Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

συμφωνω με αυτα που γραφει απο κατω απο το βιντεο το παληκαρι δηλαδη το κανει οταν το αμαξι ειναι σε λειτουργια πολυ ωρα με εξαιρεση οτι εμενα δεν το κανει οταν απο D1 πας σε D2 αλλα οταν απο ταχυτητα μεγαλυτερη δλδ D3 D4 D5 D6 D7 πεφτω σε D2 φρεναροντας και δινω γρηγορα γκαζι για να ανεβασω παλι σε D3 και ουτο καθεξης.και δεν το κανει καθε φορα που γινεται αυτο αλλα μια στο τοσο.μπορει ουτε μια φορα τη μερα.επισης ο φιλος γραφει οτι αισθανεται δονηση στο πατωμα του αμαξιου εγω οχι μονο τον θορυβο ακουω.

η μαλακια ειναι οτι το ειπα στην αντιπροσωπεια το πηγμε βολτα και δεν το εκανε καμια φορα και το βαλαμε και στο διαγνωστικο και δεν εβγαλε τιποτα.πιστευω οτι αν ειναι κατι μεσα στα επομενα 2 χρονια να βγει που ληγει η εγγυηση και επισης πιστευω οτι αν ειναι κατι με τον συμπλεκτη θα επειδεινωθει αμεσα ενεκα του οτι αναμενω αντικατασταση κινητηρα να γινουν ολα μαζι αν ειναι.και η μαλακια ειναι οτι το προσεχω πολυ δεν ζοριζω τις μικρες πρωτη δευτερα και ουτε κανω αποτομες και γρηγορες αλλαγες των επιλογων δηλαδη D S R N P.δεν πηραμε αμαξι μου φαινεται πηραμε ενα αυγο που στηριζεται πανω σε μια καρφιτσα και προσπαθουμε να μην μας πεσει ελεος.παντως οταν παω για αλλαγη κινητηρα θα τους το ξαναπω αλλα ηθελα μεχρι τοτε να παρω μια αποψη για τον αν οντως ειναι προβλημα αυτο η ειναι φυσιολογικο. αν καποιος απο δω μεσα εχει παρατηρησει κατι παρομοιο στο δικο του ας μου πει παρακαλω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε μονος σου να κατεβασεις απο d2 σε d1 απο το τιμονι εχοντας πχ 30 χιλ. αν στο κανει παλι δεν ειναι τιποτα..

μηπως εννοεις το γνωστο κροταλισμα που κανει το dsg?

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

αν ηταν το γνωστο κροταλισμα δεν θα το εκανε συνεχεια?το κανει μια στο τοσο αραια και που.παντως γενικα θεμα δεν εχω ουτε ρεταρει ουτε αργει να ανταποκριθει στις αλλαγες ουτε τιποτα περιεργο

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το γνωστο κροταλισμα εσενα δεν στο κανει μεταξυ D1/D2/D3 οταν ρολάρεις πάνω απο λακουβες με λιγα χλμ? με κατεβασμενα παραθυρα και 0 μουσικη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που γραφει απο κατω απο το βιντεο το παληκαρι δηλαδη το κανει οταν το αμαξι ειναι σε λειτουργια πολυ ωρα με εξαιρεση οτι εμενα δεν το κανει οταν απο D1 πας σε D2 αλλα οταν απο ταχυτητα μεγαλυτερη δλδ D3 D4 D5 D6 D7 πεφτω σε D2 φρεναροντας και δινω γρηγορα γκαζι για να ανεβασω παλι σε D3 και ουτο καθεξης.και δεν το κανει καθε φορα που γινεται αυτο αλλα μια στο τοσο.μπορει ουτε μια φορα τη μερα.επισης ο φιλος γραφει οτι αισθανεται δονηση στο πατωμα του αμαξιου εγω οχι μονο τον θορυβο ακουω.

η μαλακια ειναι οτι το ειπα στην αντιπροσωπεια το πηγμε βολτα και δεν το εκανε καμια φορα και το βαλαμε και στο διαγνωστικο και δεν εβγαλε τιποτα.πιστευω οτι αν ειναι κατι μεσα στα επομενα 2 χρονια να βγει που ληγει η εγγυηση και επισης πιστευω οτι αν ειναι κατι με τον συμπλεκτη θα επειδεινωθει αμεσα ενεκα του οτι αναμενω αντικατασταση κινητηρα να γινουν ολα μαζι αν ειναι.και η μαλακια ειναι οτι το προσεχω πολυ δεν ζοριζω τις μικρες πρωτη δευτερα και ουτε κανω αποτομες και γρηγορες αλλαγες των επιλογων δηλαδη D S R N P.δεν πηραμε αμαξι μου φαινεται πηραμε ενα αυγο που στηριζεται πανω σε μια καρφιτσα και προσπαθουμε να μην μας πεσει ελεος.παντως οταν παω για αλλαγη κινητηρα θα τους το ξαναπω αλλα ηθελα μεχρι τοτε να παρω μια αποψη για τον αν οντως ειναι προβλημα αυτο η ειναι φυσιολογικο. αν καποιος απο δω μεσα εχει παρατηρησει κατι παρομοιο στο δικο του ας μου πει παρακαλω

Εμενα μου το κανει αυτο ακριβως που λες. το tsi DSG εχω. μου εχουν πει οτι ειναι φυσιολογικο και οτι το κανει αυτο γιατι το κιβωτιο μπερδευεται και δεν 3ερει ποια ταχυτητα να βαλει...πρωτη? να κρατισει 2ρα? και επειδη εχει ετοιμασει την πρωτη να την βαλει και τελικα δεν την βαζει κανει αυτο το κρρρρ (ετσι μου το ειπαν ετσι σου το λεω...αν καπου εχω λαθη στην εκφραση δεν γταιω :hmm: ) επισης στο S mode δεν το κανει αυτο αν δεις! τελος εμενα μου το κανει σε ανηφορικα σημεια αλλα οχι παντα!!!2 φορεσ το μηνα περιπου....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το γνωστο κροταλισμα εσενα δεν στο κανει μεταξυ D1/D2/D3 οταν ρολάρεις πάνω απο λακουβες με λιγα χλμ? με κατεβασμενα παραθυρα και 0 μουσικη

μου το κανει

Εμενα μου το κανει αυτο ακριβως που λες. το tsi DSG εχω. μου εχουν πει οτι ειναι φυσιολογικο και οτι το κανει αυτο γιατι το κιβωτιο μπερδευεται και δεν 3ερει ποια ταχυτητα να βαλει...πρωτη? να κρατισει 2ρα? και επειδη εχει ετοιμασει την πρωτη να την βαλει και τελικα δεν την βαζει κανει αυτο το κρρρρ (ετσι μου το ειπαν ετσι σου το λεω...αν καπου εχω λαθη στην εκφραση δεν γταιω :hmm: ) επισης στο S mode δεν το κανει αυτο αν δεις! τελος εμενα μου το κανει σε ανηφορικα σημεια αλλα οχι παντα!!!2 φορεσ το μηνα περιπου....

και εγω το πιστευω αυτο οτι σαν να μπερδευεται γιατι μου το κανει οταν παω να σταματησω τελειως και εχω δευτερα και ενω ειναι ετοιμο να βαλει πρωτη παταω γκαζι και παραμενει η δευτερα.τοτε το κανει αλλα οχι παντα και οχι συχνα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Ειμαι νεος στο forum και πρωτη φορα γραφω. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το Polo Gti.

Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τη γνωμη σας οσον αφορα την ηλιοροφη, αν αξιζει ή αν τριζει κ.λπ. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που να ξερει αν το πολυλειτουργικο τιμονι ειναι συμβατο με καποια πηγη ηχου after market (π.χ. Sony) και τελος, τη γνωμη σας για το RCD-510.

Ευχαριστω εκ των προτερων, Ηλιας.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που γραφει απο κατω απο το βιντεο το παληκαρι δηλαδη το κανει οταν το αμαξι ειναι σε λειτουργια πολυ ωρα με εξαιρεση οτι εμενα δεν το κανει οταν απο D1 πας σε D2 αλλα οταν απο ταχυτητα μεγαλυτερη δλδ D3 D4 D5 D6 D7 πεφτω σε D2 φρεναροντας και δινω γρηγορα γκαζι για να ανεβασω παλι σε D3 και ουτο καθεξης.και δεν το κανει καθε φορα που γινεται αυτο αλλα μια στο τοσο.μπορει ουτε μια φορα τη μερα.επισης ο φιλος γραφει οτι αισθανεται δονηση στο πατωμα του αμαξιου εγω οχι μονο τον θορυβο ακουω.

η μαλακια ειναι οτι το ειπα στην αντιπροσωπεια το πηγμε βολτα και δεν το εκανε καμια φορα και το βαλαμε και στο διαγνωστικο και δεν εβγαλε τιποτα.πιστευω οτι αν ειναι κατι μεσα στα επομενα 2 χρονια να βγει που ληγει η εγγυηση και επισης πιστευω οτι αν ειναι κατι με τον συμπλεκτη θα επειδεινωθει αμεσα ενεκα του οτι αναμενω αντικατασταση κινητηρα να γινουν ολα μαζι αν ειναι.και η μαλακια ειναι οτι το προσεχω πολυ δεν ζοριζω τις μικρες πρωτη δευτερα και ουτε κανω αποτομες και γρηγορες αλλαγες των επιλογων δηλαδη D S R N P.δεν πηραμε αμαξι μου φαινεται πηραμε ενα αυγο που στηριζεται πανω σε μια καρφιτσα και προσπαθουμε να μην μας πεσει ελεος.παντως οταν παω για αλλαγη κινητηρα θα τους το ξαναπω αλλα ηθελα μεχρι τοτε να παρω μια αποψη για τον αν οντως ειναι προβλημα αυτο η ειναι φυσιολογικο. αν καποιος απο δω μεσα εχει παρατηρησει κατι παρομοιο στο δικο του ας μου πει παρακαλω

Ακριβως οπως τα περιγραφεις, απλως εγω το αισθανομαι να δονειται και το πατωμα του αυτοκινητου.

Σε μενα συνεβη αμεσως μετα την αλλαγη του κινητηρα, αλλα μπορει να ειναι και συμπτωματικο...

Επισης το προσεξα σε στροφη καθως ξεκινουσα με πολυ χαμηλες στροφες με D2, οπως και σε ανηφορα παλι με ελαχιστες στροφες με D2.

Το θεμα ειναι γιατι δεν μου το εκανε πριν???

Αρχισε να σκορπαει το DSG???

Δεν θα το αντεξω αυτο!!

Μολις αλλαξα κινητηρα, θελω να τελειωνω με τις επισκεψεις στο συνεργειο.

Καινουριο αυτοκινητο ειναι και οχι φτηνο...

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Ειμαι νεος στο forum και πρωτη φορα γραφω. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το Polo Gti.

Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τη γνωμη σας οσον αφορα την ηλιοροφη, αν αξιζει ή αν τριζει κ.λπ. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που να ξερει αν το πολυλειτουργικο τιμονι ειναι συμβατο με καποια πηγη ηχου after market (π.χ. Sony) και τελος, τη γνωμη σας για το RCD-510.

Ευχαριστω εκ των προτερων, Ηλιας.

Για την ηλιοροφη μπορω να σου πω. Η δικη μου ηταν τοποθετημενη στο ... περιπου και ετριζε ατελειωτα στους υπεροχους ελληνικους δρομους.

Στην πρωτη αντιπροσωπεια το θεωρησαν φυσιολογικο λογω σκληρων αναρτησεων(!!!) και στην δευτερη παραδεχτηκαν οτι ειχε τοποθετηθει προχειρα και την φτιαξαν κατα 90%.

Οποτε ειμαι και χαρουμενος ... Αν δεν σου τριζει, τοτε αξιζει.

Για το τιμονι αλλος γιατι δεν υπηρχε οταν αγορασα το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

ακους μου το εκανε και με D3 και εχω καταφερει να το προσδιορισω ακριβως το σημειο στο οποιο οταν ενω φρεναρεις πατησεις γκαζι κανει τον θορυβο.....

τα ενδεχομενα ειναι 2 η δεν το ειχα παρατηρησει τοσο καιρο η παρουσιαστηκε τωρα ξαφνικα και βλεπω να γινεται σπαραλια το κιβωτιο.παντως δεν το ζορισα ποτε απο μικρες ταχυτητες πρωτη δευτερα και γενικα το προσεχω πολυ.θα δειξει ο καιρος εχω αλλα 2 χρονια εγγυηση ακομα...(αν το εχω μεχρι τοτε το πολακι)

οσο για το σημειο δοκιμασε να πατησεις φρενο και εκει που σου δινει την εντυοωση οτι θα κατεβασει ταχυτητα σε πρωτη πατα γκαζι πριν προλαβει να κατεβασει.τοτε θα ακουσεις τον θορυβο αν μιλαμε για τον ιδιο θορυβο αλλα δεν το κανει παντα ομως.δε καμια ανηφορα η σε κανα αποτομο φρεναρισμα και ξανα γκαζι τοτε το κανει

Link to comment
Share on other sites

Λιπών εγώ από προχθές που πήρα το αμάξι από την εταιρεία το πηγαίνω πολύ χαλαρά με d και το δουλεύω και χειροκίνητο μέχρι τις 3000 στροφές το αναφέρω μήπως παίζει ρόλο και αυτό. Εδώ στην γείτονα μου ένας δρόμος που περνάω είναι πλακόστρωτο τόσο καιρό όταν πέρναγα έκανε τους γνωστούς θορύβους το dsg μόνο αν είχα s η χειροκίνητο δεν ακουγόταν σχεδόν τπτ. Σήμερα περνώντας και έχοντας d διαπίστωσα με χαρά ότι δεν άκουγα τπτ κάτι ελάχιστο μόνο.Το μόνο που μου έκανα στην εταιρεία ήταν update στο dsg και μου φαίνεται περίεργο γιατί και τον Αύγουστο μου είχαν κάνει αλλά δεν άλλαξε κάτι ως προς τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ηλιοροφη μπορω να σου πω. Η δικη μου ηταν τοποθετημενη στο ... περιπου και ετριζε ατελειωτα στους υπεροχους ελληνικους δρομους.

Στην πρωτη αντιπροσωπεια το θεωρησαν φυσιολογικο λογω σκληρων αναρτησεων(!!!) και στην δευτερη παραδεχτηκαν οτι ειχε τοποθετηθει προχειρα και την φτιαξαν κατα 90%.

Οποτε ειμαι και χαρουμενος ... Αν δεν σου τριζει, τοτε αξιζει.

Για το τιμονι αλλος γιατι δεν υπηρχε οταν αγορασα το δικο μου

Σ´ευχαριστω πολυ!

Edited by Ilias_92
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και γω μετα την αλλαγη κινητηρα, μετα τα πρωτα 1100 km εκαψε περιπου 200ml, αλλα θα πρεπει να περιμενω γιατι ειναι στην φαση του στρωσιματος και μετα θα δουμε αν και ποσο καιει.

Παντως σημερα εκανα και επεκταση εγγυησης (το εχω 22 μηνες και μπορεις να κανεις επεκταση εγγυησης μεχρι τους 23 μηνες) με 415 Ε για 2 χρονια. Με τοσα που εχει βγαλει τολμας να το αφησεις ετσι ???...

Α, και περα του κινητηρα, αλλαζω τωρα ΚΑΙ τον πολυδισκο γιατι μου εκανε αυτο το "τρρρρρρρρρρρρρ" οπως ελεγε και ενας φιλος απο αυτο το φορουμ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ την κλειδαρια του τιμονιου γιατι σκαλωνε το κλειδι στην εκκινηση...

Αυτα προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

παιδια χτες ημουν στο δρομο με καλη βροχη κτλπ παρκαρω το αμαξι στο γκαραζ και παρατηρησα οτι και τα δυο φαναρια ειχανε ενα στρωμα υγρασιας στο εσωτερικο του φαναριου στο κατω μερος το εχει παρατηρησει κανεις σας?

Link to comment
Share on other sites

χμ στο εσωτερικο??????δεν το εχω παρατηρησει αλλα θα το κοιταξω..το εχω παρατηρησει στης κοπελας μου οτι πιανει υγρασια στο εσωτερικο των φαναριων οταν βρεχει πολυ βεβαια μετα στεγνωνει αλλα εχει peugeot 12 xρονων..θα το κοιταξω.

μια παρατηρηση:

οταν γυριζουμε τον διακοπτη πριν το βαλουμε μπροστα ανοιγω το ραδιοφωνο.οταν βαλω μπροστα μερικες φορες το ραδιο σβηνει και αναβει και μερικες μενει αναμενο χωρις να σβησει.ξερει κανεις τι παιζει?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.