Jump to content
tsitas

Golf Vi Gti - επίσημο

Recommended Posts

Προσπερναω το γεγονος οτι και παλι δεν μας παρουσιαζεις καποιο επισημο στοιχειο για το οτι το gti 6 δεν πουλαει.

Και ας δεχτω οτι πραγματι δεν πουλαει τρελα. Εχεις σκεφτει ισως το γιατι ? Γιατι η εξηγηση που δινεις δεν ειναι καθολου πειστική. Εχεις σκεφτει οτι ειμαστε σε περιοδο κρισης ? Οτι κοστιζει 2000 παραπανω απο οτι το προηγουμενο gti 5 σε αντιστοιχες εκδοσεις ? Οτι οσοι ενδιαφεροντουσαν για αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου (2000 και ανω) κανανε τις αγορες τους οσο ακομα ισχυε το μετρο με τα τελη ταξινομησης ? Αντιθετα μαλιστα το gti τα πηγε πολυ καλα εκεινη την περιοδο,οσα αυτοκινητα εφερε η kosmocar με το μετρο φυγανε εν ριπη οθφθαλμου. Το ξερω οχι με επισημα στοιχεια,απλα ημουν αγοραστης εκεινη τη περιοδο και εμαθα ακριβως ποσα φερανε και ποσα φυγανε αμεσως.

Δε διαφωνω οτι σαν αυτοκινητο δεν εχει μεγαλες διαφορες απο το προηγουμενο . Ειναι ομως ελαφρα βελτιωμενο στα σημεια.

Ναι ασφαλως και οσοι ειχαν το gti 5 δεν αξιζει να δωσουν τοσα λεφτα για το 6. Δεν παυει ομως να αποτελει μια κορυφαιη επιλογη για τους καινουριους αγοραστες καθως προκειται για ενα ,εστω και ελφρως,βελτιωμενο gti απο το προηγουμενο.

Και κατι τελευταιο . 2012 -2009 =3 και οχι 2 οπως ισχυριστηκες πριν . Τελη 2012 αναμενεται η παρουσιαση του 7. Το 5αρι κυκλοφορουσε για ιδιο χρονικο διαστημα. 2004 εως 2008 .Ειναι η πολιτικη της vw οπως φαινεται να μη τα κραταει πολυ στην αγορα.

συμφωνώ με 1000 με τα παραπάνω φιλε μου. εξής απόλυτο δίκιο.και κάτι άλλο..

μιας και οι 2 πήραμε τα GTI μας --που μας αρέσουν τι να κάνουμε tongue.gif -- ποτε θα τα πάμε μια βολτίτσα να γνωριστούν από κοντά και να τα πούμε κι εμείς? :))

μένεις αθηνα?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

2011 θα παρουσιαστει και 2012 θα βρισκεται ηδη στην αγορα

2009 και οχι 2008 καθως 2009 αρχισε να παραγεται - 2012 = 3 χρονια

και στο ξαναλεω πως κανανε αυτο το facelifting απλα γιατι το 5 ηταν πολυ αακριβο στην παραγωγη και ηθελε πολυ χρονο απαραγωγης.

οταν μιλαω για πωλησεις μιλαω για την ευρωπη και οχι για Ελλαδα.

επισης φαινεται εχεις ξεχασει πως οταν βγηκε το 5 και για 2 χρονια το GTI ειχε 6-9 μηνες αναμονη ενω τωρα εσυ πηρες αμαξι ετοιμοπαραδοτο

καλο και το 6 αλλα ειδικα οσο αναφορα το GTI το βγαλανε σαν απλο golf , κανανε δηλαδη το ιδιο λαθος που ειχανε κανει και με το 4αρι που δεν πουλησε καθολου.

το 6αρι το βγαλανε για 3 χρονια για να μη χρεωνονται πουλ βγαζοντας το 5αρι. το 6αρι τους κοστιζει λιγοτερο σαν παραγωγη αν αυτο σου λεει κατι.

http://www.otheos.com/?p=698

"Manufacturing costs and production times were too high on the VW Golf mk5"

http://carscoop.blogspot.com/2008/09/new-v...-high-res.html#

http://www.golfmk5.com/forums/showthread.php?p=1862216

και αλλα πολλα ψαξε και θα βρεις

τωρα αν θελεις να λεμε ολοι πως καλυτερο το 6 απο το 5 GTI τι να πω.

και σου ξαναλεω πως 2005-2009 5 χρονια ηταν το ενα ενω το 6 θα μεινει απο 2009 μεχρι 2011που την ανοιξη θα δουμε το 7αρι.

και αν θυμασαι , αν το ξερεις, στην αρχη ειχε ανακοινωθει πως το 6 θα ερθει το 2011 αλλα το 2007 ανακοινωθηκε πως το κοστος κατασκευης ειναι πολυ μεγαλο και ο χρονος επισης μεγαλος (πχ το focus θελει το 40% του χρονου κατασκευης του golf V) οποτε δε θα περιμενουν μεχρι το 11 αλλα θα το αλλαξουν για να μειωθει το κοστος, το 2009 οπως και εκαναν τελικα.

η δε βιασυνη τους τους αναγκασε να μην αλλαξουν πολλα πραγματα.

μην ανχωνεσαι καλο αμαξι πηρες απλα κριμα που δεν προλαβες το 5αρι GTI και πηρες το 6αρι GTI.

το 5αρι οδηγας και ολοι ξερουν τι εχεις , το 6αρι οδηγας και ολοι νομιζουν πως εχεις 140 αλογα. αυτο που ζεις οδηγωντας το 5αρι, να φευγουν ολοι απο μρποστα και να σου ανοιγουν δρομο, δε το ζεις με το 6αρι και σου ξαναλεω πως οι πωλησεις του GTI VI ειναι πολυ πεσμενες διεθνως και γιαυτο αποφασισαν να αλλαξουν το εμπρος μερος αμεσα και ετσι να το διαφοροποιησουν απο το απλο golf.

ψαξε στο νετ και θα βρεις τις πληροφοριες .

Link to comment
Share on other sites

Προσπερναω το γεγονος οτι και παλι δεν μας παρουσιαζεις καποιο επισημο στοιχειο για το οτι το gti 6 δεν πουλαει.

Και ας δεχτω οτι πραγματι δεν πουλαει τρελα. Εχεις σκεφτει ισως το γιατι ? Γιατι η εξηγηση που δινεις δεν ειναι καθολου πειστική. Εχεις σκεφτει οτι ειμαστε σε περιοδο κρισης ? Οτι κοστιζει 2000 παραπανω απο οτι το προηγουμενο gti 5 σε αντιστοιχες εκδοσεις ? Οτι οσοι ενδιαφεροντουσαν για αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου (2000 και ανω) κανανε τις αγορες τους οσο ακομα ισχυε το μετρο με τα τελη ταξινομησης ? Αντιθετα μαλιστα το gti τα πηγε πολυ καλα εκεινη την περιοδο,οσα αυτοκινητα εφερε η kosmocar με το μετρο φυγανε εν ριπη οθφθαλμου. Το ξερω οχι με επισημα στοιχεια,απλα ημουν αγοραστης εκεινη τη περιοδο και εμαθα ακριβως ποσα φερανε και ποσα φυγανε αμεσως.

Δε διαφωνω οτι σαν αυτοκινητο δεν εχει μεγαλες διαφορες απο το προηγουμενο . Ειναι ομως ελαφρα βελτιωμενο στα σημεια.

Ναι ασφαλως και οσοι ειχαν το gti 5 δεν αξιζει να δωσουν τοσα λεφτα για το 6. Δεν παυει ομως να αποτελει μια κορυφαιη επιλογη για τους καινουριους αγοραστες καθως προκειται για ενα ,εστω και ελφρως,βελτιωμενο gti απο το προηγουμενο.

Και κατι τελευταιο . 2012 -2009 =3 και οχι 2 οπως ισχυριστηκες πριν . Τελη 2012 αναμενεται η παρουσιαση του 7. Το 5αρι κυκλοφορουσε για ιδιο χρονικο διαστημα. 2004 εως 2008 .Ειναι η πολιτικη της vw οπως φαινεται να μη τα κραταει πολυ στην αγορα.

λαθος το 5αρι ηταν 2004 (το 2003 παρουσιαστηκε) μεχρι και αρχες 2009

το 6 αρχισε στα μεσα του 2009 μεχρι 2011

5μιση χρονια το ενα, 3 χρονια το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

μην ανχωνεσαι καλο αμαξι πηρες απλα κριμα που δεν προλαβες το 5αρι GTI και πηρες το 6αρι GTI.

Πραγματικα δεν αγχωθηκα να μου πεις ουτε εσυ ουτε και κανενας αν εκανα καλη επιλογη και αν πηρα καλο αμαξι.

το 5αρι οδηγας και ολοι ξερουν τι εχεις , το 6αρι οδηγας και ολοι νομιζουν πως εχεις 140 αλογα. αυτο που ζεις οδηγωντας το 5αρι, να φευγουν ολοι απο μρποστα και να σου ανοιγουν δρομο, δε το ζεις με το 6αρι και σου ξαναλεω πως οι πωλησεις του GTI VI ειναι πολυ πεσμενες διεθνως και γιαυτο αποφασισαν να αλλαξουν το εμπρος μερος αμεσα και ετσι να το διαφοροποιησουν απο το απλο golf.

ψαξε στο νετ και θα βρεις τις πληροφοριες .

Τι να πω,αυτα που λες πολυ απλα αρνουμαι να τα σχολιασω,ας τα αφησουμε στη κριση του καθενος που θα τα διαβασει.

Οσο για το αλλο που ειπες,πραγματικα δεν θελω να πεισω κανεναν να λεει οτι το gti 6 ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχο 5 ή αν ειναι ελαφρως βελτιωμενο 'η οχι.Δοξα τω θεω ο καθενας εχει τη δικη του κριση .Απλα δεν μπορουσα να ακουω καποια πραγματα που ηταν τελειως αβασιμα

λαθος το 5αρι ηταν 2004 (το 2003 παρουσιαστηκε) μεχρι και αρχες 2009

το 6 αρχισε στα μεσα του 2009 μεχρι 2011

5μιση χρονια το ενα, 3 χρονια το αλλο.

To 5αρι ηταν στην παραγωγη απο τον 1/04 εως 11/08 ,και το 6αρι ειναι στην παραγωγη απο 12/08 εως τουλαχιστον τον 12/12 οπως το βλεπω εγω.Αλλα δε θα κολλησουμε εκει .Αν θες να το λες facelift λεγε το facelift,καθολου δε με νοιαζει .Το αν δε σου αρεσει καθολου και το θεωρεις μπλιαχ,επισης σεβαστο. Τουλαχιστον σεβασου ομως οτι σε καποια ατομα εδω μεσα,αρκετα οπως εχεις δει,αρεσει.Γουστα ειναι αυτα,το ξαναπαμε.

simfwnw me 1000 me ta parapanw file mou. exis apoluto dikio.kai kati allo..

mias kai oi 2 pirame ta GTI mas --pou mas aresoun ti na kanoume tongue.gif -- pote tha ta pame mia voltitsa na gnwristoun apo konta kai na ta pume ki emeis? smile.gif)

menis athina?

grafics ναι,αθηνα μενω σιγουρα να κανονισουμε ενα καφε στις επομενες μερες.θυμαμαι οτι τα παραλαβαμε σε κοντινες ημερομηνιες.και πρεπει να εχουμε και ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο !τα λεμε και με πμ εντος των ημερων .

Link to comment
Share on other sites

καθολου και το θεωρεις μπλιαχ,επισης σεβαστο. Τουλαχιστον σεβασου ομως οτι σε καποια ατομα εδω μεσα,αρκετα οπως εχεις δει,αρεσει.Γουστα ειναι αυτα,το ξαναπαμε.

grafics ναι,αθηνα μενω σιγουρα να κανονισουμε ενα καφε στις επομενες μερες.θυμαμαι οτι τα παραλαβαμε σε κοντινες ημερομηνιες.και πρεπει να εχουμε και ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο !τα λεμε και με πμ εντος των ημερων .

συγγνώμη ρε παιδιά που έχουμε χειρότερο αμάξι από σας (βλέπε GTI6)..

επίσης είναι σίγουρα οφθαλμαπάτη ότι γυρνάνε κεφαλια στο σάρι GTI, και ειδικά όταν ακούγονται τα σκασίματα τις νέας 2 "πλις" εξάτμισης.. a,και κάτι άλλο.. Όλο αναφέρεστε στην περίφημη μάσκα του 5αρείου GTI την οποια μέχρι σήμερα μπερδεύω με χιλιάδες 5aria GTsport η GT η δεν ξέρω εγώ τι άλλο...

οποτε μην λέμε ότι είναι μοναδικό και δεν ξέρω γω τι άλλο...και τέλος,άντε σας αρέσει η μάσκα του 5αρείου GTi, τον κόλο του με τα πλαστικά σαν βάρκα στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα και για τις απολήξεις τις εξάτμισης που δεν ξεχωρίζουν από τα 1.4 τσι κτλ? ούτε για αυτά?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ηρεμια!

σιγουρα το 6ari gti ειναι πιο καλο σε μερικα σημεια του.

το μονο που δεν μου αρεσει ειναι πως δεν μπορεις απο μακρια να καταλαβεις οτι ειναι gti αν το δεις απο μπροστα καθως και οτι μαζεψαν πολυ το ανοιγμα της μετοπης και η κυψελοειδης επιφανεια εμινε

μικρη!

κατα τα αλλα ειναι ενα υπεροχο αμαξι και πραγματικα μπραβω σε οσους το πηραν ειναι πολυ καλη επιλογη!

με το φιλο grafics θα διαφωνησω ομως..

το 5 gti ειναι must ακωμα.. τα φαναρια του 5 ειναι πολυ ωραια και το μονο που μπορεις να καταλογισεις στα αρνητικα ειναι πως το πισω κομματι δεν ηταν βαμμενο απο το εργωστασιο!

ξεχωριζει και απο το gt και απο τα tsi απο ολες τις πλευρες καθως τα tsi οπως το δικο μου δεν ειχαν καν ορατες τις απολιξεις.

να χερεστε τα αμαξια σας γιατι σημερα ειμαστε κ αυτιο οχι!

ο καθενας επελεξε αυτο που επελεξε και δεν χριαζεται κανεις να αποδηξει ουτε στον εαυτο του ουτε στους αλλους πως κατι ειναι ιτε ανωτερο ιτε υποδιεστερο!

sorry για τυχων ορθογραφικα αλλα ποσταρω απο κηνιτο και αρκετα βιαστικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που απαντάτε κιόλας...Οσον αφορά τν σύγκριση..Κούκλα το 5αρι,αλλα κ το 6άρι αποσπά πολύ θετικά σχόλια κ έχει τον δικό του χαρακτήρα..Και αν το θέμα μας είναι να τραβάει βλέμματα(ελεος),το κάνει και μάλιστα πολύ καλά :)Θα το προτιμούσα πιο διακριτικό.. Τωρα περι ανοίγματος του δρόμου...Ο κολλημένος παραμένει κολλημένος οτι κ αν οδηγάς,κ πίστεψε με δν τρομάζει απο τα Gti μας..Οχι οτι αξίζει σχολιασμού βέβαια ένα τέτοιο θέμα..Γενικά το Gti Vi είναι ενα βελτιωμένο και φρεσκαρισμένο στα σημεία Gti V οτι κ να λένε κάποιοι..Αυτό δν μειώνει το 5αρι,ίσα ίσα,δείχνει και τν αξία του,οτι με λίγες και καλές αλλαγές δηλαδή έγινε ακόμη καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο..Πόσο πιο απλά να το πούμε δηλαδή..

Υγ:Να κανονίσουμε να βρεθούμε παιδιά οι κάτοχοι των 6αριων(οχι Gti γιατι δν ειναι αυθεντικό_τι άλλο θα ακούσουμε)....Παρεπιπτόντως είδα ένα κόκκινο κουκλι σήμερα στν Βυτίνα

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που απαντάτε κιόλας...Οσον αφορά τν σύγκριση..Κούκλα το 5αρι,αλλα κ το 6άρι αποσπά πολύ θετικά σχόλια κ έχει τον δικό του χαρακτήρα..Και αν το θέμα μας είναι να τραβάει βλέμματα(ελεος),το κάνει και μάλιστα πολύ καλά ;)Θα το προτιμούσα πιο διακριτικό.. Τωρα περι ανοίγματος του δρόμου...Ο κολλημένος παραμένει κολλημένος οτι κ αν οδηγάς,κ πίστεψε με δν τρομάζει απο τα Gti μας..Οχι οτι αξίζει σχολιασμού βέβαια ένα τέτοιο θέμα..Γενικά το Gti Vi είναι ενα βελτιωμένο και φρεσκαρισμένο στα σημεία Gti V οτι κ να λένε κάποιοι..Αυτό δν μειώνει το 5αρι,ίσα ίσα,δείχνει και τν αξία του,οτι με λίγες και καλές αλλαγές δηλαδή έγινε ακόμη καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο..Πόσο πιο απλά να το πούμε δηλαδή..

Υγ:Να κανονίσουμε να βρεθούμε παιδιά οι κάτοχοι των 6αριων(οχι Gti γιατι δν ειναι αυθεντικό_τι άλλο θα ακούσουμε)....Παρεπιπτόντως είδα ένα κόκκινο κουκλι σήμερα στν Βυτίνα

παιδιά συμφωνώ...είμαι μέσα για οποιαδήποτε συνεννόηση για συνάντηση.. και στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να το κάνουμε και επίσημα,απλή παρεούλα..

επίσης να πω ότι συγγνώμη αν υπερέβαλλα με το ύφος μου πιο πάνω,απλώς κι εγώ όταν ακούω τρελα πράγματα,ok... σίγουρα δεν πήραμε ούτε murcielago,ούτε gallardo,ούτε R8.. I know this. :)

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

To 5αρι ηταν στην παραγωγη απο τον 1/04 εως 11/08 ,και το 6αρι ειναι στην παραγωγη απο 12/08 εως τουλαχιστον τον 12/12 οπως το βλεπω εγω.Αλλα δε θα κολλησουμε εκει .Αν θες να το λες facelift λεγε το facelift,.

το 2011 ηδη εχει ανακοινωθει πως σταματαει η παραγωγη και ξεκιναει το 7αρι. αν ρωτησεις στην αντιπροσωπια το ξερουν ολοι

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα από το άρθρο του CAR, τεύχος 114 Οκτώβριος 2009, στην παρουσίαση του R :

"Ανασκαλεύοντας λοιπόν, το πρόσφατο παρελθόν, θα σας θυμίσουμε πως τον Μάρτη, το CAR ήταν το πρώτο περιοδικό που βρέθηκε στο Headquarters της VW στο Wolfsburg για να συνοδηγήσει μαζί σας το νέο Mk6 Golf GTI. Τότε εκστασιασμένοι από την μεστή εξέλιξη του ούτως ή άλλως, εξαιρετικού Mk5, είχαμε ανακηρύξει το GTI ως "την 911 των hot hatches" - το μακράν καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο hot hatch στο οποίο μπορείτε να επενδύσετε το φυλαγμένο κομπόδεμα."

Τώρα όποιος θέλει να υποστηρίζει άλλες απόψεις, να μειώνει κ να υποβιβάζει το 6 επειδή έχει το 2 το 3 το 5 ή θα περιμένει το 7 το 8 το 10 θα παραμένουν κ μόνο απόψεις του.

Η γενική παραδοχή είναι ότι το GTI VI είναι το καλύτερο - πιο εξελιγμένο όλων, τόσο από τον ειδικό τύπο όσο και από τους νοήμονες ανθρώπους - μέλη του forum.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα από το άρθρο του CAR, τεύχος 114 Οκτώβριος 2009, στην παρουσίαση του R :

"Ανασκαλεύοντας λοιπόν, το πρόσφατο παρελθόν, θα σας θυμίσουμε πως τον Μάρτη, το CAR ήταν το πρώτο περιοδικό που βρέθηκε στο Headquarters της VW στο Wolfsburg για να συνοδηγήσει μαζί σας το νέο Mk6 Golf GTI. Τότε εκστασιασμένοι από την μεστή εξέλιξη του ούτως ή άλλως, εξαιρετικού Mk5, είχαμε ανακηρύξει το GTI ως "την 911 των hot hatches" - το μακράν καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο hot hatch στο οποίο μπορείτε να επενδύσετε το φυλαγμένο κομπόδεμα."

Τώρα όποιος θέλει να υποστηρίζει άλλες απόψεις, να μειώνει κ να υποβιβάζει το 6 επειδή έχει το 2 το 3 το 5 ή θα περιμένει το 7 το 8 το 10 θα παραμένουν κ μόνο απόψεις του.

Η γενική παραδοχή είναι ότι το GTI VI είναι το καλύτερο - πιο εξελιγμένο όλων, τόσο από τον ειδικό τύπο όσο και από τους νοήμονες ανθρώπους - μέλη του forum.

+1

Και πιστεύω οτι η προταση

μεστή εξέλιξη του ούτως ή άλλως, εξαιρετικού Mk5
συμπυκνωνει ολο το νοημα και ολη την ουσια των οσων συζηταμε εδω και πολλες σελιδες. Οτιδηποτε γραφεται παραπανω 'η λιγοτερο απο αυτο, θεωρω οτι εμπεριεχει καποια δοση υπερβολης για να υπερασπιστουμε τη δικια μας επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

άντε bravo... να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους σιγά σιγά.. :lol:

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ξενερωμα στο νεο 6αρι που αντι δυο οθονων στον κλιματισμο, εχει απλα ενδειξεις που αναβουν ανα εναν βαθμο...

ενω στο πενταρι εχει δυο οθονες και ανα μισο βαθμο

επισης ξενερωμα οι δυο κοκκινοι αντανακλαστηρες στον πισω προφυλακτηρα

Link to comment
Share on other sites

ξενερωμα στο νεο 6αρι που αντι δυο οθονων στον κλιματισμο, εχει απλα ενδειξεις που αναβουν ανα εναν βαθμο...

ενω στο πενταρι εχει δυο οθονες και ανα μισο βαθμο

επισης ξενερωμα οι δυο κοκκινοι αντανακλαστηρες στον πισω προφυλακτηρα

Οτι έχει σχέση με τον κλιματισμό τα προβάλλει στην οθόνη του RCD510..Πολύ καλύτερο απο 2 μικρές οθονούλες,οπότε άκυρο αυτό που λές.
Link to comment
Share on other sites

ξενερωμα στο νεο 6αρι που αντι δυο οθονων στον κλιματισμο, εχει απλα ενδειξεις που αναβουν ανα εναν βαθμο...

ενω στο πενταρι εχει δυο οθονες και ανα μισο βαθμο

επισης ξενερωμα οι δυο κοκκινοι αντανακλαστηρες στον πισω προφυλακτηρα

Ναι ναι φιλε μου πολυ ξενερωμα.... dizzy2.gifdizzy2.gifdizzy2.gif Εχεις μπει μεσα η απο φωτο τα λες αυτα???Οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω εμφανιζονται τα παντα στο RNS-510

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι φιλε μου πολυ ξενερωμα.... dizzy2.gifdizzy2.gifdizzy2.gif Εχεις μπει μεσα η απο φωτο τα λες αυτα???Οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω εμφανιζονται τα παντα στο RNS-510

έλεος ρε παιδιά! τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα! ολόκληρη TFT οθόνη αφής, και είναι ξενέρωμα που δεν έχει 2 μικρές μονόχρωμες, 1x0.5 εκατοστά....ok..τι να πω! χαλια τα GTI μας!!!

a..by the way,σήμερα εδα την πρώτη μου γρατζουνιά στο GTi μου.. μπροστά προφυλακτήρας λίγο κάτω από το προβολάκι ομίχλης σχεδόν εκεί που αρχίζει το μαύρο προστατευτικό κάλυμμα-πόδια στο κάτω μέρος... από κάποιο κράσπεδο μάλλον...xm...

ήδη "εκλεισα" ραντεβουδάκι για τοπική βαφή αλλα μου είπαν την άλλη πέμπτη 5/11 !!!!!!

τόση δουλειά??? xmmm

Grafics εχω διορθωσει 8 κειμενα σου απο greeklish σε ελληνικα επισης σου εστειλα κ Pm στο οποιο δεν ελαβα απαντηση.Τελικα θα μας πεις αν μπορεις να γραφεις ελληνικα η αν εχει προβλημα το pc σου

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

το 5αρι οδηγας και ολοι ξερουν τι εχεις , το 6αρι οδηγας και ολοι νομιζουν πως εχεις 140 αλογα. αυτο που ζεις οδηγωντας το 5αρι, να φευγουν ολοι απο μρποστα και να σου ανοιγουν δρομο, δε το ζεις με το 6αρι.

Eγώ είχα Golf V FSi 1400, Golf V FSi 1600, Golf V TSi 140 και Golf GT, και με κανένα ποτέ δεν έκαναν στην άκρη!

Αντίθετα, τώρα με το 6άρι, απλά με βλέπουν και βγάζουν φλας!

Αλλά τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση?Προφανώς το GTI VI είναι καλύτερο στα σημεία από το V, αλλά μόνο για νέους αγοραστές.Επίσης, το GTI V έκανε πάταγο στην αγορά, γιατί το IV ήταν μέτριο, ενώ το VI δεν μπορεί να ξεχωρίσει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το GTI V έκανε πάταγο στην αγορά, γιατί το IV ήταν μέτριο, ενώ το VI δεν μπορεί να ξεχωρίσει ευκολα.

Πες τα!

Γενικα αυτο που σκέφτομαι εγω είναι οτι αν είχαμε σήμερα καινούργιο για αγορά το GTI V με 29000¤ και το GTI VI με 31000¤ πιο θα αγοράζατε?

Εγω απο την εμπειρία μου απο το VI με 5000Κm δεν το σκέφτομαι κάν! Μέσα και μόνο που το βλέπω ανοίγει η καρδιά μου. Τo V είναι πολύ συντηρητικό - και μου άρεσε πολυ.

Εξω τώρα δεν κάνει μπάμ, αλλά έχει πιο χτυπητές διαφορές το GTI απο τα απλά. Μπροστά πιο άγρια -διαφορετικη- μάσκα και πίσω 2 εξατμήσεις νίκελ να γυαλίζουν. Φοράει και την αεροτομή απο το Edition που δείχνει και πολύ.

Απο ήχο μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να γελάει! Ειδικά οταν ζεσταθεί δίνει τα ρέστα του σε οτιδήποτε μαμίσιο και μη, και μέσα, εκεί κοντά στις 5000pm κάνει σαν να σπάει και μου έρχεται να το σκίσω να ησυχάσω! Και οταν πάω αργά και αρχίζω να γεμίζω μετά τις 1200pm μέχρι τις 2500pm κάνει σαν R32 (μέσα βέβαια). Γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλεια στον ήχο.

Και απο άλογα? Μια χαρά. 210 + δώρο άλλα 20. B)

http://www.revotechnik.com/products/softwa....aspx?pvID=1141

"We saw 235bhp on the stock dyno run"

Και εδώ 235. Στο περιοδικό Drive που το έχει δυναμομέτρηση το βγάζουν 230. Πρέπει να είσαι εξαίρεση τελικά για να έχεις λιγότερα.

Και όπως άκουσα απο την εκπομπή του Λαζόπουλου.. "Δεν θέλω να λέει.. Να μου δείνει θέλω!" :rolleyes:

Και ένα ενδιαφέρον βίντεο. Να ενημερώσω οτι είναι λίγο υπερβολικο στα σημεία που αφήνει το γκάζι..

http://www.optionauto.com/index.php?option...link&id=219

Την ανάρτηση DCC την αφήνω.. απλά τέλεια (για τα εξτρα ¤ που εδωσα).

Θα τελειώσω λέγοντας οτι όταν ξεκίνησα να μαζεύω χρήματα σαν πρότυπο είχα το GTI V. Αυτό λάτρευα και λατρύω ακόμα και σήμερα. Το αυτοκίνητο -όπως και το VI- βγάζει μια στιβαρότητα και το καλούπι του γενικά μου αρέσει. Το αυτοκίνητο είναι πολύ καλο. Τέλειο. Όμως όσο καλό και αν είναι για την υποκειμενική μας άποψη το V, το VI στην αντικειμενική θα είναι πάντα λίγο πιο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα!

Γενικα αυτο που σκέφτομαι εγω είναι οτι αν είχαμε σήμερα καινούργιο για αγορά το GTI V με 29000¤ και το GTI VI με 31000¤ πιο θα αγοράζατε?

Εγω απο την εμπειρία μου απο το VI με 5000Κm δεν το σκέφτομαι κάν! Μέσα και μόνο που το βλέπω ανοίγει η καρδιά μου. Τo V είναι πολύ συντηρητικό - και μου άρεσε πολυ.

Εξω τώρα δεν κάνει μπάμ, αλλά έχει πιο χτυπητές διαφορές το GTI απο τα απλά. Μπροστά πιο άγρια -διαφορετικη- μάσκα και πίσω 2 εξατμήσεις νίκελ να γυαλίζουν. Φοράει και την αεροτομή απο το Edition που δείχνει και πολύ.

Απο ήχο μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να γελάει! Ειδικά οταν ζεσταθεί δίνει τα ρέστα του σε οτιδήποτε μαμίσιο και μη, και μέσα, εκεί κοντά στις 5000pm κάνει σαν να σπάει και μου έρχεται να το σκίσω να ησυχάσω! Και οταν πάω αργά και αρχίζω να γεμίζω μετά τις 1200pm μέχρι τις 2500pm κάνει σαν R32 (μέσα βέβαια). Γενικά έχει γίνει πολύ καλή δουλεια στον ήχο.

Και απο άλογα? Μια χαρά. 210 + δώρο άλλα 20. :D

http://www.revotechnik.com/products/softwa....aspx?pvID=1141

"We saw 235bhp on the stock dyno run"

Και εδώ 235. Στο περιοδικό Drive που το έχει δυναμομέτρηση το βγάζουν 230. Πρέπει να είσαι εξαίρεση τελικά για να έχεις λιγότερα.

Και όπως άκουσα απο την εκπομπή του Λαζόπουλου.. "Δεν θέλω να λέει.. Να μου δείνει θέλω!" :D

Και ένα ενδιαφέρον βίντεο. Να ενημερώσω οτι είναι λίγο υπερβολικο στα σημεία που αφήνει το γκάζι..

http://www.optionauto.com/index.php?option...link&id=219

Την ανάρτηση DCC την αφήνω.. απλά τέλεια (για τα εξτρα ¤ που εδωσα).

Θα τελειώσω λέγοντας οτι όταν ξεκίνησα να μαζεύω χρήματα σαν πρότυπο είχα το GTI V. Αυτό λάτρευα και λατρύω ακόμα και σήμερα. Το αυτοκίνητο -όπως και το VI- βγάζει μια στιβαρότητα και το καλούπι του γενικά μου αρέσει. Το αυτοκίνητο είναι πολύ καλο. Τέλειο. Όμως όσο καλό και αν είναι για την υποκειμενική μας άποψη το V, το VI στην αντικειμενική θα είναι πάντα λίγο πιο καλό.

συμφωνω με 1000000 :)

Link to comment
Share on other sites

Grafics εχω διορθωσει 8 κειμενα σου απο greeklish σε ελληνικα επισης σου εστειλα κ Pm στο οποιο δεν ελαβα απαντηση.Τελικα θα μας πεις αν μπορεις να γραφεις ελληνικα η αν εχει προβλημα το pc σου

εχεις δικιο.ειχε προβλημα το mac μου με τα ελληνικα. ζητω συγνωμη για την αναστατωση φιλε μου κι ευχαριστω για τις ως τωρα διορθωσεις σου.

Edited by Speedy
επιδιόρθωση κώδικα quote
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω πως εχει πεσει πολυ ηρεμια στα μερη μας!!

δεν κανουμε καμμια συναντησουλα ανεπισημη εμεις με τα 6αρια GTI να τα πουμε απο κοντα?μ? -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.