Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

το cooper s εχει 27.000 νομιζω και το john works εχει 30 κατι.με αυτα τα λεφτα παιρνεις sirocco 2.000cc η gti golf η leon cupra που το δινει 25.000 η σεατ η 23.000 με αποσυρση για τον ιανουαριο μονο.οποτε το cooper αν και ομορφο δεν αξιζει τα λεφτα του για εμενα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου με ένα γέμισμα 45 λίτρα, πόσα περίπου χλμ μπορείς να βγάλεις? με συνδυασμό νορμάλ και γρήγορης οδήγησης?

Εμένα πάντως με οδήγηση πολύ νορμάλ κανονική όχι σκοτωμένη αλλά όχι και ψόφια σε Εθνική απο Γλυφάδα που γέμισα μέχρι Κατερίνη που ξαναγέμισα είχα ακόμα μια γραμμή πριν το κόκκινο. Ταχύτητες 120-160 . Εχω αλλάξει τέσσερα ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα με παρόμοιο τεπόζιτο (pride,megane,primera,ceed-μεγαλύτερο τεπόζιτο) και δεν είχα περάσει κατερίνη .

Link to comment
Share on other sites

το μινι πανακριβο αλλα σε στριψιμο ειναι αλλου............

και κατι ασχετο...........φιλος μου με ibiza cupra dsg μου ελεγε οτι καθε φορα που παει γι αλλαγη λαδιου συμπληρωνει 2 λιτρα!

κ να φανταστειτε οτι το αμαξι δεν το παταει κ τρελα γτ το οδηγαει η μανα του!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, το cooper έχει 0-100 7" και τελική 228km/h

Θεωρητικά και το Polo έχει 0-100 σε 6,9 sec αλλά αν δείτε στο βιντεάκι που έχω τραβήξει, με S και ESP απενεργοποιημένο έχω κάνει 6- 6,3 sec ( με χρονομέτρησε και φίλος από το forum) παρόλο που στην αρχή πίστευα ότι έκανα 6,5 - 6,8 sec!!!

Άρα με ένα πρόγραμμα stage 1 από την revo που σε ανεβάζει στα 220 άλογα και 30-31 ροπή, σίγουρα σπάει άνετα το φράγμα των 6 sec ... μπορεί πιστεύω και 5,5 με το ζόρι!

Εμένα πάντως με οδήγηση πολύ νορμάλ κανονική όχι σκοτωμένη αλλά όχι και ψόφια σε Εθνική απο Γλυφάδα που γέμισα μέχρι Κατερίνη που ξαναγέμισα είχα ακόμα μια γραμμή πριν το κόκκινο. Ταχύτητες 120-160 . Εχω αλλάξει τέσσερα ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα με παρόμοιο τεπόζιτο (pride,megane,primera,ceed-μεγαλύτερο τεπόζιτο) και δεν είχα περάσει κατερίνη .

Επειδή πρόσφατα έκανα Ηγουμενίτσα - Κομοτηνή, με δύο άτομα και φουλ βενζίνη , μου έδινε επάρκεια για 580 χιλιόμετρα...Από ταχύτητα ήμουν πάνω κάτω 120 - 160 συνήθως με αραιά ξεσπάσματα μέχρι τα 210. Οπότε έξω από Ξάνθη ξαναγέμισα ... Το trip έδινε από 7,9 - 9 μέγιστο, άρα με ένα άτομο και τον δείκτη κολλημένο στο 120-130 πιστεύω ότι τα 600 χιλιόμετρα τα βγάζει. Βέβαια η μηχανή έχει στρωθεί σε ένα μεγάλο ποσοστό τώρα που πλησιάζω τα 6000 χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

το DSG απο σταση ΔΕΝ ξεκιναει..

μαλλον να το πω ποιο σωστα δεν ξεκινα οπως πρεπει.

χωρις χρονομετρα και θεωρια το mini και το RS ξεκινανε πολυ καλυτερα απο gti λογο dsg.

φυσικα στα ρολλ πατηματα δεν πιστευω οτι πρεπει να γινει λογος..

ιδικα με το RS οπου δεν θα υπαρχει επαφη (υπερ του πολο φυσικα) εκτως αν πατησουν απο τα 140

το πολο ειναι ενα φοβερο αμαξι ΑΛΛΑ δεν ειναι να πατας απο σταση.

Link to comment
Share on other sites

το DSG απο σταση ΔΕΝ ξεκιναει..

μαλλον να το πω ποιο σωστα δεν ξεκινα οπως πρεπει.

χωρις χρονομετρα και θεωρια το mini και το RS ξεκινανε πολυ καλυτερα απο gti λογο dsg.

φυσικα στα ρολλ πατηματα δεν πιστευω οτι πρεπει να γινει λογος..

ιδικα με το RS οπου δεν θα υπαρχει επαφη (υπερ του πολο φυσικα) εκτως αν πατησουν απο τα 140

το πολο ειναι ενα φοβερο αμαξι ΑΛΛΑ δεν ειναι να πατας απο σταση.

Ισα ισα απο σταση το DSG σε συνδιασμό με την δύναμη από χαμηλά λόγω κομπρέσσορα θα ξεκινάει ιδανικά και θα απλώνει καλά.Απο αυτά που βλέπω στα βιντεάκια τουλάχιστον την πρωτη του την απλωνει ιδανικά!

Στην εκκίνηση ένα ατμοσφαιρικό χρειάζεται στροφές για να μην κρεμάσει.Είναι πιο δύσκολο να βρεις το ιδανικό πάτημα στο γκάζι για να σπινιάρει όσο χρειάζεται.

Τα turbo τα ξεκινάνε από πιο χαμηλά και θέλει προσοχή για να μην σπινιάρει πολύ.Ενδεικτικά στα corsa opc το ιδανικό ξεκίνημα είναι από χαμηλές στροφές (2200) για να μην σπινιάρει σαν χαζό και μετα απλώνει ιδανικά.

Το μόνο σημείο που θα υστερεί το πολάκι σε σχέση με ένα χειροκίνητο είναι η αντίδραση στο φανάρι που λόγω dsg του polo στα πρώτα μέτρα το χειροκίνητο έχει πλεονέκτημα.

Αλλά και πάλι μπορεί να απλώσει καλύτερα την δύναμη με λιγότερο συγκριτικά σπινιάρισμα.

Και ας μην ξεχνάμε το εξής.Με το dsg έχεις επαναληψιμότητα και καμία χαμένη αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και το Polo έχει 0-100 σε 6,9 sec αλλά αν δείτε στο βιντεάκι που έχω τραβήξει, με S και ESP απενεργοποιημένο έχω κάνει 6- 6,3 sec ( με χρονομέτρησε και φίλος από το forum) παρόλο που στην αρχή πίστευα ότι έκανα 6,5 - 6,8 sec!!!

Άρα με ένα πρόγραμμα stage 1 από την revo που σε ανεβάζει στα 220 άλογα και 30-31 ροπή, σίγουρα σπάει άνετα το φράγμα των 6 sec ... μπορεί πιστεύω και 5,5 με το ζόρι!

http://www.youtube.com/user/GrDude81#p/u/12/Veji8oBoWbs

Αυτό το cupra ήταν θεωρητικά στα 230 αλογα τότε!και το 5,7 είναι με vbox!

Ας μην ξεχνάμε ότι το dsg στο polo λένε ότι είναι λίγο πιο γρήγορο από του cupra

Link to comment
Share on other sites

το μινι πανακριβο αλλα σε στριψιμο ειναι αλλου............

+1000! Επίσης το clio δεν νομίζω οτι το βλέπει κανένα απο τα υπόλοιπα σε στροφές, ειναι πολύ πολύ μπροστά αλλά μόνο εκεί! Συνολικά ειναι κουραστικό σαν αυτοκίνητο, αρκετά σκληρό και πολύ κοντό σασμάν, σε ταξίδι σε ζαλίζει!! Φυσικά στην Ελλάδα ειναι και αρκετά ασύμφορο σαν συντήρηση λόγω 2λιτρου μοτέρ :p

Πιστεύω οτι οποιος το αγοράσει πρέπει να χει συναίσθηση οτι παίρνει ενα αρκετά "ειδικό" όχημα σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας...

Οσο για το dsg χωρις launch control δεν είναι οτι καλύτερο (ούτε το δικό μου εχει δυστυχώς παρότι 6αρι :p ) αλλά δεν φτιάχτηκε για κοντρες το κιβώτιο ούτε για να γράφει 0-100 ολη μέρα, εκεί που χρειάζεται είναι άψογο!

Link to comment
Share on other sites

Marios_R ενα τεστ σε 400αρι με dsg Χωρις LC και θα καταλαβεις πως οσα λες ειναι οκ μονο στη θεωρια.

κανεις με DSG χωρις LC δεν παταει απο σταση.

σε ολα τα αλλα μαζι σου :p

Link to comment
Share on other sites

Marios_R ενα τεστ σε 400αρι με dsg Χωρις LC και θα καταλαβεις πως οσα λες ειναι οκ μονο στη θεωρια.

κανεις με DSG χωρις LC δεν παταει απο σταση.

σε ολα τα αλλα μαζι σου :p

Εννοείται ότι με το Launch Control ένα dsg ξεκινάει καλύτερα από ενα dsg χωρις lc.

Εγω λεω ότι στο φανάρι δεν έχει κατι να φοβηθει το polaki απεναντι στον ανταγωνισμο.Σιγουρα θα χανει λιγο στο πατα αλλα το ποσο δεν ξερω ακομη.

Τεσπα θα το δω και στην πραξη σε 3 μηνες γιατί το αμαξι το παρηγγειλα και δεν το εχω οδηγησει ακομη!

test drive ακομη περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

τεστ ντραιβ δεν θα βρεις...

το εψαχνα και εγω απο τον Αυγουστο που ηταν να το παρω μεχρι πριν λιγο καιρο

(κατι μου ετυχε και τελικα ΔΕΝ μπορω να το παρω για την ωρα :p )

οποτε κανε οτι και εγω.

ενα test drive το ibiza cupra DSG. δεν ειναι ακριβως το ιδιο αλλα στο 85% ειναι μια πολυ καλη εμπειρια για το τι θα παρεις...

σχετικα με το dsg του polo που λενε πως ειναι ποιο γρηγορο απο το cupra ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ :p

με το καλο να το παραλλαβεις φιλαρακι !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.c.../12/Veji8oBoWbs

Αυτό το cupra ήταν θεωρητικά στα 230 αλογα τότε!και το 5,7 είναι με vbox!

Ας μην ξεχνάμε ότι το dsg στο polo λένε ότι είναι λίγο πιο γρήγορο από του cupra

Άρα το έχει λες άνετα το 0-100 σε 5,5 sec?

Link to comment
Share on other sites

Άρα το έχει λες άνετα το 0-100 σε 5,5 sec?

Αυτός το κατάφερε το 5,52

http://www.youtube.com/user/GrDude81#p/u/6/xJNUPfgxR-Q

Τωρα τι φοραει το αμαξι για το 5,5 αυτος ξερει.

Πάντως τα δεκατα δεν πεφτουν μονο με παραπάνω ιπποδύναμη και κάποια miliseconds λιγότερα στις αλλαγές του dsg.

Σίγουρα θελει περισσότερα πραγματα(στησιμο λάστιχα ελαφρωμα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

το cupra αυτο το ξερω.

το παιδι το λενε Βαγγελη.

φοραει costum προγραμμα full εξατμιση εισαγωγη και intercooler.

Link to comment
Share on other sites

τεστ ντραιβ δεν θα βρεις...

το εψαχνα και εγω απο τον Αυγουστο που ηταν να το παρω μεχρι πριν λιγο καιρο

(κατι μου ετυχε και τελικα ΔΕΝ μπορω να το παρω για την ωρα :p )

οποτε κανε οτι και εγω.

ενα test drive το ibiza cupra DSG. δεν ειναι ακριβως το ιδιο αλλα στο 85% ειναι μια πολυ καλη εμπειρια για το τι θα παρεις...

σχετικα με το dsg του polo που λενε πως ειναι ποιο γρηγορο απο το cupra ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ :p

με το καλο να το παραλλαβεις φιλαρακι !!

Μου υποσχέθηκαν τεστ ντραιβ από την karenta στην Αθήνα,

ένα κοκκινο 5θυρο αυτή την εβδομαδα.

Αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

το cupra αυτο το ξερω.

το παιδι το λενε Βαγγελη.

φοραει costum προγραμμα full εξατμιση εισαγωγη και intercooler.

Και τωρα τελευταια εβαλε φτερωτη απο κ04 και το αμαξι παει πολυ σφαιρα,οι πoρφυριδες παλι τα μαγικα τους εκαναν

Link to comment
Share on other sites

το DSG απο σταση ΔΕΝ ξεκιναει..

μαλλον να το πω ποιο σωστα δεν ξεκινα οπως πρεπει.

χωρις χρονομετρα και θεωρια το mini και το RS ξεκινανε πολυ καλυτερα απο gti λογο dsg.

φυσικα στα ρολλ πατηματα δεν πιστευω οτι πρεπει να γινει λογος..

ιδικα με το RS οπου δεν θα υπαρχει επαφη (υπερ του πολο φυσικα) εκτως αν πατησουν απο τα 140

το πολο ειναι ενα φοβερο αμαξι ΑΛΛΑ δεν ειναι να πατας απο σταση.

Θα διαφωνήσω....

Το polaki ξεκινάει πολύ μα πολύ καλύτερα από το golf TSI REVO που είχα πριν....

Θεωρώ ότι ξεκινάει πάρα πολύ καλά....και μάλιστα χωρις να χάνεται η δύναμη στο δρόμο....

άποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?βλεπω σε αυτο site http://www.autoblog.gr/2010/03/07/geneva-2010-vw-polo-gti/ οτι το πολο παρουσιαστηκε στην εκθεση της γενευης με διαφορετικη ζαντα.αυτη μπορει να μπει extra?γνωριζει κανεις αν γινεται και ποσο παει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.