Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Είναι που ο τύπος δεν είχε εισαγωγή και εξάτμιση... ¶μα βάλει τέτοια το αποτέλεσμα θα είναι αυτό :
:D

ετσι ετσι!!!αντε μωρε με τα Mazda που το ειδαν και ιαπωνες!ουτε αυτα ξερουν τι ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο την μόνη ένσταση μου, ότι η συγκεκριμένη φρυτέζα, είναι πιο σπορ από ένα golf όσο αφορά την συμπεριφορά του οδηγικά και τον οδηγοκεντρικό του χαρακτήρα! Παρόλα αυτά όμως, παραμένει τάφος...

Πάλι έγραψες ρε καμμένε εσύ??? :D:xmas::lol: :lol:

Να προσθέσω κι εγώ ότι δέν είναι μόνο τάφος..... μαζί με πλήρη και ολοκληρωμένη κηδέια πάνε αυτά.....

Ακόμα κι όταν ήμουν 190 hp τα πέρναγα άνετα, τώρα.... τους κάνω και λίγο χαβαλέ πρίν την κηδεία για να γελάσω λίγο παραπάνω....

¶ντε με τις λαδιέρες που την είδαν και σπόρ.....

Edited by Fistikas
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να εισαι 'καλος' για να οδηγησεις ενα tsi,και ο κουλος το ιδιο θα το πηγαινει,γιατι εχεις 'ετοιμο' το πακετο,δηλαδη ροπη εκει που το rx8 δεν εχει! ενω ο αλλος με το rx8,αν εισαι κουλος εχεις τελειωσει,αμα ακουει να χτυπαει και το λαμπακι του κοφτη ντιν ντιν ντιν για να αλλαξει ταχυτητα 2000 στρ πριν το τελειωσει(εκει που υπαρχει και σχεδον η full ροπη δλδ,τι να λεει.οπως και να εχει,τα 2 αμαξια ΔΕΝ συγκρινονται...το δικο σου ειναι ενα αμαξι που δν χαρακτηριζεται ως σπορ,το αλλο ειναι καθαρα σπορ,αυτα

Και παλι, δηλ επειδη στροφαρει ψηλα το rx8 για να βγαλει τη δυναμη/ροπη αυτοι που το εχουν δεν ξερουν να το οδηγησουν?

Πως βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα? Ησουν μεσα σε ολα τα rx8 που κυκλοφορουν και ξερεις?

Με αυτη τη λογικη οσοι εχουν ατμοσφαιρικα σπορ αυτοκινητα (type r κλπ) δεν ξερουν να οδηγουν και τα πανε χωμα γιατι δεν ξερουν που και πως αποδιδει καλυτερα το μοτερ τους!

Ειναι δυνατον να ισχυριζεσαι γενικα κατι τετοιο?

Υπαρχει καμμια ερευνα σχετικη και δεν την εχω παρει χαμπαρι?

Οσο για τα tsi και αυτα αν δεν ξερεις δεν μπορεις να βγαλεις την δυναμη τους.

Δηλ αν οπως οι περισσοτεροι τα φτανεις κοφτη για να κανεις επιδοσεις (ιδιως σε κοντρα απο σταση) εισαι χαμενος απο χερι, ενω τα ατμοσφαιρικα αντιθετα εκει δουλευουν.

Τελος παντων, συζηταμε κατι ανουσιο και εντελως υποκειμενικο ενω εγω εκανα απλα μια αναφορα σε ενα-δυο ανοιγματα με ενα τυχαιο rx8.

ΟΥΤΕ για κοντρα μιλησα, ΟΥΤΕ συμπερασματα εβγαλα και ΟΥΤΕ εκανα και καμμια συγκριση οπως λες και χαρακτηρισα το δικο μου σπορ, οποτε καλυτερα να μην αναφερεσαι σε πραγματα που ουτε ειπωθηκαν ουτε εννοηθηκαν καν απο εμενα.

Και εντελως πληροφοριακα το rx8 ειναι απο τα λιγα αυτοκινητα που μου αρεσουν πολυ και σχεδιαστικα αλλα και απο πασης αποψεως (εκτος καταναλωσης) και ασχετως με το τι εχω τωρα ανετα θα το επαιρνα αν δεν ειχα ακομα καποιες 'οικογενειακες' λογω χωρου υποχρεωσεις.

Ποτε ομως δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν 3 χρόνια είχε ο αδερφός μου RX8 Cosmo, μαμά εκτός από ανάρτηση ΤΕΙΝ, ανοίγαμε αυτός με το RX8 κι εγώ με το Stilo 1.6 turbo (μετρημένο 227ΗΡ), και μέχρι τα 200χλμ του άνοιγα 4-5 αμάξια. 200 με 230 πηγαίναμε σχεδόν κόπια. Πάνω από 230 δεν είχαμε ανοίξει ποτέ, αλλά πιστεύω ότι λόγω αεροδυναμικής, το RX8 θα άνοιγε. Βέβαια στο RX8 είχαμε δει μέχρι 259 κοντερίσια, αλλά και στο Stilo τα βλέπαμε τα 250+ κοντερίσια... Γενικότερα, το RX8 δεν είναι ένα καινούργιο RX7 όπως θέλανε πολύ να πιστέψουν. Είναι ένα όμορφο σπορ coupe, που έχει και τα γκάζια του, αλλά όχι τίποτα τρελό. Ειδικά με την μαμά ανάρτηση, ήταν θάνατος και στο κράτημα!...

Επίσης να πω ότι και το Stilo και το RX8, τα μετρήσαμε την ίδια μέρα, την ίδια ώρα, στο ίδιο δυναμόμετρο, το Stilo έβγαλε 227ΗΡ και το RX8 208ΗΡ... :D Βέβαια κάποιοι είπανε ότι τα Vankel δεν μετριούνται έτσι απλά κι έχουν ιστορίες, αλλά δεν ξέρω εγώ να πω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

... Γενικότερα, το RX8 δεν είναι ένα καινούργιο RX7 όπως θέλανε πολύ να πιστέψουν. Είναι ένα όμορφο σπορ coupe, που έχει και τα γκάζια του, αλλά όχι τίποτα τρελό.

Αυτο ακριβως ειναι που μου αρεσει και σε μενα και πραγματικα προσωπικα εμενα δεν με χαλαει αν δεν εχει και τα τρελα γκαζια.

Μου αρεσει πιο πολυ να το βλεπω (οπως λεει και η διαφημιση) παρα να το 'τρεχω'.

Οσο για την αναρτηση, σιγουρα θα παιρνει την βελτιωση της, οπως βεβαια τα περισσοτερα σπορ οταν ψαχνομαστε.

Εχω δει 'στημενο' rx8 που πραγματικα εβαζε γυαλια σε 'ειδικα' του χωρου αναλογα αυτοκινητα.

Ειμαστε ομως και λιγο off topic.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την αναρτηση, σιγουρα θα παιρνει την βελτιωση της, οπως βεβαια τα περισσοτερα σπορ οταν ψαχνομαστε.

Εχω δει 'στημενο' rx8 που πραγματικα εβαζε γυαλια σε 'ειδικα' του χωρου αναλογα αυτοκινητα.

Ειμαστε ομως και λιγο off topic.

Ναι, όνως βγήκαμε εκτός. Μια τελευταία παρένθεση. Μαμά είναι ΠΟΛΥ χάλια. Ακόμη και πάνω από τα 180χλμ, νιώθεις την μούρη να σηκώνεται και το αμάξι να αποσταθεροποιείται. Μια λύση που δοκιμάσαμε εμείς, ήταν η ΤΕΙΝ, με ηλεκτρονικό dump control (EPC αν θυμάμαι καλά), το οποίο έκανε το αμάξι μετά τρένο!...

Link to comment
Share on other sites

Γιανα μην το κουράζουμε άλλο, το RX8 είναι πολύ καλό για πάντες και πισωκίνητα παιχνίδια, αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι, ούτε μπορεί να γίνει, αμάξι για κόντρες. Με τα σημερινά δεδομένα δεν στέκεται με αξιώσεις δίπλα σχεδόν σε τίποτε.

Το θέμα της απίστευτα τρελλής κατανάλωσης δεν το σχολιάζουμε εδώ, γιατί είναι εκτός θέματος. Είναι όμως τεράστιο θέμα για τους κατόχους τους.

Link to comment
Share on other sites

μονο ταφος δν ειναι.... οχι οτι επειδη σου δειχνω 3 βιντεακια σημαινει κατι,απλα,ετσι για τη συζητηση.εχω δει και με τα ματια μου rx8 φιλων,και το cosmo,και το challenge τι κανουν με gti.

Το κακό είναι ότι αναφέρεσαι σε μεμονωμένα παραδείγματα και με αμάξια φίλων σου. Προσωπικά, με όσα έχει τύχει να ανοίξω, είτε σε φανάρι, είτε ρολλάροντας, έχουν μείνει αρκετά πίσω. Αυτό λέει η προσωπική μου εμπειρία! Βέβαια μεγάλη διαφορά κάνει και ο οδηγός, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε τόσα περιστατικά, δεν βρέθηκε ένας που να το κατέχει.

Αλλά ας μην μακρυγορούμε, εδώ δεν είναι τεχνικό το θέμα και δεν θέλω να υποβιβάσω ( άλλο ) τη φρυτέζα που σε παιχνίδι και στήσιμο είναι πιο μπροστά από το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

δευτερα μεγαρα θα ειναι κανεις μετα της 2 ... ελατε να δειτε ??? rx8 vs golf gti ,

κοντρα 2 .. gti stege 4 , vs rx8 turbo 350 hp .

η κοντρα θα εινα και απο ρεμπριζ , και μεσα στην πιστα .. να πω οτι και τα δυο αυτοκινητα ειναι στημενα σχεδον για πιστα ,, εγω θα ειμαι

Link to comment
Share on other sites

τ γντ ρε παιδια, κανενα ανοιγματακι δν παιχτηκε χθες??

δεν ξερω για σενα εγω παντος χθες επαιζα τα φωτα σε ενα Χιουνται κουπε φτιαγμενο φαινομενικα κ ημουν κ με το c2 tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει ο τίτλος, πατήσαμε σήμερα ρεπρίζ στην βούτα, από δευτέρες. Specs:

- Golf: Variant Tsi, με πρόγραμμα Overload για 95άρα, 195ps

- Corsa OPC: πρόγραμμα, 193whp (τροχό)

- Ibiza FR: 1,8T, 1o στάδιο, αγνώστου ιπποδύναμης

Αποτέλεσμα: πετάγονται τα άλλα δύο μπροστά γύρω στο 1,5 αμάξι με το πάτα στις δευτέρες (ροπή, και καλύτερος συντονισμός), και με το που βάζω τρίτη σταθεροποιώ την διαφορά, και την κρατάω και στην τετάρτη. Περάσαμε την γέφυρα με 2 καρότσες μπροστά μου το OPC, και 1+ καρότσα μπροστά του το Ibiza.

Καλά κρατήθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Oχι απλά καλά, ΤΕΛΕΙΑ κρατήθηκες.

Με 193 τροχό, μιλάμε για τουλάχιστον 220-230 στρόφαλο, σε μοτέρ με +200cc και πιο ελαφρύ σασί.

Αρα, πετάει το Golf σου!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξαμε (εγώ με το Variant) με Porsche Boxter αγνώστων λοιπών στοιχείων, από στάση. Πηγαίναμε κοπία μέχρι τα μισά της 4ης (180), όπου άρχισε να κάνει μισό αμάξι διαφορά, αλλά μετά κόψαμε λόγω κίνησης.

Το Variant είναι 1,4Tsi, 195ps. Η Boxter σίγουρα δεν ήταν η S, αφού θα με έκανε σουβλάκι...

Πάει καλά ο οικογενειακός κουβάς μου τελικά! B)

Link to comment
Share on other sites

εχθες βραδυ κεραστηκα τσαγακι με διαφορες γευσεις στην βουλιαγμενης απο μια mercedes s500 παλια σχετικα.εγω με golf 5 gti μαμα σε ανοιγματα απο σταση μου εκανε μεχρι τα 180 μεγαλη διαφορα.αυτα και στην υγεια μου ;)

Link to comment
Share on other sites

εχθες βραδυ κεραστηκα τσαγακι με διαφορες γευσεις στην βουλιαγμενης απο μια mercedes s500 παλια σχετικα.εγω με golf 5 gti μαμα σε ανοιγματα απο σταση μου εκανε μεχρι τα 180 μεγαλη διαφορα.αυτα και στην υγεια μου :D

Εμ...306 άλογα είναι αυτά... :lol:

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

golf gti 380hp ,με μπλοκε,6πιστονα,full ρυ8μιζομενη αναρτηση semislick και 19αρες (το αμαξι ειναι του Νικου Γκικα,γνωστος και εδω μεσα με το ψευδωνυμο nick2009,κατι τετοιο!! ) vs Rx8 cosmo με ελατηρια semislick και εμπρος πισω θολομπαρες μονο,και ενα φιλτρο!!!

απολαυστε το,στη πιστα των μεγαρων

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

πολυ καλο το Golf ...αλλα και η...."φρυτεζα" δεν παει ασχημα!

κραταει καλα και βαζει και ποιο ευκολα την δυναμη στο δρομο

ειναι και ποιο αδυναμο..εννοειται ...αλλα και πισω κινηση κανει καλα την δουλεια της

Link to comment
Share on other sites

golf gti 380hp ,με μπλοκε,6πιστονα,full ρυ8μιζομενη αναρτηση semislick και 19αρες (το αμαξι ειναι του Νικου Γκικα,γνωστος και εδω μεσα με το ψευδωνυμο nick2009,κατι τετοιο!! ) vs Rx8 cosmo με ελατηρια semislick και εμπρος πισω θολομπαρες μονο,και ενα φιλτρο!!!

απολαυστε το,στη πιστα των μεγαρων

απλα τα σπαει... πλ καλο το βιντεακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γκόλφ γυρναει γύρω στα 1.11 - 1.12 αν τα υπολόγισα καλα.

Το mazda επίσης ακολουθει στον πολυ καλο αυτό χρόνο.

Πόσα άλογα ειναι το mazda ?

Πιο πανω λεει φοραει μονο φιλτρο αλλα πιο πανω ακομα αναφερεται πως ειναι turbo.

Τι ισχύει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το Golf ...αλλα και η...."φρυτεζα" δεν παει ασχημα!

κραταει καλα και βαζει και ποιο ευκολα την δυναμη στο δρομο

ειναι και ποιο αδυναμο..εννοειται ...αλλα και πισω κινηση κανει καλα την δουλεια της

κωστα το rx ηταν τουρμπο

Link to comment
Share on other sites

κωστα το rx ηταν τουρμπο

τι τουρμπο ρε παιδια,μαμα ειναι το αμαξι cosmo. to turbo που ελεγε πιο πανω το παιδι θα τα εβαζαν σε ευ8εια μονο,αλλα ποτε δν εγινε η κοντρα.στη πιστα ημουνα και γω.ειναι αλλο το rx8 με το turbo,και οχι το συγκεκριμενο.ουτε καν 8ορυβο δν βγαζει,μαμα εξατμιση

Edited by nikolisS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.