Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

δεν εχεις καρμπιρατερ.

εχεις μοτερ αμεσου ψεκασμου

και μαλιστα με δυο υπερσυμπιεστες!

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο dyno εβαλα προγραμμα απο etuners και το dyno εδειξε 191 αλογα μαμα και 225,7 μετα το προγραμμα.. λιγο που το ανοιξα γτ το λυπηθηκα με τοση ζεστη εξω.. 2 λεξεις.. αλλο αυτοκινητο.. !!!!!περισσοτερες εντυπωσεις αυριο!!!!

ποσο κοστισε φιλε μου. απο καταναλωση πως παει?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις καρμπιρατερ.

εχεις μοτερ αμεσου ψεκασμου

και μαλιστα με δυο υπερσυμπιεστες!

ε τέλος πάντων ο ήχος σαν χαλασμένο καρμπιρατέρ είναι.

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο dyno εβαλα προγραμμα απο etuners και το dyno εδειξε 191 αλογα μαμα και 225,7 μετα το προγραμμα.. λιγο που το ανοιξα γτ το λυπηθηκα με τοση ζεστη εξω.. 2 λεξεις.. αλλο αυτοκινητο.. !!!!!περισσοτερες εντυπωσεις αυριο!!!!

Μπορείς να βάλεις λίγο την dyno σε φώτο να δούμε λίγο τις καμπύλες?? Γενικά πρέπει να θέλει i/c τώρα...Στα ψηλά πώς πήγαινε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λίγο την dyno σε φώτο να δούμε λίγο τις καμπύλες?? Γενικά πρέπει να θέλει i/c τώρα...Στα ψηλά πώς πήγαινε?

[/quote

υστερα απο πολυωρη ερευνα εμαθα τα εξης. το συγκεκριμενο προγραμμα δεν μπορει να φτασει το αυτοκινιτο πανω απο 215 ιπους και 29 χιλιογραμμα ροπη αυτο ειναι και τελειωσε αυτο λεει και η ιδια η εταιρια η etunning (ας βγαζει το αυτοκινιτο σε δυναμομετρηση απο 180 εως 190 ιπους). Ακομα θελει να κανει καποιες δοκιμες να δει τα αποτελεσματα (διαγραμματα και αυτο θα γινει σε λίγες μερες). παρπανω ροπη απο 29 θα ειναι καταστροφικη για το διαφορικο του αυτοκινιτου, απο καταναλωση το ιδιο με μαμα σε ηρεμια αλλα σε γκαζια πολυ περισσοτερο. ο εγκεφαλος ηταν κλειδωμενος του αυτοκινιτου και αυτο επιτευθηκε να ξεκλειδωθει τις τελευταιες μερες. εγγυηση καμια για το μοτερ στην τιμη των 500 ευρω που θα εχει περιπου το προγραμμα. οποτε τα περι 225 ιππων ειναι απλα οχι σοβαρα

Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

υστερα απο πολυωρη ερευνα εμαθα τα εξης. το συγκεκριμενο προγραμμα δεν μπορει να φτασει το αυτοκινιτο πανω απο 215 ιπους και 29 χιλιογραμμα ροπη αυτο ειναι και τελειωσε αυτο λεει και η ιδια η εταιρια η etunning (ας βγαζει το αυτοκινιτο σε δυναμομετρηση απο 180 εως 190 ιπους). Ακομα θελει να κανει καποιες δοκιμες να δει τα αποτελεσματα (διαγραμματα και αυτο θα γινει σε λίγες μερες). παρπανω ροπη απο 29 θα ειναι καταστροφικη για το διαφορικο του αυτοκινιτου, απο καταναλωση το ιδιο με μαμα σε ηρεμια αλλα σε γκαζια πολυ περισσοτερο. ο εγκεφαλος ηταν κλειδωμενος του αυτοκινιτου και αυτο επιτευθηκε να ξεκλειδωθει τις τελευταιες μερες. εγγυηση καμια για το μοτερ στην τιμη των 500 ευρω που θα εχει περιπου το προγραμμα. οποτε τα περι 225 ιππων ειναι απλα οχι σοβαρα

Σεβαστή η γνώμη σου αλλά ας δούμε πρώτα τα αποτελέσματα της δυναμομέτρησης ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριο μελος στο club και σας χαιρετω ολους.ειμαι υποψηφιος αγοραστης του πολο του gti και διαβαζωντασ τα τοπικ σκεφτομαι αν τελικα αξιζει η οχι να προβω στην αγορα του.εκεινο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η πιεση που δεχεται το μοτερ και η υψηλη καταναλωση λαδιου που προκαλει ποικιλα προβληματα.γι αυτο θα ηθελα να μου πειτε τις δικιες σας εμπειριες για το πολυ ομορφο πολακι.ευχαριστω θερμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουριο μελος στο club και σας χαιρετω ολους.ειμαι υποψηφιος αγοραστης του πολο του gti και διαβαζωντασ τα τοπικ σκεφτομαι αν τελικα αξιζει η οχι να προβω στην αγορα του.εκεινο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η πιεση που δεχεται το μοτερ και η υψηλη καταναλωση λαδιου που προκαλει ποικιλα προβληματα.γι αυτο θα ηθελα να μου πειτε τις δικιες σας εμπειριες για το πολυ ομορφο πολακι.ευχαριστω θερμα.

και γω την ίδια γνώμη είχα αλλα βοήθησαν κάποιοι από εδώ μέσα ώστε να καταλάβω ότι είναι ok το μοτέρ.

παιδιά απ τι leaseplan μου δώσανε αυτοκίνητο αντικατάστασης.

ένα ford fiesta,απαίσια για μένα το είχε και η μάνα μου παλιά και το σιχαίνομαι.

αλλα με αλλαγές στις 5-6 χιλιάδες στροφές ο μέσος ορος κατανάλωσης ήταν στη 6,2! δεν το πιστευα!!!

και επίσης..

έχει αυτό το χειροκίνητο σασμάν που τόσο μου χει λείψει..δεν λέω πολύ ξεκούραστο το αυτόματο αλλα...δεν έχει τις χαρες του χειροκίνητου.

άμα έβγαινε το polo χειροκίνητο νομίζω θα το περνα με χίλια,αν και πιστεύω ότι θα το βαριόμουνα μετά από ένα μηνα και θα λέγα θέλω αυτόματο και όλα τελικά είναι ένας φαύλος κύκλος :growl:

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο πολυωρη ερευνα εμαθα τα εξης. το συγκεκριμενο προγραμμα δεν μπορει να φτασει το αυτοκινιτο πανω απο 215 ιπους και 29 χιλιογραμμα ροπη αυτο ειναι και τελειωσε αυτο λεει και η ιδια η εταιρια η etunning (ας βγαζει το αυτοκινιτο σε δυναμομετρηση απο 180 εως 190 ιπους). Ακομα θελει να κανει καποιες δοκιμες να δει τα αποτελεσματα (διαγραμματα και αυτο θα γινει σε λίγες μερες). παρπανω ροπη απο 29 θα ειναι καταστροφικη για το διαφορικο του αυτοκινιτου, απο καταναλωση το ιδιο με μαμα σε ηρεμια αλλα σε γκαζια πολυ περισσοτερο. ο εγκεφαλος ηταν κλειδωμενος του αυτοκινιτου και αυτο επιτευθηκε να ξεκλειδωθει τις τελευταιες μερες. εγγυηση καμια για το μοτερ στην τιμη των 500 ευρω που θα εχει περιπου το προγραμμα. οποτε τα περι 225 ιππων ειναι απλα οχι σοβαρα

Γιαννη μερικες παρατηρησεις .

Το αυτοκινητο αναλογως και των περιφερειακων μπορει ανετα να βγαλει πανω απο 215ΗΡ . Στη συγκεκριμενη περιπτωση , στο ιδιο δυναμομετρο ειδαμε +34ΗΡ , ενω το αυτοκινητο ειχε 100oct καυσιμο και φιλτροχοανη . Ειναι λογικο καθως το ΟΕΜ δουλευει με 1,35bar spike overboost @ 2500 , στη συνεχεια (3200-5000 ) κραταει 1-1,1bar και μεχρι την αλλαγη ( 7000 περιπου ) εχει κατεβει στο 0.7bar , ενω το προγραμματισμενο δουλευει με 1,6bar @ 3000 - 4300 και προοδευτικα κατεβαζει μεχρι 1,1bar στις 6500 και 1,05 στην αλλαγη ( 7000 ) . Εχουμε + 0.5bar στις μεσαιες ( 3000 - 4500 ) , + 0.25bar πιο ψηλα ( 4500-5000 ) και + 0.35bar στον κοφτη ( 7000 ) , με περισσοτερεο αβανς ( οταν γινεται χρηση 100αρας ) και 0.76-0.77 λ παντου . οι διαφορες ειδικα ψηλα σε πιεσεις ( και κατ επεκταση ισχυ και ροπη ) δεν ειναι τοσο μεγαλες οσο βλεπουμε σε ενα πχ Ibiza FR TSI ή Tiguan ( που φορουν ουσιστικα το ιδιο μοτερ CAV me 20+HP λιγοτερα ) αλλα ειναι αξιοσημειωτες . Το λογισμικο κοστιζει 400 Ευρω και η εργοστασιακη εγγυηση διατηρειται κανονικα . Στη συγκεκριμενη περιπτωση , το ξεκλειδωμα το αναλαμβανουν εταιριες του εξωτερικου , που αγοραζουμε τα εργαλεια τους , και πριν λιγο καιρο το καταφεραν στα τελευταια VAG ( ΜΥ2011 ) , που εχουν το τελευταιο tuning protection να υπαρχει δυνατοτητα προγραμματισμου .

Η καταναλωση σε κανονικη χρηση δεν επηρρεαζεται ( ισως μονο θετικα αν γινεται χρηση 100αρας , λογω καλυτερου βαθμου αποδοσης ) αλλα σε full throttle εχουμε περισσοτερη , αφου εχουμε πιο πολλη ισχυ με πιο πλουσια μιγμα . Αυτο στην πραξη ομως ειναι λιγοτερο απο το 1% των διανυθεντων χλμ , αφου δεν μπορεις να εχεις συνεχεια τερμα γκαζι , οποτε σε ιδια χρηση ( cruising , με καποια ανοιγματα ) η διαφορα ειναι πολυ μικρη .

Οσο για τη ροπη ... Αυτοκινητο που εχει "γεματο" 1.6-1.65bar @ 3000-4000+rpm με 0.77 λ και αρκετο αβανς με 100αρα βενζινη , εχει περιπου 33+kgrm εκει , οχι 29kgrm . To προβλημα δεν ειναι στο διαφορικο ! Ειναι στο συμπλεκτη του DSG7 . Δειχνει να αντεχει σε πληθος αυτοκινητων που δουλευουν με τετοιες πιεσεις , παρολο που το εργοστασιο δινει ονομαστικη ροπη 250Νm ( περισσοτερα αποδιδει σαν νορμαλ το Polo GTI ! ) . Σε καποια αλλα εχει παρουσιαστει προβλημα , αλλα με αρκετα μεγαλυτερες πιεσεις ( κυριως σε 1.8TSI ,με αρκετη πιεση , που ο συμπλεκτης ειναι ιδιας ονομαστικης δυνατοτητας μεταφορας ροπης , αλλα και σε καποια 1,4 που σηκωναν 1.9+ και η χρηση ηταν σκληρη ) .

Γενικά πρέπει να θέλει i/c τώρα...

Το μονο μειονεκτημα των CAVE/CAVF κινητηρων ( Polo, Ibiza, Fabia ) ειναι οτι το intercooler υστερει σε μετωπικη επιφανεια ( οχι τοσο σε ογκο , αφου ειναι βαθυ ) . Αυτο γινεται αισθητο σε συνεχομενη επιθετικη χρηση . Με IC κιτ βελτιωνεται αρκετα η κατασταση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ....

Μήπως μπορείς να μας πεις τι intercooler μπορούμε να βάλουμε στο Polo GTI και πόσο θα πάει το κόστος μαζί με το πρόγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

αφου τα περι προγραμματος τα εξηγησε ο κριτωνας απο εμενα παρτε την δυναμομετρηση.

http://imageshack.us/photo/my-images/824/pologtiv.jpg/

το βραδυ 8α κανω βολτα με το αμαξι γτ ακομα δεν εχω προλαβει να το οδηγησω οποτε αυριο θα σας πω εντυπωσεις.

Edited by ttdoumpa
Link to comment
Share on other sites

αφου τα περι προγραμματος τα εξηγησε ο κριτωνας απο εμενα παρτε την δυναμομετρηση.

http://imageshack.us...4/pologtiv.jpg/

το βραδυ 8α κανω βολτα με το αμαξι γτ ακομα δεν εχω προλαβει να το οδηγησω οποτε αυριο θα σας πω εντυπωσεις.

Μου κάνει εντύπωση ότι στο μαμά , μετά τις 5800 στροφές αρχίζει να πέφτει (μάλλον η χοάνη??), ενώ στο φλασαρισμένο δεν είναι άσχημα τα πράγματα μετά από αυτές τις στροφές .thumbsup.png

Με ένα i/c βέβαια θα είναι πολύ καλύτερα...

Μπράβο να το χαίρεσαι !!!

Κρίτωνα είμαι ο επόμενος ... από Ηγουμενίτσα βέβαια μάλλον πακέτο ο ECU!!!XAXA!

Αν μπορείς να μας δόσεις και θερμοκρασίες που σου ανέβασε!!

Link to comment
Share on other sites

για αυτους που με ρωτησαν για καταναλωση σε διαδρομη 120 χλμ με κανονικους ρυθμους ( αλλα με σταθερα πατηματα του γκαζιου και οχι νευρικα) και με 8 καλα ανοιγματα μεχρι 200- 220 χλμ μου εκαψε 12 λιτρα..!!! ουτε υβριδικο να ηταν!! χχαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ....

Μήπως μπορείς να μας πεις τι intercooler μπορούμε να βάλουμε στο Polo GTI και πόσο θα πάει το κόστος μαζί με το πρόγραμμα??

Eπειδη δεν εμπορευομαστε ανταλλακτικα , δεν μπορω να μιλησω για κοστος IC .

Απ οσο φανταζομαι κοστιζουν κοντα στα 400 Ευρω ( Bar&plate μοναδα , οσο μεγαλη χωραει , κολλαρα σιλικονης , τοποθετηση ) .

Γενικα , παντως , με μαζεμενο budget εχουμε ενα σωστο stg2 ( φιλτροχοανη μεσα στο κουτι , ΙC κιτ , εξατμιση catback 2.5" , δεν κοστιζουν πανω απο 1000 Ευρω ) .

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι στιγμης δεν το εχω πειραξει καθολου το εργαλειο :laugh: .βεβαια την ψαχνω για κανα προγραμματακι :laugh: και μαλλον για abt με βλεπω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....μολις σημερα πηρα εβδομαδα παραγωγης για το δικο μου gti τη 26η....δηλαδη τη δευτερη εβδομαδα του ιουλιου....ξερει κανεις ποτε θα το εχω στα χερια μου λοιπον? αν ξερετε περιπου πειτε μου αν μπορειτε....ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το GTI έχει 55άρι ντεπόζιτο?

Αν στο βιβλίο που βρίσκεται στο ντουλάπι του συνοδηγού (και αποτελεί την πιο αξιόπιστη απάντηση) αναφέρει μικρότερο νούμερο, μάλλον θα πρέπει να αναφέρεις στον καημένο τον βενζινοπώλη ότι του χάλασε ο μετρητής της αντλίας...

Link to comment
Share on other sites

Αν στο βιβλίο που βρίσκεται στο ντουλάπι του συνοδηγού (και αποτελεί την πιο αξιόπιστη απάντηση) αναφέρει μικρότερο νούμερο, μάλλον θα πρέπει να αναφέρεις στον καημένο τον βενζινοπώλη ότι του χάλασε ο μετρητής της αντλίας...

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εχω όντως 45άρι ντεπόζιτο. Ο τυπάς μου έβαλε 51 λίτρα και το καλύτερο.... είχα μέσα τουλάχιστον άλλα 8 λίτρα....ο δείκτης ήταν 1,5 γραμμούλα πριν ανάψει η ρεζέρβα...Εχω νευριάσει απίστευτα....

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εχω όντως 45άρι ντεπόζιτο. Ο τυπάς μου έβαλε 51 λίτρα και το καλύτερο.... είχα μέσα τουλάχιστον άλλα 8 λίτρα....ο δείκτης ήταν 1,5 γραμμούλα πριν ανάψει η ρεζέρβα...Εχω νευριάσει απίστευτα....

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό! Και στο a4 που είχαμε παλιότερα μου χαν βάλει 66 λίτρα ενω ημουν στεγνός σχεδον (ο δείκτης ειχε ακουμπήσει στο 0) και είχε 60 λιτρα ρεζερβουαρ!!!!! Εννοείται βέβαια οτι έγινε φασαρία και πλήρωσα 60 λιτρα αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε εκλεψε.......να μου ελεγες 50 με τελειως αδειο ντεποζιτο να σου πω μπορει αλλα και με μια γραμμη και 51 λιτρα παραπαει.απο περιεργια ξαναπηγαινε εκει οταν σου τελειωσει και πες του γεμισε το. μολις το γεμισει και δεις τπτ παλαβο πες του οτι το αμαξι εχει 45αρι πως ρε φιλε μου βαζεις 55 η 58 η δεν ξερω εγω ποσο.μετα καλεσε την αρμοδια αρχη (δεν ξερω ποια ειναι) και κοψτου το κ@λο.

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον σε εκλεψε.......να μου ελεγες 50 με τελειως αδειο ντεποζιτο να σου πω μπορει αλλα και με μια γραμμη και 51 λιτρα παραπαει.απο περιεργια ξαναπηγαινε εκει οταν σου τελειωσει και πες του γεμισε το. μολις το γεμισει και δεις τπτ παλαβο πες του οτι το αμαξι εχει 45αρι πως ρε φιλε μου βαζεις 55 η 58 η δεν ξερω εγω ποσο.μετα καλεσε την αρμοδια αρχη (δεν ξερω ποια ειναι) και κοψτου το κ@λο.

εκανα φασαρία =, αλλά δεν μου έκοψε να του δειξω το βιβλιαράκι....γιατί και εγώ δεν είμουν σίγουρος....τώρα όμως θα δω τι θα κάνω....πάντως δεν θα τον αφήσω έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.