Jump to content
solaris2k7

Golf 5/6 - Πλαϊνοι Μασπιέδες (Oem, Aftermarket)

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που θα μπορούσαν να μου τοποθετήσουν σχετικά φτηνά τους πλαϊνούς μασπιέδες του GTi στο δικό μου GOLF GT???

Στον Gratsia και στον Παζαρόπουλο ζητάνε 180+ΦΠΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ!!!!!! Δηλαδή..... 110ευρώ ( που έχουν ) + 214 = 324ευρώ

Υπάρχει κανένα συνεργείο που θα μπορούσε φτηνότερα?

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που θα μπορούσαν να μου τοποθετήσουν σχετικά φτηνά τους πλαϊνούς μασπιέδες του GTi στο δικό μου GOLF GT???

Στον Gratsia και στον Παζαρόπουλο ζητάνε 180+ΦΠΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ!!!!!! Δηλαδή..... 110ευρώ ( που έχουν ) + 214 = 324ευρώ

Υπάρχει κανένα συνεργείο που θα μπορούσε φτηνότερα?

χαχαχαχαχα ;):lol::lol::lol::lol::lol: ΠΟΣΑ ΕΙΠΕΣ???? :lol::lol::lol::lol:

Βρε παρε βαλτα μονος σου κ μετα τα λεφτα που θα σ μεινουν αγοραζεις 1 κασα μπυρες τις πινεις αγοραζεις 1 λιτρο πετρελαιο τις κανεις μολοτοφ κ τις σκας στο μαγαζι του τυπα που σ ειπε αυτες τις παπαριες.. rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol::lol: ΠΟΣΑ ΕΙΠΕΣ???? :lol::lol::lol::lol:

Βρε παρε βαλτα μονος σου κ μετα τα λεφτα που θα σ μεινουν αγοραζεις 1 κασα μπυρες τις πινεις αγοραζεις 1 λιτρο πετρελαιο τις κανεις μολοτοφ κ τις σκας στο μαγαζι του τυπα που σ ειπε αυτες τις παπαριες.. rocket.gif

Μωρέ μόνος μου θα τα έβαζα.... αλλά για να μπούν θα πρέπει να ανοιχτούν τρύπες από κάτω.... έτσι ώστε να μπει η ράγα που κουμπώνει επάνω το μασπιέ.....

Αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα να το κάνω εγώ... και ας πιάνουν τα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia ... einai i proti fora pou grafo sto forum...

exo to golf gt (140 hp+dsg).kairo tora sas parakolou8o kai mporo na po pos olles oi plirofories pou dinetai einai poli sostes... ektos apo to launch control tou dsg...

telos panton auto itan asxeto....

loipon sto 8ema mas tora... mikri ereuna apo to tilefono apotelesmata:

karenta 140 euro (plaina maspie) ,

mpourmas ( 140 euro ,alla sou dinei mexri kai tin teleutaia bida pou 8a xreiasteis kai kapoia kolla+80 euro o piso profilaktiras tou gti.Xoris topo8etisei),

kai tora to gelio... onoma den 8a po... eksousiodotimenos antiprosopos zitaei 300 euro to ENA spoiler ,diladi 600euro.... :lol:

kai tou leo "file exeis kanei kapoio la8os... zitas para polla"

mou leei "miso na to ksanado..."

perimeno... :lol:

perimeno... :lol:

kai mou leei "oxi sosta sou eipa" :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia ... einai i proti fora pou grafo sto forum...

exo to golf gt (140 hp+dsg).kairo tora sas parakolou8o kai mporo na po pos olles oi plirofories pou dinetai einai poli sostes... ektos apo to launch control tou dsg...

telos panton auto itan asxeto....

loipon sto 8ema mas tora... mikri ereuna apo to tilefono apotelesmata:

karenta 140 euro (plaina maspie) ,

mpourmas ( 140 euro ,alla sou dinei mexri kai tin teleutaia bida pou 8a xreiasteis kai kapoia kolla+80 euro o piso profilaktiras tou gti.Xoris topo8etisei),

kai tora to gelio... onoma den 8a po... eksousiodotimenos antiprosopos zitaei 300 euro to ENA spoiler ,diladi 600euro.... :lol:

kai tou leo "file exeis kanei kapoio la8os... zitas para polla"

mou leei "miso na to ksanado..."

perimeno... :lol:

perimeno... :lol:

kai mou leei "oxi sosta sou eipa" :lol: :lol: :lol:

Τα πλαϊνά μασπιέ έχουν 110-140ευρώ να τα αγοράσεις από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία

1. Οι τιμές που δίνεις είναι για τα αντικείμενα.... Εμείς μιλάμε για τα εργατικά να βρούμε φτηνά...

2. Μερικοί τα βάζουν με κόλλα από ότι λες... πράγμα που δεν είναι και ότι καλύτερο... Κανονικά πρέπει να ανοίξουν τρύπες και να μπει ράγα... που πάνω εκεί κουμπώνει το μασπιέ

3. Τιμή που σου έδωσε αυτός ο αντιπρόσωπος... πρέπει να ήταν για του R32.... που είναι σε άλλο πλαστικό... και primed... έτσι ώστε να μπορεί να βαφτεί στο χρώμα του αμαξώματος

Link to comment
Share on other sites

τα βαφομενα εχουν αυτην την τσουχτερη τιμη.

εχει κανεις καμια φωτο απο το τι περιλαμβανει το κιτ με τα πλαινα?θα ηθελα να δω την ραγα που πρεπει να τρυπησουμε για α την βαλουμε

Link to comment
Share on other sites

τα βαφομενα εχουν αυτην την τσουχτερη τιμη.

εχει κανεις καμια φωτο απο το τι περιλαμβανει το κιτ με τα πλαινα?θα ηθελα να δω την ραγα που πρεπει να τρυπησουμε για α την βαλουμε

Αυτήν την εικόνα μου είχαν στείλει ύστερα από ερώτησή μου στην www.tmtuning.com

clipimage001ha0.jpg

w696.png

Link to comment
Share on other sites

9 τρυπες???????

βλεπω καλα????δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω διατρητο το αμαξι με 18 τρυπες.θα βρω κατι αλλο.Σε κολλα μαλλον.Τους εχει βαλει κανεις με τισ 2 βιδες εμπρος-πισω και μετα κολλα???

Link to comment
Share on other sites

9 τρυπες???????

βλεπω καλα????δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω διατρητο το αμαξι με 18 τρυπες.θα βρω κατι αλλο.Σε κολλα μαλλον.Τους εχει βαλει κανεις με τισ 2 βιδες εμπρος-πισω και μετα κολλα???

Ναι ....σε 2-3 forum ξένα που είδα.... το είχαν βάλει με τις 2 βίδες ... και κόλλα.... όμως λένε ότι σε κάποια σημεία δεν κάθεται καλά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω τοποθετήσει εδώ και κανα 4μηνο. Όταν πήγα να τους τοποθετήσω σε λαμαρινά της γειτονιάς μου είπε ότι αν ανοίξουμε τώρα τρύπες είναι επίφοβα για σκουριές επειδή και στο σημείο που βρίσκονται βρέχονται συχνά. Τέλοσπάντων επέλεξα να τα κολλήσω και τρύπες γίνανε σε δυο σημεία μόνο μια μπροστά και μια πίσω στο θόλο. Τα GTi πιθανόν πρώτα να τα τρυπάνε και μετά να ακολουθεί γαλβάνισμα, βάψιμο... Τιμή για πέρασμα 80 ευρώ με κόλλα και κάπου 140 με τις βίδες.

Όσο για τις αντιπροσωπείες- η δικιά μου, μου ζητούσε και διανυκτέρευση επειδή το αμάξι καλό είναι να μείνει μια μέρα μέσα επειδή εκτός από τις βίδες το set έχει και μια ταινία που κολλάει οπότε καλό είναι να μην κινηθεί....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω τοποθετήσει εδώ και κανα 4μηνο. Όταν πήγα να τους τοποθετήσω σε λαμαρινά της γειτονιάς μου είπε ότι αν ανοίξουμε τώρα τρύπες είναι επίφοβα για σκουριές επειδή και στο σημείο που βρίσκονται βρέχονται συχνά. Τέλοσπάντων επέλεξα να τα κολλήσω και τρύπες γίνανε σε δυο σημεία μόνο μια μπροστά και μια πίσω στο θόλο. Τα GTi πιθανόν πρώτα να τα τρυπάνε και μετά να ακολουθεί γαλβάνισμα, βάψιμο... Τιμή για πέρασμα 80 ευρώ με κόλλα και κάπου 140 με τις βίδες.

Όσο για τις αντιπροσωπείες- η δικιά μου, μου ζητούσε και διανυκτέρευση επειδή το αμάξι καλό είναι να μείνει μια μέρα μέσα επειδή εκτός από τις βίδες το set έχει και μια ταινία που κολλάει οπότε καλό είναι να μην κινηθεί....

Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες?

1. Που είναι ο Αλουμινάς?

2. Χρόνος παράδοσης

3. Έχουν κουμπώσει καλά

Υγ. Μου έχουν πει πάντως ..ότι η κόλλα δεν θα κρατήσει για πολύ... με τα πλυσίματα θα αρχίσει να ξεκολλάει

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εαν ηταν να κανω μια τετοιου ειδους επεμβαση στο αμαξι θα προτιμουσα την αντι/πεια, ξερω οτι θα το πληρωνα μαυροχαβιαρο, αλλα θα ειχα εγγυηση και πανω απο ολα το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες?

1. Που είναι ο Αλουμινάς?

2. Χρόνος παράδοσης

3. Έχουν κουμπώσει καλά

Υγ. Μου έχουν πει πάντως ..ότι η κόλλα δεν θα κρατήσει για πολύ... με τα πλυσίματα θα αρχίσει να ξεκολλάει

1) Θεσσαλονίκη φίλε μου είναι, δε νομίζω να σε βολεύει...

2) Το απόγευμα το πήγα, σε δυο ώρες ήταν έτοιμο αλλά επειδή ήταν γειτονιά μου το αφήσαμε να κολλήσει καλά και το παρέλαβα το πρωί μόλις ξύπνησα :lol:

3) Έχουν εφαρμόσει τέλεια.

Δεν τίθεται θέμα να ξεκολλήσει, όλα τα πολυεστερικά σπόιλερ πως λέτε να είναι πιασμένα, τα βιδώνουν?

Εξάλλου το παιδί που μου έκανε τη τοποθέτηση, δουλεύει στην αντιπροσωπεία τα πρωινά και μετά το μεσημέρι που σχολάει παίρνει δουλειές έξω στο συνεργείο της γειτονιάς μου :lol:

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια το έχω κάνει εγώ εδώ και περίπου 1,5 χρόνο στην karenta (τρεις γεφυρες) Οντως γίνονται τρύπες + αυτοκόλλητη ταινία. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Το πήρα την επόμενη ημέρα. Βέβαια ξέρω έναν τύπο φανοποιο που συνεργαζεται με εξουσιοδοτημενο πωλητη της vw, ο οποίος δεν καθεται να ακολουθήσει το σχεδιαγραμμα της vw και απλώς τα κολλάει. Οπως είπε off the record αυτά σίγουρα θα ξεκολλήσουν κάποια στιγμή γιατί η αυτοκολλητη ταινία που περιέχεται απλώς βοηθάει για καλύτερη τοποθετηση. όχι όμως για στήριξη των μασπιέδων.

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι εαν στις 20 τρυπες που κανουν μετα απο λιγο με τα νερα και τις λασπες θα αρχισει να σκουριαζει.Δεν θα ηταν καθολου καλο πραγμα πιστευω.και ειναι και πολλες.δεν ειναι 4 μονο.Ασε που ειναι σε σημειο που για να δεις τι γινεται πρεπει να βγαζεις τον μαρσιπιε.Και πιστευω εαν μπαινει νερο εκει δεν θα στεγνωνει και αμεσως.

ψιλομπερδεμα η φαση!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τις 2 τρυπες στους θολους μπρος κ πισω δεν τις γλυτωνετε ο :lol: πως κ να χει μετα με την ταινια διπλης οψης δεν θα εχετε προβλημα εκτος κ αν το ταραξεις με το πιεστικο σε εκεινο το σημειο

Link to comment
Share on other sites

αλλο 2 τρυπες και αλλο 10 σε καθε πλευρα.

τις 2 μπορεις να τισ καλυψεις και με σιλικονη η κατι αλλο π.χ πισσα και να εισαι ενταξει.ενω 10 καπου θα γινει στραβη.

θα παω απο εβδομαδα να παρω σκετους μαρσιπιεδες και να δω τι γινεται.θελει και τις βασεις για τον γρυλλο που μου ειπε το παλικαρι?ταινια ειναι μαζι με τα πλαστικα?θα δω μηπως εχει και καμια πολυ καλυτερη η 3Μ.

Link to comment
Share on other sites

εχω τοποθετησει πριν κανα τριμηνο κι εγω τα μαρσπιε στο δικο μου γκολφακι χωρις να βαλω τις πλα'ι'νες ραγες κ να ανοιξω τις τρυπες.

εκανα την εγκατασταση με τον αδερφο μου, βαλαμε μονο τις βιδες μπρος κ πισω στο θολο κ τις αλλες δυο που πιανουν στις πλαστικες βασεις που συνοδευουν τα μαρσπιε κ για να τα σταθεροποιησω εβαλα γυρω γυρω σιλικονη.

μεχρι στιγμης ειναι ιδιαιτερα σταθερα, εχουν ακουμπησει σε δρομους με περιεργες γωνιες ουκ ολιγες φορες κ γενικα κανενα προβλημα.. κι εγω φοβηθηκα να ανοιξω τρυπες λογω πιθανης μελλοντικης σκουριας η ακομη φοβουμενος μηπως δεν τις πετυχω η δεν καταφερω να στερεωσω τις βιδες (δεν ειναι οι κλασικες βιδες,πιο πολυ με καρφια μοιαζουν). κ στην τελικη κ αφτερμαρκετ μαρσπιε να βαλει κανεις,με κολλα τα στερεωνουν, οποτε δε νομιζω να υπαρχει σοβαρο προβλημα αν δεν μπουν οι ραγες.

Link to comment
Share on other sites

εχω τοποθετησει πριν κανα τριμηνο κι εγω τα μαρσπιε στο δικο μου γκολφακι χωρις να βαλω τις πλα'ι'νες ραγες κ να ανοιξω τις τρυπες.

εκανα την εγκατασταση με τον αδερφο μου, βαλαμε μονο τις βιδες μπρος κ πισω στο θολο κ τις αλλες δυο που πιανουν στις πλαστικες βασεις που συνοδευουν τα μαρσπιε κ για να τα σταθεροποιησω εβαλα γυρω γυρω σιλικονη.

μεχρι στιγμης ειναι ιδιαιτερα σταθερα, εχουν ακουμπησει σε δρομους με περιεργες γωνιες ουκ ολιγες φορες κ γενικα κανενα προβλημα.. κι εγω φοβηθηκα να ανοιξω τρυπες λογω πιθανης μελλοντικης σκουριας η ακομη φοβουμενος μηπως δεν τις πετυχω η δεν καταφερω να στερεωσω τις βιδες (δεν ειναι οι κλασικες βιδες,πιο πολυ με καρφια μοιαζουν). κ στην τελικη κ αφτερμαρκετ μαρσπιε να βαλει κανεις,με κολλα τα στερεωνουν, οποτε δε νομιζω να υπαρχει σοβαρο προβλημα αν δεν μπουν οι ραγες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την εικόνα μου είχαν στείλει ύστερα από ερώτησή μου στην www.tmtuning.com

clipimage001ha0.jpg

w696.png

δηλαδη αγοραζω τα μαρσπιε και τα αλλα 2 πλαστικα με τισ βιδες τους?τα νουμερο 10 και 12?εαν δεν κανω λαθος αυτα μου ειπαν οτι ειναι για να πιανει ο γρυλλος.οι βιδες στην ακρη του μαρσπιε μπαινουν σε ετοιμες τρυπες οι ανοιγω αλλες?και εχει και ταινια διπλης οψης μαζι?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου, τα 10 κ 12 θα σου χρειαστουν μονο αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις τις ραγες. εγω τα αγορασα ολα με 125 ευρω κ τελικα δεν εβαλα ραγες-βιδες, αρα ισως σου βγουνε κ πιο φτηνα εσενα.

οι τρυπες μπρος κ πισω προυπαρχουν, δεν χρειαζεται να ανοιξεις καμια εσυ. κ επισης το μαρσπιε εχει πανω του ταινια 3Μ διπλης οψεως, αρκετα ισχυρη. καλο ειναι να τοποθετησεις το μαρσπιε με τις βιδες κ την κολλα κ αφου εχει σχεδον εφαρμοσει πανω στο αμαξωμα να αρχισεις να ξεκολλας σταδιακα την ταινια κ να την πιεζεις πανω στο αμαξωμα για να κολλησει. μην την ξεκολλησεις δηλαδη ολη απο την αρχη κ σου κολλησει στραβα ενω το δοκιμαζεις,θα χαλασεις την ταινια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!

παω απο εβδομαδα να αγορασω και θα στειλω φωτο απο την τοποθετηση.Μου εφτιαξε η διαθεση τωρα που δεν θελει τρυπες!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

εγω πηρα μη βαφομενα μασπιε και ο πισω προφ απο GTI(αλλα τα εβαψα και το αποτελεσμα ηταν αριστο)απο Θεσ. απ' το Μανδανα

τα μασπιε ειχαν

*110 τα μη βαφομενα+8 euro οι 4 βασεις 2+2 και κολα εχει πανω το μασπιε σε αυτοκολητο

*220 ή 240 τα βαφομενα+8 euro οι 4 βασεις 2+2

και ο πισω προφ απο GTI ειχε αν δεν κανω λαθος 70euro

Edited by giannakis
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

εγω πηρα μη βαφομενα μασπιε και ο πισω προφ απο GTI(αλλα τα εβαψα και το αποτελεσμα ηταν αριστο)απο Θεσ. απ' το Μανδανα

τα μασπιε ειχαν

*110 τα μη βαφομενα+8 euro οι 4 βασεις 2+2 και κολα εχει πανω το μασπιε σε αυτοκολητο

*220 ή 240 τα βαφομενα+8 euro οι 4 βασεις 2+2

και ο πισω προφ απο GTI ειχε αν δεν κανω λαθος 70euro

Έβαλα και εγώ επιτέλους τους πλαϊνούς μαρσπίεδες! Τιμή αγοράς 83 ευρώ από την AUTONET στο Κορωπί βάσεις δεν πήρα και να σας πω δεν μπορώ να καταλάβω σε τι παραπάνω μπορούν να βοηθήσουν...την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου στην αρχή φοβήθηκα λίγο διότι δεν είμαι και κάνα μαστόρι που θα έλεγες ότι πιάνουν τα χέρια μου αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο! Βίδωσα μια μπροστά στο Θόλο και μία πίσω απλά πήρα και μια ταινία διπλής όψης αρκετά δυνατή και πρόσθεσα σε μερικά σημεία και σε ένα 20αλεπτο είχα βάλει και τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ επιτέλους τους πλαϊνούς μαρσπίεδες! Τιμή αγοράς 83 ευρώ από την AUTONET στο Κορωπί βάσεις δεν πήρα και να σας πω δεν μπορώ να καταλάβω σε τι παραπάνω μπορούν να βοηθήσουν...την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου στην αρχή φοβήθηκα λίγο διότι δεν είμαι και κάνα μαστόρι που θα έλεγες ότι πιάνουν τα χέρια μου αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο! Βίδωσα μια μπροστά στο Θόλο και μία πίσω απλά πήρα και μια ταινία διπλής όψης αρκετά δυνατή και πρόσθεσα σε μερικά σημεία και σε ένα 20αλεπτο είχα βάλει και τους δύο!

Μια χαρά. 83Ε και ξεμπέρδεψες.

Δηλαδή μόνο 2 βίδες ανά μαρσπιέ χρειάστηκες+ταινία.

Βάλτε κανένα How to ρε παιδιά ή καμία φωτό από την τοποθέτηση.

Το βάψιμο σε φανοποιείο πόσο έχει;

Πάλι μου βάζετε ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.