Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δεν ξέρω για εσάς αλλά προτιμάω να έχω κλειστό το ραδιόφωνο και να ακούω την μελωδία της ...μηχανής....... Το κάνετε και σεις αυτό;;;

Edited by Iorgos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό για την κατανάλωση με ανησυχεί, αλλά ας ελπίσουμε ότι σε περισσότερα χιλιόμετρα θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Εγώ με 8 (το πολύ) από γέμισμα σε γέμισμα θα είμαι ευχαριστημένος για αυτό το αυτοκίνητο.

Σήμερα πήγα απο Αθηνα παλιά εθνική σε Χαλκίδα, μετά Νέα Στύρα και επιστροφή. Και με προσπεράσματα και με νορμάλ οδήγηση .Μικτή οδήγηση με λίγα λόγια . Κατανάλωση έγραψα 6,6 L/100 χλμ. Πιστέψτε με ειμαι πολύ ευχαριστημένος και ακόμα επαναλαμβάνω άστρωτος . Αν και συμφωνώ πως το πόλο δεν το διάλεξα για την οικονομία του. Αλλά είναι τα καλά του. Αλλα ζητάμε απο αυτό ακι μας τα δίνει απλόχερα.

Στην αρχή και εγώ έβλεπα τέτοια νούμερα...

Μάλλον επειδή το στρώναμε και είχαμε χαλαρά το γκάζι.rolleyes.gif

Τώρα που ήδη έχω κάνει κοντά στα 6000 χιλιόμετρα βλέπω συνήθως 7,5 - 8,5 ανά 100. Μάλλον έχει βαρύνει λίγο το πόδι μου μετά την κρεπάλη των γιορτών..

ΧΑΧΑΧΑ!thumbsup.png

Γιώργο το βιντεάκι σου είναι απλά καταπληκτικό!!!

Πες μου σε παρακαλώ, τις φώτο τι τις θέλεις; Θα περιλάβεις και τα... τουτούκια μας στο νέο σου βιντεάκι;;;

Ναι , εννοείται ... Έχω άλλωστε φτιάξει και ειδικό topic για αυτό :

http://www.vwclub.gr...showtopic=40721

Στέλνετε ανεξαρτήτως μοντέλου!

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ:

Ξερει κανεις ποσο καιρο περιπου θελει να εκτελονιστει ενα αμαξι?

Υπολόγισε 5 εργάσιμες λογικά!! Τουλάχιστον τόσο έκανε για το δικό μου....rolleyes.gif

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή και εγώ έβλεπα τέτοια νούμερα...

Μάλλον επειδή το στρώναμε και είχαμε χαλαρά το γκάζι.rolleyes.gif

Τώρα που ήδη έχω κάνει κοντά στα 6000 χιλιόμετρα βλέπω συνήθως 7,5 - 8,5 ανά 100. Μάλλον έχει βαρύνει λίγο το πόδι μου μετά την κρεπάλη των γιορτών..

ΧΑΧΑΧΑ!thumbsup.png

Ναι , εννοείται ... Έχω άλλωστε φτιάξει και ειδικό topic για αυτό :

http://www.vwclub.gr...showtopic=40721

Στέλνετε ανεξαρτήτως μοντέλου!

Παιδιά εγώ με χαλαρή οδήγηση για 1800 χιλιόμετρα που έχω κάνει ως τώρα, κατω από 9,5 δεν έχω δει. Το απόγευμα σήμερα που τσέκαρα και λίγο με σκίσιμο, είναι 13 - 14 ....17.....Τωρα τα νούμερα αυτά που τα βρίκατε εσείς ....πραγματικά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με χαλαρή οδήγηση για 1800 χιλιόμετρα που έχω κάνει ως τώρα, κατω από 9,5 δεν έχω δει. Το απόγευμα σήμερα που τσέκαρα και λίγο με σκίσιμο, είναι 13 - 14 ....17.....Τωρα τα νούμερα αυτά που τα βρίκατε εσείς ....πραγματικά δεν ξέρω...

:wink: Υπερβολικα μεγάλη η κατανάλωση που αναφέρεις! 13-17 οταν είναι κρύο και για αποστάσεις <2km. Να φανταστείς στο πιο αργό (πολυ αργό όμως... :) ) το έχω φτάσει 5,5 l/100 (μέσος όρος διαδρομή πάτρα-αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

:wink: Υπερβολικα μεγάλη η κατανάλωση που αναφέρεις! 13-17 οταν είναι κρύο και για αποστάσεις <2km. Να φανταστείς στο πιο αργό (πολυ αργό όμως... :) ) το έχω φτάσει 5,5 l/100 (μέσος όρος διαδρομή πάτρα-αθήνα).

Το 17 ίσως είναι πλασματικό....όμως το 13 που προανέφεραείναι γεγονός. Επειδή καθημερινά κα΄νω 120 χιλιόμετρα πίστεψέ με ισχύει. Το έχω τσεκάρει πολάκις. Θα τραβίξω φωτό αύριο να το δείτε. Σε νορμαλ οδήγιση η κατανάλωση είναι γύρω στο 9 μέσος όρος. Επίσης τονίζω ότι καλύτερα είναι την κατανάλωση να την υπολογίζεται σε σχέση με τα χιλιόμετρα - ευρώ που χαλάτε....παρα από το νούμερο που εμφανίζεται στηνη οθόνη σας.

για την ιστορία το golfaki

revo Που είχα πριν έκαιγε γύρωστα 7 - 8 λίτρα με νορμαλ οδήγιση και με σκίσιμο το περισσότερο 11. το είχα φτάσει πολλές φορες με πάρα πολύ αργή οδήγιση και 5.

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία για όποιον ξέρει:

μετά από μία χαλαρή οδήγηση αν σταματήσω μυρίζει ο καταλύτης (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι ο καταλύτης). Ειδικά την πρώτη φορά που το έφερα σπίτι μύριζε... άσ'τα να πάνε!!!).(Tο αυτοκίνητο έχει τώρα 280 km.)

Πήρα τηλ. στον "υπεύθυνο τεχνικό" και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι θα αργήσει να φύγει η μυρωδιά. Tου είπα, επίσης ότι δεν το έχω συναντήσει σε άλλο καινούριο αυτοκίνητο, και η απάντηση ήταν ότι αυτό δεν είναι σαν τα άλλα!...

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έτυχε το ίδιο και σε σας :)

Edited by Iorgos
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία για όποιον ξέρει:

μετά από μία χαλαρή οδήγηση αν σταματήσω μυρίζει ο καταλύτης (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν ότι είναι ο καταλύτης). Ειδικά την πρώτη φορά που το έφερα σπίτι μύριζε... άσ'τα να πάνε!!!).(Tο αυτοκίνητο έχει τώρα 280 km.)

Πήρα τηλ. στον "υπεύθυνο τεχνικό" και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι θα αργήσει να φύγει η μυρωδιά. Tου είπα, επίσης ότι δεν το έχω συναντήσει σε άλλο καινούριο αυτοκίνητο, και η απάντηση ήταν ότι αυτό δεν είναι σαν τα άλλα!...

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έτυχε το ίδιο και σε σας :wink:

δεν μου έχει τυχει... ούτε και θυμάμαι να ανέφερε κάποιος εδώ κάτι αναλογο... :)

καλοτάξιδο! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

εχει σκεφτει κανεις να βαλει carbon στη οροφη του?(για οσους δεν το εχουν με ηλιοροφη)

Σπυρο αν το ειχα ασπρο χρωμα θα εβαζα χαλαρα ομως ! Ενα μαυρο γυαλιστερο καπως να μοιαζει σαν ηλιοροφη..! :)

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο αν το ειχα ασπρο χρωμα θα εβαζα χαλαρα ομως ! Ενα μαυρο γυαλιστερο καπως να μοιαζει σαν ηλιοροφη..! :)

αυτο ακριβως σκεφτομαι...το ειδα σε μια M3 ασπρη.φοβερο!

ξερει κανεις ποσο παει περιπου?(οχι η M3)

Link to comment
Share on other sites

Το 17 ίσως είναι πλασματικό....όμως το 13 που προανέφεραείναι γεγονός. Επειδή καθημερινά κα΄νω 120 χιλιόμετρα πίστεψέ με ισχύει. Το έχω τσεκάρει πολάκις. Θα τραβίξω φωτό αύριο να το δείτε. Σε νορμαλ οδήγιση η κατανάλωση είναι γύρω στο 9 μέσος όρος. Επίσης τονίζω ότι καλύτερα είναι την κατανάλωση να την υπολογίζεται σε σχέση με τα χιλιόμετρα - ευρώ που χαλάτε....παρα από το νούμερο που εμφανίζεται στηνη οθόνη σας.

για την ιστορία το golfaki

revo Που είχα πριν έκαιγε γύρωστα 7 - 8 λίτρα με νορμαλ οδήγιση και με σκίσιμο το περισσότερο 11. το είχα φτάσει πολλές φορες με πάρα πολύ αργή οδήγιση και 5.

..έχω μπερδευτεί με την κατανάλωση :goodjob: πάντως συμφωνώ με τα δικά σου νούμερα..γεγονός είναι ότι αν το βγάλεις εθνική με 140-150km/h κατά ΜΟ ή 2500-3500 στροφές υπάρχει θέμα.. :wink: είναι ικανό μέσα σε μισή ώρα να κάψει παραπάνω από το 1/4 του ντεπόζιτου το τσέκαρα σήμερα.. αρχίζω να φοβάμαι να κάνω μεγάλο ταξίδι μη μείνω από βενζίνη στο δρόμο :startle::lol: σε 5 λεπτά έχανε μια γραμμούλα,είναι λες και ανοίγεις καμια κάνουλα και τρέχει η βενζίνη έξω :) επειδή όμως αυτά είναι μπακαλίστικα με το μάτι.. θα τσεκάρω αναλυτικά πόσα χιλιόμετρα κάνω όπως λες στροφές/ταχύτητα και ευρώ που χαλάω μόνο έτσι θα βγει άκρη!!! τώρα μπορεί να λέω και βλακείες.. :blink:

Edited by emerald
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα περασεισ το καπω του παλιου μου αμαξιου ηταν 150 ευρω περιπου και 50 τα περαστικα... Ειχα βαλει 3Μ καρμπον Di NOC.. αλλα αυτη δεν ηταν αστραυτερη.. Εσυ ζητα να βαλεισ μαυρη αστραυτερη !!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως σκεφτομαι...το ειδα σε μια M3 ασπρη.φοβερο!

ξερει κανεις ποσο παει περιπου?(οχι η M3)

Εδώ μπορείς να δεις ενδεικτικά κάποιες τιμές επιλέγοντας μέγεθος και χρώμα;) Βάζουν αρκετοί πάντως, ο Βαγιαννάκης είναι επίσης αρκετά γνωστός...

Η m3 πάντως (η e92) εχει κανονική carbon οροφή και οχι αυτοκόλλητα!! :drool:

..έχω μπερδευτεί με την κατανάλωση :wacko: πάντως συμφωνώ με τα δικά σου νούμερα..γεγονός είναι ότι αν το βγάλεις εθνική με 140-150km/h κατά ΜΟ ή 2500-3500 στροφές υπάρχει θέμα.. :mellow: είναι ικανό μέσα σε μισή ώρα να κάψει παραπάνω από το 1/4 του ντεπόζιτου το τσέκαρα σήμερα.. αρχίζω να φοβάμαι να κάνω μεγάλο ταξίδι μη μείνω από βενζίνη στο δρόμο :startle::lol: σε 5 λεπτά έχανε μια γραμμούλα,είναι λες και ανοίγεις καμια κάνουλα και τρέχει η βενζίνη έξω :cry: επειδή όμως αυτά είναι μπακαλίστικα με το μάτι.. θα τσεκάρω αναλυτικά πόσα χιλιόμετρα κάνω όπως λες στροφές/ταχύτητα και ευρώ που χαλάω μόνο έτσι θα βγει άκρη!!! τώρα μπορεί να λέω και βλακείες.. :blink:

Αυτό το έπαθα και γω μολις πήρα το golf, ο δείκτης βενζίνης μάλλον δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος. Οταν ειναι κάτω απο τα 3/4 μεχρι το 1/4 πέφτει με χιλια!! Το πρώτο ταξίδι που εκανα ήταν Αθήνα - Καλαμάτα και ειχα μια μπάρα πανω απο τα 3/4. Τη διαδρομή την έχω κανει πάρα πολλές φορές και ήμουν σίγουρος οτι έφτανε. Μετά την Τρίπολη που μπήκα επαρχιακό (τότε, τώρα συνεχίζει εθνική!) συνειδητοποιώ οτι δείχνει 1/4 και μετά απο 2-3 καλές προσπεράσεις έιχε φύγει άλλη 1μιση μπάρα!!!!!! Οποτε λεω αν συνεχίσει ετσι θα μείνω, ήταν και 3 το βράδυ...

Τελικά εφτασα Καλαμάτα άνετα και το λαμπάκι άναψε μετά απο μερικές βόλτες μεσα στην πόλη το επόμενο βράδυ! Απο τοτε δεν τον υπολογίζω ιδιαίτερα, ειδικά οι ανηφόρες τον επηρρεάζουν πάρα πολύ, χάνει ανετα 1-1μιση μπαρα και ειναι πλασματικό αυτό. Στο δικό μου τουλάχιστον ετσι γίνεται...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εδώμπορείς να δεις ενδεικτικά κάποιες τιμές επιλέγοντας μέγεθεος και χρώμα:drool: Βάζουν αρκετοί πάντως, ο Βαγιαννάκης είναι επίσης αρκετά γνωστός...

Η m3 πάντως (η e92) εχει κανονική carbon οροφή και οχι αυτοκόλλητα!! :cry:

δεν το ηξερα για την M3.δες τη μαθαινει κανεις!!!

ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ:

αν ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι να κανει την πιο πανω δουλεια σε πατρα η πυργο ας μου στειλει ενα πμ...

ευχαριστω

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και έχουμε μερακλήδες εδώ, μία ιδέα:

για να χρησιμεύει και λίγο παραπάνω το κουμπί του πορτ-παγκάζ :cry:

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχει τυχει... ούτε και θυμάμαι να ανέφερε κάποιος εδώ κάτι αναλογο... :cry:

καλοτάξιδο! :mellow:

Ευχαριστώ Emerald :drool:

Η αλήθεια είναι ότι όσο πάει και μειώνεται αλλά... στην Ελλάδα ζούμε. Έτσι εύκολα σου λένε την αλήθεια;!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 17 ίσως είναι πλασματικό....όμως το 13 που προανέφεραείναι γεγονός. Επειδή καθημερινά κα΄νω 120 χιλιόμετρα πίστεψέ με ισχύει. Το έχω τσεκάρει πολάκις. Θα τραβίξω φωτό αύριο να το δείτε. Σε νορμαλ οδήγιση η κατανάλωση είναι γύρω στο 9 μέσος όρος. Επίσης τονίζω ότι καλύτερα είναι την κατανάλωση να την υπολογίζεται σε σχέση με τα χιλιόμετρα - ευρώ που χαλάτε....παρα από το νούμερο που εμφανίζεται στηνη οθόνη σας.

για την ιστορία το golfaki

revo Που είχα πριν έκαιγε γύρωστα 7 - 8 λίτρα με νορμαλ οδήγιση και με σκίσιμο το περισσότερο 11. το είχα φτάσει πολλές φορες με πάρα πολύ αργή οδήγιση και 5.

Δηλαδή φίλε μου με ένα γέμισμα 45 λίτρα, πόσα περίπου χλμ μπορείς να βγάλεις? με συνδυασμό νορμάλ και γρήγορης οδήγησης?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.το πολακι ειναι πιο γρηγορα απο mini cooper s?

Θεωρητικά, το cooper έχει 0-100 7" και τελική 228km/h

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.