Jump to content
raptis_j

Eagle F1 Asymmetric? Γνωμες!

Recommended Posts

Τα εχω εδώ και 4 μήνες.Τα Eagle.Απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με τα toyo t1r που είχα προηγουμένως.Τα έβαλα 550 ευρώ σε διάσταση 225/45/17, αλλά για ένα μήνα πίστευα πως είχε γίνει λάθος και περίμενα τον λαστιχά να με πάρει τηλέφωνο να μου ζητήσει και τα υπόλοιπα λεφτά tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι και εγω για αλλαγη στο δικο μου golf gt 170 και ειμαι μεταξυ του goodyear f1 assymetric και του pirelli p zero[225/45/17].τι λετε?

Μεταξύ των δύο θα προτιμούσα τα Goodyear

Link to comment
Share on other sites

P Zero Rosso, αν το σηκώσει η τσέπη σου... Είναι πολλά τα λεφτά του για καθημερινή χρήση. Το Goodyear από την άλλη, είναι και πιστάδικο, και δρόμου... Κοινώς έχει Value for money τρομερά καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι ηταν ειναι και μαλλον θα ειναι το καλυτερο λαστιχο ever :Michelin Pilot Sport

Για κάψιμο ίσως.. Για καθημερινή χρήση τους Ελληνικούς δρόμους, δεν. Λάστιχο με τόσο μαλακά πλαϊνά συνονόματε, εγώ στην Ελλάδα ΔΕ μπορώ να το εμπιστευτώ σε ένα αμάξι επιδόσεων.... Στο Xsara του πατέρα μου ευχαρίστως... Αλλά στο GTI μου, που τα είχα και 1η τοποθέτηση, δεν...

Τώρα είναι και υποκειμενικό αυτό, ε... Εσύ είσαι ικανοποιημένος εκ πείρας, εγώ δυσαρεστημένος εκ πείρας με το συγκεκριμένο. Το Σπορτ 2 δεν το εχω δοκιμάσει, αν και λένε πως είναι πολύ πιο καλό... Αλλά και πάλι όπως είπα, μαλακό πλαϊνο σε ελαστικό.....; Η χαρά του μαγουλιάσματος!

Link to comment
Share on other sites

Για κάψιμο ίσως.. Για καθημερινή χρήση τους Ελληνικούς δρόμους, δεν. Λάστιχο με τόσο μαλακά πλαϊνά συνονόματε, εγώ στην Ελλάδα ΔΕ μπορώ να το εμπιστευτώ σε ένα αμάξι επιδόσεων.... Στο Xsara του πατέρα μου ευχαρίστως... Αλλά στο GTI μου, που τα είχα και 1η τοποθέτηση, δεν...

Τώρα είναι και υποκειμενικό αυτό, ε... Εσύ είσαι ικανοποιημένος εκ πείρας, εγώ δυσαρεστημένος εκ πείρας με το συγκεκριμένο. Το Σπορτ 2 δεν το εχω δοκιμάσει, αν και λένε πως είναι πολύ πιο καλό... Αλλά και πάλι όπως είπα, μαλακό πλαϊνο σε ελαστικό.....; Η χαρά του μαγουλιάσματος!

καλημερα πως θα μπορουσα να ανεβασω φωτο για να σας δειξω ποιο ελαστικο p zero εννοω?

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις κάτω στο ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ, και όχι στο ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, σου βγάζει ένα κουμπάκι που λέει αναζήτηση, κι ένα ΑΝΕΒΑΣΜΑ. Πάτα στο Αναζήτηση, επέλεξε το αρχείο σου, κ;αι μετά ΑΝΕΒΑΣΜΑ.

Το μάξιμουν που μπορείς να ανεβάσεις, είναι 512ΚΒ ανά ποστάρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Για κάψιμο ίσως.. Για καθημερινή χρήση τους Ελληνικούς δρόμους, δεν. Λάστιχο με τόσο μαλακά πλαϊνά συνονόματε, εγώ στην Ελλάδα ΔΕ μπορώ να το εμπιστευτώ σε ένα αμάξι επιδόσεων.... Στο Xsara του πατέρα μου ευχαρίστως... Αλλά στο GTI μου, που τα είχα και 1η τοποθέτηση, δεν...

Τώρα είναι και υποκειμενικό αυτό, ε... Εσύ είσαι ικανοποιημένος εκ πείρας, εγώ δυσαρεστημένος εκ πείρας με το συγκεκριμένο. Το Σπορτ 2 δεν το εχω δοκιμάσει, αν και λένε πως είναι πολύ πιο καλό... Αλλά και πάλι όπως είπα, μαλακό πλαϊνο σε ελαστικό.....; Η χαρά του μαγουλιάσματος!

Mαγουλιασμα ναι ε?Να σου πω εσυ ποσα λαστιχα 225-40-18 πχ εχεις καταφερει να τα μαγουλιασεις τοσο οσο ωσπου να πεις οτι δεν με κραταει?Οχι δηλαδη γιατι αν το καταφερεις σε καθημερινες συνθηκες δρομου θα σου βγαλω το καπελο!Να πω οτι καθε κυριακη εισαι στα καρτοδρομια που μονο σε στενα κοματια μπορεις να μαγουλιασεις λαστιχο να σου πω οκ, που και παλι δεν υπαρχει περιπτωση ασε που αποψη μου το radial λαστιχο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και λιγο μαλακο στα πλαινα!Αλλα αν πηγαινεις πιστα δεν παιρνεις radial λαστιχα! Ας μην υπερβαλουμε στο θεμα μαγουλιασμα!Ολα τα λαστιχα σε διαστασεις πχ 225-40-18 δεν εχουν θεματα στα πλαινα αλλα θεματα στις γομες!Και να ξερεις οτι το φαινομενο μαγουλιασμα παρατηρητε στα λαστιχα με καλη προσφηση ...........αν με πιανεις!

Οσο αφορα τα goodyear αν και δεν εχω προσωπικη αποψη για τα συγκεκριμενα η ιστορια εχει δειξει οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα goodyear μετα απο 10000 χιλιομετρα τα πεταγες και οχι γιατι λιωνανε αλλα γιατι γινοντουσαν σαν κοντραπλακε θαλλασης!Τωρα αν αυτο το καινουργιο ειναι "αλλιως" θα δειξει!

Ολα τα λαστιχα που εχω δοκιμασει στο gti μου μετα απο το πολυ 10000 χιλιομετρα ηταν απλα αχρηστα πλυν του michelin που κιριολεκτικα μεχρι να βγουνε τα λινα κραταγε!Ασε που ειναι και η "χαρα του κοντρακια" :o:huh:

Τελος τον επομενο μηνα τα αλλαζω και μετα απο 5 διαφορετικες μαρκες που εχω δομιμασει θα ξανακαταληξω στην "σταθερη αξια"

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

225/45/17 Eagle, 500 ευρώ φορεμένα....... Δείκτης 94Υ τα γερμανικά, 92Υ & 94Υ και 92W τα τούρκικα και τα κινέζικα αντίστοιχα...

225/45/17 ContiSport 3, 570 φορεμένα, δείκτης 92Υ τα γερμανικά.

Τα 18άρια και από τις 2 εταιρίες είναι 94Υ, και σε τιμές στα 590 τα Eagle και στα 680 τα Contisport3...

Φορεμενα? 500ε? Δηλαδη μια μεση τιμη για τα 225/45/17 Eagle Asymmetric ποσο περιπου θα μου κοστισουν? γιατι σε 5 μερες θα τα βαλω!! :o

Link to comment
Share on other sites

Φορεμενα? 500ε? Δηλαδη μια μεση τιμη για τα 225/45/17 Eagle Asymmetric ποσο περιπου θα μου κοστισουν? γιατι σε 5 μερες θα τα βαλω!! :o

[/qu

προφανως το goodyear που τοποθετηθηκατε οτι ειναι πολυ καλο ειναι οι δυο ιδιες φωτο και το pirelli που σας λεω ειναι το μονο του.το εχει φορεσει κανεις?στη πατρα για το goodyear θελουν 650 και για το pzero 750.ευχαριστω για την προσοχη.225/45/17

ευχαριστω για τις οδηγιες τον whitevgti

post-9111-1221059840_thumb.jpg

post-9111-1221059898_thumb.jpg

post-9111-1221059969_thumb.jpg

Edited by FLABI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω michelin pilot sport σε 225/45/17 για 74000κμ. Στα 2 μπροστινά έχουν λιώσει άσχημα και γλιστράνε μετά τα 130κμ/'ωρα ακόμα και μετά από τέτοια χρήση και 2 χρόνια. Ανεπιφύλακτα εφόρου ζωής σε όλα τα αυτοκίνητα θα βάζω αυτά τα λάστιχα και άγιος ο Θεός....

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι το "value for money" που είπε κι ο ¶ρης πριν (White V...) και ιδιαίτερα αν αναφερόμαστε σε οδηγό που οδηγεί συνετά κι όχι στο όριο. Η δική μου επιλογή ,σύμφωνα με τον τρόπο που οδηγώ, ήτανε τα Kenda KR-20 σε 225/45/17 με κόστος 240 ευρώ(!!). Έχω όμως και μια τετράδα χειμερινά Michelin Alpin καθότι ο χειμώνας εδώ δεν αστειεύεται και στον χειμώνα η πρόσφυση είναι το ζητούμενο όπως κι αν οδηγεί κανείς..

.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι το "value for money" που είπε κι ο ¶ρης πριν (White V...) και ιδιαίτερα αν αναφερόμαστε σε οδηγό που οδηγεί συνετά κι όχι στο όριο. Η δική μου επιλογή ,σύμφωνα με τον τρόπο που οδηγώ, ήτανε τα Kenda KR-20 σε 225/45/17 με κόστος 240 ευρώ(!!). Έχω όμως και μια τετράδα χειμερινά Michelin Alpin καθότι ο χειμώνας εδώ δεν αστειεύεται και στον χειμώνα η πρόσφυση είναι το ζητούμενο όπως κι αν οδηγεί κανείς..

.

Η τετράδα σου στοίχησε 240 ευρώ ή το ένα?????

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η τετράδα. Πρόκειται για κινέζικο λάστιχο το οποίο δυστυχώς δεν πέρασε επιτυχώς το τεστ αντοχής στο οποίο υποβλήθηκε κατα τη διάρκεια δοκιμασίας μαζί με άλλα ελαστικά, από το πλέον έγκυρο γερμανικό περιοδικό autobild.

Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και μια βδομαδα βαλει τα contactsport3 225-45 ZR17 91Υ σε τιμη 580 γιατ την ωρα πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Η τετράδα σου στοίχησε 240 ευρώ ή το ένα?????

Ναί,απο Γερμανία 55 ευρώ το ένα συν το μοντάρισμα.

Λογικά η τετράδα. Πρόκειται για κινέζικο λάστιχο το οποίο δυστυχώς δεν πέρασε επιτυχώς το τεστ αντοχής στο οποίο υποβλήθηκε κατα τη διάρκεια δοκιμασίας μαζί με άλλα ελαστικά, από το πλέον έγκυρο γερμανικό περιοδικό autobild.

Στα πρώτα 9000km είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, ιδιαίτερα αθόρυβο. Σε κάνα χρόνο απο τώρα θα έχω ασφαλέστερα συμπεράσματα. Πριν την αγορά του, είχα συμβουλευτεί κάποια sites στα οποία είχε αρκετά υψηλή βαθμολογία. Αυτο έπαιξε ρόλο στην επιλογή μου όπως επίσης και το ότι είναι σχεδόν στη μισή τιμή. Όμως είπα και πριν, οδηγώ κατά κύριο λόγο συνετά και τον χειμώνα βάζω χειμερινά ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Για κάψιμο ίσως.. Για καθημερινή χρήση τους Ελληνικούς δρόμους, δεν. Λάστιχο με τόσο μαλακά πλαϊνά συνονόματε, εγώ στην Ελλάδα ΔΕ μπορώ να το εμπιστευτώ σε ένα αμάξι επιδόσεων.... Στο Xsara του πατέρα μου ευχαρίστως... Αλλά στο GTI μου, που τα είχα και 1η τοποθέτηση, δεν...

Τώρα είναι και υποκειμενικό αυτό, ε... Εσύ είσαι ικανοποιημένος εκ πείρας, εγώ δυσαρεστημένος εκ πείρας με το συγκεκριμένο. Το Σπορτ 2 δεν το εχω δοκιμάσει, αν και λένε πως είναι πολύ πιο καλό... Αλλά και πάλι όπως είπα, μαλακό πλαϊνο σε ελαστικό.....; Η χαρά του μαγουλιάσματος!

To PS2 δεν εχει καμμια σχεση με το πρωτο που ειχες καποτε δοκιμάσει εσύ, οπότε και μην εκφέρεσαι αρνητικά για κάτι που δεν ξέρεις. Δηλαδή επειδή δοκιμάσα τα ContiSport2 πρέπει να λέω οτι αντίστοιχα τα 3 είναι κάπως;;;

Και επειδή τυχαίνει να έχω το Μισελέν, το θεωρώ απο τα καλύτερα λάστιχα αν οχι το καλύτερο που έβαλα ποτέ (ίσως οχι τοσο value for money γιατί μου πήγε 800ε η τετράδα). Αλλά δεν εχει μαγουλιάσει ποτέ σε νορμάλ δρόμο, έχει τέλειο τιμόνι και αντέχει πολλά χλμ. Το μονο μειον, το καλοκαίρι με τη ζέστη δεν πατάει κάτω βέβαια αλλά ποιό μαλακό λάστιχο επιδόσεων πατάει;;

Και κατι αλλο, αμα θες αγριο στριψιμο, θες και πιέσεις.

Αρα δώσε πρώτα όλα τα δεδομένα με τα οποία κρίνεις και μετά κρίνε ελεύθερα...

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Yokohama Parada έχει δοκιμάσει κανείς?

Το λάστιχο έχει απίστευτη χάραξη στο πέλμα του....πολύ μούρη! :huh:

Απο απόδοση όμως τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω δοκιμασει στο προηγουμενο αυτοκ

που ειχα τα

MICHELIN PILOT

και το αυτοκινητο βεντουζαριζε στην ασφαλτο σαν χταποδι!!!!!!χωρις να θελουν ζεσταμα!!!

αυτα θα βαλω και στη golfara moy se ligo kairo!!!!

Link to comment
Share on other sites

To σημαντικοτερο παιδια δεν ειναι οτι κραταει ολα κρατανε στην αρχη,κραταει μεχρι τελος,μεχρι να βγουν τα λινα εξω!

Σε ποιο λαστιχο αναφερεσαι???

Link to comment
Share on other sites

Sport Pilot 1, Michelin...

Βασικά ρε Αρη, δεν ξέρω... όπως είπα, πάνω σε Xsara, που υποτίθεται πως σαν γαλλικό λάστιχο είναι μελετημένο και για γαλλικά αμάξια, γλυστρούσε σαν την τάνα.... Τώρα τι να πω! Με βάζεις σε άσχημο τριπάκι. Αλλά για πόσο καιρό θα πατάει ακόμα το Pilot Sport 1; Εχει ήδη βγει η 2η γενιά και περπατάει ήδη κάποιο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο λαστιχο αναφερεσαι???

pilot sport

επισης προσοχη οποιος αγορασει michelin να ειναι μονο made in france και αν δεν εχουν παραγειλτε το αλλιως το πιθανοτερο να παθετε οτι επαθε ο white v gti

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Είχα τα P-Zero-Rosso και μετά από 55.000 χλμ. άρχισαν να ζητάνε αλλαγή.

Εβαλα τα Asymmetric πριν από 4 ημέρες..... πολύ καλό πάτημα..... συμπεριφορά τρένου... € 580

Ειδικά όταν ζεσταθούν....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.