Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δεν εχεις αδικο... και εγω αυτο σκεφτηκα, απλως ελεγα επειδη ειναι μικρο σε ογκο, ισως και να μην ειναι τοσο απαραιτητο να αλλαχθει το λαστιχο. Απ’ ο,τι λες, ομως, εχεις προσωπικη εμπειρια, οποτε δεν μπορω να πω τιποτα. Επι τη ευκαιρια, ποσα εδωσες για να αλλαξεις το καρουμπαλιασμενο λαστιχο;

Στις προσεχεις ημερες θα προσπαθησω να βρω λιγο χρονο και να ποσταρω μια φωτογραφια με το καρουμπαλακι, για να μου πεις και μια γνωμη αφου πρωτα εχεις εικονα του τι συνεβη. Αν και δεν το βλεπω να γλιτωνω το... μοιραιο, αλλα λεμε τωρα. Παντως, σ’ ευχαριστω για το tip και θα επανελθω συντομα με photo απ’ το... κατορθωμα μου!

Στο διάστημα που έκανα την έρευνα για το λάστιχο, δεν μπορείς να φανταστείς τι άκουσα από τους βουλκανιζατεράδες. Μέχρι που ένα εδώ στην Ν. Μάκρη μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το αλλάξω και θα μου βάλει αυτός μια ειδική κόλλα και θα είναι εντάξει. Είπε να μου το βάλει και πίσω κιόλας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...τώρα πόσο ήσυχο θα ήταν με ''κολλημένες ίνες''΄ελαστικό ...τι να σου πώ...

Κανονικά αν έχεις τα dunlop και λίγα χιλιόμετρα έτσι ωστε να αλλάξεις μόνο το ένα έχει 180€. Εγώ είπα ότι είμαι από το club και το πήρα 140.

Επίσης να τσεκάρεις την ζάντα σου. Εμένα είχε στραβώσει και μου την έφτιαξε. Κόστισε 20€ και βέβαια χρειάστηκε μόνο πρέσσα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες.

όπως είχα πει και εγώ παιδιά ήμουν ανάμεσα στο rocco και polo gti...η επιλογή έγινε και είναι polo gti!!! όχι λόγω χρηματικού ποσού αλλά λόγω δυο αρνητικών που είχα για το rocco.βεβαία θα το παραγγείλω λίγο πριν την 22βδομάδα (21η20η19βδομάδα δλδ σε 2,5 με βδομαδες) διότι πάντα η VW κάνει κάποιες αλλαγές στα μοντέλα της απ'οτι γνωρίζω.έτσι μου είπε και ο πωλητής.και η αντιπροσωπείες ενημερώνονται ένα μηνά πριν περίπου στο τι αλλαγές θα κάνουν σε ένα μοντέλο και τι extra θα μπουν επιπλέον.βεβαία εμένα μου έβγαλε μια προσφορά να γνωρίζω πάνω κάτω.κάτι που θέλω να ρωτήσω προς όλους είναι για τα χειριστήρια στο τιμόνι, γνωρίζω ότι είναι extra και τα έβαλα βεβαία γιατί εκτός ότι είναι χρηστικά είναι και όμορφα και αν θυμάμαι είναι κάπου στα 250Ε,στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι μονό στην μια μεριά του τιμονιού και συγκεκριμένα μου είπαν αριστερά αν θυμάμαι,εγώ βεβαία έχω δει φωτογραφία από πολο gti στο ιντερνετ και έχει και αριστερά και δεξιά και έτσι τα θέλω και μου αρέσουν βεβαία..παρακαλώ όποιος από τους κατόχους polo gti dsg έχει χειριστήρια στο τιμόνι ας μου πει πως είναι η οποίος άλλος γνωρίζει γενικά ας βάλει και καμιά φωτογραφία να τους την πάω να την δουν για να μάθουν κάτι και αυτοί και να γνωρίζω και εγώ.

συγνωμη δεν ειπα και κατι συμαντικο....χρονια πολλα για τις μερες που εχουμε,,να εχουμε μια ομορφη ανασταση με την οικογενεια μας η οποιον αλλον θελουμε και το πασχα της κυριακης βεβαια να το γλεντησουμε οσο μπορουμε με φαγητο,αλκοολ μουσικη κ.α... παλι να ειμαστε καλα και χρονια πολλα!!!

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες. post-19642-0-14050000-1303403127_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες.

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες. post-19642-0-14050000-1303403127_thumb.j

ναι τα χειριστιρια ειναι και στισ 2 πλευρεσ εχει το δικο μου πολο gti

Link to comment
Share on other sites

sakattack ειναι η ιδεα μου η εβαλεσ και πενταλ γκαζιου μεγαλο και φοοτρεστ στο σχημα του πενταλ ?

Γιατι τα ψαχνω καιρο και αποσο ξερω δεν υπαρχουν ??? :thumbsup:

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που έκανα την έρευνα για το λάστιχο, δεν μπορείς να φανταστείς τι άκουσα από τους βουλκανιζατεράδες. Μέχρι που ένα εδώ στην Ν. Μάκρη μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το αλλάξω και θα μου βάλει αυτός μια ειδική κόλλα και θα είναι εντάξει. Είπε να μου το βάλει και πίσω κιόλας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...τώρα πόσο ήσυχο θα ήταν με ''κολλημένες ίνες''΄ελαστικό ...τι να σου πώ...

Κανονικά αν έχεις τα dunlop και λίγα χιλιόμετρα έτσι ωστε να αλλάξεις μόνο το ένα έχει 180€. Εγώ είπα ότι είμαι από το club και το πήρα 140.

Επίσης να τσεκάρεις την ζάντα σου. Εμένα είχε στραβώσει και μου την έφτιαξε. Κόστισε 20€ και βέβαια χρειάστηκε μόνο πρέσσα.

Ναι, τα Dunlop εχω, τα μαμισια, και μεχρι τωρα εχω κανει 3.100 χλμ. Για αυτο σου λεω οτι δεν μου παει η καρδια να παω να αλλαξω λαστιχο απο τοσο νωρις. Και, πιστεψε με, αυτο το 180άρι θα... πονεσει πολυ!! Παρα πολυ ομως! Τελος παντων, αν δεν γινεται αλλιως, θα το κανω κι ας... ποναει. Τι να πω; Τη ζαντα, που λες, την τσεκαρα πολυ προσεκτικα και δεν παρατηρησα τιποτα το κακο. Ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα αμεσως αφοτου διαπιστωσα οτι κατι συνεβη με το λαστιχο. Τελος παντων, ποσταρω και τη φωτογραφια (πολυ ζουμαρισμενη) που τραβηξα με κινητο που λεγαμε, για να εχεις και εικονα για το τι ακριβως εγινε. Ριξε μια ματια, αν θελεις, και πες μου αν αυτο που βλεπεις ειναι κατι παρομοιο με αυτο που επαθες και εσυ.

http://img825.imageshack.us/i/imageatn.jpg/

Link to comment
Share on other sites

σωστοσ τωρα ειδα το καντραν πιο προσεκτικα.. τσαμπα χαρηκα

ναι είναι golf η φώτο... άρα το πολο το gti έχει χειριστήρια στο τιμόνι δεξιά, αριστερά η μονό αριστερά όπως μου λένε στην αντιπροσωπεία???και αν ναι εκτός απο το πακέτο που έχει χειριστήρια στο τιμόνι πρέπει να συμπληρώσω και κάτι άλλο στην παραγγελιά για να ειναι δεξια,αριστερα??

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι golf η φώτο... άρα το πολο το gti έχει χειριστήρια στο τιμόνι δεξιά, αριστερά η μονό αριστερά όπως μου λένε στην αντιπροσωπεία???και αν ναι εκτός απο το πακέτο που έχει χειριστήρια στο τιμόνι πρέπει να συμπληρώσω και κάτι άλλο στην παραγγελιά για να ειναι δεξια,αριστερα??

το τιμονι αν παρεις με χειρηστηρια ειναι ιδιο με του γκολφ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δανειστηκα φωτο απο αλλο παιδι για να βοηθησω...οπως ομως και να εχει τα χειρηστηρια ειναι και απο τις 2 πλευρες μου το ξεκαθαρισε ο πωλητης και ειναι ολοιδια με αυτα που μου εδειξε σε σιροκο...και απο τις 2 πλευρες ειναι..

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τα χειριστηρια εγω εχω δει και τις 2 εκδοχες: και μονο αριστερα αλλα και απο τις δυο πλευρες... και επειδη τα δεξια χειριστηρια ειναι τα βελακια πανω, κατω, δεξια και αριστερα και το ΟΚ στη μεση, υπεθεσα οτι τα δεξια χειριστηρια μπαινουν στο τιμονι μονο αν το χεις παραγγειλει με μαμα οθονη... Αλλιως εχεις μονο τα αριστερα χειριστηρια που πρεπει να ειναι το volume και η αλλαγη σταθμων...

Link to comment
Share on other sites

paidia eime se dilima kai tha ithela ti voi8ia sas

na fiaksw to grand cherokee mou pou to xw spasei ti mixani twra pou eime kala oikonomika?

i na fiaksw ligo to polo?

to kostos gia to jeep einai 2.000 euro i mixani ala 500 to service peripou kai ala 1000 to ygraerio,diladi giro sta 3,3.500 xiliarika.

enw to polaki mono ena programa thelei ade kai ena intercoler kai mia filtroxoani

signwmi gia ta greeklish ala auti ti stigmi eime se ena arxaio ypologisti.!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες.

φιλε μου χθες το παραγγειλα το gti και εαλα και χειριστηρια στο τιμονι...και 100% ειναι και στις 2 πλευρες. post-19642-0-14050000-1303403127_thumb.j

ναι τα χειριστιρια ειναι και στισ 2 πλευρεσ εχει το δικο μου πολο gti

το τιμονι αν παρεις με χειρηστηρια ειναι ιδιο με του γκολφ!

Παιδια δανειστηκα φωτο απο αλλο παιδι για να βοηθησω...οπως ομως και να εχει τα χειρηστηρια ειναι και απο τις 2 πλευρες μου το ξεκαθαρισε ο πωλητης και ειναι ολοιδια με αυτα που μου εδειξε σε σιροκο...και απο τις 2 πλευρες ειναι..

σχετικα με τα χειριστηρια εγω εχω δει και τις 2 εκδοχες: και μονο αριστερα αλλα και απο τις δυο πλευρες... και επειδη τα δεξια χειριστηρια ειναι τα βελακια πανω, κατω, δεξια και αριστερα και το ΟΚ στη μεση, υπεθεσα οτι τα δεξια χειριστηρια μπαινουν στο τιμονι μονο αν το χεις παραγγειλει με μαμα οθονη... Αλλιως εχεις μονο τα αριστερα χειριστηρια που πρεπει να ειναι το volume και η αλλαγη σταθμων...

εχω μιλησει με 3 αντιπροσωπειες ρε παιδια και μου εχουν πει ολοι οι πωλητες και απο τις 3 αντιπροσωπειες οτι δεν μπαινουν και στις δυο μεριες χειριστηρια αλλα μονο αριστερα...εγω εχω δει καποιες φωτο και στις δυο μεριες να εχει αλλα απο χωρες εξωτερικου και λενε στην ελλαδα δεν ερχεται ετσι αλλα μονο στιν αριστερη πλευρα μπαινουν χειριστηρια..και μου λενε οι πωλητες οτι εχουν μιλησει και με τα κεντρικα... φιλε μου με το ονομα "polo gti dsg" που ειπες οτι στο δικο σου εχεις και στις δυο μεριες χειριστηρια,μπορεις να βγαλεις φωτο το τιμονι σου??η και οποιο αλλο μελος εδω (sakattack κ.α) με πολο gti dsg εχει χειριστηρια στο τιμονι και στις δυο πλευρες ας βγαλει μια,δυο φωτο να τις παρω να τις δειξω και να ειμαι και σιγουρος οτι μπορει να ερθει ελλαδα ετσι και να εχω και αποδειξεις δλδ οτι ειναι σιγουρα απο ελλαδα το αμαξι...ειλικρινα εχω απελπιστει ρε παιδια... :-(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλημερα και χρονια πολλα. Ευχομαι καλο Πασχα σε ολους, ειτε φυγουν για καπου ειτε οχι. Σημερα παρατηρησα οτι απεκτησα το πρωτο μου καρουμπαλακι στο λαστιχο του μπροστινου αριστερου τροχου. Δηλωνω ενας περηφανος... κατοχος καρουμπαλακιου! Χα χα χα χα!! Σε τετοιους δρομους που εχουμε σ’ αυτη τη χωρα αλλωστε ειναι κομματακι δυσκολο να μη γινει η μακακια. Δεν ειμαι σιγουρος για το ποτε συνεβη αυτο, γιατι γενικοτερα προσεχω παρα πολυ πως οδηγω, ειδικα σε δρομους που ξερω οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα κακοτεχνιας. Σημερα το πρωι το παρατηρησα. Μπορει να συνεβη πριν απο μερικες ημερες, μπορει να συνεβη και πριν απο κανα διμηνο. Τι να πω; Δεν ξερω... Ενδεικτικα αναφερω οτι η πιεση που εχω στα ελαστικα ειναι η προτεινομενη απ’ τον κατασκευαστη (39 στους μπροστινους τροχους, 36 στους πισω). Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: να το ψαξω εκτενως το θεμα (εννοω να παω σε καποιον λαστιχα να το δει εκεινος:notfair: ή να μην ασχοληθω με ενα απλο καρουμπαλακι; Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ μικρο. Δηλαδη θελει να συγκεντρωθει κανεις και να ξερει που να κοιταξει πολυ προσεκτικα για να το εντοπισει. Με την πρωτη ευκαιρια, θα κοιταξω να το βγαλω μια φωτογραφια με μπολικο zoom και να το ποσταρω εδω για να εχετε και εσεις μια εικονα και να μου πειτε μια γνωμη. Οπως και να ’χει, θεωρειτε σκοπιμο να ψαχτω ή οχι; Οσοι εχουν προσωπικη εμπειρια, ας μου δωσουν τα φωτα τους. Ευχαριστω εκ των προτερων...

Μιας και εχω ηδη περασει αυτη τη φαση του καρούμπαλου, η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις το λαστιχο. Ειναι θεμα ασφαλειας... Πληροφοριακα, εμενα μου στοιχισε 170€. (Αλλοι εγραψαν για 180€...) Απλως κανε την αλλαγη πριν κανεις πολλα χλμ. και μετα πρεπει να αλλαξεις 2 λαστιχα για ομοιομορφια πατηματος

PS: Μιας και ειδα τωρα ΚΑΙ την φωτο σου, θεωρω αναγκαια την αλλαγη

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

εχω μιλησει με 3 αντιπροσωπειες ρε παιδια και μου εχουν πει ολοι οι πωλητες και απο τις 3 αντιπροσωπειες οτι δεν μπαινουν και στις δυο μεριες χειριστηρια αλλα μονο αριστερα...εγω εχω δει καποιες φωτο και στις δυο μεριες να εχει αλλα απο χωρες εξωτερικου και λενε στην ελλαδα δεν ερχεται ετσι αλλα μονο στιν αριστερη πλευρα μπαινουν χειριστηρια..και μου λενε οι πωλητες οτι εχουν μιλησει και με τα κεντρικα... φιλε μου με το ονομα "polo gti dsg" που ειπες οτι στο δικο σου εχεις και στις δυο μεριες χειριστηρια,μπορεις να βγαλεις φωτο το τιμονι σου??η και οποιο αλλο μελος εδω (sakattack κ.α) με πολο gti dsg εχει χειριστηρια στο τιμονι και στις δυο πλευρες ας βγαλει μια,δυο φωτο να τις παρω να τις δειξω και να ειμαι και σιγουρος οτι μπορει να ερθει ελλαδα ετσι και να εχω και αποδειξεις δλδ οτι ειναι σιγουρα απο ελλαδα το αμαξι...ειλικρινα εχω απελπιστει ρε παιδια... :-(

λοιπον φιλε μου ειναι διασταυρωμενο..πηρα τον πωλητη που εκανα τη παραγγελια και τον ρωτησα αν ειναι και απο τις 2 μεριες τα χειρηστηρια γιατι και εγω ετσι το παραγγειλα, και μου ειπε εχω απολυτο δικιο....παλια ερχοταν το αμαξι με χειριστηρια μονο στη μια πλευρα αλλα εδω και λιγο καιρο αλλαξε ο εξοπλισμος του αυτοκινητου και τα χειριστηρια ειναι και απο τις 2 πλευρες....αυτο που σας λεω μου ειπε ειναι απολυτο!!! οσα polo gti εχουμε δωσει το τελευταιο μηνα ειναι με τα χειριστηρια και στις 2 πλευρες τωρα πια...ρωτησα και αλλον πωλητη για να ειμαι σιγουρος και μου ειπε ακριβος το ιδιο...παλια ερχοταν μονο στι μια πλευρα αλλα εχει αλλαξει ο εξοπλισμος και τωρα πια ειναι και απο τις 2..οποτε τελεσιδικα ειναι και απο τις 2....ετσι και εγω το παραγγειλα γιατι και τοτε το ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, ας συστήσω και το αναμενόμενο polo μου.

Το ΄χω παραγγείλει (28/01/11) λευκό, πεντάθυρο, με πανοραμική οροφή, xenon, πακέτο άνεσης ( parktronic και cruise control ), συναγερμό, υποβραχιόνιο, όλα εργοστασιακά και έχω βάλει και επέκταση εγγύησης. Χρόνος αναμονής το μέγιστο 6 μήνες.

λες και παραγγειλα το αμαξι σου....χαχαχα....ακριβως ετσι σε ολα το παραγγειλα...απλα εβαλα και το rcd-510...μου κοστισε μαζι με αποσυρση που ειχα 21.600 αντι για 23 περιπου....μου εκαναν δωρο το parktronic και cruise control, λαθος οχι το συναγερμο το rcd-510 ηταν το δωρο.. και παγια εκπτωση στα service 12%!!!! δεν ξερω αν εχει σχεση που θα τα δωσω ολα μετρητοις...αλλα τα δωρα ηταν πολυ καλα...και μου ειπαν 4 το πολυ 5 μηνες...

Edited by sakattack
Link to comment
Share on other sites

Αν γυρισεις λιγο στις πισω σελιδες θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις.

φιλε οταν λες πισω?? ποσο? και τις 167 σελιδες?? στην προταση που μ εγραψες θα μπορουσες να μ αναφερεις αν ηξερες.. και οχι να μ το παιξεις εξυπνος.. ευχαριστω παντως για την βοη8εια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.