Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Χμμ οντως εχεισ δικιο Σπνιντι τωρα που το λες το παρατηρω και εγω.. Αυτο ειναι μεγαλη π....ια παντος.. :hyper:

Είναι όντως ....

Το γκάζι είναι ηλεκτρονικό και έχει ένα όριο το 100%. Όταν πατάς τέρμα το γκάζι αυτό ξεπερνάει το 100% και κατευθείαν κατεβάζει ταχύτητα. Το όριο όπου πάνω από αυτό κατεβάζει ταχύτητα(από το εργοστάσιο είναι χ) έχω διαβάσει πως μπορείς να το αυξήσεις σε ένα ποσοστό όπου δεν θα μπορεί να πιάσει ποτέ το γκάζι πχ. 200% κι έτσι να μην κάνει kick down ... αυτά όλα στη θεωρία πάντα. Εαν υπάρξει κάτι νεότερο πιο χειροπιαστό θα ενημερώσω για το τι και πως ...

Κάτι ακόμη που λέγεται είναι πως εάν πατάς συνεχόμενα το paddle + τότε το dsg δεν κάνει kick down αλλά σε κάποια αυτοκίνητα λειτουργεί και σε άλλα όχι ... δλδ είσαι με 2αρα στο M ή S , κρατάς πατημένο το + και πατάς φουλ γκάζι ... αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν είναι το τελευταίο σωστό .. όποιος γνωρίζει ας μας πει !

Ο ποιο ασφαλής τρόπος πιστεύω πως είναι η ακρίβεια του ποδιού ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω πίσω από το πεντάλ του γκαζιού υπάρχει ένα κουμπί το οποίο δίνει εντολή στο κιβώτιο να κατεβάσει ταχύτητα. Έτσι όταν εσύ πατάς τέρμα το γκάζι τότε το πεντάλ πατάει εκείνο το κουμπί και έτσι κάνει kick down δλδ κατέβασμα ταχύτητας .. Αν σταματήσεις το πόδι πριν το πεντάλ ακουμπήσει το κουμπί τότε θα έχει φουλ γκάζι χωρίς κατέβασμα ... αυτό ίσχυε στα μκ5 δυστυχώς δεν γνωρίζω εάν ισχύει και στο μκ6,polo κλπ .... εάν υπάρχει κουμπί πίσω από το πεντάλ λογικά το ίδιο θα ισχύει και σ' αυτά :hyper: Απλά πιστεύω πως θέλει λίγη εξάσκηση για να μην πατήσεις το κουμπί ...

Ακριβώς! :startle:

Χμμ οντως εχεισ δικιο Σπνιντι τωρα που το λες το παρατηρω και εγω.. Αυτο ειναι μεγαλη π....ια παντος.. :startle:

Γιατι πρεπει να εχεις πληρη αισθηση του γκαζιου και να ξερεις πουθ να σταματησει να ελεγχεισ την δυναμη.. κτλπ.. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΥΚΟΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ..

:hyper: εντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο να δώσεις τέρμα γκάζι χωρίς να πατήσεις το κουμπί του kickdown, εγω την πρώτη βδομάδα το συνήθισα στο golf! Είναι χρήσιμο πάντως ακόμα και στο manual, αν είσαι με μεγάλη σχέση και θες να περάσεις κάποιον, αντί να ρίχνεις σφαλιάρες στο λεβιέ ή να κατεβάζεις απο το paddle μια μια, τραβας μια το γκάζι στο πάτωμα, πετάει μια 2α με τη μία και φεύγεις:hyper:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως συνωνοματε εκει βοηθαει αλλα νταξει υποτιθεται ειναι μανουαλ για καποιο λογο..!

Η vw το manual δεν το χει περι πολλού μάλλον! :D Το καινούριο διπλού συμπλέκτη της alfa που εβαλε τωρα στη mito δεν αλλάζει στον κόφτη στο manual!!! Οχι οτι ειναι κανενα τρομερά χρήσιμο χαρακτηριστικό βέβαια αυτό σε τουρμπάτο μοτέρ 1.4, που στον κόφτη δεν εχει νόημα να ανέβει αλλά λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε νταξει φαση θα εχει απο την στιγμη που ειναι ιδιο σασμαν και η λεπτομερια οπως και η πρωτοτυπια παιζει ρολο!

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κανένα νέο για cruise control για το Polo GTI ή ακόμα???whistling.gif

Τι εννοείς; Αν υπάρχει; Εγώ έχω cruise control και ήταν πακέτο με τα ρανταράκια (εργοστασιακά)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να κάνω και γω να ανοίγει το πορτ μπαγκάζ αυτόματα μέχρι επάνω;;;;;;;;;; :lol::thumbsu:

Edited by Iorgos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ένα άσπρο 3θυρο GTI με πινακίδες ΝΙΡ-51..... της παρέας;;; Το είδα σήμερα νωρίτερα παρκαρισμένο στο Cosmos στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Αν υπάρχει; Εγώ έχω cruise control και ήταν πακέτο με τα ρανταράκια (εργοστασιακά)

Ναι... Όσοι το έχουν βάλει εργοστασιακά το cruise control δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι όμως που το πήραμε χωρίς αυτό και θέλουμε να βάλουμε εκ των υστέρων, δεν το αναγνωρίζει ο εγκέφαλος για την ώρα... getlost.pnggetlost.pnggetlost.png

Ελπίζω να βγάλουν σύντομα και για εμάς, για να δω που μπορεί να φτάσει η κατανάλωση με αυτό επάνω...

Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε... ! Τι κατανάλωση σου δείχνει αν το πας με cruise control στα 120 χιλ./ώρα??? Πέφτει κάτω από 7,5 ??

Κάνε αν μπορείς διάφορες μετρήσεις και πες μας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

καλα νεα φερνω..

η milltek βγαζει εξατμιση για το ibiza cupra (ιδιο πατωμα με το polo σας)

αρα αφου μονο το τελικο εχουν να αλλαξουν πιστευω και για εσας σε λιγο καιρο θα παιζει..

SEAT's latest Mk5 Ibiza Cupra, powered by the 1.4 TSI 180PS twin-charger engine, is currently in Milltek's development centre. Milltek's engineers are working hard to find a perfect balance between increased power and torque, a powerful sporty exhaust note (when the driver demands) - all without overpowering the cabin with excessive noise.

We will have more information on their progress available here in the coming days...

http://www.millteksport.com/product.news.read.cfm?articleid=75

Link to comment
Share on other sites

καλα νεα φερνω..

η milltek βγαζει εξατμιση για το ibiza cupra (ιδιο πατωμα με το polo σας)

αρα αφου μονο το τελικο εχουν να αλλαξουν πιστευω και για εσας σε λιγο καιρο θα παιζει..

http://www.millteksport.com/product.news.read.cfm?articleid=75

καλοοοοοοο αυτο αλλα ισχυει για όλη την εξατμηση απο τη πολλαπλη εως τελος και ποσο λες να παει το μαλλι...?και θα δινει τιποτα...?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα με το αναλλογο remap στην ECU.

πιστευω αν εχει επιλογη για τον ηχο οπως λενε θα ειναι κοντα στο 2χιλιαρο

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να κάνω και γω να ανοίγει το πορτ μπαγκάζ αυτόματα μέχρι επάνω;;;;;;;;;; ;):baby:

ξερει κανένας τιποτα γιαυτο το συστημα? Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

τωρα ανοίγει κι αν ναι μεχρι που ανοιγει ?

απο τη μανα του απλα πεταγεται δηλαδη ανοιγει η κλειδαρια δεν σηκωνεται πανω..νομιζω αλλαζεις τα αμορτισερακια της πισω πορτας και γινεται...

Link to comment
Share on other sites

1.δεν ξέρουμε το κάθε αμάξι(ειναι gti,ή είναι μαμα?)

2.δεν ξέρουμε τον κάθε οδηγό(πατάνε και οι δύο τέρμα?)

απο κατι λεπτομερειες στο καντραν που προσεξα μαλλον gti ειναι το polo και απο οτι καταλαβαινω μαλλον τερμα το πατανε.

αλλα πως το punto μαζεψε ετσι??απο οσο ξερω 122 αλογα βγαινει(διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε μιλαμε για πειραγμενο

Link to comment
Share on other sites

απο κατι λεπτομερειες στο καντραν που προσεξα μαλλον gti ειναι το polo και απο οτι καταλαβαινω μαλλον τερμα το πατανε.

αλλα πως το punto μαζεψε ετσι??απο οσο ξερω 122 αλογα βγαινει(διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε μιλαμε για πειραγμενο

Παιδιά το GTI κάποια στιγμή αφήνει....(και είναι GTI επιβεναιώνεται από τον ήχο και το καντραν)

και πάλι όμως δεν είναι λογικό το Punto να μαζεύει έτσι....Με πρόγραμμα φτάνει 150 άλογα....

μιλάμε για 180 άλογα εδώ (192 για την ακρίβεια).......

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το GTI κάποια στιγμή αφήνει....(και είναι GTI επιβεναιώνεται από τον ήχο και το καντραν)

και πάλι όμως δεν είναι λογικό το Punto να μαζεύει έτσι....Με πρόγραμμα φτάνει 150 άλογα....

μιλάμε για 180 άλογα εδώ.......

αρα τι παιζει οεο???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.