Jump to content
Mist

Τα 6Άρια (Εντυπώσεις Κατόχων Του Golf Vi)

Recommended Posts

160 αρι ....23.000 χιλ στρωμενω σωστα μεχρι τα 4.000

γενικη καταναλωση 8.2 βγαζω σε ταξιδια 700Κμ ...ανετα με ταχυτητες 120-140

δεν μας βιαζει κανεις πλεον

Και γώ μια από τα ίδια, αν πηγαίνω χαλαρά παρότι με πρόγραμμα. Έ εντάξι, αν το πατήσω περνάω τα 10-11 για πλάκα αλλά τουλάχιστον πηγαίνει και ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Και ναι τελικά σήμερα παραλάβαμε και εμείς μετά από τόσους μήνες αναμονής !!!

Η χαρά μου βέβαια είναι τόση που ούτε φωτογραφία δεν έχω βγάλει ακόμη :p

Αναμείνατε παρουσίαση στην ενότητα των νέων μελών..

Link to comment
Share on other sites

Και ναι τελικά σήμερα παραλάβαμε και εμείς μετά από τόσους μήνες αναμονής !!!

Η χαρά μου βέβαια είναι τόση που ούτε φωτογραφία δεν έχω βγάλει ακόμη :blush:

Αναμείνατε παρουσίαση στην ενότητα των νέων μελών..

Καλορίζικο Staky & καλοτάξιδο! :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Είμαι ο Κώστας, κάτοχος (ευτυχής?ο καιρός θα το δείξει) από τη Μεγάλη Τετάρτη ενός λευκού Golf Mk6 160ps, highline με μπεζ επένδυση (πολύ καλός συνδυασμος, αν εξαιρέσετε ότι λερώνει, όσο κι αν δεν το πιστεύετε, το άσπρο με μπεζ μετράει) και μοναδικό έξτρα το RCD-510.

Το αυτοκίνητο συνολικά μου κόστισε 23.114 ευρώ(αφού πλήρωσα 21%ΦΠΑ και όχι 19%, ενώ χρεώθηκα και μια εργοστασιακή αύξηση 2% σε σχέση με τη συμφωνημένη τιμή), ενώ περιλαμβάνεται και επέκταση εγγύησης 2 ετών.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ανάμικτες.Ενώ εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα του εσωτερικού και την εικόνα που δίνει, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από την αίσθηση του κιβωτίου.Οι ταχύτητες "γρανάρουν" όπως λένε οι μηχανουργοί, ή κουρέυονται ελαφρυά σε κάθε αλλαγή νεκράς-1ης-2ας.Επίσης μου φαίνονται αρκετά μακρυές οι διαδρομές του λεβιέ.Αντίθετα πολύ καλή αίσθηση έχουν τα πεντάλ, και τα 3!Πολύ καλά καθίσματα, πολύ καλός πίνακας οργάνων, φανταστικό το rcd-510 κατά τ άλλα.Από την άλλη, οδήγησα σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές και παρατήρησα ότι οδηγόντας σβέλτα χωρίς να ζορίζω τον κινητήρα (άλλωστε ακόμα στο στρώσιμο είμαι), αλλά και χωρίς να πατάω το φρένο συχνά, το ESP παρεμβαίνει συχνά και "ενοχλητικά".Υπάρχει ευτυχώς η δυνατότητα να το απενεργοποιείς, πράγμα που θα κάνω συχνά σε τέτοιους δρόμους.Χαίρομαι που δεν έβαλα μεγαλύτερες ζάντες και δεν πλήρωσα για αισθητήρες βροχής, μια και ο χειροκίνητος χειρισμός είναι πολύ ακριβής, ενώ χαίρομαι ακόμα περισσότερο για το ότι δεν τους άφησα να μου βάλλουν συναγερμό και αισθητήρες πάρκινγκ, μια και το αυτοκίνητο έχει σαφέστατο όγκο και είναι πανεύκολο στο παρκάρισμα.

Υπερβολική μου φάνηκε η κατανάλωση.Σε συνθήκες μέτριας κυκλοφορίας ο υπολογιστής δείχνει 8λίτρα/100 χλμ χωρίς A/C, (οδηγώ συντηρητικά και οικονομικά και επαναλαμβάνω ακόμα στο στρώσιμο είμαι), ενώ σε ταξίδι με Α/C η κατανάλωση ήταν 7.5λίτρα/100...Ελπίζω οι επιδόσεις του κιβωτίου και του κινητήρα να βελτιωθούν στη συνέχεια και μετά το στρώσιμο, για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή κτήσης του οχήματος. Μου έχει τύχει μάλιστα, σε γρήγορες αλλαγές 1ης σε 2α ο λεβιές να "χωθεί" σαν να μπαίνει η όπισθεν προς τα πίσω...Πολύ αγχωτική διαδικασία το ξεκίνημα...

Συγνώμη αν σας κούρασα, θα ήθελα να ξέρω αν στη συνέχεια διαπιστώσατε κάποια βελτίωση, ή αν θεωρείτε υπερβολικές τις παρατηρήσεις μου.Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Είμαι ο Κώστας, κάτοχος (ευτυχής?ο καιρός θα το δείξει) από τη Μεγάλη Τετάρτη ενός λευκού Golf Mk6 160ps, highline με μπεζ επένδυση (πολύ καλός συνδυασμος, αν εξαιρέσετε ότι λερώνει, όσο κι αν δεν το πιστεύετε, το άσπρο με μπεζ μετράει) και μοναδικό έξτρα το RCD-510.

Το αυτοκίνητο συνολικά μου κόστισε 23.114 ευρώ(αφού πλήρωσα 21%ΦΠΑ και όχι 19%, ενώ χρεώθηκα και μια εργοστασιακή αύξηση 2% σε σχέση με τη συμφωνημένη τιμή), ενώ περιλαμβάνεται και επέκταση εγγύησης 2 ετών.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ανάμικτες.Ενώ εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα του εσωτερικού και την εικόνα που δίνει, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από την αίσθηση του κιβωτίου.Οι ταχύτητες "γρανάρουν" όπως λένε οι μηχανουργοί, ή κουρέυονται ελαφρυά σε κάθε αλλαγή νεκράς-1ης-2ας.Επίσης μου φαίνονται αρκετά μακρυές οι διαδρομές του λεβιέ.Αντίθετα πολύ καλή αίσθηση έχουν τα πεντάλ, και τα 3!Πολύ καλά καθίσματα, πολύ καλός πίνακας οργάνων, φανταστικό το rcd-510 κατά τ άλλα.Από την άλλη, οδήγησα σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές και παρατήρησα ότι οδηγόντας σβέλτα χωρίς να ζορίζω τον κινητήρα (άλλωστε ακόμα στο στρώσιμο είμαι), αλλά και χωρίς να πατάω το φρένο συχνά, το ESP παρεμβαίνει συχνά και "ενοχλητικά".Υπάρχει ευτυχώς η δυνατότητα να το απενεργοποιείς, πράγμα που θα κάνω συχνά σε τέτοιους δρόμους.Χαίρομαι που δεν έβαλα μεγαλύτερες ζάντες και δεν πλήρωσα για αισθητήρες βροχής, μια και ο χειροκίνητος χειρισμός είναι πολύ ακριβής, ενώ χαίρομαι ακόμα περισσότερο για το ότι δεν τους άφησα να μου βάλλουν συναγερμό και αισθητήρες πάρκινγκ, μια και το αυτοκίνητο έχει σαφέστατο όγκο και είναι πανεύκολο στο παρκάρισμα.

Υπερβολική μου φάνηκε η κατανάλωση.Σε συνθήκες μέτριας κυκλοφορίας ο υπολογιστής δείχνει 8λίτρα/100 χλμ χωρίς A/C, (οδηγώ συντηρητικά και οικονομικά και επαναλαμβάνω ακόμα στο στρώσιμο είμαι), ενώ σε ταξίδι με Α/C η κατανάλωση ήταν 7.5λίτρα/100...Ελπίζω οι επιδόσεις του κιβωτίου και του κινητήρα να βελτιωθούν στη συνέχεια και μετά το στρώσιμο, για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή κτήσης του οχήματος. Μου έχει τύχει μάλιστα, σε γρήγορες αλλαγές 1ης σε 2α ο λεβιές να "χωθεί" σαν να μπαίνει η όπισθεν προς τα πίσω...Πολύ αγχωτική διαδικασία το ξεκίνημα...

Συγνώμη αν σας κούρασα, θα ήθελα να ξέρω αν στη συνέχεια διαπιστώσατε κάποια βελτίωση, ή αν θεωρείτε υπερβολικές τις παρατηρήσεις μου.Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ.

Καλημέρα ,

Καλώς μας ήρθες και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις !

Εάν χρειαστείς οτιδήποτε μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας !

Καλή διαμονή !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μη το πολυεμπιστεύεσαι. Κάνε και κανα λογαριασμό καμια φορά από βενζινάδικο και χιλιόμετρα που έκανες. Εμένα μια φορά μου έγραφε 8-9 κάτι περίπου και είχα κάψει 12lt/100km

Μήπως ο βενζινάς σου έχει παρακάνει με το κλέψιμο;

Σε μένα μια χαρά λειτουργεί όσες φορές το έλεγξα στην αντλία ήταν παραπάνω κατά 0 με 0,2 L/100Km απ'ότι στο trip.

Υ.Γ. Για έλεγχο μετά το αρχικό γέμισμα πρώτα μηδενίζουμε το trip 2 και μόνο μετά στο επόμενο γέμισμα κάνουμε έλεγχο χρησιμοποιώντας τις ενδείξεις από το trip 2.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Είμαι ο Κώστας, κάτοχος (ευτυχής?ο καιρός θα το δείξει) από τη Μεγάλη Τετάρτη ενός λευκού Golf Mk6 160ps, highline με μπεζ επένδυση (πολύ καλός συνδυασμος, αν εξαιρέσετε ότι λερώνει, όσο κι αν δεν το πιστεύετε, το άσπρο με μπεζ μετράει) και μοναδικό έξτρα το RCD-510.

Το αυτοκίνητο συνολικά μου κόστισε 23.114 ευρώ(αφού πλήρωσα 21%ΦΠΑ και όχι 19%, ενώ χρεώθηκα και μια εργοστασιακή αύξηση 2% σε σχέση με τη συμφωνημένη τιμή), ενώ περιλαμβάνεται και επέκταση εγγύησης 2 ετών.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ανάμικτες.Ενώ εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα του εσωτερικού και την εικόνα που δίνει, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από την αίσθηση του κιβωτίου.Οι ταχύτητες "γρανάρουν" όπως λένε οι μηχανουργοί, ή κουρέυονται ελαφρυά σε κάθε αλλαγή νεκράς-1ης-2ας.Επίσης μου φαίνονται αρκετά μακρυές οι διαδρομές του λεβιέ.Αντίθετα πολύ καλή αίσθηση έχουν τα πεντάλ, και τα 3!Πολύ καλά καθίσματα, πολύ καλός πίνακας οργάνων, φανταστικό το rcd-510 κατά τ άλλα.Από την άλλη, οδήγησα σε δρόμο με συνεχόμενες στροφές και παρατήρησα ότι οδηγόντας σβέλτα χωρίς να ζορίζω τον κινητήρα (άλλωστε ακόμα στο στρώσιμο είμαι), αλλά και χωρίς να πατάω το φρένο συχνά, το ESP παρεμβαίνει συχνά και "ενοχλητικά".Υπάρχει ευτυχώς η δυνατότητα να το απενεργοποιείς, πράγμα που θα κάνω συχνά σε τέτοιους δρόμους.Χαίρομαι που δεν έβαλα μεγαλύτερες ζάντες και δεν πλήρωσα για αισθητήρες βροχής, μια και ο χειροκίνητος χειρισμός είναι πολύ ακριβής, ενώ χαίρομαι ακόμα περισσότερο για το ότι δεν τους άφησα να μου βάλλουν συναγερμό και αισθητήρες πάρκινγκ, μια και το αυτοκίνητο έχει σαφέστατο όγκο και είναι πανεύκολο στο παρκάρισμα.

Υπερβολική μου φάνηκε η κατανάλωση.Σε συνθήκες μέτριας κυκλοφορίας ο υπολογιστής δείχνει 8λίτρα/100 χλμ χωρίς A/C, (οδηγώ συντηρητικά και οικονομικά και επαναλαμβάνω ακόμα στο στρώσιμο είμαι), ενώ σε ταξίδι με Α/C η κατανάλωση ήταν 7.5λίτρα/100...Ελπίζω οι επιδόσεις του κιβωτίου και του κινητήρα να βελτιωθούν στη συνέχεια και μετά το στρώσιμο, για να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή κτήσης του οχήματος. Μου έχει τύχει μάλιστα, σε γρήγορες αλλαγές 1ης σε 2α ο λεβιές να "χωθεί" σαν να μπαίνει η όπισθεν προς τα πίσω...Πολύ αγχωτική διαδικασία το ξεκίνημα...

Συγνώμη αν σας κούρασα, θα ήθελα να ξέρω αν στη συνέχεια διαπιστώσατε κάποια βελτίωση, ή αν θεωρείτε υπερβολικές τις παρατηρήσεις μου.Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ.

εισαι υπερβολικος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι εκάστοτε επιλογές μας γίνονται με γνώμωνα τα προσωπικά μας γούστα

και τις ανάγκες μας..

Κάτι που σε εσένα μοιάζει άχρηστο σε μένα π.χ είναι εκ των ουκ άνευ σε μία

εποχή που τα ηλεκτρονικά μπορούν να κάνουν τόσο πιο εύκολη την ζωή μας.

θα συμφωνήσουμε οτι στην VW τα εξτρά είναι υπερεκτιμημένα και θα έπρεπε να

περιλαμβάνονται κάποια από αυτά τουλάχιστον στην highline έκδοση..

Πάντως δεν περνάει μέρα που να μην απολαμβάνω την ηλιοροφή, το 510, το OPS

και όλα τα υπόλοιπα που επέλεξα να πληρώσω αδρά και να προσθέσω στο καινούριο

μου αυτοκίνητο εν έτη 2010...

Για το σασμάν δεν έχω άποψη λόγω DSG, για την ανάρτηση θα συμφωνήσω οτι παρόλο

το σπορ πακέτο Vankouver δεν με ικανοποιεί με την σκληρότητα της (είχα συνηθίσει

αλλίως με την μαμά σπορ ανάρτηση του Λεόν 1), ενώ για τις 18άρες ακόμη δεν

μπορώ να πιστέψω οτι δεν κοπανάει καθόλου το αμάξι (ίσως λόγω της όχι και

τόσο σκληρής ανάρτησης τελικά).

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

φιλε το κιβωτιο σου να πας να στο κοιταξουν ..τα εοχυμε πει 100 φορες ..κιβωτια που φρεναρουν γρατσουνανε,δισκο πλατο που σκορταρουν δεν ειναι φυσιολογικο... εγω εφτασα στα 25χιλ και δεν ειχε στρωσει...και εγιναν αλλαγες δισκο πλατο και επαναρυθμιση σασμαν +βαλβολινες...

Αν μετα τα 4-5 χιλ το σασμαν ειναιε τσι πανε για εγγυηση .Εκατονταδες πλεον οι αλλαγες ξερουν τι να κανουν αμεσως.

οσο για τα extra ...δεν εβαλα διοτι τετοια αυτοκινητα τα κρατας μεχρι τα 100.000χιλ μετα ζητανε ...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με το κιβώτιο, απλά περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό από άποψη μελέτης και λειτουργίας.Γενικά είναι ένα άχρωμο αυτοκίνητο, χωρίς να υπερτερεί ούτε όμως να υστερεί κάπου.Απλά περιμένεις περισσότερα όταν πληρώνεις περισσότερα.Για παράδειγμα , είχα στο μυαλό μου να αγοράσω το lancer sportback(Μάλιστα, αν το έπαιρνα σε μπλε, θα γλύτωνα και 2.000ευρώ), το οποίο, υποκειμενικά φυσικά, είναι πολύ πιο εντυπωσιακό σε design, και έχει χαωτική διαφορά σε χώρους.Επειδή το οδήγησα, από άποψη ποιότητας ήταν ελαφρά υποδιέστερο του golf, αλλά σε κινητήρα, κιβώτιο, άνεση (παρόλο που φοράει 18άρες) ποιότητα κύλισης είναι τουλάχιστον εφάμιλλο.Χάνει παρασάγκας όμως στον τομέα της ηχομόνωσης, παίρνει όμως ρεβάνς με το φοβερό ηχοσύστημα που προσφέρει.Γενικά, στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή αγοράζεις περισσότερα πράγματα από όσα σου προσφέρει στο golf.Απλά στο golf πληρώνεις εξαρχής αυτό που θα πάρεις μετά, δλδ την τιμή μεταπώλησης, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό και ήταν ο κυριότερος λόγος που διάλεξα αυτό το αμάξι.Αυτά από έναν μη φανατικό ιδιωκτήτη του golf6.

υγ:εννοείται πως όλες οι ηλεκτρικές ευκολίες είναι κάτι που αξίζει να τα έχει ένα αυτοκίνητο, όμως το θέμα είναι πόσο σου κοστίζουν και πόσο αξιόπιστες είναι.Είμαι βέβαιος πως το rcd510 στα 100.000 χλμ, θα συνεχίζει να παίζει το ίδιο καλά όπως τώρα, αυτό όμως το θεωρώ αυτονόητο όταν πληρώνω 200+ ευρώ, το αντίθετο θα με προβληματίσει

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με το κιβώτιο, απλά περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό από άποψη μελέτης και λειτουργίας.Γενικά είναι ένα άχρωμο αυτοκίνητο, χωρίς να υπερτερεί ούτε όμως να υστερεί κάπου.Απλά περιμένεις περισσότερα όταν πληρώνεις περισσότερα.Για παράδειγμα , είχα στο μυαλό μου να αγοράσω το lancer sportback(Μάλιστα, αν το έπαιρνα σε μπλε, θα γλύτωνα και 2.000ευρώ), το οποίο, υποκειμενικά φυσικά, είναι πολύ πιο εντυπωσιακό σε design, και έχει χαωτική διαφορά σε χώρους.Επειδή το οδήγησα, από άποψη ποιότητας ήταν ελαφρά υποδιέστερο του golf, αλλά σε κινητήρα, κιβώτιο, άνεση (παρόλο που φοράει 18άρες) ποιότητα κύλισης είναι τουλάχιστον εφάμιλλο.Χάνει παρασάγκας όμως στον τομέα της ηχομόνωσης, παίρνει όμως ρεβάνς με το φοβερό ηχοσύστημα που προσφέρει.Γενικά, στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή αγοράζεις περισσότερα πράγματα από όσα σου προσφέρει στο golf.Απλά στο golf πληρώνεις εξαρχής αυτό που θα πάρεις μετά, δλδ την τιμή μεταπώλησης, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό και ήταν ο κυριότερος λόγος που διάλεξα αυτό το αμάξι.Αυτά από έναν μη φανατικό ιδιωκτήτη του golf6.

υγ:εννοείται πως όλες οι ηλεκτρικές ευκολίες είναι κάτι που αξίζει να τα έχει ένα αυτοκίνητο, όμως το θέμα είναι πόσο σου κοστίζουν και πόσο αξιόπιστες είναι.Είμαι βέβαιος πως το rcd510 στα 100.000 χλμ, θα συνεχίζει να παίζει το ίδιο καλά όπως τώρα, αυτό όμως το θεωρώ αυτονόητο όταν πληρώνω 200+ ευρώ, το αντίθετο θα με προβληματίσει

Το Lancer το μοτέρ φοράει? Υποκειμενικά πάντως από πίσω δεν μου αρέσει. Από μπροστά είναι πολύ ωραίο. Μεγαλύτεροι χώροι, αλλά και μεγαλύτερο αμάξι = δυσκολία παρκαρίσματος κυρίως επειδή έχει σχετικά κουπέ κατάληξη πίσω.

Πάντως για όλα όσα έχεις πει πέρα από τα υποκειμενικά θα συμφωνήσω για το κιβώτιο αλλά μόνο για την αίσθηση στις αλλαγές και στην Ν->1, καθώς απο διαδρομές είναι πάρα πολύ καλό. Δεν είναι ούτε Nissan αλλά ούτε και S2000.

Από κατανάλωση σίγουρα θα δεις μείωση με τον καιρό τουλάχιστον μισό λίτρο.

Τώρα για το esp παίζει ρόλο και η άσφαλτο. Αλλά με τα 205 λάστιχα μην περιμένεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

καλο το lancer ...αλλα μεγαλο. Απλα εκει δεν θα ειχε ςποτε προβληματα κιβωτιου,κρεμαργιερας -δισκο πλατο... αντιθετα με τα Golf... οχι οτι χαλανε απλα χαλαει η αισθηση τους .

Link to comment
Share on other sites

το λάνσερ το έφερα σαν παράδειγμα όσο αφορά στη σχέση τιμής/απόδοσης.Εν ολίγοις για το λάνσερ πληρώνεις 20.000(τόσο θα έπαιρνα το μπλε) με 22.000(τόσο έκανε το άσπρο επειδή δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο), και αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 1.800 κυβικών, με φουλ+εξτρα(9 αερόσακους,9 ηχεία και γούφερ, παρκ-ασίστ,bluetooth,αισθητήρες βροχής,18άρες ζάντες κλπ ευκολίες και πολυτέλειες).Δλδ ότι πληρώνεις παίρνεις.Νομίζω ότι αυτό στο golf δεν ισχύει, παρόλο που παίρνεις ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου πίσω (και αυτό ίσως στο μέλλον να μην ισχύει...).Πάντως όσο περνάνε οι μέρες τόσο απολαμβάνω το φανταστικό τιμόνι του, την σχετικά καρτίσια αίσθηση αλλά κυρίως την εξαιρετική οδική συμπεριφορά και την ηχομόνωση (αν και ακούω κάτι τριξίματα)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο βενζινάς σου έχει παρακάνει με το κλέψιμο;

Σε μένα μια χαρά λειτουργεί όσες φορές το έλεγξα στην αντλία ήταν παραπάνω κατά 0 με 0,2 L/100Km απ'ότι στο trip.

Υ.Γ. Για έλεγχο μετά το αρχικό γέμισμα πρώτα μηδενίζουμε το trip 2 και μόνο μετά στο επόμενο γέμισμα κάνουμε έλεγχο χρησιμοποιώντας τις ενδείξεις από το trip 2.

τι να σου πω φίλε μου, τον έχω τσεκάρει με τη μηχανή (που ελέγχεις πιο εύκολα) και μάλιστα στην ίδια αντλία και δεν είδα κλέψιμο...ποτέ δε ξέρεις βέβαια...!!!ας μείνω με την ελπίδα

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

το λάνσερ το έφερα σαν παράδειγμα όσο αφορά στη σχέση τιμής/απόδοσης.Εν ολίγοις για το λάνσερ πληρώνεις 20.000(τόσο θα έπαιρνα το μπλε) με 22.000(τόσο έκανε το άσπρο επειδή δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο), και αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 1.800 κυβικών, με φουλ+εξτρα(9 αερόσακους,9 ηχεία και γούφερ, παρκ-ασίστ,bluetooth,αισθητήρες βροχής,18άρες ζάντες κλπ ευκολίες και πολυτέλειες).Δλδ ότι πληρώνεις παίρνεις.Νομίζω ότι αυτό στο golf δεν ισχύει, παρόλο που παίρνεις ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου πίσω (και αυτό ίσως στο μέλλον να μην ισχύει...).Πάντως όσο περνάνε οι μέρες τόσο απολαμβάνω το φανταστικό τιμόνι του, την σχετικά καρτίσια αίσθηση αλλά κυρίως την εξαιρετική οδική συμπεριφορά και την ηχομόνωση (αν και ακούω κάτι τριξίματα)

τρελα πουλας;

συγκρινεις το λανσερ με το golf;

το λανσερ ειναι κλασεις κατωτερο, οχι κλικ αλλα κλασεις κατωτερο.

ποιοτητα κατασκευης χαλια ουτε καν την ποιοτητα που ειχε το golf II!

επισης τα συνεργεια ειναι γεματα παρολο που λιγα κυκλοφορουν

τα 20000 ειναι πολλα για ενα τετοιο αμαξι. αντιθετως τα χρηματα που δινεις για ενα αμαξι σαν το golf ειναι λιγα.

η σαμπανια μπορει να κοστιζει περισσοτερο αλλα δεν συγκρινεται με την ρετσινα πως να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

τρελα πουλας;

συγκρινεις το λανσερ με το golf;

το λανσερ ειναι κλασεις κατωτερο, οχι κλικ αλλα κλασεις κατωτερο.

ποιοτητα κατασκευης χαλια ουτε καν την ποιοτητα που ειχε το golf II!

επισης τα συνεργεια ειναι γεματα παρολο που λιγα κυκλοφορουν

τα 20000 ειναι πολλα για ενα τετοιο αμαξι. αντιθετως τα χρηματα που δινεις για ενα αμαξι σαν το golf ειναι λιγα.

η σαμπανια μπορει να κοστιζει περισσοτερο αλλα δεν συγκρινεται με την ρετσινα πως να το κανουμε.

Φυσικά και τα συγκρίνω, στην ίδια κατηγορία είναι.Τα μεγάλα μειονεκτήματα του ιάπωνα έιναι το 5τάχυτο κιβώτιο, η ηχομόνωση, ο 1.8 κινητήρας από άποψη εφορίας, τελών κλπ.Από την άλλη, έχω ιαπωνική αξιοπιστία, ατμοσφαιρικό κινητήρα, χώρους, άπιαστο επίπεδο εξοπλισμού και σαφώς καλύτερη τιμή.

Στο golf έχω σαν πλεονεκτήματα την ποιότητα κύλισης, την αίσθηση ποιότητας υλικών και κατασκευής,τη θέση οδηγού, το εξαιρετικό τιμόνι και φυσικά την τιμή μεταπώλησης.Τον κινητήρα δεν το βάζω στα συν, το θεωρώ αμφιλεγόμενο.Από την άλλη έχω προβήματα αξιοπιστίας και σαφώς αυξημένο κόστος κτήσης και συντήρησης, τριγμούς στο εσωτερικό και αμφίβολο κιβώτιο.

Αν θες με επιχειρήματα να απαντήσεις και όχι με ευφυολογήματα, ευχαρίστως να κάνουμε διάλογο, αλλιώς ατάκες ξέρω κ εγώ να πετάω.

όσο για τα συνεργεία, αν μπορείς να μου υποδείξεις που έχεις δει έστω και έαν συνεργείο mitsubishi, θα δεχτώ το επιχείρημά σου (πλην του σαρακάκη φυσικά).Ξέρεις γιατί δεν υπάρχουν τέτοια συνεργεία?Γιατί δε συμφέρει να ανοίξει κανείς ένα, εφόσον δεν θα έχει πελάτες.άστο φίλε μου, τα αμάξια αυτά απλά δεν χαλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα συγκρίνω, στην ίδια κατηγορία είναι.Τα μεγάλα μειονεκτήματα του ιάπωνα έιναι το 5τάχυτο κιβώτιο, η ηχομόνωση, ο 1.8 κινητήρας από άποψη εφορίας, τελών κλπ.Από την άλλη, έχω ιαπωνική αξιοπιστία, ατμοσφαιρικό κινητήρα, χώρους, άπιαστο επίπεδο εξοπλισμού και σαφώς καλύτερη τιμή.

Στο golf έχω σαν πλεονεκτήματα την ποιότητα κύλισης, την αίσθηση ποιότητας υλικών και κατασκευής,τη θέση οδηγού, το εξαιρετικό τιμόνι και φυσικά την τιμή μεταπώλησης.Τον κινητήρα δεν το βάζω στα συν, το θεωρώ αμφιλεγόμενο.Από την άλλη έχω προβήματα αξιοπιστίας και σαφώς αυξημένο κόστος κτήσης και συντήρησης, τριγμούς στο εσωτερικό και αμφίβολο κιβώτιο.

Αν θες με επιχειρήματα να απαντήσεις και όχι με ευφυολογήματα, ευχαρίστως να κάνουμε διάλογο, αλλιώς ατάκες ξέρω κ εγώ να πετάω.

όσο για τα συνεργεία, αν μπορείς να μου υποδείξεις που έχεις δει έστω και έαν συνεργείο mitsubishi, θα δεχτώ το επιχείρημά σου (πλην του σαρακάκη φυσικά).Ξέρεις γιατί δεν υπάρχουν τέτοια συνεργεία?Γιατί δε συμφέρει να ανοίξει κανείς ένα, εφόσον δεν θα έχει πελάτες.άστο φίλε μου, τα αμάξια αυτά απλά δεν χαλάνε.

εχεις πολυ γελιο προσαπθωντας να μας πεις πως το λανσερ σου ειναι καλυτερο απο το golf.

προφανως ολοι στον κοσμο που αγοραζουν golf ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος.

μην συγκρινεις πατινι-λανσερ με golf

η μεγαλυτερη δε πλακα ειναι που λες καλυτερο τον κινητηρα σου.

ελεος

και δεν χρειαζονται επιχειρηματα, απλα οποτε θελεις τα βαζουμε διπλα διπλα και βλεπεις τι χανεις.

σου ευχομαι ολοψυχα να συνελθεις γρηγορα απο το ληθαργο και να οδηγησεις το κορυφαιο αυτοκινητο σε ποιοτητα, απο τα προσιτα ενοειται και οχι αναμεσα σε φεραρι κτλ, και να απολαυσεις και εσυ αυτο που εμεις απολαμβανουμε απροβληματιστα χρονια τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολυ γελιο προσαπθωντας να μας πεις πως το λανσερ σου ειναι καλυτερο απο το golf.

προφανως ολοι στον κοσμο που αγοραζουν golf ειναι βλακες και εσυ ο εξυπνος.

μην συγκρινεις πατινι-λανσερ με golf

η μεγαλυτερη δε πλακα ειναι που λες καλυτερο τον κινητηρα σου.

ελεος

και δεν χρειαζονται επιχειρηματα, απλα οποτε θελεις τα βαζουμε διπλα διπλα και βλεπεις τι χανεις.

σου ευχομαι ολοψυχα να συνελθεις γρηγορα απο το ληθαργο και να οδηγησεις το κορυφαιο αυτοκινητο σε ποιοτητα, απο τα προσιτα ενοειται και οχι αναμεσα σε φεραρι κτλ, και να απολαυσεις και εσυ αυτο που εμεις απολαμβανουμε απροβληματιστα χρονια τωρα!!!

ότι να ναι.ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΑΝΣΕΡ.GOLF 160 HIGLINE ΑΣΠΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑ.

Τελος η κουβέντα μαζί σου, δεν διαβάζεις καν τι γράφω.άξιος ο μισθός σου από τη VW, το ποιος από τους 2 μας βγάζει γέλιο είναι φανερό.Όταν τελειώνεις μέσα στο αμάξι σου, φρόντισε να σκουπιζεις και τα καθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δημιούργησα το τόπικ για να κάθεστε και να τσακώνεστε μεταξύ σας για τα αυτοκίνητα. Χαρείτε το απόκτημα σας και αφήστε τα υπόλοιπα, ούτως η άλλως τώρα Earendil το αγόρασες το αμάξι, τι να λέει ; Και εγώ θα μπορούσα με τα 20κ που έδωσα για το golf να πάρω μια μεταχειρισμένη bmw.. αυτό είναι το νόημα ; τι θα μπορούσε ο καθένας μας να πάρει με τόσα χρήματα ;

Να ξέρεις οτι σίγουρα έκανες σπουδαία επιλογή και να είσαι σίγουρος οτι αν όντως είχες πάρει το λάνσερ θα σκεφτόσουν σίγουρα γιατί δεν πήρες το golf όταν θα το πετύχενες στον δρόμο! Αλλά βέβαια είναι και το τι ζητάει ο καθένας μας και που θα επενδύσει τα χρήματα του, εγώ πάντως δεν έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή που πήρα το golf και όχι άλλο αυτοκίνητο!

Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

μπήκα σε αυτό το φόρουμ για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από το νέο μου αμάξι μαζί με άλλους τυχερούς ή όχι αγοραστές.Απογοητεύτηκα από τα προβλήματα που έχουν αντιμετωπίσει τα παιδιά και επειδή τα περιγράφουν τόσο τελεσίδικα, πιστεύω ότι έρχεται και η σειρά μου.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αγόρασα ότι καλύτερο μπορούσα με τα λεφτά που διέθετα, έχω όμως δεύτερες σκέψεις με όσα διαβάζω.Και είναι πολλά!

δεν ήρθα για να τσακωθώ,δεν πιστέυω όμως ότι το γκολφ είναι ένα υπεράμαξο, ούτε καν υπερέχει σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς από τον ανταγωνισμό.υπερέχει στη σούμα, και αυτό οριακά, αυτό έλειπε κιόλας με όσα πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκανες που μπήκες στο φόρουμ για να ανταλάξεις απόψεις, εννοείται οτι δεν πήρες το υπεραυτοκίνητο αλλά ρε φίλε αν όντως μετανίωνεις για την αγορά σου και γιατί δεν αγόρασες το λάνσερ τότε συγνώμη αλλά δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς βάσει του τι εσύ πραγματικά θέλεις.

Και κάτι για τα προβλήματα, θα διαβάσεις πάρα πολλά στο ίντερνετ αν κάτσεις και δεις και στο δικό μας φόρουμ κάθονται και δημιουργούν ολόκληρο τόπικ για έναν απλό τριγμό ενός πλαστικού και διάφορες άλλες σαχλαμάρες, απόλαυσε το αυτοκίνητο σου και μην βομβαρδίζεσαι απο ανούσια topics. Ούτως ή αλλως αν είναι να πάθει κάτι το αυτοκίνητο σου θα το πάθει, θέμα τύχης είναι πάντως έτσι όπως έχουν καταντήσει οι αυτοκινητοβιομηχανίες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όσα λες, ίσως έκανα λάθος, ίσως παρασύρθηκα, πιστεύω όμως ότι επένδυσα σε ένα αμάξι που θα μου επιστρέψει τα λεφτά μου σε ένα σοβαρό βαθμό.Όμως έχω τρομάξει με όλα αυτά και ακόμα και την παραμικρή διακύμανση στο ρελαντί με τρομάζει, λέω τώρα θα μου σκάσει καμιά τουρμπίνα.Ξέρω είναι υπερβολικό, αλλά για 23.000 αμάξι, περιμένεις πολλά

.Για τις αμαξοβιομηχανίες έχεις δίκιο, παίζουν διαφορετική μπάλα απ ότι παλιότερα.Θυμάμαι την πρώτη κουβέντα που άκουσα μπαίνοντας στο ελληνικό πολυτεχνείο,πριν 7-8 χρόνια (μηχ/μηχ):"Ο καλός μηχανικός δεν είναι αυτός που θα φτιάξει ένα αμάξι που θα αντέξει 100 χρόνια, αλλά αυτός που θα το φτιάξει να αντέχει όσο του πουν οι οικονομολόγοι, ούτε μισή μέρα περισσότερο".

Δεν ξέρω αν είχε δίκιο ο καθηγητής ή άδικο, ξέρω όμως ότι για να τα λένε αυτά στην ελλαδίτσα, φαντάσου τι τους λένε στη γερμανία και στην ιαπωνία.

Link to comment
Share on other sites

περιμενε ρε φιλε να σου βγαλει κανα προβλημα κ μετα βαψτα μαυρα κατευθειαν πολυ πεσιμιστικα το πηρες κ χαλιεσαι να πω χωρις λογο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.