Jump to content
vagd

φρενα για γκολφ 6

Recommended Posts

Οι δαγκάνες στα tsi και gti είναι ίδιες.(εκτός βέβαια από το χρώμα!!)

Αυτό που αλλάζει και το tsi160 και το gti παίρνουν 312 δίσκο μπροστά είναι οι βάσεις της δαγκάνας οι οποίες την κρατάν σε μεγαλύτερη απόσταση.

Και να αλλάξεις τα μπροστινά σου φρένα με 312 αφού η δαγκάνα/ τακάκι θα μείνουν ίδια θα κερδίσεις μόνο όταν αρχίσουν να ζεσταίνονται τα δικά σου ενώ τα άλλα θα αντέχουν λίγο ακόμα (σε καμιά απαιτητηκή διαδρομή που θα είσαι όλο στα φρένα)

Και τα πισινά φρένα είναι πολύ σημαντικά στο φρενάρισμα και σε περίπτωση big brake kit επιβάλλεται να τα ενισχύουμε. (Ρωτήστε σε πόσους με μεγάλα φρένα μόνο μπροστά ξεκόλησε ο κόλος όταν χρειάστηκε να φρενάρουν πάνω σε στροφή επειδή έπεσε όλο το βάρος μπροστά και ελάφρυνε το πίσω μέρος....)

χρονια πολλα και καλη χρονια

μην με κραξετε !!!!!

μπορουμε να βαλουμε τις δισκοπλακες απο το 160 στο 122 χωρις αλλαγη δαγκανας? ( οχι το πιο σιγουρο)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

παντως πιστευω οτι θα υπαρχει βελτιωση στο φρεναρισμα γενικα και οχι μονο το περιθωριο της θερμοκρασιας (αν θα αποδιδουν μονο πιο πολυ σε συνεχη φρεναρισματα και αυξηση της θερμοκρασιας στις δισκοπλακες)

μιλαω να κανεις αλλαγη και να βαλεις τους μπροστα δισκους απο το 160 στο 122

ταπεινη μου αποψη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να φανταστω πως λετε οτι ενα αμξι παραγωγης του 2009 δεν εχει φρενα...!

το δικο μ ειναι παραγωγης 2001 golf mk4 gti με 312 εμπρος και 256 πισω αεριζομενα μπρος-πισω και ειμαι ικανοποιημενος...τωρα σκεφτομαι να βαλω ενα σετ σωληνακια υψηλης και αυτο ετσι...για να πω και εγω οτι αλλαξα κατι!!!

τι να πω???δεν ξερουν μερικοι να φρεναρουν???το φρενο ειναι πεταλ δεν ειναι κουμπακι...η παταμε τερμα φρενο η καθολου!!!

Δεν μπορω να φανταστω πως λετε οτι ενα αμξι παραγωγης του 2009 δεν εχει φρενα...!

το δικο μ ειναι παραγωγης 2001 golf mk4 gti με 312 εμπρος και 256 πισω αεριζομενα μπρος-πισω και ειμαι ικανοποιημενος...τωρα σκεφτομαι να βαλω ενα σετ σωληνακια υψηλης και αυτο ετσι...για να πω και εγω οτι αλλαξα κατι!!!

τι να πω???δεν ξερουν μερικοι να φρεναρουν???το φρενο ειναι πεταλ δεν ειναι κουμπακι...η παταμε τερμα φρενο η καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πατας τερμα φρενο και μετα τερματιζει το πενταλ στο πατωμα, δεν ειναι προβληματακι?Εκτος και αν ετσι δουλευουν πλεον και εχω μεινει εγω λιγω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαχτει τρομπα, μοναδα ABS, αλλα τα ιδια. Αυριο παω σε αλλη αντιπροσωπεια να το δουν.

Αν δεν ειναι η μοναδα σερβο, τοτε πρεπει να ειναι η ιδεα μου. Βεβαια παιζει να μην εχει γινει/να μην ξερουν πω να γινει σωστη εξαερωση μεσω VAG COM.

Εσ αυριον τα νεωτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα.

Φανηκαν πιο γνωστες του θεματος απο τους προηγουμενους. Δηλ μιλαγαν με καποια σιγουρια.

Το πενταλ για το συγκεκριμενο αυτοκινητο (dsg) και για αλλους λογους (σενσορες) ετσι λειτουργει.

Σε σταση μπορει και να κατσει χαμηλα μετα απο πιεση και εφοσον αναγνωριζει οτι το αυτοκινητο δεν κινειται. Ειναι κατι σαν μετρο ανεσης δηλ δεν κοκκαλωνει. Αυτο κυριως λογω συνεργασιας με το αυτοματο κιβωτιο και το hill holder. Εφοσον ειπαν δεν υπαρχει προβλημα σε φρεναρισματα με πολλα, δεν υπαρχει ουσιαστικα προβλημα. Παιζει ρολο και το κατα ποσο φαγωμενα ειναι τα τακακια (αυτο το ηξερα αν και στην περιπτωση μου δεν εχουν φαγωθει).Ωσ προς το θεμα της εξαερωσης καταλαβα οτι αυτο γινεται με τον κλασσικο τροπο, και επειδη μου ειπαν οτι και να ξαναγινει το ιδιο θα ειναι, δεν καθησα να το κανω.

Παντως φανηκαν καθυσηχαστικοι και καθολου προβληματισμενοι οποτε συνεχιζω ετσι μεχρι νεωτερας.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες παρελαβα το tsi 160 hp και αμεσως αλλαξα ζαντολαστιχα ( 17 αρα με 225/45/17 yokohama s.drive ).μετα εστρωσα τα φρενα βραδυ στην εθνικη 10 φρεναρισματα ανα τρια λεπτα απο 100 χλμ στα 50 χλμ και μετα στα 0 χλμ . το abs δεν μπηκε καθολου ισως επειδη και τα λαστιχα εχουν αριστη προσφυση κατα τη γνωμη μου. φοραει τακακια galfer απ οτι ειδα στο βουλκανιζατερ.τωρα εχω κανει 1700 χλμ και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλα με πολλη προοδευτικη αποδοση με η χωρις φορτιο.βεβαια το α4 που ειχα πιο πριν ειχε πιο αμεση αποδοση αλλα μπορω να πω οτι εμπνεουν αρκετη σιγουρια.τωρα οταν αλλαξω τακακια θα βαλω κατι μεταξυ ATE κοκκινα η EBC πρασινα η FERODO DS 2500 με σωληνακια υψηλης πιεσης. τα δυο πρωτα τα εχω φορεσει στο C 180 που ειχα με προγραμμα 200 ps και ηταν πολυ καλα με ενα ελαφρυ προβαδισμα στο EBC ( αποσταση φρεναρισματος και λιγοτερη σκονη στις ζαντες ).

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία σε Golf VI 160PS (της συζήγου), τα φρένα είναι πολύ καλά και άμεσα (με 18άρα ζάντα). Σε κατηφορικές κλειστές διαδρομές, δεν τα έχω νιώσει να κουράζονται εύκολα και αποδίδουν. Γενικότερα είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια δεν έχω κάνει πολλά χλμ, αλλά από την άλλη οδηγώ κάθε μέρα αμάξι με 6πίστονα και 360 δίσκο. Θα μπορούσαν να μου δώσουν την εντύπωση ότι είναι της πλάκας αν δεν ήταν καλά.

Όσο για τα μεγαλύτερα φρένα, που λέγεται ότι ενεργοποιούν το ABS πιο εύκολα, είναι ΛΑΘΟΣ. Είχα στο παλιό μου αμάξι 4πίστονα, και σε αυτό που έχω τώρα 6πίστονα. Το αμάξι σταματάει σε χρόνο dt και το ABS επεμβαίνει σπάνια. Το ότι έχει περισσότερα πιστόνια η δαγκάνα και μεγαλύτερα σε επιφάνεια εφαρμογής τακάκια, βοηθάει στο να μην μπλοκάρει τον δίσκο κατά το φρενάρισμα, αλλά να τον επιβραδύνει ομαλά. Και η απόσταση ακινητοποίησης, είναι μέρα με τη νύχτα! Βέβαια, πάντα παίζει ρόλο και η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα λάστιχα μας, αν έχουν τη σωστή θερμοκρασία και η ποιότητα του δρόμου.

Βέβαια όταν οι μισοί σε αυτό το φόρουμ έχουν βάλει πρόγραμμα και άλλα περιφερειακά στο αμάξι τους, κι έχουν πάει +30 +40 +50 άλογα, λογικό είναι τα φρένα να μην ανταποκρίνονται στις προσδοκίες τους. Η σωστή βελτίωση δεν είναι μόνο πως θα βγάλουμε την μέγιστη ιπποδύναμη, αλλά να έχουμε κι ένα σωστά στημένο αμάξι (φρένα, ανάρτηση κλπ)... :) Κι ένα άλλο λάθος που τυχαίνει να ακούω σε κουβέντες περί αυτοκινήτου, είναι όταν έχουμε ένα αμάξι 120 ή 160 αλόγων και βάζουμε λάστιχα με δείκτη V και Υ! Αυτά τα λάστιχα δεν πρόκειται ποτέ να λειτουργήσουν σωστά, τόσο στο φρενάρισμα όσο και στις στροφές...

+100

φίλε μίλησες....! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

τελικα την παρασκευη το μεσημερι θα βαλω δισκους τρυπητους BREMBO,τακακια FERODO PREMIER,σωληνακια χειροποιητα σε μαγαζι φιλου.εντυπωσεις μετα το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Με τους τρυπητους μην νομιζεις οτι θα φρεναρεις καλυτερα.Ισως το αντιθετο γιατι μειωνεται η επιφανεια τριβης. Το μονο που ισχυει ειναι οτι διαχεουν την θερμοτητα πιο ευκολα αλλα αυτο κυριως εχει οφελος σε πολλα συνεχη φρεναρισματα και σε αρκετη πιεση, κατι το οποιο δεν ειναι καθημερινο. Απο την στιγμη που βλεπω οτι δεν αλλαζεις δαγκανες μαλλον δεν θα βελτιωσεις το φρεναρισμα. Η πρωτη εντυπωση ισως σε ξεγελασει γι'αυτο δουλεψε το λιγο και μετα απο 200 χλμ θα ξερεις αν βελτιωθηκε κατι.Σιγουρα θα δειχνει πιο ωραιο ομως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

παντως lion συμφωνω με τον kirra οσο αφορα το κομματι για την λειτουργικοτητα των δισκων,δηλ. οτι θα αποδοσουν καλυτερα μονο σε πιεση λογω καλυτερης απαγωγης θερμοτητας.

Στους δισκους ομως μπορει να παιζει ρολο και το ειδος του μεταλου κατασκευης που μπορει να αποδωσει γενικα καλυτερα ειτε τρυπητοι ειτε οχι.Απο κει και περα ομως πιστευω σιγουρα οτι απο σωληνακια υψηλης και τακακια θα δεις το κατι παραπανω και καλυτερο απο οτι εχεις μαματο.

Εγω που εχω το 122 πηρα απο ενα παληκαρι απο εδω μεσα ολο το συνολο μπροστινων φρενων απο το 160 και θα τα βαλω το σαββατο.

προφανως θα δω μικρη διαφορα

lion καλοριζικα και περιμενω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει 2000 χλμ και στην πολη και στην εθνικη (κατερινη ) και εχουν στρωσει.εχει βελτιωθει η αποκριση ακομα και κρυα ανταποκρινονται πολυ καλα με προοδευτικοτητα οπως και στις υψηλες ταχυτητες επισης.παιζει ρολο και η ποιοτητα του δισκου και η παστα στο τακακι νομιζω οπως και τα σωληνακια.ειμαι ευχαριστημενος παντως σε σχεση και με το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Να φερω λιγο πισω το θεμα και να ρωτησω αν όντως για το upgrade φρενων σε GTI ,σε Golf 6 160 χρειαζετε μονο η αλλαγη των πισω? Και τελικα τι αλλαζουμε πισω? μονο δισκο ή/και δαγκανα βασεις?

Vagd ή καποιος αλλος εχει κανει τελικα την αλλαγη, εχει δει καποια διαφορα στην αποδοση ή αλλαγη δεν ειναι δεν ειναι τρομερη?

Να πω πως γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το μαμα φρενο σε 6αρι 160 (με 225/45/17 CS3 αλλα και παλαιοτερα με 16αρια). Ειμαι στο οριο να αλλαξω τακακια (47.000km) και λεω μιας και θα γινει αλλαγη να γινει μια γενικοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να φερω λιγο πισω το θεμα και να ρωτησω αν όντως για το upgrade φρενων σε GTI ,σε Golf 6 160 χρειαζετε μονο η αλλαγη των πισω? Και τελικα τι αλλαζουμε πισω? μονο δισκο ή/και δαγκανα βασεις?

Vagd ή καποιος αλλος εχει κανει τελικα την αλλαγη, εχει δει καποια διαφορα στην αποδοση ή αλλαγη δεν ειναι δεν ειναι τρομερη?

Να πω πως γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το μαμα φρενο σε 6αρι 160 (με 225/45/17 CS3 αλλα και παλαιοτερα με 16αρια). Ειμαι στο οριο να αλλαξω τακακια (47.000km) και λεω μιας και θα γινει αλλαγη να γινει μια γενικοτερη.

Aν είσαι ευχαριστημένος ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ από το σύστημα φρένων σου γιατί αν ξεκινήσεις με δίσκους δαγκάνες κ.λπ -πέραν του "τρελού" κόστους πάνω από 1.700€ και αν είναι AP ή Brembo, "άστο" καλύτερα! :bug:- αλλάζει εντελώς ΚΑΙ η αίσθηση!Ειδικά αν είναι και χαρακτοί -όπως συνήθως- στα απανωτά "τσαρουχώματα" ακούγονται θόρυβοι τριβής. Άσε που αποδίδουν σωστά μόνο όταν βρίσκονται σε σωστή θερμοκρασία λόγω competition τακακιού! Συνήθως βάζουμε μεγαλύτερα φρένα (δίσκους και κ υ ρ ί ω ς πολυπίστονες δαγκάνες), όταν το αυτοκίνητό μας ανέβει ΠΟΛΥ σε ισχύ ή όταν μπαίνουμε σε πίστα για χρόνους οπότε καταπονούνται πολύ τα εργοστασιακά.

Εγώ στο Astra 1.6Τ (με Β.Τ όμως),έβαλα εμπρός 330" χαρακτά με 6πίστονες Wilwood,(από μονοπίστονες 308"),ενώ πίσω από 264" μανήσιες,μονοπίστονες 292" VXR(=βελτιωτ. οίκου Opel M.Bρετανίας). Τελικά το μόνο για το οποίο χαίρομαι =@ πραγματικά είναι ότι είναι άγκυρες =@ ακόμα και στα +240Km/h (που έχω φτάσει μ ι α =@ φορά)και για τον θαυμασμό όσων ασχολούνται με τη βελτίωση όταν τις βλέπουν. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ με δαύτες και μάλιστα άμα φρενάρω απανωτά και βίαια με μεγάλη ταχύτητα ή όταν είναι κρύες ακούω και βουητά!-από τη "χάραξη": τί τα'θελα χαρακτά; :startle:Νομίζω ότι άμα κανείς δεν χρησιμοποιεί τ' αμάξι του με (σχεδόν)αγωνιστικό τρόπο (αφού τα μεγάλα φρένα είναι όλα με racing προδιαγραφές), αρκεί να βάλει τα φρένα της αμέσως γρηγορότερης έκδοσης. Εγώ ας πούμε θα είχα βολευτεί μια χαρά με τα 322" μονοπίστονα του ASTRA OPC!

Επομένως εξαρτάται τί ζητάς από ενδεχόμενη αλλαγή με καλύτερα φρένα! Αν η αίσθηση είναι ωραία (άμεση και γραμμική) γιατί να πετάξεις τα λεφτάκια σου; Πάς στη χειρότερη και βάζεις 2 καλύτερους aftermarket δίσκους Galfer ή Brembo με λίγο ποιοτικότερο τακάκι (άντε και σωληνάκια αεροπ.τύπου)έχεις ακόμα καλύτερη αίσθηση, ελαφρώς αποτελεσματικότερο φρενάρισμα αφού ζεσταίνονται λιγότερο και ΕΙΣΑΙ

ΘΕΟΣ!

Άν πάλι θέλεις δυνατότερα βάζεις αναλόγως του GTI ή του R20 που θα είναι και bolt on.

Για αλλαγή των πίσω; Άστο! εκεί είναι που δεν κερδίζεις τίποτα,αφού συνήθως η αλλαγή ενδείκνυται όταν μπροστά έχεις τ ε ρ ά σ τ ι α φρένα (π.χ 360" 6πίστονα) ώστε να υπάρχει ισορροπημένη λειτουργία ΑΒS αλλά τότε μιλάμε για αμάξια 280ΗΡ και πάνω!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

G.PET.VF34,

ισως δεν ημουν πολυ ξεκαθαρος, δεν αναφερωμαι σε after market αλλαγη σε καμια περιπτωση, αλλα μόνο σε upgrade των πισω φρενων με αυτα του GTI γιατι απ οσο γνωριζω τα μπροστα ειναι ιδια με τα μαμα που φοραω (6αρι 160). Αυτο ρωταω αν αξιζει μιας κ παω για τακακια σε λιγο καιρο. Το αμαξι ειναι μαμα, αν και κατα καιρους φοραει ενα προγραμμα stg1 το οποιο δεν ξερω αν θα το κρατησω καποτε μονιμα. Καμια αλλη βελτιωση ιποδυναμης δεν προβλεπεται.

Εγώ ας πούμε θα είχα βολευτεί μια χαρά με τα 322" μονοπίστονα του ASTRA OPC!

Επομένως εξαρτάται τί ζητάς από ενδεχόμενη αλλαγή με καλύτερα φρένα! Αν η αίσθηση είναι ωραία (άμεση και γραμμική) γιατί να πετάξεις τα λεφτάκια σου; Πάς στη χειρότερη και βάζεις 2 καλύτερους aftermarket δίσκους Galfer ή Brembo με λίγο ποιοτικότερο τακάκι (άντε και σωληνάκια αεροπ.τύπου)έχεις ακόμα καλύτερη αίσθηση, ελαφρώς αποτελεσματικότερο φρενάρισμα αφού ζεσταίνονται λιγότερο και ΕΙΣΑΙ

ΘΕΟΣ!

Άν πάλι θέλεις δυνατότερα βάζεις αναλόγως του GTI ή του R20 που θα είναι και bolt on.

Κατι τετοιο θελω να ξερω αν αξιζει βαζωντας τα φρενα του gti σε ενα tsi 160. Αμα η διαφορα ειναι αμεληταια μιας και η δουλεια γινεται κατα κυριο λογο απο τα μπροστα τοτε δεν βρισκω το λογο να αλλαξω κ τα πισω απο 255 που εχο σε 280 που εχει το GTI κ να χαλασω τσαμπα λεφτα.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

G.PET.VF34,

ισως δεν ημουν πολυ ξεκαθαρος, δεν αναφερωμαι σε after market αλλαγη σε καμια περιπτωση, αλλα μόνο σε upgrade των πισω φρενων με αυτα του GTI γιατι απ οσο γνωριζω τα μπροστα ειναι ιδια με τα μαμα που φοραω (6αρι 160). Αυτο ρωταω αν αξιζει μιας κ παω για τακακια σε λιγο καιρο. Το αμαξι ειναι μαμα, αν και κατα καιρους φοραει ενα προγραμμα stg1 το οποιο δεν ξερω αν θα το κρατησω καποτε μονιμα. Καμια αλλη βελτιωση ιποδυναμης δεν προβλεπεται.

Κατι τετοιο θελω να ξερω αν αξιζει βαζωντας τα φρενα του gti σε ενα tsi 160. Αμα η διαφορα ειναι αμεληταια μιας και η δουλεια γινεται κατα κυριο λογο απο τα μπροστα τοτε δεν βρισκω το λογο να αλλαξω κ τα πισω απο 255 που εχο σε 280 που εχει το GTI κ να χαλασω τσαμπα λεφτα.

Συγγνώμη τότε που σε τρέλανα =@ , γιατί και γω δεν κατάλαβα, αφού θεώρησα ότι μιας και μιλάς για πιθανή βελτίωση στα πίσω φρένα, μάλλον θα έχεις βάλει μεγαλύτερα μπροστά! Αν τα μπροστινά σου στο Tsi 160 (νομίζω 312" =@ Ειναι ιδια ΜΕ ΤΟΥ GTI (210HP) δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ να τα αντικαταστήσεις. Φυσικά ούτε και τα πίσω (μπορεί μ'αλιστα αν τ' αλλάξεις -τα πίσω- ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ με στιγμιαία μπλοκαρίσματα "μπέρδεμα" του ABS/ESP που έχουν ρυθμιστεί για την υπάρχουσα "αναλογία" μπρος/πίσω). Μπορείς να "πάιξεις" με λίγο καλύτερες ποιότητες μπροστινών δίσκων και τακακιών/σωληνακιών σε aftermarket. Bέβαια να έχεις υπόψη σου ότι αν πιέζεις συχνά και δυνατά με τα βελτιωμένα φρένα σε στροφοδιδρομές, κατηφόρες κ.λπ, ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΡΟΩΡΗ ΦΘΟΡΑ ΔΙΣΚΩΝ από τα σκληρότερα τακάκια και πιθανό λίγα "σφυριγματάκια" όταν ζεσταίνονται στα απαλά "αγγίγματα" στο pendal! Aλλά επουσιώδης επίπτωση γιατί κάποια στιγμή ξανααλλάζεις αν κρατήσεις το αμάξι, δεν είναι δα και "χρυσάφι"! Καλές επιλογές!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Φέρνω πάνω το (πολύπαθο!) αυτό θέμα για να γράψω την ταπεινή μου γνώμη για τα φρένα του Golf VI TSI 160: είναι αποδεκτά, αλλά όχι ιδιαιτέρως καλά. Δεν είμαι οδηγός αγώνων ή δοκιμαστής για να έχω γνώμη για το τέλειο φρένο ή να έχω δοκιμάσει 1000 αυτοκίνητα, αλλά το σίγουρο για μένα είναι ότι τα φρένα του C4 1.6 που είχα πριν ήταν σημαντικά καλύτερα και σαν αίσθηση και σαν ποιότητα λειτουργίας. Εξηγούμαι:

Μια χαρά φρένα είναι και κάνουν τη δουλειά τους, όμως ενώ σε ελαφρύ πάτημα σου δίνουν την αίσθηση της "άγκυρας" σε γερό πάτημα αποδεικνύονται κατώτερα. Επιπλέον, στο γερό πάτημα νιώθεις μια κάποια αστάθεια πίσω, εγώ το καταλαβαίνω σαν ο πίσω άξονας να συνεισφέρει λιγότερο στο φρενάρισμα απ` ό,τι πρέπει, με αποτέλεσμα να μένει "χαλαρό" το πίσω μέρος και να επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις στο φρενάρισμα που γίνεται (σχεδόν όλο) μπροστά. Το αποδίδω στα υποδεέστερα πίσω φρένα που έχει βάλει η ΦάουΒε από κάποιο MY του V και μετά... Έλεος με αυτή την ανάγκη για μείωση του κόστους...

Σε αντίθεση, για να είμαι συνεπής με την παρουσίασή μου, το (απείρως..) ταπεινότερο C4 είχε ΠΟΛΥ πιο ισορροπημένα φρένα με μεγάλη ομοιογένεια στη λειτουργία τους (μικρή διαφορά μεταξύ ελαφρού και βαριού πατήματος) και πραγματικές ΑΓΚΥΡΕΣ, μιας και όταν χρειαζόσουν να φρενάρεις επειγόντως (...) δεν πίστευες τον τρόπο που φρέναρε το αυτοκίνητο: άμεσα, χωρίς "βουτιά" μπροστά, απόλυτα σταθερά, καθόλου ή ελάχιστο ABS και με τη ζώνη να συγκρατεί το βάρος σου! Με άλλα λόγια, σαν να αρπάζει ένα μεγάλο χέρι το αυτοκίνητο από πίσω!!

Σε σχέση με το "υπόλοιπο" αμάξι, νομίζω ότι τα φρένα αδικούν το Golf. Κάνουν τη δουλειά τους, αλλά μέχρι εκεί. Και επειδή συμφωνώ κι εγώ ότι τα φρένα είναι γενικώς ένα ευαίσθητο θέμα για βελτίωση -- ιδίως με τα ABS, ESP, TCS και δεν συμμαζεύεται.. -- δεν είναι και κάτι που να μπορείς σχετικά εύκολα να βελτιώσεις...

Edited by giev
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις το Golf 6 160ps τότε βάλε του Golf GTI πίσω. Αν έχεις το Golf 6 122ps τότε βάλε του Golf GTI εμπρός - πίσω.

Είναι σωστό αυτό που λέει ο Στέλιος. Αν κάποιος θέλει το κάτι παραπάνω ας το κάνει.

Μεγάλο ρόλο παίζουν τα αμορτισέρ και τα λάστιχα στα φρεναρίσματα.

Μην περιμένετε ότι με 30,000 χλμ μανίσια πίσω αμορτισέρ, σε φρεναρίσματα, το πίσω μέρος θα είναι σταθερό.

Το Golf εχει τάση απότομη μεταφοράς βάρους πίσω, έχει και βαριά μοτέρ εμπρός και αποσταθεροποιεί την ουρά του, θέλει να γίνεται σωστή ευθυγράμμιση και πάντα τα καλά λάστιχα ΠΙΣΩ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό που λέει ο Στέλιος. Αν κάποιος θέλει το κάτι παραπάνω ας το κάνει.

Μεγάλο ρόλο παίζουν τα αμορτισέρ και τα λάστιχα στα φρεναρίσματα.

Μην περιμένετε ότι με 30,000 χλμ μανίσια πίσω αμορτισέρ, σε φρεναρίσματα, το πίσω μέρος θα είναι σταθερό.

Το Golf εχει τάση απότομη μεταφοράς βάρους πίσω, έχει και βαριά μοτέρ εμπρός και αποσταθεροποιεί την ουρά του, θέλει να γίνεται σωστή ευθυγράμμιση και πάντα τα καλά λάστιχα ΠΙΣΩ.

+1

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις το Golf 6 160ps τότε βάλε του Golf GTI πίσω. Αν έχεις το Golf 6 122ps τότε βάλε του Golf GTI εμπρός - πίσω.

Επειδή οι διάμετροι του GTI είναι 312 εμπρός 280 πίσω και του TSI 122 είναι 288 μπροστά, παίζει να βάλουμε 312 (GTI) μπροστά και να μεταφέρουμε τους μπροστινούς του TSI πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι διάμετροι του GTI είναι 312 εμπρός 280 πίσω και του TSI 122 είναι 288 μπροστά, παίζει να βάλουμε 312 (GTI) μπροστά και να μεταφέρουμε τους μπροστινούς του TSI πίσω;

Τα μπροστινά φρένα δεν είναι ίδια με τα πίσω οπότε δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.