Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

εγώ πάντως μέχρι στιγμής βάζω την 100αρα βενζίνη για όσο αντέξω.. :pardon: και από την αντιπροσωπεία έτσι μου είχαν πει και δεν μου πάει να βάλω την άλλη. Έστω και σαν ιδέα θέλω να ξέρω ότι τρώει την καλύτερη :lol:

για το ψυκτικό υγρό λέει στο manual πάντως ότι και καλά μόνο ειδικός πρέπει να το αλλάξει και έχει και συγκεκριμένες προδιαγραφές..

σχετικά με την θερμοκρασία λαδιού μόλις πιάσει 90 βαθμούς ξεκινάω να ανεβάζω στροφές, τώρα έχω διαβάσει πολλά για το πότε πρέπει να σβήσεις το μοτέρ.. ότι πρέπει να περιμένεις λίγο.. συνήθως δεν το σβήνω απότομα πάντως.

p.s.Πως γίνεται η μαζική παράθεση εμένα δεν δουλευει :(

Link to comment
Share on other sites

p.s.Πως γίνεται η μαζική παράθεση εμένα δεν δουλευει :pardon:

πατάς σε όσα ποστ θέλεις να απαντήσεις το Μαζική παράθεση και αφού τα "επιλέξεις" , πατάς το Απάντηση με το πράσινο βέλος κάτω κάτω :(

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

πατάς σε όσα ποστ θέλεις να απαντήσεις το Μαζική παράθεση και αφού τα "επιλέξεις" , πατάς το Απάντηση με το πράσινο βέλος κάτω κάτω :(

Ευχαριστώ Speedy! :pardon: σορρυ για το μικρο οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την θερμοκρασία λαδιού μόλις πιάσει 90 βαθμούς ξεκινάω να ανεβάζω στροφές, τώρα έχω διαβάσει πολλά για το πότε πρέπει να σβήσεις το μοτέρ.. ότι πρέπει να περιμένεις λίγο.. συνήθως δεν το σβήνω απότομα πάντως.

ΜΟλις ο δεικτης θερμοκρασιας ξεκολισει απο το 0 που ειναι πεσμενος μπορεις να δωσεις γκαζι !

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως μέχρι στιγμής βάζω την 100αρα βενζίνη για όσο αντέξω.. :pardon: και από την αντιπροσωπεία έτσι μου είχαν πει και δεν μου πάει να βάλω την άλλη. Έστω και σαν ιδέα θέλω να ξέρω ότι τρώει την καλύτερη :lol:

για το ψυκτικό υγρό λέει στο manual πάντως ότι και καλά μόνο ειδικός πρέπει να το αλλάξει και έχει και συγκεκριμένες προδιαγραφές..

σχετικά με την θερμοκρασία λαδιού μόλις πιάσει 90 βαθμούς ξεκινάω να ανεβάζω στροφές, τώρα έχω διαβάσει πολλά για το πότε πρέπει να σβήσεις το μοτέρ.. ότι πρέπει να περιμένεις λίγο.. συνήθως δεν το σβήνω απότομα πάντως.

p.s.Πως γίνεται η μαζική παράθεση εμένα δεν δουλευει :(

To 90 είναι θερμοκρασία νερού. Το οτι πάει στο 90 δεν λέει κάτι. Πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα.

Όσο για το σβήσιμο, πρέπει λίγο πριν φτάσεις σπίτι να οδηγείς χαλαρα. Μετά σβήσε αμέσως. ΔΕν υπάρχει πρόβλημα. Στο αυτοκίνητο κάνει μεγαλύτερο κακό να δουλεύει στο ρελαντί....

Επί την ευκαιρία...οι μ@μ@κες με πάνε από μέρα σε μέρα και δεν το έχω παραλάβει ακόμα το καμάρι μου. Σήμερα πήρα τον διεθυντή (δεν λέω ονόματα από Ρ αρχίζει) και έγινε ΧΑΜΟΣ!!!!!!Αν λήξουν οι απεργείες θα το πάρω αύριο....Απλά ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.ΕΧΩ αγανακτίσει...... Εχουν ένα μήνα το αμάξι να κάθεται και περίμεναν τελευταία μέρα να βγάλουν άδεια και πινακίδες. Τι να πώ.....

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως μέχρι στιγμής βάζω την 100αρα βενζίνη για όσο αντέξω.. :pardon: και από την αντιπροσωπεία έτσι μου είχαν πει και δεν μου πάει να βάλω την άλλη. Έστω και σαν ιδέα θέλω να ξέρω ότι τρώει την καλύτερη :lol:

για το ψυκτικό υγρό λέει στο manual πάντως ότι και καλά μόνο ειδικός πρέπει να το αλλάξει και έχει και συγκεκριμένες προδιαγραφές..

σχετικά με την θερμοκρασία λαδιού μόλις πιάσει 90 βαθμούς ξεκινάω να ανεβάζω στροφές, τώρα έχω διαβάσει πολλά για το πότε πρέπει να σβήσεις το μοτέρ.. ότι πρέπει να περιμένεις λίγο.. συνήθως δεν το σβήνω απότομα πάντως.

p.s.Πως γίνεται η μαζική παράθεση εμένα δεν δουλευει :(

δεν χρειαζεται τοσο η θερμοκρασια λαδιου...στους 70 ειναι καλα να αρχισεις να δινεις...και στους 110 - 120 ηρεμισε λιγο μεχρι να πεσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι αισθητήρες παρκαρίσματος σας έβαλαν?

Είναι μόνο με ήχο ή έχει και το panelaki στο ταμπλώ που σου δείχνει και οπτικά τις αποστάσεις με λαμπάκια, όπως στο leon?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!ειμαι νεος στο vwclub kαι αν πανε ολα καλα μεχρι τελος δεκεμβριου θα εχω παραγγειλει και εγω το νεο polaki GTI... (το οποιο εχω φαει καψουρα μαζι του παρεπιπτοντος..)

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι αισθητήρες παρκαρίσματος σας έβαλαν?

Είναι μόνο με ήχο ή έχει και το panelaki στο ταμπλώ που σου δείχνει και οπτικά τις αποστάσεις με λαμπάκια, όπως στο leon?

Εξαρτάται απο την κάθε αντιπροσωπία τι δώρο κάνουν. Εαν θέλεις το panelaki ζήτα το.

Καλημέρα σε όλους!ειμαι νεος στο vwclub kαι αν πανε ολα καλα μεχρι τελος δεκεμβριου θα εχω παραγγειλει και εγω το νεο polaki GTI... (το οποιο εχω φαει καψουρα μαζι του παρεπιπτοντος..)

;)

Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τουλάχιστον ποιά είναι αυτή η αντιπροσωπεία με τους άσχετους μηχανικούς και τους "ανέντιμους" πωλητές (εξάτμιση) ώστε να είναι ενήμεροι υποψήφιοι πελάτες τους που ενδεχομένως διαβάζουν αυτές τις γραμμές.

Όποιος επιθυμεί να μάθει σε ποια αντιπροσωπία πήρα το αμάξι, ας επικοινωνήσει μαζί μου με p.m. Από την ώρα που αναγνώρισαν το λάθος τους και θα υπάρξει αποζημίωση, δεν έχω κανένα λόγο να ανακοινώσω δημόσια το όνομά της. Απλά αναφέρω τα συμβάντα για να προσέξουν όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές από τα δικά μου λάθη!!!

Κακά τα ψέματα, είναι δικό μου λάθος το ότι δεν πρόσεξα το ατυχές συμβάν της εξάτμισης, ίσως να ήμουν πολύ ενθουσιασμένος εκείνη την στιγμή για να το προσέξω. Οπότε πάντα παιδιά κοιτάτε από πάνω μέχρι κάτω το αυτοκίνητο πριν το παραλάβετε!!!

Παιδιά, τι αισθητήρες παρκαρίσματος σας έβαλαν?

Είναι μόνο με ήχο ή έχει και το panelaki στο ταμπλώ που σου δείχνει και οπτικά τις αποστάσεις με λαμπάκια, όπως στο leon?

Εγώ έχω αυτούς τους απλούς με τον εκνευριστικό ήχο!!!

Καλημέρα σε όλους!ειμαι νεος στο vwclub kαι αν πανε ολα καλα μεχρι τελος δεκεμβριου θα εχω παραγγειλει και εγω το νεο polaki GTI... (το οποιο εχω φαει καψουρα μαζι του παρεπιπτοντος..)

;)

Καλωσόρισες στην παρέα και καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την θερμοκρασία λαδιού μόλις πιάσει 90 βαθμούς ξεκινάω να ανεβάζω στροφές, τώρα έχω διαβάσει πολλά για το πότε πρέπει να σβήσεις το μοτέρ.. ότι πρέπει να περιμένεις λίγο.. συνήθως δεν το σβήνω απότομα πάντως.

Αυτο που βλεπεις στον δεικτη ειναι η θερμοκρασια νερου οχι λαδιού (εκτός αν εχεις βάλει κανα οργανάκι). Το νερο στους 90 δεν σημαίνει πως το λάδι ειναι σε θερμοκρασία λειτουργίας ειδικά τον χειμώνα.Αυτο συνήθως γινεται πεντε με δεκα λεπτά αφου το νερο φτάσει στους 90. Ο καλύτερος τρόπος φυσικά ειναι ενα οργανο θερμοκρασίας λαδιού το οποίο βοηθάει παρα πολύ στην σωστή χρήση του αυτοκινητου ειδικα αν εχεις τιποτα "γρήγορες" ανησυχίες ;) .

Για το κρύωμα να ξερετε πως ειναι προτιμώτερο το αμαξι να κάνει μια πολυ χαλαρή βόλτα παρά να μείνει στο ρελαντι για 2-3 λεπτά. Οταν κινείται χαλαρά ο αέρας το κρυώνει και οι θερμοκρασίες επανέρχονται με πιο φυσιολογικό τρόπο. Αν δεν μπορείς να το πας για λιγο χαλαρά μετά απο σκίσιμο τότε απο το να το σβήσεις κατευθείαν το αφήνεις λιγο στο ρελαντί.

Ολα αυτά εχουν ως σκοπό την παράταση της ζωής της τουρμπίνας η οποία ειναι αυτή που την ακούει απο την ατσαλη χρήση. Σιγουρα μπορούν να θεωρηθούν υπερβολή για εργοστασιακό αμαξι αλλα γενικά η σωστή χρήση ενος τουρμπο αμαξιού αυξάνει τον χρόνο ζωής σημαντικών αναλώσιμων.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπεις στον δεικτη ειναι η θερμοκρασια νερου οχι λαδιού (εκτός αν εχεις βάλει κανα οργανάκι).

Το polo gti οπως και ολα τα 6αρια highline golf δείχνουν τη θερμοκρασία λαδιού στην mfd :thumbsup:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Το polo gti οπως και ολα τα 6αρια highline golf δείχνουν τη θερμοκρασία λαδιού στην mfd :p

Καλή φάση δεν το ηξερα. Τοτε οταν ζεσταθούν τα λαδια του δινεις και καταλαβαίνει :thumbsup:.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση δεν το ηξερα. Τοτε οταν ζεσταθούν τα λαδια του δινεις και καταλαβαίνει :thumbsup:.

Οντως καλή! Και σε 5αρι golf γίνεται με ~160 ευρω αν εχεις τη μεγάλη οθόνη + μερικές ακόμα ενδείξεις δώρο :p:lol: (δες τις φωτο στο garage μου, θα καταλάβεις τι εννοώ...)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την θέση σου.

Ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες.

Π.χ. εγώ πήρα το SEAT Leon FR DSG (200 άλογα) αντί το GTi γιατί η τιμή ήταν ~8χιλ ¤ παραπάνω.

"Έφαγα στη μάπα" την κατώτερη ποιότητα πλαστικών υφασμάτων κλπ, αλλά δεν μου "έφτανε" το Golf GT των 160.

Φυσικά καλύτερα απ' όλα θα ήταν το Α3 με το 2λιτρο μοτέρ, αλλά αυτό έφτανε ... 15χιλ ¤ πάνω από το SEAT !!!

Και μη νομίζεις οτι αυτά τα κάνουν μόνο οι 18άρηδες.

Είναι ανάλογα την αγάπη που έχεις για το γκάζι!

Εγώ είμαι μόλις ... 60 !!! ;)

Η κόρη μου που διέλεξε το Polo 1.2TSI (25 ετών), δεν θα έπαιρνε το Ibiza, της φάνηκε εμφανησιακά κάπως "too much".

H μεγαλύτερη κόρη μου πήρε Ibiza!

¶βυσος η ψυχή του ανθρώπου ...

πολυ σε γουσταρω....μ'αρεσεις....καπως ετσι θελω να ειμαι κι εγω σε μερικα χρονια....νευρο...οχι ψοφιμι....παλι μπραβο...
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση δεν το ηξερα. Τοτε οταν ζεσταθούν τα λαδια του δινεις και καταλαβαίνει :rolleyes:.

ναι ρε συ Capamaru μπορεί να είμαι λίγο αρχάρια σε όλα αυτά αλλά ένδειξη νερού και λαδιού μπορώ να ξεχωρίσω :rolleyes::rolleyes:

Ο δείκτης νερού πρέπει να είναι στο 90 που αυτό γίνεται σχεδόν αμέσως. Τα λάδια για να φτάσουν στο 90 θέλουν 10-15 λεπτά ζεσταματάκι.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ Capamaru μπορεί να είμαι λίγο αρχάρια σε όλα αυτά αλλά ένδειξη νερού και λαδιού μπορώ να ξεχωρίσω :rolleyes::rolleyes:

Ο δείκτης νερού πρέπει να είναι στο 90 που αυτό γίνεται σχεδόν αμέσως. Τα λάδια για να φτάσουν στο 90 θέλουν 10-15 λεπτά ζεσταματάκι.

Λοιπόν θα αναφέρω ενα ασχετο σχετικό περιστατικο για να δεις πως αφου ξεχωριζεις την θερμοκρασια λαδιού απο αυτήν του νερού εισαι expert για κοπέλα.

Είναι αργα το απογευμα στο συνεργείο ενός φίλου και ετοιμαζόμαστε να το κλείσουμε και να παμε για καμια βολτα, οταν στην είσοδο του μαγαζιού σκάει μυτη ενα polo το οποίο βγαζει περισσότερους καπνούς απο φουγάρο εργοστασίου. Μας περνει απο τα μούτρα η μυρωδιά του παραφλού και απο το οχημα κατεβαίνει μια γυναίκα στα 30 κατι. Πάμε κοντα ανοιγουμε καπό αυτη εχει παρει τον αντρα της και εμεις βλεπουμε πως δεν εχει μεινει σταλα παραφλού στο παγουρι. Ξεκινάει η κουβέντα να μας λεει τον πόνο της και καποια στιγμή την ρωτάω και γω, το λαμπάκι για την θερμοκρασία δεν το ειδατε? Μου λέει πιο λαμπάκι, εχει τέτοιο λαμπάκι το αμάξι μου λεει?

Σκεφτομαι η στραβή ειναι η το λαμπάκι αναβει τοσο συχνά που εχει καει... ομως πλανάμαι πλάνη οικτράν... Βαζω το κεφάλι μεσα απο το παράθυρο και τι να δω, η τύπισσα εχει κολλήσει παντού πάνω στα οργανα (κοντέρ και στροφόμετρο) χαρτάκια post it με διάφορες σημειώσεις του στυλ να πληρώσω ΔΕΗ - ΟΤΕ κατι τηλέφωνα κτλ.. Απο τον χαμό το μονο που μπορούσες να δεις ηταν το γυρο γύρο απο το οργανο ισα ισα δηλαδή την βελόνα οταν ανεβαινε. Τα ξεκολλάω και απο κάτω ηταν σαν Χριστουγεννιάτικο δεντρο...

Οπως καταλαβαίνεις στα ματια μου εισαι πυρηνικός επιστήμονας :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου παντως, με τοσα αλογατα, μην κολλαμε μονο στις επιδοσεις και τα 0-100.

Τον βασικοτερο ρολο παιζουν τα φρενα και τα αμορτισερ/αναρτηση.

Δυστυχως δεν βλεπω στη μαμα vw καμια αναφορα για τα φρενα του gti ενω αντιθετα βλεπω στη Seat πακετο το Cupra με DSG+brakes (και υποθετω οτι εννοει καποιο καλο τετραπιστονο, με αεροπορικου τυπου σωληνακια και κανενα σοβαρο, μεγαλο, χαρακτο δισκο) στα 20.900 αν θυμαμαι καλα.

Τι να τα κανεις τα 180 αλογα αν δεν προλαβεις να σταματησεις ή αν το στησιμο του αυτοκινητου και τα αμορτισερ δεν το βοηθανε????

Σε αυτο βγαζω το καπελο στους Ιταλους που τουλαχιστον στην Mito QV εχουν βαλει κορυφαια φρενα με τετραπιστονα Brembo και το αμαξι απλα κοκκαλωνει.

Με τοσα αλογα στον δρομο θες αμεσο φρεναρισμα και καλη αισθηση του πενταλ.

Δεν σου τα ειπανε καλα φιλε μου.....τα νουμερα μιλανε απο μονα τους....το polo gti απο 100-0 σταματαει μολις στα 34,7μ. ενω η qv θελει 5 μετρα παραπανω....οχι και λιγα....χεχεχχε....δες τα συγκριτικα και ξανασκεψου το

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου τα ειπανε καλα φιλε μου.....τα νουμερα μιλανε απο μονα τους....το polo gti απο 100-0 σταματαει μολις στα 34,7μ. ενω η qv θελει 5 μετρα παραπανω....οχι και λιγα....χεχεχχε....δες τα συγκριτικα και ξανασκεψου το

Καμια φορά οι προδιαγραφές ξεγελάνε όντως! To 4πιστονο πάντως θα φανεί σε μια καλή καταβαση 10-15 λεπτών (ή και παραπάνω) που οι μονοπίστονες θα τα χουν δει ολα στο δεύτερο-τρίτο 120->60 ενω τα 4πιστονα θα συνεχίσουν να αποδίδουν σχεδόν το ίδιο καλά ακόμα και μετά απο πολλά απανωτά φρεναρίσματα...

Στις μετρήσεις παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο και το λάστιχο, με τι ζάντα μετρήθηκε το καθε αυτοκίνητο (μεγαλύτερη διάσταση ζάντας/ελαστικού = λιγότερα μετρα φρενάρισμα σε γενικές γραμμές, τουλάχιστον στο στεγνό) κλπ κλπ

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καμια φορά οι προδιαγραφές ξεγελάνε όντως! To 4πιστονο πάντως θα φανεί σε μια καλή καταβαση 10-15 λεπτών (ή και παραπάνω) που οι μονοπίστονες θα τα χουν δει ολα στο δεύτερο-τρίτο καλό 120->60 ενω τα 4πιστονα θα συνεχίσουν να αποδίδουν σχεδόν το ίδιο καλά ακόμα και μετά απο πολλά απανωτά φρεναρίσματα...

Στις μετρήσεις παίζει βέβαια μεγάλο ρόλο και το λάστιχο, με τι ζάντα μετρήθηκε το καθε αυτοκίνητο (μεγαλύτερη διάσταση ζάντας/ελαστικού = λιγότερα μετρα φρενάρισμα σε γενικές γραμμές, τουλάχιστον στο στεγνό) κλπ κλπ

+100good.gif

Ρε παιδιά με τα φρένα για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος! (Βrembo δεν είναι βέβαια , αλλά γενικά όλα οκ).

Κανένας εδώ που να τα έχει ξεσκίσει και να τον προβλημάτισε κάτι???cool.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα αναφέρω ενα ασχετο σχετικό περιστατικο για να δεις πως αφου ξεχωριζεις την θερμοκρασια λαδιού απο αυτήν του νερού εισαι expert για κοπέλα.

Οπως καταλαβαίνεις στα ματια μου εισαι πυρηνικός επιστήμονας :).

απλά ρωτάω για να μαθαίνω από αυτούς που ξέρουν

Edited by emerald
Link to comment
Share on other sites

με κοκκινες ειναι -1789. με κοκκινες το παρηγγειλα και εγω

ρε παιδες οταν λετε με κοκκινες προφανως εννοειτε πινακιδες!(?)....πως μπορω να βαλω λοιπον κοκκινες πινακιδες και τι προβλεπετε γνωριζουμε....?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες οταν λετε με κοκκινες προφανως εννοειτε πινακιδες!(?)....πως μπορω να βαλω λοιπον κοκκινες πινακιδες και τι προβλεπετε γνωριζουμε....?

Κοκκινες πινακίδες

Ν.3583/2007

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.