Jump to content
Guest mitS.O.S.

Golf Tsi 160hp Dsg... Κατανάλωση..? Τύπος Βενζίνης..?

Recommended Posts

Guest dim TSi

Καλησπέρα...

Είμαι πολύ νέος στο forum και για την ακρίβεια ούτε καν ιδιοκτήτης VW...

Αύριο το πρωί κατά 99% (εκτός και αν δω κανένα περίεργο όνειρο...! :baby: ) παραγγέλνω ένα Golf TSi 160 DSG και έχω, έτσι για αρχή 2 ερωτησούλες...

1) Κατανάλωση...

Τι μέσους όρους καταγράφεται όσοι από εσάς έχετε το ίδιο αυτοκίνητο...? εννοώ βέβαια σε σχετικά νορμάλ οδήγηση, όχι τσίτα τα γκάζια κλπ...

Αν έχει προσέξει κάποιος να μου πει, για παράδειγμα, με 3000 έως 3500 στροφές σταθερά σε εθνική οδό τι ταχύτητες πετυχαίνει...?

2) Σχετικά με τον τύπο βενζίνης, ξέρετε τι ακριβώς απαιτεί η VW για το συγκεκριμένο κινητήρα...? απλή αμόλυβδη ή 100άρα...?

Προσοχή... δεν ρωτάω τι βάζει ο καθένας από εσάς με τα δικά του κριτήρια, αλλά τι λέει η VW...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Είμαι πολύ νέος στο forum και για την ακρίβεια ούτε καν ιδιοκτήτης VW...

Αύριο το πρωί κατά 99% (εκτός και αν δω κανένα περίεργο όνειρο...! :baby: ) παραγγέλνω ένα Golf TSi 160 DSG και έχω, έτσι για αρχή 2 ερωτησούλες...

1) Κατανάλωση...

Τι μέσους όρους καταγράφεται όσοι από εσάς έχετε το ίδιο αυτοκίνητο...? εννοώ βέβαια σε σχετικά νορμάλ οδήγηση, όχι τσίτα τα γκάζια κλπ...

Αν έχει προσέξει κάποιος να μου πει, για παράδειγμα, με 3000 έως 3500 στροφές σταθερά σε εθνική οδό τι ταχύτητες πετυχαίνει...?

2) Σχετικά με τον τύπο βενζίνης, ξέρετε τι ακριβώς απαιτεί η VW για το συγκεκριμένο κινητήρα...? απλή αμόλυβδη ή 100άρα...?

Προσοχή... δεν ρωτάω τι βάζει ο καθένας από εσάς με τα δικά του κριτήρια, αλλά τι λέει η VW...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...

1. 2900 στροφές 140χλμ, 7,8λτ/100χλμ

2. απλή αμόλυβδη

Τον χειμώνα η κατανάλωση αυξήθηκε στα 8,9λτ/100χλμ πάντα με απλή αμόλυβδη. Σημειώστε όμως ότι το 90% των χλμ. έγιναν εντός πόλης σε διαδρομές που με το ζόρι ζεσταίνονταν ο κινητήρας

Edited by Aiscalp
Link to comment
Share on other sites

για την κατανάλωση ενδιαφέρομαι και εγώ για τον ίδιο κινητήρα

σενάρια

α) πάαρα πολύ οικονομική οδήγηση μέχρι 3000rpm εκτός πόλης

β) normal οδήγηση με ανέβασμα στροφών που και πού εντός/εκτός πόλης

το περιμένω να μου έρθει την επόμενη εβδομάδα το δικό μου :baby:

Link to comment
Share on other sites

file kapoio lathos prepei na kaneis. apo oti ksero o kataskeuastis gia to 160 ps leei apokleistika 98 oktanion kai pano. allios mporei na proklithei zhmia tou kinitira.

απλή αμόλυβδη 95 ron (δες το σηματάκι στο καπάκι του ντεπόζιτου)

Link to comment
Share on other sites

απλή αμόλυβδη 95 ron (δες το σηματάκι στο καπάκι του ντεπόζιτου)

H 95ara στην Ελλαδα ομως ειναι........... Εγω απο τοτε που ειχα το TSI βαζω κατοσταρα. Στο Scirocco εχω 11.8λτ/100 καταναλωση με 100αρα

Link to comment
Share on other sites

H 95ara στην Ελλαδα ομως ειναι........... Εγω απο τοτε που ειχα το TSI βαζω κατοσταρα. Στο Scirocco εχω 11.8λτ/100 καταναλωση με 100αρα

Εντάξει το παιδί ζήτησε να μάθει τι λέει η vw.

11.8 σε τι διαδρομή? Αθήνα είσαι?

Σε μικρές διαδρομές εντός πόλης τώρα το καλοκαίρι (~15-20χλμ) το πρωί δείχνει μέση κατανάλωση ~6.5 και το μεσημέρι ~10 σε D mode όλη την ώρα.

Εκτός πόλης αυτή την κατανάλωση θα την έχω αν κάνω όλο το ταξίδι με 4η-5η ή με μ.ω.τ. 150+

Θα περίμενα να βγάζεις περισσότερα χλμ με την 100αρα

Ακολουθώντας τη συμβουλή και άλλων στο φόρουμ γεμίζω 100αρα κάθε 3 φουλαρίσματα και μόνο από γνωστό βενζινάδικο. Μην ξεχνάτε ότι τα ποσοστά νόθευσης για την 100αρα είναι πολύ μεγαλύτερα απ'ότι για την απλή γιατί το περιθώριο κέρδους τους είναι πολύ μεγαλύτερο. Και κάτι τελευταίο : ποτέ μην υπερπληρώνετε το ντεπόζιτο μέχρι το στόμιο αν δεν θέλετε βλάβες στην αντλία.

Link to comment
Share on other sites

95άρα σταθερά... Ούτε "πειράκια", ούτε τίποτα. 11.8 κατανάλωση μου φαίνεται πολύ υψηλή. Στα πρώτα 7200km έχω κατανάλωση 8.7 (μικτή χρήση + τα πρώτα km στρωσίματος). Αυτή τη στιγμή πάνω από 7.8-8.0 δεν βλέπω (εκτός όταν είμαι σε βαρύ μποτιλιάρισμα). Ένας κανόνας για την κατανάλωση που διάβασα και δείχνει να αληθεύει είναι η τυποποιημένη μικτή κατανάλωση κατασκευαστή επί 1,25 είναι η πραγματική που θα δεις.

PS: Σημείωση: "Δεν έχω DSG, kardia mou". ;)

Edited by Brain Damaged
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το παιδί ζήτησε να μάθει τι λέει η vw.

11.8 σε τι διαδρομή? Αθήνα είσαι?

Σε μικρές διαδρομές εντός πόλης τώρα το καλοκαίρι (~15-20χλμ) το πρωί δείχνει μέση κατανάλωση ~6.5 και το μεσημέρι ~10 σε D mode όλη την ώρα.

Εκτός πόλης αυτή την κατανάλωση θα την έχω αν κάνω όλο το ταξίδι με 4η-5η ή με μ.ω.τ. 150+

Θα περίμενα να βγάζεις περισσότερα χλμ με την 100αρα

Ακολουθώντας τη συμβουλή και άλλων στο φόρουμ γεμίζω 100αρα κάθε 3 φουλαρίσματα και μόνο από γνωστό βενζινάδικο. Μην ξεχνάτε ότι τα ποσοστά νόθευσης για την 100αρα είναι πολύ μεγαλύτερα απ'ότι για την απλή γιατί το περιθώριο κέρδους τους είναι πολύ μεγαλύτερο. Και κάτι τελευταίο : ποτέ μην υπερπληρώνετε το ντεπόζιτο μέχρι το στόμιο αν δεν θέλετε βλάβες στην αντλία.

Υποθετω οτι θα πεσει λιγο μετα απο μερικα χιλιαδες χλμ. Ειμαι ακομα στα 1700 και καθημερινα πηγαινω Κολωνακι, μετα Λαυριο και σπιτι Γλυφαδα. 250 χλμ χαλαρα τα κανω σχεδον καθε ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι θα πεσει λιγο μετα απο μερικα χιλιαδες χλμ. Ειμαι ακομα στα 1700 και καθημερινα πηγαινω Κολωνακι, μετα Λαυριο και σπιτι Γλυφαδα. 250 χλμ χαλαρα τα κανω σχεδον καθε ημερα.

το σήμα του ταρίφα φαντάζομαι το έχεις αφτερμαρκετ με αυτά τα χλμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Τελικά δεν είδα κανένα περίεργο όνειρο και η παραγγελία μπήκε...!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το "...2900 στροφές >> 140 χλμ/ώρα..." μου ακούγεται μια χαρά...

Είμαι συνηθισμένος από το προηγούμενο αυτοκίνητο μου να κινούμαι με λίγες σχετικά στροφές και με σχετικά υψηλές ταχύτητες... και όταν κάποιος φίλος μου είπε ότι για να κινηθώ με το TSi με μια ταχύτητα σταθερή γύρω στα 140-150 χλμ/ώρα, θα πρέπει να δουλεύω στις 4500-5000 στροφές, απογοητεύτηκα...

Κάνω και εγώ πολλά χιλιόμετρα, γύρω στα 45000 ανά έτος, και κατά 90% σε εθνικές οδούς, και δεν θέλω να το δουλεύω συνέχεια στην τσίτα...

Και πάλι ευχαριστώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

Παιδιά με μπερδέψατε με την βενζίνη...

Ο καθένας μπορεί να βάζει ότι θέλει... εγώ ρωτάω απλά τι λέει η VW... εκτός από το πορτάκι της τάπας βανζίνης κάτι πρέπει να λέει και στο manual... το έχει κοιτάξει κανείς...???!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με μπερδέψατε με την βενζίνη...

Ο καθένας μπορεί να βάζει ότι θέλει... εγώ ρωτάω απλά τι λέει η VW... εκτός από το πορτάκι της τάπας βανζίνης κάτι πρέπει να λέει και στο manual... το έχει κοιτάξει κανείς...???!!!

95 Οκτάνια....δεν απαιτείται 100άρα. Αυτό λέει επίσημα :rolleyes:

Στην γερμανία ι "απλή" έχει 92-93 Οκτάνια και η Super Unleaded 95. Στην Ελλάδα η απλή έχει 95 (Έτσι λένε οι φήμες)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω κάνει 300 κμ και έχω πετύχει και κατανάλωση 6,8 l/100 km με μέγιστο 8,2-

να διευκρινίσω ότιδεν έχω dsg-

τέλος στο manual λέει ξεκάθαρα βενζίνη 95αρα και ότι βενζίνη με περισσότερα οκτάνια δεν σημαίνει καλυτερη απόδοση του κινητήρα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω κάνει 300 κμ και έχω πετύχει και κατανάλωση 6,8 l/100 km με μέγιστο 8,2-

να διευκρινίσω ότιδεν έχω dsg-

τέλος στο manual λέει ξεκάθαρα βενζίνη 95αρα και ότι βενζίνη με περισσότερα οκτάνια δεν σημαίνει καλυτερη απόδοση του κινητήρα

Για το Golf 6 με τα 160ps τουλάχιστον αν δεν κάνω λάθος το manual λέει ότι η χρήση απλής βενζίνης μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην λειτουργία του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βάζω 95 οκτανίων, η κατανάλωση μου ειναι κατα μέσω όρο 7,7l/100 km. (Υπολογισμένα με βάση τα γεμίσματα και DSG). Διαδρομή καθημερινά παραλιακή - ποτάμι μέχρι Μεταμόρφωση (Δηλαδη σταματα ξεκίνα σε αρκετά τμήματα) νομίζω πώς είναι καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Είμαι πολύ νέος στο forum και για την ακρίβεια ούτε καν ιδιοκτήτης VW...

Αύριο το πρωί κατά 99% (εκτός και αν δω κανένα περίεργο όνειρο...! :) ) παραγγέλνω ένα Golf TSi 160 DSG και έχω, έτσι για αρχή 2 ερωτησούλες...

1) Κατανάλωση...

Τι μέσους όρους καταγράφεται όσοι από εσάς έχετε το ίδιο αυτοκίνητο...? εννοώ βέβαια σε σχετικά νορμάλ οδήγηση, όχι τσίτα τα γκάζια κλπ...

Αν έχει προσέξει κάποιος να μου πει, για παράδειγμα, με 3000 έως 3500 στροφές σταθερά σε εθνική οδό τι ταχύτητες πετυχαίνει...?

2) Σχετικά με τον τύπο βενζίνης, ξέρετε τι ακριβώς απαιτεί η VW για το συγκεκριμένο κινητήρα...? απλή αμόλυβδη ή 100άρα...?

Προσοχή... δεν ρωτάω τι βάζει ο καθένας από εσάς με τα δικά του κριτήρια, αλλά τι λέει η VW...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...

95αρα θελει το αμαξι. απλα καποιοι για να τα οικονομησουν εχουν περασει την αποψη περι κατοσταρας η οποια βεβαιως πολυ συχνα ειναι απλη , απλα ακριβη. βλεπεις το να νοθευσεις την κατοσταρα με 95ρα ειναι κατι το απλο

Link to comment
Share on other sites

Με μηχανικο κιβωτιο και βενζινη V-power (οχι racing):

Σε ηρεμο ταξίδι με 120-140 και κυριως χρηση 6ης, η καταναλωση κυμαινεται γυρω στα 7.2 - 7.5 λιτρα/100χλμ

Σε ταξίδι με 160-180 ανεβαινει στα 8.5-9.5 λιτρα/100χλμ

Από κει και πάνω εχω δει ΜΕΣΗ καταναλωση σε ταξιδι μεχρι 10.5-11 λιτρα/100χλμ

Edited by tsi160
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.