Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

εχεις δικιο εκανα λαθος.....ακομα καλυτερα ετσι??? χαχα....λοιπον.....εμενα ειναι...λευκο κλασικα και μενα 5θυρο και με ξενον, ηλιοροφη, το πακετο ανεσης με κρουιζ κοντρολ και παρκ πιλοτ, rcd-510, εργοστασιακο συναγερμο, χειριστηρια στο τιμονι δηλαδη πολυλειτουργικο, και υποβραχιονιο κοινως τεμπελη....το περιμενω πως και πως!!!!!!!!!!

Το φορτωσες καλα εσυ βλεπω! Εγω να δεις πως περιμενω που θα ειναι το πρωτο τουρμπατο και γενικα τοσο γρηγορο αμαξι που θα οδηγησω! Εχω τρελαθει. Αντε καλη υπομονη λοιπον. Ο καιρος γαρ εγγυς!

Link to comment
Share on other sites

Το φορτωσες καλα εσυ βλεπω! Εγω να δεις πως περιμενω που θα ειναι το πρωτο τουρμπατο και γενικα τοσο γρηγορο αμαξι που θα οδηγησω! Εχω τρελαθει. Αντε καλη υπομονη λοιπον. Ο καιρος γαρ εγγυς!

ναι το ιδιο μου ειπε και ο πωλητης οτι το εκανα τουμπανο....αν και μου εδωσε ενας φιλος τα δικαιωματα μιας δικης του αποσυρσης και γλιτωσα 960 ευρω....και επισης ακριβως φιλαρακι το ιδιο ισχυει και για μενα....εχω οδηγησει πολυ γρηγορα αυτοκινητα μεχρι κορβετ ZO6 ενος πολυ καλου φιλου αλλα δικο μου γρηγορο ποτε τοσο.....αντε καλη αναμονη λοιπον να εχουμε....αξιζει το κοπο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καπου στην ηλεια μπανισα ενα πολακι gti λευκο με μαυρο καπο με πινακιδα απο Ι. κανενας απο εδω?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Έχω το αυτοκίνητο 6 μήνες ακριβώς, έχω κάνει 6400 χλμ. και μου έχει ανάψει 3 φορές η ένδειξη χαμηλής στάθμης λαδιού στα 2500, στα 5000 και τώρα στα 6300χλμ. Και τις τρεις φορές συμπλήρωσα από 1 λίτρο λαδι 5-30. Το έχω δηλώσει στη kosmocar και επίσης στο service της αντιπροσωπείας που το αγόρασα, μάλιστα εκεί έγινε και η τελευταια προσθήκη. Έστειλε ο σύμβουλος service email στη VW και περιμένει απάντηση. Δε χρειάζεται να σας περιγράψω τι νεύρα έχω. Όυτε δίχρονο να ήταν δε θα έπαιρνε τόσο λάδι. Σημειωτέον ότι το αυτοκίνητο δεν το έχω κακομεταχειριστεί και τα περισσότερα χιλόμετρα εχουν γίνει εντός πόλης. Έχει συμβεί σε κανένα άλλον κάτι παρόμοιο; Πάντως αν όντως έχει πρόβλημα, που έχει, δεν έχω σκοπό να τους αφήσω να μου ανοίξουν μηχανή για επισκευή (έμβολα και άλλα που ακούω). Δεν έδωσα 22000 για να έχω ένα επισκευασμένο αυτοκίνητο...

Σχόλια, προτάσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλος ηρθες στο club με της φριτεζες!!!!! Δεν ειναι αποκλειστικο προβλημα του Polo GTI αλλα και στα Seat Cupra και Skoda Fabia vrs τα ιδια χαλια επικρατουν!!! εμενα προσωπικα μου εχει καψει 5λιτρα στα 5800 χλμ και μου λενε για αλλαγη ελατηριων! Τωρα αμα τους ελεγα καμμια βαρια κουβεντα τι θα ελεγαν εκεινοι δεν ξερω!! παντως ειναι ανεπιτρεπτη αυτη η συμπεριφορα!! εαν ζουσαμε σε πραγματικη Ευρωπαικη χωρα με τοσα κρουσματα θα τους ειχαμε παρει και τα μπιλπ μπλιπ!!! μην βριζουμε και ολας αλλα δυστυχως ζουμε στην χωρα των δουλων των Γερμαναραδων! οποτε μας λενε αυτη ειναι η λυση και αντε πνιγειται Ελληναρες θεωροντας οτι τα δικα μας λεφτα δεν εχουν αξια! Ντροπη τους διοτι σε αυτην την χωρα πραγματικα υποφερουμε ωστε να μαζεψουμε τα λεφτα που κανει ενα αμαξι! ισως θα επρεπε να μαζευτουμε ολοι μαζι και να κανουμε μηνυση ομαδικη κατα του ομιλου VAG και να απαιτησουμε επιστροφη των χρηματων μας λογο ελλατωματικου προιοντων!!!Αλλωστε ο νομος δηλωνει ξεκαθαρα οτι εχουμε δικαιωμα στην αναστροφη πωλησης εντος 6μηνου για αυτοκινητα στην ελλαδα εαν παρουσιασουν σοβαρο προβλημα λειτουργειας!!! και αυτο ειναι πραγματικα ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! ενας ενας ισως δυσκολα ακουστουμε αλλα εαν μαζευτουμε αρκετοι και απαιτησουμε πραγματικη λυση και ασφαλιστικα μετρα κατα της εισαγωγης των συγκεκριμενων μοντελων που φορανε των προβληματικων κινητηρων ισως πετυχουμε κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, μίλησα με δικηγόρο, όντως έχουμε δικάιωμα αναστροφής πώλησης ή αντικατάστασης αυτοκινήτου (συμφέρει την εταιρία από το να δώσει χρήματα πίσω). Μολις πάρω επίσημη απάντηση θα επανέλθω για να δουμε πως θα το προσεγγίσουμε όλοι μαζί ή όσοι θέλουν τέλος πάντων να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλα θα κανετε παιδια να το κυνηγησετε.εμενα δωξα το θεο ακομα δεν μου εχει παρουσιασει τοσο σοβαρο προβλημα.μονο στην αρχη συμπληρωσα μισο λιτρο στα 2500 χλμ χωρις να μου αναψει λαμπακι αλλα απο ελεγχο που εκανα μονος μου ειδα οτι ελειπε.τωρα εχω 4500χλμ και ολα καλα δεν εχει καψει τπτ ακομα.αν γινει κατι παρομοιο κ σε εμενα στο μελλον θα το κυνηγησω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

6 εβδομαδες??? αν ειναι μετα απο 1.5 μηνα δηλαδη τοτε εγω θα το εχω τελος αυγουστου σχεδον.....εμενα στον γκρατσια μου ειπε ο πωλητης 3 εβδομαδες το πολυ 4 μετα περιπου υπολογισε....δηλαδη για αρχες αυγουστου το πολυ θα το εχω στα χερια μου μου ειπε....οποτε αν σου κανει 6 εβδομαδες οπως σου ειπαν τοτε και εσυ φιλε θα το παρεις προς αρχες σεπτεβρη αν δεν κανω λαθος στους υπολογισμους....και θελω να κανω λαθος στανταρ....μηπως ειναι παραπολυ για 6 εβδομαδες????

φιλε εμενα μου ειχε 19η εβδομαδα παραγωγης δηλαδη 16-20 μαη. εχουν περασει σχεδον 5 εβδομαδες και το περιμενω απο μερα σε μερα. ο πωλητης μου ειχε πει οτι θα ερχοταν 4 εβδομαδες μετα την εβδομαδα παραγωγης. Μηπως μπορει να μου πει καποιος για το στρωσιμο του κινητηρα? μεχρι 4000 στροφες ειναι καλα και για ποσα χιλιομετρα προτεινετε?

Edited by gabros polo gti
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι για το πρόβλημα με τη κατανάλωση λαδιών είναι καλύτερα να το γράφουμε στο σχετικό topic για να τα εχούμε όλα μαζεμένα έτσι η ενημέρωση είναι πιο συγκεντρωμένη

VWClub.GR Forum VW Cars Polo Προβλήματα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45134

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι για το πρόβλημα με τη κατανάλωση λαδιών είναι καλύτερα να το γράφουμε στο σχετικό topic για να τα εχούμε όλα μαζεμένα έτσι η ενημέρωση είναι πιο συγκεντρωμένη

VWClub.GR Forum VW Cars Polo Προβλήματα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=45134

ΣΩΣΤΟΣ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το forum! Παιδια, θελω να ρωτησω το εξης: αν αλλαξει κανεις ζαντες και αναρτησεις (ρυθμιζομενες, με το σχετικο χαμηλωμα κ.λπ.) στο αυτοκινητο του, χανει την εργοστασιακη εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

φιλε εμενα μου ειχε 19η εβδομαδα παραγωγης δηλαδη 16-20 μαη. εχουν περασει σχεδον 5 εβδομαδες και το περιμενω απο μερα σε μερα. ο πωλητης μου ειχε πει οτι θα ερχοταν 4 εβδομαδες μετα την εβδομαδα παραγωγης. Μηπως μπορει να μου πει καποιος για το στρωσιμο του κινητηρα? μεχρι 4000 στροφες ειναι καλα και για ποσα χιλιομετρα προτεινετε?

καλημερα φιλε μου.....εμενα μου ειπε ο πωλητης οτι το πιο βασικο απ ολα ειναι να αφηνεις ΠΑΝΤΑ το αμαξι και οταν ξεκινας και οταν θες να σβησεις τουλαχιστον για 1500 χιλιομετρα για 3-4 περιπου λεπτα στο ρελαντι τη μηχανη....και με τα να ξεκινας και να σβηνεις αντιστοιχα...εγω προσωπικα μολις το παραλαβω σε εναμιση μηνα περιπου τουλαχιστον για 4-5 χιλιαδες χιλιομετρα θα το παω ευλαβικα μιας και εχω γαιδουρινη υπομονη!!!!! οκ θα το ανοιγω που και που αλλα μονο για μερικα δευτερολεπτα και μονο.....ειπαμε gti πηραμε οχι τη καρετα καρετα......

παιδια κατι σημαντικο περι καταναλωσης λαδιου και αλλαγες εμβολων κτλ....πριν 15 λεπτα μιλησα με φιλο και (απολυτης εμπιστοσυνης) μεσα στη VW και μου ειπε εδω και κανα 20ημερο το εργοστασιο εχει κανει αλλαγη στα εμβολα κτλ και απο τοτε οι μηχανες φτιαχνονται (εξ αρχης απο το εργοστασιο) με τα νεα εμβολα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα πια απο τα αμαξια που κατασκευαζονται απο τις αρχες ιουνιου και επειτα....οπως ειπα του εχω απολυτη εμπιστοσυνη γιατι εκτος απο φιλος ειναι και το οτι αν δω και μου καψει λαδια οπως λενε εδω αλλα παιδια θα εκτεθει και περα απο αυτο θα γινει και το σωσε μετα....τον γνωριζω χρονια και μου εχει αποδειξει οτι δεν λεει χαζομαρες ποτε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.....εμενα μου ειπε ο πωλητης οτι το πιο βασικο απ ολα ειναι να αφηνεις ΠΑΝΤΑ το αμαξι και οταν ξεκινας και οταν θες να σβησεις τουλαχιστον για 1500 χιλιομετρα για 3-4 περιπου λεπτα στο ρελαντι τη μηχανη....και με τα να ξεκινας και να σβηνεις αντιστοιχα...εγω προσωπικα μολις το παραλαβω σε εναμιση μηνα περιπου τουλαχιστον για 4-5 χιλιαδες χιλιομετρα θα το παω ευλαβικα μιας και εχω γαιδουρινη υπομονη!!!!! οκ θα το ανοιγω που και που αλλα μονο για μερικα δευτερολεπτα και μονο.....ειπαμε gti πηραμε οχι τη καρετα καρετα......

παιδια κατι σημαντικο περι καταναλωσης λαδιου και αλλαγες εμβολων κτλ....πριν 15 λεπτα μιλησα με φιλο και (απολυτης εμπιστοσυνης) μεσα στη VW και μου ειπε εδω και κανα 20ημερο το εργοστασιο εχει κανει αλλαγη στα εμβολα κτλ και απο τοτε οι μηχανες φτιαχνονται (εξ αρχης απο το εργοστασιο) με τα νεα εμβολα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα πια απο τα αμαξια που κατασκευαζονται απο τις αρχες ιουνιου και επειτα....οπως ειπα του εχω απολυτη εμπιστοσυνη γιατι εκτος απο φιλος ειναι και το οτι αν δω και μου καψει λαδια οπως λενε εδω αλλα παιδια θα εκτεθει και περα απο αυτο θα γινει και το σωσε μετα....τον γνωριζω χρονια και μου εχει αποδειξει οτι δεν λεει χαζομαρες ποτε...

αντε καλοριζικο και σε σενα φιλε και ελπιζω ο φιλος σου να εχει δικιο για να ευχαριστηθουμε χωρις προβληματα την polara μας.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι..

πηγα να σηκωσω τους υαλοκαθαριστηρες και βρισκουν στο καπο..

τι πρεπει να κανω για να σηκωθουν λιγο ετσι ωστε να τους σηκωσω..

ξερω οτι υπαρχει τροπος αλλα δεν τον ξερω..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι..

πηγα να σηκωσω τους υαλοκαθαριστηρες και βρισκουν στο καπο..

τι πρεπει να κανω για να σηκωθουν λιγο ετσι ωστε να τους σηκωσω..

ξερω οτι υπαρχει τροπος αλλα δεν τον ξερω..

Εχουν service mode, νομίζω ανοίγεις τον διακόπτη αλλά δεν βάζεις μπρος, πατάς μια το χειριστήριο προς τα κάτω και ξανασβήνεις αλλα δεν είμαι σίγουρος!!

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ή κοίταξε το manual που το αναφέρει σίγουρα, το θυμάμαι οτι το λέει και στο golf πως γίνεται :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν service mode, νομίζω ανοίγεις τον διακόπτη αλλά δεν βάζεις μπρος, πατάς μια το χειριστήριο προς τα κάτω και ξανασβήνεις αλλα δεν είμαι σίγουρος!!

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος ή κοίταξε το manual που το αναφέρει σίγουρα, το θυμάμαι οτι το λέει και στο golf πως γίνεται :thumbsup:

σωστος ακριβως ετσι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το forum! Παιδια, θελω να ρωτησω το εξης: αν αλλαξει κανεις ζαντες και αναρτησεις (ρυθμιζομενες, με το σχετικο χαμηλωμα κ.λπ.) στο αυτοκινητο του, χανει την εργοστασιακη εγγυηση;

Καλημερα! Κανεις, ρε παιδια; Καποιος να μου δωσει τα... φωτα του...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, φιλε μου. Ειμαστε απολυτα σιγουροι για αυτο;

Παρε ενα τηλ και ρωτα σιγα! Αυτα ειναι ασχετα με την μηχανικη εγγυηση που εχει το αμαξι..

Αντε Ιωνα με το καλο!

Παιδια ποια ειναι τα σερβισ που πρεπει να γινουν στο πολο στα ποσα χιλιομετρα τι πρεπει να αλλαχτει κτλπ??

το ειχατε δωσει πιο παλια αλλα δεν το βρισκω... :/

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τηλ και ρωτα σιγα! Αυτα ειναι ασχετα με την μηχανικη εγγυηση που εχει το αμαξι..

Αντε Ιωνα με το καλο!

Παιδια ποια ειναι τα σερβισ που πρεπει να γινουν στο πολο στα ποσα χιλιομετρα τι πρεπει να αλλαχτει κτλπ??

το ειχατε δωσει πιο παλια αλλα δεν το βρισκω... :/

στα 7000 χιλιάδες να γίνει έλεγχος, στα 15 και 40 χιλιάδες service,στα 60 χιλιάδες λάστιχα.

τώρα όσο για το τι αλλάζετε είναι σχετικό ότι αλλάζετε σε κάθε service.έλεγχος λάδια μπούζια κτλπ.

σε ευχαριστώ!!!τώρα με πήρανε να πάω να το πάρω έφυγα σε 5 λεπτά!!!!

xaaxxaxa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.