Jump to content
mihalis19

Revo και προβληματα

Recommended Posts

70 ???? πλακα μας κανει , ο κοφτης της revo τουλαχιστον για εμενα ειναι 7200 και κραταει σταθερη δυναμη μεχρη εκει , εκιε ειναι που κερδιζω και βγαινω μπροστα γιατι οι αλλοι αλλαζουν πιο νωρις και εγω ακομα φορτωνω :D

Ακριβώς, και γι'αυτό πιστεύω ότι θα ανέβαινε κι άλλο η ιπποδύναμη αν το "άφηνε"..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, και γι'αυτό πιστεύω ότι θα ανέβαινε κι άλλο η ιπποδύναμη αν το "άφηνε"..

Τοσα ηξερε προφανος , δηλαδη τι θα εκαιγε παραπανω ρευμα ? Να ξαναπας και να του πεις retest τωρα τζαμπε μην τα κανω λαμπογυαλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτους οπως φαινεται δεν τους εχει ακουμπησει η κριση.

Περυσι ο ιδιος επαιρνε 50 ευρω και τωρα 70 (δηλ αυξηση 40%!!!) και να μην δινει και σημασια??

Πως την εχουνε δει?

Αλλα εμεις τελικα φταιμε με την τρελα μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να συγκρίνω πάντως τα 2 διαγράμματα σε όλες τις στροφές (μια και είναι στο ίδιο δυναμόμετρο), δηλαδή να συκγρίνουμε revo με etuners (όχι τα αυτοκίνητά μας...εξ'αλλου δεν είναι ίδια μοντέλα) φαίνεται ότι το revo υπερέχει αρκετά κυρίως στη ροπή και στις υψηλές στροφές το e-tuners ισοφαρίζει:

Ιπποδύναμη (hp)

στροφές revo e-tuners

2000 80 60

2500 105 75

3000 125 100

3500 150 125

4000 170 145

4500 185 165

5000 195 180

5500 200 195

6000 204 205

Ροπή (Nm)

στροφές revo e-tuners

2000 29 21

2500 30 22

3000 29 24

3500 30 25

4000 30 26

4500 28 26

5000 27 26

5500 25 25

6000 24 24

Συμπεράσματα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έβγαζα άκρη έκανα άλλον λογαριασμό και ανεβάζω B)

Ο αχριστος η δεν συντωνησε σωστα της στροφες του κινητηρα με το maha η οντος αφισε πιο νωρις το ποδι του.

Πανε για επαναξεταση κανονικα, και τζαμπε. καντα πουτανα εκει περα

Ασχετο, αλλα στη θεσσαλονικι που παω εγω μου παιρνει 60 και ειναι προθημος για απορειες..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να συγκρίνω πάντως τα 2 διαγράμματα σε όλες τις στροφές (μια και είναι στο ίδιο δυναμόμετρο), δηλαδή να συκγρίνουμε revo με etuners (όχι τα αυτοκίνητά μας...εξ'αλλου δεν είναι ίδια μοντέλα) φαίνεται ότι το revo υπερέχει αρκετά κυρίως στη ροπή και στις υψηλές στροφές το e-tuners ισοφαρίζει:

Ιπποδύναμη (hp)

στροφές revo e-tuners

2000 80 60

2500 105 75

3000 125 100

3500 150 125

4000 170 145

4500 185 165

5000 195 180

5500 200 195

6000 204 205

Ροπή (Nm)

στροφές revo e-tuners

2000 29 21

2500 30 22

3000 29 24

3500 30 25

4000 30 26

4500 28 26

5000 27 26

5500 25 25

6000 24 24

Συμπεράσματα?

το συμπερασμα ειναι οτι κανονιζεις με καποιον απο εδω που εχει etuners και βγαινετε μια βολτιτσα να τεσταρετε τα αμαξια σας...

μην στηριζεσαι σε δυναμομετρησεις και χαρτια...!

Link to comment
Share on other sites

το συμπερασμα ειναι οτι κανονιζεις με καποιον απο εδω που εχει etuners και βγαινετε μια βολτιτσα να τεσταρετε τα αμαξια σας...

μην στηριζεσαι σε δυναμομετρησεις και χαρτια...!

hahahhaah...αυτό τώρα τι μου το λες?? Σου'πα ότι θέλω να συναγωνιστώ κάποιον??hahaahah

Δεν συγκρίνω αυτοκίνητα...αλλά προγράμματα...έτσι κι αλλιώς έχω eos κι όχι golf οπότε στο δρόμο δε μπορεί να φανεί κάτι αξιόπιστο.

Απλώς το μόνο που βλέπω είναι ότι το revo χτυπάει 31 kg ροπής και είναι κατά μέσο όρο στις μεσαίες στροφές 20 hp πάνω. Ως γνωστόν αυτό που μετράει είναι το εμβαδόν κάτω απ'την καμπύλη, δηλαδή το ολοκλήρωμα και όχι οι μέγιστες τιμές.

Και δεν το λέω για μένα επαναλαμβάνω αλλά για να δούν κάτι μετρήσιμο αυτοί που ψάχνουν για πρόγραμμα κι εμείς οι υπόλοιποι. Προφανώς υπάρχει και ο δρόμος. Ό,τι στοιχείο έχεις καλό είναι.

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

ο δρομος και παλι ο δρομος τζαμπα λεφτα πετατε στις δυναμομετρησεις

εσυ γυφτο πανε κανε ενα dyno κ ασε τις αερολογιες ενα dyno ειναι στο exelixis που εχει κ μαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις τιμές θα πρέπει να είναι το διάγραμμα που υπάρχει στο παρακάτω thread:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30724).

Σχετικά με τις συνθήκες δυναμομέτρησης πάνω κάτω είναι ίδιες (θερμοκρασία, πίεση, αλγόριθμος διόρθωσης κτλ.

Τώρα σχετικά με τις τιμές το δικό σου δείχνει φανερά να είναι αρκετά δυνατό από χαμηλά, απλά μετά τις 4000 δείχνει να αρχίζει να πέφτει από πλευράς ροπής. Στην περίπτωση του δεύτερου διαγράμματος η δύναμη δίνεται πιο συγκρατημένα με αποτέλεσμα να δίνει ένα πιο γραμμικό διάγραμμα.

Edited by arkoudos
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις τιμές θα πρέπει να είναι το διάγραμμα που υπάρχει στο παρακάτω thread:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30724).

Σχετικά με τις συνθήκες δυναμομέτρησης πάνω κάτω είναι ίδιες (θερμοκρασία, πίεση, αλγόριθμος διόρθωσης κτλ.

Τώρα σχετικά με τις τιμές το δικό σου δείχνει φανερά να είναι αρκετά δυνατό από χαμηλά, απλά μετά τις 4000 δείχνει να αρχίζει να πέφτει από πλευράς ροπής. Στην περίπτωση του δεύτερου διαγράμματος η δύναμη δίνεται πιο συγκρατημένα με αποτέλεσμα να δίνει ένα πιο γραμμικό διάγραμμα.

Κάπως έτσι...μετά τις 5500 φαίνεται να πηγαίνουν μαζί :huh: (τα μοτέρ, όχι τα αμάξια γιατί το eos μου είναι + 200 κιλά)

Ναι, το δεύτερο είναι πιο γραμμικό (ψ=αχ)

Edited by ΕΛΛΗΝ
Link to comment
Share on other sites

Το revo μπήκε σήμερα.ΠΟΛΥ καλά τα πράγματα...

ουυυ αλητη μου εκλεψες την υπογραφη , εχω τα πνευματικα δικαιωματα μην ξεχνας !!! :o Πες μας εντυπωσεις μετα απο καμια 300ρια χλμ

Link to comment
Share on other sites

αααχαχαχα τωρα την ειδα οτι την εχεις εσυ.χαχα την εχω βαλει σαν λινκ απο το google.θα την αλλαξω ρε θα βαλω αλλο χρωμα κατι θα βρω~!χαχαχα.ναι φιλε μετα παο μερικα χιλιομετρα θα δειξει η αυτοψια!παντως μετα τις 4000 πυροβολαει!

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδος και προσοχή στη συντήρηση. Τώρα λίγο μεγαλύτερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει φτασει στη ελλαδα το ρεβο 2?(περιφεριακα ΦΕ)

Ρωτησα στην αντιπροσωπεία και μου ειπε οτι δεν ξερει ακομα τπτ, αλλα και να ερθει δεν στο συνηστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ίσως να έχει απαντηθεί ήδη και να μην το εχω δει... :rolleyes:

Το πρόγραμμα της Revo, βγαίνει και για το GTI V με DSG?

και με τι ιπποδύναμη?

Λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.