::thumbsup::D:D:D:whistling::whistling:B)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει παράλληλο εγκέφαλο με τις ίδιες προδιαγραφές αλλά με 750 ευρώ.

Ξέρει κανείς τι παίζετε με αυτούς? ή μήπως είναι καλύτερα η αναμονή ενός προγράμματος στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

περιμενε καλυτερα τον προγραμματισμο μεσω της θυρας.

τον παραλληλο τον αποφευγουν οι πιο πολλοι..................

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε γιατί? υπάρχει περίπτωση κάποιου προβλήματος? Το καλό είναι ότι ώρα θέλεις το ξεφυσάρεις και είναι πάλι όπως πριν, για πολλούς λόγους όπως εγγυήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε γιατί? υπάρχει περίπτωση κάποιου προβλήματος? Το καλό είναι ότι ώρα θέλεις το ξεφυσάρεις και είναι πάλι όπως πριν, για πολλούς λόγους όπως εγγυήσεις.

δεν ξερω φιλε μου πολλα και δεν εχω προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα.

αυτο που σου λεω το εχω διαβασει κατα καιρους σε διαφορα αρθρα και fora απο ανθρωπους που δεν εμειναν ευχαριστημενοι λογω προβληματων που προεκυψαν

απο τον παραλληλο προγραμματισμο.

γι'αυτο και προτεινουν καλυτερη λυση αυτον της θυρας.

φανταζομαι οτι οι εμπειροι και γνωστες του φορουμ πανω στο θεμα ξερουν να σου πουν πολυ περισσοτερα απ'οτι μπορω εγω. :(:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....kainourios sto club....... grafthka gt etoimazomai gia golfaki......to prwto mou aytokinhto einai......

to xw ertwteyteio to golf.....

apla exw ena kollhma...de kserw ti na dialeksw? to 122 h to 140 ps???? exoun megalh diafora??

ti proteinete? akouw oti h pragmatikh ippodynamh tou 122 einai parapanw?? telika ti isxyei??

pantws mphka se ena fiesta s 1.6 peiragmeno to opoio ebgaze 120 ippous apo 100 peripou p einai ergostasio....

oi epidoseis tou me enthousiasan....... kai skefthka oti to golf 122 ippwn tha ikanopoiei tis anagkes mou...mhpws omws einai lathos na kanw tetoio parallhlismo me diaforetiko aytokinhto??

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia....kainourios sto club....... grafthka gt etoimazomai gia golfaki......to prwto mou aytokinhto einai......

to xw ertwteyteio to golf.....

apla exw ena kollhma...de kserw ti na dialeksw? to 122 h to 140 ps???? exoun megalh diafora??

ti proteinete? akouw oti h pragmatikh ippodynamh tou 122 einai parapanw?? telika ti isxyei??

pantws mphka se ena fiesta s 1.6 peiragmeno to opoio ebgaze 120 ippous apo 100 peripou p einai ergostasio....

oi epidoseis tou me enthousiasan....... kai skefthka oti to golf 122 ippwn tha ikanopoiei tis anagkes mou...mhpws omws einai lathos na kanw tetoio parallhlismo me diaforetiko aytokinhto??

ηρακλειο;νεο ηρακλειο; :(

διαβασε εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=20942&hl=

και εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21282

και υπαρχουν και αλλα θεματακια,κανε ενα search και διαβασε τα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , και καλως σας βρηκα σε αυτο το φορουμε με τα τοσα πολλα τοπικ.

Ειμαι αλλος ενας υποψηφιος αγοραστης , μαλλον του κινητηρα με τους 122 , πιο πολυ γιατι με ανησυχουν τα κρουσματα #κρεμασματος# σε προσπεραση που εχουν καταγραφει σε διαφορα φορουμ για τον 140.

Κατι τετοιο δεν εχω ακουσει η διαβασει για τον σχετικα νεο 122.

Αυτο που θελω ειναι απο ανθρωπους που εχουν γραψει χιλιομετρα με το συγκεκριμενο , να μου πουνε αποψεις και παρατηρησεις που εχουν σχετικα.

Ας μην αναλωθουμε σε σχολια του στυλ ο 140 ειναι πιο καλος και πιο δυνατος , τον εχω αποκλεισει λογω του φαινομενου που περιγραψα πιο πανω , κι που απ οτι φαινεται δεν ειναι καθολου σπανιο , αλλα και ακρως επικινδυνο.

Ζητω συγγνωμη εκ των προτερων γιατι κανω την ιδια ερωτηση σε 2 διαφορετικα τοπικ , προσπαθωντας μονο να συγκεντρωσω τις περισσοτερες δυνατες απαντησεις .

Ευχαριστω

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , και καλως σας βρηκα σε αυτο το φορουμε με τα τοσα πολλα τοπικ.

Ειμαι αλλος ενας υποψηφιος αγοραστης , μαλλον του κινητηρα με τους 122 , πιο πολυ γιατι με ανησυχουν τα κρουσματα #κρεμασματος# σε προσπεραση που εχουν καταγραφει σε διαφορα φορουμ για τον 140.

Κατι τετοιο δεν εχω ακουσει η διαβασει για τον σχετικα νεο 122.

Αυτο που θελω ειναι απο ανθρωπους που εχουν γραψει χιλιομετρα με το συγκεκριμενο , να μου πουνε αποψεις και παρατηρησεις που εχουν σχετικα.

Ας μην αναλωθουμε σε σχολια του στυλ ο 140 ειναι πιο καλος και πιο δυνατος , τον εχω αποκλεισει λογω του φαινομενου που περιγραψα πιο πανω , κι που απ οτι φαινεται δεν ειναι καθολου σπανιο , αλλα και ακρως επικινδυνο.

Ζητω συγγνωμη εκ των προτερων γιατι κανω την ιδια ερωτηση σε 2 διαφορετικα τοπικ , προσπαθωντας μονο να συγκεντρωσω τις περισσοτερες δυνατες απαντησεις .

Ευχαριστω

Γιωργος

Καλώς μας ήρθες φίλε Γιώργο.

Είμαι κάτοχος του TSI 140 και έχω οδηγήσει το Leon με τα 125 άλογα που έχει τον κινητήρα του μικρού TSI Golf στην πραγματικότητα.

Οι διαφορές τους έχουν να κάνουν στο φάσμα που αποδίδεται η δύναμη. Το μοτέρ των 140 ίππων έχει τη μέγιστη δύναμή του από τις 2000 μέχρι τις 5.500 στροφές ενώ ο 122 επειδή δεν έχει τον κομπρέσσορα είναι ροπάτος από τις 2.500 (βέβαια κι απ τις 2000 μια χαρά δίνει!) μέχρι τις 5.000 στροφές. Σε γενικές γραμμές μπορείς να πεις ότι ο 140 έχει δύναμη για 500 στροφές κάτω και 500 στροφές πάνω ακόμα σε σχέση με τον 122άρη κινητήρα. Και πάλι η δύναμη του 122 είναι επαρκέστατη και η κατανάλωση περί τα 0.5 λτ/100χλμ μικρότερη. Αν δεν θες να μπλέξεις με τον μηχανολογικά πιο περίπλοκο 140άρη κινητήρα go for it (είμαι από αυτούς που έχουν βιώσει το "κρέμασμα" δύναμης -μου έχει συμβεί 3 φορές-, το οποίο ευτυχώς λύνεται με ένα κατέβασμα ώστε να ολοκληρώσεις την προσπέρασή σου αν σε αφήσει σε δύσκολη ώρα - να'ναι καλά η τουρμπίνα μας δηλαδή)

Είναι ΠΟΛΥ καλός κινητήρας ο 122, ΣΑΦΩΣ καλύτερος από τον 120άρη της FIAT που μπαίνει στα Punto και Bravo και καίει τον ΑΜΠΑΚΟ (μέχρι και 1.5 λίτρο παραπάνω από το Golf!). Δύναμη έχει, πρόβλημα αξιοπιστίας δεν έχει ακουστεί ούτε ένα με τον 122, κατανάλωση πάρα πολύ καλή. Μόνο να ξέρεις ότι ο 140 είναι κατασκευασμένος από μαντέμι ενώ ο 122 από αλουμίνιο (κοινώς από ανθεκτικότερο υλικό ο 140, που σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης). Αλλά και πάλι υπάρχουν ήδη προγράμματα για 140-150 ασφαλή άλογα στον 122 (δεν συστήνω τέτοιες βελτιώσεις για προσωπικούς λόγους πάντως).

Mε το 7άρι DSG το αμάξι θα φυσάει. Χτύπα το :lol:

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.