Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Όσο για το θέμα των βενζινών ο καθένας πιστεύω έχει έναν "έμπιστο" που βάζει συνήθως. Τώρα αν τύχει και βάλει από αλλού, αν αμφιβάλλει για την ποιότητά της, μπορεί με εκείνο το ντεπόζιτο να μην πιέζει τον κινητήρα του...... ;)

Δε μίλησα για νοθεία απο βενζινάδικο...Αλλά για κακή ποιότητα βενζίνης στη χώρα γενικότερα, κάτι που είναι κοινά αποδεκτό...

Από την άλλη, αν είναι να μην έχεις max απόδοση λόγω χρήσης 95άρας, γιατί να προγραμματίσεις? Ο σκοπός της βελτίωσης δεν είναι να πηγαίνει καλύτερα? Εννοώ, επειδή κατανοώ το ότι είναι σαφέστατα πιο ακριβή η κατοστάρα, ότι όποιος θέλει να βελτιώσει το γνωρίζει και κατ' επέκταση δεν τον αγγίζει οικονομικά ή με κάθε άλλο τρόπο. Εγώ πχ δεν έχω βάλει ποτέ 95άρα στο gt μου, δεν κατηγορώ κάποιον που βάζει ακόμα και σε Gt μαμά κ ας μη συμφωνώ, αλλά σε βελτιωμένο αυτοκίνητο?

Anyway, καλό tuning και πες μας εντυπώσεις από ό,τι αποφασίσεις να κάνεις τελικά σχετικά και άσχετα με το κάυσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της βελτίωσης δεν είναι να πηγαίνει καλύτερα?

Θα το προγραμματίσω για να πηγαίνει καλύτερα (για μένα-όχι για να περνάω GTi).

(Επειδή υπάρχει κόσμος που αντί να ευχαριστηθεί το βελτιωμένο αμάξι του κοιτάει τι κάνει σε σχέση με τα άλλα και ποιος την έχει μεγαλύτερη........)

Σίγουρα δε θα σηκώσω πιέσεις όπως τα υπόλοιπα παιδιά του forum και θα γίνουν οι κατάληλλες ρυθμίσεις ώστε ο κινητήρας να μην έχει πρόβλημα αξιοπιστίας (αν τον ζορίσω λίγο παραπάνω από το μαμά πρόγραμμα, δε θα είμαι μόνος- ζόρι τραβάνε άμα ανεβούν οι πιέσεις όλοι οι κινητήρες).

Όπως πολλά παιδιά εμπιστεύομαι τον προγραμματιστή μου και ξέρω ότι δε θα ανάβουν λαμπάκια να το κάνω χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ κάνω καλά με 95αρα και εσύ οχι (αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα πάντα 100άρα). Αλλά εγώ πήρα το αμάξι μου για επιδόσεις και οικονομία. Ποια οικονομία θα έχω αν καίω 9-10 λίτρα στα 100χλμ και πληρώνω 1+ το λίτρο (δε έχω ιδέα ποια είναι η τιμή της 100αρας).

Στη τελική επειδή 100αρα δεν υπάρχει αλλά φτιάχνεται με πρόσθετα εγώ προτιμώ να βάζω 95 από καλό βενζινάδικο παρά 100αρα από Α.Π. που ανάθεμα αν δεν έχει ναφθαλήνη για να ανέβουν τα οκτάνια!!!!!

Εξάλου εγώ σε ένα χρόνο που έχω το αμάξι έχω κάνει 30,000χλμ και αν υποθέσουμε μέση κατανάλωση 9 λίτρα στα 100 έχω κάψει 2700 λίτρα. Αν χρησιμοποιούσα 100αρα που είναι κατά μέσο όρο 25 λεπτά ακριβότερη θα έδινα 675 ευρώ το χρόνο παραπάνω. Ας δώσω κανα 2 δόσεις παραπάνω να το ξεχρεώσω νωρίτερα....

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ κάνω καλά με 95αρα και εσύ οχι (αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα πάντα 100άρα). Αλλά εγώ πήρα το αμάξι μου για επιδόσεις και οικονομία. Ποια οικονομία θα έχω αν καίω 9-10 λίτρα στα 100χλμ και πληρώνω 1+ το λίτρο (δε έχω ιδέα ποια είναι η τιμή της 100αρας).

Στη τελική επειδή 100αρα δεν υπάρχει αλλά φτιάχνεται με πρόσθετα εγώ προτιμώ να βάζω 95 από καλό βενζινάδικο παρά 100αρα από Α.Π. που ανάθεμα αν δεν έχει ναφθαλήνη για να ανέβουν τα οκτάνια!!!!!

Εξάλου εγώ σε ένα χρόνο που έχω το αμάξι έχω κάνει 30,000χλμ και αν υποθέσουμε μέση κατανάλωση 9 λίτρα στα 100 έχω κάψει 2700 λίτρα. Αν χρησιμοποιούσα 100αρα που είναι κατά μέσο όρο 25 λεπτά ακριβότερη θα έδινα 675 ευρώ το χρόνο παραπάνω. Ας δώσω κανα 2 δόσεις παραπάνω να το ξεχρεώσω νωρίτερα....

Kαλα οκ μια αποψη σου ειπαν τα παιδια... ;) εσυ τα εβγαλες ολα με μα8ηματικη ακριβεια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το προγραμματίσω για να πηγαίνει καλύτερα (για μένα-όχι για να περνάω GTi).

(Επειδή υπάρχει κόσμος που αντί να ευχαριστηθεί το βελτιωμένο αμάξι του κοιτάει τι κάνει σε σχέση με τα άλλα και ποιος την έχει μεγαλύτερη........)

Σίγουρα δε θα σηκώσω πιέσεις όπως τα υπόλοιπα παιδιά του forum και θα γίνουν οι κατάληλλες ρυθμίσεις ώστε ο κινητήρας να μην έχει πρόβλημα αξιοπιστίας (αν τον ζορίσω λίγο παραπάνω από το μαμά πρόγραμμα, δε θα είμαι μόνος- ζόρι τραβάνε άμα ανεβούν οι πιέσεις όλοι οι κινητήρες).

Όπως πολλά παιδιά εμπιστεύομαι τον προγραμματιστή μου και ξέρω ότι δε θα ανάβουν λαμπάκια να το κάνω χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ κάνω καλά με 95αρα και εσύ οχι (αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα πάντα 100άρα). Αλλά εγώ πήρα το αμάξι μου για επιδόσεις και οικονομία. Ποια οικονομία θα έχω αν καίω 9-10 λίτρα στα 100χλμ και πληρώνω 1+ το λίτρο (δε έχω ιδέα ποια είναι η τιμή της 100αρας).

Στη τελική επειδή 100αρα δεν υπάρχει αλλά φτιάχνεται με πρόσθετα εγώ προτιμώ να βάζω 95 από καλό βενζινάδικο παρά 100αρα από Α.Π. που ανάθεμα αν δεν έχει ναφθαλήνη για να ανέβουν τα οκτάνια!!!!!

Εξάλου εγώ σε ένα χρόνο που έχω το αμάξι έχω κάνει 30,000χλμ και αν υποθέσουμε μέση κατανάλωση 9 λίτρα στα 100 έχω κάψει 2700 λίτρα. Αν χρησιμοποιούσα 100αρα που είναι κατά μέσο όρο 25 λεπτά ακριβότερη θα έδινα 675 ευρώ το χρόνο παραπάνω. Ας δώσω κανα 2 δόσεις παραπάνω να το ξεχρεώσω νωρίτερα....

με το προγραμμα θα σου καιει και λιγο παραπανω θα σου ανεβει η μεση καταναλωση σκεψου το

εδω παει η ατακα 'αφου σε χαλαει τι το θελεις΄

προσωπικα στο δικο μου απο την μερα που το πηρα δεν εχω βαλει ουτε για δοκιμη 95 αρα μονο 100αρα απο επωνημα και γνωστων μου πρατηρια και ξερεις γιατι γιατι ουτε πλουσιος ειμαι(γενια των 700 ευρω)ουτε τον εξυπνο θελω να κανω αλλα τα ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

φιλικα παντα

(στο θεμα οικονομια και επιδοσεις ολα ειναι στο δεξι μας ποδι)

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

με το προγραμμα θα σου καιει και λιγο παραπανω θα σου ανεβει η μεση καταναλωση σκεψου το

εδω παει η ατακα 'αφου σε χαλαει τι το θελεις΄

προσωπικα στο δικο μου απο την μερα που το πηρα δεν εχω βαλει ουτε για δοκιμη 95 αρα μονο 100αρα απο επωνημα και γνωστων μου πρατηρια και ξερεις γιατι γιατι ουτε πλουσιος ειμαι(γενια των 700 ευρω)ουτε τον εξυπνο θελω να κανω αλλα τα ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

φιλικα παντα

(στο θεμα οικονομια και επιδοσεις ολα ειναι στο δεξι μας ποδι)

συμφωνω απολυτα...... ;)

Link to comment
Share on other sites

με το προγραμμα θα σου καιει και λιγο παραπανω θα σου ανεβει η μεση καταναλωση σκεψου το

εδω παει η ατακα 'αφου σε χαλαει τι το θελεις΄

προσωπικα στο δικο μου απο την μερα που το πηρα δεν εχω βαλει ουτε για δοκιμη 95 αρα μονο 100αρα απο επωνημα και γνωστων μου πρατηρια και ξερεις γιατι γιατι ουτε πλουσιος ειμαι(γενια των 700 ευρω)ουτε τον εξυπνο θελω να κανω αλλα τα ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ

φιλικα παντα

Εντάξει ρε παιδιά δεν είμαι τόσο σπάγγος και εγώ...

Απλά κοιτώ αν κάνω κάτι (π.χ. βελτίωση) και τις επιπτώσεις. Και αφού κρίνω ότι δε μειώνω την αξιοπιστία του κινητήρα μου λέω να προχωρήσω.

Δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση για τις λίγες (κυριολεκτώ) "γρήγορες" βόλτες μου να είμαι αναγκασμένος να πληρώνω 100αρα για όλα τα χιλιόμετρα που γράφω. Αν όδηγούσα πάντα γρήγορα δε θα σκεφόμουν τα χρήματα και πιθανόν να είχα και GTi.(δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τα τουτούνια μας - απλά λέω τι θα έκανα εγώ)

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που πάω σε custom πρόγραμμα και όχι κάτι έτοιμο που "δουλεύει και με 95αρα"

Προτιμώ να πω στον βελτιωτή κοίταξε βάζω 95αρα ρύθμισε το αμάξι μου κατάλληλα.

Ούτε θα το τρελάνω το αμάξι μου μια 95αρα μια 100αρα ανάλογα αν έχω λεφτά. (Θέλει άρκετά χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος, έχω ακούσει)

Link to comment
Share on other sites

Θα το προγραμματίσω για να πηγαίνει καλύτερα (για μένα-όχι για να περνάω GTi).

(Επειδή υπάρχει κόσμος που αντί να ευχαριστηθεί το βελτιωμένο αμάξι του κοιτάει τι κάνει σε σχέση με τα άλλα και ποιος την έχει μεγαλύτερη........)

Σίγουρα δε θα σηκώσω πιέσεις όπως τα υπόλοιπα παιδιά του forum και θα γίνουν οι κατάληλλες ρυθμίσεις ώστε ο κινητήρας να μην έχει πρόβλημα αξιοπιστίας (αν τον ζορίσω λίγο παραπάνω από το μαμά πρόγραμμα, δε θα είμαι μόνος- ζόρι τραβάνε άμα ανεβούν οι πιέσεις όλοι οι κινητήρες).

Όπως πολλά παιδιά εμπιστεύομαι τον προγραμματιστή μου και ξέρω ότι δε θα ανάβουν λαμπάκια να το κάνω χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ κάνω καλά με 95αρα και εσύ οχι (αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα πάντα 100άρα). Αλλά εγώ πήρα το αμάξι μου για επιδόσεις και οικονομία. Ποια οικονομία θα έχω αν καίω 9-10 λίτρα στα 100χλμ και πληρώνω 1+ το λίτρο (δε έχω ιδέα ποια είναι η τιμή της 100αρας).

Στη τελική επειδή 100αρα δεν υπάρχει αλλά φτιάχνεται με πρόσθετα εγώ προτιμώ να βάζω 95 από καλό βενζινάδικο παρά 100αρα από Α.Π. που ανάθεμα αν δεν έχει ναφθαλήνη για να ανέβουν τα οκτάνια!!!!!

Εξάλου εγώ σε ένα χρόνο που έχω το αμάξι έχω κάνει 30,000χλμ και αν υποθέσουμε μέση κατανάλωση 9 λίτρα στα 100 έχω κάψει 2700 λίτρα. Αν χρησιμοποιούσα 100αρα που είναι κατά μέσο όρο 25 λεπτά ακριβότερη θα έδινα 675 ευρώ το χρόνο παραπάνω. Ας δώσω κανα 2 δόσεις παραπάνω να το ξεχρεώσω νωρίτερα....

Φιλε καλησπερα και να με συμπαθας κιολας αλλα δεν μπορω να μη σχολιασω τη λογικη σου.

Πηρες για οικονομια και επιδοσεις ενα Golf με κινητηρα αμεσου ψεκασμου με κομπρεσορα και turbo και που ο κατασκευαστης σου προτεινει να χρησιμοποιεις βενζινη 98 και πανω οκτανιων ,και θελεις τωρα να το "τσιπαρεις" για να παει λιγο καλυτερα αλλα να καιει και 95αρα?Σαν να μη στεκουν καλα ολα αυτα.

Εκτος απο ολα οσα σου ειπαν κι αλλοι περι οκτανιων και αποδοσης σκεψου οτι δεν ειναι μονο οτι θα χασεις σε αποδοση βαζοντας 95αρα, ζημια κανεις σιγουρη που θα την πληρωσεις μακροχρονια.Ασε που "95αρα και απο καλο βενζιναδικο" δε νομιζω οτι υπαρχει ,εδω ψαχνουμε καλες 100αρες και αυτες με το τουφεκι!!

Οσο για τη διαφορα κοστους που αναφερεις, εχεις σκεφτει να μη βαλεις προγραμμα???Ποσες δοσεις πληρωνεις μ'αυτα τα λεφτα?

Φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά δεν είμαι τόσο σπάγγος και εγώ...

Απλά κοιτώ αν κάνω κάτι (π.χ. βελτίωση) και τις επιπτώσεις. Και αφού κρίνω ότι δε μειώνω την αξιοπιστία του κινητήρα μου λέω να προχωρήσω.

Δε θα ήθελα σε καμιά περίπτωση για τις λίγες (κυριολεκτώ) "γρήγορες" βόλτες μου να είμαι αναγκασμένος να πληρώνω 100αρα για όλα τα χιλιόμετρα που γράφω. Αν όδηγούσα πάντα γρήγορα δε θα σκεφόμουν τα χρήματα και πιθανόν να είχα και GTi.(δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τα τουτούνια μας - απλά λέω τι θα έκανα εγώ)

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που πάω σε custom πρόγραμμα και όχι κάτι έτοιμο που "δουλεύει και με 95αρα"

Προτιμώ να πω στον βελτιωτή κοίταξε βάζω 95αρα ρύθμισε το αμάξι μου κατάλληλα.

Ούτε θα το τρελάνω το αμάξι μου μια 95αρα μια 100αρα ανάλογα αν έχω λεφτά. (Θέλει άρκετά χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος, έχω ακούσει)

Φίλε μου δεν μπορεις να ζητας από αυτοκίνητο άμμεσο ψεκασμου να αυξήσεις την υποδύναμη και παράλληλα να χρησιμοποιείς χαμηλής ποιότητας βενζίνη. Αν ήθελες οικονομία δεν θα έπαιρνες turbo. Πάρε ένα υβριδικό!! Είναι απλό.

Τώρα εσυ θες να βάλεις πρόγραμμα και να χρησιμοποιής 95άρα να έχεις στο νου καθε φορά που θα το σκίζεις θα καταπονείς το κινητήρα σου...

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω 100άρα και επώνυμη από ελεγμένο πρατήριο. Μπορεί να είναι πλέον 40% ακριβώτερη, αλλά έχεις μικρότερες πιθανότητες να πάθει κάτι ο κινητήρας από κακό ή ανεπαρκές καύσιμο. Και αν πάθει κάτι το μοτέρ, η ζημιά θα είναι πολλαπλάσια από τα χρήματα που θα έχεις γλιτώσει από τη διαφορά στη τιμή 95άρας-100άρας.

Όσο για το 95άρα στο 1,6+ δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Για ήσυχα ρε παιδιά, δηλαδή μοτερ και μοτέρ δουλεύουν στην Αμερική με 92 οκτάνια στην Ευρώπη με 95 εγώ μόνο το καταπονώ?

Το αμάξι μου λέει στη τάπα οτι δουλεύει 95 οκτάνια (tsi 140).

Δε το προγραμματίζω για να κάψει νερό.....

Μη το βλέπεται ανταγωνιστικά ΔΕΝ λέω ότι είμαι πιο έξυπνος από εσάς, και σίγουρα ΔΕΝ θα γίνω πιο γρήγορος.

Ξέρω πολλά παιδιά που φτιάξαν προγράμματα για 100αρα και λόγω οικονομικής κρίσης μου βάζουν 95άρα.Αυτό είναι καλύτερο?

Τουλάχιστον εγώ κάνω από την αρχή εξήγηση (στο προγραμματιστή).

Εδώ έχει χιλιαράκια που βάζουν χταπόδια, και φίλτρα για να κερδίσουν ελάχιστα άλογα- εγώ σας πείραξα?

Και φίλε alex 16v μη συνεχίζεις με τη λογική μου γιατί κανένας δεν είναι κατάλληλος να κρίνει τον άλλο.

Φιλικά (για το πάντα θα δούμε!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Για ήσυχα ρε παιδιά, δηλαδή μοτερ και μοτέρ δουλεύουν στην Αμερική με 92 οκτάνια στην Ευρώπη με 95 εγώ μόνο το καταπονώ?

Το αμάξι μου λέει στη τάπα οτι δουλεύει 95 οκτάνια (tsi 140).

Δε το προγραμματίζω για να κάψει νερό.....

Μη το βλέπεται ανταγωνιστικά ΔΕΝ λέω ότι είμαι πιο έξυπνος από εσάς, και σίγουρα ΔΕΝ θα γίνω πιο γρήγορος.

Ξέρω πολλά παιδιά που φτιάξαν προγράμματα για 100αρα και λόγω οικονομικής κρίσης μου βάζουν 95άρα.Αυτό είναι καλύτερο?

Τουλάχιστον εγώ κάνω από την αρχή εξήγηση (στο προγραμματιστή).

Εδώ έχει χιλιαράκια που βάζουν χταπόδια, και φίλτρα για να κερδίσουν ελάχιστα άλογα- εγώ σας πείραξα?

Και φίλε alex 16v μη συνεχίζεις με τη λογική μου γιατί κανένας δεν είναι κατάλληλος να κρίνει τον άλλο.

Φιλικά (για το πάντα θα δούμε!!!!)

Δε σε κρινω ρε φιλε μην τρελαινεσαι ,σε forum γραφεις! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ήσυχα ρε παιδιά, δηλαδή μοτερ και μοτέρ δουλεύουν στην Αμερική με 92 οκτάνια στην Ευρώπη με 95 εγώ μόνο το καταπονώ?

Το αμάξι μου λέει στη τάπα οτι δουλεύει 95 οκτάνια (tsi 140).

Δε το προγραμματίζω για να κάψει νερό.....

Μη το βλέπεται ανταγωνιστικά ΔΕΝ λέω ότι είμαι πιο έξυπνος από εσάς, και σίγουρα ΔΕΝ θα γίνω πιο γρήγορος.

Ξέρω πολλά παιδιά που φτιάξαν προγράμματα για 100αρα και λόγω οικονομικής κρίσης μου βάζουν 95άρα.Αυτό είναι καλύτερο?

Τουλάχιστον εγώ κάνω από την αρχή εξήγηση (στο προγραμματιστή).

Εδώ έχει χιλιαράκια που βάζουν χταπόδια, και φίλτρα για να κερδίσουν ελάχιστα άλογα- εγώ σας πείραξα?

Και φίλε alex 16v μη συνεχίζεις με τη λογική μου γιατί κανένας δεν είναι κατάλληλος να κρίνει τον άλλο.

Φιλικά (για το πάντα θα δούμε!!!!)

Στην Αμερική έχουν 91 και 93 ron. Έχει κάποια διαφορά. Αλλά και εκεί αν είχαν 100άρα, 100άρα θα έβαζαν. Το αμάξι όσο είναι μαμά και χρησιμοποιείται έτσι όπως έχει κατασκευαστεί να χρησιμοποιείται, έχει καλώς. Με πρόγραμμα που ανεβαίνουν έστω και λίγο οι πιέσεις, πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Αν βέβαια ο προγραμματιστής σου αφαιρέσει κάποιες δικλίδες ασφαλείας, τότε δεν θα το βλέπεις το πρόβλημα, αλλά θα το ακούς και θα το αισθάνεσαι.

Και αν είσαι επιρεασμένος από την οικονομική κρίση, δεν βάζεις πρόγραμμα. Κρατάς τα λεφτά και εξασφαλίζεις πολλά λίτρα 95άρας. Και εδώ κολλάει ένα σοφό ρητό που λέει ότι τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν και μεταξωτούς κώλους.

Από εκεί και πέρα, κάνεις ότι θέλεις. Δικό σου είναι το αμάξι και εννοείτε πως δεν μας πέφτει λόγος. Κουβέντα κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Για ήσυχα ρε παιδιά, δηλαδή μοτερ και μοτέρ δουλεύουν στην Αμερική με 92 οκτάνια στην Ευρώπη με 95 εγώ μόνο το καταπονώ?

Το αμάξι μου λέει στη τάπα οτι δουλεύει 95 οκτάνια (tsi 140).

Δε το προγραμματίζω για να κάψει νερό.....

Μη το βλέπεται ανταγωνιστικά ΔΕΝ λέω ότι είμαι πιο έξυπνος από εσάς, και σίγουρα ΔΕΝ θα γίνω πιο γρήγορος.

Ξέρω πολλά παιδιά που φτιάξαν προγράμματα για 100αρα και λόγω οικονομικής κρίσης μου βάζουν 95άρα.Αυτό είναι καλύτερο?

Τουλάχιστον εγώ κάνω από την αρχή εξήγηση (στο προγραμματιστή).

Εδώ έχει χιλιαράκια που βάζουν χταπόδια, και φίλτρα για να κερδίσουν ελάχιστα άλογα- εγώ σας πείραξα?

Και φίλε alex 16v μη συνεχίζεις με τη λογική μου γιατί κανένας δεν είναι κατάλληλος να κρίνει τον άλλο.

Φιλικά (για το πάντα θα δούμε!!!!)

Μην πέρνεις στραβά αυτά που σου λέμε. Δεν νομιζω να ήθελες να σου λέμε "Μπράβο ρε μεγαλε, βάλε και πετρέλαιο...δεν παθαίνει τίποτα..." κλπ, και να μην σου λέγαμε κάποια πράγματα που ισχύουν. Δεν θέλεις να μάθεις και να τα ακολουθήσεις δικαίωμα σου...αλλά και εμέις έχουμε το δικαίωμα να σου εκφράσουμε την άποψη μας και να σου εξηγήσουμε ότι είναι λάθος 95αρα και tunnιng....

(Alex, στο TSi 170 εχει 98αρα στο 140αρι γράφει 95αρα)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά, η ζημιά στον κινητήρα με την 95άρα γίνεται ακόμη και στην καθημερινή - ήπια οδήγηση? Αν ο άλλος δεν πιέζει το αυτοκίνητο θα έχει πρόβλημα με την 95άρα? Προσέξτε...ξέρουμε όλοι ποιά βενζίνη είναι η καλύτερη, συγκρίνουμε όμως το τι θα κερδίσει κάποιος με την κατοστάρα συγκριτικά με το πόσο θα του κοστίσει.

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε γιατι ο κατασκευαστης προτεινει στο ρεζερβουαρ των GT απο 98 οκτανια και πανω ( δεν νομιζω να υπαρχει τετοια ενδειξη στα TSI )

Ρε Νίκο μας μπέρδεψες? Σίγουρα γράφει 98?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά, η ζημιά στον κινητήρα με την 95άρα γίνεται ακόμη και στην καθημερινή - ήπια οδήγηση? Αν ο άλλος δεν πιέζει το αυτοκίνητο θα έχει πρόβλημα με την 95άρα? Προσέξτε...ξέρουμε όλοι ποιά βενζίνη είναι η καλύτερη, συγκρίνουμε όμως το τι θα κερδίσει κάποιος με την κατοστάρα συγκριτικά με το πόσο θα του κοστίσει.

Κάλα δεν θα το παρεις στα χέρια.....απλά στο παρατεταμένο σκίσιμο η θερμοκρασία στον θάλαμο καύσης προαναφλέγει πολύ πιο εύκολα την 95αρα από την 100αρα. Τότε υπάρχει το φαινόμενο Knocking (πειράκια) και τα ασφαλιστικά λαμβάνουν δράση (κόβοντας μοίρες αβανς).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά, η ζημιά στον κινητήρα με την 95άρα γίνεται ακόμη και στην καθημερινή - ήπια οδήγηση? Αν ο άλλος δεν πιέζει το αυτοκίνητο θα έχει πρόβλημα με την 95άρα? Προσέξτε...ξέρουμε όλοι ποιά βενζίνη είναι η καλύτερη, συγκρίνουμε όμως το τι θα κερδίσει κάποιος με την κατοστάρα συγκριτικά με το πόσο θα του κοστίσει.

Δεν είναι σαράκι η 95αρα να τρώει τον κινητήρα..... Μην αγχώνεσαι. Τα knock sensors υπάρχουν στη περίπτωση που είναι μάπα βενζίνη. Δηλαδή στα tsi που βαζουν 95άρα δουλεύουν υπερωρίες? Γιατί έχω φιλαράκι που έχει 75.000χλμ με tsi και όλα με 95άρα. Να του πω να πάει για αλλαγή μοτέρ?

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαράκι η 95αρα να τρώει τον κινητήρα..... Μην αγχώνεσαι. Τα knock sensors υπάρχουν στη περίπτωση που είναι μάπα βενζίνη. Δηλαδή στα tsi που βαζουν 95άρα δουλεύουν υπερωρίες? Γιατί έχω φιλαράκι που έχει 75.000χλμ με tsi και όλα με 95άρα. Να του πω να πάει για αλλαγή μοτέρ?

ΕΛΕΟΣ

Εντάξει εσύ θέλεις να πιστευεις οτι η 95αρα δεν δημιουργεί πρόβλημα σε TSi με πρόγραμμα επειδη στην Αμερική δεν έχουν 100αρα και ένας φίλος σου έχει 75000 χιλιόμετρα....για σπασμένα όμως μοτέρ έχεις ακούσει τίποτα? Γιατί εχω ακούσει πολλά αλλά δεν θα κάτσω να πω επεδη έσπασε το τάδε λογο σκισίματος και κακής βενζίνης θα σπάνε όλα.....δεν πάει έτσι.

Απλά βάζεις στο Google "engine knocking" και μετά αποφασίζεις.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο καπάκι της βενζίνης μου, το GT γράφει "min. 95 ron" !

Για γνώση και συμμόρφωση ορισμένων...

Υπάρχει διαφορά στα RON Αμερικής από τα ΜΟΝ και τα λοιπά μεγέθη που μετράνε τα καύσιμα. Μέχρι και στην Αμερική υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην ανατολική και δυτική όχθη. Τα 93 RON της Αμερικής είναι αντίστοιχα 98 οκτάνια δικά μας.

Δείτε και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαστε υπερβολικοί ούτε να τρομοκρατούμε το κόσμο όταν δεν υπάρχει λόγος. Σίγουρα η 100αρα είναι καλύτερη όμως και η 95αρα "πραγματική" δε δημιουργεί προβλήματα στα tsi140. Εγώ πυράκια δεν έχω ακούσει στο αμάξι μου μέχρι τώρα....(Ακούγονται μεχρι να πάρουν μπροστά οι knock sensors)

Τώρα για το πρόγραμμα δεν ξέρω ακόμα τι πιέσεις θα δουλέψω. Πάντως γίνεται, απλά δε θα πάρω το μέγιστο των δυνατοτήτων του αυτοκινήτου μου όπως αν έβαζα 100αρα.

Αναρωτηθήκατε όλος αυτός ο κόσμος που περνάει προγράμματα (200-210 άλογα) και δεν ελευθερώνει την εξάτμιση αν αυτό προκαλέσει προβλήματα αργότερα στο αυτοκίνητό του? Μόνο για το δικό μου ενδιαφέρεστε ......

Πάντως σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαστε υπερβολικοί ούτε να τρομοκρατούμε το κόσμο όταν δεν υπάρχει λόγος. Σίγουρα η 100αρα είναι καλύτερη όμως και η 95αρα "πραγματική" δε δημιουργεί προβλήματα στα tsi140. Εγώ πυράκια δεν έχω ακούσει στο αμάξι μου μέχρι τώρα....(Ακούγονται μεχρι να πάρουν μπροστά οι knock sensors)

Τώρα για το πρόγραμμα δεν ξέρω ακόμα τι πιέσεις θα δουλέψω. Πάντως γίνεται, απλά δε θα πάρω το μέγιστο των δυνατοτήτων του αυτοκινήτου μου όπως αν έβαζα 100αρα.

Αναρωτηθήκατε όλος αυτός ο κόσμος που περνάει προγράμματα (200-210 άλογα) και δεν ελευθερώνει την εξάτμιση αν αυτό προκαλέσει προβλήματα αργότερα στο αυτοκίνητό του? Μόνο για το δικό μου ενδιαφέρεστε ......

Πάντως σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.