Jump to content
thanos.k

Golf 6 160 Τα καλυτερα λαδια ?

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγνωμη για την παρεμβαση,

μήπως μπορειτε να μου πειτε ποιο φίλτρο είναι για το golf vi 122, σε ΜΑΝΝ? είναι ίδιο με του 160(που αναφέρεται πιο πάνω)?

Στο site της MANN βρήκα ότι είναι αυτό: W712/90, στο g-market.gr ποιο είναι όμως για να παραγγείλω? Μπερδευτηκα.

Διοτι έχω 2100ΚΛΜ, και λεω να παω για αλλαγη λαδιων και φίλτρο, Βεβαια μου έχουν πει ότι δεν χρειαζεται κιολας να το κανω, αλλα εγω το θεωρω σωστο να γίνει.

Αν παω κάπου έξω να μου τα αλλαξουν, θα χασω τιποτα εγγυήσεις? μήπως το καταλάβουν που ανοιχτηκε η ταπα?

Και κάτι τελευταιο, αρχισα σταδιακα να το "ανοιγω", όχι βίαια, αλλα και 170ΚΛΜ με 6η, να μην το φοβαμαι πλέον?(απο άποψη σαν στρώσιμο)

Ευχαριστώ και σορυ για την παρεμβολή.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη καθε 2.500Km θα αλλαζεις φιλτρα-λαδια???

Εισαι σιγουρος????

εχουν προδιαγραφες για 60.000km για ελλαδα προτινουν 30.000Km οι πιο πολλοι τα αλλαζουμε καθε 15.000 αλλα Οχι και 2.500 ειναι ΤΟΣΟ λιγο!

ΕΑΝ ειναι το ιδιο με το 160(εσυ ξερεις) εχω δωσει το link πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σενα golfakι ιv 16v 1.6 του εβαζαν παντα 0-30(οχι συνθετικα).

μπορω να βαλω συνθετικα Mobil ε?απλα εχει 60.000 μη του κανω κακο...αλλα νομιζω μια αλλαφη προς τα συνθετικα δεν ειναι κακη.εχει προδιαγραφες 502.

το θεμα ειναι να παω 5-30 η 5-40?(Ο-30 παρα ειναι λιγο..)

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη καθε 2.500Km θα αλλαζεις φιλτρα-λαδια???

Εισαι σιγουρος????

εχουν προδιαγραφες για 60.000km για ελλαδα προτινουν 30.000Km οι πιο πολλοι τα αλλαζουμε καθε 15.000 αλλα Οχι και 2.500 ειναι ΤΟΣΟ λιγο!

ΕΑΝ ειναι το ιδιο με το 160(εσυ ξερεις) εχω δωσει το link πιο πανω!

Εγω ΠΟΤΕ δεν ανεφερα ότι καθε 2500 θα αλλαζω λαδια και φιλτρο, απλα τωρα μια αλλαγη στην αρχη μετα το στρωσιμο κακο δεν κανει..Ισα - Ισα παρα πολλοι μηχανικοι το προτεινουν...τωρα εσυ κανε ότι σου λεει η VW.

Link to comment
Share on other sites

παντως περα απο την αρχη τον να αλλαζεις λαδια καθε 2.500 αν και το παιδι δεν ειπε κατι τετοιο μπορει να κανει και κακο!

ο λογος;

Link to comment
Share on other sites

μου το χαν εξηγησει ατομα που ειχαν μεγαλη πειρα δεν θυμαμαι ακριβως αλλα καθε φορα που αλλαζεις υπαρχει ενα ρισκο πολυ μικρο για κατι...

+το λαδι γυρω στα 8.000κμ(συνθετικο κανει το κυκλο του ενα κυκλο που βοηθαει στη συντηρηση της μηχανης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τα ανταλλακτικα, για golf 6 tsi 122 &160 αυτο http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...;gobackToPage=1 ειναι το φιλτρο λαδιου. Στο g-market δεν υπαρχει στο site αλλα φανταζομαι θα το εχουν. Οποτε με ενα email μπορειτε να ρωτησετε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο μένα..

Πλησιάζω αισίως τις 30.000 χλμ και έρχεται η ώρα του service..Γνωρίζει κανείς πάνω κάτω πόσο θα μας βγει το μαλλί; Σκοπεύω να αγοράσω τα λάδια που προτείνετε οι περισσότεροι (mobil 1 esp formula 5/30)..Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site για την αγορά τους; Εχω το tsi gt sport 140..Πόσα λίτρα πρέπει να παραγγείλω; Επειδή δεν γνωρίζω ποιές αλλαγές αντ/κων πραγματοποιούνται σε αυτό το service και επειδή θέλω να γλιτώσω όσα περισσότερα γίνεται, θα ήθελα αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε τί άλλο θα μπορούσα να τους παω εγώ για αλλαγή..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τιο ισχυει ρε παιδια ??????????/ Παρηγγειλα το πρωτο........... Μαλλον με πληροφορισατε λαθος............Να παραγγειλω το δευτερο τελικα ? ΠΟιο ειναι το σωστο ?

Link to comment
Share on other sites

Aral super tronic και δεν εχει καψει τπτ το μετραω συνεχως και τπτ.

Το λάδι για το οποίο ζητάει την γνώμη μας είναι 5W-30 longlife και όχι 10W-40 στο οποίο αναφέρεσαι (Aral super tronic).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ απο μένα..

Πλησιάζω αισίως τις 30.000 χλμ και έρχεται η ώρα του service..Γνωρίζει κανείς πάνω κάτω πόσο θα μας βγει το μαλλί; Σκοπεύω να αγοράσω τα λάδια που προτείνετε οι περισσότεροι (mobil 1 esp formula 5/30)..Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site για την αγορά τους; Εχω το tsi gt sport 140..Πόσα λίτρα πρέπει να παραγγείλω; Επειδή δεν γνωρίζω ποιές αλλαγές αντ/κων πραγματοποιούνται σε αυτό το service και επειδή θέλω να γλιτώσω όσα περισσότερα γίνεται, θα ήθελα αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε τί άλλο θα μπορούσα να τους παω εγώ για αλλαγή..

Ευχαριστώ

Αλλάζεις : Λάδια, φ. λαδιού, φ. βενζίνης, φ.αέρα, φ. γύρης και υγρά φρένων.

Εγώ εκτός από τα λάδια που τα πήρα από www.trade-wind.gr τα υπόλοιπα τα πήρα από το g-market εκτός από φ. αέρα και υγρά φρένων.

Τα υγρά φρένων είναι προδιαγραφών dot4. Για το service το πήγα στα Κ. Πατήσια (Κουρτίδου 5). Μου πήρε 30 για το service, 10 για την κάρτα καυσαερίων και 20 για την αλλαγή των υγρών φρένων. Το φ. αέρα το πήρα από ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη κάνοντας δώρο στο αυτοκίνητό μου ένα K&N φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις : Λάδια, φ. λαδιού, φ. βενζίνης, φ.αέρα, φ. γύρης και υγρά φρένων.

Εγώ εκτός από τα λάδια που τα πήρα από www.trade-wind.gr τα υπόλοιπα τα πήρα από το g-market εκτός από φ. αέρα και υγρά φρένων.

Τα υγρά φρένων είναι προδιαγραφών dot4. Για το service το πήγα στα Κ. Πατήσια (Κουρτίδου 5). Μου πήρε 30 για το service, 10 για την κάρτα καυσαερίων και 20 για την αλλαγή των υγρών φρένων. Το φ. αέρα το πήρα από ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη κάνοντας δώρο στο αυτοκίνητό μου ένα K&N φίλτρο.

είναι εξουσιοδοτημένο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελιακ δεν μπορεσα να την κανω ΣΕΡΡΕΣ και γυρισα χαλκιδα...ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ 47 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΤΟΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παμε καλα ? Ξερει κανεις τιποτα ? Το ποιο κοντινο εδω ειναι Λειβαδια μετα Μπροφας....ΑΕ ....ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΧΑΛΚΙΔΑ για ποιο λογο χρεωνουν οσο θελουν ?

εχε χαρη που εχω αναγκη αλλα θα τα ακουσουν...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Guest vasilis_corfu

ρ παιδια ωραια ολα αυτα π λετε αλλα αφου οι περισσοτεροι απο σας δν εχετε golf tsi 160 πως ξερεται ποιο ειναι τ καλυτερο λαδι??φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

το μοτερ που φοραει το golf 160 εχει τις ιδιες απαιτησεις προδιαγραφων με καμια 10 κινητηρες(504 00-5/30).δεν χρειαζεται λοιπον να εχει καποιος το golf 160 για να εχει αποψη :D

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πλακα που ο καθενας εχει αποψη για τα λαδια...

δηλαδη τι διαφορα καταλβατε εσεις που αλαξατε λαδια;

ελεος .

πειτε μου εναν που θα πει πως το λαδι που εβαλε στο αυτοκινητο του το θεωρει μη καλο η ειχε καποιο προβλημα.

γιατι δεν υπαρχει κανεις που θα πει πως δε του αρεσει το λαδι που εβαλε ή το καινουργιο λαστιχο που εβαλε; γιατι πολυ απλα καθε λαδι κανε ιτη δουλεια του , ενοω απο αυτα με τις προδιαγραφες που πρεπει, και αν δεν την πολυ κανει, δε θα το καταλαβουμε, και επισης καθε ενας που βαζει καινουργια λαστιχα, λογικο ειναι το αυτοκινητο να παταει καλυτερα απο πριν και οποτε να τα θεωρει πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πλακα που ο καθενας εχει αποψη για τα λαδια...

δηλαδη τι διαφορα καταλβατε εσεις που αλαξατε λαδια;

ελεος .

πειτε μου εναν που θα πει πως το λαδι που εβαλε στο αυτοκινητο του το θεωρει μη καλο η ειχε καποιο προβλημα.

γιατι δεν υπαρχει κανεις που θα πει πως δε του αρεσει το λαδι που εβαλε ή το καινουργιο λαστιχο που εβαλε; γιατι πολυ απλα καθε λαδι κανε ιτη δουλεια του , ενοω απο αυτα με τις προδιαγραφες που πρεπει, και αν δεν την πολυ κανει, δε θα το καταλαβουμε, και επισης καθε ενας που βαζει καινουργια λαστιχα, λογικο ειναι το αυτοκινητο να παταει καλυτερα απο πριν και οποτε να τα θεωρει πολυ καλυτερα.

για τα λαδια θα μπορούσα και να συμφωνήσω, αν και εγω βάζω τα καλύτερα :D

για τα ελαστικά όμως δεν έχεις δίκαιο. παρά το γεγονός οτι οταν πετας τα παλια εχουν χασει τις καλές τους ιδιότητες καποιες διαφορες είναι φανερές είτε με το καλήμερα (θόρυβος/πέρασμα απο ανωμαλίες) είτε μετά απο λιγο καιρο (πχ φάγωμα/κράτημα)

τέλος πάντων στο θεμα μας, προσωπικά βαζω castrol edge 5w-30 γιατι πολύ απλά τη θεωρώ καλή φιρμα σε συνδυασμό με το ότι μου κοστίζουν λιγότερο απο οσο με χρεώνει η αντιπροσωπία.

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πλακα που ο καθενας εχει αποψη για τα λαδια...

δηλαδη τι διαφορα καταλβατε εσεις που αλαξατε λαδια;

ελεος .

πειτε μου εναν που θα πει πως το λαδι που εβαλε στο αυτοκινητο του το θεωρει μη καλο η ειχε καποιο προβλημα.

γιατι δεν υπαρχει κανεις που θα πει πως δε του αρεσει το λαδι που εβαλε ή το καινουργιο λαστιχο που εβαλε; γιατι πολυ απλα καθε λαδι κανε ιτη δουλεια του , ενοω απο αυτα με τις προδιαγραφες που πρεπει, και αν δεν την πολυ κανει, δε θα το καταλαβουμε, και επισης καθε ενας που βαζει καινουργια λαστιχα, λογικο ειναι το αυτοκινητο να παταει καλυτερα απο πριν και οποτε να τα θεωρει πολυ καλυτερα.

Κοιτα ΑΠΟΨΗ εχει καποιος που εχει μελετησει ειδικη μηχανολογια πανω στους υπερ συμπιεστες και turbo και κατεχει τετοιοα αυτοκινητα πανω απο 10 χρονια και φυσικα εχει ασχοληθει με εξεζητημενα θεματα οπως εστερες κτλ...κτλ...

Τα περισσοτερα ειναι καλα λαδια ...ΑΛΛΑ... διαφορα θα δεις μονο εχωντας 2 κινητηρες....διπλα διπλα... Να δουλευουν συνεχωμενα..... και να κανουν 150.000Χιλ ... ο ενας με καλα λαδια και συντομες αλλαγες....και ο αλλος με τα φτηνοτερα λαδια και αλλαγες καθε 15 ... ....Η καθε 30 ..που κανουνοι ευρωπαιοι ...

castrol 5-30 Mobil 5-30 Ειναι ενα δοκιμασμενο κορυφαιας συμπερυφορας λαδι στους TSI...Φουλ συνθετικο.... οποτε....κρινοντας και διαβαζωντας πολλες ωρες και μιλωντας με μηχνανικους κατεληξα οτι Αλλαγη καθε 10.000 Ειναι οτι πρεπει.... Αλλα και στα 15 να κανω δεν τρεχει τιποτα...Εφοσον δεν το σκιζο ομως....

Ενας συντηρητικος Νορμαλ οδηγος...δεν εχει λογο να κανει αλλαγες κατω απο τα 15 εφοσον μιλαμε για λαδια οπως το mobil esp 1 Formula οπου ειναι λαδια για πραγματικα 20-25 Χιλ....

Επισης καποιοι λενε για αλλαγη στον θορυβο .... Παιδια δεν ξερω αλλα σημερα ειδα 2 tsi 160 kai 1 rocco.... 160 ...Ο θορυβος ειναι ο ιδιος οπως και πριν την αλλαγη !!!

Αν σας παιρνει η τσεπη τα λλαζετε αν οχι...δεν τρεχει και κατι...

Link to comment
Share on other sites

για 122 αρι τσι τι λετε για το ιξψδες 5-40 ?? ειναι οκ? επισης οι προδιαγραφες ειναι 502 00 503 01 νμζ και 505 00.. καλυπτουνε τις προδιαγραφες της εταιριας σωστα???

μ τα προτεινανε αυτα.... ακουω γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.