Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Επι του κυριου θεματος.

Βαζοντας προγραμμα (etuners) δεν μπορω να πω οτι ειδα αμεσα μεγαλη διαφορα εκτος βεβαια καποια και οτι το αυτοκινητο στροφαριζε στις 7000 κατι στροφες.

Βεβαια ειχα ακομα κατι υπολειματα απο 95αρα στην αρχη.

Εβαλα 100αρα αλλα και παλι δεν ειδα αυτο που περιμενα, δηλ μετα τις 3500-4000 να το καταλαβαινω αρκετα πιο δυνατο (αυτα για την πρωτη μερα).

Σημερα εχοντας ακομα μονο 150 χλμ απο το προγραμμα βλεπω βελτιωση, χωρις βεβαια λογω κινησης να μπορω να πιεσω, αλλα σιγουρα ειναι και απο την αλλαγη βενζινης.

Παντως περιμενα για μια αυξηση των 50 ιππων να ειχα πιο δραστικα αποτελεσματα αν και ειμαι ακομα στη φημολογουμενη adaptation period .

Βεβαιως δεν εχω δει διαφορα χαμηλα αλλα αυτο ηταν αναμενομενο εφοσον δεν πειραζεται ο κομπρεσσορας.

Το ηλεκτρογκαζο ισχυει ακομα και δεν ξερω αν η αφαιρεση του ενδυκνειται, γιατι εχω ακουσει οτι σε καποια προγραμματα σχεδον αφαιρειται.

Στο αυτοκινητο εχω μολις 4000 χλμ, δηλ δεν το ειχα πιεσει προηγουμενως, αλλα κρινω απο το προηγουμενο

tsi μου σχετικα με την επιθυμητη αποδοση.

Σε συνεχεια του παραπανω και επειδη τελικα εμεις ειμαστε που ξερουμε καλυτερα τα αυτοκινητα μας και δεν 'παραλογιζομαστε' ετσι ευκολα.

Επειδη λοιπον δεν ημουν ακομα ικανοποιημενος απο την αποδοση, εχοντας εντωμεταξυ επισκεφτει τα παιδια οπου

δεν παρατηρησαν τιποτα, εκανα εχτες την δυναμομετρηση (maha Αγγελιδη) οπου δυστυχως επαληθευτηκαν αυτα

που ελεγα.

Το αυτοκινητο εδειξε 176 αλογα και 24.6 ροπη.

Πληροφοριακα και για συγκριση, το προηγουμενο που ειχα και ειχα δυναμομετρησει τον Απριλιο (εντελως μαμα) ειχα 156 αλογα και 22.7 ροπη, παλι φυσικα στο ιδιο δυναμομετρο.

Χρειαζεται να λεμε και αυτα και οχι μονο για 'ξυρισματα' που τελικα δεν ξερω σε τι ποσοστο ισχυουν (με πραγματικα νουμερα)ωστε να βοηθουμαστε χωρις βεβαια να τρεχει κατι με τα παιδια η τον οποιο βελτιωτη που φυσικα προσπαθει να κανει οσο το δυνατον καλυτερη δουλεια.

Επειδη ακομα δεν εχω καταφερει να μιλησω με τα παιδια, περισσοτερα προσεχως.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακομα δεν εχω καταφερει να μιλησω με τα παιδια, περισσοτερα προσεχως.

====

Κάποιο πρόβλημα θα έχει, μάλλον σκάστρα.

Μιλήστε με τους βελτιωτές σας πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

====

Κάποιο πρόβλημα θα έχει, μάλλον σκάστρα.

Μιλήστε με τους βελτιωτές σας πρώτα...

Κιόλας σκάστρα όμως? Από τα 4-5000 χλμ που έχει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο?

Σωστή η παρατήρηση βέβαια, με τους βελτιωτές θα βρεθεί μόνο η λύση...

Link to comment
Share on other sites

====

Κάποιο πρόβλημα θα έχει, μάλλον σκάστρα.

Μιλήστε με τους βελτιωτές σας πρώτα...

Μολις τωρα μιλησα με τα παιδια.

Η διαφορα οπως μου εξηγηθηκε εγκειται οτι στο dsg λογω λειτουργιας του δεν μπορουν να βγουν ακριβη αποτελεσματα (καθοτι δεν μετριεται το kickdown οπου επιτυγχανονται οι μεγιστες τιμες) αλλα κυριως γιατι στο συγκεκριμενο δυναμομετρο εδω και μερικες ημερες η ατμοσφαιρικη πιεση εχει σεταριστει στα 1075 μιλιμπαρ (αντι τα 950-970 πραγματικα τωρα) και ετσι υπαρχει αποκλιση τιμων της ταξης του 10% προς τα κατω, δηλ κανονικα θα επρεπε να ειναι περιπου 195 + αλογα και 27 περιπου ροπη.

Απο την αναλυση αλλα χωρις να ειμαι ειδικος θα πρεπει να συγκλινω σε αυτη την αποψη γιατι βλεποντας την προηγουμενη μετρηση μου τον Απριλιο η πιεση ηταν στα 1000 μιλιμπαρ (αλλες συνθηκες βεβαια).

Προς το παρον μενουμε οπως εχει.

Το αλλο βεβαια που συζητηθηκε ειναι οτι το καλυτερο, οπου θα εβλεπα μεγαλη διαφορα, θα ηταν να αναβαθμιστει και το λογισμικο του dsg, κατι το οποιο δεν γινεται εδω (τουλαχιστον προς το παρον).

Ετσι για να μην ησυχαζουμε δηλαδη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κιόλας σκάστρα όμως? Από τα 4-5000 χλμ που έχει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο?

Σωστή η παρατήρηση βέβαια, με τους βελτιωτές θα βρεθεί μόνο η λύση...

====

Δεν θέλει και πολλά-πολλά.

Επίσης, στις καινούργιες εκδόσεις MED17 υπάρχει (εσκεμμένα; ) ένα "bug" με την απόκριση ανοίγματος. Αν δεν διορθώσει από προ πρόγραμμα, σε πολύ γρήγορες αλλαγές δεν προλαβαίνει να ανοίξει και τρώει αρκετό ζόρι όλο το σύστημα… Ειδικά όταν αφήσει ο οδηγός γκάζι ενώ βρίσκεται στην κατάσταση overboost (1.5bar πχ)

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα μιλησα με τα παιδια.

Η διαφορα οπως μου εξηγηθηκε εγκειται οτι στο dsg λογω λειτουργιας του δεν μπορουν να βγουν ακριβη αποτελεσματα (καθοτι δεν μετριεται το kickdown οπου επιτυγχανονται οι μεγιστες τιμες) αλλα κυριως γιατι στο συγκεκριμενο δυναμομετρο εδω και μερικες ημερες η ατμοσφαιρικη πιεση εχει σεταριστει στα 1075 μιλιμπαρ (αντι τα 950-970 πραγματικα τωρα) και ετσι υπαρχει αποκλιση τιμων της ταξης του 10% προς τα κατω, δηλ κανονικα θα επρεπε να ειναι περιπου 195 + αλογα και 27 περιπου ροπη.

Απο την αναλυση αλλα χωρις να ειμαι ειδικος θα πρεπει να συγκλινω σε αυτη την αποψη γιατι βλεποντας την προηγουμενη μετρηση μου τον Απριλιο η πιεση ηταν στα 1000 μιλιμπαρ (αλλες συνθηκες βεβαια).

Προς το παρον μενουμε οπως εχει.

Το αλλο βεβαια που συζητηθηκε ειναι οτι το καλυτερο, οπου θα εβλεπα μεγαλη διαφορα, θα ηταν να αναβαθμιστει και το λογισμικο του dsg, κατι το οποιο δεν γινεται εδω (τουλαχιστον προς το παρον).

Ετσι για να μην ησυχαζουμε δηλαδη!!!

====

Για το βαρομετρικό - δε πειράζει, πείτε μας ποια είναι η δύναμη που λέει δίπλα στο "Ισχύς κινητήρα ΡΑγγλ", δηλαδή η "ωμή" δύναμη που υπολογίζει χωρίς να λαμβάνει υπ'όψιν τις θερμοκρασίες, βαρομετρικό κλπ.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

δεν μετριεται το kickdown οπου επιτυγχανονται οι μεγιστες τιμες

Δε μετριέται το Kick down ακούγεται λογικό. Υπάρχει όμως η δύναμη απλά δεν μπορεί να αποτυπωθεί στο δυναμόμετρο?

Και αν ναι, γιατί να γίνει Update software του dsg? Aπλά για να φανούν στο δυναμόμετρο?

Link to comment
Share on other sites

====

Δεν θέλει και πολλά-πολλά.

Επίσης, στις καινούργιες εκδόσεις MED17 υπάρχει (εσκεμμένα; ) ένα "bug" με την απόκριση ανοίγματος. Αν δεν διορθώσει από προ πρόγραμμα, σε πολύ γρήγορες αλλαγές δεν προλαβαίνει να ανοίξει και τρώει αρκετό ζόρι όλο το σύστημα… Ειδικά όταν αφήσει ο οδηγός γκάζι ενώ βρίσκεται στην κατάσταση overboost (1.5bar πχ)

Αυτο που εχω παρατηρησει σε σχεση με το προηγουμενο μου Tsi ειναι οτι αισθανομαι πιο πολυ το ηλεκτρογκαζο και δεν εχω το χαρακτηριστικο σφυριγμα της σκαστρας.

(Ισως ειναι αυτο το bug που λες, γιατι ο εγκεφαλος ειναι απο τους τελευταιους, αλλα τι να γινει, ισως τα παιδια με τον καιρο με καμμια αναβαθμιση να το βελτιωσουν αν ισχυει).

Το σφυριγμα που ακουω ειναι πιο υποκωφο και σχεδον ανεπαισθητο. Παντα σε σχεση με το προηγουμενο.

Βεβαια το αυτοκινητο γενικα ειναι πολυ πιο αθορυβο.

Αν ηταν ομως θεμα σκαστρας(που δεν πρεπει να ισχυει καθοτι οπως ειπε και ο Ιασωνας το αυτοκινητο εχει μονο περιπου 5000 χλμ και χωρις πιεση, τουλαχιστον πριν το προγραμμα) δεν θα το εβλεπε και το διαγνωστικο των παιδιων αλλα δεν θα φαινοταν και απο την δυναμομετρηση?

Αλλα παλι γιατι δεν 'σφυριζει' οπως το προηγουμενο?

Μηπως εχουν αλλαξει την σκαστρα οπως στα GTI?

Link to comment
Share on other sites

Δε μετριέται το Kick down ακούγεται λογικό. Υπάρχει όμως η δύναμη απλά δεν μπορεί να αποτυπωθεί στο δυναμόμετρο?

Και αν ναι, γιατί να γίνει Update software του dsg? Aπλά για να φανούν στο δυναμόμετρο?

====

Και το DSG το "κλειδώνεις" αν θες με μια σχέση για να μη σε "ενοχλεί" για να το μετρήσεις.

Αλλά και να μη το κάνεις - τη δύναμη ψιλά πρέπει να την βλέπεις.

Εγώ επιμένω ότι υπάρχει κάποιο HW issue για να βγάζει τόσα λίγα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω παρατηρησει σε σχεση με το προηγουμενο μου Tsi ειναι οτι αισθανομαι πιο πολυ το ηλεκτρογκαζο

====

Μάλλον έχετε μια από τις τελευταίες, υποβαθμισμένες και γεμάτες "bug" εκδόσεις...

Το καύσιμο το log-άρανε στο dyno? Γιατί αυτές οι εκδόσεις και εκεί έχουν τα "παλαβά" τους...

Τι άλλο θα σκεφτεί η VAG για να αποτρέψει το tuning...

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

====

Και το DSG το "κλειδώνεις" αν θες με μια σχέση για να μη σε "ενοχλεί" για να το μετρήσεις.

Αλλά και να μη το κάνεις - τη δύναμη ψιλά πρέπει να την βλέπεις.

Εγώ επιμένω ότι υπάρχει κάποιο HW issue για να βγάζει τόσα λίγα..

Ακόμα και στο manual mode όμως κάνει kick down αν πας τέρμα κάτω το γκάζι και πατήσεις το "κουμπάκι"...

Link to comment
Share on other sites

====

Θέλει ένα κολπάκι με το βαγ-κομ για να μη το κάνει :o

Δεν μας το λες και σε μας αυτο το κολπακι να ξεστραβωθουμε.

KIRRA εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

====

Για το βαρομετρικό - δε πειράζει, πείτε μας ποια είναι η δύναμη που λέει δίπλα στο "Ισχύς κινητήρα ΡΑγγλ", δηλαδή η "ωμή" δύναμη που υπολογίζει χωρίς να λαμβάνει υπ'όψιν τις θερμοκρασίες, βαρομετρικό κλπ.

181 bhp

Link to comment
Share on other sites

====

Μάλλον έχετε μια από τις τελευταίες, υποβαθμισμένες και γεμάτες "bug" εκδόσεις...

Το καύσιμο το log-άρανε στο dyno? Γιατί αυτές οι εκδόσεις και εκεί έχουν τα "παλαβά" τους...

Τι άλλο θα σκεφτεί η VAG για να αποτρέψει το tuning...

Για το καυσιμο δεν εγινε κουβεντα οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω.

Με την αφαιρεση του kickdown σε τι ωφελεισαι και πως/που γινεται?

Και παλι ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι τουλαχιστον η ροπη δεν μετρηθηκε καλα αφου δεν θελει ολες τις στροφες για να μετρηθει.

Ουτε η ιπποδυναμη θελει αλλα επειδη εκει θελουμε πιο πολλες στροφες μπορω να πω οτι ισως να υπαρχει θεμα με το dsg (γιατι ομως εφοσον στο manual εχουμε συμπεριφορα αναλογη με του απλου μηχανικου κιβωτιου και τουλαχιστον για την μετρηση της ροπης που δεν χρειαζεται kickdown?) αν και με την απλη λογικη παλι δεν μπορω να δικαιολογησω τετοιες αποκλισεις.

Ο Κριτωνας μου εξηγησε καπως αλλα λογω του οτι δεν εχω τις αναλογες ειδικες τεχνικες γνωσεις παλι δεν μπορω να το 'χωνεψω'.

Μηπως τελικα υπαρχει θεμα με τους καινουργιους εγκεφαλους σαν τον δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

"Ο Γιώργος πέρασε από τις δίφυλλες πόρτες του μπαρ, πλησίασε τον πάγκο και κοντοστάθηκε κοιτάζωντας τους θαμώνες του σαλούν:

-Ναι λοιπόν, θέλω μια μονομαχία με το δυνατότερο TSI"

Μας βλέπω να γινόμαστε far-west.

Σοβαρευτείτε ρεεεεεεεεε!

Το -προς το παρόν- δυνατότερο TSI δεν μας έχει πείσει ακόμα για το ποιόν του. Όλα καλά χρυσά και άγια αλλά τα αυτοκίνητα

δεν τα βελτιώνουμε με αποκλειστικό γνώμονα τις κόντρες. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να πάρει το επίσημο ΟΚ

από εμάς και πιστέψτε με, δεν είναι εύκολο.

Όλα τα κομμάτια της ρύθμισης ενός αυτοκινήτου που από 140 άλογα κοντεύει να περάσει τα 260 είναι πολύ δύσκολα. Χρειάζονται συνεχή προσοχή γιατί η τουρμπίνα στην παρούσα μορφή της μπορεί άνετα να πετάξει τις μπιέλες έξω, πρωτού προλάβει κανείς να καταλάβει τί έγινε.

Οπότε με το μαλακό προς το παρόν, μόλις ολοκληρωθεί το σχέδιο θα δείτε περισσότερα αυτοκίνητα να ξεπηδούν σε big turbo setup.

Μέχρι τότε υπομονή! Κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας.

Link to comment
Share on other sites

"Ο Γιώργος πέρασε από τις δίφυλλες πόρτες του μπαρ, πλησίασε τον πάγκο και κοντοστάθηκε κοιτάζοντας τους θαμώνες του σαλούν:

-Ναι λοιπόν, θέλω μια μονομαχία με το δυνατότερο TSI"

Μας βλέπω να γινόμαστε far-west.

Σοβαρευτείτε ρεεεεεεεεε!

Το -προς το παρόν- δυνατότερο TSI δεν μας έχει πείσει ακόμα για το ποιόν του. Όλα καλά χρυσά και άγια αλλά τα αυτοκίνητα

δεν τα βελτιώνουμε με αποκλειστικό γνώμονα τις κόντρες. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να πάρει το επίσημο ΟΚ

από εμάς και πιστέψτε με, δεν είναι εύκολο.

Όλα τα κομμάτια της ρύθμισης ενός αυτοκινήτου που από 140 άλογα κοντεύει να περάσει τα 260 είναι πολύ δύσκολα. Χρειάζονται συνεχή προσοχή γιατί η τουρμπίνα στην παρούσα μορφή της μπορεί άνετα να πετάξει τις μπιέλες έξω, πρωτού προλάβει κανείς να καταλάβει τί έγινε.

Οπότε με το μαλακό προς το παρόν, μόλις ολοκληρωθεί το σχέδιο θα δείτε περισσότερα αυτοκίνητα να ξεπηδούν σε big turbo setup.

Μέχρι τότε υπομονή! Κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας.

Ο μοναχικός λοιπόν καουμπόη βάζει το όπλο στην θήκη και περιμένει το project! B) αχχ που είναι η παλιά άγρια Δύση όπου τα όπλα βγαίναν για ψιλου πήδημα!

Πέρα του χαβαλέ το αυτοκίνητο επειδή πήρα μια γεύση πάει αρκετά καλά αλλά θέλει όντως ακόμα δουλειά ακόμα και από περιφερειακά. Τα δείγματα δείχνουν πάντως ένα αυτοκίνητο που στα ψηλά θα ξυρίζει! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.